טורינו

 עיר הבּארוק

הבלון מעל העיר
טורינו לצל האלפּים, מימין חולש על העיר המולֶה אָנְטונֶליאָנָה

בדומה לאחותה הגדולה מילאנו, טורינו היא עיר תעשייתית ועשירה מאוד עם אתרי תיירות מהמעלה הראשונה. אולם בניגוד לאחותה ממזרח, טורינו הרבה פחות פופולרית כמקום ביקור לתיירים וחבל. טורינו למטייל היא פשוט חוויה אורבנית נהדרת, כל מרכז העיר הוא מופת לארכיטקטורה בּארוקית מטריפה והכל על רקע רכסי האלפּים שנמצאים במרחק נגיעה מהעיר. טורינו עצמה היא עיר שופינג נהדרת, עם רחובות קניות ופּסאז'ים מרשימים. אמנם אין לה את השם והכוח של מילאנו, בעיקר בכל מה שנוגע לאופנת הוט קוטור איטלקית משובחת, אבל חווית הקניות בטורינו אינה נופלת מזו של מילאנו. העיר היא בית לאימפריית הכדורגל של יוּבֶנְטוּס (הנעורים בלטינית). מועדון הפאר האיטלקי המופלא שמתחרה (כמובן) במועדוני הפאר של מילאנו, לרוב בהצלחה מרובה.

שימו לב – עמוד זה נותן אינפורמציה כללית על טורינו: לכל האטרקציות בטורינו, מוקדי העניין וכל מה שיש לראות ולעשות בטורינו, הקישו כאן…

(אבל קודם קראו את המשך העמוד…)


 

גיאוגרפיה של טורינו

טורינו, בירתה של מחוז פְּיֶמונְטֶה Piemonte, היא העיר הרביעית בגודלה באיטליה, אחרי רומא, נאפּולי ושכנתה ממזרח מילאנו. בעיר מתגוררים סביב המיליון תושבים ובמטרופולין מתגוררים מיליון תושבים נוספים. טורינו, יחדיו עם שכנתה ממזרח מילאנו (במרחק של 126 קילומטרים), מהוות את הלב הכלכלי של איטליה. בעיר מרוכזת חלק נכבד מהתעשייה האיטלקית. כולל המטות של חברות המכוניות פיאט ולֶנְצְ'יָה, מטה חברת הקפה לָבָאצה, חברת ביגוד הספורט קָאפָּה, ויצרנית השוקולד פֶרֶרו.

העיר ממוקמת בחלקו המערבי של עמק נהר הפּו. שוכנת כחמישה קילומטרים מזרחית לתחילת ההתרוממות האלפּינית וצפונית מגבעות מונְפֶרָאטו Monferrato. בקרבת טורינו נמצא הפארק הלאומי גְרָאן פָּרָדיסו Parco Nazionale Gran Paradiso המפורסם ופסגת המונְטֶה בּיאָנְקו (ההר הלבן, שהפרנקופילים שבינינו קוראים לו המון בּלאן), הגבול בין איטליה וצרפת.

טורינו שוכנת לגדות נהר הפּו, הגדול בנהרות איטליה, לא רחוק ממקום הישפכו של היובל הראשי פֶּליצֶה Pellice. נהר הפּו נובע מהמורדות המזרחיים של רכס האלפּים כעשרים קילומטרים דרומית מערבית לטורינו. בהתחברותו עם היובל הראשי פֶּליצֶה הופך מנהר הררי קטן לנהר ארוך ואיטי וכך הוא זורם בטורינו. בתוך העיר מתחברים לנהר שלושה יובלים נוספים – הסָנְגונֶה Sangone מדרום ודורָה ריפָּרְיָה Dora Riparia שזורם בליבה של העיר בסמוך לכל האתרים המרכזיים. היובל הרחב סְטוּרָה די לָאנְצו Stura di Lanzo חותם את העיר מצפון.

נהר הפו
נהר הפּו

 

היסטוריה של טורינו

שבט קלטי בשם טאוּריני היה הראשון להקים נקודת ישוב על שטחה של טורינו של ימינו. הישוב הקטן הפך למוצב רומי בתקופתו של יוליוס קיסר (שנת 60 לפני הספירה), מוצב שאימץ את השם הקלטי ונקרא קָסְטְרָה טָאוּרינְיום Castra Taurinorum. המקור הקלטי השתנה לפירוש מילולי של שור קטן – טורינו, שהפך לסמלה של העיר.

