פֶרארָה

עיר האוניברסיטה

המרכז של פרארה
מבט מטירת אסְטֶנְזה על קורְסו מָרְטירי דֶלָה ליבֶּרְטָה – הרחוב הראשי של הסנטְרו סְטוריקו

העיר המבוצרת שבמאה ה-15 הייתה לביתם וחצרם של משפחת האצולה האיטלקית דֶה-אֶסְטֶה de-Este (הבונים והמטפחים של גני וילת דֶה-אֶסְטֶה בטיבולי סמוך לרומא), היא כיום עיר אוניברסיטאית מטופחת עם ארמונות מרשימים ורחובות נקיים ורחבי ידיים. משפחת האצולה האיטלקית החשובה היא שבנתה את פֶרארָה בתקופת הרנסנס. הפכה אותה להישג הוויזואלי הנעים שהיא היום, לפני שעזבה למודֶנָה בתחילת המאה ה-17. תחת חסות משפחת דֶה-אֶסְטֶה, העיר פרחה בזמן הרנסנס. הפכה לאבן שואבת למוזיקאים שנהנו מפטרונות משפחת האצולה. כמו גם אבן שואבת לאקדמאים שפרחו באוניברסיטה שהקימו בעיר. הידוע והחשוב מבין בוגרי האוניברסיטה הוא ניקולאס קופִּרניקוס הפּוֹלני (כדור הארץ סובב סביב השמש.. נו באמת). תחת חסות של משפחת האצולה פרחה בעיר גם הקהילה היהודית המפוארת.

עיר קטנה, תוססת ויפה לה סמטאות עתיקות צרות ואין ספור כנסיות ימי-ביניימיות מקסימות. לוּקָה מוקפת בחומה עתיקה שנשתמרה מימי-הביניים. יש בה לא מעט אתרים שחייבים לבקר בהם לפני שממשיכים הלאה לכיוון פּיזה או פירנצה. לוּקָה מצטיינת כעיר של אירועים, ברחובות תוססים והומים והמון המון מסעדות, בארים ובתי-קפה.

שימו לב!!! למדריך השלם לטיול במחוז אֶמילְיָה-רומאנָה המקסים, הקישו כאן… 

 

היסטוריה וגיאוגרפיה של פֶרארָה

ההיסטוריה של פֶרארָה קשורה קשר אדוק להקמת חצר משפחת דֶה-אֶסְטֶה באמצע המאה ה-15 בשטחי העיר. בּורסו דֶה-אֶסְטֶה היה מי שקיבל את המינוי כדוכס מודֶנָה ורֶג'ו הסמוכות. קבע את מושבו בעיירה הקטנה פֶרארָה. בּורסו שלט בעיר ובערים הסמוכות למשך כל חייו. הוא בנה בפֶרארָה מוסדות חשובים בתחומי השלטון, האמנויות, המשפט והאקדמיה. מוסדות שכיום הם בגדר ביקור חובה לכל תייר המגיע לעיר. מרכז העיר הרנסנסי כולו הוכרז כאתר מורשת של אונסק"ו.

פֶרארָה אינה עיר גדולה, כיום מתגוררים בעיר כמאה ושלושים אלף תושבים לערך. אבל היא עיר מאוד חשובה מבחינה היסטורית וזה מתבטא היטב בפרופיל התיירותי של העיר.

פֶרארָה שוכנת כשלושה קילומטרים דרומית לנהר הפּוֹ. כשלושים קילומטר לפני שפכו של הנהר הרחב לים האדריאטי. מיקום זה, על אם הדרך שבין ונציה ובּולונְיָה, הפך את העיר לבעלת חשיבות מרובה. בעיר עוברות כמה תעלות המחברות את הנהר המרכזי של עמק הפּוֹ (מחוזות לומְבָּרְדיה, וֶנֶטו ואֶמילְיָה-רומָאנָה) למערכת נהרות ותעלות במזרח מחוז אֶמילְיָה-רומָאנָה.

