לאגו די קומו (אגם קומו)

גנים מעל לאגו די קומו
גנים מעל לאגו די קומו

אגם קומו המופלא (Lago di Como), או אגם לארְיו Lario, הוא מקום הנופש ההיסטורי של אצילי צפון איטליה עוד מהעת הרומית. האגם הוא אחד מיעדי הטיול הקסומים ביותר בצפונה של איטליה. בדומה לארבעת האגמים הקרחוניים של דרום רכס האלפּים (לאגו די גארְדָה, לאגו דֶ'איזֶאו, לאגו די לוּגָאנו ולאגו מאג'ורֶה), האגם מציע אתרי נופש צוננים לקיץ האיטלקי הרותח. כולל המון טבע פורח, פסגות ערפיליות, הייקינג ביערות, טיילות עמוסות מסעדות ותיירים והמון המון סטייל איטלקי צפוני. לאגו די קומו הוא יעד הנופש המוביל של מי שמגיע למילאנו בירת מחוז לומְבָּרְדיָה. נמצא במרחק נסיעה של חמישים דקות ממרכז המטרופולין הענקי.

שימו לב!!! למדריך השלם לטיול במחוז לומברדיה, הקישו כאן… 

גיאוגרפיה של לאגו די קומו

לאגו די קומו הוא האמצעי מבין חמשת האגמים הקרחוניים הגדולים של דרום רכס האלפּים מצפון לעמק נהר הפּו. הוא יעד התיירות השני הכי פופולרי אחרי אימפריית התיירות של לאגו די גארְדָה. האגם ממוקם במרחק נסיעה קצר צפונה ממילאנו, כשלושה קילומטרים מזרחית לגבול השוויצרי. בניגוד לשני אחיו ממערב (לאגו מאג'ורֶה שחלקו הצפוני נמצא בטריטוריה שוויצרית ולאגו די לוּגָאנו שמחולק בין שתי המדינות), האגם כל כולו נמצא בשטחה של איטליה. אורכו של האגם הוא 46 קילומטרים בעוד רוחבו המרבי הוא 4.5 בלבד. מה שיוצר צורה דקיקה וסוריאליסטית לחלוטין.

יש אומרים שצורתו הייחודית של האגם מזכירה איש ממש רזה הולך. בהשראת פסלים פוטוריסטים של הענק המודרני אלבּרטו גָ'קומֶטי Giacometti (יליד כפר בואל בֶּרְגליָה Bregaglia, כחצי שעה נסיעה צפונה מהאגם מעבר לגבול השוויצרי). צורתו של האגם היא של האות Y הפוכה. האגם הצר מסתעף לשתי לשונות ארוכות במרכזו. בקצה הרגל המערבית נמצאת בירת האגם העיר קומו, ובקצה המזרחי העיר השנייה בגודלה לֶקו. עיר הנופש הסופר מפורסמת בֶּלָגְ'יו (עיקר פרסומה הוא המלון האייקוני בלאס וגאס שנקרא על שמה) נמצאת בדיוק בחלציו של האגם.

את האגם חוצה הנהר הפוטוגני להפליא נהר האָדָה Adda. הנהר זורם בחלקו ההררי בעמק וָאלְטֶלינָה Valtellina ונשפך לאגם בקצהו הצפוני. הנהר ממשיך דרומה מהרגל המזרחית, מערבית מהעיר לֶקו וזורם במרחב הכפרי הקסום של צפון עמק נהר הפּו בין מילאנו ממערב ובֶּרְגָמו ממזרח. את שתי גדותיו של הנהר מקיפים רכסים שהם חלק מרכסי האלפּים. המשולש שבין לֶקו, בֶּלָגְ'יו והעיר קומו נקרא המשולש הלריאני Triangolo Lariano. נקרא על שם שמו הקדום של האגם. היות וכל סביבת האגם היא הררית, במרחב ישנם אינספור מסלולי טבע מקסימים להייקינג או רכיבה על אופניים. מסלולים נדירים שמציעים נוף מטמטם של האגם הצר.

