מחוז לומְבָּרְדיָה  

איטליה האירופאית

ורנה לאגו די קומו
וָרֶנָה היפה לגדות לאגו די קומו

מחוז לומְבָּרְדיָה הוא המחוז המאוכלס והעשיר ביותר באיטליה. יותר מעשרה מיליון תושבים מתגוררים במחוז "האירופאי" ביותר של ארץ המגף. בהתאם, מחוז לומְבָּרְדיָה הוא המחוז העשיר ביותר באיטליה. בו מרוכזת חלקה הגדול של התעשייה האיטלקית ומטות החברות הגדולות. רובן מרוכזות בתוך ובסביבת בירת המחוז מילאנו. מחוז לומְבָּרְדיָה שונה במהותו משאר הערים והמחוזות הפופולאריים של איטליה. על המחסור באופי האיטלקי הייחודי, מפצה המחוז במודרניות אירופאית שחסרה בהמון מקומות באיטליה ומתגברת ככל שמדרימים. המחוז הוא המרכז הבלתי מעורער של השופינג באיטליה. המחוז מחולק לשלושה חלקים עיקריים: בדרום ערי השדה של מישור עמק נהר הפּו; במרכז המטרופולין הענקי של מילאנו; בצפון רכסי האלפּים האיטלקיים, הצד הדרומי של הרכסים השוויצריים הידועים.

שימו לב!!! למדריך השלם לביקור בבירת האופנה מילאנו…

לכל האתרים והאטרקציות של מילאנו, הקישו כאן…

לכל האטרקציות, האתרים והעיירות לאורך לאגו די גארדה הציורי...

למדריך השלם לביקור במָנְטובָה היפה, הקישו כאן…

למדריך השלם לטיול בקְרֶמונָה, הקישו כאן…

לכל מה שיש לראות ולעשות בפָּאבְיָה…

לכל האטרקציות, שופינג ובילויים בבֶּרְגָמו התוססת, הקישו כאן…

לאטרקציות, האתרים ומסלולי הטיול בבְּרֶשְיָה הקלאסית, הקישו כאן…

לכל האטרקציות, ההוילות, העיירות והכפרים של אגם קומו הקסום…

לטיול פסגות בלאגו מאג'ורֶה וצפון מחוז פּיימונְטֶה, הקישו כאן…

דף זה מביא הצעות לטיולים ואטרקציות במחוז הכפרי המקסים…

 

גאוגרפיה של מחוז לומְבָּרְדיָה

מבחינת שטח, מחוז לומְבָּרְדיָה הוא הרביעי בגודלו באיטליה. זאת אחרי שני האיים (סיציליה וסרדיניה) ומחוז פּייֶמונְטֶה השכן. המחוז גובל בחלקו הדרומי והמערבי עם מחוז פּייֶמונְטֶה. בחלקו המזרחי גובל עם מחוזות אֶמילְיָה-רומָאנָה, וֶנֶטו ודרום טירול. מצפון גובל המחוז בקו פרשת המים של רכס האלפּים, גבול שוויץ. חלקו הצפוני של מחוז פּייֶמונְטֶה, הכפרי בעיקרו יחדיו עם ואלֶה דֶ'אוסְטָה והגבול הצרפתי הם חלק אינטגרלי מטיול במחוז לומְבָּרְדיָה.

חלקו הצפוני של המחוז הוא אלפּיני וכלל כמה מרכסי ההרים הגבוהים באירופה (בראשם המָטֶהורְן – מונטה צֶ'רְבינו Monte Cervino). הרכס ממשיך מערבה לחלקו הצפוני של מחוז פּייֶמונְטֶה ומאגף את ואלֶה דֶ'אוסְטָה שם נמצא המון בלאן (מונְטֶה בְּלָאנְקו), ההר הגבוה באירופה. לרגלי הרכסים הגבוהים שורה של אגמים קרחוניים, ממזרח לאגו די גארְדׁה הגדול בגבול המחוז עם דרום טירול ומחוז וֶנֶטו וממערב לאגו מאג'ורֶה, הגבול עם מחוז פּייֶמונְטֶה. מהאגם זורם נהר הטיצ'ינו Ticino הרחב, אחד היובלים החשובים של נהר הפּו. חלקו הצפוני של המחוז כולל כמה מהפארקים האלפּינים היפים ביותר בכל אירופה. בפארקים אלו טבע הררי ופראי במיוחד. בחורף האזור כולו הוא גן עדן מושלג עם אתרי סקי משובחים.

החלקים המרכזיים והדרומיים של המחוז הם חלק מעמק הפּו רחב הידיים. נהר הפּו הוא גבולו הדרומי של המחוז, הגבול עם מחוז אֶמילְיָה-רומָאנָה. שם נמצאות הערים ההיסטוריות של המחוז קְרֶמונָה ומָנְטובָה (מָנְטוּאָה).

הדואומו של קרמונה
הדוּאומו של קרמונה

 

היסטוריה של מחוז לומְבָּרְדיָה

המרחב הפורה לרגלי המפנה הדרומי של רכס האלפּים היה בית לישובים פרה היסטוריים עתיקים. התרבות הראשונה שיש תיעוד לה במחוז היא האטְרוּצְקית, שהקימה את מָנְטובָה כישוב העיקרי במרחב. הישוב הוקם בשנת אלפיים לפני הספירה. במאה החמישית לפני הספירה התיישבו במחוז שבטים קֶלְטים שהקימו כמה ישובים בראשם מילאנו בירת המחוז. במאה השנייה לפני הספירה שטחו של המחוז נכבש על ידי הרומאים.