לאחר התמוטטות האימפּריה הרומית עברה טורינו, כמו רבות מערי איטליה, לשליטתם של מלכים ואצילים זרים. במאה העשירית עברה לידיה של חצר בית סָבויָה. במאה ה-15 הפך בית האצולה את טורינו לבירתו. אז העיר חוותה התפתחות משמעותית ובנייה מסיבית של מבני ציבור המהווים את הבסיס העירוני של טורינו של היום.

בית סָבויָה, למרות שמקורו מצרפת, נחשב לבית האצולה האיטלקי ביותר. עם תחייתה של איטליה המודרנית באמצע המאה ה-19, היה בית מלוכה זה הבסיס ללאומיות האיטלקית. המלך ויטורְיו עימָנוּאֶלֶה השני, לבית סָבויָה (יליד טורינו) הוא שהקים יחדיו עם ג'וספה גָאריבָּלְדי את איטליה המודרנית. פְּיֶמונְטֶה הייתה הבסיס להקמת הרפובליקה הלאומית. טורינו הוכרזה כבירתה של איטליה המודרנית בשנת 1861 וכיהנה בתפקיד כשלוש שנים עד שהבירה עברה לפירנצה ואז לרומא.

טורינו, בדומה לבירת מחוז לומבּרדיה מילאנו, הייתה הבסיס להקמת הרפובליקה הלאומית האיטלקית. אך עם השנים המרכז הפוליטי נדד דרומה לכיוונה של העיר הנצחית רומא, הבירה ההיסטורית והמרכז הדתי של ארץ המגף. במקביל התפתחה טורינו, יחדיו עם כל המרחב של צפון מזרח איטליה כמרכז הכלכלי העיקרי של איטליה. במהלך מלחמת העולם השנייה, טורינו, כמו שכנתה מילאנו הופגזה מהאוויר ונפגעה בצורה קשה. הערים הצפוניות של איטליה הותקפו עקב חשיבותן התעשייתית.

לאחר המלחמה העיר חוותה שוב פיתוח כלכלי מואץ. פיתוח שכלל קליטת הגירה ענקית של כוח עבודה שבא מערי דרום איטליה, כידיים עובדות בתעשיית הרכב. שיא עוצמתה הכלכלית של העיר היה בשנות השבעים. מאז העיר חוותה משברים כלכליים קשים שהובילו לירידה ניכרת בכמות האוכלוסייה שבה. כיום המצב הכלכלי של טורינו יציב יחסית והעיר חזרה להתפתח.

המוזיאון המצרי
המוזיאון המצרי

 

תחבורה בטורינו

שדות תעופה בקרבת טורינו

שדה התעופה של טורינו-קאסֶלֶה Aeroporto di Torino-Caselle – סימול TRN

שדה התעופה של טורינו, ממוקם צפונית-מערבית למרכזה של העיר, במרחק נוח של 16 קילומטרים בלבד מהעיר. ידוע גם כשדה התעופה על שמו של ראש ממשלת איטליה לשעבר סנדרו פֶּרְטיני Sandro Pertini. השדה בטורינו הוא שדה בסדר גודל בינוני, מקושר היטב עם יעדים באירופה ובדרומה של איטליה. לרוב אין טיסות ישירות מישראל לטורינו. לעתים נפתח קו של חברות לאו קוסט כגון איזיג'ט בעיקר בעונת הקיץ. ניתן בקלות להגיע לעיר עם טרנספר באחד משדות התעופה הגדולים של איטליה, או אפילו עם טרנספר באתונה או איסטנבול.

ניתן להגיע מהשדה אל העיר בכמה דרכים. נסיעה ברכבת מהשדה אל תחנת הרכבת דורָה Dora, כקילומטר מצפון למרכז העיר, נסיעה של עשרים דקות שעלותה שלושה יורו. מהתחנה ניתן לעלות על אוטובוס מספר 52 שייקח אתכם לתחנה המרכזית של העיר – הפּורְטָה נוּאובָה, נסיעה של עשר דקות. ישנם קווי אוטובוס שמחברים את השדה עם תחנת פּורְטָה נוּאובָה, הנסיעה בהם עורכת סביב החמישים דקות. ניתן גם לקחת מונית למרכז העיר בעלות של סביב שלושים יורו בלבד.