שטחה של פרארה מוקף חומה שסמוך אליה שטח ירוק ונעים המקיף את רובה של העיר, זאת בדומה למשל לעיר לוקָה בטוסקנה. בניגוד ללוּקָה, ההיקף של חלקי החומה של פֶרארָה גדול הרבה יותר. כך שמרכזה של העיר, המכונה המרכז ההיסטורי – הסנטְרו סְטוריקו (Centro Storico) נמצא עמוק בשטח שבתוך החומה. בניגוד ללוקָה שם המרכז ההיסטורי נמצא מיד עם הכניסה דרך שערי העיר.

החלק המערבי של החומה והביצורים פורק וכיום הגישה מתחנת הרכבת אל מרכזה של העיר אינה חסומה. טירת אסְטֶנְזה המטריפה ופִּיאַצָת טְרֶנְטו-טְריאֶסְטֶה הסמוכה (בצמוד לקתדרלה) נחשבות למרכזה של העיר.

רחובות פרארה
רחובות העיר בשמש

 

גישה לפֶרארָה

הגישה לפֶרארָה היא נוחה מאוד מבחינה תחבורתית. העיר נמצאת בסמוך ל-A13, האוטוסטרדה המובילה מרומא דרך פירנצה ובּולונְיָה לונציה. פֶרארָה גם סמוכה לקו מסילת הברזל המקבילה לכביש המהיר, נתיב המסילה החשוב שמחבר בין רומא וונציה.

שדה התעופה בוונציה משרת גם פֶרארָה. שדה התעופה על שם מרקו פּולו ממוקם במרחק נסיעה של סביב שעה ועשרים דקות  ברכב על האוטוסטרדה. שעה וארבעים דקות ברכבת (עם החלפה בתחנת מֶסְטְרֶה בונציה היבשתית).

הגישה לעיר ברכבת היא נוחה מאוד. תחנת הרכבת של העיר נמצאת במרחק של מעט יותר מחצי קילומטר ממרכז העיר, מערבית לחומה שמקיפה אותה. קווי אוטובוס 1, 6 ו-7 מחברים את התחנה עם הסנטְרו סְטוריקו. נוסעים דרך השדרה רחבת הידיים וִייָלֶה קָאבור viale Cavour, החוצה את העיר ממערב למזרח.

חניה בפֶרארָה

בניגוד להמון ערים באיטליה, נושא החניה בפֶרארָה הוא אינו נושא כאוב. ניתן להגיע עם רכב כמעט עד מרכזה של העיר. בניגוד לרובן המוחלט של הערים באיטליה, הרחובות המובילים למרכז הם דווקא רחבים ונוחים, דוגמת וִייָלֶה קָאבור. מלבד בשטח קטן במרכז המוגבל בכניסת רכבים, העיר יחסית נגישה. כמובן שלא מומלץ להתקרב עם רכב עד הסנטְרו סְטוריקו, בשל ענייני פקקים ואוריינטציה. עדיף לדעת לאיזה חניון לנסוע ופשוט לשים וויז אליו.

רובם של החניונים בתשלום נמצאים במעטפת של העיר העתיקה הקטנה ובהחלט מומלץ לחנות בהם. חניונים אלו מפוקחים ונשמרים והמחירים בהם לא גבוהים במיוחד, לא יותר מעשרה יורו ביום. החניונים נמצאים במרחק הליכה של לא יותר מחמש עד עשר דקות עד לפִּיאַצָה טְרֶנְטו-טְריאֶסְטֶה.

ישנה שפע של חנייה חינם בסביבת תחנת הרכבת. פשוט לחנות שם ולנסוע למרכז עם האוטובוסים (או הליכה נעימה של עשרים דקות בערך). חנייה חינם יש גם מדרום למרכז בסמוך לתעלת דִי-בּוּרַאנָה ולשוק הפשפשים הסמוכים לקו הביצורים והחומה. הליכה משם למרכז תיארך בערך עשר דקות, אך יש שם פחות מקומות חנייה פנויים.