וילה בלביאנו מעל אגם קומו
גני וילה דֶל בָּלְבּיאָנֶלו מעל אגם קומו

 

גישה ותחבורה ללאגו די קומו

הגישה ללאגו די קומו היא קלה להפליא בעיקר מכיוון דרום. שתי הערים הגדולות בגדה הדרומית של שני ההסתעפויות של האגם הן באופן טבעי שער הכניסה. אל לֶקו וקומו ניתן להגיע בקלות גם ברכבת וגם ברכב מבירת המחוז מילאנו, כמו גם מבֶּרְגָמו הסמוכה. לקומו ניתן להגיע (ברכב וברכבת) גם משוויץ, בנסיעה קצרה מהעיר לוּגָאנו. אל חלקו הצפוני של האגם ניתן להגיע מעמק וָאלְטֶלינָה המופלא דרך ה-SS38. כביש שמחבר את העמק עם בּולְצָנו בירת דרום טירול. לאורך נתיב הכביש גם מסילת ברזל שנמתחת לאורך החבל ויורדת דרומה בסמוך לגדה המזרחית של האגם.

 

רכבת ללאגו די קומו

ישנה רכבת ישירה ממילאנו צֶנְטְרָאלֶה גם לעיר קומו וגם ללֶקו בעלות של סביב 5 יורו. זמן נסיעה של סביב 35 עד 45 דקות. אם החלטתם לוותר על מילאנו בטיולכם במחוז לומְבָּרְדיָה (למה שתעשו דבר שכזה??) ניתן להגיע בקלות לאגם גם משדות התעופה הסמוכים בבֶּרְגָמו ובמָלְפֶּנְסָה. הנסיעה משדה התעופה בבֶּרְגָמו לעיר לֶקו נערכת כארבעים דקות ברכבת ישירה בעלות של ארבעה יורו. הנסיעה ממָלְפֶּנְסָה לעיר קומו אורכת סביב השעה וכוללת החלפת רכבות בסָארונו Saronno מצפון למילאנו.

בעיר קומו ישנן שתי הסתעפויות של הרכבת, כאשר התחנה קומו לאגו היא תחנת קצה שתיקח אתכם ממש עד לגדת האגם. ניתן לרדת גם בתחנת קומו-סן ג'יובאני שהיא חלק מקו הרכבת המחבר את צפונה של איטליה עם החבלים דוברי האיטלקית בדרומה של שוויץ בואכה ציריך. תחנה זו מאוד נגישה והמרחק ממנה לפּיאצָה אלֶסָנְדרו וולְטָה Alessandro Volta התוססת הוא של כעשר דקות הליכה נעימה.

לאורך הגדה המזרחית של האגם, מלֶקו צפונה לכיוון העיירה קוליקו Colico בקצה הצפוני, ישנו קו מסילת ברזל שמחבר את כל הישובים על החוף עם מילאנו. קו הרכבת מסתעף כאמור לעמק וָאלְטֶלינָה כולל לבירת העמק סונְדְריו Sondrio ועד לעיירה טירָאנו Tirano. מטירָאנו ניתן להחליף לקו הרכבת הריתיאני השוויצרי. קו שמחבר את העיירה עם סנט מוריץ בשוויץ (אחד מקווי הרכבת עם הנוף המרהיב בעולם). לבֶּלָגְ'יו ולעיירות וכפרי הגדה המערבית אין חיבור בקווי מסילה.

ורנה
וָארֶנָה

להגיע ללאגו די קומו עם רכב

הדרך האידיאלית לטייל בלאגו די קומו היא באמצעות רכב. אמנם הרכבת מנגישה חלקים מרחבים מהאגם, אך היא אינה מאפשרת את החופש של הרכב. נסיעה חופשית מאפשרת לחקור כל פינה בטבע ההררי המרהיב של צפון איטליה. ניתן להקיף את כל שטחו של האגם במספר כבישים שלרוב נוסעים ממש לשפתו. סך אורכם של הכבישים המקיפים הוא מעל מאתיים קילומטרים, כולל קו החוף הארוך שבין שני הלשונות שזוויתו הצפונית היא בֶּלָגְ'יו. הרכב יאפשר לכם גם לטפס על ההרים הסמוכים לאגם למגוון רחב של תצפיות נוף משגעות. כמו גם לטייל בכבישים הכפריים הקסומים של המשולש הלריאני.