אחרי התקופה הרומאית, המחוז עבר לשליטתם של קיסרים ואצילים מצפונה של אירופה. המחוז היה תחת שליטתו שארֶלְמן (קארל הגדול) ושל האימפריה הרומית הקדושה. רק במאה ה-14 אצילי המחוז המקומיים התחילו לצבור כוח אל מול השלטון הגרמאני בעיקרו, בראשם פרנצסקו סְפורְצָה Sforza דוכס מילאנו.

העצמאות המיוחלת הגיע למחוז רק במאה ה-19, יחדיו עם אביב העמים והתנועה לאיחוד איטליה. המחוז יחדיו עם מחוז פּייֶמונְטֶה השכן היא המקור לרעיונות העצמאות האיטלקיים. לאחר שהפך לחלק מאיטליה החדשה, התעצם המחוז כאימפריה תעשייתית ומאז הפך לעשיר והמאוכלס במחוזות איטליה.

פאביה
המנזר בקֶרְטוסָה די פָּאביָה Certosa di Pavia

 

המיוחד במחוז לומְבָּרְדיָה

טיול במחוז לומְבָּרְדיָה הוא השילוב הכמעט מושלם בין חוויה עירונית נהדרת וחווית טבע פראית במיוחד. מחוז לומְבָּרְדיָה מורכב משלושה אזורים נפרדים: מטרופולין מילאנו בו תמצאו את כל הכייף של החוויה העירונית – שופינג, מוזאונים מהטובים באירופה וחוויה אורבאנית נדירה; המישורים שמצפון לנהר הפּו כולל ערים עתיקות וחשובות כגון קְרֶמונָה ומָנְטובָה; המרחב האלפּיני שמצפון למילאנו, כולל אגמים קרחוניים מקסימים והרים מפלצתיים שלירכתם אתרי טבע עוצרי נשימה. המרחב האלפּיני מתאחד עם כל קו הרכס של האלפּים. כולל גם את דרום טירול ממזרח ועד ואלֶה דֶ'אוסְטָה ממערב לרגלי המוּן בּלאן.

השילוב הנדיר שבין הערים הקטנות והעתיקות מדרום, הכרך הגדול של מילאנו ומרחבי הטבע המונומנטאליים מצפון הוא פשוט אדיר. ניתן לתכנן טיול של שבוע עד שבועיים שכולל את כל הכייף וההרפתקאות של המחוז מציע. מחוז לומְבָּרְדיָה שונה במהותו משאר מחוזות איטליה הסופר פופולאריים בכללם למשל מחוז וֶנֶטו השכן. האופי של המחוז הוא הרבה יותר תעשייתי, משמע השופינג בלומְבָּרְדיָה היא חוויה משודרגת, אפילו לעומת אימפריה של שופינג כגון רומא. המרחב הכפרי של המחוז מחוץ למטרופולין של מילאנו הוא מפותח מאוד גם כן. הכבישים המהירים מתוחזקים היטב וישנם המוני מקומות עצירה נהדרים בצד הכבישים המהירים כולל אאוטלטים, קניונים ומלונות דרכים מעולים.

אפילו חלקו הפראי של המחוז, שמורות הטבע האלפּיניות מצפון הן מפותחות מאוד מבחינת המתקנים שבהן. ההרים אמנם פחות פוטוגניים כמו הרכסים המיתיים של דרום טירול (מרמולדה והדולומיטים), אבל הרכסים במחוז לומְבָּרְדיָה ומערב במחוז פּייֶמונְטֶה הם גבוהים יותר ובהחלט מעוררי השתאות. שורת האגמים הקרחוניים בצפון המחוז מלאגו די גארדה ממזרח ועד לאגו מאג'ורֶה ממערב הם בהחלט חווית טיול מרשימה ביותר. כולל אתרי קאמפינג והייקינג שאין מילים לתארם.

לאגו מאג'ורה
הנוף הקר של לאגו מאג'ורֶה

 

טיול במחוז לומְבָּרְדיָה  

בהתאם לאופיו הייחודי של המחוז, ישנם כמה סוגי טיולים שונים בתכלית זה מזה שניתן לבצע. טיול עירוני לחלוטין יכלול כמה ימים ולילות במילאנו גופא, כולל כמובן המון שופינג. למי שרוצה להתמקד רק בשופינג, ברוכים הבאים לבירה של השופינג של איטליה, כנראה ממילאנו עצמה תמלא אחר כל מהוויכם. לחובבי ההיסטוריה והאמנות, מילאנו היא חתיכת חוויה ייחודית. גם מומלץ לצאת ממנה דרומה לערים מָנְטובָה וקְרֶמונָה, ערים היסטוריות ומרתקות מלאות באמנות ייחודית. ניתן לטייל החוצה ממילאנו ברכבת בצורה יעילה ומהירה להפליא.

לחובבי הכדורגל, הגעתם אולי למקום הטוב באירופה לצפייה במשחקי כדורגל, אולי מלבד ברצלונה ולונדון. מילאנו ומחוז לומְבָּרְדיָה הם בית לכמה מהקבוצות הטובות ביבשת. בכללן שתי הקבוצות המילאנזיות איי סי מילאן ואינטר מילאנו. אלו משחקות באצטדיון סן סירו במערב העיר, אחד מהיכלי הקודש של הכדורגל האירופאי. מלבדן במחוז משחקות גם אָטָלָנְטָה מבֶּרְגָמו, קבוצה שבזמן האחרון פורחת בעיקר בליגת האלופות היוקרתית. אם כל זה לא מספיק לכם, ניתן לקפוץ בקלות לטורינו למשחק של יובֶנְטוּס (שעה וקצת ברכבת).