טירת אסטנזה פרארה
טירת אסְטֶנְזה

 

מה לעשות בפֶרארָה? אטרקציות ומוקדי עניין

טירת אסְטֶנְזה Castello Estense

אחד הבניינים היפים בצפונה של איטליה ולב ליבה של העיר פֶרארָה. מראה הטירה במרכזה של העיר הוא קצת סוריאליסטי, מדובר בבניין מבוצר המוקף תעלת מים ומהווה מעין הד לביצוריה של העיר כולה – החומה המקיפה את העיר והתעלה הסמוכה אליה. הסיבה להקמת הביצורים של הטירה במרכזה של העיר נובעת מהתקוממות של תושבי העיר בשנת 1385 ומהצורך של הדוכס ושל משפחת האצולה להגן על עצמה להבא.

הטירה הייתה ביתם של בני משפחת דֶה-אֶסְטֶה עד מעבם למודֶנָה בתחילת המאה ה-17. אז עברה העיר לשליטה ישירה של האפּיפיור והטירה הפכה למעון של נציג האפּיפיור בעיר. עם סיפוחה של פֶרארָה לאיטליה המודרנית בשנת 1860, הפכה הטירה לקניין ציבורי. כיום הטירה על חדריה המפוארים פתוחה לציבור הרחב במסגרת שימור מוזיאוני. ביקור בטירה הוא אחד האטרקציות האהודות ביותר על המבקרים בפֶרארָה ובהחלט מומלץ בחום.

כתובת: Largo Castello 1

שעות פתיחה: 9:30-13:30, 15:30-19:30, סגור בימי שלישי בבוקר

כרטיסים: 12 יורו. כניסה חופשית ביום ההולדת

לאתר מוזיאון הטירה, קליקו כאן…

פרארה
כנסיית סן פּאולו Chiesa di San Paolo העתיקה במרכז העיר

קתדרלת ג'ורג' הקדוש ופִּיאַצָת טְרֶנְטו-טְריאֶסְטֶה

פִּיאַצָת טְרֶנְטו-טְריאֶסְטֶה, היא הכיכר הימי-ביניימית המוארכת שהיא לב ליבה של העיר פֶרארָה. כל חלקה הצפוני של הכיכר תחום על ידי הקתדרלה היפה של העיר, בקיר הידוע בשמו כלוגְ'יָה (אכסדרה שפתוח לרחוב עם קשתות על עמודים) של הסוחרים. לוגְ'יָה זו מעידה על תפקידו של הכותל הדרומי ושל הכיכר עוד מימי-הביניים – ככיכר השוק המרכזית של פֶרארָה.

הדאומו של פרארה
קתדרלת ג'ורג' הקדוש

מסביב לכיכר חנויות ובתי-קפה ובחלק מן הימים פנים הכיכר משובץ בדוכני שוק. בשוק מציעים למכירה מזון טרי ממיטב התנובה של חקלאי המחוז. במשך כל שעות היום ובערבים הכיכר הומה בתושבי העיר ובתיירים הבאים ליהנות מהאווירה המיוחדת שלה. מן הכיכר יוצאים המוני רחובות צרים ובהם חנויות ומסעדות.

הקתדרלה הסמוכה נקראת על שמו ג'ורג' הקדוש. היא נבנתה במהלך המאה ה-11 ובניית הפסדה שלה נסתיימה רק בתקופת הרנסנס במאה ה-16. הפסדה המיוחדת של הקתדרלה כוללת שתי תקופות, מלמטה הפסדה הרומנֶסְקית המקורית הבנויה משיש ורדרד ומעליה, בחלקה העליון, לוגְ'יָה גותית מרשימה ביותר מהמאה ה-15, העשויה שיש לבן. השילוב בין שתי הפסדות הוא נעים מאוד לעין למרות הניגודיות החריפה בין שני חלקיה.

החלק הפנימי של הקתדרלה יפה לא פחות מחלקה החיצוני. בהחלט כדאי להיכנס פנימה לביקור קצר, לראות את מבנה הקשתות הצולבות המוזהב של הספינה המרכזית המובילה לעבר הפּולְפּיט (דוכן הדרשן). על הקירות של הקאפֶּלות לא מעט ציורים מרשימים של אמנים מקומיים ושל אמני רנסנס ידועים מוונציה.