מעבורת קטמרן על רגע האלפים
מעבורת קטמרן על רקע האלפּים

הכביש המהיר A9 מחבר את מילאנו עם העיר קומו וממשיך מעבר לגבל השוויצרי הסמוך לכיוון לוּגָאנו. למי שמגיע מצפון, הגישה מסונְדְריו דרומה היא על ה-SS36, הכביש החוצה את עמק וָאלְטֶלינָה. כביש זה מתחבר ל-SS38, הכביש לאורך הגדה המזרחית של האגם. ניתן כמובן לנסוע בכיוון ההפוך ומלאגו די קומו להמשיך הלאה לעמק וָאלְטֶלינָה המרהיב ביופיו.

 

מעברות בלאגו די קומו

בדומה ללאגו די גארְדָה ולכל אימפריות התיירות של חופי איטליה (ונציה, הריבייירה האיטלקית, חוף אָמָלְפי והאי קפּרי ועוד), הדרך החווייתית ביותר להתנייד באגם היא באמצעות מערך המעבורות. רובן של העיירות והכפרים בגדות האגם נגישים באמצעות מעבורות. אלו יוצאות ועוגנות במרינה המקומית שיש אינסוף שכאלו לאורך גדות האגם. השיט עצמו הוא מגניב ביותר, כולל את זוויות הנוף היפות ביותר של האגם לכיוון ההרים. המרינות לרוב צמודות למרכז הבילויים המקומי, לטיילות לאורך החוף ולרצועה של מסעדות ובתי-קפה.

לא מומלץ לבנות על שיט לאורך כל כולו של האגם הארוך. מדובר כמובן בכלי תחבורה איטי ביותר שעיקר תועלתו לתייר היא החוויה המיידית. יותר מדי שיט עלול להתיש את הגוף ואת הנפש. ישנם שני קווי מעבורת. האחד יוצא מקומו צפונה ועובר בצורה של שתי וערב בעשרות העיירות והכפרים שלגדת האגם (בצורה של זיגזג בין המרינות מה שמאריך מאוד את השיט). קו שני יוצא מלֶקו ומגיע גם הוא לקצה הצפוני של האגם (פעיל רק בקיץ).

השיט עצמו הוא לא זול ועלותו 11 יורו לנסיעה חד פעמית (עד שיורדים מהמעבורת). ניתן לעלות על קווים מהירים יותר שמדלגים על כפרים משניים בעלות של 15 יורו לעלייה חד פעמית. ניתן לרכוש גם כרטיס יומי בעלות של 24 יורו. למי שבאמת רוצה לחוות את האגם בטיול עומק מלא שיט, ניתן לרכוש את הכרטיס של ששת הימים המלאים. כרטיס זה יאפשר לכם להגיע לכל נקודה ברחבי האגם בכרטיס אחד ובכמה הפלגות שתרצו. עלותו של הכרטיס היא 70 יורו. לכל מה שתרצו לדעת על שיט באגם, הקישו כאן…

נוף חורפי מעל לאגו די קומו
לאגו די קומו בחורף האלפּיני המושלג

 

טיול בלאגו די קומו

לאגו די קומו הוא אגם מרהיב ביופיו ומורכב. על מנת לחוות אותו נכון בצורה תיירותית יש להיות מאוד מדויק. תכנון הטיול בלאגו די קומו שונה במהותו מטיול היקפי בלאגו די גארְדָה (חובה עבור מי שמבקר בבירת תיירות הקיץ של איטליה). לאגו די קומו הוא אמנם קטן יותר בשטחו מלאגו די גארְדָה, אך אופי הטיול בו שונה לחלוטין. ראשית, אורכם של חופי לאגו די קומו רב הרבה יותר בגין צורתו המורכבת. שנית, כמות האטרקציות לאורך החופים היא דלילה הרבה יותר מאשר בלאגו די גארְדָה. לאגו די גארְדָה יושב בין שלושה מחוזות השונים באופיים (מחוז וֶנֶטו הקלאסי ממזרח, מחוז טרֶנְטינו-אָלְטו אָדיגֶ'ה האלפּיני מצפון ומחוז לומְבָּרְדיָה המתועש ממערב) וכל אחד מהם מביא לאגם את קסמו המיוחד. אגם קומו הוא די הומוגני באופיו ושינם מקטעים רחבים שניתן לוותר עליהם.

