לאגו מאג'ורֶה (אגם מאג'ורֶה) וצפון מחוז פְּייֶמונְטֶה

רוקה אנגרה
נוף אלפּיני דרמטי מעל רוקה ד'אָנְגֶרָה

לאגו מאג'ורֶה Lago Maggiore, לאגו דֶ'אורְטָה Lago d'Orta והמרחב האלפּיני של צפון מחוז פְּייֶמונְטֶה הוא הכי קרוב שניתן להגיע לחוויה השוויצרית האותנטית. במרחב הקר תגלו איונים מיושבים באגמים קסומים ושלווים לרגלי הפסגות היותר אייקוניות של האלפּים, בראשם פסגת המָטֶהורְן יוצאת הדופן. בעיירות היוקרתיות שבגדת האגמים, בעיקר בעיירת הנופש השיקית סְטְרֶזָה, תחוו את תיירות היוקרה של צפון איטליה, יחדיו עם נופים מהממים של האגמים המקסימים.

שימו לב!!!

למדריך השלם לטיול במחוז לומברדיה, הקישו כאן… 

לכל מה שאתם רוצים לדעת על טיול בטורינו, בירת מחוז פְּייֶמונְטֶה, הקישו כאן…

גיאוגרפיה והיסטוריה של לאגו מאג'ורֶה

אגם מאג'ורֶה הוא האגם השני בשטחו באיטליה, עוקב את אחיו הגדול לאגו די גארְדָה. לאגו די גארְדָה הוא גבולה המזרחי של מחוז לומְבָּרְדיָה עם מחוז וֶנֶטו ודרום טירול, לאגו מאג'ורֶה הוא גבולה המערבי של המחוז עם מחוז פְּייֶמונְטֶה ממערב וגבולה של שוויץ מצפון. הרבע הצפוני של האגם נמצא מעבר לגבול השוויצרי. שם גם נמצאת העיר הראשית לגדת האגם, לוקרנו, עיר איטלקית תחת ריבונות שוויצרית.

אורכו של האגם הוא 65 קילומטרים מדרום לצפון ורוחבו המרבי הוא עשרה קילומטרים (במקטע של לשון היבשה מצפון לעיירת הנופש סְטְרֶזָה שם גם נמצאים האיים הבּורומֶאים), אך ברובו הוא צר מאוד בדומה ללאגו די קומו הסמוך. מבנהו דומה במאפייניו המוארכים לשאר האגמים הקרחוניים המקיפים את רכס האלפּים הן באיטליה אך גם בשוויץ (אגם ג'נבה) וגרמניה (אגם קוסטנצה).

האגם עמוק מאוד, עומקו המקסימלי הוא יותר משלוש מאות מטרים. מימיו קרים מאוד במשך כל השנה, עדות למקורותיו הקרחוניים. חלקו הצפוני מערבי של האגם הוא מהחלקים הגבוהים ביותר של האלפּים, ביניהם המָטֶהורְן (מונטה צֶ'רְבינו), כארבעים קילומטרים מהאגם. מדרום וממזרח לאגם נמתח חלקו הצפוני של העמק נהר הפּו. מקצהו הדרומי של האגם יוצא היובל החשוב טיצ'ינו שזורם דרומה לנהר הפּו דרך העיר פּאבְיָה העתיקה. מערכת של כבישים היקפיים ומנהרות מקיפה את כל שטחו של האגם ממש על קו המים (כולל כמובן את חלקו הצפוני בשוויץ).

המטהורן
המָטֶהורְן

ההיסטוריה של המרחב הדרום אלפּיני

מבחינה היסטורית האגם היה מרוחק מכל הסערות שעברו על איטליה לאורך השנים. סמיכותו לגבול השוויצרי ולרכס האלפּים אפשרו להתיישבות בו לחוות שקט מפתיע. שקט זה הופר בשנת 1943 כאשר האגם היה המקום בו נערך אחד הטווחים הגדולים והידועים במסגרת מה שאנו מכירים כשואת יהודי איטליה. עם נפילתה של איטליה הפשיסטית והקמת הרפובליקה של סאלו, החל ביצוע הפתרון הסופי באיטליה. קבוצה של כמאה יהודים, רובם פליטים משטחי הכיבוש הנאצי ביוון, שמצאו מחסה תחת המשטר הפשיסטי, התרכזה במלון בעיירה מֶיינָה Meina בדרום מערב האגם. חיילי הס"ס שהוצבו בסמוך רצחו את יושבי המלון וזרקו את גופותיהם למי האגם. היות ושארי הנטבחים נסחפו לחלקו הצפוני של האגם וצצו בסביבת העיר לוקרנו, התפרסם מעשה הטווח בזמן אמת.