לטיול אלפּיני נהדר מומלץ לתכנן טיול הכולל את שמורות הטבע הענקיות והאגמים בצפון המחוז. מומלץ לשלב טיול בצפון מחוז לומְבָּרְדיָה (כמובן שברכב), עם טיול רוחבי לאורך כל המפנה הדרומי של רכס האלפּים. ניתן לשלב את הטיול עם דרום טירול והרכסים הציורים שבמחוז דובר הגרמנית. זאת יחדיו עם הרכסים של מחוז פּייֶמונְטֶה (מָטֶהורְן) ועד למונְטֶה בְּלָנְקו (המוּן בּלאן) שמעל ואלֶה דֶ'אוסְטָה. טיול זה יכלול את כל שמורות הטבע מדרום טירול ועד הגראן פָּרָדיסו. כולל את כל האגמים הקרחוניים של צפון מחוז לומְבָּרְדיָה.

העיר קומו לגדת לאגו די קומו
העיר קומו לגדת לאגו די קומו

 

טיול היברידי במחוז לומְבָּרְדיָה

כמובן שמומלץ לבצע טיול היברידי במחוז הכולל את מילאנו ואת מרחבי הטבע של ההרים והאגמים. רק קחו בחשבון שמילאנו היא עיר של לפחות שלושה ימי ביקור וטיול המרחב הכפרי של צפון איטליה לוקח גם הוא לא מעט זמן. טיול לקְרֶמונָה, מָנְטובָה וסָבְּיונֶטָה הוא יום טיול אחד לפחות גם כן, הכל כמובן בגישה מסילתית.

ניתן לשלב את לומְבָּרְדיָה עם טיול בכל צפונה של איטליה. המחוז מחובר היטב גם ברכבת וגם ברשת של כבישים מהירים עם שאר מחוזות עמק הפו. ניתן לשלב את מילאנו ואת המחוז עם טיול במחוז וֶנֶטו השכן ועם ונציה. לטייל ממילאנו מערבה לטורינו ומחוז פּייֶמונְטֶה או דרומה לריביירה האיטלקית (מחוז ליגוּריָה) או למחוז אֶמילְיָה-רומָאנָה (פּארְמָה, מודֶנָה ובּולונְיָה). ניתן לשלב גם את מילאנו בטיול עם דרומה של שוויץ (30 קילומטר צפונית ממרכז מילאנו).

פסגת אורטלר
פסגת הר אורְטֶלֶר – ההר הגבוה באיטליה

 

מתי להגיע למחוז לומְבָּרְדיָה?

למחוז לומְבָּרְדיָה ניתן להגיע בכייף במשך כל השנה, תלוי כמובן באופי הטיול אותו תכננתם. טיול עירוני במילאנו וקפיצה לערי דרום המחוז ניתן לבצע במשך כל השנה. היתרון הגדול בחורף הם כמובן המחירים המצחיקים גם של הטיסות, גם של המלונות ובעיקר הסיילים המטורפים של חג המולד. החיסרון כמובן הוא מזג האוויר הקפוא של המחוז. בחורף לא קל בלומְבָּרְדיָה, לרוב תראו שלג ותשכחו מלעלות להרים (אלא אם אתם חובבי אקסטרים). לעומת זאת אווירת חג המולד במחוז היא חלומית במיוחד.

כמובן שהאביב והקיץ הן העונות המומלצות לטיול במחוז. מזג האוויר לרוב נפלא, לעיתים אמנם גשום אך אלו לא הגשים העצבניים של תקופת הסתיו. ניתן לעלות גובה על הרכסים של האלפּים ולראות ביום בהיר את האורְטֶלֶר (הפסגה הגבוהה בתוך איטליה, לא כקו גבול כגון המוּן בּלאן או המָטֶהורְן) זאת חוויה נפלאה לכשעצמה. ההרים עצמם פורחים בפריחה עוצרת נשימה. האגמים הקרחוניים (הם לא קרחוניים הם פשוט נחצבו מנסיגת קרחון ולכן הם מאורכים) פוטוגניים להפליא והאווירה קרירה ונעימה. מילאנו גם כן כייפית להפליא בעונת הקיץ. העיר תוססת במיוחד וכל המסעדות ובתי-הקפה מציפות את המדרכות בהמוני שולחנות וכסאות. אלו מונחים לטובת אלו שורצים לתפוס קצת שמש.

קסטלו ספוצקו
קָסְטֶלו סְפּוצֶקו במילאנו

 

גישה למחוז לומְבָּרְדיָה

העיר מילאנו היא אולי נמל הגישה המקושר והחשוב ביותר בכל איטליה, בטח בחלקה הצפוני. נמלי התעופה שסובבים את המטרופולין, בראשם כמובן מלפנסה, מתירים גישה נוחה להפליא למחוז לומְבָּרְדיָה כולו. נמל התעופה של בֶּרְגָמו משרת את טיסות הלואו קוסט וגם הוא לכשעצמו מקושר היטב לכל אירופה ולישראל. גם בתחבורה מסילתית מילאנו היא צומת תחבורתי חשוב וישנה אליה גישה ישירה מכמעט כל עיר חשובה באירופה.

מילאנו מחוברת בצורה נוחה עם כל עיר וכפר במחוז לומְבָּרְדיָה. ניתן להגיע ברכבת לכל ערי השדה של המחוז ממילאנו בנסיעה של פחות משעה. רשת הכבישים המהירים של המחוז היא ברמה תפעולית גבוהה גם כן. המרחב הכפרי הלא הררי מלא באוטוסטראדות אך גם רכסי ההרים מלאים בכבישים שמנגישים בקלות את כל הטבע הפראי למי שמטפס גבוה על האלפּים.