לאגו די קומו אינו מצריך טיול היקפי. אלא מצריך זיהוי של הדרכים האידיאליות לתור בין אטרקציה או עיירה שכדאי לבקר בהן. כמובן שמומלץ לשלב גם שיט אך לא רק היות ואורך קווי השיט באמת מתישים. רובם של אתרי החובה והאטרקציות בקרבת האגם נמצאים בשני מקבצים חשובים. הראשון הוא סביבתה של העיר קומו והעיר המופלאה עצמה. המקבץ השני הוא באזור החלציים, המשולש של וָארֶנָה, בֶּלָגְ'יו ווילה קָרְלוטָה בחלקו האמצעי של האגם. צפונה מאזור החלציים כולל אמנם עיירות מקסימות. אך עבור מי שצריך לתמצת את הטיול, מומלץ לוותר על כל חלקו הצפוני, הפראי והטבעי יותר.

מסלולי שיט ונסיעה בלאגו די קומו

הדרך האידיאלית לבקר באגם היא באמצעות שילוב של אמצעי תחבורה זמינים. אמצעי תחבורה ייחודיים המחברים את אתרי החובה של האגם. בטיול ברכב קחו בחשבון שניתן לחצות את האגם במעבורות גדולות הנושאות רכבים, אך מהלך זה מסורבל ודי יקר. מוטב לתכנן טיול רכב לאורך גדה אחת בלבד (עדיף כמובן את המערבית) מקומו צפונה לוילה קָרְלוטָה. מהווילה ניתן לשוט במהרה לבֶּלָגְ'יו במעבורת. כדאי מאוד להמשיך גם הלאה לוָארֶנָה בגדה המזרחית. את הרכב כמובן להשאיר בווילה ולאחר שחציתם את האגם לשוב ולאסוף את הרכב. כדאי מאוד לשלב לינה של לפחות לילה אחד בבֶּלָגְ'יו או וָארֶנָה, היות ודי קשה לדחוס את שתי העיירות יחדיו ליום אחד כולל ההפלגות אליהן ומהן.

ניתן גם לטייל בצורה מיטבית באגם ללא רכב. טיול שכזה ישלב את היתרונות של האגם המתועש להפליא, בו מערכת מעבורות מפותחת וכמובן קו מסילה לאורך גדתו המזרחית. טיול שכזה ייצא מקומו במעבורת לבֶּלָגְ'יו. לאחר ביקור בבֶּלָגְ'יו תחצו את האגם לגדה המזרחית לוָארֶנָה היפה. ממנה ניתן להמשיך צפונה לקוליקו והלאה לעמק ואלְטֶלינָה או לשוב דרומה ללֶקו ברכבת.

נוף פנורמי של האגם הצר
נוף פנורמי של האגם הצר

 

כל האתרים והאטרקציות בלאגו די קומו

 

קומו

 

טיול בקומו סיטי

בירתו הבלתי מעורערת של לאגו די קומו היא העיר הראשית לגדת האגם. קומו על תשעים אלף תושביה ממוקמת בקצה הדרומי של הלשון המערבית של האגם. היות וללשון זו אין שום יציאה של מקווה מים כמו בלשון המזרחית (הנהר אָדָה שממשיך דרומה סמוך לעיר לֶקו), קומו סובלת תדיר מהצפות עת עולה האגם על גדותיו. העיר הרומית העתיקה Novum Comum היא כיום לב ליבה מוקף שרידי החומה של העיר המודרנית קומו. סביב גלעין העיר העתיקה, פרוסה לה קומו המודרנית על מרחב עצום החתום על יד רכסי הרים, האגם והגבול השוויצרי ממערב.

רובו של הטיול בקומו ייערך בגלעין העתיק שצורתו מלבנית. מרכז העיר העתיק נמתח מהמרינה ופּיאצָה קאבור לחוף האגם ועד פּיאצָה ויטוריה, כיכר השוק ההומה של העיר. מרחב עירוני צפוף זה מלא בהמוני תיירים ומקומיים הבאים ליהנות מאווירת העיר הנינוחה. ברחובות ובפּיאָצות תמצאו אינסוף חנויות, מסעדות ובתי-קפה. אלו פעילים במשך כל היום עד שעות הערב המאוחרות (בקיץ). את מיטב זמנכם תבלו בסביבת המרינה, בפּיאָצות העתיקות שבקרבת הקתדרלה של העיר ובפּיאצָה ויטוריה הרוגשת.