 

גישה ותחבורה ללאגו מאג'ורֶה וצפון מחוז פְּייֶמונְטֶה

להגיע ללאגו מאג'ורֶה וצפון מחוז פְּייֶמונְטֶה

ישנן שתי דרכים עיקריות להגיע לאגם, אחת היא מאיטליה ושנייה משוויץ (לעיר הראשית לגדת האגם – לוקאנו). מילאנו, בירת מחוז לומְבָּרְדיָה ממוקמת במרחק נסיעה של שעה ורבע מדרום מזרח לגדת האגם. שדה התעופה המרכזי של מילאנו – מָלְפֶּנְסָה, נמצא במרחק נסיעה של חצי שעה בלבד מחלקו הדרומי של האגם, מהעיירה אָרונָה Arona.

רכבת ללאגו לאגו מאג'ורֶה

הדרך הנוחה ביותר לטייל בלאגו מאג'ורֶה היא באמצעות רכב. ישנה גם גישה חלקית גם באמצעות רכבות. ישנה מסילה המחברת את אָרונָה, בדרום האגם וסְטְרֶזָה במרכזו עם תחנת צֶנְטְרָאלֶה במילאנו. זמן הנסיעה ברכבת רגיונלית רגילה ממילאנו לסְטְרֶזָה היא כשעה וארבעים וחמש דקות, עלותה סביב 9 יורו. ישנה גם רכבת מהירה שזמן הנסיעה בה הוא סביב שעה אך עלותה מכופלת. קן מסילה נוסף נמתח לאורך הגדה המזרחית של האגם ומתחבר גם הוא למילאנו הסמוכה.

אמנם שדה התעופה מָלְפֶּנְסָה ממוקם ממש סמוך לאגם, אך הגישה ממנו עם רכבת היא בעייתית. על מנת להגיע לסְטְרֶזָה ממָלְפֶּנְסָה יש להחליף רכבת בבּוסְטו אָריצְיו Busto Arsizio דרומית מוָארֶזֶה Varese.

סירות דייגים באיזולה דיי פסקטורי
סירות דייגים באיזולָה דיי פֶּסְקָטורי

טיול בלאגו מאג'ורֶה

הטיול באגמים המערביים בשרשרת האגמים הקרחוניים של דרום רכס האלפּים, שונה במהותו מטיול באגמים היותר מוכרים ממזרח, בראשם לאגו די גארְדָה ולאגו די קומו. בתכנון הטיול במרחב אל תתייחסו ללאגו מאג'ורֶה כמטרה יחידה. יש לתכנן את הטיול כך שיכלול את האתרים שמסביב לאגם יחדיו עם טיול שייקח אתכם ישר אל המדרונות הדרומים של רכס האלפים בכיוון המָטֶהורְן. הטיול צריך להיות לינארי ולא היקפי כמו בלאגו די גארְדָה למשל. יציאה ממילאנו (מומלץ ברכב אחרת חלק נכבד מהמסלול לא יהיה נגיש) צפונה לכיוון אָרונָה ואָנְגֶרָה לאתרים במזרח אגם מאג'ורֶה.

המעבר ברכב שבין האתרים שבגדה המזרחית של האגם, בראשם סנטה קתרינה דל סאסו היא במעבורת מלָאבֶנו Laveno, שצפונית מהנשקייה האייקונית לאינְטְרָה Intra שבגדה המערבית. מאינְטְרָה ניתן לנסוע מעט דרומה למקבץ האתרים הנהדר שבקרב עיירת הנופש סְטְרֶזָה. מסְטְרֶזָה יש לחצות את מונְטֶה מוטָרונֶה לכיוון אגם אורְטָה. משם לטפס על המדרונות הדרומיים של רכס האלפּים בכיוון המָטֶהורְן. מקרבת המָטֶהורְן ניתן לחזור למילאנו או להמשיך לואל דֶ'אוסְטָה.

