ונציה – בירת הרומנטיקה

עיר התעלות – החלום הרטוב של עולם התיירות

גשר ריאלטו בוונציה
גשר ריאָלְְטו בשעות בערב

ונציה – עיר שהיא אגדה תיירותית. המבנה הפיזי הייחודי של העיר על לגונה בים האדריאטי (ראה מפת ונציה) כאשר תעלות מרובות חורצות אותה להמון 'איונים' קטנטנים ומיושבים, הופך את ונציה כולה למכלול שלם של אטרקציה תיירותית ייחודית. המבנה התחבורתי הייחודי של ונציה מוביל לעיר שהיא נקייה לחלוטין מכלי רכב. המבוך של המדרחובים – רחובותיה של ונציה, הם אחד הדברים הידידותיים שיש בעולם הזה עבור התייר. מעבר למבנה הפיזי הייחודי, ונציה היא אחת הערים החשובות ביותר בהיסטוריה הפוליטית והכלכלית של אירופה. זאת בנוסף לחשיבות ראשונה במעלה בתחום התפתחות האמנות. בתקופת הרנסנס פעלה בעיר סצנה רחבה של אמנים חשובים, בדומה לסצנה שהתרחשה באותם הזמנים בפירנצה.

שימו לב!! -מדריך זה נותן אינפורמציה כללית על ונציה, להלן מעבר למדריכים המורחבים

למדריך השלם על כל האתרים והאטרקציות שאסור להחמיץ בונציה, הקישו כאן…

כל מה שצריך לדעת על התחבורה והגישה לונציה, הקישו כאן…

לכל מה שצריך לדעת על שופינג ושווקים בונציה…

למדריך השלם על נושא הלינה והמלונאות בונציה, הקישו כאן…

לכל האטרקציות, הערים, העיירות, ההרים והמקומות שאסור לפספס במחוז וֶנֶטו המרהיב…

(אבל קודם קראו את המשך העמוד…)

 

גאוגרפיה של ונציה

ונציה ממוקמת על לגונה לחופו של הים האדריאטי. בעיר מתגוררים כרבע מיליון תושבים, ובמטרופולין שלה יותר ממיליון. ונציה היא בירת מחוז וֶנֶטו והעיר החשובה מבחינה כלכלית ופוליטית במרחב העשיר של צפון מזרח איטליה.

יש להבין כי כאשר מדברים על ונציה מבחינה תיירותית, מתרכזים רק במרכזה הקטנטן של העיר. מרכז עתיק שבנוי על אי שיש אומרים שמזכיר צורה של דולפין שחרוץ ב-175 תעלות. אי זה, המרכז ההיסטורי של מטרופולין ונציה ושנקרא ונציה, מוניציפאלית נקרא ונציה-מוּראנו-בּוּראנו Venezia-Murano-Burano (ונציה האי המיושב המרכזי, מוּראנו אי מיושב חצי קילומטר צפונית לונציה ובּוּראנו הפלאי במרחק שני קילומטר צפון-מזרח ממוּראנו).

החלוקה המוניציפאלית של ונציה כוללת כמה עיריות בתוך העיר ונציה עצמה. מאגדת חלקים גיאוגרפים נפרדים בתוככי מה שמוגדר כיום כעיר ונציה (לא כולל את המטרופולין של העיר הכולל את הפרברים). בתחומי העירייה מתגוררים סביב שבעים אלף תושבים בלבד. אליהם מצטרפים בכל יום ויומו מספר זהה של תיירים שבאים לבקר את הפלא התיירותי המרהיב הזה.

עיריית ונציה-מוּראנו-בּוּראנו מחולקת בעצמה. כאשר מה שאנו מתייחסים אליו כונציה מחולק לשני חלקים שגבולם הוא הקאנאלֶה גְרָנְדֶה. חלק הכולל את השכונות המזרחיות – סן מרקו (כולל האי סן ג'ורג'ו מאג'ורֶה בקצה המזרחי של ג'וּדֶייקָה), קסְטֶלו, סנט הלנה וקָאנָארָג'ו; והשכונות המערביות – דורְסודורו, סן פּולו, וסנטה קְרוצֶ'ה. אליהם מסונף גם האי ג'וּדֶייקָה הארוך בדרומה של העיר. כל אחת מהשכונות או הרובעים של העיר נקרא סֶסְטִייֶרֶה Sestiere.

את האי ונציה, חורץ בצורה מפותלת העורק התחבורתי הראשי של העיר. הוא הקאנאלֶה גְרָנְדֶה המפורסם – התעלה הגדולה, לב ליבה של העיר והתעלות. הקאנאלֶה גְרָנְדֶה או הגראנד קאנל מהווה שדרה מרכזית בה עוברת מירב התחבורה של ונציה. התעלה הגדולה עבור ונציה, היא מעין שאנס אליזה של פאריס או השדרה החמישית של ניו-יורק על המים. אליה מתנקזים (ליטרלי) שאר רחובות העיר.

 

היסטוריה של ונציה

באופן אירוני ההיסטוריה של ונציה אינה עתיקה בדומה להיסטוריה של שאר הערים החשובות של איטליה. העיר לא הייתה קיימת בתקופת האימפריה הרומית. נקודת ישוב על האיים בלגונה הוקמה רק במאה החמישית לספירה, ככל הנראה על ידי תושבים מפָּּדובָה הסמוכה. אלו ברחו מאימת צבאו הפראי של אטילה ההוני.

את עיקר עלייתה לגדולה של העיר מייחסים לאירוע שהתרחש בשנת 828. אז הוברחו מאלכסנדריה שבמצרים, עצמותיו של מרקוס האוונגליסט והובאו לעיר בידיהם של סוחרים ונציאנים. מאז גדל משמעותית מעמדה של ונציה שאימצה את מרקוס הקדוש כפטרון המגן של העיר. עצמותיו של אחד השליחים החשובים של ישו טמונים (או שכן או שלא) בליבה של העיר, קתדרלת סן מרקו. הקתדרלה נמצאת בכיכר האייקונית של העיר, כיכר סן מרקו, בשכונה הכי תוססת של העיר – (אכן אכן…) סן מרקו.