וילה יוקרתית על גדות האגם
וילה יוקרתית על גדות האגם

אתרים ואטרקציות בקומו

הדוּאומו של קומו

לב ליבה של קומו העתיקה היא כיכר הדוּאומו. הפּיאצָה המקסימה ממוקמת במרחק הליכה של שתי דקות מתחנת הרכבת קומו לאגו. היא המקום האידיאלי להתחיל את הטיול בעיר. הקתדרלה נבנתה בסוף המאה ה-14 בסגנון הגוטי. הקתדרלה חולשת על הכיכר הנקראת על שמה, בה כמיטב המסורתית הקיצית האיטלקית שפע של בתי-קפה הנפרשים על המדרכה הצרה. צמוד לדוּאומו משמאל הוא בניין העירייה הישן, הבְּרולֶטו Broletto.

הדואומו של קומו
הדוּאומו של קומו

 

פּיאצָה סן פֶדֶלֶה  Piazza San Fedele

במרכז העיר העתיקה ובסביבת הדוּאומו המוני רחובות צרים הבנויים באופן מסודר כשתי וערב. ברובם של הרחובות אסורה כניסת רחבים והם למעשה מדרחובים שוקקי תיירים הבאים ליהנות מחוויית שופינג איכותית בעיר הנופש המקסימה.

במרחק הליכה קצר מכיכר הדוּאומו ותגיעו לכיכר סן פֶדֶלֶה המקסימה. הכיכר נקראת על שמה של הבּזיליקה היפיפייה החולשת עליה ממזרח. הבּזיליקה העתיקה נבנתה בתחילת המאה ה-12 בסגנון רומנֶסְקי. פּיאצָה קטנה זו היא המקום המושלם לעצירה קצרה להתרעננות באחד מבתי-הקפה או המאפיות שברחובות הסמוכים. הכיכר במקור הייתה כיכר שוק החיטה וכיום היא בית לשוק ענתיקות קטן ואיכותי להפליא שנערך בה בימי שבת בחודשי האביב והקיץ.

 

פּיאצָה ויטוריה Vittoria – חומת העיר העתיקה והפּורְטָה טורֶה Porta Torre

פּיאצָה ויטוריה היא קו הגבול הדרומי של העיר העתיקה. לאורך הכיכר בנויים חלקים מחומת העיר הימי-ביניימית. החומה משובצת במגדלי שמירה עתיקים – הטורֶה גָטוני Torre Gattoni ממערב, הטורֶה די סן ויטָאלֶה Torre di San Vitale ממזרח ופּורְטָה טורֶה המקסים באמצע. הפּורְטָה טורֶה – שער המגדל הוא אחד מהשערים היפים בצפונה של איטליה ואחד מסמליה המובהקים של העיר. מפּיאצָה ויטוריה נראה כבלוק אבן מסיבי אך מתוך העיר צורתו שונה לחלוטין. מעל שער הכניסה הבנוי כקשת, שתי שורות של חלונות גלריה המטפסות מעלה לגובה של ארבע קומות.

בימי שלישי, חמישי ושבת מוקמים בכיכר עשרות דוכני שוק הבגדים ויד השנייה של ויטוריה. שוק שוקק זה הוא אחד המגניבים במחוז לומְבָּרְדיָה, מפוצץ בתיירים הבאים לחפש מציאות וג'אנק. השוק פעיל משעות הבוקר עד הצהריים, בשבת פעיל עד שעות הערב.

 

פּיאצָה אלֶסָנְדרו וולְטָה Piazza Alessandro Volta

עם שובכם מפּיאצָה ויטוריה וסביבת הדוּאומו לכיוון המרינה, תגידו להתראות לעיר הימי-ביניימית העתיקה קומו ושלום לעיר הנופש המודרנית המקסימה. סביבת המרינה של קומו כוללת מגוון רחב של מקומות נהדרים לטיול שמשי עם נוף מטמטם של האגם. תתחילו בכיכר וולְטָה רחבת הידיים, שכל כולה הוא מקום בילוי אחד גדול. הכיכר מקופת בפאבים, בתי-קפה ומסעדות ויחדיו עם פּיאצָה קאבור הסמוכה, מהווים מגנט נדיר לאלו שבאים לנפוש באגם.