היות ולרוב ביקור בטורינו הוא אינו ביקור בלעדי וטורינו משתלבת עם מסלולים בצפונה של איטליה, הגישה אל העיר תהייה משדות תעופה שכנים. החשוב והגדול בהם הוא מָאלְפֶּנְסֶה של מילאנו.

פיאצה ויטוריו
פּיאצָה ויטורְיו וֶנֶטו לגדות נהר הפּו

מָאלְפֶּנְסֶה (Malpensa) – סימול MXP

זהו השדה הגדול והמרכזי של מילאנו. הוא נמצא כ-50 ק"מ צפון מערבית למילאנו ואליו תגענה הטיסות הבינלאומיות הסדירות  בדרך כלל. בשדה שני טרמינלים:

טרמינל 1 (T1) החדש יותר המחולק לשלושה חלקים: A1 – טיסות פנים ופנים אירופאיות למדינות החברות באמנת שנגן. 1B – טיסות בינלאומיות. 1C – טיסות בינלאומיות ליעדים באירופה שלא חברים בשנגן, טיסות לארה"ב וטיסות לישראל.

טרמינל 2 (T2) הוא הטרמינל הישן וכרגע הוא משרת בלעדית את חברת הלואו קוסט איזיג'ט (Easy Jet) וכן טיסות צ'ארטר רנדומליות.

ממָאלְפֶּנְסֶה ניתן להגיע אל טורינו בקו אוטובוס ישיר בעלות משוערת של סביב 25 יורו. נסיעה של שעה וארבעים דקות, תלוי כמובן במצב התנועה. ניתן גם להגיע מהשדה ברכבת עם עצירה במילאנו צֶנְטְרָלֶה. רק קחו בחשבון שנסיעה ברכבת היא ארוכה מאוד, היות והשדה מרוחק יחסית ממילאנו.

פורטה נואבה
פּורְטָה נוּאובָה – תחנת הרכבת המרכזית של טורינו

 

רכבות לטורינו

תחנת הרכבת המרכזית

תחנת הרכבת המרכזית של טורינו היא הפּורְטָה נוּאובָה ( Torino Porta Nuova). התחנה סמוכה לרחובות מרכזיים בטורינו. היא ממוקמת על השדרה הרחבה ויטורְיו עימָנוּאֶלֶה השני שחותמת את מרכז העיר מדרום. נמצאת במרחק הליכה של חמש דקות מחלקו הדרומי של ויה רומא, הרחוב הראשי של טורינו, שמחבר את התחנה עם פּיאצָה סן קָרְלו ופּיאצָה קָסְטֶלו.

שני סוגי רכבות מחברים את התחנה עם מילאנו צֶנְטְרָלֶה. הרכבת המהירה שזמן הנסיעה שלה הוא שעה בלבד ועלותה יקרה (יותר משלושים יורו). לחילופין ניתן לעלות על הקו הבינעירוני הרגיל שמשך הנסיעה בו הוא כמעט שעתיים ועלותו סביב 12 יורו בלבד.

הנסיעה לגנואה עורכת בסביבות השעתיים לתחנת גנואה בּרינולה במרכזה של עיר הנמל. עלות הנסיעה 12 וחצי יורו בלבד.

בטורינו ישנן עוד כמה תחנות בקרבת מרכז העיר כגון תחנת דורָה שמחברת את העיר עם שדה התעופה ועם העיירות האלפּיניות צפונית מערבית לטורינו.

בעיר יש קו מטרו אחד ורשת עניפה של קווי חשמלית. התחבורה הפנים עירונית פחות רלוונטית לתייר המבקר בעיר. לרוב יתמקד בסֶנְטְרו, בו כל האתרים במרחק הליכה זה מזה.

