מודֶנָה – פֶרָארי, פּאבַארוטי ובָּלְזָמי

עיר הולדתם של לוציאנו פּאבַארוטי, האיש והטנור. כמו של אָנְזו פֶרָארי, מייסד מותג מכוניות המרוץ היוקרתיות שנקראות על שמו. מודֶנָה העתיקה הפכה להיות אבן שואבת לכל מה שקשור לתעשיית הרכב האיטלקית, בעיקר דגמי היוקרה שנמשכו אל העיר בעקבות תהילתו של אָנְזו פֶרָארי. מסביב לעיר נבנו מפעלי חברות היוקרה של בּוגָאטי (שעברו לצרפת), למְבּורְגיני ומָזֶרָטי מבּולונְיָה. שהעבירו את מטות החברה למה שמכונה עד ימינו כ"עמק מכוניות היוקרה", קרי מודֶנָה ופרבריה. כמו יחסי שתי שכנותיה עם המזון – בּולונְיָה עם הבּולונֶז ופָּארְמָה עם הפרמזן, מודֶנָה היא העיר בה מייצרים את החומץ הבָּלְזָמי. רק חומץ שמיוצר במודֶנָה ובשכנתה הקרובה רֶג'ו אמיליה, זכאי להיקרא כך.

שימו לב!!! למדריך השלם לטיול במחוז אֶמילְיָה-רומאנָה המקסים, הקישו כאן… 

היסטוריה וגיאוגרפיה של מודֶנָה

ההיסטוריה המוכרת של העיר מודֶנָה מתחילה בערך בימי-הביניים. אם כי ידוע כי העיר הייתה קיימת כיישוב קטן בעת האימפריה הרומית וכמקום ישוב בתקופות קדומות הרבה יותר. לעומת הערים האחרות שהיו על הויה רומאנה העתיקה, מודֶנָה הייתה ישוב חסר חשיבות בתקופה זאת. רק בימי-הביניים העיר התפתחה. בעיקר בגין חשיבותה הרבה של קתדרלת העיר ששימשה מקום מושב הארכיבּישוף של ערי האזור.

דואמו
הטורֶה גירְלָנְדינָה המסוגנן

מבחינת ההיסטוריה של התפתחות תעשיית הרכב ובעיקר בכל מה שנוגע לספורט המוטורי, מודֶנָה היא אחת הערים החשובות ביותר בעולם. העיר בה נולד אָנְזו פֶרָארי שהחל את דרכו כנהג מרוצים תחת חברת אלְפא רומֶיאו המילאנזית. היה מי שפיתח את מותג מכוניות המרוץ היוקרתיות הנקרא על שמו. מותג יוקרה שכמעט הפך שם גֶנֶרי למותגי הרכב היוקרתיים.    

בעקבות הצלחתו הכבירה של מותג הפֶרָארי, חברות רכב נוספות העתיקו אל העיר את ייצור מותגי היוקרה. אזור תעשייתי נרחב מדרום לעיר הפך למה שמכונה 'עמק מכוניות העל' או 'עמק מכוניות היוקרה'. כיום בסביבות העיר ממוקם המטה של רובן המוחלט של חברות הרכב האיטלקיות שמוכרות מותגי יוקרה כגון מָזֶרָטי ולמְבּורְגיני. העיר מזוהה בצורה כמעט אבסולוטית עם תעשייה זו.

מבחינה גיאוגרפית, מודֶנָה ממוקמת בדרום עמק הפּוֹ, לא רחוק מרכס האֶפּנינים שמדרום לה. בעיר זורמים הנהרות הקצרים הפָּנַרו והסֶקְייה, שני יובלים של נהר הפּוֹ שזורמים מרכס האֶפּנינים צפונה. בעיר מתגוררים כמעט 200 אלף תושבים, בדומה לשכנתה פָּארְמָה.

 

גישה וחניה במודֶנָה

הגישה למודֶנָה זהה כמו לכל עריה המרכזיות של אֶמיליָה-רומָאנָה, דרך ה-A1. שדה התעופה הקרוב לעיר הוא בבּולונְיָה, מרחק של 40 דקות נסיעה ברכב. שדות התעופה של מילאנו ובֶּרְגָמו רחוקים כשעתיים וחצי נסיעה על ה-A1. שדה התעופה של וונציה – מרקו פּולו, נמצא במרחק של שעתיים וקצת נסיעה ברכב.

