בֶּרְגָמו Bergamo

נוף מהסיטה אלטה
נוף מהסיטָה אָלְטָה

העיר הקטנה והעתיקה בֶּרְגָמו מציגה שתי פנים מנותקות על שני מרחביה הנפרדים. במעלה הגבעה, העיר העתיקה – הסיטָה אָלְטָה, היא מעין כפר ימי-ביניימי עתיק מוקף חומה מלא בהמון פנינים עתיקות. מתחת לחומות העיר העתיקה (מתחברת לה ברכבת הרים מגניבה) תוססת לה העיר התחתית – הסיטָה בָּאסָה, היא בֶּרְגָמו המודרנית. בניגוד לכל ערי מחוז לומְבָּרְדיָה המשלבות היטב רחובות עתיקים בגלעין העיר בהם אתרים היסטוריים עם שופינג איכותי, בבֶּרְגָמו שתי האטרקציות פשוט נפרדות לחלוטין. הנוף, האתרים, האמנות במעלה הגבעה בסיטָה אָלְטָה (Città Alta) – בֶּרְגָמו העתיקה והשופינג בסיטָה בָּאסָה (Città Bassa) – בֶּרְגָמו המודרנית.

שימו לב!!! למדריך השלם לטיול במחוז לומְבָּרדיָה, הקישו כאן… 

גיאוגרפיה והיסטוריה של בֶּרְגָמו

בֶּרְגָמו היא העיר השלישית בגודלה במחוז לומְבָּרְדיָה. אחרי מילאנו הבירה, המטרופולין וכמעט כל המחוז ובְּרֶשְיָה השכנה שגדולה ממנה במעט. בעיר מתגוררים כ-120 אלף תושבים ובמטרופולין של העיר בערך כחצי מיליון. מילאנו מרוחקת מבֶּרְגָמו כשלושים קילומטרים ממערב ולמעשה ניתן להגדיר את בֶּרְגָמו כחלק ממטרופולין מילאנו. אמנם מחוז לומְבָּרְדיָה הוא המאוכלס ביותר באיטליה (מתגוררים בו יותר מעשרה מיליון תושבים, יותר מפי 2 מהמחוז העוקב – לאציו בו רומא הבירה), אך אינו מתאפיין בערים גדולות רבות כגון מחוז אֶמילְיָה-רומָאנָה השכן (פּיאָצֶ'נְזה, פּארְמָה, מודֶנָה, בּולונְיָה, רָבֶנָה, פורֶלי, פֶרָארָה, רימיני). רובה של אוכלוסיית המחוז מתגוררת במילאנו ובפרבריה, באחד המרחבים האורבניים הגדולים והחשובים באירופה. מלבד מילאנו במחוז אין ערים גדולות עם יותר מרבע מיליון תושבים.

מגדלי הסיטה אלטה
מגדלי הסיטָה אָלְטָה

העיר ממוקמת כשלושים קילומטרים מזרחית מהעיר קומו והגבול השוויצרי. עיקר חשיבותה הוא בשדה התעופה קָרָוָאג'ו (על שמו של הצייר הבּארוקי הדגול שנולד בקרבת העיר) שבדרום העיר שמשרת בעיקר את קווי הלואו קוסט לצפונה של איטליה ודרומה של שוויץ.

בֶּרְגָמו ממוקמת באמצע הדרך שבין לאגו דֶ'איזֶאו ממזרח ולאגו די קומו ממערב. שניים משרשרת האגמים הקרחוניים בצפונה של מחוז לומְבָּרְדיָה. במרחב שבין האגמים נפרשים האלפּים הבּרְגָמֶזיים, הנקראים על שמה של העיר. המרחב ההררי שמצפון לעיר הוא יחסית מתון (3000 מטר בשיאו, יחסית לאלפּים זה מתון).