על צידה השני של פִּיאַצָת טְרֶנְטו-טְריאֶסְטֶה חולש מוזיאון הקתדרלה. במוזיאון ישנם לא מעט ממצאים וחפצי אמנות שנלקחו מהקתדרלה בכל פעם ששיפצו אותה (זה קרה לא מעט פעמים במשך ההיסטוריה). אם זה מעניין אתכם וזמנכם בידיכם בהחלט אפשר להיכנס למוזיאון, אם לא אז תוותרו, זה לא אתר חובה.

 

פָּלָצו דֶיי דיאמָנְטי Palazzo dei Diamanti

מעט צפונית מהמרכז ההיסטורי של פֶרארָה נמצא אחד הבניינים המיוחדים בעיר. כל חזית הארמון מחופה באלפי אבני שיש לבנות ורדרדות מסותתות שבולטות מעט מהקיר בצורת גביש של יהלום. אלו נותנות לבניין מראה בלתי נשכח וכמובן גם את שמו.

כיום הבניין הרנסנסי המרהיב הוא בית לאוסף אמנות בולט של אמני אסכולת פֶרארָה, במסגרת מוזיאון התמונות הלאומי Pinacoteca Nazionale. זה יחדיו עם אוסף הכולל יצירות רנסנס, מָנְיֶיריזֶם ובּארוק של גדולי האמנים הצפון איטלקים. בקומה השנייה של הארמון קיים אולם תצוגה בושל תערוכות מתחלפות של אמנות מודרנית. התערוכות המתחלפות בדרך כלל כוללות אוספים מעולים של גדולי אמני העת המודרנית. מומלץ מאוד להתעדכן איזה אוסף זמני מוצג בגלריה כי אפשר ליפול שם על אוצרות.

פלצו דיאמנטי
פָּלָצו דֶיי דיאמָנְטי

מוזיאון ההתנגדות Museo del Risorgimento e della Resistenza הוא עוד אחד ממקבץ המוזיאונים בתוך הפָּלָצו דֶיי דיאמָנְטי. מוזיאון זה מוקדש כולו למה שעבר על פֶרארָה בזמן השלטון הפשיסטי ולאחר מכן תחת השליטה הישירה של גרמניה הנאצית (משטר הבובות הנאצי של בּניטו מוסוליני שנקרא הרפובליקה של סָאלו). משטר שישב בעיר סאלו לחוף לאגו די גארדה ושלט בצפונה של איטליה מסוף שנת 1943 ועד שחרורה עם תום המלחמה. במוזיאון גם תיעוד לגורלה של הקהילה היהודית הוותיקה של פֶרארָה.

כתובת: Corso Ercole I d'Este 21

שעות פתיחה: 8:30-19:30, בשבת 10:00-18:00, בימי שני סגור

כרטיסים: 6 יורו למבוגר, חינם בימי ראשון הראשונים של כל חודשי החורף

לאתר המוזיאון, קליקו כאן…

 

חומת העיר

החומה של פֶרארָה נבנתה במהלך ימי-הביניים והרנסנס ועד היום עומדת ברובה על תילה. החומה שנותרה מן העיר של פעם נמתחת כיום לאורך שמונה קילומטרים. בסמוך אליה שרידי התעלה שפעם הייתה מצידה החיצוני של החומה וכיום מיובשת. לאורך החומה גנים מקסימים ושבילים המלווים את כל נתיבה ששרד. החומה שנותרה עודנה מקיפה את רובה של העיר מלבד השטח שממערב שנהרס לחלוטין ועל שרידיו נבנתה תחנת הרכבת.

לאורך החומה קיימים עדיין השערים ומגדלי השמירה שהיו חלק ממערך הביצורים. הגנים הסמוכים פופולריים מאוד על התושבים המקומיים, כוללים שבילי אופניים והמון ספסלים וצל. בימי ראשון זה מקום הפנאי הבילוי המועדף על תושבי העיר ושבילי הגנים מלאים ותוססים.     