יש להקדיש למסלול לפחות כמה ימים, על כן יש לתכנן את הלינה לאורך המסלול. ניתן לכסות את המסלול ביומיים. אך למען החוויה היותר מעמיקה, מומלץ להתקדם לאט לאט ולהקדיש למסלול לפחות ארבעה ימים.

סנטה קתרינה דל סאסו
סנטה קתרינה דל סאסו

 

כל האתרים והאטרקציות בלאגו מאג'ורֶה וצפון פְּייֶמונְטֶה

סְטְרֶזָה Stresa

סְטְרֶזָה היא הבירה הבלתי מעורערת של התיירות לאורך גדות האגם. העיירה סְטְרֶזָה וסביבתה מהווים את מירב האטרקציות לביקור באגם בצד האיטלקי. התיירות בסְטְרֶזָה מתאפיינת באלמנטים היותר יוקרתיים של המקצוע, כולל מלונות פאר נהדרים. את הלידו שיוצא מהעיירה הם דרומה והן צפונה, גודשים מלונות נופש היושבים לחוף האגם ומציעים נופים מרהיבים. במרכז העיירה מקבץ מרשים ביותר של מסעדות וחנויות סופר שיקיות לרווחת האליטה המילאנזית. עשירי מילאנו אימצו את העיירה השיקית כמקום נופש מועדף. העיירה ידועה כמקום בו כתב ארנסט המינגווי חלקים מסדרת ספרי הקץ לנשק. הסופר האמריקאי המיתולוגי נפש ארוכות בעיירה לא מעט בעת שהותו הידועה בפאריס.

ממול העיירה האיים הבּורומֶאים המרהיבים ביופיים. מהעיירה יוצא הרכבל למונְטֶה מוטָרונֶה ובירכתי העיירה לא מעט וילות מפוארת בדומה למקבץ הנהדר של לאגו די קומו השכן. כדאי מאוד לצאת לטיול קצר במרכז העיר הקטן וליהנות מהאווירה היוקרתית ומהקהל האלגנטי. לאחר מכן לרדת דרומה בטיילת הלידו לכיוון וילה פָּלָוויצ'ינו.

נוף האגם מוילה פלוויצ'ינו
נוף האגם מוילה פָּלָוויצ'ינו

 

וילה פָּלָוויצ'ינו Villa Pallavicino

אחד המרחבים העשירים והאווריריים ביותר בצפונה של איטליה. בפארק של הוילה יש הכל – גנים בוטניים עם המוני סוגי עצים, פרחים וצמחים מקוטלגים, מקבץ מרשים של חיות המתהלכות חופשי במרחב וכמובן הנוף הבלתי מתפשר של האגם. בגני הווילה המוני עצי מגנוליה וארזים, ביניהם גני פרחים מפעימים ומטופחים בצד מדשאות מוצלות.

אחד מהאתרים היפים והטובים לביקור משפחתי. הילדים יעופו על המרחב הירוק ועל המגע הכמעט בלתי אמצעי עם החיות. ביניהם צבאים, זברות, קנגרואים והמוני בעלי כנף מבויתים המתהלכים בין הקהל.

כתובת: Via Sempione 61

שעות פתיחה: 10:00 – 18:30

כרטיסים: 12 יורו למבוגר, 8 יורו מתחת לגיל 18. מומלץ לשלב ביקור בפארק הווילה עם ביקור באיים הבורומאיים – איזולָה בֶּלָה ואיזולָה מָדְרֶה, 30 יורו למבוגר ו-15 יורו לבני פחות מ-18

לאתר האינטרנט של הווילה, הקישו כאן…

מלון בסטרזה
מלון Grand Hotel Des Iles Borromees בסְטְרֶזָה, המלון בו שהה ארנסט המינגווי

