סן-מָרינוֹ – המדינה הננסית

צוק סן מרינו
המדינה הקטנה שעל הצוקים – מגדל הגואיְטָה אחד משלושת המגדלים המגינים על המרכז העתיק

כשעה וחצי מבּולוניה וכחצי שעה מרימיני נמצאת נסיכות סן מרינו. זוהי הזדמנות עבורכם לסמן וי (V) על עוד ארץ בה ביקרתם. צאו מאיטליה מבלי באמת לצאת ממנה ותגיעו לסן מרינו מדינה עצמאית החברה באו"ם ואחת מ-195 המדינות בעולם. אמנם היא נמצאת בתוך מדינה שכן כל גבולותיה הם עם איטליה, אך בכל זאת היא מדינה עצמאית בפני עצמה. על כן אחת האטרקציות בסן מרינו החביבות על תיירים המבקרים בה היא החתמת דרכונם בלשכת התיירות המקומית. בהמשך הדף תמצאו הכל על סן מרינו.

שימו לב!!! למדריך השלם לטיול במחוז אֶמילְיָה-רומאנָה המקסים, הקישו כאן… 

 

היסטוריה וגיאוגרפיה של סן מרינו

סן מרינו היא שריד לנסיכויות הרבות שהרכיבו את מה שנקרא היום איטליה. עד למסע הכיבושים של ג'וספּה מָאציני (Mazzini) וג'וספּה גָאריבָּלְדי (Garibaldi) הטריטוריה שהיום נקראת איטליה הורכבה מנסיכויות שונות. גָאריבָּלְדי איחד את איטליה למה שהיא היום אך סן מרינו בדומה לנסיכויות אחרות באירופה כמו ליכטנשטיין, מונאקו ואנדורה, נשארה עצמאית. בעת האיחוד לאור בקשתה של סן מרינו לא להיכלל בו, הסכים גָאריבָּלְדי כאות תודה והוקרה להשאירה כנסיכות עצמאית. היה זה בעיקר הודות להכרת תודה של גָאריבָּלְדי לנסיכות ששימשה מקלט עבורו ועבור אשתו בימים טרם איחוד איטליה כשהיו הם רדופים.

גודלה של סן מרינו הוא רק 61 קילומטרים ריבועיים ואוכלוסייתה מונה כ-40 אלף תושבים. כלכלתה מתבססת בעיקר על פיננסים ותיירות אך היא תלויה לגמרי באיטליה. סן מרינו נחשבת לרפובליקה העתיקה בעולם ולבעלת החוקה העתיקה בעולם. היא גם שריד לערי המדינה שניקבו את מפת אירופה בימי-הביניים והרנסנס. בסן מרינו הכל קטן אך מיוחד, והנופים הנשקפים ממנה מרהיבים… פשוט מרהיבים.

הנוף של סן מרינו

מעבר לשלוש המצודות, האטרקציה המרכזית בסן מרינו היא הנוף הנשקף כמעט מכל פינה בה. במשך שעתיים או קצת יותר (אמנם תוך כדי עליות וירידות שכן סן מרינו כולה בנויה על הר ברכס האפּנינים), ניתן ללכת ולהגיע כמעט לכל נקודות התצפית בעיר. אזור המצודות הוא האטרקטיבי ביותר, כיכר העיר גם וכמובן הרכבל. יום טיול בסן מרינו הוא בהחלט מספיק.

 

הגעה לסן מרינו

הגישה לסן מרינו ברכב היא בנסיעה על כביש SS72 מרימיני מרחק חצי שעה נסיעה.

ניתן להגיע גם באוטובוס מרימיני בנסיעה של כ-50 דקות מהכיכר הסמוכה לתחנת הרכבת כיכר צֶ'סָארָה בָּאטיסְטי (Piazzale Cesare Battisti), בעלות של כ-5 יורו לכיוון. ניתן לרכוש כרטיסים בקיוסקים באזורי התחנות. בחודשי הקיץ יוצא האוטובוס מאזור החוף מכיכר אלברטו מארְבֶלי (Piazza Alberto Marvelli) שהיא הכיכר המרכזית באזור המלונות של רימיני. בכל מקרה האוטובוס יעבור תמיד בתחנת הרכבת. האוטובוס יוצא כל שעה ורבע החל מרבע לשבע בבוקר ועד שמונה וחצי בערב בחודשי הקיץ. בחודשי החורף שעה מאוחר יותר בבוקר ועד שעה מוקדם יותר בערב. לוחות הזמנים יכולים להשתנות ומומלץ להתעדכן מראש. בסן מרינו מומלץ לרדת בתחנה האחרונה הסמוכה מאוד למרכז העיר ונקראת "תחנת האוטובוס רימיני-סן מרינו" (Parada Autobus Rimini-San Marino).

