איך להגיע? איך להתנייד? ואיך לשוט? הכל על התחבורה בונציה

קרוז בונציה
אנית קרוז בכניסה לונציה

טיסות לונציה

שדה התעופה מרקו פּולו

שדה התעופה מרקו פּולו הוא שער הכניסה הנוח ביותר לונציה ולכלל מחוז וֶנֶטו כולל וֶרונָה ופָּדובָה. נמל זה הוא אחד הנמלים הגדולים והמרכזיים באיטליה (ביחד עם מלְפֶּנְסה במילאנו ולאונרדו דה-וינצ'י ברומא). הוא גם אחד המקושרים ביותר באירופה. הגישה אליו לרוב היא זולה ונוחה מכמעט כל נקודה על הגלובוס.

שדה התעופה מרקו פּולו ממוקם במרחק קצר מהעיר (האי) ברובע היבשתי של העיר – טֶסֶרָה Tessera. הגישה ממנו לעיר לא רק שהיא קלה ונוחה להפליא (בניגוד מוחלט למשל לגישה שבין שדה התעופה דה-וינצ'י לרומא שהיא חתיכת מוקש יקר) היא גם חוויה תיירותית לכשעצמה. זאת בהנחה שתבחרו בוָאפּורֶטו ככלי הגישה לארכיפלג.

הדרך הנוחה ביותר להגיע משדה התעופה מרקו פּולו לעיר היא באמצעות קו האוטובוס מספר 5. קו שיוצא בתדירות גבוהה מהטרמינל ומסתיים בפּיאזֶלה רומא, משך נסיעה קצר של 23 דקות. עלות הנסיעה מתונה יחסית, רק 8 יורו לכרטיס.

טיסה לרומא
אלאיטליה – אל איטליה

 

שדה התעופה בטְרֶוויזו

שדה התעופה של טְרֶוויזו הוא שער הכניסה לונציה של הלאו קוסט. השדה ממוקם במרחק של 35 קילומטרים צפונית מערבית לונציה, דרומית מהעיר טְרֶוויזו (זאת מהכדורסל). אמנם מדובר בשדה קטן ויחסית מרוחק. אולם יתרונו הגדול של השדה בטְרֶוויזו הוא כמובן הנגישות האדירה שלו להמוני קווים פנים אירופאיים של חברות הלאו קוסט. בעיקר החברות ראיין אייר האירית וויז-אייר ההונגרית. דבר שמוזיל את עלות הטיסה לונציה למחיר שלמי שמעט סבלני וערני יכול להיות ממש גרושים.

הגישה משדה התעופה בטְרֶוויזו לונציה היא נוחה יחסית. אוטובוס בקו תדיר שמשך נסיעתו סביב 40 דקות, ייקח אתכם בנוחות מהטרמינל לפּיאזֶלה רומא או לאי טְרונְצֶ'טו Tronchetto הסמוך (אי סמוך לפּיאזֶלה רומא שמשמש כולו כמרכז תחבורתי הכולל חנייה לרכבים, טרמינל אוטובוסים, תחנת רכבת וכו'). עלות הנסיעה באוטובוס היא סביב 12 יורו. מונית רגילה שתיקח אתכם לפּיאזֶלה רומא תעלה סביב ה-80 יורו.

דרך יעילה נוספת להגיע משדה התעופה טְרֶוויזו, היא לקחת אוטובוס Treviso AirLink bus שמקשר בין השדה לתחנת הרכבת המרכזית של טְרֶוויזו – Stazione Duca d'Aosta. אוטובוס שיוצא כל חצי שעה מקדמת הטרמינל ועלותו 3.6 יורו. מהתחנה בטְרֶוויזו יוצאת רכבת ישירה לונציה בתדירות גבוהה (לרוב כל רבע שעה). היא מגיעה לתחנת ונציה סנטה-לוצִ'יָה Venezia Santa Lucia בפּיאזֶלה רומא, נסיעה שנמשכת כ-40 דקות ועולה גם היא 3.6 יורו.