גלרייה ויטוריו עימנואלה השני במילאנו
שער הכניסה לגלרייה ויטוריו עימנואלה השני בכיכר הדוּאומו במילאנו

 

טיסות למחוז לומְבָּרְדיָה

מָאלְפֶּנְסָה (Malpensa) – סימול MXP

זהו השדה הגדול והמרכזי של מילאנו. הוא נמצא כ-50 ק"מ צפון מערבית לעיר ואליו תגענה

טרמינל 1 (T1) החדש יותר המחולק לשלושה חלקים: A1 – טיסות פנים ופנים אירופאיות למדינות החברות באמנת שנגן. 1B – טיסות בינלאומיות. 1C –  טיסות בינלאומיות ליעדים באירופה שלא חברות בשנגן, טיסות לארה"ב וטיסות לישראל.

טרמינל 2 (T2) הוא הטרמינל הישן וכרגע הוא משרת בלעדית את חברת הלואו קוסט איזי-ג'ט (Easy Jet) וכן טיסות צ'ארטר רנדומליות.

ממָאלְפֶּנְסָה ניתן להגיע אל העיר בשלוש דרכים עיקריות:

רכבת למילאנו קאדורְנָה (Milano Cadorna) שנמצאת כקילומטר מלב ליבה של העיר (ליד המבצר). הנסיעה מהשדה תארך כ-40 דקות  ועלותה כ-13 יורו. מקאדורְנָה ניתן לנסוע לכל חלקי העיר במטרו. זוהי הדרך בה בוחרים מרבית התיירים.

אוטובוס מָאלְפֶּנְסָה אקספרס לתחנה המרכזית של מילאנו שנמצאת צפונית מערבית למרכז העיר (Milano Centrale). נסיעה של 45 דקות עד שעה, תלוי בפקקים. זוהי הדרך הזולה ביותר להגיע אל העיר בעלות של כ-10 יורו לאדם.

מונית למרכז העיר – כ-100 יורו.

שדה התעופה הבינלאומי של בֶּרְגָמו (L'Aeroporto di Bergamo – Orio Al Serio) – סימול BGY

נמל תעופה זה נקרא מילאנו-בֶּרְגָמו בפי חלק מחברות התעופה ונקרא גם "איל קָרָאוָג'ו" על שם הצייר בן העיר. הוא נמצא בעיר בֶּרְגָמו שהיא עיר במורדות האלפּים האיטלקים צפונית למילאנו מרחק 50 דקות נסיעה. שדה זה חווה תנופה אדירה בעשור הקודם כאשר פשתה אופנת טיסות הלואו קוסט באירופה. אל השדה הזה תגענה מרבית חברות הלואו קוסט. בעיקר החברה האירית רייאן אייר שלמעשה 'כבשה' את השדה הזה. איזי-ג'ט כאמור השתלטה על הטרמינל הישן של מָאלְפֶּנְסָה.בשדה עצמו אין תחנת רכבת ועל כן הדרך הטובה ביותר להגיע ממנו אל מילאנו היא באחת מחברות האוטובוס שיוצאות ממנו. אם בכל זאת תרצו לנסוע ברכבת (אולי בדרך ממילאנו אל השדה) תאלצו לנסוע לתחנת הרכבת המרכזית של בֶּרְגָמו. ממנה מרחק 10 דקות נסיעה באוטובוס 1C אל השדה.

אולם הדרך הטובה ביותר להגיע מהשדה בבֶּרְגָמו אל מילאנו היא באוטובוסים הייעודיים לתחנת הרכבת המרכזית (Milano Centrale). הללו יוצאים בכל 20 דקות עד חצי שעה ועלותם בין 6 ל-12 יורו לאדם תלוי אם קונים מראש. הנסיעה באוטובוסים עורכת כשעה, אולם בשעות העומס יכולה לקחת גם יותר זמן. על כן יש לקחת זאת בחשבון אם אתם בדרככם אל השדה כדי שלא תפספסו חלילה את הטיסה.

מונית למילאנו תעלה כ-100 – 120 יורו והנסיעה כ-50 דקות. בשעות הלילה המאוחרות זוהי האופציה היחידה.

השדה עצמו מאוד יעיל ובאזור ההמתנה לעליה למטוס ישנן חנויות רבות, מסעדות ובתי-קפה במחירים נוחים. הנוף הנשקף מחלונות הטרמינל הגדולים מרהיב ותוכלו לראות מבעדם את הרי האלפּים המושלגים של צפון איטליה.

פלצו דל טה
"פָּאֶתון נופל ממרכבת אל השמש" של ג'וּליו רומָאנו בתקרת פָּלָצו טֶה במָנְטובָה

שדה התעופה לינָאטֶה (Linate) – סימול LIN

זהו השדה הקטן ביותר אך הקרוב ביותר לעיר, כ-7 קילומטרים ממזרח למרכז מילאנו. שדה זה משרת רק טיסות פנים וטיסות פנים אירופאיות ובעיקר את החברה הלאומית אלאיטליה (Al Italia) בטיסותיה ליעדים אלו. סמיכותו של השדה אל העיר היא יתרון משמעותי אך אין ממנו טיסות ליעדים רחוקים ולא לישראל. ייתכן שתנחתו בו אם תצאו מהארץ בטיסת אלאיטליה עם קונקשין ברומא. ייתכן ותמריאו מלינָאטֶה אם אתם ממשיכים בטיסה אחרי כמה ימי טיול במילאנו ליעד אחר באירופה.

הדרך הזולה ביותר להגעה לעיר או ממנה אל שדה תעופה זה היא בקווי האוטובוס העירוניים X73 ו-7. אלו יוצאים כל 10 דקות מהשדה ומגיעים עד לתחנת המטרו סן בָּבָּלְיָה (San Bablia). תחנה במרחק כמה דקות הליכה מהדוּאומו של מילאנו.