בימי-הביניים המוקדמים, עם היחלשותן של שתי האימפריות שנגזרו מהאימפריה הרומית – האימפריה הבּיזנטית (ששלטה בונציה) והאימפריה הרומית המערבית (ששלטה בשאר חלקי איטליה), עלתה גדולתה של ונציה כעיר מדינה עצמאית. צבאה וסוחריה חלשו על צפון הים האדריאטי.

החל מהמאה ה-9, המיני-אימפריה הונציאנית שנודעה כרפובליקה של ונציה, שלטה על שטחים נרחבים לאורך חופי הים האדריאטי ועד כרתים בים התיכון.  עד המאה ה-11 ונציה הייתה למראית עין תחת שלטון האימפריה הבּיזנטית, אך פעלה וסחרה באופן עצמאי לחלוטין. לאחר מכן, התנתקה סופית ורשמית מהבּיזנטיים.

גשר האנחות ונציה
שיט תחת גשר האנחות

הסֶרֶניסימָה

עיקר עוצמתה של הרפובליקה הייתה ביציבות השלטונית יוצאת הדופן שבה. יציבות שאפשרה את קיומה ליותר מאלף שנים, עד הכנעתה הסופית על ידי נפוליאון בסוף המאה ה-18. בגין יציבות זו, קיבלה הרפובליקה את כינוייה הסֶרֶניסימָה – Serenissima, השלווה, כינוי שדבק בעיר עד ימינו.

במהלך המאה ה-16 הייתה ונציה בשיאה הפוליטי, הצבאי ובעיקר התרבותי. זאת כאשר הייתה אחת משתי הערים העיקריות בהן בערה ההתפרצות האינטלקטואלית והאמנותית של עידן הרנסנס (יחדיו עם פירנצה). בד בבד, בתקופה זו גם החלה דעיכה במעמדה של הרפובליקה. רבות ממושבותיה נתפסו על ידי העות'מניים ובמאות ה-17 וה-18 חלה סטגנציה בחשיבותה הגאו-פוליטית והכלכלית של העיר. הרפובליקה איבדה עוד ועוד שטחים לעות'מניים, הסתכסכה עם האפיפיור ולאט לאט דעכה.

גילוי אמריקה נתן אפשרויות מסחריות ענפות בעיקר בתחום הקריטי של ייבוא התבלינים (שימור המזון). דבר שפגע במעמדה של ונציה כמקור הייבוא היחידי של התבלינים. מעמדה של העיר בתחום ייבוא התבלינים נוצר עקב מסעותיו במאה ה-13 של בן העיר הידוע מרקו פּולו. מסע שהוביל למסחר הענף שהתפתח בדרך המשי הידועה עם ארצות מזרח אסיה, דרך שהסתיימה בונציה.

לאחר כיבוש העיר על ידי נפּוליאון בשנת 1797, איבדה ונציה לתמיד את עצמאותה וסופחה לאימפריה האוסטרו-הונגרית המתפתחת. בסוף המאה ה-19 חזרה לונציה ריבונותה עם התפתחותה של איטליה המודרנית.

מסכה ונציאנית
מסכה ונציאנית

 

ייחודה של ונציה

אין הרבה ערים בעולם המציעות לתייר את מה שיש לונציה להציע. פלא גיאוגרפי כמו ונציה הוא מצרך נדיר ביותר. הראייה לכך היא השם הגנרי "ונציה". שם המודבק ככינוי ללא מעט ערים חרוצות תעלות, נחלים ונהרות, שייחודן הוא במעמדן התיירותי ויופיין יוצא הדופן. אָווייֶרו היפה, "ונציה של פורטוגל", מעצמת התיירות של חצי האי האיבֶּרי; בּרוּז' הציורית – "ונציה של בלגיה"; והגדולה והחשובה שבהן, "ונציה של הצפון" – הלא היא אמסטרדם האדירה.

ונציה היא עיר גנרית. לכן באופן לא מפתיע, ונציה כשם גנרי לעיר הבנויה בין מקורות מים, אינו המושג היחידי מהעיר ששמו יצא לרחוק. מדרום לונציה ישנו אי חולי ארוך עם רצועת חוף רחבה שחותם את לגונת ונציה. עליו הוקמה רצועת נופש של בתי מלון, והפך למושג רב חשיבות לכשעצמו. שמו של האי לידו Lido הפך לכינוי גֶנֶרי ממוקד לכל רצועת חוף המוקדשת לנופש (ולשם של מועדון קברט פריזאי ותיק וידוע). כמו גם כינוי לבריכת הסיפון של אניות הקרוזים ולמושג כללי המתאר את חיי הדקדנטיות האירופאית. בנוסף העיר אחראית על המושגים הגנריים אָרְסֶנָלֶה (מקום אכסון של כלי נשק), בּיאָנֶלֶה (יריד ההאמנות הדו-שנתי שמתקיים בעיר) ואפילו גֶטו (על שם מפעל יציקת הברזל שעמד סמוך לרובע המגורים הסגור של היהודים בעיר).

מבחינה תיירותית, אין הרבה ערים באירופה שיכולות להתחרות באימפריה הונציאנית. העיר נוטפת היסטוריה, אמנות (הרנסנס), אירועי תרבות מובילים (קרנבל המסכות הידוע, פסטיבל הסרטים, הבּיאָנֶלָה), אתרים אייקוניים, מושגים ייחודיים (גונְדולות), רומנטיקה, אוכל, נופש (חוף לידו) ומה לא? ונציה היא אחת הערים הפופולריות בעולם לביקור ובהחלט מדובר על חוויה תיירותית ייחודית ובלתי נשכחת.

 

הכל על הגישה והתחבורה של ונציה

אין עיר בעולם הדומה באופייה לונציה. אופי התחבורה הייחודי של העיר הפך בעצמו לאחת האטרקציות התיירותיות המובהקות ביותר של העיר. מושגים כגון וָאפּורֶטו Vaporetto (האוטובוס הימי של ונציה) וגונְדולה הפכו לידועים בעולם כולו. סביב התחבורה הימית הייחודית של ונציה נוצרה תרבות שלמה ומקסימה.