בֶּרְגָמו כמו כל ערי מחוז לומְבָּרְדיָה החלה כמקום ישוב קלטי עתיק. עם ההתפשטות של האימפריה הרומית הפכה לעיר מוצב. אחרי הרומים הגיעו הלומבּרְדיים, עם גרמאני מהצפון ובֶּרְגָמו הייתה חלק מהממלכה שבירתה הייתה העיר פאבְּיָה מדרום. לאחר הלומבָּרְדיים העיר החליפה ידיים בין אצילים גרמאניים, צרפתיים, לומבָּרְדיים ואוסטרים. בשנת 1859 צורפה לאיטליה המודרנית של ג'וספּה גָאריבָּלְדי.

 

גישה ותחבורה בבֶּרְגָמו

נמל התעופה הבינלאומי של בֶּרְגָמו Aeroporto di Bergamo-Orio al Serio או בקיצור איל קָרָוָאג'ו Ill Caravaggio הוא אחד מנמלי התעופה החשובים בצפונה של איטליה. השדה אמנם הוא הדרך הנוחה ביותר להגיע לעיר, אך מי באמת מגיע במיוחד לבֶּרְגָמו? הנמל הוא שער הכניסה לטיסות הלואו קוסט למילאנו השכנה האטרקטיבית. רוב מי שמגיע לשדה בכלל לא יגיע לבֶּרְגָמו (כמו שמי שמגיע לשדה התעופה בן גוריון סביר להניח לא ייסע מהשדה ללוד). בכל מקרה, מהשדה ישנו קו אוטובוס מהיר שנוסע לתחת הרכבת של בֶּרְגָמו. מהתחנה ממשיך האוטובוס לתחנת הפוניקולר (רכבת הרים). ברכבת ההרים ניתן לטפס לעיר העלית, היכן שרובן של האטרקציות של העיר. הקו מספרו 1 ועלותו 2.4 יורו, הכרטיס תקף ל-90 דקות, זמן הנסיעה בין רבע שעה לחצי שעה, תלוי בפקקים. ניתן גם לקחת מונית למרכז העיר בעלות סבירה של סביב 20 יורו.

גם אם הגעתם לנמל התעופה, סביר להניח שהגישה שלכם ממנו תהייה ישר למילאנו למקום הלינה שלכם. אין לכם מה להתסתובב בבֶּרְגָמו הסמוכה לנמל עם המזוודות. על כן מבחינת גישה, יותר קריטי לדעת היטב איך מגיעים לבֶּרְגָמו ממילאנו, שער הכניסה האמיתי אל העיר.

רחובות הסיטה אלטה
רחובות הסיטָה אָלְטָה

רכבת לבֶּרְגָמו

זמן הנסיעה ממילאנו צֶנְטְרָאלֶה לבֶּרְגָמו הוא כמעט 50 דקות ועלות הנסיעה היא 6 יורו. הדרך האידיאלית להגיע לטיול בעיר היא בקפיצה ברכבת ממילאנו לבֶּרְגָמו ליום ביקור. לכן רוב הסיכויים ששער הכניסה לעיר תהייה תחנת הרכבת.

תחנת הרכבת של בֶּרְגָמו נמצאת בחלקה הדרומי של הסיטָה בָּאסָה. הגישה מהתחנה לרחובות הקניות התוססים של העיר התחתית – ויה זָמְבּונָטֶה Via Zambonate וויה 20 לספטמבר היא בהליכה קלה של חמש דקות. התחנה נמצאת בקצה דרך האפיפיור ג'ובאני ה-23, הרחוב שמוביל לשער הגישה לעיר העלית. תחנת הפוניקולר נמצאת במרחק נסיעה של חמש דקות מתחנת הרכבת. הגישה היא דרך קו אוטובוס מספר 1 שנוסע משדה התעופה, עובר בתחנת הרכבת ומגיע לפוניקולר.