תעלה בפרארה
תעלה בדרום הסנטְרו סְטוריקו

 

המוזיאון הארכיאולוגי הלאומי Museo Archeologico Nazionale

מוזיאון יעיל וטוב הממוקם בארמון רנסנסי מהודר שהוא לכשעצמו אטרקציה מרתקת. הארמון מלא בפרסקאות מרהיבים שמתנסים במשחקי פרספקטיבה. המוזיאון כולל אוסף ארכיאולוגי ענקי שנחפר באתר עתיקות סמוך. אתר שראשיתו בישוב של יוונים ולאחר מכן של אטְרוצְקים. הממצאים כוללים מגוון רחב של ממצאים משתי התרבויות.

כתובת: Via XX Settembre 122

שעות פתיחה: 9:30 – 16:30, ימי שני סגור

לאתר המוזיאון, קליקו כאן…

 

וִיָה דֶלָה וולְטָה Via della Volte

בביקור בפֶרארָה אל לכם להפסיד הליכה ארוכה ברחוב ימי-ביניימי צר שמרוצף באבנים. בפאותיו המוני מסעדות וחנויות ומעליו המוני גשרים נמוכים הבנויים על קשתות ומעל הגשר בתים. וִיָה דֶלָה וולְטָה הוא רחוב שכולו חוויה ימי-ביניימית מרגשת. מאפיין את רחובות דרום המרכז ההיסטורי, הגלעין העירוני המקורי של פֶרארָה. כקונטרסט לשדרות הרנסנסיות הרחבות שמאפיינות את האזור שסמוך לקסטלו אסְטֶנְזה ופִּיאַצָה טְרֶנְטו-טְריאֶסְטֶה.

 

קניות ואוכל בפֶרארָה

העיר פֶרארָה היא עיר שממש כייף להסתובב בה (בדומה לבּולוניה התוססת ובניגוד למשל לרָבֶנָה עם הרחובות הרגועים והפסיפסים העתיקים). פֶרארָה אינה עיר גדולה אך המרכז העתיק יחדיו עם הרחובות המקשרים בינו לבין תחנת הרכבת ובעיקר הרחובות בסביבת וִיָה דֶלָה וולְטָה, מציעים חווית שיטוט מופלאה.

שופינג ספרארה
כל הטוב של המחוז

העיר מלאה בחנויות, מסעדות, בתי-קפה, מעדניות, כולם מעולים ומציעים את התוצרת הטריה של רצועת המזון של איטליה. העיר תוססת מאוד, מלאה באוכלוסייה צעירה שמאוד אוהבת את חיי הרחוב. האווירה האוניברסיטאית מזכירה מאוד את שכנתה מדרום בּולונְיָה. בעיר בליל מקסים של שדרות רחבות וירוקות יחדיו עם רחובות ימי-ביניים צרים להחניק. ותנועה… המון תנועה, קשה להסביר את הדינאמיות של העיר אבל בעת ההסתובבות בה תמיד יש תחושה שהכול משתנה מול העיניים וזה פשוט כייף.

כל המרכז ההיסטורי של פֶרארָה שווה חריש. הרחובות בדרום של המרכז הם עתיקים יותר (ימי-ביניימיים) והשדרות הרחבות (הרנסנסיות) נמצאות בצפון של המרכז ההיסטורי. המעבר בין השדרות לרחובות הצרים הוא פשוט מהמם. כל המרכז מלא בחנויות ומסעדות ולכן קשה מעט למקם את המרכז של העיר ברחוב אחד מרכזי.

 

שווקים בפֶרארָה

שוק האיכרים 

בכל יום שישי בבוקר בפִּיאַצָה טְרָבָלְיו Piazza Travaglio נפתחים עשרות דוכנים המציעים סחורה מקומית סופר טרייה ממיטב המרחב החקלאי השופע שמדרום לנהר הפּוֹ. בשוק תמצאו פירות וירקות טריים, ענקיים בגודלם וחלקם לחלוטין לא מוכרים. תמצאו כמובן גם גבינות, יין, נקניקים כמו גם דוכנים המוכרים אוכל מוכן פשוט אדיר. מומלץ מאוד להגיע לשוק ולחוות את חיי היומיום של פֶרארָה, יחדיו עם המקומיים הבאים לעשות קניות לסוף השבוע. תבקשו כמה שיותר טעימות של גבינות ונקניקים.