ישנם גם אוטובוסים ייעודיים שיוצאים בכל 20 דקות בערך לתחנת הרכבת המרכזית של מילאנו (Milano Centrale). עלותם חמישה יורו לכיוון. הללו מאוד מומלצים שכן הם ישירים והנסיעה תארך כ-20 דקות בלבד בדרך כלל. לאחר שתרדו בתחנת הרכבת המרכזית תוכלו להגיע לכל מקום במטרו.

יחד עם זאת, כיוון שהשדה קרוב מאוד לעיר בניגוד למָאלְפֶּנְסָה ובֶּרְגָמו, אם יש לכם מטען רב או אם אתם כמה אנשים מומלץ לקחת מונית בעלות של כ-30 עד 35 יורו לכל יעד במרכז העיר.

מעברות באגם
מעבורת בלאגו די גארדה

רכבות למחוז לומְבָּרְדיָה

מילאנו צֶנְטְרָלֶה – תחנת הרכבת המרכזית

אחד הדברים המרשימים לנו כישראלים הוא לדעת שניתן להיכנס למבנה האדיר הזה ולהגיע במהירות רבה וברכבת לערים כה רבות באירופה מבלי לעבור ביקורת דרכונים. עד למהפכת הלואו קוסט הדרך המקובלת ביותר לתחבורה באירופה הייתה באמצעות הרכבות שהשתכללו עם השנים והאיצו מהירותן. גם כיום רבים בוחרים באופציית הרכבת לתחבורה ביבשת. הגם שבדרך כלל הנסיעה ברכבת יקרה יותר מטיסת פנים באירופה!! הרכבות המהירות בתוך איטליה ומחוצה לה הן נוחות מאוד לנסיעה.

בקומת הכניסה והמרתף של תחנת הרכבת המרכזית נמצאים רציפי קווי המטרו של מילאנו. בקומה השנייה חנויות, נקודות למכירת כרטיסים ושאר אדמיניסטרציה. הקומה השלישית היא בעצם טרמינל ענקי לרכבות שיוצאות לכל רחבי איטליה ואירופה. ישנם דרגנועים שטוחים לעלות בין הקומות. הם מעט איטיים, אך אם יש לכם מזוודות זו הדרך המומלצת. בפינות התחנה ישנן גם מעליות אך מרבית האנשים עולים בדרגנועים או במדרגות הרגילות.

דוגמא למספר יעדים באיטליה לנסיעה ממילאנו ברכבת מהירה:

רומא – שלוש שעות; ונציה (עד האי עצמו) – שעתיים וחצי; בּולונְיָה – שעה ורבע; פירנצה (עם החלפה בבּולונְיָה) – שעה ו-45 דקות; וֶרונָה – שעה ורבע; טורינו – שעה.

ליעדים באירופה ממילאנו מקובל בעיקר לנסוע דרך שוויץ ושם להחליף (אולם קונים את הכרטיס כבר במילאנו). ציריך נמצאת במרחק שלוש שעות וחצי של נסיעה; בּרן – שלוש שעות; גנואה (נסיעה מרהיבה מבחינת נוף) – ארבע שעות.

לנוסעים צפונה ממילאנו יש לקחת בחשבון שהמעבר במנהרות הארוכות תחת האלפּים כרוך בשינויי לחץ (בדומה למטוסים) ועל כן לא תמיד הנסיעה נעימה (בעיקר במורד).

אלפא רומאו
אלפא רומאו המיטב של התעשייה המילאנזית

 

רכב וחניה במחוז לומְבָּרְדיָה

מחוז לומְבָּרְדיָה הוא המחוז המפותח והעשיר ביותר באיטליה והתחברוה בהתאם. מעבר לשדות התעופה המרכזיים שבמחוז והפריסה של מסילות הברזל, גם מבחינה של רישות כבישים המחוז במצב מצוין (בטח לעומת חלקים אחרים של איטליה, בעיקר מטוסקנה דרומה).

מילאנו היא אחד מצמתי הכבישים החשובים בדרומה של איטליה. הנתיבים הדרומיים המחברים את מערב אירופה (צרפת) עם הבלקן, הונגריה ואוסטריה עוברים בעיר. העיר מחוברת היטב גם עם שוויץ, כאשר הכביש המהיר A9 הופך מעבר לגבול השוויצרי לכביש המהיר מספר 2. הכביש המהיר שחוצה את שוויץ מדרום לצפון ומתחבר לעיר הגדולה במדינה ציריך.

הכבישים החשובים שמקורם במילאנו הם ה-E70 שחוצה את צפון איטליה מונציה עד מילאנו ומנגיש את העיר עם בֶּרְגָמו, בְּרֶשְיה, לאגו די גארדה, וֶרונָה ופָּדובָה. ה-E35 שיורד לכיוון דרום מזרח ומנגיש את מילאנו עם שרשרת ערי מחוז אֶמילְיָה-רומָאנָה, בּולונְיָה בירת המחוז (ממנה יורד ה-A13 דרומה לפירנצה וטוסקנה והלאה לרומא) ועד רימיני לחוף הים האדריאטי והלאה לאורך כביש החוף האדריאטי עד למחוז פּוּלְיָה בדרומה של איטליה. ה-A4 מחבר את מילאנו עם שכנתה ממערב טורינו והלאה מעבר לרכס האלפּים לליון שבצרפת. ה-A7 מחבר את מילאנו עם גֶנואָה בירת מחוז ליגוּריָה והלאה דרומה לאורך כביש החוף המערבי עד רומא הבירה.

