בְּרֶשְיָה Brescia

העיר השנייה בגודלה במחוז לומְבָּרְדיָה (הרחק אחרי מילאנו הבירה) עומדת גאה על אם הדרך שבין שניים מהאגמים הקרחוניים של רכס האלפּים. במיקום אסטרטגי זה הקימו הרומאים את אחת הערים החשובות ביותר של עמק נהר הפּו. העיר הרומית עתיקה בְּריקְסִיָה Brixia כיום מוטמעת בצורה מרהיבה באחת הערים המודרניות והתוססות של לומְבָּרְדיָה. בְּרֶשְיָה המודרנית היא עיר של שכבות היסטוריות. בבְּרֶשְיָה ענתיקה (מרכז העיר העתיק) תמצאו עתיקות רומיות מרשימות בפּיאצָה דל פורו, בסמוך אווירה ימי-ביניימית ערפילית בפּיאצָה פּאוּלו VI שם עומדות גאות שתי הקתדרלות של העיר (החדשה והישנה) וגולת הכותרת – פּיאצָה דֶלָה לוגְ'יָה הקסומה, שיאה של תרבות הרנסנס בעיר בְּרֶשְיָה.

שימו לב!!! למדריך השלם לטיול במחוז לומְבָּרדיָה, הקישו כאן… 

 

גיאוגרפיה של בְּרֶשְיָה

בְּרֶשְיָה ממוקמת במיקום נוח בין שניים מהאגמים הקרחוניים מדרום לרכס האלפּים. לאגו די גארדה, האימפריה האטרקטיבית של תיירות הקיץ האיטלקית נמצא במרחק של 15 קילומטרים ממזרח לעיר ולאגו ד'איזאו השקט והקסום ממוקם במרחק זהה מהמערב. בדומה לוֶרונָה מצידו המזרחי של האגם (במחוז וֶנֶטו), בְּרֶשְיָה היא שער הכניסה לאתרי האגם מכיוון מילאנו ומחוז לומְבָּרְדיָה.

בבְּרֶשְיָה מתגוררים כמאתיים אלף תושבים והיא העיר השנייה בגודלה במחוז המאוכלס ביותר באיטליה, מחוז לומְבָּרְדיָה. שנייה לבירה מילאנו שגדולה מבְּרֶשְיָה לאין שיעור. בְּרֶשְיָה היא חלק מרצועת הערים שבפאתי ההתרוממות האלפּינית, בשפה הצפונית של מישור עמק נהר הפּו. שרשרת ערים שנמתחת מאוּדינֶה במזרח, כוללת את ויצֶ'ינְזָה, וֶרונָה, בֶּרְגָמו, מילאנו עד טורינו ממערב. רצועה זו מקבילה לרצועת ההרים הדרומית של ערי מחוז אמילְיָה-רומָאנָה, השוכנת לצל רכס האפּנינים מדרום. המרחב התעשייתי שמסביב לעיר נחשב לאחד הגדולים והחשובים באיטליה. העיר ידועה כמקום הייצור של כלי הנשק של חברת בּרֶטָה המקומית.

הידרו
חוף לאגו ד'הידְרו

 

היסטוריה של בְּרֶשְיָה

גלעין הישוב בעיר היה ככל הנראה אטרוּצְקי. אך רק עם הפיכתה לחלק מהאימפריה הרומאית, החלה העיר להתפתח. בשנת 225 לפני הספירה הפך הישוב לעיר הרומאית בְּריקְסִיָה. חלק נכבד מאתריה החשובים של בְּרֶשְיָה כיום הם שרידים לאותה עיר רומאית מפוארת. עם נפילת האימפריה, העיר (בדומה לכל ערי צפון איטליה) החליפה ידיים בין אצילים ומלכים גרמאניים שונים, הכנסייה ואצילים מקומיים.