 

רכב וחניה בטורינו

ברמת העיקרון כמובן שלא מומלץ להיכנס לתוך טורינו עם רכב. עדיף להגיע לעיר ברכבת או בטיסה ולהתנייד בתחבורה ציבורית. אם הגעתם עם רכב לעיר, אין לכם מה להתנייד איתו בתוך העיר בין שלל אתריה. אין שום צורך ברכב בתוך העיר, כל מוקדי העניין מרוכזים במרחק הליכה קצר אחד מהשני. מקסימום משתמשים ברכבת תחתית, קווי אוטובוסים מקומיים, או חשמלית. התחברוה הציבורית העניפה של טורינו או אולי אפילו מונית ינגישו לכם את פארק וָלֶנְטינו או מוזיאון המכוניות הבינלאומי, שנמצאים במרחק מה ממרכז העיר. לטורינו יש קו מטרו אחד, לו תחנה בפּורְטָה נוּאובָה. הקו לא כל-כך רלוונטי לתיירים, עיקרו לאפשר את תנועת היוממות של תושבי העיר למקום עבודתם במרכז.

אם אתם מטיילים עם רכב בין האטרקציות של צפון מערב איטליה, בעיקר בחבלי הארץ האלפּינים כולל הגְרָאן פָּרָדיסו ואתם רוצים לקפוץ לטורינו, ניתן למצוא חניה מחוץ למרכז העיר. ברמת העיקרון הנסיעה בתוך מרכז העיר היא לא סיוט נוראי כמו בערי איטליה העתיקות. העיר כמעט ואינה מוגבלת לתנועה (יש מגבלה על נסיעה במרכז העיר העתיקה בין 7:30 בבוקר ועד 10:30 להוציא את ימי שבת וראשון), הרחובות רחבים וישרים ומצטלבים זה בזה. מצד שני אין ממש צורך להיכנס למרכז העיר עם רכב. ניתן בקלות להשאיר את הרכב בפאתי העיר ולהשתמש בתחבורה הציבורית הנהדרת של טורינו.

אם הגעתם לעיר עם רכב תשתדלו שהמלון שבו תלונו יהיה בקרבת האוטוסטראדה A4, שמחברת את טורינו עם מילאנו. הנסיעה ממילאנו לטורינו על הכביש עורכת שעה וארבעים דקות והיא כרוכה בתשלום אגרה.

חניה בקרבת מרכז העיר היא גם אפשרית בתשלום כמובן. יש שפע של חניונים במרחק הליכה קצר מהמרכז בעלות של סביב 20 יורו ליום. ככל שתתרחקו מהמרכז מחיר החניה ירד. למי שבא ממילאנו כדאי לחנות בחניה של הסופר הענקי ממותג לידֶל הסמוך לתחנת דורָה מעט צפונית ממרכז העיר. מהתחנה ניתן לקחת את קו האוטובוס מספר 52 שנוסע לפּורְטָה נוּאובָה במרכז העיר.

העיר הבארוקית
העיר הבּארוקית לקראת חג המולד

 

מתי לבוא לטורינו?

אפשר להגיע לטורינו במשך כל השנה, לכל עונה יש את היתרונות והחסרונות שלה. קחו בחשבון שהחורף בטורינו הוא יחסית קשה, העיר קפואה ומושלגת וזה בהחלט משפיע על היכולת להתנייד בעיר. האקלים של טורינו הוא מעט יותר קיצוני משל מילאנו השכנה. הקיץ בה יותר חם והחורף יותר קר ולרוב היא פחות גשומה. זאת עקב הקרבה להרי האלפּים שמשפיעים על משטר הרוחות. הרכס הגבוה חוסם את ענני הגשם ממערב מלהגיע אל העיר. הסביבה הטופוגרפית של האלפּים יוצרת משטר גשמים בו האביב הוא הגשום ביותר והקיץ יבש מאוד. הכי מומלץ לבקר בטורינו בחודשי הקיץ, אז גם חם וגם יחסית לא גשום.

 

טיול בטורינו

שילוב טורינו בטיול בצפון-מזרח איטליה

טורינו היא אינה עיר שהיא יעד תיירות יחיד בטיול. העיר אינה מתבלטת כמו ערי התיירות הייחודיות האחרות של איטליה ורבים נוטים לדלג עליה בתכנון ביקור בצפון איטליה. אמנם לטורינו אין את המעלות של ערי התיירות האטרקטיביות של הצפון, כגון וֶרונָה ופָּדובָה שם יש אתרים היסטוריים בשפע ואוצרות אמנות חשובים, אך עדיין מדובר בפנינה כמעט לא מוכרת שממש חבל להפסיד. מי שבכל זאת מגיע, טיול יום בטורינו בהחלט מספיק אך ניתן גם להאריך בשהות.