מבט על העיר העלית
מבט על העיר העלית

להגיע לבֶּרְגָמו עם רכב

הכביש המהיר A4, אוטוסטרדת טְריאֶסְטֶה-טורינו כפי שידוע בשמו, נמתח דרומית ממרכז העיר במקביל למסלולי ההמראה של שדה התעופה. הנסיעה ממילאנו על האוטוסטרדה תיארך כ-45 דקות. הנסיעה ממזרח תיארך שעה ורבע מוֶרונָה ו-50 דקות מלאגו די גארְדָה. בְּרֶשְיָה, השכנה הקרובה נמצאת במרחק נסיעה של חצי שעה ממזרח. קחו בחשבון את עלויות הנסיעה של האוטוסטרדה או לחילופין סעו בכבישים הבין עירוניים החופפים. כמובן שהנסיעה בכבישים הבין עירוניים ארוכה הרבה יותר.

הסיטָה אָלְטָה כולה מוגדרת כ-ZLT, הגישה אליה מותרת רק למי שמתגורר בתחומיה. עיקר הביקור בבֶּרְגָמו יכלול כמובן את הסיטָה אָלְטָה עם שלל אתריה, אך גם שהות נעימה של שופינג וקולינריה (ואמנות משובחת באקדמיה קָרָרָה לחובבים) בסיטָה בָּאסָה. על כן מומלץ לחנות בקרבת שני חלקי העיר הללו. פחות מומלץ לחנות בקרבת תחנת הפוניקולר סן ויג'ילְיו San Vigilio ממערב לסיטָה אָלְטָה. הגישה לסיטָה אָלְטָה היא אמנם נוחה, אך אם תרצו לשוב מהסיטָה בָּאסָה תצטרכו שוב לטפס לעיר העתיקה וזה סתם בזבוז זמן.

ניתן להיכנס עם רכב לתוך הסיטָה בָּאסָה ולהתקרב לתחנת הפוניקולר. החנייה בקרבת הפוניקולר היא בתשלום, היא לא זולה ובכלל לא בטוח שתמצאו מקום. הכי מומלץ לחנות לאורך נתיב הנסיעה של אוטובוס מספר 1 שיוצא משדה התעופה, עובר בתחנת הרכבת המרכזית ומגיע לתחנת הפוניקולר. אחרי שהקו עובר את תחנת הרכבת החנייה היא בתשלום, לכן מומלץ לחנות בנתיב הנסיעה שבין שדה התעופה לתחנת הרכבת. לאחר שחניתם, לעלות על האוטובוס ובכרטיס אחד לטפס גם בפוניקולר לכל פניני העיר. החנייה החינמית האידיאלית במיקום זה היא בפּיאָצָלֶה מָלְפֶּנְסָאטָה Piazzale Malpensata. כיכרונת שנמצאת שתי דקות נסיעה באוטובוס עד לתחנת הרכבת ופחות מעשר דקות (אם אין פקקים) עד לתחנת הפוניקולר.

טיול בבֶּרְגָמו

בֶּרְגָמו היא עיר לטיול של יום אחד. הדרך האידיאלית לבקר בעיר היא הטיול יום שיוצא ממילאנו, דרך המילאנו צֶנְטְרָאלֶה ברכבת. טיול שכזה יוריד ממכם את כל העול של הנהיגה ומציאת החניה, ינגיש לכם את כל הטוב של בֶּרְגָמו על מגש של כסף. השופינג סמוך לתחנה והסיטָה אָלְטָה כמה דקות למעלה בפוניקולר.

ניתן להגיע לבֶּרְגָמו במשך כל השנה. האווירה החורפית מאוד מחמיאה לעיר (אבל ממש קר בה בחורף) והאווירה הקיצית מרנינה כמו בכל איטליה. בֶּרְגָמו אינה עיר אובר תיירותית, גם בשיא העונה החמה היא אינה מפוצצת.

