המדריך השלם לאתרים ואטרקציות בונציה

 

התעלה הגדולה – הקָאנָאלֶה גְרָנְדֶה Canale Grande

השדרה הראשית של ונציה. עורק התחבורה בו משייטים רובם של קווי הוָאפּורֶטו, האוטובוסים הימיים הידועים של העיר. אלו מובילים את רבבות התיירים בין אתריה המפורסמים שמרביתם שוכנים בקרבת התעלה. שדרה ימית זו, בצורת האות S, היא כנראה בעצמה המראה האייקוני ביותר של העיר. יחדיו עם פּונְטה די ריאלְטו שמתנוסס בגאון מעליה והיונים של כיכר סן-מרקו הסמוכה לשפך התעלה ללגונה. הכניסה לתעלה היא ממזרח לעיר, עם שתי הכיפות הענקיות של בזיליקת הסאלוּטֶה המונומנטאלית. הכיפות – אחת גדולה והשנייה ענקית, הן אולי המראה המוכר ביותר של ונציה. את המראה הזה ציירו עשרות או מאות ציירים. הצייר הבריטי האלמותי וויליאם טֶרְנֶר, צייר את התעלה עשרות פעמים באחת מסדרות הציורים הידועות שלו. גם כיום לא נס ליחה של הוויזואליה המטורפת של התעלה. כאשר את מכחולי האומנים הרובצים לצד התעלה החליפו תמונות הסֶלְפי.

הריאלטו
הפּונְטה די ריאלְטו

 

האטרקציות לאורך הקָאנָאלֶה גְרָנְדֶה

לאורך התעלה תמצאו את מיטב אתריה האטרקטיביים של ונציה כגון בית הזהב – קא ד'אורו Ca' d'Oro בו נמצאת גלריית ג'יורג'יו פְּרָנְצֶ'טי Galleria Giorgio Franchetti הנהדרת. בהמשך התעלה תמצאו את ארמון רֶזוניקו Ca`Rezzonico, אחד הארמונות המרשימים ביותר מבחינה וויזואלית על שפתה של הקָאנָאלֶה גְרָנְדֶה. הארמון נמצא ברובע דורְסְודוּרו. ארמון מאוחר זה, שנבנה במאה ה-18 הוא אחת מהדוגמאות הבולטות ביותר של הארכיטקטורה הבָּארוקית/רוקוקו בונציה. החלל הפנימי של הארמון עוצמתי ואקספרסיבי מאוד באופן העיצוב, על סף המצועצע.

לחובבי האמנות אל תחמיצו את שיאי פאר היצירה של הרנסנס הונציאני המשובח המנצנצים בגלריית האקדמיה Gallerie dell'Accademia האיכותית. הגלריה ממוקמת בצידו הדרומי של גשר האקדמיה Ponte dell'Accademia (המחבר בין רובע סן מרקו ורובע דורְסְודורו). גשר שהוא האחרון מבין ארבעת הגשרים להולכי הרגל החוצים את הקָאנָאלֶה גְרָנְדֶה. בגלריה אוסף מרשים ביותר של אמנות רנסנסית ובָּארוקית מצפון איטליה, שני רק לאוספים הבלתי נתפסים שמפוזרים בלא מעט אתרים בפירנצה. האוסף כולל את כל הטוב של הרנסנס האיטלקי. כולל יצירות של אמנים פלורנטינים כגון לאונרדו די וינצ'י, פְּייֶרו דֶלה פְרָנְצֶסְקה della Francesca ועוד. כמו גם של אמנים צפוניים כגון הירונימוס בּוש הנדיר. אך בעיקר כולל אוסף עצום ועשיר של מיטב אמני הרנסנס והמנְייריזם שפעלו בונציה – טיציאָן, טינְטורֶטו, פּאולו וֶרונֶזֶה, ג'ובאני בֶּליני וגְי'ורְג'ונֶה.