עיקר חשיבותה של בְּרֶשְיָה היא דווקא בתקופה המודרנית. בשנת 1849 התרחשה בעיר התקוממות חריפה כנגד השלטון האוסטרי. מהתקוממות זו נבע כינויה המודרני של העיר "לביאת איטליה" Leonessa d'Italia. בעת מלחמת העולם השנייה בְּרֶשְיָה נודעה כאחד המרכזים של השלטון הפשיסטי. זאת בעיקר עקב קרבתה לעיר סָאלו לגדות אגם גארדה, בה ישב השלטון בעת ממשלת הבובות הנאצית של הרפובליקה של סאלו הידועה לשמצה. בעת מלחמת העולם השנייה העיר נודעה כמקום מאבק עיקש בין הפשיסטיים לאלו שכונו הפרטיזנים האיטלקיים. המאבקים הפוליטיים בעיר המשיכו גם אחרי המלחמה. אלו הגיעו לשיאם בפיגוע שהתרחש בעת הפגנה בפּיאצָה דֶלָה לוגְ'יָה, בה נהרגו שמונה אנשים. פיגוע זה היה אחד השיאים של המתחים הבין גושיים של תום מלחמת העולם השנייה ויוחס לקבוצה פשיסטית. פיגוע זה הוא בין המשמעותיים והגדולים במה שידוע באיטליה כשנות העופרת Anni di piombo, המתחים הפוליטיים באיטליה במסגרת המלחמה הקרה.

הטיילת של סאלו
הטיילת של סָאלו לחוף לאגו די גארדה

 

גישה ותחבורה בבְּרֶשְיָה

בְּרֶשְיָה ממוקמת בצורה נוחה מאוד על ההתפצלות של ה-E70 במסלול דרומי ממטרופולין מילאנו עד לטורינו. בעיר מתחיל ה-A4 שמחבר את בְּרֶשְיָה עם בֶּרְגָמו ומילאנו. בֶּרְגָמו נמצאת במרחק נסיעה של 40 דקות, מילאנו במרחק נסיעה של שעה ורבע (על נתיב ה-A35 הדרומי יותר). ממזרח, לאגו די גארדה במרחק נסיעה של חצי שעה, וֶרונָה במרחק נסיעה של שעה. שדות התעופה הקרובים לעיר נמצאים בוֶרונָה, בֶּרְגָמו ובמילאנו. היות ובְּרֶשְיָה, בדומה לשכנתה בֶּרְגָמו היא עיר של טיול יום, לרוב הגישה אליה תיארך ממילאנו או וֶרונָה, בטיול המשלב את העיר עם בֶּרְגָמו ולאגו די גארדה.

 

רכבת לבְּרֶשְיָה

תחנת הרכבת המרכזית של בְּרֶשְיָה ממוקמת במרחק של כחצי קילומטר מדרום למרכז העיר העתיק. לא כל-כך מומלץ ללכת בין התחנה למרכז העיר היות ומדובר ברחובות סואנים ודי מיותרים. כדי לחסוך את הזמן מומלץ להגיע למרכז העיר העתיקה – הבְּרֶשְיָה אנטיקה, באמצעות קו המטרו המיוחד של העיר. תעלו על המטרו לנסיעה של בדיוק תחנה אחת צפונה, תרדו בתחנת ויטוריה Vittoria ותהיו בול במרכז. המטרו של בְּרֶשְיָה כולל קו יחיד המחבר את המרכז העיר עם הפרברים מצפון ומדרום.

רוטונדה
הדוּאומו וֶקְיו (הרוטונְדָה)

 

להגיע לבְּרֶשְיָה עם רכב

הגישה לבְּרֶשְיָה נוחה עם רכב כמו שהיא נוחה ברכבת. אם אתם ברוד טריפ לומְבָּרְדי בכיוון האלפּים, העיר היא אחד המקומות הנגישים ביותר לטיול עירוני קצר והצטיידות. העיר מחוברת היטב לכל ערי עמק נהר הפּו. כולל הערים לאורך הויה אמיליה, שרשרת הערים של מחוז אמילְיָה-רומָאנָה (פּארְמֳה, מודֶנֳה, בּולונְיָה, רימיני ועוד).

החניה בעיר היא יחסית קלה, בטח לעומת הערים הסמוכות – בֶּרְגָמו ווֶרונָה. ניתן לחנות ברחבות הסמוכים לבְּרֶשְיָה אנטיקה. על מנת לחנות שם תצטרכו מעט מזל וקצת ידע על חוקי החניה העירוניים. הגישה למרכז העיר עם רכב היא קלה ונוחה עד ממש למרחב הקטן בו מרוכזות כל האטרקציות בעיר. בסמוך לקסְטֶלו ישנו מגרש חניה גדול שלרוב יש בו חניה בחינם. אם הצלחתם להגיע עד לשם בהחלט מומלץ לחנות בלב הבְּרֶשְיָה ענתיקה גם אם זה אומר לשבת קצת ברכב ולחכות שיתפנה מקום.