הכיכר נקראת על שמו של בן העיר המפורסם ביותר אלֶסָנְדרו וולְטָה. הפיזיקאי שידוע בעיקר בגין יחידת המידה של המתח החשמלי הנקראת על שמו. וולְטָה היה מי שהמציא את הבטרייה בתחילת המאה ה-19. הוא חי ופעל בעיר הולדתו עד פטירתו בשנת 1827.

העיר קומו לגדת לאגו די קומו
העיר קומו לגדת לאגו די קומו, תחת מגדל השמירה של הקסְטֶלו בָּרָדֶלו

פּיאצָה קאבור והמרינה

במרחק של דקה הליכה מכיכר וולְטָה המחשמלת (אלא מה?!) תגיעו לפּיאצָה קאבור רחבת הידיים. הכיכר מציעה נוף מרהיב של האגם. הפּיאצָה הרחבה היא לב ליבה של עיר הנופש, מוקפת במלונות שפעם נחשבו למלונות אקסקלוסיביים אך נשארו תקועים איפשהו בתחילת המאה ה-20. שווה להיכנס למלונות לאיזה דרינק רק על מנת לחוות איזושהי תחושה של וינטג' אל מול נוף האגם וההרים ממערב.

לחוף האגם בפּיאצָה קאבור נמצא המעגן ממנו יוצאים קווי המעבורות צפונה. מגיעים לעשרות התחנות בכפרי ועיירות האגם הארוך. ממערב נמצאת המרינה היפיפייה שעיקר פרסומה הוא הדק הארוך שלה. דק שמאפשר גישה עמוק אל תוך מי האגם. בקצה הדק פסלו המודרני המרשים של דניאל ליבּסקינד (האדריכל הפולני-יהודי-אמריקאי שתכנן את המוזיאון היהודי בברלין ואת מגדל החירות בניו יורק על חורבותיהם של מגדלי התאומים) "חיים וחשמל". פסל שנקשר איך לא, לשמו של אלֶסָנְדרו וולְטָה יליד העיר. שווה בהחלט ללכת על הדק עד הפסל המופשט. מהדק נשקף נוף מרהיב של האגם, העיר והשכונות והעיירות שחולשות על קומו ממרום הרכסים.

טמפיו וולטה
הטֶמְפְּיו וולְטיאָנו

 

מוזיאון טֶמְפְּיו וולְטיאָנו Tempio Voltiano

אם לא הספיקה לכם כל הפסטיבל של וולטָה בעיר הולדתו, לכו מעט צפונה מהמרינה לאורך החוף עד שתגיעו ללא פחות ממקדש וולטָה. הבניין הניאו-קלאסי המרשים יושב בלב גנים ציבוריים ירוקים ויפים שנקראים על שם המקדש. בתוככי המקדש אוסף מכליו וכתביו של אלֶסָנְדרו וולְטָה. כולל מכשירים שהובילו אותו להמצאת המכשיר שיכול לאגור חשמל – בטרייה.

בצמוד למוזיאון אנדרטה מרשימה לזכרם של קורבנות מלחמת העולם השנייה. המקדש והאנדרטה חולשים על קו החוף המקסים של קומו באזור ירוק. ביניהם טיילת ארוכה בשם Passeggiate Lino Gelpi. טיילת מטופחת הנמתחת לאורך כל חופה של העיר וממשיכה צפונה עד וילה אולְמו.

 

וילה אולְמו Villa Olmo

הווילה הענקית נבנתה בסוף המאה ה-18 בסגנון ניאו-קלאסי פרי תכנונו של הארכיטקט השוויצרי-איטלקי הענק סימונה קנְטוני Simone Cantoni. מסביב לוילה המרשימה גנים מטופחים וירידה במדרגות לחוף רחצה מיניאטורי שהיה פעם החוף הפרטי של הוילה. הוילה נבנתה כמקום אירוח לאריסטוקרטיים במעין גלגול מוקדם של מלונות הפאר הסופר אקסקלוסיביים. במהלך המאה ה-19 אירחה לא מעט ועידות ומפגשים רמי דרג. מגני הוילה נשקף נוף מרהיב ביופיו של חלקו המערבי של המשולש הלריאני. לרוב הגנים מפוצצים בתיירים שבאים להנות מהפנורמה עוצרת הנשימה.