התחבורה הימית היא חלק נכבד מאופייה של ונציה. אפילו משדה התעופה המרכזי של העיר, על שמו של מרקו פּולו, הגישה לעיר היא גם באמצעות סירות וספינות. שדה התעופה מחבר את ונציה עם העולם כולו, נחשב לאחד משלושת הגדולים באיטליה (יחדיו עם לאונרדו די-ווינצ'י ברומא ומֶלְפָּנְסה במילאנו).

למדריך השלם לתחבורה וגישה לונציה, הקישו כאן…

גונדולות
גונדולות על רקע הלידו

 

מתי לבוא לונציה?

מתי לא לבוא לונציה? עבור התייר הסביר כל רגע בונציה הוא רגע של אושר עילאי. אין הרבה מקומות בעולם שמשתווים לפלא התיירותי הבלתי נתפס הזה. מעבר לניתוח של מתי הכי משתלם לבוא, ניתן לקצר ולומר: אם יש לכם אפשרות להגיע לונציה תגיעו. כל שאר כאבי הראש שהעיר הזו מציעה לתייר (ויש בלי סוף כאלו – צפיפות יתר, מזג האוויר סוער, שיטפונות ועוד) לא אמורים למנוע מכם להגיע ל"מֶכָּה של עולם התיירות".

אחרי הקדמה זו, ישנם חודשים בהם עדיף לבקר בעיר. זאת כמובן בהתאם ללוח הזמנים שלכם. לכלל תכנון מסלול החופשה שלכם (רק ונציה, ונציה + מחוז וֶנֶטו ולאגו די גארְדה, ונציה + דרום טירול, ונציה + לומבּרדיה + אֶמיליָה-רומאנָה וכו') והאם ברצונכם לחוות את אחד מהאירועים הייחודיים לעיר (פסטיבל המסכות, פסטיבל הסרטים והבּיאָנֶלָה). בהתאם לבחירתכם, לכל עונה יש יתרונות וחסרונות משמעותיים. הביקור בונציה תלוי באם אתם מעדיפים טיול קיץ מיוזע וצפוף (אך עם השמש הונציאנית הקסומה). או באם אין לכם בעיה עם קור וגשם בתמורה לעיר ריקה. היות והנתונים בונציה הם מאוד מובהקים (בקיץ העיר צפופה להחריד ובסתיו ובחורף קרה ופחות מלאה), תתאימו את הביקור בונציה להעדפותיכם.

תעלה בונציה
תעלה בונציה

קחו בחשבון, שונציה היא עיר עמוסת תיירים בצורה קיצונית. בממוצע, בכל רגע נתון על שישים עד שבעים אלף תושבי האי, יש פחות או יותר שבעים אלף תיירים. אחד משניים שתפגשו ברחוב הוא תייר בדיוק כמוכם. הוא בא בדומה אליכם לחוות את אותה חוויה תיירותית בונציה. הוא ילך לאותם אתרים שאתם תלכו וישוט באותן גונְדולות או וָאפּורֶטו שאתם תשוטו בהן. כמו שפירנצה ורומא יכולות להיות עמוסות לעייפה, ונציה היא כבר ליגה משל עצמה מבחינה תיירותית… וזה יכול להיות ממש מבהיל.

 

מתי העונה הנכונה לביקור בונציה?

העיר השקטה – הסתיו בונציה

ניתן להגיע לונציה לביקור רק בעיר. כמובן שמומלץ לנסוע גם לטיול יומי בכמה ערים בסביבה, כגון פָּּדובָה ויצֶ'נְזה ווֶרונָה. אם הטיול המתוכנן הוא בחבל וֶנֶטו בלבד, התקופה המומלצת ביותר לביקור היא בסתיו. חודשים אוקטובר ונובמבר בונציה וסביבתה הם חודשים נהדרים לביקור. בעיקר משום שהעיר יחסית ריקה, מחירי המלונות נמוכים (יחסית) ומזג האוויר סביר בהחלט.

חשוב להדגיש שהעיר, בהתאם למבנה הפיזי שלה, רגישה מאוד למזג אוויר גשום וסוער. מזג אוויר שכזה עלול להוביל לעלייה במפלס המים בלגונה ובהתאם להצפות ושיטפונות. אלו נפוצים יותר החל מחודש אוגוסט וביתר שאת בחודשי הסתיו. שטפונות הם בהחלט חוויה לא נעימה עבור התיירים שנמצאים בעיר בתקופה זו. תושבי העיר עצמם רגילים לשיטפונות ולא מתרגשים מהם. אלא מקבלים שזה חלק מהמחיר שמשלמים על מגורים בפלא הרטוב הזה.

העיר הטובעת
פסלו של האמן לורנצו קווין (בּיאנלה 2017) מול שוק פירות הים על התעלה, לציון ההתחממות הגלובאלית וסכנת ההצפות בונציה

באופן כללי, חודשי הסתיו לרוב אינם מומלצים לביקור בבירות התיירות של איטליה. זאת בשל מזג האוויר הבעייתי, בעיקר ממטרי הגשם האימתניים של נובמבר. אולם היות וונציה שוכנת לחוף הים האדריאטי ומשטר הגשם הסתווי שפולש לאיטליה בנובמבר מגיע מכיוון הים הליגורי ממערב. ונציה אינה סובלת ממערכות מזג האוויר הנוראיות של הסתיו. על כן ממש נעים לטייל בה בעונה זו. עדיין יש סיכוי שתחוו ימי גשם. אך ימי גשם בסתיו הם פחותים בהשוואה לימי הגשם שונציה חווה בתקופת הקיץ.

 

לחיות את החלום – הקיץ בונציה

לבד מימי הגשם הספורים שבדרך כלל מגיעים לקראת סופו, הקיץ בונציה היא עונה חלומית. מזג האוויר מושלם, אור השמש המאיר את בתיה העתיקים ומימי התעלות הוא שמיימי. ונציה חיה ותוססת בקיץ והרומנטיקה נשפכת מכל פינה. החום הקיצי מתון ואינו לוהט כמו ברומא או פירנצה. הכול מושלם בונציה בקיץ. זאת כמובן אם תתעלמו ממיליוני התיירים הבאים לעיר בתקופה החמה.