למי שלא רוצה להיות יותר מדי הרפתקן, מומלץ לחנות בקרבת תחנת הרכבת של העיר. ניתן גם לחנות בחניון של הקניון הענקי Freccia Rossa בקרבת התחנה. מומלץ לא רק לחנות אלא גם להסתובב בקניון הלא רע בכלל, לחוויית שופינג לומבָּרְדית מעולה לא רחוק ממרכז העיר העתיקה. מהקניון ניתן לעלות על התחתית של תחנת הרכבת לתחנת ויטוריה. לחילופין ניתן לעלות על אוטובוס קו 15 מהרחוב הסמוך, לכמה תחנות עד פּיאצָה דלה ויטוריה.

 

טיול בבְּרֶשְיָה

הטיול בבְּרֶשְיָה לרוב יהיה קצר מאוד. לא צריך להקדיש לעיר יותר מכה שעות בודדות בבוקר או בצהריים. ניתן לשלב את בְּרֶשְיָה עם טיול במרחב הכפרי של מחוז לומְבָּרְדיָה בואכה טיפוס עם רכב לרכס האלפּים מערבית מלאגו די גארדה. ניתו לשלב את העיר עם טיול רכבות לאורך כל הציר של צפון עמק נהר הפּו, מונציה במזרח ועד מילאנו ממערב. טיול שכזה יכלול את פָּדובָה, ויצֶ'נְזָה, וֶרונָה, העיירות בגדה הדרומית של לאגו די גארדה, בֶּרְגָמו ומילאנו.

הטיול בעיר יכלול את הפּיאָצות העתיקות שבמרכז העיר (שם כמובן גם אתרים וגם שופינג), האתרים הרומיים העתיקים בויה דיי מוזיי via dei Muzei וטיפוס על הגבעה של הקסְטֶלו. האתרים עצמם סמוכים זה לזה רגלית. אין שום צורך בתחבורה ציבורית מלבד כמובן החיבור בין תחנת הרכבת או מקום החניה לבְּרֶשְיָה ענתיקה.

 

כל האתרים והאטרקציות בבְּרֶשְיָה

פּיאצָה דֶלָה לוגְ'יָה Piazza della Loggia

בדומה לרובן של הערים האיטלקיות, גם חלקה העתיק של בְּרֶשְיָה בנוי על שלוש כיכרות סמוכות המהוות הלכה למעשה את גלעין העיר. משולש הפּיאָצות כולל את פּיאצָה דֶלָה ויטוריה, כיכר השוק רחבת הידיים שעיקר חשיבותה היא תחבורתית. בפּיאצָה דלה ויטוריה נמצאת תחנת התחתית המחברת את בְּרֶשְיָה ענתיקה לבְּרֶשְיָה המודרנית. פּיאצָה פּאוּלו VI, מחוברת לפּיאצָה דלה ויטוריה ממזרח באכסדרה נאה. פּיאצָה זו היא הלב הדתי של בְּרֶשְיָה, בה ממוקמות שתי הקתדרלות הסמוכות של העיר.

משלימה את השילוש מצפון היא הפּיאצָה דֶלָה לוגְ'יָה הסופר אלגנטית. בהתאם למבנה כיכרות הגלעין העתיק של רובן של ערי איטליה – ויטוריה היא המרכז המסחרי, פּאוּלו VI היא הלב הדתי ופּיאצָה דֶלָה לוגְ'יָה היא לב ליבו של השלטון הארצי. בין שלוש הכיכרות עובר רחוב הקניות הראשי של בְּרֶשְיָה via X Giornate.

דואומו וקיה
חלקה הפנימי של כיפת הדוּאומו נואובו

הפּיאצָה הרנסנסית המקסימה היא בית לפלצו דֶלָה לוגְ'יָה החולש על חלקה המערבי של הכיכר. הארמון האלגנטי הוא כיום עיריית בְּרֶשְיָה, נבנה בסוף המאה ה-15, והוא הדוגמה הטובה בבְּרֶשְיָה להשפעת השלטון הונציאני של תקופת הרנסנס. הארכיטקטים שלקחו על עצמם לסיים את הבנייה של הארמון היו שני הגדולים של הסגנון הארכיטקטוני הונציאני ג'אקופּו סָנְסובינו Sansovino ואנדריאה פָּלָדְיו Palladio הענק הפּדובָאי.

