מָנְטובָה Mantova

במרחק נסיעה קצר של 45 דקות מוֶרונָה או מהגדה הדרומית של לאגו די גארְדָה, תגיעו לאחת מהפנינות המיוחדות ביותר באיטליה. מָנְטובָה או מָנְטוּאָה Mantua היא אחת הערים הקטנות המיוחדות ביותר בארץ המגף. ישנם בה אתרים שמתאימים יותר לעיר עם מיליון תושבים ולא לעיירונת קטנה בה מתגוררים פחות מחמישים אלף איש.

שימו לב!!! למדריך השלם לטיול במחוז לומְבָּרדיָה, הקישו כאן… 

גוליו רומאנו פלצו טה
האלים האולימפּיים של ג'וּליו רומָאנו בתקרת פָּלָצו טֶה

 

גיאוגרפיה והיסטוריה של מָנְטובָה

מָנְטובָה ממוקמת בפינה הדרום מזרחית של מחוז לומְבָּרדיָה. העיר מוקפת בשלושה אגמים מהונדסים – לאגו סוּפֶּרְיורֶה Lago Superiore, לאגו די מֶזו Lago di Mezzo ולאגו אינְפֶרְיורֶה Lago Inferiore, שהם חלק מהיובל מינְצִ'יו Mincio שמזרים את מימי לאגו די גארְדָה לנהר הפּו. האגמים הם חלק מהביצורים ההיסטוריים של העיר והם נחפרו ועוצבו לאורך הנהר במאה ה-12. לאחר סיום עיצוב הביצורים, המרכז העתיק היה בעצם אי מבוצר. האגם המלאכותי שהקיף את העיר מדרום למרכז העתיק יובש במאה ה-18.

תחילתה של העיר כישוב אטְרוּצְקי עתיק. יש שהיא נקראת על שמו של האל האטְרוּצְקי מָנְטוּס Mantus, שנחשב למעין גלגול מוקדם של האדֶס, אל השאול היווני. גרסה רומאית גורסת כי העיר נקראת על שמה של מֶנְטו, ביתו של הנביא העיוור טֶרֶסיאָס מתֶבּיי, שידוע מסיפורו הטרגי של המלך אֶדיפּוּס. על שמה גם נקרא צמח התבלין שאנו מכירים כמנטה (נענע).

תושבי העיר נלחמו ברומאים במאה הראשונה לפני הספירה ולאחר שהפסידו העיר יושבה על ידי חיילים רומאים. בתקופה זו נולד גדול בניה של העיר (נולד בכפר הסמוך אָנְדֶס Andes), המשורר הרומאי הענק וירְגילְיוּס (Virgil). מי שכתב את המיתוס המכונן של התרבות הרומאית "האיניאָדָה", על סיפור נדידתו של הגיבור הטרוייאני איניאָס, בנה של האלה וֶנוּס ממכורתו המושמדת לאיטליה.

לאחר נפילתה של האימפריה הרומית, העיר עברה לידיהם של מיני אצילים גרמאניים, כמו כל ערי מחוז לומְבָּרדיָה. רק בתחילת המאה ה-13 עלה לשלטון בעיר לודוויקו גונְזָגָה Gonzaga שבמקור נבחר לקפּיטן העם (ראש העיר) ומשם צמח להיות שליטה. גונְזָגָה וצאצאיו שלטו בעיר עד אמצע המאה ה-17. בזמן זה פיתחו אותה והפכו אותה לאחת הערים האטרקטיביות (מבחינת האתרים ההיסטוריים) עבור התייר של ימינו.

 

גישה וחניה במָנְטובָה

הגישה אל העיר היא באמצעות הכביש המהיר A45 שמחבר את מודֶנָה מדרום עם וֶרונָה וממשיך צפונה עד למעבר בְּרֶנֶרו דרך דרום טירול. חופפת פחות או יותר לנתיב הכביש המהיר, נמצאת גם מסילת הברזל המחברת את מָנְטובָה עם וֶרונָה מצפון ומודֶנָה מדרום. קו המסילה מתפצל מהעיר מערבה לקְרֶמונָה Cremona הסמוכה והלאה למילאנו. תחנת הרכבת המרכזית של העיר נמצאת ממערב למרכז העיר על גדת אגם סוּפֶּרְיורֶה. ממוקמת במרחק הליכה נוח של רבע שעה מפּיאצָה סורְדֶלו, ליבה של הסֶנְטְרו סְטוריקו (המרכז העתיק) של מָנְטובָה.