טיול בבֶּרְגָמו יערך בשני מרחבים גיאוגרפים שונים – הסיטָה אָלְטָה והסיטָה בָּאסָה. הסיטָה אָלְטָה היא מרחב קטן ומלא אטרקציות ארכיטקטוניות והיסטוריות. הסיטָה בָּאסָה היא מרחב קטן ומלא בכל מה שאנחנו אוהבים בלומְבָּרְדיָה – שופינג ואוכל צפוני משובח. כמה זמן להשקיע בכל מרחב קשור להעדפותיכם האישיות. אך קחו בחשבון שאי אפשר לשלב בין שני המרחבים. מתחילים בבוקר במעלה הגבעה בסיטָה אָלְטָה ומסיימים בצהריים עד אחר הצהריים בשופינג ברחובות הקניות החדישים וההומים. המעבר בין שני המרחבים הוא באמצעות הפוניקולר. לחילופין ניתן לטפס/לרדת בויה סָנְטְ'אָלֶסָנְדְרו via Sant`Alessandro היפה (עדיף לרדת בה).

מגדלי הסיטה אלטה
מגדלי הסיטָה אָלְטָה – מגדל השעון בפּיאצָה וֶקְיָה והטורה די גומְבּיטו

 

כל האתרים והאטרקציות בבֶּרְגָמו

העיר העלית Citta Alta והכיכר הישנה Piazza Vechia

האלטה סיטה היא הפנים הקלאסיות של בֶּרְגָמו. המרחב הרנסנסי מוקף החומה הוא גלעין העיר ההיסטורית. ניצב על גבעה מוקפת חומה (בחלקה) וביצורים. כיום העיר העלית היא מקום מגורים יוקרתי ומבוקש, יש בו את כל הכיף של בֶּרְגָמו המודרנית ואת כל היופי של בֶּרְגָמו העתיקה. בעיר העלית רובם של האטרקציות של בֶּרְגָמו, בכללם הקתדרלה, הפּיאצָה וֶקְיָה וקפּלה קולֶאוני היפייפיה (הסמוכה לקתדרלה).

הרחוב הראשי של העיר העתיקה היא ויה גומְבּיטו via Gombito הצר והמתפתל. ברחוב כל הטוב של לומְבָּרְדיָה המודרנית (שופינג) עם אווירה ימי-ביניימית חנוקה. הרחוב נמתח מפּיאצָה מָרְקֶטו דֶלָה סְקְרָאפֶּה Piazza Marceto della Scrappe שם התחנה העליונה של הפוניקולר. הרחוב נמתח מהתחנה עד פּיאצָה וֶקְיָה, לב ליבה של העיר העתיקה.

בדרך לפּיאצָה וֶקְיָה ולדוּאומו של העיר, תראו את אחד האתרים המוכרים בבֶּרְגָמו – טורה דל גומְבּיטו Torre del Gombito המגדל הגבוה בבֶּרְגָמו, שנבנה במאה ה-12. מגדל זה הוא מה שנשאר מברגמו של ימי-הביניים רווית המגדלים. מגדלים שנבנו כחלק מאופנה או מאבק בין משפחות האצולה השונות בעיר. זאת בדומה למגדלים בפָּאבְיָה הסמוכה, בבּולוניה ובעיקר בסן ג'ימינְיָאנו בטוסקנה, העיר שמאבק המגדלים מאפיין את כל מהותה התיירותית.

הפּיאצָה וֶקְיָה היא לב ליבה של בֶּרְגָמו הרנסנסית. הכיכר האלגנטית בליבה של הסיטָה אָלְטָה, היא המקום לשבת לקפה של בוקר אחרי הטיפוס המתיש לראש הגבעה (אם בחרתם משום מה לא לעלות בפוניקולר).

מהפיאצה וֶקְיָה, הציר נמשך עד צידה המערבי (והפחות אטרקטיבי) של הסיטָה אָלְטָה בויה בּרטולומאו קולֶאוני via Bartolomeo Colleoni עד המוזיאון למדעי הטבע.