הנהיגה במחוז לומְבָּרְדיָה בכבישים המהירים ובכבישים הכפריים היא נוחה וקלה להפליא. אמנם במטרופולין יש לא מעט עומסי תנועה אבל תרבות הנהיגה היא סימפטית הרבה יותר מאשר בדרומה של איטליה ובמרכזה (טוסקנה ומחוז לאציו). מבחינת חניה, העקרונות במחוז דומים לחוקים בשאר איטליה. אל תיכנסו עם רכב למרכז מילאנו ולמרכז שאר ערי המחוז. במרחב הכפרי אין שום בעיה של חניה אבל כמובן עדיף לתכנן מראש את החניה בכל אתר, זאת על מנת למנוע בזבוז מיותר של זמן על הגורם המפריע ביותר לטיול רכב – החניה.

נביליו
תעלת נָביליו – רובע הביליויים של מילאנו

 

לינה במחוז לומְבָּרְדיָה

בלינה, כמו בתחבורה וכמו בשופינג, יש בעיקר להתמקד במילאנו הבירה. רובם של מקומות הלינה נמצאים במרכזה של מילאנו ומהם ניתן לצאת לטיול כוכב ברכבת לכל רחבי המחוז (למי שמתכנן לצאת מהעיר ברכבת מומלץ כמובן לשהות בסמוך לתחנת מילאנו צֶנְטְרָאלֶה). במעטפת החיצונית של המטרופולין ישנם מלונות רבים וחדישים, בעיקר בקרבת הכבישים המהירים הסובבים את העיר ובקרבת נמל התעופה במֶלְפָּנְסה.

היתרון במרכז מילאנו היא הגישה הנהדרת שהעיר מציעה לכל פינה במחוז במרחק נסיעה קצר. החיסרון בלינה במרכז מילאנו הוא כמובן נושא הגישה ברכב. אל תיכנסו למילאנו עם רכב, אם תכננתם טיול היברידי הכולל את מילאנו, קחו מלון בטבעת החיצונית של העיר (עם חניה כמובן) ואל מרכז העיר תגיעו אך ורק התחבורה ציבורית.

הסעודה האחרונה
לאונרדו – הסעודה האחרונה במילאנו

במרחב הכפרי של מחוז לומְבָּרְדיָה ישנם המוני מקומות לינה גם כן. ישנם בתי מלון כמובן בערים הסמוכות למילאנו או בערים בקרבת נהר הפו, אך אין שום עיר שמצריכה יותר מיום ביקור אחד, כך שאין שום טעם ללון בערים מחוץ למילאנו.

האגמים, בעיקר לאגו די גארדה, הם אתרי נופש נהדרים. יש בעיירות מסביב לאגמים המוני בתי הארחה ובתי מלון קטנים שכמה מהם הם פשוט אדירים. עיירות נופש מפורסמות כגון בֶּלָגְ'יו בחלציים של לאגו די קומו (צורת האגם כאיש הולך), העיר קומו, או איזֶאו לגדת האגם שהיא נקראת על שמו, מציעות פתרונות לינה כפריים מעולים. אתרים אלו (יחדיו עם כל העיירות הסובבות את לאגו די גארדה) מתאימים לחופשה משפחתית קרירה בטבע הבלתי אפשרי של צפון איטליה. למי שרוצה להשקיע ניתן אפילו ללון בעיירות השוויצריות שמעבר לגבול כגון לוקָארְנו על גדות לאגו מאג'ורֶה ולוּגָאנו על גדול לאגו די לוּגָאנו.

לחובבי הסקי והספורט החורפי, ניתן כמובן לצאת לאחד מאתרי הסקי של צפון המחוז, בראשם העיר בּורְמִיו המרוחקת לרגלי הר אורְטֶלֶר המפלצתי.

 

כל מה שיש לראות ולעשות במחוז לומְבָּרְדיָה

 

לאגו די גארְדָה – נופים, שייט ושעשועים

אגם גארְדָה, האגם הגדול באיטליה, מציע בגדותיו המוני אטרקציות המותאמות היטב לחופשה משפחתית. העיירות והכפרים על גדות האגם מושכים כל קיץ רבבות תיירים, חלקם הגדול איטלקים. אלו באים ללון ולנפוש בכמה מבתי הארחה הטובים והיפים באיטליה. מקבץ גני השעשועים שבפינתו הדרום מזרחית של האגם, משלים את מגוון האטרקציות הנדיר המותאם לחופשה משפחתית. הילדים יעופו על כל מה שיש לאגם להציע – פסגות מושלגות, נוף מטורף, גני שעשועים, תחבורה ימית, חופים קרירים, אוכל איטלקי מעולה והמון המון אוויר ומרחב.

לכל האטרקציות, האתרים והעיירות לאורך האגם הציורי…

לימונה
בתיה היפים של לימונה סול גארדה על הגדה המערבית של לאגו די גארדה

 

מָנְטובָה Mantova

במרחק נסיעה קצר של 45 דקות מוֶרונָה או מהגדה הדרומית של לאגו די גארְדָה, תגיעו לאחת מהפנינות המיוחדות ביותר באיטליה. מָנְטובָה או מָנְטוּאָה Mantua היא אחת הערים הקטנות המיוחדות ביותר בארץ המגף. ישנם בה אתרים שמתאימים יותר לעיר עם מיליון תושבים ולא לעיירונת קטנה בה מתגוררים פחות מחמישים אלף איש. אל תחמיצו את אחד הארמונות הגדולים והיפים בכל איטליה, ארמון הדוקאלה (הדוכס). ארמון מהודר שחולש על כל חלקה הצפון מזרחי של מָנְטובָה. הארמון הוא אוצר ייחודי של אמנות עם כמה מהציורים הטובים ביותר של הרנסנס הצפון איטלקי.