בסמוך לתחנת הרכבת תמצאו לא מעט חניונים בתשלום לרווחת אלו שבאים אל העיר עם רכב. חניה בחינם תמצאו גם ליד המרינה הקטנה של העיר. היא נמצאת במרחק הליכה של רבע שעה ממרכז העיר. על מנת לחנות שם תצטרכו קצת מזל (או לחכות בסבלנות ברכב עד שמישהו ייצא). ניתן לחנות בחינם בסביבת אצטדיון הכדורגל של העיר, מדרום למרכז העיר העתיקה. אך מסביבת האצטדיון חייבים אוטובוס או מונית למרכז.

 

טיול במָנְטובָה

מָנְטובָה היא עיר מטעה ומתעתעת מבחינת הטיול בה. אמנם מדובר בעיר קטנה עם פחות מחמישים אלף תושבים, אולם יש לזכור כי הסֶנְטְרו סְטוריקו של מָנְטובָה, בניגוד לשאר ערי איטליה הפופולאריות דוגמת וֶרונָה הסמוכה, הוא פחות או יותר כל העיר של ימינו. מרכז העיר העתיק של מָנְטובָה קטן רק במעט בגודלו ממרכז וֶרונָה ואפילו מהארכיפלג שמרכיב את ונציה. אלמנט זה מוכיח כי העיר כמעט ולא התפתחה מאז תקופת הרנסנס ולא התפשטה למרכז עירוני מודרני כגון ערים אחרות בעמק הפּו.

מרכז מָנְטובָה הוא גדול (כל העיר כמעט היא המרכז), כולל המון אתרים שמאוד כדאי להגיע אליהם. לכן יש לתכנן את הטיול העיר בצורה נכונה. רובם של אתרי החובה (ויש המון כאלו עבור עיר כזאת קטנה) מרוכזים במרחק קטן זה מזה בקצה הצפון מזרחי של המרכז העתיק.

למָנְטובָה חייבים להקדיש לפחות יום טיול שלם. כדאי לשלב טיול במָנְטובָה עם שתי ערי החובה הסמוכות סָבְּיונֶטָה Sabbioneta וקְרֶמונָה. רק קחו בחשבון שמדובר בטיול של יומיים לפחות, עם לינה במָנְטובָה או קְרֶמונָה. הגישה אל שלוש הערים של דרום מזרח המחוז היא קלה להפליא גם מוֶרונָה וגם ממילאנו (ברכב וברכבת עד שעה נסיעה).

הטיול בעיר עצמה יערך במרכז העתיק, כמובן רגלית. כל האתרים נמצאים במרחק הליכה קצר זה מזה. כולם מלבד פָּלָצו טֶה שנמצא במרחק נסיעה קצר (או הליכה ארוכה) דרומית מהמרכז העתיק.

פיאצה מנטובה
הפָּלָצו דֶל קָפּיטָנו בפּיאצָה סורְדֶלו

 

כל מה שיש לראות ולעשות במָנְטובָה

 

פּיאצָה סורְדֶלו Piazza Sordello

לב ליבה של הסֶנְטְרו סְטוריקו היא הכיכר הרחבה והיפה. הכיכר המרכזית שסביבה ובקרבתה ממוקמים רובם של אתרי החובה של מָנְטובָה. הפסדה המקסימה של הדוּאומו חולשת על חלקה הצפוני של הכיכר המרובעת. מזרחה לה ארמון הדוגֶ'ה הענקי, אתר החובה מספר אחד של העיר. חלקה המזרחי של הכיכר הוא הלוגָ'ה (אכסדרה) היפיפייה של הפָּלָצו דֶל קָפּיטָנו Palazzo del Capitano. הפָּלָצו הוא ארמון ראש העיר שמאחוריו הגנים המקסימים של פּיאצָה לָגָה לומְבָּרְדָה Piazza Laga Lombarda. שני אתרים אלו הם חלק מהקומפלקס האדיר של ארמון הדוכס (דוגֶ'ה).

סביב הכיכר מסעדות ובתי-קפה עם נוף אורבאני עתיק נדיר. כמובן שבימי שמש כל הטוב של האוכל האיטלקי נשפך עמוק אל תוך הכיכר שמתמלאת בשולחנות וכיסאות לטובת הרווים והסועדים.

