רֶג'ו אֶמיליָה

היסטוריה גיאוגרפיה וגישה לרֶג'ו

רֶג'ו הוקמה בשנת 185 לספירה בעת סלילת הויה רומָאנָה. בעיר מתגוררים כמאה שבעים אלף איש. היא נמצאת באמצע הדרך בין פָּארמָה ומודֶנָה. מרחק נסיעה של כחצי שעה מכל אחת משכנותיה. תחנת הרכבת של העיר ממוקמת מעט מערבית ממרכז העיר העתיקה. מרחק הליכה של בערך עשר דקות עד רבע שעה דרך הרחוב המרכזי של העיר – הויה אֶמילְיָה סן פְּייֶטְרו, עד פִּיאַצָה קמיליו פְּרָאמְפּוליני. הפִּיאַצָה היא טבורה של רֶג'ו אֶמיליָה, עליה חולשת הקתדרלה העתיקה של העיר.

הגישה עם רכב היא נוחה מאוד גם כן, פשוט יורדים מה-A1 שעובר מעט צפונית ממרכז העיר. חונים בקרבת הטבעת החיצונית המקיפה את מרכז העיר העתיק. מרחק הליכה של בערך חמש דקות מכל מה שמעניין בעיר. רובם של החניונים הסמוכים לטבעת הם בתשלום, המחירים יחסית נוחים, סביב יורו לשעה. ניתן לחנות בחינם בלא מעט חניונים הסמוכים לאוטוסטרדה ומהם ללכת עשרים ומשהו דקות למרכז. או פשוט לעלות על אוטובוס למרכז העיר, נסיעה של פחות מחמש דקות.

שימו לב!!! למדריך השלם לטיול במחוז אֶמילְיָה-רומאנָה המקסים, הקישו כאן… 

מוקדי עניין ברֶג'ו

פִּיאַצָה קמיליו פְּרָאמְפּוליני Piazza Camillo Prampolini

כיכר זו בסמוך לקתדרלה הצנועה של העיר, היא המרכז העתיק של רֶג'ו אֶמיליָה. פִּיאַצָה ימי-ביניימית זו מתחברת לעוד ועוד פּיאָצות קסומות סמוכות באמצעות רחובות צרים. רחובות בהם מרוכז עיקר המסחר של העיר. הפּיאָצות והרחובות שמחברים ביניהן מלאות בבתי-קפה, מסעדות וחנויות. כל מה שעושה את הטיול במרכז העיר הקטן של רֶג'ו לחוויה מאוד נעימה.

הבּזיליקה של סן פְּרוסְפֵּרו Basilica di San Prospero וקָמְפִּינָלֵה הלא גמור

אל מול השוק ההומה של פִּיאַצָה סן פְּרוסְפֵּרו הימי-ביניימית ניצב חיזיון די משעשע. הבּזיליקה, שבנייתה החלה במאה העשירית לספירה, בנייתה הושלמה במאה ה-16 בלבד ומגדל הפעמונים הצמוד לה עודנו בבנייה (ולא רואים את הסוף). אם קצת חסר לכם אמנות רנסנסית, אכן מומלץ להיכנס לבּזיליקה ולספוג מעט ציורים נוצריים מהמאה ה-15. ציורים בהחלט נאים של אמני תקופת הרנסנס מהסביבה.

 

התיאטרון העירוני רומולו ואלי Teatro Municipale Romolo Valli

אחד מאולמות התיאטרון היפים בעולם, בנוי בסגנון ניאו קלאסי. בתיאטרון צנוע זה מקום למעט יותר מאלף צופים ואופן הבנייה שלו הוא כמעט מושלם. המבנה עצמו מעוגל אל מול הבמה וכולל חמש קומות של יציעים. תקרת התיאטרון היא מעין כיפה עם נגיעות זהב וציורים בהירים של השמיים.

כתובת: Piazza Martiri del 7 Luglio 1

רג'ו אמיליה
התיאטרון העירוני רומולו ואלי

פִּיאַצָה פונְטָנֶזי Piazza Fontanesi

מקום ההירגעות המושלם של רֶג'ו אֶמיליָה. כיכר זאת, מעט דרומית מהמרכז היא אחת הכיכרות הירוקות והרגועות בעיר. פופולארית מאוד על המקומיים שבאים אליה לפיקניקים או מנוחה. הכיכר מלאה בתי-קפה. תתפסו לכם איזה שולחן אל מול הכיכר ותתענגו על הווי החיים המקומי. 

 

אוסף מָארַאמוטי Collezione Maramotti

לחובבי האמנות הפוסט-מודרנית, אולם התצוגה המרשים בלב מטה חברת האופנה מקס מארה הוא בדיוק המקום בשבילכם. בית האופנה מקס מארה הוקם בתחילת שנות החמישים על ידי אקילה מָארַאמוטי, איש אופנה בעל קריירה מפוארת וחיבה לאמנות בת זמנינו. את האוסף המרשים שצבר מָארַאמוטי הוא ריכז בבניין חדיש במטה החברה ופתח אותו לקהל. בחלל התצוגה מגוון רחב של יצירות מופשטות גדולות ממדים. מדובר בחתיכת ריענון לאחר כל המוזיאונים הכבדים שמסביב (בבּולונְיָה, מודֶנָה ופָּארמָה) שלא מוצג בהם דבר שנוצר לאחר תקופת הרוקוקו.

כתובת: Fratelli Cervi 66

פלטת פרושטו
טעימה מרֶג'ו

 

קניות ואוכל ברֶג'ו אֶמיליָה

מרכז העיר של רֶג'ו אֶמיליָה הוא קטנטן ובהחלט חוויה נעימה להסתובבות רגועה עם ביס פה ושם ושופינג. ויה אמיליה סן פָּייֶטְרו והרחובות והכיכרות במרכז העיר סביב פִּיאַצָה פְּרָאמְפּוליני הם רחובות הקניות העיקריים של רג'ו אֶמיליָה. ברחובות אלו תמצאו מגוון רחב של חנויות מקומיות ורשתות בינלאומיות, מסעדות, בתי-קפה, מאפיות, מעדניות ומה לא? חנויות מיוחדות המוקדשות כולן לחומץ הבָּלְזָמי יציעו לכם טעימות מהחומץ הייחודי לאזור (רק חומץ שמופק בחוות במרחב הכפרי שבין רֶג'ו אֶמיליָה ומודֶנָה רשאי להיקרא בשם המותג היוקרתי).

אל תפספסו את השוק בפִּיאַצָה סן פְּרוסְפֵּרו. בשוק אוכל מעולה זה מציעים למכירה את כל הטוב של המרחב הכפרי. כולל דברי בשר ומוצרי חלב, ירקות טריים שעבור הישראלים הם אקזוטיים. בסביבה הקרובה בימים מסוימים מתקיימים בסביבת הפִּיאַצָה גם דוכנים מאולתרים של שוק פשפשים.