יש גם טיול יום בסן מרינו היוצא מרימיני בעלות ממוצעת של 20 – 25 יורו לאדם ובמשך זמן ממוצע של 5 – 6 שעות כולל הנסיעות.

חניונים ורכבל (Borgo Maggiore)

הדרך המקובלת להגיע אל המרכז העתיק של סן מרינו היא לחנות את הרכב באחד החניונים הקרובים המסומנים ב-P1 עד P8 ומהם לעלות ברגל. הדרך הנוחה היא לעלות ברכבל בנסיעה קצרה בת שתי דקות אל הפסגה. עלות החניונים היא כ-1.5 יורו לשעה או 8 יורו ליום שלם.

הרכבל (באיטלקית פוּניביָה Funivia) מתחיל בבּורְגו מָאג'ורֶה (Borgo Maggiore) ומגיע למעלה למרכז העיר. הרכבל עולה בכל רבע שעה ועלותו לכרטיס היא 2.8 יורו או הלוך ושוב ב- 4.5 יורו. שעות הפעילות של הרכבל משתנות בהתאם לעונת התיירות אך בגדול בחורף הוא פתוח מרבע לשמונה בבוקר ועד שבע בערב. ממאי ועד ראשית ספטמבר עד 1 בלילה.

רכבל למצודה
הפוּניביָה למרכז העיר העתיקה של סן מרינו

 

אתרים מרכזיים בסן מרינו

מרכז העיר

בדרך אל המגדלים ומתחתם נמצא מרכז העיר ובו עוד כמה מבנים עתיקים ומסקרנים. חשוב לזכור שהכל קטן וקרוב אך בשל המבנה הטופוגרפי של העיר הרחובות בנויים כסללום עולה, על כן לעיתים אתם ממש קרובים לאתר אך צריכים לעשות עיקוף ולעלות אליו דרך הרחוב המתפתל.

מרכז העיר קטנטן. נתחיל את הטיול בסן מרינו בירידה מהרכבל והליכה ישר (דרומה) ברחוב קונטרדה דל פּיאָנֶלו (Contrada del Pianello), עד שנגיע מרחק 2 דקות הליכה אל כל האתרים להלן.

 

לשכת התיירות (Contrada del Collegio)

מרבית התיירים באים לכאן על מנת להחתים את דרכונם בבול וחותמת של סן מרינו. חותמת מבוקשת שתעיד על כך שהם ביקרו בעוד מדינה. כיוון שאין ביקורת גבולות בכניסה לסן מרינו שמוקפת כולה באיטליה, רק כאן ניתן בעלות של 5 יורו לקבל חותמת בדרכון. בנוסף מוכרים כאן בולים של המדינה לאספנים. אלו הן ה-אטרקציות בסן מרינו מלבד הנוף המהמם והרכבל.

דגל סן מרינו
לא לשכוח לסמן V על עוד ארץ

 

הפָלָצו פּוּבְּליקו ( Palazzo Pubblico)

כשיוצאים מלשכת התיירות בצידה השני של כיכר ליבֶּרְטָה (Piazza della Liberta) הקטנה נמצא הפָלָצו פּוּבְּליקו – בנין הממשלה הרשמי של המדינה. בבניין זה ניתן לצפות בסרטון על המדינה ולראות כמה מסמליה. ניתן גם לבקר בחדר הישיבות בו כל תושב המבקש זאת יכול להיפגש עם נשיא המדינה.

 

תצפית מכיכר ליבֶּרְטָה (Piazza della Liberta)

זוהי אחת מנקודות התצפית המזכירה מרפסות אינְפיניטי וממנה תוכלו להשקיף מערבה לכיוון האפּנינים המרכזיים כמו גם על חלקים אחרים בעיר המדינה.

 

חילופי השומרים

מסוף יוני ועד תחילת ספטמבר בכיכר ליבֶּרְטָה (Piazza della Liberta), החל מהשעה 2 וחצי אחר הצהרים ובכל חצי שעה ניתן לראות את חילופי השומרים. זהו טקס מרשים, מעניין, מזכיר ימי קדם ומומלץ מאוד למבקרים בסן מרינו עם ילדים. אין ספק שזוהי אטרקציה לילדים.