בחודשים יולי ואוגוסט, בזמן אירועי פסטיבל הסרטים האייקוני של העיר, ואירועי הבּיאָנֶלָה (שנערכת במתכונת דו-שנתית ומכאן נגזר שמה) העיר אמנם לובשת חג יחדיו עם כל מה שנוצץ מעולם הקולנוע והאמנות. אך ישנו קושי אמיתי למצוא מקום לינה ולחוות את אתרי העיר עקב העומס. קחו בחשבון שיהיה צפוף וקשה. אולם אין ספק שהחוויה הקיצית בונציה שווה את כל הקשיים.

 

שיא הרומנטיקה – החורף בונציה

החורף בונציה הוא קסום במיוחד. העיר קרה וריקה יחסית אך לקראת חג המולד היא מתקשטת ומתמלאת. בפברואר שוב היא מתעוררת לחיים עם קרנבל המסכות הידוע. אליו מגיעים המוני תיירים והאווירה בה היא ייחודית בצורה מדהימה. כמובן שגם בזמן הקרנבל הפונקציות התיירותיות סובלות מעומס יתר. אך החוויה היא בלתי נשכחת ובהחלט שווה את הקשיים. החורף הונציאני קר אך לא גשום, לעיתים קפוא אך מתון מבחינת משטר הרוחות.

ונציה הקפואה
חורף בונציה

מבחינה תיירותית, להוציא את זמן הקרנבל, החורף מציע את המחירים הנמוכים ביותר. הן מבחינת הטיסות והן מבחינת עלות הלינה בעיר. היות ומזג האוויר בעיר אינו נוראי כמו בשאר אירופה ואינו מושלג וקפוא כמו בחלקים היותר מערביים של איטליה, החורף הוא תקופה לא רעה לביקור. זאת עבור מי שרוצה לחוות את ונציה בצורה רגועה ולא לסבול מהמגרעה הקשה ביותר של העיר והיא צפיפות היתר התיירותית. בחורף, בניגוד לסוף הקיץ והסתיו, לרוב ונציה אינה סובלת משיטפונות.

 

הפְּרימוורָה  – האביב הפורח של ונציה

גם ביקור בונציה באביב הוא נהדר. מזג האוויר מעולה, לרוב לא גשום או יותר מדי קר. הימים המתארכים עושים רק טוב לעיר שמתעוררת לאחר החורף הקר. כמובן שהאביב מאוד פופולרי והעיר מתמלאת במהירות בתיירים המגיעים משדה תעופה או מאניות הקרוזים.

האביב לכאורה היא העונה המושלמת לביקור בונציה, זאת מבחינת מזג-האוויר, שעות אור השמש והאווירה. אך האביב מלא בצורה קיצונית בתיירים. ישנו קושי אמיתי למצוא מקום לינה נורמלי והעיר חנוקה. תכנון ביקור באביב שונה באופיו מתכנון ביקור בכל עונה אחרת. אין לחפף במציאת מקום לינה ומומלץ בחום להכין תכנית טיול מדוקדקת (תוך שלוקחים בחשבון את זמני ההמתנה המפלצתיים בכניסה לכל אתר).

 

אירועים מיוחדים בונציה 

קרנבל המסכות

הקרנבל הוא האירוע המזוהה ביותר עם העיר ואחד האירועים המגניבים והמיוחדים בכל יבשת אירופה. האירוע שהוא סימלה של העיר נערך כל שנה במהלך סוף חודש פברואר. לכבודו לובשת העיר אווירה מיוחדת וקסומה של חג. קרנבל זה הוא אחד מאייקונים המזוהים ביותר עם העיר. מתחרה עם הגונְדולה על ראשות סמלי העיר התרבותיים.

מסיבת הפורים הארוכה והססגונית נערכת במקביל בבתים פרטיים, במוסדות תרבותיים וברחובות העיר. ממלאת את העיר בחוגגים מחופשים. הקרנבל יוצר אווירה עירונית נדירה שכדאי לכל תייר לחוות אותה.

פסטיבל המסכות בונציה
מסיכות מורבידיות כחלק מהפסטיבל

מקור הפסטיבל הוא ממגוון של טקסים עתיקים שנערכו על מנת לעודד את המעבר בין החורף לאביב. מקורם בטקסי הסָטורְנֶלְיה (החגיגות לכבודו של סאטורן, אל הזמן ואביו של יופּיטֶר מלך האלים בפנתאון הרומי, שעם הזמן אומצו לטקסים נוצריים, כולל השפעה ניכרת על חג המולד). במאה ה-13 התגבשו הטקסים לפסטיבל מסכות שבבסיסו נועד לאפשר לאנשים להתהולל באופן אנונימי תחת חסות המסכה.

הפסטיבל נערך באופן כמעט רציף בכל חורף מאז המאה ה-13. זאת עד עליית המשטר הפשיסטי בשנות העשרים של המאה העשרים. ההפסקה בקיום הפסטיבל נמשכה עד ל-1980 אז החליטו הונציאנים לחזור למסורת העתיקה של עירם. מאז הפך הקרנבל לאחד מסמליה של העיר. כך שגם בעונה המתה של התיירות בחורף, נוצר ביקוש רב לביקור בעיר שעיקר הכנסתה נובע מבואם של התיירים לחוות את קסמיה.

פתיחת החגיגות של הקרנבל ועיקר האירועים מתרחשים סביב כיכר סן מרקו. ביקור בעיר בזמן הקרנבל הוא אחד הדברים הכי קסומים שיש באיטליה רווית הטקסים הצבעוניים. רחובות העיר האפלים והמעורפלים מתמלאים כל ערב בחוגגים מחופשים והעיר רוגשת עד השעות הקטנות של הלילה.