מודֶנָה היא עיר פופולארית לתיירים. זאת בעיקר בשל כל מה שקשור לפֶרָארי ותעשיות הרכב האחרות שהפכו למוקדי תיירות אטרקטיביים עד מאוד. אך גם אתריה העתיקים מושכים רבים לבקר בה. בנוסף, תעשיית החומץ הבָּלְזָמי מושכת גם היא המוני פודיז או חובבי מה שניתן לכנות הוט קוטור של תעשיית המזון הייחודית הזו. בעיר המוני עסקים שמוכרים שמנים וחומץ בָּלְזָמי ומציעים טעימות.

הגישה למודֶנָה היא באמצעות רכב או רכבת. למי שמטייל בערי אֶמיליָה-רומָאנָה ברכבת, התחנה במודֶנָה ממוקמת מעט צפונית למרכז העיר. מרחק הליכה קצר של רבע שעה עד עשרים דקות למרכז העיר העתיקה. שם נמצאת הויה רומאנה העתיקה (הרחוב המרכזי של העיר, הנתיב ההיסטורי של הויה רומאנה) וגם הקתדרלה.

דרך הגישה הנוחה ביותר לעיר היא באמצעות רכב שכור. או מכיוון בּולונְיָה בואכה ונציה או מכיוון פָּארְמָה בואכה מילאנו. ה-A1 עובר בדרומה של העיר וישנם כמה מחלפים מהם גישה למרכז העיר העתיקה. את מרכזה של העיר חוצה הויה אמיליה העתיקה – רחובה הראשי של העיר. אבני הסתת של הנתיב הקדום עודן אותן אבנים עליהם צעדו חיילי הלגיונות הרומיים לפני כמעט אלפיים שנים.

חניה במודֶנָה

החניה במודֶנָה היא יחסית קלה. ישנם המוני חניונים בתשלום המאפשרים גישה ממש עד פאתי מרכז העיר. העיר העתיקה של מודֶנָה מוקפת במעין טבעת של רחובות ראשיים וגנים ציבוריים. עדות לביצורים שפעם הקיפו את העיר בימי-הביניים. מעבר לטבעת זאת בנייניי העיר החדשה ובסביבת הטבעת לא מעט חניונים בתשלום במחירים סבירים. איפה שלא תחנו בטבעת החיצונית של העיר העתיקה, יהיה עליכם ללכת לא יותר מעשר דקות עד שתגיעו לקתדרלה. תעריפי חניונים אלו יחסית יקרים, חלקם על בסיס שעה כאשר עם כל שעה שתחנו התעריף רק יעלה.

פתרון החניה הטוב במודֶנָה הוא להשאיר את רכביכם באחד מכמה חניונים חינמיים מעט יותר מרוחקים. אחד מהם הוא חניון שנמצא מאחורי מסילת תחנת הרכבת. הבעיה עם חניון זה היא הדרך הארוכה שיש לעשות על מנת לעקוף את פסי הרכבת לכיוון מרכז העיר. אז קחו בחשבון שתצטרכו תחבורה ציבורית או מונית.

ישנם שני חניונים גדולים שצמודים לאצטדיון הכדורגל הישן של הקבוצה המקומית (שפשטה את הרגל בשנת 2017). חניונים אלו יעילים מאוד, לרוב יש בהם חניה והם במרחק הליכה קליל של עד רבע שעה ממרכז העיר. הבעיה היחידה איתם שהאזור מרגיש קצת מוזנח. אז בהחלט מומלץ לא להשאיר שום דבר ברכב ועדיף לחזור אל האוטו כאשר ישנו עוד אור יום. אם לא, קחו מונית.

פרארי
פֶרָארי – פאר היצירה של תעשיית הרכב האיטלקית

 

מוקדי עניין במודֶנָה

הקתדרלה והקָמְפִּינָלֵה (מגדל השעון) טורֶה גירְלָנְדינָה Torre Ghirlandina

הדוּאוֹמוֹ העתיקה של מודנה היא באופן טבעי לב ליבה של העיר. נמצאת בסמוך לרחוב הראשי ויה רומאנה. הקתדרלה הושלמה במהלך המאה ה-13 כמושב הארכיבּישוף (אליו כפופים הבּישופים של הערים הסמוכות) וסביבה נבנתה מודֶנָה. בסמוך לקתדרלה הרומנֶסְקית נמצא סימן ההיכר של העיר הטורֶה גירְלָנְדינָה. אחד ממגדלי השעון המסוגננים והיפים של צפון איטליה.