ממול הארמון, עומד גאה השעון הענקי שנבנה בסוף המאה ה-16. שאר הכיכר מוקדשת לשתי החוויות האיטלקיות המשובחות ביותר של זמנינו, בתי-קפה ושופינג. בימי שמש הכיכר מלאה בעשרות שולחנות וכיסאות של בתי הקפה הפולשים עמוק אל חלקה המרכזי. אלו הומים בבליל של תיירים ומקומיים הנהנים מהארכיטקטורה הרנסנסית הנעימה לעין.

 

פּיאצָה פּאוּלו VI Piazza Paulo VI

בהליכה דרומה מפּיאצָה דלה לוגְ'יָה לאורך ויה גְיורְנָטֶה ותגיעו לשתי הכיכרות המשלימות של לב העיר. פּיאצָה פּאוּלו היא למעשה כיכר הדוּאומו, בה תמצאו לא אחת כי אם שתי קתדרלות. החלוקה של הכיכר הצרה והארוכה קולעת בול לאופי של כל מה שיש לאיטליה להציע. כל צלעה המזרחי של הפּיאצָה הן הפסדות של כמעט כל מה שיש לראות בבְּרֶשְיָה. לשתי הקתדרלות (הישנה והחדשה) ופָּלָצו בְּרולֶטו. חלקה המערבי של הפּיאצָה הוא שורה ארוכה של מסעדות ובתי-קפה. אלו מציעים ישבה נוחה וטעימה אל מול הפלאים הארכיטקטוניים העתיקים שנשקפים במרחק של כמה צעדים.

 

הרוטונְדָה – הדוּאומו וֶקְיו (הקתדרלה הישנה) והדוּאומו נואובו Duomo Nuovo – הקתדרלה החדשה

בלב ליבה של בְּרֶשְיָה תראו את אחד הקונטרסים המרשימים ביותר בצפונה של איטליה. רובן של הקתדרלות (מושבי הבישופים – השליט הדתי) נבנו באתר יחיד. ראשית נבנו קתדרלות בסגנון רומנסקי או אפילו בּיזנטי (הקדומות יותר) ועל בסיסן, בעיקר במאות ה-15 וה-16 נבנו קתדרלות סופר מפוארות (בתקופת הרנסנס והבּארוק בהתאמה). אלו הפכו להיות הסמל הבלתי מעורער של השלטון הדתי. הכנסיות הישנות או שנהרסו ועל בסיסן נבנתה הקתדרלה הרנסנסית, או שהבסיס הרומנסקי הוטמע בתוך התכנון של הכנסייה החדשה. בבְּרֶשְיָה, במקום להרוס את הקתדרלה הישנה, פשוט בנו לידה קתדרלה חדש, ככה שלעיר ישנן שתי קתדרלות.

שתי הקתדרלות הן סימלה של בְּרֶשְיָה. בולטות כישן מול חדש (נגיד שהמאה ה-17 זה חדש), בפּיאצָה פּאוּלו הצרה והקסומה. מצד ימין תראו את הרוטונְדָה, הכינוי של הקתדרלה הישנה של העיר שנבנתה במאה ה-11. הכינוי נגזר מצורתה המעגלית המיוחדת. הכנסייה נבנתה מלבנים גסות וחללה הפנימי מרשים כמו מראה החיצוני. בתוך הרוטונְדָה תראו ציורים ימי-ביניימיים. אל תחמיצו את הסרקופג של הבישוף בֶּרָרְדו נָגי Naggi העשוי משיש אדום.

משמאל לרוטונְדָה עומדת גאה הקתדרלה "המודרנית" של בְּרֶשְיָה. בניגוד לקסמו של הבניין הישן, הקתדרלה החדשה היא מבנה בּארוקי מרשים ביותר. הכנסייה נבנתה במאה ה-17 והכיפה שלה הושלמה רק בתחילת המאה ה-19.