 

פסטיבל הסרטים של ונציה Mostra Internazionale d'Arte Cinematografica della Biennale di Venezia

פסטיבל הסרטים הראשון והוותיק ביותר בעולם. נחשב לאחד מחמשת פסטיבלי הסרטים החשובים בעולם. ביחד עם הפסטיבלים בקאן, ברלין, טורונטו ופסטיבל סנדנס בארה"ב. הפסטיבל נוסד בשנת 1932 ומאז, בכמעט כל שנה עד ימינו, ממלא את הקיץ הונציאני באווירה מהסרטים. הפסטיבל בראשיתו היה החלק מהבּיאָנֶלָה שהוקדש לאמנות הקולנוע. אולם במהרה הפך למוסד עצמאי וידוע.

בכל שנה, בערבי סוף חודש אוגוסט, מתמלאים הרחובות סמוך לארמון הקולנוע Palazzo del Cinema בחוף הלידו במיטב חובבי הסרטים. כמו גם באלו שבאים לבלות את הערב בפסטיבל לאחר בילוי של יום בבטן-גב על החוף. מלון אקְסֶלְסיור המיתולוגי הסמוך מתמלא במיטב כוכבי הקולנוע ההוליוודיים הבאים לקדם את סרטיהם. צועדים על השטיח האדום לקול נקישות צמצמי המצלמות בכניסה לארמון הקולנוע המפואר. כוכבי הסרטים מתחרים על פרס אריה הזהב שניתן לסרט הזוכה. אחד הפרסים החשובים בעולם הקולנוע, שני אולי רק לאוסקר ולגלובוס הזהב.

 

גונדולות
גונדולות בבירת הרומנטיקה

הבּיאָנֶלָה לאמנות עכשווית

יריד שנערך במתכונת דו-שנתית (בּיאָנֶלָה באיטלקית). הבּיאָנֶלָה הנו עוד מושג ונציאני שהפך גנרי, לתיאור יריד אמנות גדול המרכז את מיטב האומנים העכשוויים להציג את יצירותיהם. הבּיאָנֶלָה מתקיימת בפארק ג'יאָרְדיני Giardini בקצה המערבי של העיר. בפארק הוקמו שלושים ביתנים השייכים לשלושים המדינות הקבועות המשתתפות ביריד, ביניהן הביתן הישראלי.

הבּיאָנֶלָה החלה את דרכה בשנת 1895. הייתה אחת הדוגמאות הראשונות למה שמכונה יריד עולמי (World Fair). עם הזמן נהיתה לאבטיפוס שעל בסיסו נערכו ירידים עולמיים אחרים. בתחילה התרכז היריד רק באמנות הוויזואלית. אך בעת עליית השלטון הפשיסטי בשנות העשרים, התפתחה הבּיאָנֶלָה גם לכיוונים אחרים. כולל פסטיבלים נגזרים שמוקדשים לתיאטרון, למוזיקה והידוע מכולם, פסטיבל שמוקדש כולו לסרטי קולנוע – פסטיבל הסרטים של ונציה.

 

מה לעשות ומה לראות בונציה? אתרים מרכזיים ומוקדי עניין

כמו רומא ופירנצה, שתי אימפריות התיירות המתחרות של איטליה, ונציה היא עיר עם מרכז קטן שמפוצץ באטרקציות ומוקדי עניין. רובן המוחלט מרוכזות באי ונציה (בעיקר ברובעים סן-מרקו וסן-פּולו) ובקרבת פּיאצָה סן מרקו. מעבר לונציה עצמה, למי שזמנו בידו מומלץ לבקר גם באיים כגון לידו ומוּראנו הסמוכים, ובּוּראנו וטורְצֶ'לו היותר מרוחקים.

למדריך השלם על האתרים והאטרקציות שאסור להחמיץ בונציה, הקישו כאן…

שוק ריאלטו
שוק ריאלְטו וקאנאלֶה גְרָנְדֶה

 

שופינג ושווקים בונציה

אחת החוויות המרהיבות ואהודות בונציה היא כמובן חווית השופינג. אם תרצו חפצים אנדמיים לעיר לשם הכרזת "קניתי זאת בונציה…" תמצאו בקלות את מבוקשכם. זאת עם חנויות ייחודיות המוכרות מסיכות ונציאניות, חנויות שמוכרות מזון ארוז מקומי, יצירות אמנות מרהיבות מזכוכית ועוד. מבחינת השווקים, העיר מציעה מרכולת כלל לא רעה. השווקים של העיר בדיוק כמו העיר עצמה, נעימים להפליא, פוטוגניים, ססגוניים ובהחלט חוויה נהדרת. אבל גם בדיוק כמו העיר עצמה – עמוסים וצפופים בצורה שפשוט קשה להאמין.

שוק ריאָלְְטו Mercati di Rialto הוא הראשון במעלה בין שווקי העיר והמרכזי שבהם הוא כמובן שוק ריאָלְטו. שוק שהוא למעשה חלק אינטגרלי ממסלול התיירות הבסיסי ביותר של ונציה. השוק נמצא עמוק בליבה התיירותי של העיר המופלאה, צפונית מגשר הריאָלְְטו. על דרך הזהב המובילה כל תייר בונציה לאורך הקאנאלֶה גְרָנְדֶה דרך גשר הריאָלְטו הסמוך ועד לכיכר סן מרקו. אין לכם שום אפשרות לטייל מעט בעיר מבלי להגיע לשוק האדיר הזה ולכל ההמולה הנספחת ברחובות הסמוכים. לחובבי שווקי הוינטג' אל תחמיצו את שוק הענתיקות בסן מאוריצִיו Mercatino dell`Antiquariato Campo San Maurizio

ונציה היא עיר אידיאלית לשיטוט ברחובות בעיקר בגלל היופי של רחובותיה ותעלותיה. כל העיר כולה היא מדרחוב על גבי מדרחוב ואין שום רכב, רכבת או אוטובוס שיפריעו. השיטוט בונציה וחרישת כל החנויות ברחובותיה וסמטאותיה בשילוב עם אוכל, קפה וקניות זהו בהחלט אחד הדברים המהנים והחווייתיים ביותר בביקור באיטליה. המרכז של המרכז הם כל הרחובות הסובבים את שוק ריאָלְְטו ואת הרחובות המחברים בין שני האתרים העיקריים של העיר, גשר הריאָלְְטו וכיכר סן-מרקו. קשה להצביע על רחוב קניות אחד מרכזי בעיר. ניתן למקם את האזור הגיאוגרפי שצפונית מכיכר סן מרקו הנתחם מצפון על ידי גשר הריאָלְְטו כבליל עצום של מדרחובים. בהם מרוכזת כמות עצומה של חנויות ומסעדות, כולל כל הרשתות הבינלאומיות המוכרות.