כתובת: Piazza Travaglio

 

מסעדה
מסעדה מקושטת

שוק הענתיקות בפִּיאַצָה טְרֶנְטו-טְריאֶסְטֶה

במרכזה של פֶרארָה, בכיכר הסמוכה לקתדרלה, מתקיים בכל סוף השבוע הראשון של כל חודש אחד משווקי הענתיקות היותר טובים בצפון איטליה. השוק בכיכר אינו גדול במיוחד אבל מלא בחפצים עתיקים ונדירים ומהווה מקום משיכה לאספנים מכל רחבי אירופה. השוק מרתק מבחינת הסחורה אבל לחובבי הז'אנר הוא יותר מקום לראות ולמשש סחורה ולא לרכישות. כל מי שמוכר בשוק יודע היטב מה ערך הסחורה שבידו.

במשך שאר השבתות של החודש מתקיים בכיכר שוק, שבדרך כלל בעל נושא משתנה כגון שוק מזון, שוק רהיטים ושוק יד שנייה. המיקום המושלם של הכיכר, מבטיח כי בכל מקרה לא תפספסו את השווקים של הפִּיאַצָה.

 

לינה בפֶרארָה

ישנם לא מעט מלונות  בפֶרארָה, ברובם מרוכזים בסביבות מרכז העיר ההיסטורי וחלקם בקרבת ה-A13. המלונות ליד הכביש המהיר הן פונקציה נהדרת ללינה במהלך רוד-טריפ. לרוב הם זולים יותר מהמלונות במרכז העיר ולכולם יש חנייה נוחה. ממלונות הדרכים ניתן להגיע בקלות לפֶרארָה באמצעות תחבורה ציבורית (מומלץ כמובן לברר מראש) או שאפילו גישה ברכב לתוך מרכז העיר ההיסטורי. כאמור אין בעיה קיצונית של חניה בקרבת המרכז.

המלונות בתוככי מרכז העיר יקרים יותר ממלונות הדרכים ורובם המוחלט ממוקם במיקום מנצח. רובם נמצאים מערבית לפּיאָצָה טְרֶנְטו-טְריאֶסְטֶה או בדרום מרכז העיר, בקרבת וִיָה דֶלָה וולְטָה. מחירי המלונות בפֶרארָה סבירים בהחלט ורמתם טובה יחסית. היות ולפֶרארָה עצמה אין צורך להקדיש יותר מיום טיול אחד, כן מומלץ ללון בעיר ללילה ולהמשיך ממנה דרומה לבּולונְיָה או צפונה לוונציה. הלינה בעיר מומלצת בעיקר בגין הנוחות של הגישה לעיר כמו המחירים הסבירים ורמת המלונות הטובה. מומלצת גם כי האווירה בערב בעיר היא תוססת להפליא כיאה לעיר אוניברסיטאית.

פרארה מתעוררת
פֶרארָה מתעוררת

 

היהודים בפֶרארָה

פֶרארָה היא אחת הערים החשובות ביותר בהיסטוריה של היהודים בצפון איטליה, יחדיו עם יהדות ונציה. היהודים הגיעו אל העיר במהלך המאה-16 לאחר גירוש ספרד. שליטי העיר, האצילים לבית אֶסְטֶה, הזמינו את היהודים המגורשים. הם שגשגו בעיר תחת חסותם ותחת חסות ההשכלה האוניברסיטאית שאפיינה את העיר בזמן זה. עם העברת השליטה על העיר ליד האפּיפיור, מעמדם של היהודים בעיר פחת. אז רוכזו לתוככי הגטו בדרומה של העיר, סמוך לוִיָה דֶלָה וולְטָה.

חיי היהודים בפֶרארָה מככבים בעבודותיו המופתיות של הסופר היהודי יליד העיר ג'ורג'ו בָּסָאני. חלקה הגדול של הקהילה בעיר נשלח לאושוויץ בשנת 1944, דרך המחנות בפוֹזוֹלי ובבּולְצָנו וכיום מלבד מוזיאון ובית כנסת פעיל, כמעט כבר אין יהודים בעיר.