 

גישה יבשתית לונציה

רכבת לונציה

תחנת הרכבת של ונציה, הסנטה-לוצִ'יָה, ממוקמת במיקום טוב יחסית ממערב למרכז העיר. מהווה שער גישה נוח מאוד עבור מי שמגיע לעיר הפלאית ברכבת. הגישה לארכיפלג התאפשרה לאחר תום בניית הפּונְטֶה דלָה ליבֶּרְטָה (שרשרת הגשרים המובילים בין רובע מֶסְטְרֶה לאי ונציה). גשרים אלו היא הסיבה העיקרית שונציה הפכה לכזאת מעצמת תיירות שיכולה להיות נגישה למיליוני המבקרים בה בכל שנה (ולרווחת שבעים אלף תושבי האי כמובן).

תחנה סמוכה נוספת שחלק נכבד מהרכבות עוצרות בה היא התחנה באי טְרונְצֶ'טו. תחנה זו הוקמה על מנת להקל על הכמות האדירה של התיירים שנכנסים לעיר ולווסת את התנועה בסנטה-לוצִ'יָה. מתחנה זו קיים קו יעיל להפליא של רכבת קלה המחבר בין תחנת הרכבת לפּיאזֶלה רומא. נסיעה של שלוש דקות בלבד כולל עצירה במריטימה Marittima – הנמל של ונציה, לרווחת מי שמגיע לעיר בקרוז. עלות הנסיעה ברכבת הקלה היא יורו וחצי. סמוך לתחנה עובר גם קו נוח מאוד של וָאפּורֶטו Vaporetto – האוטובוס הימי הונציאני המפורסם. קו שממשיך מהתחנה לקָאנָאלֶה גְרָאנְדֶה (ראה: מפת קווי הוָאפּורֶטו בונציה).

רכבת לרומא
תחבורה מסילתית לונציה

קו הרכבת עובר בצידו הצפוני של הפּונְטֶה דלָה ליבֶּרְטָה, בסמוך לכביש המהיר המנגיש את העיר ליבשה. ניתן להגיע ישירות לונציה ברכבת מהמון ערים גדולות באיטליה ואף ישנם קווים ישירים מלא מעט בירות אירופאיות אחרות.

 

גישה ברכב לונציה

אין הרבה מה להרחיב על נושא הגישה ברכב לונציה – היא פשוט בלתי אפשרית. אם עדיין החלטתם לבוא עם רכב, הכי רחוק שתגיעו זה לאי טְרונְצֶ'טו ושם יהיה עליכם להחנות את רכביכם. האי כולו הוא חנייה אחת גדולה ומחובר היטב למערכת התחבורה הימית של ונציה. מומלץ לא לחצות את גשר החירות ולהגיע לשם מהסיבה הפשוטה שהחנייה שם יקרה להחריד.

אם אתם מתכננים טיול במחוז וֶנֶטו בואכה לאגו די-גארְדָה והלאה (דרום טירול, מילאנו ואֶמילְיָה-רומָאנה), מומלץ להשאיר את הרכב מחוץ לעיר. אם ונציה היא יעדכם הסופי, השאירו את הרכב בשדה וגשו לעיר בלעדיו. במקרה ופתחתם את הטיול בונציה, איספו את הרכב רק עם יציאתכם מהאי.

אם לרוע מזלכם ונציה היא יעד באמצע הטיול (תכנון לקוי – שימו לב). או שתתכננו שני סבבי השכרה עם הפסקת שכירות בעת השהות בונציה או שתמצאו חניה הרחק מהאי ותגיעו לעיר ברכבת. ישנם לא מעט מקומות חנייה מוסדרים הסמוכים לתחנת הרכבת של הרובעים היבשתיים של העיר.

החנייה הפופולארית ביותר היא בסביבת תחנת הרכבת של רובע מֶסְטְרֶה. הגישה ברכבת מהרובע לארכיפלג היא סביב עשרים דקות.