 

האיים הבּורומֶאים

 

איזולָה בֶּלָה Isola Bella

אם סְטְרֶזָה היא אימפריית תיירות מיניאטורית, האיזולָה בֶּלָה הוא אימפריה תיירותית מיקרוסקופית. האי היפה במובנו המילולי, כולל מקבץ בלתי אפשרי של עשרות בתי כפר והרבה יותר חנויות לרווחת המוני התיירים המציפים אותו מכיוון המרינה הקטנה. בדומה לונציה, האי הוא גן עדן חסר מכוניות, כולל המוני סמטאות צרות ומדרגות המטפסות מעלה לגני איי בֶּלָה המטופחים, אחד מהגנים היפים בצפון איטליה.

הגנים המכופתרים הרבה יותר סטטיים מהגן בווילה פָּלָוויצ'ינו על הגדה, אך הם יפים ומרשימים באותה המידה. בקצה הגנים, בחלקו הצפוני של האי המיניאטורי עומד גאה הארמון של משפחת בּורומֶאו, שליטי המרחב במהלך המאות ה-16 וה-17. הארמון הבּארוקי והגנים המרהיבים נבנו בסוף המאה ה-17.

בארמון המון יצירות פלמיות מרהיבות מתקופת הבּארוק, חלק מהאוסף של משפחת האצולה. בנוסף סקירה על רשימת האורחים רמי הדרג שביקור בארמון כגון נפּוליאון ואשתו ג'וספין.

איזולה בלה
הטראסות המרהיבות בגני איזולָה בֶּלָה

איזולָה דֶיי פֶּסְקָטורי Isola dei Pescatori

בסמוך לאי היפה המלכותי והמכופתר, נמצא אי הדייגים המביא חוויה תיירותית שונה ומרהיבה בעצמה. בכפר הדייגים ההיסטורי שבאי הדייגים, המון סמטאות צרות בהן חנויות ומסעדות דגים משובחות לרווחת התיירים המטיילים באיים.

מסביב לאי טיילת מקסימה, המציעה נוף נדיר לאגם השלו ולסְטְרֶזָה שמעבר למיצר. הטיילת מוצפת לעתים במי האגם בעת גאות. את האי ניתן להקיף בחצי שעה, מדובר כמובן באי מיניאטורי. בכפר הדייגים כמעט ואין תושבים יותר אך אי אפשר לקחת את הקסם מהבתים הצפופים והישנים והסמטאות האפלות.

אי הדייגים
אי הדייגים

איזולָה מָדְרֶה Isola Madre

הגדול והמרוחק מבן האיים הבּורומֶאים, איזולָה מָדְרֶה בניגוד לאחיו, כמעט ואינו בנוי. האי שימש כבית עלמין היסטורי והיה בעל פונקציות דתיות. כיום נבנה בו גן בוטאני מרהיב ביופיו, המתחרה בגני הארמון באיזולה בֶּלָה. הארמון הנוסף של משפחת בּורומֶאו באיים (יחדיו עם הארמון באיזולָה בֶּלָה), מהווה גם הוא מקום מקסים לביקור של חובבי האמנות והארכיטקטורה של הבּארוק. בארמון תצוגה של אוסף בובות ומריונטות עתיקות.

מונטה רוסה
מונְטֶה רוזָה (דוּפוּרְשְפּיצֶה) בגבולה של איטליה עם שוויץ

הרכבל למונְטֶה מוטָרונֶה Monte Mottarone

לטיול יום משפחתי במרחב ההררי האלפּיני של צפון מזרח מחוז פְּייֶמונְטֶה, כדאי מאוד לטפס במעלה הרכבל המפורסם המטפס למונְטֶה מוטָרונֶה. הרכבל הנדיר המטפס על מונְטֶה מוטָרונֶה מתחיל ממש מגדות האגם צפונית למרכזה של סְטְרֶזָה. מגדות האגם תטפסו בנוף עוצר נשימה במעלה ההר לגובה של יותר מ-1400 מטרים מעל פני האגם. בתחנתו הסופית של הרכבל תמצאו נוף מרהיב למרחב טבע הררי כמו גם של קו חוף האגם והאגם עצמו בצל רכס האלפּים. בדרך ישנה עצירה ממנה ניתן ללכת לגן הבוטאני האלפּיני בכפר אלפּינו, בו אוסף מרשים של צמחים המחווירים אל מול הנוף הפנוראמי של האגם.