המגדל מתנשא לגובה מרשים של 88 מטרים. הוא נבנה במקור כחלק מביצור שנועד לשמור על הקתדרלה ובמאה ה-15 הוסב ייעודו. ניתן לטפס עד ראש המגדל במדרגות. לאחר שתנשמו מעט אוויר, תציצו מהאשנבים למראה הפנורמי המפעים של העיר מודֶנָה לרגליכם.

הדואומו של מודנה
הדואוּמו של מוֶדָנה והטורֶה גירְלָנְדינָה

פָּלָצוֹ דֶיי מוּזֶיי Palazzo dei Musei וגלריה אסְטֶנְזה Galleria Estense

ארמון המוזיאונים בליבה של מודֶנָה הוא ארמון מגורי אצילים שאגפיו עברו הסבה למקבץ מרשים של מוזיאונים. במוזיאון האזרחי מוצגים אוספים נדירים של עתיקות רומאיות שנמצאו בסביבת העיר. כמו גם אוספים שונים שסוקרים את ההיסטוריה של מודנה ושל אֶמיליָה-רומָאנָה. אל תחמיצו את האוסף המגניב של כלי הנגינה העתיקים. בצדו הצפוני של הארמון נמצא אחד המוזיאונים של האמנות החשובים באֶמיליָה-רומָאנָה – גלריית אסְטֶנְזה.

גלריה אסְטֶנְזה מציגה את האוסף של משפחת האצולה דֶה-אֶסְטֶה מפֶרארָה. אוסף מכובד זה כולל לא מעט ציורים טובים של אמנים איטלקיים מהצפון. כגון פאולו וֶרונֶזֵה Veronese וטינְטורֶטו Tintoretto הוונציאניים, מגדולי הציירים המנְייֶריסְטים; האחים אניבָּלֶה ולודְוויגו קָארָאצ'י Carracci הבּולונֶזים; קורֶג'ו Corregio מפָּארְמָה ועוד. זאת בנוסף לאוסף מרשים של אמנים ספרדים כמו דיאֶגו וֶלָסְקֶס ואל גְְרֶקו. כמו גם אמנים פלמים כאנתוני ואן דייק, הצייר האהוב על אצילי אירופה.

פרסאוס ומדוזה
פֶּרְסֶאוס אוחז בראשה של מֶדוזה

כתובת: Largo Porta S. Agostino 337

כרטיסים: 6 יורו למבוגר. כניסה חינם בימי ראשון הראשונים של חודשי החורף (ינואר – מרץ)

שעות פתיחה: 8:30 עד 19:30, בשבת וחגים 10:00-  18:00, סגור ביום שני 

 

גיאָרְדיני פָּאבְּליצי Giardini Pubblici

הגן שצמוד לארמון משפחת האצולה אֶסְטֶה הפך בימינו לפארק עירוני מקסים. בחלק מהפארק נמצא הגן הבּוטאני החביב של מודֶנָה, הכולל המוני צמחים ועצים אקזוטיים ואווירה אוורירית ונעימה. הגן הבּוטאני הוא מקום מושלם למנוחת צהריים קלילה עם קפה קר/חם, תלוי בעונה.

 

מוזיאון אָנְזו פֶרָארי

לא רחוק מהגיאָרְדיני פָּאבְּליצי נמצא הבית בו נולד אגדת המירוצים אָנְזו פֶרָארי. כיום מותג המכוניות שהקים פֶרָארי הוא מקור המשיכה העיקרי של העיר עבור חובבי מכוניות היוקרה ותיירים בכלל. מוזיאון אָנְזו פֶרָארי ממוקם בתוככי העיר מודֶנָה. אל תתבלבלו עם מוזיאון פֶרָארי במָרנֶלו, סמוך למפעל המכוניות, נסיעה קצרה דרומה ממודֶנָה. המוזיאון מציג אוסף נדיר של מכוניות המרוץ שנבנו תחת מותג היוקרה.