גם חובבי האמנות המודרנית לא יחושו מקופחים בונציה, אוסף פּגי גוגֶנְהָיים, אוסף פרטי ומרשים מאוד של בת משפחת האצולה האמריקאית הכולל את מיטב האמנים המודרניים בואכה פוסט-מודרניים. כמו גם ריכוז מרשים של יצירות פרי ידיהם של הציירים האיטלקיים המודרניים המשויכים לזרם הפוטוריסטי.

לכל מה שצריך לדעת על ביקור באתרים המפורסמים לאורך הקָאנָאלֶה גְרָנְדֶה האייקונית…

הנוף
הסאלוּטֶה בשפך ההקׁאנׁאלֶה גְרָנְדה

 

רובע סן-מרקו

סימן ההיכר האייקוני של העיר, כיכר סן-מרקו רחבת הידיים, היא הלב הפועם של ונציה. המקום בו כל תיירי העיר מתרכזים בצפיפות רבה. הכיכר הפוטוגנית והאלגנטית, מוקפת משלושת עבריה בבניינים זהים בעלי שלוש קומות של גלריה משובצות עמודים. היא נפתחת כלפי חלקה המזרחי, אל עבר פנינת הכתר של העיר – הבּזיליקה של סן-מרקו ומגדל הפעמונים – הקָמְפּינָלֶה שנמצאת מימינה. מראה הכיכר במבט אל עבר הבּזיליקה והקָמְפּינָלֶה הוא האימג' הידוע ביותר של ונציה. כמובן בתנאי שהכיכר מלאה ביונים. הבּזיליקה המרהיבה על שמו של מרקוס הקדוש, היא השעטנז המושלם שבין שיא הארכיטקטורה של העולם הבּיזנטי-רומנסְקי יחדיו עם ארכיטקטורה גותית. זה מתבטא במגדלים המחודדים הרבים המעטרים את המבנה המסיבי. המבנה האדיר הזה חולש על הפאה הימנית של הכיכר הנקראת על שמה. בצמוד אליה מגדל הפעמונים – הקָמְפּינָלֶה, המתנשא לגובה של כמעט מאה מטרים. המבנה הבּיזנטי עצום הממדים נבנה בצורה ריבוע, עם חמש כיפות ענקיות החולשות על קו הרקיע של ונציה.

בגב הקתדרלה נמצא ארמון הדוּקאלֶה Palazzo Ducale ולידו גשר האנחות Ponte dei Sospiri. הארמון היה מקום מושבו ההיסטורי של שליט הרפובליקה של ונציה – הדוגֶ'ה (כן… משם מגיע הדוצֶ'ה). הארמון עצמו נבנה בסמוך לקתדרלה במהלך המאה ה-14. במשך מאות שנים ריכז את כל הפעילות הפוליטית והמשפטית של הרפובליקה. מסביב לכיכר ולארמון נפרסים הרחובות הקסומים של רובע סן מרקו. שם מטיילים רבבות התיירים הבאים לחוות את העיר הקסומה.

למדריך השלם לביקור ברובע סן מרקו – לב ליבה של ונציה…

סן מרקו והמפינלה
כיכר סן מרקו, הקָמְפּינָלֶה, והקתדרלה

 

האיים הסמוכים

מחוץ למקבץ הרובעים של מה שאנו מכירים כונציה, ישנם איים מיושבים נוספים שבלי ביקור בהם, הטיול בונציה לא יהיה מושלם. אולם הביקור באיים הסמוכים לונציה (שהם כמובן חלק ממטרופולין העיר) הוא בעיקרו נגזר ממטרת הטיול ובלוח הזמנים שלכם. הזמן בונציה הוא יחסית יקר ותלוי בהמון לוגיסטיקה (מי אמר שייט ולא קיבל?) שאינה קיימת בביקור בערים אחרות "יבשתיות". אם יש לכם המון זמן בונציה או שכבר הייתם בעיר המון פעמים, תפליגו לכמה מהאיים וממש תיהנו מהם. במקרה וזמנכם דחוק, מומלץ לוותר עליהם ולהקדיש את הזמן לונציה עצמה. אם צריך לבחור אי אחד, מומלץ לשוט לבּוּראנו, אמנם ההפלגה היא הכי ארוכה אבל האי הוא חתיכת חוויה.