פסל בוילה בלביאנלו
פסל בוילה דֶל בָּלְבּיאָנֶלו

 

קסְטֶלו בָּרָדֶלו Castello Baradello

גבוה מעל המרכז העתיק של קומו נמצאים חורבותיה של המצודה העתיקה שחלשה על העיר עוד מימי הרומאים. הטירה הייתה חלק ממסעי הכיבושים של הלומבּרדים והחליפה ידיים בין כל הכוחות שניסו לשלוט במחוז. במאה ה-16 נהרסה בהוראתו של המלך צ'רלס החמישי, מה שנותר ממנה הוא רק מגדל השמירה הגבוה שבולט מההר. כיום הריסות הטירה הם אתר ביקור פופולרי וירוק עבור אלו שבאים להנות מהנוף הפנורמי של העיר והאגם. מסביב למגדל שבלי הליכה בתוך היערות. אל תחמיצו את הטיפוס לראש המגדל ואת הנוף המטמטם הנשקף ממרפסת התצפית של המגדל.

 

בְּרוּנָטֶה Brunate

בהרים האוגפי את קומו ממזרח, בגובה של חמש מאות מטרים מעל האגם, נמצא הכפר בְּרוּנָטֶה. הכפר עצמו ידוע כמקום נופש קיצי האהוד מאוד על הנופשים המקומיים הבאים לשבועות של שהייה בהמוני חדרי האירוח שבסביבת הכפר. עיקר האטרקציה היא הגישה את הכפר באמצעות קו הפניקולאר (רכבת הרים) המטפס מגדת האגם גבוה אל הכפר.

אם בא לכם איזו קפיצה כפרית מהעיר הגדולה עלו מעלה אל הכפר ותסתובבו ברחובותיו העתיקים. מהכפר נשקף נוף פנורמי מרהיב של האגם ושל העיר קומו שלרגליו. ניתן להיכנס למסלולי הליכה קצרים ביערות בפאתי הכפר, שם גם תמצאו וילות או בתי הארחה להשכרה.

 

החלציים של אגם קומו

 

וילה
וילה דֶל בָּלְבּיאָנֶלו

וילה דֶל בָּלְבּיאָנֶלו Villa del Balbianello

בנסיעה או הפלגה צפונה מקומו לכיוון המפגש של שני לשונות האגם (המערבי שמסתיים בעיר קומו והמזרחי שבקצהו העיר לֶקו), נמצאת אחת הוילות המרשימות ביותר שעל גדות האגם. לאורך הגדה המערבית ישנן עשרות של וילות שנבנו ברובן החל מהמאה ה-17 כחלק ממערך תיירותי אקסקלוסיבי שנועד לאצילי אירופה. וילה דֶל בָּלְבּיאָנֶלו היא אחד השיאים של  אותה אופנה.

בסמוך לכפר לֶנו Lenno בקצה של לשון יבשה הררית שחודרת לאגם, נמצאת הווילה וגניה המופלאים. הגישה אל הווילה היא או באמצעות סירה או באמצעות הליכה מהכפר דרך היערות המקיפים אותה. במקור נבנתה הווילה במאה ה-18 בסגנון בּארוקי על בסיס מנזר פרנציסקני שעמד במקום המבודד מהמאה ה-13. הווילה והגנים המטופחים שמסביבה היו סט צילום לכמה סרטים. הידוע בהם הוא קזינו רויאל מ-2006, אחד מאחרוני סדרת ג'יממס בונד המיתולוגית.