לכל מה שצריך לדעת על שופינג ושווקים בונציה…

ערב ונציאני
ערב ונציאני

 

לאכול ולשתות בונציה

חווית האוכל בונציה היא אחד הדברים המהנים והחווייתיים ביותר שיש באיטליה. חווית אוכל  שהיא תשלובת של מזון איטלקי משובח ופיוז'ן למגוון רחב מאוד של מטבחים. מטבח צפון איטלקי דומיננטי בשילוב המטבח האוסטרי, הבּלקני והים תיכוני. מטבח המשולב באווירה נהדרת של אחת הערים הסוריאליסטיות והמדהימות ביותר בעולם. תרבות האכילה בונציה היא דבר מהנה מאין כמוהו. נדמה שעומד לבדו כמעין אטרקציה תיירותית בדומה לאתרי העיר ותעלותיה.

סגנון האכילה בונציה כיאה לצפון איטליה מתבסס בראשיתו על האפָּרְטיבו Apartivo האפטייזר של ארוחת הערב. הצ'יקֶטי Cicchetti – המתאבנים הונציאנים המעולים יוגשו במסעדות ומעדניות רבות ברחבי העיר. הצ'יקֶטי, הטאפאס הונציאני, הוא מגוון בלתי נגמר של צירופי מאכלי ים, בשר, ירקות ועוד. אלו מוגשים על לחמים או פּולנטה לצד משקה אלכוהולי.

סן מרקו
קפה בכיכר סן מרקו – חלום!!!

מנות על בסיס פּולנטה וריזוטו

ונציה מאז ומתמיד הייתה נמל יעד עבור מגוון אדיר של מוצרים ומצרכים. העושר הקולינרי שלה מתבסס יותר על פתיחות למוצרים אקזוטיים שהגיעו לנמל. פחות מתבסס על מסורות הנגזרות על מצרכים מקומיים. דוגמה לכך היא שהצריכה של הפחמימות בונציה היא עשירה מאוד, מתבססת גם על חיטה, גם על אורז וגם על תירס. זאת בניגוד לשאר איטליה בה החיטה מככבת (פסטות מוארכות ופסטות רצועות עם פסטות חלולות וגם לא מעט פיצות ופוקצ'ות).

הפּולנטה (על בסיס קמח תירס) אהובה מאוד על הונציאנים, כמו גם על כל תושבי מחוזות צפון איטליה. הפולנטה היא תוספת הפחמימות המועדפת, אפילו יותר מהפסטות למיניהן. בדרך כלל המנות של הפּולנטה כוללות מנה יפה של דגים או פירות ים המונחים על משיכה של פּולנטה על הצלחת. מנת השרימפס על הפּולנטה Połenta e Schie אהודה מאוד במסעדות ונציה ובאופן לא מפתיע גם ממש ממש טעימה. מנה של כבד קצוץ על פּולנטה גם אהודה מאוד בעיר, מאוד מומלצת למי שאוהב טעם חזק של בשר ואיברים פנימיים.

הונציאנים אוהבים מאוד גם אורז, לרוב ריזוטו, האורז האיטלקי הדביק והטעים, אבל גם אורז יבש. מנה של ריזוטו עם אפונה שנקראת Rixi e Bixi (אורז ואפונה אלא מה) נחשבת למאכל ביתי והיא אהודה מאוד בונציה. מזוהה מאוד עם מה שניתן לתאר כאוכל ונציאני ביתי.

ארוחת דגים ונציאנית
שווקי פירות הים והדגים

 

תרבות הפסטה הונציאנית

מנת הפסטה הונציאנית המפורסמת ביותר היא מנה של פסטה בּיגולי עם רוטב עגבניות ודג מומלח (סרדינים או אנשובי). המנה עצמה פופולרית מאוד בונציה. כמעט בכל מסעדה בעיר ניתן להרגיש את הטריות הבלתי מתפשרת של הדגים והיא בהחלט טעימה. זאת בהנחה שאתם אוהבים דגים רזים וקטנים.

הבּיגולי היא פסטה ארוכה, חלולה ועבה, לרוב עשויה מחיטה מלאה. הבּיגולי משויכת כמובן לונציה ולמחוז וֶנֶטו, והונציאנים מאוד גאים בה. לבאים מבחוץ היא נראית כמו כל ספגטי גנרי שבכל מחוז גיאוגרפי איטלקי מקבלת שם אחר. היות ואין שום צורך לפגוע בגאוות הונציאנים, נא לא להתייחס לבּיגולי כספגטי. הונציאנים גם מאוד אוהבים את הניוקי ואת הפסטות המלאות בצירופי גבינה עם דגים, פירות ים או בשר.

תרבות האוכל מן הים

רובן של המנות העיקריות בונציה מתבססות כמובן על כל מה שניתן להוציא מהים. המוני מנות של דגים ופירות ים מוצעות למכירה במסעדות ונציה, כל הסחורה טרייה וטעימה. מומלץ מאוד לטעום מגוון רחב של מנות סרדינים, שרימפס, סרטנים, דגי בקלה ודגים אחרים במגוון רחב מאוד של מתכונים.

העיר מלאה במסעדות שמתמחות בכל הטוב שיוצא מן הים. כולל דגים, סרטנים, שרימפסים וכל הטוב הזה. לרוב הדגים והשרימפסים רק מטובלים קלות, צלויים או מטוגנים בחמאה ושמן ומוגשים עם מעט מלח ופלפל. התרבות הקולינארית הימית מאפיינת מאוד את ונציה ולא תוכלו להימנע ממנה בביקורכם. ישנן גם מנות בשר במסעדות העיר, רובן על בסיס בשר חזיר או בקר בתבשילים שמאפיינים את מערב מחוז וֶנֶטו.