הדואומו
הדוּאומו

הדוּאומו של בֶּרְגָמו – קתדרלת סָנְטְ'אָלֶסָנְדְרו Sant`Alessandro

אמנם פּיאצָה וֶקְיָה היא לב ליבה של הסיטָה אָלְטָה, אבל במרחק של עשרים מטרים ממנה נמצאת פּיאצָה פדרו רגי'נלדו ג'וליאני Piazza Padro Raginaldo Giuliani. פּיאצָה זו נפתחת בחלקה המזרחי לפּיאצָה הדוּאומו, בה ריכוז בלתי אפשרי של אתרים. בפּיאצָה נמצאים הקתדרלה, בית הטבילה המיוחד של בֶּרְגָמו, בּזיליקת סנטה מריה מאג'ורֶה עוצרת הנשימה. לידה הבּזליקה נמצאת הפנינה הבלתי אפשרית של קּפּלת קולֶאוני. כל אלו הופכים את הכיכר הקטנה לאחת היפות בכל צפון איטליה.

מגדל השעון
מגדל השעון מעל פיאצה וקיה

הדואוּמו שעומדת כיום בכיכר, נבנתה רק במאה ה-17 על בסיסה של הקתדרלה הקודמת שחלקה נהרס על-ידי הוונציאנים. הפסדה של הקתדרלה היא ניאו-קלאסית והכיפה הירוקה הושלמה רק בשנת 1889. חלל הפנים של הכנסייה הוא מרשים ביותר. יש בו ציורים של לא מעט אמני בּארוק איטלקיים, בראשם ג'אן בּטיסטה טְייפּולו Tiepolo הוונציאני הענק.

 

בית הטבילה Batitistero di Bergamo

בדיוק ממול הדוּאומו וסמוך לפסדות המעלפות של קפלת קולֶאוני והסנטה מריה מאג'ורֶה, עומד בגאווה בית הטבילה המיוחד של בֶּרְגָמו. המבנה עצמו הוא קטן לעומת בתי טבילה מפוארים בערי איטליה האחרות, אבל ייחודו בגודלו הצנוע. בית הטבילה נבנה באמצע המאה ה-14. במקור היה בתוך הבּזיליקה של סנטה מריה מאג'ורֶה הסמוכה, אך הוא פורק. רק בסוף המאה ה-19 הורכב מחדש במקומו הנוכחי.

 

קפּלה קולֶאוני Colleoni

אחת הפסדות היפות בכל מחוז לומְבָּרְדיָה, יחדיו עם שער הכניסה המצועצע של הסנטה מריה מאג'ורֶה במרחק של מטר וחצי שמאלה. הקפּלה והמוזוליאום שייכים לקונְדוטְיֶרֶה Condotierre (קפטן להשכרה) בּרטולומיאו קולֶאוני, אחד משכירי החרב המיתולוגיים של צפון איטליה. קולֶאוני פעל מטעמם של הוונציאנים בסוף המאה ה-15. נחשב לדמות נערצת הן בעיר הולדתו בֶּרְגָמו והן בונציה גופא.

הפסדה והקפּלה/מוזוליאום הן פרי תכנונו של ג'יובאני אָמָדֶאו (Amadeo), באחת הדוגמאות המרהיבות ביותר של סגנון הרנסנס הלומְבָּרְדי (האח הפחות חשוב של הרנסנס הוונציאני). אל תחמיצו את הציורים הבּארוקיים המרהיבים של טייפּולו בתוך הקפּלה.

חלל הפנים של הסנטה מריה מאג'ורה
חלל הפנים הבלתי נתפס של הסנטה מריה מאג'ורֶה

כנסיית סנטה מריה מאג'ורֶה Santa Maria Maggiore

מימין לקפּלה קולֶאוני נמצאת הסנטה מריה מאג'ורֶה. כנסייה שהפסדה שלה משנית לעומת הפסדה המרהיבה של הקפּלה הסמוכה. אך כאשר תיכנסו פנימה תחוו את אחד מחללי הפנים הדתיים מהיפים באירופה. הבּזיליקה נבנתה בתחילת המאה ה-12 בסגנון רומנסקי. את חלל הפנים קישטו במשך מאות שנים בכמה סגנונות. חלל הפנים המוזהב והמואר הוא חוויה ייחודית לכנסייה. שילוב מרהיב של תיורי קיר ופרסקאות במגוון רחב של סגנונות, מרנסנס מוקדם ועד בּארוק סוער במיוחד.