מפסגת מונְטֶה מוטָרונֶה נשקף הנוף של אגם אורְטָה הקטן ממערב. מהתצפית ממרום ההר תוכלו לראות ביום בהיר את מיטב הפסגות של הרכס האלפּיני הגבוה המהווה את הגבול בין איטליה לשוויץ. שם תוכלו לצפות במונְטֶה רוזָה (הדוּפוּרְשְפּיצֶה) המסיבי ואחריו ברקע המָטֶהורְן.

רוקה אנגרה
רוקה ד'אָנְגֶרָה

 

הגדה המזרחית של האגם

רוקָה ד'אָנְגֶרָה Rocca d`Angera

בלב העיירה אָנְגֶרָה, בחלקו הדרומי של האגם, נמצאת אחת המצודות המרשימות והשמורות במחוז לומְבָּרְדיָה. המצודה נבנתה על ידי משפחת ויסְקונְטי, השליטים המיתולוגיים של של לומְבָּרְדיָה ומילאנו. המשפחה שלטה במרחב בשלהי ימי-הביניים ובתקופת הרנסנס.

כיום המצודה מציעה מרחב נעים ממנו נשקף נוף מרהיב של האגם. כמו גם נוף של העיירה אָנְגֶרָה לרגלי ההר עליו בנויה המצודה ושל העיר אָרונָה הנפרסת מצידו השני של האגם. בתוך המצודה תצוגה של צעצועים ובובות שנשתמרו החל מימי-הביניים.

 

סנטה קתרינה
סנטה קתרינה

הנשקייה של סנטה קתרינה דל סאסו Eremo di Santa Caterina del Sasso

בנסיעה צפונה מאָנְגֶרָה נמצא אחד האתרים המפורסמים והאייקוניים במחוז לומְבָּרְדיָה. הנשקייה העתיקה הבנויה בחציבה במצוק הנופל בתשעים מעלות למי האגם. ראשית הבנייה הייחודית במצוק הייתה בסוף המאה ה-12 אז נבנתה הכנסייה לכבודה של קתרינה הקדושה. הכנסייה נהרסה ועל חורבותיה נבנתה כנסייה חדשה כמו מנזר של נזירים אוגוסטינים, במהלך המאות ה-14 וה-15.

ניתן להגיע לבנייני הכנסיות והנשקייה בסירה מהאגם, כולל עלייה של כמאה מדרגות מגדת האגם. ניתן להגיע גם ברכב במעלה המצוק וממנו לרדת במעלית מודרנית לאתר (או לחילופין לרדת ולעלות בכמאתיים חמישים מדרגות).

 

לאגו דֶ'אורְטָה והרכס האלפיני

 

אורְטָה סן ג'וּלְיו Orta San Giulio

במרחק נסיעה של חצי שעה מסְטְרֶזָה מערבה תגיעו לעיירה היפה החולשת על האגם הקסום והמערבי ביותר ברשת האגמים הקרחוניים של דרום רכס האלפּים. את המסע הקצר ניתן לעשות דרך הכביש הראשי המקיף את מונְטֶה מוטָרונֶה. אפשר להאריך מעט את זמן הנסיעה ולטפס ולחצות את ההר ממש באמצעו. זאת דרך הכביש המקסים הידוע כויה איל ריביירה. הדרך הצרה תיקח אתכם דרך יערות אלפּיניים הררים ומקטעי נוף עוצרי נשימה. בסוף הכביש המרהיב תגיעו עד לאחת העיירות היפות בצפון מחוז פְּייֶמונְטֶה.

