קְרֶמונָה Cremona

עיר שוק היסטורית קטנה ויפה הנמצאת על גדתו הצפונית של נהר הפּו. קְרֶמונָה ידועה בעיקר במסורות המוזיקליות שלה. העיר היא מקום הולדתו של אחד מגדולי המלחינים האיטלקיים קלאודיו מונְטֶווֶרְדי Monteverdi. כמו גם עיר הולדתו ומקום פועלו של בונה הכינורות אנטוניו סְטְרָאדיוָארי Stradivari מי שהביא לעולם את מותג הכינורות סְטְרָדיוָארְיוּס. כיום קְרֶמונָה היא עיר המשלבת היטב מרכז עתיק וקסום להפליא יחדיו עם רחובות מעולים לשופינג כיאה למסורת הלומבָּרְדית.

שימו לב!!! למדריך השלם לטיול במחוז לומְבָּרדיָה, הקישו כאן… 

הדואומו של קרמונה
הכניסה לדואומו של קרמונה בפּיאצָה דֶל קומְיוּנֶה

 

גיאוגרפיה והיסטוריה של קְרֶמונָה

קְרֶמונָה ממוקמת בקרבת גדתו הצפונית של נהר הפּו, הזורם במרחק של קילומטר ממרכז העיר העתיקה. העיר נמצאת במרחק של 15 קילומטר בקו אווירי מפּיאָצֶ'נְזה, שער הכניסה למחוז אֶמילְיָה-רומָאנָה, בגדתו הדרומית של הנהר הרחב. מיקומה של העיר בלב עמק הפּו, מוקפת באדמות סחף פוריות, הפכו אותה עם השנים למרכז מסחרי חשוב בו התרכזו סוחרים וחקלאים מכל הסביבה.

בדומה לשכנתה פּיאָצֶ'נְזה, גלעין העיר היה מוצב צבאי רומאי החלש על הדרכים האסטרטגיות שהובילו מרומא צפונה אל האלפּים ומזרחה אל עבר גאליה (צרפת של ימינו). בקְרֶמונָה מתגוררים כשבעים אלף תושבים. מרכז העיר הוא קטנטן אך אינטנסיבי מאוד כולל מקבץ מרשים מאוד של אתרים דתיים והיסטוריים יחדיו עם עוצמת שופינג לומברדית מרשימה ביותר.

 

גישה וחניה בקְרֶמונָה

קְרֶמונָה ממוקמת סמוך לאוטוסטראדה E70 שמחברת את טורינו ממערב עם בְּרֶשְיָה ומקיפה מדרום את מטרופולין מילאנו. העיר נמצאת לא רחוק מהאוטוסטראדה E35 שנבנתה על נתיב הויה אמיליה ההיסטורית וחוצה בקו ישר את כל מחוז אֶמילְיָה-רומָאנָה עד רימיני לחוף הים האדריאטי.

תחנת הרכבת של העיר נמצאת מצפון למרכז העתיק במרחק הליכה של חצי שעה עד הדוּאומו. מהתחנה ניתן לקחת אוטובוס (קו E) ישר למרכז העיר העתיקה, נסיעה של עשר דקות. ניתן להגיע בקלות לקְרֶמונָה ברכבת ממילאנו, זמן נסיעה של שעה וחצי ועלות של סביב 8 יורו. אותה עלות וזמן נסיעה גם מוֶרונָה במזרח, דרך מָנְטובָה.

בקרבת מרכז העיר ישנם לא מעט חניונים בתשלום. במעטפת החיצונית, מרחק של רבע שעה מהמרכז ישנה לא מעט חניה בחינם. ניתן לחנות בסמוך לתחנת הרכבת המרכזית של העיר ומשם ללכת או לנסוע באוטובוס למרכז. לחילופין ניתן לחנות בסמוך לאצטדיון הכדורגל של קבוצת קְרֶמונֶזֶה, שם יש שפע של חניה. מהאצטדיון ניתן לקלת אוטובוס קווים L ו-D למרכז, נסיעה של חמש דקות או ללכת רבע שעה ברגל.