למדריך השלם לביקור במָנְטובָה היפה, הקישו כאן…

גוליו רומאנו פלצו טה
"האלים האולימפּיים" של ג'וליו רומאנו על תקרת פֳּלָצו טֶה בדרומה של מָנְטובָה

 

סָבְּיונֶטָה Sabbioneta

כארבעים דקות נסיעה דרום מערבית ממָנְטובָה נמצאת העיירה העתיקה סָבְּיונֶטָה. בשנת 2008 הוכרזה העיירה יחדיו עם מָנְטובָה השכנה כאתר מורשת עולמי של אונסק"ו. הייחודי בעיירה בת הפחות מחמשת אלפים התושבים הוא המבנה של העיר כיישום לתאוריית העיר האידיאלית הרנסנסית. כדאי לצאת לסיור קטן ברחובות המרוצפים של העיירה רק לשם ההבנה של העקרונות ההומאניים של העיר האידיאלית. הבתים הנמוכים יחדיו עם הרחובות הצרים והישרים משרים אווירה של התאמה מלאה בין האדם לעיר בניגוד בולט למשל לעיר האידיאלית של הפשיזם באיטליה, הפרבר אאור ברומא.

פלצו דוקאלה סביונטה
פָּלָצו דוּקאלֶה בסָבְּיונֶטָה

לב ליבה של העיירה היא פּיאצָה דוקאלֶה, שם נמצא גם ארמון הדוכס – הפָּלָצו דוקאלֶה. הארמון הסימפטי חולש על חלקה המערבית של הפּיאצָה דוקאלֶה. בהליכה מעט דרומה תגיעו לגולת הכותרת בביקור בעיירה, התיאטרון האלה-עתיק Teatro all'Antica. כפי שמשתמע משמו התיאטרון הוא בנין רטרו שנבנה בסוף המאה ה-16 על בסיס עקרונות יווניים קלאסיים. מבנה התיאטרון השופע מיצירת המופת של אנדראה פּאלָדְיו –"התיאטרון האולימפי" בויצֶ'נְזָה, היה חלק מהאופנה הקלאסית (יוונית לא רומאית, נא לא להתבלבל) של התקופה בצפון איטליה.

לחובבי ציור המוטיבים הקלאסיים (מיתולוגיה יוונית) אל תחמיצו ביקור בארמון גיאָרְדיני Palazzo del Giardino הסמוך ובגלריית אָנְטיצ'י Galleria degli Antichi שבתוכו. הארמון עצמו הוא בניין ארוך הבנוי על לוג'ה לכל אורכו שפתוחה לשני הצדדים. הארמון הוא הקומה השנייה שמעל הלוג'ה. הגלרייה עצמה כוללת המוני פרסקאות שחלק גדול מהם הועבר לפָּלָצו דוקאלֶה במָנְטובָה אך מה שנשאר עדיין מפעים. המוני ציורים של תמות מיתולוגיות מרהיבות אותן רואים מקרוב בבניין הצר והמואר.

 

קְרֶמונָה Cremona

עיר שוק היסטורית קטנה ויפה הנמצאת על גדתו הצפונית של נהר הפּו. קְרֶמונָה ידועה בעיקר במסורות המוזיקליות שלה. העיר היא מקום הולדתו של אחד מגדולי המלחינים האיטלקיים קלאודיו מונְטֶווֶרְדי Monteverdi. כמו גם עיר הולדתו ומקום פועלו של בונה הכינורות אנטוניו סְטְרָאדיוָארי Stradivari. מי שהביא לעולם את מותג הכינורות סְטְרָדיוָארְיוּס. כיום קְרֶמונָה היא עיר המשלבת היטב מרכז עתיק וקסום להפליא. זאת יחדיו עם רחובות מעולים לשופינג כיאה למסורת הלומבָּרְדית.

קְרֶמונָה ממוקמת בקרבת גדתו הצפונית של נהר הפּו, הזורם במרחק של קילומטר ממרכז העיר העתיקה. העיר נמצאת במרחק של 15 קילומטר בקו אווירי מפּיאָצֶ'נְזה, שער הכניסה למחוז אֶמילְיָה-רומָאנָה, בגדתו הדרומית של הנהר הרחב. מיקומה של העיר בלב עמק הפּו, מוקפת באדמות סחף פוריות, הפכו אותה עם השנים למרכז מסחרי חשוב בו התרכזו סוחרים וחקלאים מכל הסביבה.

למדריך השלם לטיול בקְרֶמונָה, הקישו כאן…

חזית הקתדרלה של קרמונה
חזית הקתדרלה של קְרֶמונָה

 

פּאבְיָה Pavia

פּאוויָה או פּאבְיָה עיר עתיקה ומופלאה ששיאה במאה השמינית עת הייתה בירתה של ממלכת הלומְבָּרְדים. מאז פּאבְיָה נותרה עיר קטנטנה עם המון אתרי חובה דתיים ומלכותיים שאסור לפספס. כיום פּאבְיָה היא עיר שידועה בעיקר בגין האוניברסיטה היוקרתית (והעתיקה) שלה, שמושכת לעיר המוני סטודנטים שהופכים את העיר לתוססת במיוחד.

כיום פּאבְיָה היא עיר קטנה בה מתגוררים כשבעים אלף איש. נתון זה אינו מעיד כהוא זה על מעמדה ההיסטורי של העיר הקטנה. פּאבְיָה הקטנה היא בירתה של נפה הנקראת על שמה, נמצאת בפאתי מרחב המטרופולין של מילאנו בירת המחוז, אחת הערים הגדולות באיטליה ובטח אחת העשירות שבהן. בניגוד לקְרֶמונָה ומָנְטובָה, הערים ההיסטוריות והחשובות של מישור עמק הפּו בדרום מחוז לומְבָּרְדיָה, פּאבְיָה היא עיר שהיא כבר חלק מהמטרופולין של מילאנו עצמו.