כתובת: Via Giuseppe Soli 101

שעות פתיחה: אוקטובר עד מרס: 10:00 – 18:00, אפריל עד ספטמבר: 9:30 – 19:00

כרטיסים: 17 יורו למבוגר

לאתר המוזיאון קליקו כאן…

סמל מודנה - היד המברכת
סמל העיר – היד המברכת

 

מחוץ למרכז העיר

ביתו של לוצ'יאנו פּאבַארוטי

בירידה קלילה דרומית מה-A1 במרחב הכפרי המקסים המקיף את מודֶנָה, נמצאת וילה מקסימה בה נולד אחד מגדולי הטנורים – לוצ'יאנו פּאבַארוטי. הווילה בה נולד הפכה להיות מוזיאון המוקדש לזכרו ובחדרים מוצגים מגוון רחב של מוצגים המתארים את הקריירה האופראית המפוארת שלו. כמו גם את פרי ידו הלא ידוע בניגוד לפרי קולו המרשים – לא מעט ציורים מקסימים של האמן.

כיאה למעמדו המוזיקאלי הרם של פּאבַארוטי, הביקור בווילה מלא בצלילים אופראיים והמון סרטים וסרטונים נדירים מהופעותיו המוקרנים ברקע בקול רם.

כתובת: Stradello Nava 6

כרטיסים: 10 יורו

שעות פתיחה: 10:00 בבוקר עד 18:00

 

ווילה סן דונינו Villa San Donnino

בנסיעה קצרה על ה-A1 לכיוון בולוניה מומלץ לעצור באחד ממפעלי ייצור החומץ הבָּלְזָמי. כמו למשל במפעל משפחתי קטן ומסורתי זה הפועל בווילה רחבת ידיים. בעלי הווילה והמפעל מזמין מבקרים לבוא ולחוות את חווית ייצור החומץ שמזוהה כל כך עם מודֶנָה.

ביקור בווילה מומלץ לפודיס או לכל חובבי תרבות האוכל שרוצים לחוות ממבט ראשון איך מכינים את הפלא הקולינארי של מודֶנָה – החומץ הבָּלְזָמי. הסיור בווילה מאפשר סקירה של פס הייצור של החומץ. החל מבישול ענבי זן הלָמבְְּרוּסְקוֹ המזוהים עם המחוז, עד כדי הפיכתם לסירופ ולאחר מכן יישונם בחביות לכמה שנים. מחביות אלו מפרידים את החומץ מהיין וכמובן נותנים טעימות.

כתובת: Strada Medicina 25, פרברי מודֶנָה בין הפרברים סן דונינו וקא'בּוסָה

 

מוזיאון פֶרָארי במָרנֶלו

המֶכּה של חובבי המכוניות. המוזיאון ממוקם במרחק נסיעה קצר דרומית ממודֶנָה בפאתי הכפר מָרנֶלו. המפעל בו מייצרים את מותג הפֶרָארי מציע אולם תצוגה ומוזיאון בו מוצגים כל מה שקשור להיסטוריה ולאופן הפיתוח של מכוניות המרוץ. מכוניות שהפכו לשם דבר בכל מה שקשור ליוקרה בעולם הרכב. המפעל בבעלות חברת הרכב פיאט ובתצוגה קיים אוסף של מכוניות מותג מָזֶרָאטי שגם הם בבעלות פיאט ומיוצרות במפעל.

פרארי
מוזיאון פֶרָארי במָרנֶלו

המוזיאון נפתח בשנת 1990 ומלא במבקרים במשך כל השנה. מהווה את אחד ממוקדי התיירות העיקריים של מחוז אֶמיליָה-רומָאנָה. במוזיאון מוצגים עשרות דגמים, חלקם נדירים מאוד של הפֶרָארי. גולת הכותרת של הביקור במוזיאון היא הסימולטור המדמה נסיעה ברכב מירוץ.