 

טיול בקְרֶמונָה

קְרֶמונָה היא עיר קטנה עם מרכז עיר קטן ביותר. רובן המוחלט של האטרקציות ומוקדי העניים מרוכזים בלב ליבה של העיר העתיקה, בקרבת פּיאצָה דֶל קומְיוּנֶה, שם נמצאים הקתדרלה ומגדל הפעמונים המסיבי של העיר. ביקור בעיר לא ייקח לכם יותר מחצי יום טיול כולל ביקור בכל אתרי העיר כמובן כמה שעות טובות של שופינג לומבּרדי מעולה.

מומלץ להגיע אל העיר מוקדם בבוקר, לטפס על הטורָאצו (חתיכת פעילות גופנית) ואת הצהריים להקדיש לשופינג וסעודה באחת המסעדות הנהדרות של העיר. בצהריים כדאי להמשיך הלאה לסָבְּיונֶטָה הסמוכה שסיור בה ייקח גם הוא כמה שעות.

חזית הקתדרלה של קרמונה
חזית הקתדרלה ובית הטבילה

 

 

כל מה שיש לראות ולעשות בקְרֶמונָה

 

הפּיאצָה דֶל קומְיוּנֶה Piazza del Comune

הכיכר היא לב ליבה של העיר קְרֶמונָה והסיבה העיקרית להגיע אל העיר הצפונית המנומנמת. בגלל האתרים המרהיבים המקיפים אותה, מדובר באחת הכיכרות היפות ביותר בכל איטליה. האתרים כוללים את הפסדה הרומנסקית היפיפייה של הקתדרלה; מגדל הפעמונים הקָמְפּינָלֶה הסמוך, הטורָאצו די קְרֶמונָה, מגדל הפעמונים הגבוה באיטליה; הלוג'ה די מיליטי Loggia dei Militi הימי ביניימית; בית הטבילה המתומן בסמוך לקתדרלה, אחד מבתי טבילה הגבוהים בצפון איטליה.

הפּיאצָה עצמה, כיאה למרכז עיר של עיר איטלקית בסדר גודל בינוני, שוקקת בתיירים ומקומיים (בעיקר תיירים). אלו באים ליהנות מהנוף העתיק של העיר במגוון רחב של בתי-קפה תוססים המקיפים את הכיכר.

 

הקתדרלה של קְרֶמונָה

אחת הקתדרלות היפות בצפונה של איטליה. הכנסייה המסיבית חולשת על לב ליבה המובהק של קְרֶמונָה – הפּיאצָה דֶל קומְיוּנֶה. הפסדה הרומנסקית של הקתדרלה היא אחת הייחודיות בצפונה של איטליה. כוללת לוג'ה בתחתית, שתי שורות גלריות שלצידם פסלים ענקיים והכל מתחת לחלון רוזטה ענקי. את הקתדרלה בנו בסוף המאה ה-12 והיא כוללת כמה סוגי בנייה שונים. בולטת ההשפעה של הסגנון הגותי על המגדלים שבצד הפסדה כמו גם על מתיחת הפסדה לגובה.

החלל הפנימי של הקתדרלה הוא מרשים מאוד גם כן. כולל פרסקאות של אמני רנסנס צפוניים ביניהם ג'ובאני אנטוניו אמדֱאו Amadeo ואיל פּורְדֶנוֶנה Il Pordenone המניירסיט. השני הוא מי שצייר את ציור הצליבה הענקי שמעל המזבח.

 

הקתדרלה של קרמונה
חזית הקתדרלה

 

טורָאצו די קְרֶמונָה Torrazzo di Cremona

הסמל הבלתי מעורער של קְרֶמונָה ואחד מהאיקונות הידועות של מחוז לומבָּרְדיָה. מגדל הפעמונים הענקי של הקתדרלה הוא המגדל העתיק הגבוה באיטליה וגובהו לא פחות מ-112 מטרים. להשוואה – המגדל גבוה ב24 מטרים מהטורֱה דֱל מֳנְגָ'ה הסופר אייקוני של העיר סיינה ויותר מפי שתיים מהמגדל הנטוי הסופר-סופר אייקוני של העיר פּיזה.