גונדולה תחת גשר ריאלטו
כלי התחבורה המועדף של העיר הימית – הגונְדולה

 

המבנה התחבורתי של ונציה

פּיאזֶלה (כיכרונת) רומא, היא שער הכניסה לאי הפלאי וחרוץ התעלות ואליה מגיעה כל התחבורה שמחוץ לעיר. הגישה לעיר היא באמצעות דרך מגושרת שמכונה וויה (דרך) או פּונְטֶה (גשר) דלָה ליבֶּרְטָה, שמובילה מהרובע היבשתי של העיר מֶסְטְרֶה Mestre אל האי ונציה. על הדרך המגושרת עוברת מסילת הברזל שמסתיימת בתחנת ונציה סנטה-לוצִ'יָה בפּיאזֶלה רומא, כמו הכביש המהיר SR11 שמסתיים גם הוא בכיכרונת.

אופציה נוחה נוספת למי שנוסע בקבוצה ויש לו מטען רב, היא במונית. עלות נסיעה במונית מהשדה לעיר היא סביב 40 יורו. הגישה התחבורתית לעיר ברכב מסתיימת גם היא בפּיאזֶלה רומא, משם יהיה עליכם להמשיך עם תחבורה ימית מקומית של העיר.

 

התחבורה הימית של ונציה

וָאפּורֶטו

הדרך החווייתית ביותר להגיע לעיר היא באמצעות תחבורה ימית על קו מעבורת שמחבר באופן ישיר את שדה התעופה של ונציה לפּיאזֶלה רומא. קו מעבורת זה, אוטובוס ימי זה שמכונה כאמור וָאפּורֶטו, הוא חלק מערך התחבורה הימי של העיר שמחבר את כל האיים הקטנים המרכיבים את הארכיפלג. הוָאפּורֶטו היא ספינה רחבה ומגניבה שמתפקדת ככלי תחבורה לכל דבר לשינוע המוני בתעלות האי. הנסיעה בוָאפּורֶטו היא חוויה מרנינה לכשעצמה, במיוחד כאשר הספינה מתקרבת לאי ונכנסת אל תעלות העיר בדרכה לפּיאזֶלה רומא.

ואפורטו
ואפּורֶטו שט על הקָאנָאלֶה גְרָאנְדֶה

אלילגונה (Alilaguna) היא החברה שמפעילה את שלושת קווי הוָאפּורֶטו שמחברים את נמל התעופה עם העיר. שני קווים פעילים כל השנה וקו אחד פעיל רק בעונת התיירות. קו זה מחבר את שדה התעופה עם רצועות הנופש בלידו כמו עם האי ונציה עצמו. במבט קל ונוח בקווי החברה ותחנות העצירה של הוָאפּורֶטו, תחשבו איזה קו עדיף לכם, היות ותחנות העצירה מכסות חלק נרחב מונציה.

בחישוב האם לנסוע לעיר משדה התעופה בוָאפּורֶטו או בתחבורה היבשתית, קחו בחשבון את החסרונות של הוָאפּורֶטו. זאת עדיין איטליה אז השירות בינוני, ישנו תשלום אקסטרה על מטען ואי נוחות כללית במקרה שהוָאפּורֶטו מלא. לעומת היתרונות של הוָאפּורֶטו – נגישות לרוב חלקי העיר לעומת התחבורה היבשתית שמסתיימת בפּיאזֶלה רומא. והחוויה… איזו חוויה.

בדומה לתחבורה היבשתית, התחבורה הימית כוללת גם היא את המונית הימית. מעין סירה פרטית שיתרונה הגדול שהיא, בניגוד לכל כלי תחבורה אחר, יכולה לקחת אתכם הישר ליעדכם ולא רק לפּיאזֶלה רומא. נסיעה במונית שכזו היא אמנם יקרה אבל היא באמת מאפשרת גישה לעיר בסטייל.

 

התחבורה האידיאלית בונציה – ההליכה

עיר שהיא מדרחובים על גבי מדרחובים. עיר קטנה שהכל נגיש בה. אם קר – תלבשו מעיל. כשגשום – קחו מטריה. אם חם – תלכו בצל. אבל מבחינה תחבורתית בונציה, יש מסקנה אחת – לכו ברגל!!!!