 

מוזיאון המדינה (Museo di Stato)

מוזיאון ובו יצירות אומנות ומממצאים עתיקים מעיר המדינה הזו. המוזיאון פתוח כל יום מ-9 בבוקר ועד 5 בערב.

כנסייה
הבּזיליקה על שם מרינוס הקדוש

 

הבּזיליקה ופּיאצָה דוֹמוּס פְּלֶבּיס (Piazza Domus Plebis)

ברחוב שמעל כיכר הליבֶּרְטָה נמצאת הבּזיליקה והכיכר שבפתחה. זוהי הכנסייה החשובה ביותר במדינה הננסית והיא נבנתה כמיטב המסורת הנוצרית סביב שרידיו של הקדוש מרינוס מגנה של העיר. הכנסייה הייתה במקום עוד בימיו של מרינוס הקדוש במאה ה-4 לספירה אך המבנה הנוכחי הוא בן המאה ה-19.

 

שלושת המגדלים (Torri di San Marino)

אלו הם שלושה מגדלים על פסגת הר הטיטאנו (Monte Titano) שהוא ההר הגבוה עליו בנויה סן מרינו. מרחוק הם נראים כמו ארמון אחד על הר אולם בעצם אלו שלוש מצודות. הללו אפשרו את ההגנה המיטבית על עיר המדינה הזו. היו למִשלט ממנו ניתן היה לצפות אל עבר כל גבולותיה ולירות (ברובי קשת) באויבים שצרו עליה.

שלושת המגדלים הם סמלה של סן מרינו וגם מופיעים בלב דגלה של המדינה הזעירה. שלוש המצודות נבנו בשלבים שונים והם מתנוססים גבוה מעל מרכז העיר. המצודות הן מאתרי החובה בסן מרינו.

המגדל הראשון המפורסם והעתיק ביותר הוא הגואיְטָה (Guaita) או הפְּרימָה טורי (Prima Torri). הוא נבנה לראשונה במאה ה-11, אולם המגדל הנוכחי הוא בן המאה ה-15.

סן מרינו
סביבת פּיאצָה דלה ליבֶּרְטָה

המגדל השני הוא הצֶ'סְטָה (Cesta) משמעו סל באיטלקית וצורתו בהתאם. הוא בנוי על הפסגה הגבוהה ביותר של ההר ונבנה במאה ה-13 על שרידי מצודה רומאית. במגדל יש מוזיאון המציג בעיקר כלי נשק מימי הביניים ויש ממנו תצפית מרהיבה.

המגדל השלישי הוא המונְטָלֶה (il Montale) הוא בנוי על הפסגה הנמוכה ביותר של ההר מבין השלוש והוא אינו פתוח לציבור. המגדל נבנה במאה ה-14 ושימש ככלא כמעט עד ימינו. על כן יש לו רק כניסה אחת בגובה שבעה מטר מעל פני הקרקע. הסיבה לכך היא מניעת הבריחה מבית הכלא.

 

רחובות העיר

בנוסף לאתרים ומוקדי המשיכה בעיר לעיל, גם שיטוט ברחובותיה הוא אטרקציה בפני עצמה. גם כאן ניתן להתרשם מעיר ימי-ביניימית טיפוסית הבנויה על הר. לכתת רגליים בסמטאותיה הצרות ואבני הבניין העתיקות של בתי סן מרינו הקסומה.

רחובות סן מרינו
הרחובות הציוריים של סן מרינו

 

מה לאכול בסן מרינו?

עוגת שלושת המגדלים (Torta Tre Monti)

זוהי עוגת הדגל של העיר. מדובר בעוגת שכבות וביניהן משטחי וופל דקים. מעל הכל ציפוי שוקולד או קרם אגוזי לוז. את העוגה ניתן למצוא בכמה מקומות בעיר. כמזכרת ניתן לקנות אותה בקונדיטוריית 'לה סֶרֶניסימה (la Serenissima). קונדיטוריה שנמצאת ממש עם הכניסה למדינה על כביש 72 המגיע מרימיני. הכתובת המדויקת היא (Via Venticinque Marzo 67).

 

בסביבת סן מרינו

מונְטְפֶלֶטְרו (Montefeltero)

הוא אזור הררי מערבית לרימיני וסן מרינו. ניתן לנסוע בכביש 258 הכפרי וההררי ולהגיע לאזורים פחות מיושבים אך מרהיבים ביופיים במעלה הרי האפּנינים המרכזיים.