סיום הבנייה של המגדל הייתה בשנת 1309 אז נחנך רשמית. תחיל הבנייה הייתה במאה השמינית אז חלקו התחתון של המגדל נבנה. במשך השנים הוספו עוד ועוד חלקים לגובה עד כאמור סיוטם הבנייה בתחילת המאה ה-14. השעון האסטרונומי בחלקו התחתון התווסף במאה ה-16 והוא נחשב לשעון האסטרונומי הגדול בעולם.

למי שנמצא בכושר מעולה והלאה, מומלץ בחום לטפס במעלה חמש מאות המדרגות של המגדל עד למרפסת התצפית. מלמעלה נוף מרהיב של העיר הקטנה, נהר הפּו ומצפון רכס הרי האלפּים. ברור שאם יש יום מעונן או מעורפל פשוט לא שווה לעלות. המאמץ האדיר שווה רק בשביל הנוף הנשקף מהמגדל ביום צלול.

שעות פתיחה: 10:00 – 18:00, סגור בין 13:00 ל-14:00. סגור בימי שני

 

קורְסו קָאמְפּי Corso Campi

מדרחוב הקניות המרכזי של קְרֶמונָה. רחוב צר שיחדיו עם קורְסו גאריבָּלְדי בהמשכו מהווה חתיכת חווית שופינג. חוויה מרנינה ומפתיעה עבור עיר קטנה כל כך. קְרֶמונָה בבסיסה היא עיר שוק וכמו בימי עבר גם היום השופינג בה הוא חוויה מהנה ביותר. המדרחוב והרחובות הסמוכים מלאים בחנויות פרטיות, רשתות זרות, בתי כלבו קטנים, חנויות יוקרה והמון המון מסעדות ובתי-קפה.

מוזיאון הכינורות
מוזיאון הכינורות

 

מוזיאון הכינורות Museo del Violino

המוסיקה ובעיקר הכינורות הם סימלה השני המובהק של קְרֶמונָה, מיד אחרי הטורָאצו האימתני. העיר בה נולד ופעל סְטְרָאדיוָארי נחשבת לאחת הערים החשובות באיטליה בתחומי המוזיקה. המוזיאון המודרני נפתח בשנת 2013 בבניין לבנים שנבנה בתחילת שנות הארבעים של המאה ה-20. הבניין המוזר נבנה בסגנון ארכיטקטוני שלא ניתן להגדירו בדרך אחרת מלבד פשיסטי.

במוזיאון תצוגה מרשימה של דגמי העלית של סְטְרָדיוָארְיוּס (הכינורות של סְטְרָאדיוָארי). כמו גם תיעוד למכניקה העדינה והכלים שבהם מצייצים את הכלי הנגינה הקלאסי. התצוגה איננה רק וויזואלית כיאה לתמה של המוזיאון, אלא בעיקרה מתרכזת בחוש השמיעה ובנגינה של מוזיקה המופקת מהכינורות האיכותיים.

 

פּארקו אָל פּו Parco al Po

במרחק של קילומטר וחצי דרום מערבית ממרכזה של קְרֶמונָה נמצא הפארק הירוק והנעים על גדתו הצפונית של נהר הפּו. למי שרוצה לחוות את הנהר הגדול באיטליה בצורה בלתי אמצעית, מומלץ להגיע לפארק רחב הידיים. תמצאו בו המון פינות חמד ירוקות ושבילי הליכה לספורט. ניתן גם לחתות את גשר קְרֶמונָה שחוצה את הנהר ולרדת לשבילי ההליכה בגדה הדרומית של הנהר. שם נמצא גם חוף נחמד שבימים יפים מלא במתרחצים ומשתזפים.

 

כתיבת תגובה