פלצו דוקאלה
פָּלָצו דוּקָאלֶה

ארמון הדוגֶ'ה – פָּלָצו דוּקָאלֶה Palazzo Ducale

גולת הכותרת של מָנְטובָה ואחד הארמונות הגדולים והמרשימים בצפונה של איטליה. הארמון הענקי חולש על כל הקצה הצפון מזרחי של העיר לגדות האגם המלאכותי לאגו די מֶזו, המרכזי מבין שלושת האגמים המלאכותיים שמקיפים את העיר. בארמון עצמו מספר בלתי נתפס של לא פחות מחמש מאות חדרים. מבחינת שטחו מדובר בארמון השישי בגודלו באירופה (ובאופן אירוני השלישי בגודלו באיטליה אחרי הארמון בקָזֶרְטָה בפאתי נאפּולי וארמון הוותיקן בלב רומא).

בארמון התגוררה משפחת גונְזָגָה במהלך כל השנים בהן שלטה השושלת על העיר (המאות ה-14 עד ה-17). הארמון בנוי מקומפלקס של ארמונות, בּזיליקות וגנים שעם הזמן אוחדו יחדיו לארמון המלכותי. הארמון כקומפלקס שנבנה כטלאים של אתרים עתיקים. חלקים מהארמון היו החצר של שליטים מוקדמים יותר, דוגמה לכך הם הקורְטֶה וֶקְיָה. חלקים אחרים מהארמון נבנו כחלק ממערך ההגנה של העיר. דוגמה לכך הוא קָסְטֶלו סן ג'ורְג'יו. המצודה שחולשת על הגשר הסמוך מעל האגם המלאכותי.

חלקי הארמון כוללים את החצר הישנה ה-Corte Vecchia והחצר החדשה Corte Nova, הבית החדש Domus Nova וטירת ג'ורג' הקדוש Castello San Giorgio. בין אגפי הארמון ישנם גנים מרשימים ופּיאָצות קטנות שכיום הן חלק מהמרחב העירוני של מָנְטובָה. הגדולים והמרשימים שבהן הם גני פּיאצָה לָגָה לומְבָּרְדָה המטופחים להפליא. כלל הקומפלקס משולב היטב במרחב העירוני של מָנְטובָה והוא חלק מקיסמה של העיר הקטנה.

בתחומי הארמון לא מעט חדרים, מוזיאונים וסקטורים שאסור בשום פנים ואופן להחמיץ. בראשם כמובן הקָמֶרָה דֶלי סְפּוסִי (חדר הנשואים) בקָסְטֶלו סן ג'ורְג'יו, החדר שהוא שיא הביקור בקומפלקס הארמון. מעבר לחדר הנישואים, אל תחמיצו את המוזיאון הארכיאולוגי ואת חדרה של איזָבֶּלה דֶל'אֶסְטֶה. בחדרה של דֶל'אֶסְטֶה תמצאו יצירות מופת של תמות קלאסיות פרי ידיו של אנְדְרֶאָה מָנְטָנְיָה Mantegna ואת ציור "הקרב בין האהבה והענווה" הידוע של פּייטרו פֶּרוּג'ינו Perugino הענק, יליד העיר פּרוּג'ה במחוז אוּמְבְּריָה.

מנטניה פלצו דוקאלה
המלאכים של אנדראה מָנְטָנְיָה בכיפת הקָמֶרָה דֶלי סְפּוסִי

קָסְטֶלו סן ג'ורְג'יו והציורים של אנדראה מָנְטָנְיָה בקָמֶרָה דֶלי סְפּוסִי Camera degli Sposi

גולת הכותרת של מָנְטובָה ואחד ממקומות העלייה לרגל של חובבי האמנות בצפונה של איטליה. חדר הנֶשואים או החדר המצויר, נמצא באגף המערבי של מצודת סן ג'ורְג'יו והיא אולי האתר הפופולרי ביותר במָנְטובָה. את קירות הקָמֶרָה דֶלי סְפּוסִי צייר הענק הרנסנסי הייחודי אנדראה מָנְטָנְיָה Mantegna. מָנְטָנְיָה, יליד פָּדובָה, עבר להתגורר בשנת 1460 במָנְטובָה שם כיהן כצייר המלכותי של שושלת גונְזָגָה. את עבודתו בחדר הנשואים הוא סיים בשנת 1474.