רוטונדה
ישן וחדש בפּיאצָה פּאוּלו VI

 

פָּלָצו בְּרולֶטו Palazzo Broletto

משמאל לקתדרלה החדשה תראו את פָּלָצו בְּרולֶטו העתיק. הארמון נבנה במאה ה-12 על חורבות כנסייה נוספת שהייתה בזמנה מקום הבישוף של בְּרֶשְיָה (כאילו חסר בעיר כיכר קתדרלות!?). עומד גאה מעל הארמון הוא טורֶה דֶל פֶּגול Torre del Pegol העתיק המהווה מעין הד ימי-ביניימי לרוטונְדָה שבאמצע עומדת הקתדרלה החדשה המצוחצחת.

הארמון היה בית העירייה ההיסטורי של בְּרֶשְיָה. נפגע בהפגזה של בעלות הברית לקראת סוף מלחמת העולם השנייה ושוקם בחלקו.

 

טורֶה דֶלָה פָּאלָאטָה Torre della Pallata

בשיטוט נעים בציר הכי ימי-ביניימי של בְּרֶשְיָה Corso Goffredo Mameli תגיעו לאחד מפלאי ימי-ביניימיים של בְּרֶשְיָה, יחדיו עם הרוטונְדָה המופלאה. בְּרֶשְיָה עשויה משלוש שכבות היסטוריות הצצות לפתע ברחבי בְּרֶשְיָה ענתיקה. השכבה הראשונה היא רומאית, כוללת את כל האתרים הארכיאולוגיים בויה דֶיי מוּזיי; השנייה היא ימי-ביניימית הכוללת את הרוטונְדָה ואת מגדל פָּאלָאטָה המופלא; השלישית היא ההוד הוונציאני של הרנסנס והבּארוק, הכוללת את הדוּאומו נואבה והקסְטֶלו. שלוש שכבות אלו משולבות בצורה הרמונית ברחובותיה העתיקים של בְּרֶשְיָה ומהנה במיוחד לקלף את השכבות עת משוטטים במרכזה העיר הקטן.

המגדל היפה היה חלק ממערך הביצורים של העיר, עמד כמגדל שמירה על החומה העתיקה של העיר הימי-ביניימית. המגדל נבנה באמצע המאה ה-13 וכולל גם הוא את אותן שכבות היסטוריות של בְּרֶשְיָה. השעון הענקי הוסף במאה ה-15 בסגנון רנסנסי והמזרקה שלרגלי המגדל התווספה במאה ה-16 בסגנון מנייריסטי.

 

הקסְטֶלו Castello

בגבעה ירוקה המשקיפה על בְּרֶשְיָה ענתיקה, עומדת גאה הטירה העתיקה, מקום מושבם של שליטי העיר לבית משפחת ויסְקונְטי Visconti המילאנזים. הטירה נבנתה במהלך המאה ה-13 ושופצה על ידי השליטים הוונציאנים עת השתלטו על העיר. כיום הטירה היא מקום אדיר לטיול ירוק בלב העיר השנייה בגודלה במחוז. בחלקיה השונים פועלים מוזיאונים עירוניים דוגמת מוזיאון הריזוג'ימֶנְטו ומוזיאון המוקדש לכלי נשק עתיקים.

מרחבי הפארק הירוק המקיף את הטירה כמו גם ממרום מגדלי השמירה שניתן לטפס עליהם, נשקף נוף פנורמי מרהיב של העיר. מצפון כמובן נשקף נופם של רכס הרי האלפּים.

הקסטלו
מגדל השמירה של הקסְטֶלו

 

מוזיאון סנטה ג'וליה לאמנות והיסטוריה Civici Musei d`Arte e Storia Sant Giulia

באמצע הדרך בין הקסְטֶלו לקתדרלות, על פאתיה הדרומיים של הגבעה עליה נמצאת הטירה של משפחת ויסְקונְטי, נמתח לו רחוב צר שכל כולו הוא חזרה לימי האימפריה הרומית. מה שכיום הוא ויה דֶיי מוּזיי via dei Musei היה רחובה המרכזי של העיר הרומית בְּריקְסִיָה Brixia. הרחוב הראשי של העיר ההיסטורית נקרא Decumanus Maximus. בלב השדירה היה הפורום וחלקם הגדול של מבני הציבור הרומאיים. את שרידיהם אפשר עוד לראות היום. מה שנותר מהעיר הרומית בְּריקְסִיָה, הוא מעין רובע הקפּיטול הרומאי בזעיר אנפין. מלבד למשל האצטדיון הענקי בלב וֶרונָה, בְּרֶשְיָה היא אולי הדוגמה הטובה ביותר למה שנותר מהתקופה הרומית בצפון איטליה.