 

הגן הבוטאני בוילה קָרְלוטָה Villa Carlotte

בנסיעה או הפלגה צפונה מווילה דֶל בָּלְבּיאָנֶלו, תגיעו אל הכפר הקטן טְרֶמֶצו Tremezzo. בקצה הצפוני של הכפר עומדת הווילה הפוטוגנית ביותר בשרשרת הווילות המרשימות בגדה המערבית של האגם. בצמוד לווילה נמצא הגן הבוטאני הקטן המטופח של הווילה, אחד הגנים היפים ביותר בצפון איטליה. בסמוך לעצים והצמחים שפע של פסלים ומזרקות מעוצבות. כיום הווילה היא מוזיאון פרטי בעל אוסף לא רע בכלל של אמנות בּארוקית וניאו-קלאסית של אמנים איטלקיים ואירופאים.

טרמצו קומו
כנסיית סן לורנצו בטְרֶמֶצו לגדת אגם קומו

בֶּלָגְ'יו Bellagio

בהפלגה קצרה מווילה קָרְלוטָה או וָארֶנָה שבגדה המזרחית של האגם (בה גם יש תחנת רכבת) תגיעו לפנינה של אגם קומו – עיר הנופש המרהיבה בֶּלָגְ'יו. העיר ששמה הפך למיתי בהנצחת המלון המפורסם בלאס וגאס, היא מגרש משחקים קיצי נעים לעין בה מתכנסים כל האיכויות השונות של לאגו די קומו. בֶּלָגְ'יו ידוע בזכות בתיה וגניה המטופחים, הווילות המקסימות שבכפר, מזג האוויר החמים, חיי הערב והלילה הקלאסיים של העיר וכיעד חופשה מבוקש. בֶּלָגְ'יו יושבת על המשולש שנותר מהתחברות שלושת זרועות האגם, מציעה נוף פנורמי מלא במים.

ברחבי הכפר, בחלקים מיוערים והרריים של קצה המשולש הלריאני, עשרות של בתי הארחה, מלונות ווילות עבור מי שיכול להרשות לעצמו. בחודשי הקיץ העיר מלאה בתיירים, גם איטלקים וגם מרחבי אירופה הבאים לכפר לחופשה ארוכה ונעימה.

וילה סֶרְבֶּלוני Villa Serbelloni והגנים הסופר מטופחים שלה נמצאים מעל גלעין הכפר העתיק. בגלעין העתיק המוני חנויות ומסעדות יוקרתיות בקרבת המרינה. הגנים המהודרים נמצאים על גבעה מעל המרינה. מהגבעה נשקף נוף מטומטם על המפגש של שלוש זרועות האגם. בהליכה דרומה מהמרינה על טיילת מטופחת מוקפת בירוק, תגיעו לוילה מֶלְצי ד'אֶריל Villa Melzi d`Eril המפורסמת. הוילה ידועה גם בגין גניה שעוצבו בסגנון אנגלי במהלך המאה ה-19. הוילה נבנתה עבור הרוזן שמונה לסגן נשיא הרפובליקה האיטלקית (מדינת האם הנאפוליאונית של איטליה המודרנית).

החוף של בלג'יו
קו החוף של בֶּלָגְ'יו

וָארֶנָה Varenna

בהפלגה צפונה מבֶּלָגְ'יו בגדה המזרחית של האגם, נמצא הכפר המרהיב ביופיו וָארֶנָה. ניתן להגיע בקלות אל וָארֶנָה באמצעות רכבת. התחנה היא חלק מקו לֶקו-סונְדְריו הידוע כאחד הקווים עם הנוף היפה באירופה. וָארֶנָה היא כפר שנראה כמו שנדחק אל האגם. חתום ממזרח על ידי הר גבוה עליו בנויה קסְטֶלו די וֶצְיו Castello di Vezio.

מומלץ לצאת לטיול קצר ברחובות הנעימים של הכפר, בינות הבתים הצבועים בצבעי פסטל חמים. לאורך החוף המוני בתי-קפה ומסעדות לרווחת התיירים המציפים את הכפר. מהמרינה צפונה נמתח אחד משבילי ההליכה הרומנטיים ביותר באיטליה, מזכיר את שבילי ההליכה בין הכפרים הקסומים של צ'ינְקְווה טֶרֶה. מומלץ כמובן גם לטפס למצודה שמעל העיר. מצודת וֶצְיו העתיקה מציעה את אחד ממקטעי הנוף היפים ביותר של האגם.

ורנה לאגו די קומו
וָארֶנָה היפה לגדות לאגו די קומו

 

 

כתיבת תגובה