הלידו
סן ג'יורג'יו מאג'ורה ומגדל הפעמונים

הקרוב מכולם הוא האי של כנסיית סן ג'יורג'יו מאג'ורֶה San Giorgio Maggiore. האי נפרש מול כיכר סן מרקו וארמון הדוג'ֶה. הכנסייה שייכת למסדר הבנדיקטוני והיא אחד המבנים המופלאים של הארכיטקט הענק מפּדובָה אנדריאה פָּלָדְיו Palladio.  הכנסייה ומגדל הקָמְפּינָלֶה הענקי שלידה הם אחד מסימני ההיכר הידועים ביותר של ונציה. נשקפים לעיני כל מי שנכנס או יוצא מארמון הדוגֶ'ה. בסמוך הלידו, אי באורך של 11 קילומטר דרומית מזרחית מהארכיפלג. הלידו הוא אי החותם את לגונת ונציה ומשמש כשובר גלים המגן על ונציה מפני זעמו של הים האדריאטי. האי לידו הפך לשם גנרי לנופש של מלונות וחופים. באי מתגוררים כעשרים אלף איש והוא מציע את אחד מחופי הרחצה המגניבים באירופה. לבטח אחד מהחופים המפורסמים והיוקרתיים שבהם. בסוף חודש אוגוסט של כל שנה נערך בלידו פסטיבל הסרטים הידוע של ונציה. הפסטיבל מושך אליו מפורסמים הוליוודיים ורבבות תיירים נלהבים.

 

האיים היותר מרוחקים

מהפלגה צפונה תמצאו רובעים נוספים של הארכיפלג. מוּראנו הוא אי (למעשה ארכיפלג) חרוץ תעלות ומקסים הנמצא צפונית לונציה ומחובר היטב בקווי וָאפּורֶטו. האי ממוקם מעט צפונית מסן מיקֶלה – אי בית הקברות הידוע של ונציה. באי התפתחה תעשיית ייצור הזכוכית של ונציה והוא היה מלא במפעלי ייצור. עם הזמן גם התפתח בו היישוב עצמו ונבנו עוד בתים על חשבונם של "המפעלים". כיום זהו אי מקסים, שלו ורוגע, שעיקר פרנסת תושביו היא הצגת התעשייה העתיקה ומכירת תוצרי הזכוכית לתיירים. בּוּראנו הוא מרהיב ביופיו בגין בתיו הצבעוניים.  ההתמחות של יושבי בּוּראנו היא ביצירות תחרה מדהימות שנמכרות בחנויות הקטנות בסמטאות האי.

בסמוך האי טורְצֶ'לו Torcello, האי שמסמן את מה שיכול להיות עתידה של ונציה. מאי שוקק חיים ועמוס תושבים, טורְצֶ'לו נכבש לאיטו על ידי הים. הפך ברובו לביצתי ולא ראוי למגורי אדם. הבתים שנבנו בו נהרסו כבר לפני מאות שנים. מאוכלוסייה ששיאה היה במאה ה-10 וכללה יותר מרבבה, מתגוררים באי לא יותר מעשרים איש בבתים בודדים. האטרקציה המרכזית בו היא כנסיית סנטה מריה אסונְטה העתיקה. הכנסייה נבנתה במאה השביעית וידועה ביצירות הפסיפס העתיקות שבה.

לכל מה שצריך לדעת על ביקור באיי הארכיפלג הסמוכים…

בוראנו
צבעי הפסטל של הבתים בבּוּראנו