בין הציורים הידועים בקָמֶרָה דֶלי סְפּוסִי הם "סצנת החצר" האייקונית על הקיר הצפוני של החדר. סצנה זו מתארת היטב את התנהלות חצר המלוכה כולל בגדי הפאר והתככים. ציור ידוע נוסף נמצא על התקרה המרכזית בה צייר מָנְטָנְיָה מלאכים המביטים אל החדר שברקע השמיים. ציור המלאכים הנצמדים לפתח ממנו מציצים השמיים, הוא אולי מציורי ההקצרה הפנומנליים ביותר בעולם האמנות. מָנְטָנְיָה שהיה ידוע בעיקר בגין ציור הזוויות הבלתי אפשריות, דוגמת ציור "הקינה על גופתו של ישו" בגלריית בְּרֶרָה Pinacoteca di Brera במילאנו, צייר את המלאכים בזווית בלתי אפשרית בעליל. האשליה האופטית המפעימה היא שפרסמה את מָנְטָנְיָה והפכה אותו לאחד מגדולי האמנים של הרנסנס הצפון איטלקי.

כיפת הדואומו
כיפת בּזיליקת סָנְטְ'אָנְדְרֶאָה

שעות פתיחה: 8:15 – 19:15, סגור בימי שני

כרטיסים: 6 וחצי יורו למבוגר

 

הדוּאומו של מָנְטובָה – קתדרלת סן פּייטְרו

הדוּאומו של מָנְטובָה נבנתה בשנת 1394 על חורבות כנסייה קודמת שנחרבה בשריפה במאה התשיעית. הקתדרלה נקראת על שמו של שמעון הקדוש הידוע כקדוש פּיטר האפּוסטיל (להבדיל מסן פּייטרו ממלא מקומו של ישו ואבי מוסד האפיפיורות). לדוּאומו פסדה גותית מרשימה החולשת על פּיאצָה סורְדֶלו הסמוכה. בה קבורים שליטי העיר של שושלת גונְזָגָה.

חלקה היפה ביותר של הדוּאומו היא הספינה המרכזית וחלקה הפנימי של הכיפה שמעל האבּסיס. החלל המואר של הכנסייה מקושט בהמוני יצירות מקסימות מתקופת הרנסנס והבארוק.

 

פּיאצָה דֶלֶה אֶרְבֶּה Piazza delle Erbe

בהליכה מעט דרומית מפּיאצָה סורְדֶלו תגיעו לכיכר השוק ההיסטורית של מָנְטובָה. מסביב לכיכר תמצאו מקבץ נוסף של אתרי החובה של העיר הקסומה. ביניהם בּזיליקת סָנְטְ'אָנְדְרֶאָה המרהיבה ביופייה ורוטָנְדָה די סן לורֶנְצו. כיאה לאופן מבנה העיר האיטלקית ובדומה לפָּדובָה וויצֶ'נְזָה, על הפּיאצָה חולש ארמון הנאורות ה-Palazzo della Ragione ומגדל השעון המרשים שלו. בסמוך, הרוטָנְדָה די סן לורֶנְצו העתיקה.

הפּיאצָה אינה גדולה כמו אחותה הסמוכה אך היא שוקקת ביותר. גם מדרכותיה מלאות בשולחנות וכסאות של בתי-קפה אלגנטיים. סביב הכיכר רחובות צרים מלאים בחנויות ומאפיות וכל מה שהתייר צריך על מנת לא לצעוד עם בטן ריקה וארנק מלא.

 

בּזיליקת סָנְטְ'אָנְדְרֶאָה Basilica di Sant`Andrea

יצירת המופת של הארכיטקט הפלורנטיני הענק ליאון בּטיסטה אָלְבֶּרְטי Alberti (למעשה יליד גֶנואָה). אחד מחשובי התיאורטיקנים של הרנסנס והלכה למעשה מי שהגדיר את נקודת המגוז. הבּזיליקה המקסימה חולשת מעל חלקה המערבי של פּיאצָה דֶלֶה אֶרְבֶּה. הפסדה המקסימה של הבּזיליקה חולשת על פּיאצָה אנדראה מָנְטָנְיָה הקטנה במפנה דרומי. הכיפה הענקית של הבּזיליקה היא סימן ההיכר של מָנְטובָה ונראית למרחוק.