כתובת: Via Abetone Inferiore 4, Maranello

שעות פתיחה: אוקטובר עד מרס: 10:00 – 18:00, אפריל עד ספטמבר: 9:30 – 19:00

כרטיסים: 17 יורו למבוגר

לאתר המוזיאון קליקו כאן…

 

לאכול במודֶנָה

מודֶנָה היא העיר של החומץ הבָּלְזָמי. בתוככי העיר ישנן לא מעט חנויות שמתמחות במכירה של חומץ בָּלְזָמי מקומי משובח כולל מגוון רחב של טעימות לווריאציות מיוחדות של אותו חומץ. בפאתי העיר ובמרחב הכפרי שבינה לבין רֶג'ו אֶמילְיָה, ישנן לא מעט חוות המתמחות בייצור החומץ ומציעות אפשרות לבקר בהן ולצפות באופן הייצור.

בדומה לפָּארְמָה, בעיר מוכרים גם את גבינת הפָּרְמֶזָן כמו את יין הלָמְבְּרוסְקו, היין הכהה והמוגז המזוהים עם הסביבה הקרובה לעיר. כמו כן, העיר מצטיינת בפְּרוּשֶטו ובמיני פסטה כגון הטורטליני.

במודֶנָה ישנה סצנת אוכל ענפה, בדומה לשכנותיה פָּארְמָה ובּולונְיָה. סצנה הכוללת מסעדות מסורתיות המוכרות את התבשילים המזוהים עם המחוז. תבשילים כגון פסטות על בסיס שמנת ופטריות עם המון פּרמזן, ותבשילים של בשר בקר בבישול ארוך. בנוסף, בעיר התפתחו מסעדות שף המציעות פיוזן של אוכל איטלקי עם מגוון רחב של מזונות מארצות אחרות. כמו גם כמה מסעדות שף מפונפנות ויקרות להחריד, שחלקן ממש קטלניות לארנק אולם אחדות ממש שוות את ההשקעה.

המסעדות היוקרתיות הטובות מצריכות הזמנה מראש ועדיף הרבה זמן מראש. חלקן הן מהטובות בצפון איטליה ולכן מומלץ להכין מעט שיעורי בית ולברר איזו מסעדת יוקרה מומלצת. מומלץ בהחלט להשקיע הון רב באחת ממסעדות היוקרה רק בגין החוויה הייחודית, בין אם במסגרת טיול שעיקרו קולינארי או סתם כאיזה פינוק יוקרתי כגולת כותרת לטיול. בכל מקרה תהיו מוכנים מראש כי נפילה בתחום מסעדות היוקרה היא גם מאכזבת ובעיקר כואבת לכיס.

החומץ הבלסמי המקורי
חומץ בָּלְזָמי במודֶנָה

 

קניות במודֶנָה

מודֶנָה היא עיר נעימה להסתובבות ולשופינג. היא לא סואנת כמו שכנתה ממערב פָּארְמָה ולא צעירה ואנרגטית כמו שכנתה ממזרח בּולונְיָה. אלא עיר צפון איטלקית די מעונבת ודי שמרנית, עם רחובות נקיים ואנשים מאוד אדיבים. כמובן שההסתובבות בעיר כוללת את השילוש הקדוש של עולם התיירות הסטנדרטי – אוכל, אטרקציות וכמובן שופינג.

השופינג במודֶנָה הוא קטן ויעיל, מרוכז היטב במרכז העיר בסמוך לאתרי התיירות האטרקטיביים שלה. הרחוב המרכזי בעיר הוא ויה רומאנה, רחוב המרוצף באבנים מסותתות עתיקות. ברחוב זה מקבץ מרשים של חנויות מקומיות, רשתות בינלאומיות ומסעדות. מהויה רומאנה, צפונה ודרומה מסתעפים רחובות קניות נוספים מה שהופך את מרכז העיר הקטן של מודֶנָה כולו לרחובות קניות נעימים לשיטוט.

בשעות הצהריים תבואו רעבים אל שוק האוכל המקורה אָלְבּינֵלי Albinelli. השוק ממוקם בויה לואיג'י אָלְבּינֵלי 13 מעט דרומית מהדוּאוֹמוֹ. בשוק מקסים ועמוס זה עשרות דוכנים המציעים מגוון אדיר של מזונות מקומיים, כולל פסטות, מוצרי גבינה ובשר ועוד. כמובן שגם דוכנים בהם ניתן לטעום ולרכוש את הכוכבים הידועים של מודֶנָה – הלמְבְּרוסְקו והחומץ הבָּלְזָמי, כמו גם מסעדות עם מזון רחוב משובח להפליא.