רוב מי שמגיע לטורינו מגיע כחלק מביקור במילאנו או מסלול בצפון מערב איטליה. מסלול הכולל גם את הגְרָאן פָּרָדיסו המופלא והרי האלפּים שממערב לעיר. באופן שאינו מפתיע, המוני תיירים מגיעים לעיר כחלק מתיירות הספורט. זאת כאשר בעיר משחקת אחת הקבוצות האטרקטיביות באירופה, יוּבֶנְטוּס האלמותית, מועדון העל האיטלקי. ניתן לשלב את טורינו בטיול מקיף בכל ערי עמק הפּו כולל מחוזות וֶנֶטו (ובירתו ונציה), לומְבּרְדְיָה, פְּיֶמונְטֶה ואֶמילְיָה-רומאנָה. מסלול מעגלי זה שמתחיל מונציה או מילאנו, הוא נוח ויעיל להפליא. זאת עקב חיבורן של כל הערים באוטוסטראדות מצוינות ובקווי מסילת ברזל.

פיאצה קסטלו
פּיאצָה קָסְטֶלו

תכנון טיול בטורינו

טורינו, במידה מסוימת כמו מילאנו, היא לא עיר תיירות איטלקית טיפוסית. בשונה מערי התיירות הראשיות של איטליה -רומא, פירנצה וונציה, ואף בשונה מכמעט כל עיר איטלקית אטרקטיבית אחרת, גדולה או קטנה, טורינו היא עיר מודרנית להפליא. ערי איטליה האטרקטיביות הן ברובן המוחלט ערים עתיקות מאוד. מרכז העיר הינו הגלעין הימי-ביניימי שלה שכולל בתים עתיקים, רחובות פתלתלים והמון אווירה. טורינו ומילאנו הן הערים המודרניות של ארץ המגף. הערים התוססות של השופינג והפיתוח הכלכלי ופחות אתרים עתיקים ונוף אורבאני מטמטם.

רובם של מוקדי העניין של טורינו מרוכזים סביב המפגש בין היובל דורָה ריפָּרְיָה לנהר הפּו. זאת בסמוך לגנים המלכותיים, אחד הפארקים העירוניים היפים בצפון איטליה. עוד אתרים מרכזיים בטורינו הנמצאים בסמוך הם הארמון המלכותי, הקתדרלה, ארמון המָאדָאמָה וגלריית סָבָּאוּדָה. ממזרח לגנים ולמוקדי העניין, נפרסים רחובות הסֶנְטְרו – המרכז העתיק של טורינו. רחובות אלו בנויים בצורת שתי וערב, מלאים בחנויות, מסעדות ובתי-קפה. השדרה הראשית של הסֶנְטְרו היא ויה רומא שחוצה את פּיאצָה סן קָרְלו, לב העיר התוססת

ניתן לכסות את טורינו ביום ביקור אחד, בטח אם אתם מתכננים קפיצה ממילאנו ברכבת. אם הצלחתם לשלב משחק של יוּבֶנְטוּס מה טוב, רק תמצאו מקום לינה בעיר לנוחיותכם.

לכל האתרים, האטרקציות, מוקדי העניין וכל מה שיש לראות ולעשות בטורינו…

סופרגה
בּזיליקת סופֶּרְגָה מעבר לנהר הפּו

 