 

הגטו
אזור הגטו היהודי בסֶסְטִייֶרֶה קָאנָארָג'ו

כשר בונציה

ונציה היא עיר חשובה מאוד בהיסטוריה של יהודי איטליה. כמו מושגים גֶנֶרים משמחים כגון לידו לתיאור חוף ים עם מלונות או ונציה בכלל לתיאור ערים תעלות יפיפיות, גם ליהודים יש שם גנרי שצמח מונציה – הגטו. הגטו הונציאני, ללא ספק הגטו הראשון בהיסטוריה שקרוי גטו (היו באירופה אזורים חתומים ליהודים הרבה לפני כן), הוקם במאה ה-16. הוקם בצידו המערבי של הסֶסְטִייֶרֶה קָאנָארָג'ו, בצפונה של העיר. הגטו נקרא על שמו של בית יציקת ברזל סמוך למתחם הסגור ומשם נפוץ השם בכל רחבי אירופה (ואפילו התגלגל לאמריקה כחלק מהמאבק האזרחי לשוויון מצד האפרו-אמריקאים).

עיקר חיי התרבות של יהודי ונציה מתרכזים סביב אזור הגטו ההיסטורי שבליבו הכיכר הגדולה – כיכר הגטו החדשה. באזור פועלים כמה בתי-כנסת ומסעדות כשרות, בעיקר ברחוב Calle Ghetto Vecchio המוביל מהאי הקטן עליו נמצאת הכיכר המרכזית אל כיוון פיאזלה רומא, שער הכניסה של ונציה. הרחוב שופע במגוון של מסעדות, סופרים ומאפיות כשרות. ברחוב ממוקם בית חב"ד המקומי בו תמצאו מסעדה כשרה.

הגטו התפשט מאזור תחום סביב רחוב Calle Ghetto Vecchio – הגטו העתיק, אל עבר האי בו נמצאת הכיכר שנקראת הגטו החדש. רוב יהודי העיר, סביב 500 במספרם אינם מתגוררים בגטו אלא מפוזרים בעיר. המרכז התרבותי והדתי של יהודי העיר נותר עדיין באזור הגטו ועודנו פעיל.

 

לינה בונציה

בגלל כמות התיירים המפלצתית של ונציה, יחדיו עם תשתית שנדמה שכל רגע תשקע בים – נושא הלינה בונציה עלול להיות מוקש. ונציה היא עיר תיירות מובהקת, ישנם בה המוני מלונות, רובם המוחלט בבעלות פרטית. לפרקים ישנו קושי אמיתי למצוא מקום לינה סביר (מחיר + תנאים בסיסיים), בעיקר בעונה החמה של התיירות.

ונציה היא עיר שחובה לישון בה, אין שום סיכוי "להספיק" את העיר ביום אחד. אם כבר לישון בונציה אז רק בארכיפלג, עדיף לא לישון ברובעים היבשתיים, זאת פשוט לא אותה החוויה.

על מנת לתת לכם כלים עם אחד האתגרים הכבדים של ונציה, נושא הלינה, הכנו עבורכם מדריך מקיף על הלינה בעיר.

למדריך השלם על נושא הלינה בונציה, הקישו כאן…

שקיעה בונציה
שקיעה ונציאנית

 

ביטחון אישי בונציה

ונציה היא עיר מאוד בטוחה יחסית לאיטליה. הסתובבות בכל רחבי העיר היא נעימה עד מאוד. כמובן שיש להיזהר מכייסות בעיקר על קווי הוָאפּורֶטו היותר צפופים (פחות או יותר כולם). תהיו ערניים גם בעת הסתובבות במקומות הומי אדם ותיירים, כגון בסביבת שוק ריאָלְְטו בסן-פּולו והרחובות הסמוכים לכיכר סן-מרקו.

באופן כללי רמת הפשיעה בארכיפלג היא מאוד נמוכה. אין אזורים מסוימים בתוך ונציה שלא כדאי להסתובב בהם במשך כל שעות היממה. אולי מלבד בסֶסְטִייֶרֶה של סנטה קְרוצֶ'ה, ברחובות הלא מוארים סביב תחנת הרכבת.

כמובן שחשוב תמיד להיות ערני… אבל ערנות בסיסית שלא תפגע לכם בחוויה הרומנטית שהעיר הזאת מציעה. תרגישו הכי חופשי שבעולם לשוטט בסמטאות ורחובות העיר ופשוט ללכת לאיבוד בין התעלות.

סן מרקו והמפינלה
פּיאצָה סן מרקו

 

ילדים בונציה

בביקור בונציה עם ילדים יש לתכנן את הגישה לעיר כמעין היט אנד ראן (ביקור מהיר ויעיל ואחרי יומיים לצאת מערבה). מבחינה פיזית ונציה היא עיר די נוחה לילדים. אין כלי רכב שצריך להיזהר מהם והילדים יכולים ללכת יחסית חופשי ברחוב (כמובן שהרחובות הומים בצורה קיצונית אז כמובן לא לתת להם יותר מדי מרחב.. וכמובן שלא יתקרבו יותר מדי לסף התעלות).

גם הגישה לעיר עם ילדים קטנים או תינוקות היא לא נוראית כל כך. נסיעה קצרה באוטובוס נוח עד פיאזלה רומא ומשם הליכה (מומלץ למי שעם עגלה) או וָאפּורֶטו (חוויה כיפית לילדים קטנים) עד המלון. כמובן שעדיף לתכנן מראש את המסלול משדה התעופה למלון. כדאי ללון בלב העיר, באמצע הדרך שבין פיאזלה רומא ממערב וכיכר סן-מרקו ממזרח.