 

המוזיאון למדעי הטבע Museo Civico di Scienze Naturali

בקצה המערבי של הסיטָה אָלְטָה, משקיף לנוף כפרי מרהיב שמעבר לחומת העיר, נמצא אחד ממוזיאוני הטבע הטובים בצפונה של איטליה. המפנה הדרומי של הרי האלפים הוא אחד מהמרחבים העשירים בעולם בממצאי ארכיאולוגיה פרה היסטורית, כמו גם של מאובנים. בדומה לאצי, איש השלג הפרה-היסטורי והסלב מספר אחד של בּולְצָנו בדרום טירול והמערות הפרה היסטוריות בבָּלְצי רוסי Balzi Rossi במערב מחוז ליגוּרְיָה סמוך לגבול צרפת, בֶּרְגָמו וסביבתה שופעים באתרי חפירות ועשירים בממצאים פרה היסטורים.

רובם של הממצאים במוזיאון מגיעים ממישור פֶּטוזינו Petosino (מישור בפאתי העיר בֶּרְגָמו בכיוון צפון מערב, בו מתחילה ההתרוממות האלפּינית). המישור עשיר בממצאים פרה-היסטוריים המעידים על התפתחותה של האנושות עשרות אלפי שנים אחורה. המישור הוא המקום בו נמצאו העצמות השמורות של הממותה המרשימה הניצבת בכניסה למוזיאון.

חלל המוזיאון מתחלק למחלקות שונות המתרכזות כל אחת בתחום פרה היסטורי אחר. מוזיאון הטבע מתרכז כמובן במאובנים שנמצאו במישור. מוזיאון ארכיאולוגי משובח שחוקר את ההתיישבות הפרה היסטורית כמו גם את התרבויות הראשונות שהתיישבו בצפון איטליה.

פורטה בברגמו
פּורְטָה סן ג'יאָקומו

 

חומות העיר העלית הסינְטָה מוּרָארְיָה Cinta Muraria

את העיר המבוצרת לשעבר בֶּרְגָמו מקיפה חומה של ארבע קילומטרים. את החומה בנו השליטים הוונציאנים במאה ה-16 ומאז היא עומדת ברובה איתנה, משתלבת היטב בנוף העירוני הייחודי של בֶּרְגָמו. ישנם המון מסלולי הליכה לאורך החומה, מעליה ואפילו מתחתיה. כלל מערך החומה המקיף את העיר הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

בחומה ישנם שערים עתיקים ומרשימים עם צריחי שמירה. היפים בהם הם פּורְטָה סן ג'יאָקומו Porta San Giacomo בפינה הדרום מזרחית של העיר; פּורְטָה סָנְטְ'אָלֶסָנְדְרו Porta Sant`Alessandro  בפינה המערבית ליד המוזיאון הארכיאולוגי; ופּורְטָה סָנְטְ'אָגוסְטינו Porta Sant`Agostino בפינה הצפון מזרחית, ליד המצודה.

הדרכים לאורך החומה מקסימים. החלק הפופולרי ביותר הוא כמובן המרחב הקצר שבין שער סן ג'יאָקומו לשער סָנְטְ'אָגוסְטינו. אולם למי שזמנו בידו מומלץ להקיף למעשה את כל הסיטָה אָלְטָה. לאורך הדרך נוף מקסים פנוראמי מקסים על הסיטָה בָּאסָה ממזרח, גבעות מישור עמק הפּו ממערב והרי האלפּים מצפון.

 

מצודת בֶּרְגָמו Rocca di Bergamo וגן הזיכרון Parco delle Rimembranze

המצודה של בֶּרְגָמו היא מבנה מבוצר שנבנה במאה ה-14 והגן על חלקה המזרחי של העיר מוקפת החומה. כיום המצודה היא בית למוזיאון איחוד איטליה וההתנגדות Museo del Risorgimento e della Resistenza. המוזיאון מנציח את שני המאפיינים הכמעט מיתולוגיים של איטליה המודרנית – איחוד איטליה באמצע המאה ה-19 וההתנגדות למשטר הפשיסטי/נאצי במהלך וסוף מלחמת העולם השנייה.