שופינג בטורינו

קניות

טורינו היא עיר נהדרת לשופינג. כל מרכז העיר הבּארוקי הרחב של העיר, הכולל רחובות על גבי רחובות המצטלבים זה בזה בשתי וערב, הם מרכז קניות ענקי בו תמצאו את כל מה שאתם צריכים. רשתות יוקרה איטלקיות ממילאנו, רשתות עממיות איטלקיות כגון קָאפָּה המקומית או דיאָדורָה ובנטון ממחוז וֶנֶטו, רשתות אופנה בינלאומיות ועוד. המחירים בטורינו דומים לאלו במילאנו, הסיילים בטורינו יהיו כמו בכל אירופה לפני ואחרי חג המולד. אל תשכחו שטורינו היא בירת השוקולד של איטליה, בית לחברת המזון פֶרֶרו, יצרנית הפֶרֶרו רושֶה המפורסם. בעיר ישנן לא מעט חנויות שוקולד ייחודיות, חוויה נהדרת לחובבי המתוק (מי לא???), כמו גם מאפיות נהדרות המציעות מאפים פריכים עם שוקולד ליד קפה רותח. ניתן לומר שמלבד ממשחקי הכדורגל של יובנטס חנויות השוקולוד הקטנות והייחודיות הללו הן ה-אטרקציות בטורינו למי שמחפש גם קצת 'פאן'.

 

הרחובות לשופינג בטורינו

ציר הקניות המרכזי של טורינו הוא ויה רומא. ציר שנמתח מהקתדרלה ופּיאצָה קָסְטֶלו מצפון ועד תחנת הרכבת של פּורְטָה נוּאובָה בדרום. שיאו של הציר היא פּיאצָה סן קָרְלו המרהיבה. סביב לכיכר המלבנית ישנם כמה פסאז'ים של קניות, וכמובן מסעדות ובתי-קפה ששולחנותיהם פרוסים על המדרכות. בכיכר כמה מבתי הכולבו המרכזיים של טורינו. הכיכר היא חווית קניות ארוכה, אז קחו זאת חשבון כי היא צורכת זמן. בערבי הקיץ נערכים בכיכר הופעות חיות.

שופיניגשופיניג
שופיניג בטורינו

אזור קניות נהדר נוסף הוא הרחובות שמסביב לכיכר הענקית פּיאצָה ויטורְיו וֶנֶטו Piazza Vittorio Veneto לרגלי נהר הפו. הכיכר הענקית שוקקת במשך כל שעות היום והלילה, סביבה אינסוף בתי-קפה ומסעדות הנשפכים לרחוב ומציעים חוויה אורבאנית מרגשת של העיר התוססת.

מלבד הציר, כל המרכז הענקי של טורינו מפוצץ באינסוף חנויות ומסעדות. פשוט תזרמו עם השופינג לאן שרגליכם לוקחות אתכם.

מחוץ למרכז העיר ישנם המוני קניונים ענקיים. אם הגעתם למשחק של יוּבֶנְטוּס, בצמוד לאצטדיון אליאנץ ישנו מרכז קניות נהדר בשם אזור 12. הקניון הוא מקום מעולה לקניות בטורינו. הוא גדול ונעים להסתובבות אך קצת קשה להגיע אליו ממרכז העיר. ישנם קניונים נוספים בשכונות העיר כמו גם בסמוך לכבישים הראשיים היוצאים מהעיר.

 

שוק פורטה פָּלָצו Mercado di Porta Palazzo והגראן בלון Gran Balon

שוק נהדר שנמצא בפּיאצָה רפובליקה, מרחק הליכה של חמש דקות מהקתדרלה. בשוק תמצאו כמובן פירות וירקות טריים, מעדניות עשירות של בשר, גבינות, נקניקים ועוד. כמו גם דוכנים המוכרים בגדים, חפצים, תיקים ועוד. השוק הוא בין הגדולים באירופה, הוא מאוד סואן ורועש. מסביב לשוק מסעדות ובתי-קפה לרווחת המבקרים. ישנם דוכנים המוכרים אוכל מוכן המייצג נאמנה את תרבות האוכל של פְּיֶמונְטֶה וטורינו.

בהליכה צפונה מכיכר הרפובליקה תגיעו לשוק הבלון הגדול, שוק הפשפשים המקסים של טורינו. שוק זה נפרש על כמה רחובות וכולל את כל הטוב של שווקי הפשפשים, כולל בגדים יד שנייה, עתיקות, חפצי וינטג' ועוד. השוק פעיל במשך רוב השבוע. ביום ראשון השני של כל חודש, נערך השוק המרכזי של ה'גראן בלון'. אז השוק מתפשט לכל עבר, כולל המוני דוכנים של סוחרים מכל צפון איטליה ודרום צרפת. שוק פשפשים ענקי זה הוא אחד השווקים הטובים והגדולים באיטליה. מעל השוק ישנה אטרקציה חדשה שהיא הבלון הפורח שממריא מהעיר ומציע נוף פנורמי של האלפּים גבוה מעל הרחבות השוקקים של השוק.