במה שהיה מנזר של הבּנדיקטים כיום פועל אחד מהמוזיאונים הארכיאולוגיים החשובים בצפונה של איטליה. המוזיאון הוא חלק מקומפלקס של המוזיאונים העירוניים, כולל מחלקה מרהיבה המציגה את כל הטוב של אמני העיר. המוזיאון מלא בהמוני ממצאים מהעיר הרומית ומחפירות ארכיאולוגיות שנערכו בקרבת בְּרֶשְיָה. כולל אוסף מרשים של פסלים עתיקים, חפצי נוי וחפצים יומיומיים של תושבי העיר העתיקה.

 

פּיאצָה דל פורו Piazza del Foro

בהליכה ממוזיאון סנטה ג'וליה לאמנות והיסטוריה, מערבה לכיוון מרכז העיר על הויה דֶיי מוּזיי תראו את כל השכבות ההיסטוריות של בְּרֶשְיָה מתקלפות מול עיניכם. השאריות הרומיות כוללות חלקים מריצוף הרחוב, והבסיס או חלקו הנמוך של הלבנים המרכיבות חלק מהבתים בהם מתגוררים תושבי בְּרֶשְיָה המודרניים. תגיעו לפּיאצָה דיי פורו, כיכר הפורום המרהיבה. כיכר צרה זו היא הד רומאי עתיק לפּיאצָה פּאוּלו הימי-ביניימית ופּיאצָה דֶלָה לוגְ'יָה הרנסנסית. בכיכר שילוב מרהיב של בְּרֶשְיָה המודרנית יחדיו עם אתר ארכיאולוגי פעיל ומקסים. באתר חורבות של מקדש עתיק שחלש על מה שהיה פעם הפורום של בְּריקְסִיָה. צאו לביקור בבְּריקְסִיָה במה נותר מהמקדש הקפּיטוליני Tempio Capitolino. ממנו ישנו מעבר למה שנותר ממה שהיה תיאטרון של בְּריקְסִיָה העתיקה. המסע הקצר לתוך בְּריקְסִיָה העתיקה מהווה קונטרסט נדיר לעיר המודרנית שמבצבצת בסמוך, על כל כוחו הכלכלי של מחוז לומְבָּרְדיָה של ימינו.

 

מקדש קפּיטולינו Tempio Capitolino

האתר החשוב ביותר שנותר מבְּריקְסִיָה היא בְּרֶשְיָה הרומית העתיקה. המקדש חולש על חלקה הצפוני של פּיאצָה דל פורו, בדיוק היכן שהגבעה עליה בנויה הקסְטֶלו מתחילה להתרומם. מהמקדש העתיק שרדו שישה עמודים קורינתיים מרשימים אותם ניתן לראות מהפּיאצָה. המקדש נבנה בשנת 73 לספירה והוקדש לפּנתאון האלים האולימפּיים (בגרסא הרומאית שלהם). ניתן להיכנס לחלקו הפנימי של המקדש שם תצוגה של ממצאים ארכיאולוגיים שנמצאו במקדש, חלקם במיקומם המקורי.

לאגו ד'הידרו
היערות והכפרים השלבים של לאגו ד'הידרו

 

מחוץ לבְּרֶשְיָה

לאגו ד'הידרו Lago d`Idro

שעה נסיעה צפונה מבְּרֶשְיָה, בכביש מתפתל שעולה על רכס האלפים, תגיעו לאחד האגמים המסתוריים והמקסימים ביותר שמדרום לרכס האלפּים. אגם הידרו הוא אמון קטן לעומת אחיו הסמוכים, לאגו די גארדה ולאגו ד'איזאו. אך יש לו את הקסם שלו. האגם הוא אתר בריחה מושלם לחצי יום של טבע הלוך חוזר מבְּרֶשְיָה. כדאי מאוד להקיף את האגם ברכב. לעצור בכפרים הקטנים והיפים של גדותיו ולנסוע בכבישים המוקפים יערות עבותים.

 

כתיבת תגובה