החלק היפה ביותר במצודה הוא הגן המטופח שלצידה. גן הזיכרון הוא נקודת תצפית מרהיבה על העיר המודרנית שמתחת וההתרוממות האלפּינית האדירה שמצפון לעיר.

 

אקדמיה קררה
הכניסה לאקדמיה קָרָרָה

אקדמית קָרָרָה Accademia Carrara

בירידה מהרוקה (המצודה) דרך שער סָנְטְ'אָגוסְטינו באחד המסלולים היותר סימפטיים של בֶּרְגָמו, תגיעו לאקדמיית קָרָרָה. האקדמיה הוא אחד מהמוזיאונים הטובים במחוז לומְבָּרְדיָה. יש בה אוסף מרשים ביותר של אמני רנסנס צפוניים (צפון איטליה לא פלמים). באוסף המרשים של האקדמיה ציורים של טיציאן Titian, אנדריאה מָנְטָנְיָה Mantegna וציירי רנסנס ומנייריזם נוספים. באוסף גם ציורים מגניבים למדי של גדולי הרנסנס הצפוני האמיתי כגון אלבּרכט דירר Durer הענק הגרמני. היצירות הידועות ביותר במוזיאון הן ציורו הסופר מעודן של רֶפָאֶל "סן סבּסטיאן" "והמדונה די אָלְצָנו" של ג'ובאני בֶּליני Bellini הענק.

כתובת: Piazza Giacomo Carrara 82

לאתר המוזיאון, הקישו כאן…

 

העיר התחתית Citta Bassa

אל תהיו בבאסה בבָּאסָה, הגעתם לאחד המקומות המגניבים בכל צפון איטליה לשופינג, בראוזינג ולקינוח קניות. לב ליבה של הבָּאסָה היא פּיאצָה מָטֶאוטי Piazza Matteotti, אחת הכיכרות המודרניות היותר מטופחות אך סואנות באיטליה. הפּיאצָה היא שער הכניסה להסתובבות אינסופית של שופינג ברחובות ההומים שממערב לכיכר. הרחובות מלאים בכל הטוב של השופינג הצפון אירופאי. כולל רשתות בינלאומיות, רשתות יוקרה איטלקיות, בתי כלבו מהודרים והמון מסעדות ובתי-קפה. אין עיר באיטליה בה ההפרדה בין המודרני לעתיק כל כך בולט כמו בֶּרְגָמו. התחושה בעיר היא של "חו"ל" איטלקי מגניב ביותר.

פיאצה מטאוטי
רחובות הסיטָה בָּאסָה

 

כדורגל בבֶּרְגָמו

בבֶּרְגָמו משחקת כיום אחת הקבוצות הטובות בליגה האיטלקית הסרייה A האטרקטיבית. אָטָלָנְטָה בְּרְגְמָסְקָה קָלְצְיו Atalanta Bergamasca Calcio מאז ומתמיד הייתה קבוצת תחתית. אולם בשנים האחרונות חווה הצלחה מרובה בעיקר בזירה האירופית. הקבוצה שנקראת על שמה של הדמות המיתולוגית אָטָלָנְטָה, האישה היחידה על הספינה של הארְגונָאוטים ומי שקיבלה את עור החזיר המיתולוגי מקָלידון, היא כיום הנציגה הרביעית הכמעט קבועה של איטליה בליגת האלופות היוקרתית. יחדיו עם אי סי מילאן ואינטר מילאנו השכנות ויובנטוס מטורינו.