חלל הבּזיליקה הוא מרשים ביותר גם כן, מתבסס על עקרונותיו פורצי הדרך של אָלְבֶּרְטי. בתוך הבּזיליקה תמצאו ציורים של צייר החצר אנדראה מָנְטָנְיָה שגם קבור בכנסייה, כמו גם ציורים של קורֶג'ו Correggio הענק מפּארְמָה הסמוכה. בבּזיליקה ישנה תצוגה של שני מכלים מהודרים שמאמינים שמחזיקים טיפות מדמו של ישו.

הכיפה של הסינטאנדראה
חלקה הפנימי של כיפת בּזיליקת סָנְטְ'אָנְדְרֶאָה

רוטָנְדָה די סן לורֶנְצו Rotanda di San Lorenzo

הרוטנדה היא הבניין הדתי העתיק ביותר במָנְטובָה. היא נבנתה על חורבות מקדש רומאי עתיק במאה ה-11 בהשראת כנסיית הקבר בירושלים. המבנה המעוגל (רוטנדה) ממוקם סמוך למגדל השעון של ארמון הנאורות. בולט במבנהו בחלקה המזרחי של פּיאצָה דֶלֶה אֶרְבֶּה.

בתוך המבנה שרידים של פרסקאות בּיזנטיים עתיקים וחלקו הפנימי בנוי מלבנים. הפרסקו של הקדוש לורנס אינו עתיק כמו פרסקאות אחרים ומתוארך למאה ה-15.

 

גני פּיאצָה וירְג'יליאָנָה Giardini di Piazza Virgiliana

הפּיאצָה וירְג'יליאָנָה מנציחה את המשורר הרומאי המפורסם יליד מָנְטובָה – וירְגילְיוּס. הגנים המעוצבים נמתחים מהאגם המלאכותי דרומה, לא רחוק מהפָּלָצו דוּקָאלֶה. הפּיאצָה והגנים הם בריחה נעימה ומקום לנשום אוויר בעיר הרנסנסית העמוסה עד עייפה. בסמוך לגדת האגם ישנו פסל ענקי של המשורר הרומאי הענק, מי שכתב את האפוס המכונן של התרבות הרומית האיניאָדָה.

פלצו דל טה
"פָּאֶתון נופל ממרכבת אל השמש" של ג'וּליו רומָאנו בתקרת פָּלָצו טֶה

פָּלָצו טֶה Palazzo Te

ארמון הקיט של שושלת גונְזָגָה נבנה במרחב הכפרי דרומית ממָנְטובָה. כיום הארמון הוא חלק אינטגרלי מהעיר ותופס את כל חלקה הדרומי. הארמון מנותק משאר אתרי הסֶנְטְרו סְטוריקו. ניתן להגיע אליו בעשרים דקות עד חצי שעה הליכה מהמרכז או לנסוע כמה תחנות באוטובוס דרך רחובות העיר החדשה (יחסית).

הארמון הוא אחת הדוגמאות המרהיבות בצפונה של איטליה לסגנון הבנייה המנייריסטי שנפוץ באיטליה באמצע המאה ה-16. בעיקר ידוע בגין הציורים המסעירים של ג'וּליו רומָאנו Giulio Romano הרומאי (כמשתמע משמו). רומָאנו היה אחד מתלמידיו היותר מוכשרים של הענק הפלורנטיני רפאֶל. מסביב לארמון פורחים גנים מעוצבים מקסימים.

פלצו דוקאלה והאגם המלאכותי
פָּלָצו דוּקָאלֶה והאגם המלאכותי

הטיילת לאורך האגמים המלאכותיים

מסלול הליכה חביב ביותר במָנְטובָה כולל הליכה לאורך גדותיהם של שניים מתוך שלושת האגמים המלאכותיים. הטיילת הירוקה בה שביל הליכה פופולארי, מתחילה במרינה ממזרח. היא עוברת מתחת לגשר סן ג'ורְג'יו הסמוך למצודה. שביל ההליכה והריאה הירוקה המקסימה ממשיכה מערבה עד Giardini Fraccalini. מרחב ירוק זה פופולארי מאוד על תושבי העיר. בימי ראשון הוא מלא בתושבים מקומיים הבאים להליכה ספורטיבית ונסיעה באופניים עם הילדים.

כתיבת תגובה