כל שנה לקראת חג המולד נפתחים שווקי חג המולד בטורינו. אלו נערכים בהמון כיכרות ברחבי העיר, גם במרכז וגם בשכונות. השוק שנערך בפּיאצָה קָרינָאנו באופן טבעי הוא השוק הפופולרי ביותר, זאת כמובן בהיותו מתקיים באחת הפּיאצות המרכזיות והפופולרית ביותר של טורינו.

טורינו לצל האלפים
טורינו לצל האלפים

 

לינה בטורינו

טורינו היא לא עיר לינה פופולרית, זאת כיוון שרובם של אלו המגיעים לעיר באים בטיול יום הלוך חזור ממילאנו. מי שישן בעיר לרוב לן בה לילה אחד בלבד. למי שרוצה לבקר בעיר בצורה ממצה מומלץ לשריין לפחות יומיים של טיול מלא. הבעיה שטורינו, בהשוואה לערים האטרקטיביות האחרות של איטליה, היא הרבה פחות פופולרית. בטח בהשוואה לאימפריות התיירות הגדולות רומא, ונציה ופירנצה, ואפילו לעומת מילאנו השכנה שהיא הרבה יותר אטרקטיבית. טורינו אינה היעד המועדף באיטליה. העיר גם אינה צומת תחבורתי חשוב. אמנם הגְרָאן פָּרָדיסו נמצא קרוב לעיר אבל הגישה אל הפארק המופלא נוחה הרבה יותר דרך מילאנו והעיר אָאוסְטָה שמצפון לפארק.

 

מלונות עסקיים בטורינו

תכנון לינה בטורינו אינו מצריך יותר מדי השקעה. בעיר שפע של בית מלון לרווחת אנשי העסקים שעובדים בעיר, מה שיוצר שפע של מקומות לינה מצוינים שמהם נהנים גם התיירים. המלונות העסקיים הם מקום המגורים של עובדי החברות בעיר. בעיקר עובדי תעשיית הרכב שמתגוררים בערים אחרות באיטליה ואפילו באים לטורינו מכל רחבי אירופה. נוצר מצב שמלונות עסקיים אלו ריקים במשך סופי השבוע אז העובדים שבים לביתם.

בדומה למילאנו ובניגוד מוחלט לשאר ערי איטליה האטרקטיביות, בעיר ישנן לא מעט רשתות מלונות בינלאומיות. אלו כמובן מבטיחות סטנדרטים אחידים ורמה גבוהה של מלונאות. בעיר לא מעט מלונות פרטיים, חלקם נהדרים וחלקם פחות טובים. על כן כמובן מומלץ בחום לנהל מעט חיפוש אינטרנטי ולקרוא ביקורות על המלונות באתרים ייעודיים כגון טריפאדוויזור ובוקינג.

כמובן שמומלץ לקחת מלון במרכז העיר. מרכז העיר מלא במלונות שרובם טובים. למי שמגיע לקניות בטורינו מומלץ ללון במרכז שכן מהמלונות ניתן לצאת ישר למסעות השופינג בעיר. כולל מנוחה ופריקה של השקיות באמצע היום. ואכן, היות והמבנה של טורינו הוא שונה משל ערי איטליה האחרות, רובם המוחלט של המלונות מרוכזים במרכז העיר. שם אין כל-כך הבדל בין המיקומים השונים. כל מלון במרכז העיר, בקרבת פּיאצָה סן קָרְלו נחשב למיקום מנצח. מחוץ למרכז העיר כמעט ואין מלונות שרלוונטיים לתיירים (ישנם שפע של מקומות לינה בסמוך למקומות העבודה של המפעלים הגדולים).