ונציה יכולה להיות מאוד חווייתית ומסעירה עבור הילדים. הם ייהנו מאוד מהאוריינטציה הימית של העיר על שלל הגונְדולות, הסירות והתעלות הרבות. מצד שני בעיר אין הרבה מרחבים פתוחים והעיר מאוד צפופה אז קחו זאת בחשבון. בונציה אין איזושהי אטרקציה מרכזית עבור הילדים כגון מוזיאון מדע מזמין (כמו בפירנצה) או פארק עירוני גדול. לכן לרוב הם ימצו את העיר אחרי יום או יומיים. אל תעמיסו על ילידכם יותר מדי בביקורים בארמונות ומוזיאונים שלרוב די ישעממו אותם. אלא תוותרו קצת ותתחילו לתכנן את המשך המסלול במחוז וֶנֶטו בואכה לאגו די-גארְדה ודרום טירול.

 

תיור יעיל בונציה

ונציה היא עיר לא פשוטה לטיול תיירותי סטנדרטי. המבנה הפיזי הפלאי של העיר, אל אף שהוא הסיבה העיקרית לבוא לבקר, יוצר צרכים לוגיסטיים יחסית מורכבים שפשוט אין בערים מתויירות אחרות. חשוב לתכנן נכון את הביקור בונציה. המלונות בעיר אינם זולים והשהות יחסית יקרה, בטח בהשוואה לערים אחרות (והרבה יותר קטנות) במחוז וֶנֶטו. מבחינת הוצאות כוללות לתייר (לינה, מזון, תחבורה ציבורית משדה התעופה לעיר, תחבורה בתוך העיר וגישה לאתרים) יממה בונציה שווה בערך לשתי יממות ברומא. התורים באתרי ונציה ארוכים יותר מהתורים ברומא (הגם שברומא הם ממש לא קצרים) וקשה לשלב יותר מדי אתרים ביום אחד נתון.

הסאלוטה
גונְדולות על רקע הסָאלוטה

התאמה למערך הימי של ונציה

ונציה היא עיר של תחבורה ימית. כשכך יש להתרגל לנושא המרת האוטובוסים או הרכבות התחתיות במגוון של סירות וספינות מיטלטלות שבכל מזג אוויר מניעות את העיר. נסיעה בוָאפּורֶטו בגשם בונציה היא עולם אחר מנסיעה באוטובוס ציבורי ברומא למשל.

עיקר התנועה בונציה היא רגלית. העיר סימפטית בצורה בלתי רגילה להולך הרגל (אין כבישים עם מכוניות והגשרים הקטנטנים מעל התעלות הם פשוט דבר קסום), אבל קחו בחשבון שזה מתחיל לעייף אחרי לא הרבה זמן. על אף שהעיר לא גדולה, יש בה אלפי קילומטרים של רחובות עקלקלים וצרים. ניווט לא יעיל לכיוון אתר מוגדר בהחלט יכול לבזבז כמות עצומה של אנרגיה (ואין מוניות בנמצא לחלץ אתכם). אז ברור ששיטוט חסר אוריינטציה זה אחד הדברים הקסומים ביותר שיש בונציה (ובכל עיר עתיקה אחרת) אבל יש לזה מחיר שניכר בעיקר בשרירי הרגליים.

הריאלטו
גשר הריאָלְטו

תכנון, תכנון ועוד תכנון (וגם הכנה מראש)

המפתח לטיול נכון בונציה הוא תכנון מדויק ומדוקדק (אם לא בא לכם – קחו טיול מאורגן). מבחינה תיירותית, ונציה היא מפלצת. העיר עצמה מורכבת בכל זמן נתון משני חצאים כמעט שווים – אלו שגרים בה ואלו שמתיירים בה. יש בעיר המון בתי-מלון והתשתית התיירותית לא רעה בכלל (יחסית לתשתית העירונית שרובה מלפני מאות ואף יותר מאלף שנים), אבל ההצפה של התיירים בעיר היא בלתי נתפסת וגם לכך יש מחיר עצום.

תכנון נכון יכלול רשימה ברורה של כל האתרים שאליהם תרצו להגיע בהתאם כמובן להעדפותיכם האישיות. חובבי האמנות למשל יצטרכו תכנון מאוד מדויק בנוגע למוזיאונים אליהם ירצו ללכת. זאת בנוסף לרשימה של הכנסיות החשובות בהם יש ציורי רנסנס ובּארוק. כנסיות שאל לחובב אמנות להחמיץ, ויש המון כאלו בונציה. חובבי השווקים יתמקדו כמובן בסביבת גשר ריאָלְְטו וברובע סן-פּולו וחובבי השופינג ילכו לאיבוד בסמטאות העיר. יחכו ליציאה חזרה ליבשה למגוון הרחב של האאוטלטים המפוזרים במחוז וֶנֶטו בואכה לאגו די-גארְדה.

אם תרצו לבקר באחד האיים (מומלץ רק אם הביקור שלכם בונציה הוא יותר מארבעה ימים), קחו בחשבון את הלוגיסטיקה הכרוכה בכך. תזכרו שגישה לאי וחזרה ממנו אורכת כמה שעות טובות. גם לא מומלץ להגיע לאיים במזג אוויר גרוע. הנסיעה בוָאפּורֶטו בלגונה הפתוחה פשוט לא שווה את זה.

בניגוד להמלצה לערים אחרות באיטליה, בונציה חשוב מאוד לתכנן מראש. חשוב לרשום לעצמכם מה הם האתרים שתרצו להגיע אליהם בכל יום, כמובן לפי חלוקה גיאוגרפית הגיונית. עיקר השהות תהייה בליבה הפועם של העיר – במרחב שבין סביבת כיכר סן-מרקו, גשר ריאָלְְטו ורובע סן-פּולו, אך ישנם לא מעט אתרים חשובים ורחובות הומים גם בשאר רובעי העיר שגם הם בגדר ביקור חובה. אל תשכחו שטיול במרחב הגיאוגרפי היחסית מצומצם הוא מטעה זאת בגין הצורך להתנהל רגלית לאורך רחובות עקלקלים. אתם תופתעו מכמות הקילומטראז' שרגליכם יישאו אתכם ברחבי העיר הקטנה לכאורה.