הקבוצה משחקת באצטדיון אתלטי אזורי דה'איטליה Stadio Atleti Azzurri d`Italia או כמו שנקרא כיום אצטדיון גיווָיְס Gewiss Stadium, על שם ענקית האלקטרוניקה המקומית. האצטדיון הקטן והיחסית לא רע (בהשוואה לאצטדיונים המיושנים של איטליה) ממוקם צפונית מהסיטָה אָלְטָה. היות והאצטדיון יחסית קטן, 21 אלף מקומות ישיבה בלבד, ישנו קושי להשיג כרטיסים למשחקים המבוקשים (הדרבי מול הקבוצות המילאנזיות ומשחקי ליגת האלופות). על כן מומלץ לקנות כרטיסים מראש ולא להסתמך על המזל.

ברגמו
הנוף מהסיטָה אָלְטָה לכיוון האלפּים

 

מחוץ לבֶּרְגָמו

 

פארק החיות לה קורְנֶלָה Parco Faunistico Le Cornelle

על פרבר מערבית ממרכז העיר, במרחק נסיעה של פחות מרבע שעה ממרכז בֶּרְגָמו, חולש פארק אינטראקטיבי ויעיל להפליא לתעסוקת ילדים. הפארק הוא למעשה מעין שדרוג של גן חיות. נבנה על בסיס תפיסת עולם שאמורה לקרב את הטבע לאדם. כך שהמבקרים חווים את החיות בסביבה ששואפת כמה שיותר לדמות את חיי הבר (גרסה משופרת של הספארי ברמת גן). בניגוד לגני חיות הסובלים מאווירה עירונית, האתר הנעים הזה הוא מעין פארק צפון איטלקי ענקי. פארק ירוק שיש בו גם לא מעט חיות בר אקזוטיות "שבמקרה" הגיעו אליו. התחושה היא של פארק טבעי רק במקום סנאים תראו שם חיות יותר אקזוטיות.

הילדים מאוד ייהנו גם מגן החיות עצמו בו המוני חיות בר וטרף נדירות. ייהנו גם מהאווירה הכפרית במרחק נסיעה קצר ממעצמת הקניות בֶּרְגָמו. במתחם גם אקווריום לא גדול עם דולפינים חביבים להפליא.

ניתן להגיע בקלות לפארק עם קו מספר 8 של רשת האוטובוסים של בֶּרְגָמו.

כתובת: Via Cornelle 16, Valbrembo

שעות פתיחה: 9:00 – 19:00, בחודשי מעבר (אוקטובר ומרס) נסגר ב-17:00. סגור מנובמבר עד פברואר

כרטיסים: 18 יורו לבני 12 ומעלה, 14 יורו לבני 3 עד 12

סן פלגרינו טרמה
נהר הבְּרֶמְבּו הגועש בסן פלגרינו טֶרְמָה

סן פָּלֶגְרינו טֶרְמָה San Pallegrino Terme

בנסיעה צפונה מבֶּרְגָמו על ה-SS470 תתחילו בטיפוס המרהיב על הרכס הענקי שאוגף את העיר מצפון. על נתיב הכביש לצד הנהר ההררי בְּרֶמְבּו Brembo תגיעו לאחר חצי שעה נינוחה של נסיעה לעיירת הנופש סן פָּלֶגְרינו. שמה של עיירת הנופש והספא הוותיקה יצא לרחוק כמותג. מותג המים המינרלים המופקים בעיירה משלושה מעיינות שנובעים סמוך לגדת הנהר. שווה לעצור בעיירה לטיול קצר, ליהנות מהאווירה הנינוחה של הבתים הבנויים כשורה צרה לגדות הנהר הגועש מטה. מסביב לעיירה הרים מיוערים יפיפיים.

למי שרוצה לנשום קצת מהאוויר הלומבָּרְדי/אלפּיני הקריר כדאי לטפס על הפוניקולר העולה מעלה לרחוב La Vetta. הרחוב הוא שורה של וילות בסגנון אר נובו הבנויות על מדרון הר ממערב לעיירת הספא. מהרחוב ניתן לצאת לשבילי הליכה בתוך היערות הקסומים שמעל העמק הצר של הנהר.

 

כתיבת תגובה