העיירה הקסומה והעתיקה נפרסת לגדת האגם על לשון יבשה גדולה המאגפת את האגם מצידו המזרחי. בגבעה שבלב הלשון נמצא הסָקְרָה מונְטי די אורְטָה, מנזר ייחודי שהוכרז כאתר מורשת של אונסק"ו. מומלץ מאוד לטפס מעט ולהגיע למנזר שידוע בפסלי הטרה-קוטה המרהיבים שבו. פסלים אלו מתארים את תחנות חייו של פרנציסקוס הקדוש מאסיזי. מהמנזר ומגניו נוף עוצר נשימה על העיירה שמתחת ועל האי סן ג'וּלְיו.

מסעדה באורטו סן ג'וליה
מסעדה בפּיאצָה מוטָה, ליבה של אורְטָה סן ג'וּלְיו

מרכזה של העיירה היא פּיאצָה מוטָה Piazza Motta רחבת הידיים. הפּיאצָה היא ליבה התיירותי של העיירה, פרוסה מזרחית מגדת האגם המקסים. בסמוך לכיכר סמטאות עתיקות בהן חנויות ומסעדות לרווחת התיירים. ממול למרכז העיירה הקטן האי המקסים איזולָה סן ג'וּלְיו.

האי עצמו הוא אתר חובה למי שמגיע לאזור. ניתן להגיע אליו בהפלגה קצרה שיוצאת מפּיאצָה מוטָה. באי מבנים עתיקים מהמאה ה-12 שיחדיו עם האגם משרים אווירה של חזרה עמוקה לעבר. בלב אי הבּזיליקה הענקית של ג'וּלְיו הקדוש, מי שגירש מהאי את הנחשים המיתיים ששכנו עליו. בגין גירוש הנחשים הועלה לדרגה של קדושה. הקדוש הוא הכוכב הבלתי מעורער של הפרסקאות והפסיפסים בבּזיליקה המספרים את סיפור גירוש הנחשים.

איזולה סן ג'וליו
איזולָה סן ג'וּלְיו

המָטֶהורְן – מונְטֶה צֶ'רְבינו Monte Cervino

במרחק נסיעה של שעה וחצי מערבה מאורְטָה סן ג'וּלְיו, תתקרבו כמה שניתן לאחד מהפסגות האייקוניות ביותר של רכס האלפים, המָטֶהורְן, או מונְטֶה צֶ'רְבינו באיטלקית. הפסגה מהווה את הגבול בין איטליה לשוויץ וכמובן נגישה רק למטפסי הרים מקצועיים. אולם בקרבת הפסגה המוני עיירות סקי שמהן ניתן לחוות את היופי האייקוני של הפסגה המפורסמת. פסגה שהתפרסמה בעיקר כמתקן שעשועים של רכבת הרים אינטנסיבית בגני השעשועים של דיסני.

למי שרוצה להישאר באיטליה ולא לחצות את הגבול לשוויץ (ישנו אשכרה מעבר גבול), ניתן לנסוע לעיירת הסקי אָלָנָה וָאלְסֶסְיָה Alagna Valsesia. ממנה יוצאים רכבלים המטפסים אל ירכתי הפסגה המפורסמת ומהם כמובן נוף אלפּיני משכר של הפסגות היותר גבוהות של הרכס. בראשם כמובן פסגת המָטֶהורְן (עמוק ברקע) ופסגת המונְטֶה רוזָה (דוּפוּרְשְפּיצֶה) הסמוכה.

ניתן להמשיך הלאה לעיירות הסקי של ואל ד'אוסְטָה. בראשן בְּרואיל-צֶ'רְווינְיָה Breuil-Cervinia ששוכנת ממש לרגלי הפסגה האייקונית. רק קחו בחשבון שהנסיעה ההררית לעיירה היא ממש ארוכה, שעתיים נסיעה מהאגמים. מהעיירה ישנם רכבלים המטפסים כמעט עד הפסגה והנוף שם פשוט מטמטם.

לאלו שבאמת רוצים לחוות את החוויה של המָטֶהורְן, מומלץ כמובן לנסוע לעיירה צֶ'רְמֶט בשוויץ, מרחק נסיעה של שעתיים וחצי מאגם אורְטָה.

צרמט
הנושף של המָטֶהורן כפי שנשקף ממרום העיירה השוויצרית צֶ'רְמֶט

 

 

כתיבת תגובה