סן קרלו
סן קָרְלו לעת ערב

 

תיירות ספורט ואימפריית הכדורגל האיטלקית יוּבֶנְטוּס

אימפריית הכדורגל של יוּבֶנְטוּס היא בין גורמי התיירות המובילים של העיר טורינו. הקבוצה בבעלותה של משפחת אָנְייֶלי Agnelli, משפחת התעשיינים המוכרת של טורינו והמייסדים והבעלים של חברת הרכב פיאט. קבוצת הפאר המקומית זכתה בלא פחות מ-36 אליפויות איטליה כולל זכייה רצופה בתשע השנים האחרונות. קבוצת הפאר של יוּבֶנְטוּס תמיד הייתה מבין המועדונים המובילים באירופה. שיחקו בה אינספור כוכבים מהמובילים בעולם הכדורגל. כיום משחק בה אולי גדול השחקנים של המאה הזאת כריסטיאנו רונאלדו (סליחה כמובן מליונל מסי), מה שהופך את משחקי הקבוצה לאטרקטיביים במיוחד.

לחובבי הכדורגל מומלץ בחום לתכנן את הטיול סביב משחק יעד. עונת הכדורגל באיטליה מתחילה בחודש אוגוסט (תחילת הליגה – המשחקים הכי פחות מעניינים) ועד תחילת חודש יוני. במהלך התקופה יוּבֶנְטוּס משחקת בעיר כמעט כל שבוע במסגרת הסרייה A ובמסגרת ליגת האלופות.

יובנטוס
משחק של יוּבֶנְטוּס באליאנץ

חוויה לא מהעולם הזה באליאנץ

המשחקים של ליגת האלופות הם פופולריים במיוחד, בעיקר בשלבי ההכרעה. אמנם יוּבֶנְטוּס זכתה פעמיים בלבד בליגת האלופות, אולם בכל שנה היא מגיעה לשלבי ההכרעה המתקדמים, לפחות עד רבע הגמר. משחקים אלו הם פופולאריים מאוד וקשה להשיג להם כרטיסים. יש לזכור כי האליאנץ הוא אצטדיון קטן הרבה יותר מהדֶלֶה-אָלְפי  – האצטדיון המיתולוגי של הקבוצה. ישנם בו רק 42 אלף מקומות ישיבה, לעומת 67 אלף באצטדיון הקודם. אז אמנם מדובר במתקן מתקדם הרבה יותר, אבל ישנו קושי להשיג כרטיסים ויש להיערך מראש. בטח למשחקים המבוקשים.

יוּבֶנְטוּס משחקת באצטדיון אליאנץ החדש, בפרבר צפון מערבי של טורינו. האליאנץ החליף את הסטדיו דֶלֶה-אָלְפי, שבדומה לאולימפּיקו ברומא היה גם אצטדיון אתלטיקה מה שהרחיק את הקהל מהדשא. הדרך הנוחה ביותר להגיע לאצטדיון ממרכז העיר היא דרך קו אוטובוס 29 היוצא מתחנת Statuto בחלק המערבי של מרכז העיר. האוטובוס מגיע לאצטדיון תוך חצי שעה נסיעה בעלות של יורו וחצי. ניתן גם לקחת מונית בעלות של 15 יורו, זמן נסיעה של עשר דקות ממרכז העיר.

המשחקים המבוקשים ביותר במסגרת הסירייה A הם הדרבי ד'איטליה כנגד אינטר מילאן והמשחק נגד א.ס מילאן. שלוש קבוצות אלו הן אריות הכדורגל של איטליה (משתרכות מאחוריהן הן רומא ולאציו הרומאיות ונאפּולי הפרועה מהדרום). משחק חם נוסף הוא הדרבי שבין יוּבנטוּס לטורינו, הקבוצה השנייה של העיר. המשחק מעורר עניין רב בתוך העיר עצמה, פחות אטרקטיבי לאוהדי כדורגל שבאים מחוץ לעיר. טורינו לרוב אינה משחקת במפעלים האירופיים אבל ניתן לתפוס משחק של הקבוצה מול קבוצה איטלקית אטרקטיבית אחרת. כגון הקבוצות המילאנזיות או הרומאיות וכמובן הדרבי. טורינו הייתה אחת הקבוצות הטובות באיטליה עד שהתהילה נקטעה באסון ההתרסקות בבּזיליקה סוּפֶּרְגָה. באסון נהרגו כל שחקני הקבוצה. אבל אם כבר אתם בטורינו, עדיף להשקיע ביוּבנטוּס.

כתיבת תגובה