פּאבְיָה שוכנת מעט צפונית מנהר הטיצ'ינו לא רחוק מהישפכו לנהר הפּו. המרחב שמסביב לעיר הוא מבין המרחבים החקלאיים האיכותיים ביותר באיטליה ובעיר תמצאו מסעדות נהדרות עם תוצרת טרייה שמקורה ממשקים בפאתי העיר.

לכל מה שיש לראות ולעשות בפָּאבְיָה…

פונטה פאביה
פּונְטֶה קופֶּרְטו מעל נהר הטיצ'ינו הגבול עם מחוז פּייֶמונְטֶה מדרום למרכז פּאבְיָה

 

מילאנו – בירת האופנה של איטליה

מילאנו היא בירת השופינג והאופנה הבלתי מעורערת של איטליה.
היא ביתם של כמה מבתי האופנה האיטלקיים הידועים ביותר. ביניהם ג'ורג'יו אָרְמָני, פְּרָאדָה, דולְצֶ'ה וגֶבָאנָה ווֶרְסָצֶ'ה. שבוע האופנה במילאנו הוא שיאה של התעשייה הזוהרת. נערך על רקע עיר תוססת ומרתקת שיש בה את כל מה שהתייר צריך – אתרים היסטוריים מרהיבים (הקתדרלה האיקונית), יצירות אמנות מפורסמות ‏‎(הסעודה האחרונה של ליאנרדו די וינצי), אוכל מעולה, קפה נהדר והמון המון שופינג.

מילאנו שחוותה התפתחות מואצת במאה ה-19 בשל המהפכה התעשייתית. הפכה להיות המרכז הכלכלי החשוב של המדינה והיא למעשה העיר המודרנית של איטליה. מילאנו המרכז הכלכלי של איטליה, בה נמצאת הבורסה של המדינה ובה קבעו החברות הגדולות במדינה את מושבן. העיר יושבת על צומת תחבורה חשוב המחבר את איטליה עם צפון ומערב אירופה. היא במרחק שלושים קילומטרים בלבד משוויץ. מילאנו היא בירתו של מחוז לומְבָּרְדיָה, הגדול במחוזות איטליה. העיר השנייה בגודלה באיטליה אחרי רומא ובין המטרופולינים העשירים והגדולים בכל אירופה.

מילאנו היא לא עיר תיירות איטלקית טיפוסית. לא תמצאו בה את אותו מרכז עיר עתיק עם סמטאות צרות ומרוצפות מימי-הביניים והרנסנס. ניתן להשוות אותה לתל-אביב אצלנו כאשר כמו תל אביב היא לא הבירה, אך כמו תל-אביב שלנו היא המרכז הכלכלי והמודרני של המדינה.

למדריך השלם לביקור בבירת האופנה מילאנו…

לכל האתרים והאטרקציות של מילאנו, הקישו כאן…

פיאצה דל דואומו
קתדרלת מילאנו בפּיאצָה דֶל דוּאומו – לב ליבה של הבירה השוקקת

 

בֶּרְגָמו Bergamo

בֶּרְגָמו היא העיר השלישית בגודלה במחוז לומְבָּרְדיָה. אחרי מילאנו הבירה, המטרופולין וכמעט כל המחוז ובְּרֶשְיָה השכנה שגדולה ממנה במעט. בעיר מתגוררים כ-120 אלף תושבים ובמטרופולין של העיר בערך כחצי מיליון. העיר הקטנה והעתיקה בֶּרְגָמו מציגה שתי פנים מנותקות על שני מרחביה הנפרדים. במעלה הגבעה, העיר העתיקה – הסיטָה אָלְטָה, היא מעין כפר ימי-ביניימי עתיק מוקף חומה מלא בהמון פנינים עתיקות. מתחת לחומות העיר העתיקה (מתחברת לה ברכבת הרים מגניבה) תוססת לה העיר התחתית – הסיטָה בָּאסָה, היא בֶּרְגָמו המודרנית והתוססת. בניגוד לכל ערי מחוז לומְבָּרְדיָה המשלבות היטב רחובות עתיקים בגלעין העיר בהם אתרים היסטוריים עם שופינג איכותי, בבֶּרְגָמו שתי האטרקציות פשוט נפרדות לחלוטין. הנוף, האתרים, האמנות במעלה הגבעה בסיטָה אָלְטָה (Città Alta) – בֶּרְגָמו העתיקה והשופינג בסיטָה בָּאסָה (Città Bassa) – בֶּרְגָמו המודרנית.

לכל האטרקציות, שופינג ובילויים בבֶּרְגָמו התוססת, הקישו כאן…

נוף מהסיטה אלטה
נוף מהסיטָה אָלְטָה (העיר העלית) בבֶּרְגָמו

בְּרֶשְיָה Brescia

העיר השנייה בגודלה במחוז לומְבָּרְדיָה (הרחק אחרי מילאנו הבירה) עומדת גאה על אם הדרך שבין שניים מהאגמים הקרחוניים של רכס האלפּים. במיקום אסטרטגי זה הקימו הרומאים את אחת הערים החשובות ביותר של עמק נהר הפּו. העיר העתיקה בְּריקְסִיָה Brixia כיום מוטמעת בצורה מרהיבה באחת הערים המודרניות והתוססות של לומְבָּרְדיָה. בְּרֶשְיָה המודרנית היא עיר של שכבות היסטוריות. בבְּרֶשְיָה ענתיקה (מרכז העיר העתיק) תמצאו עתיקות רומיות מרשימות בפּיאצָה דל פורו, בסמוך אווירה ימי-ביניימית ערפילית בפּיאצָה פּאוּלו VI שם עומדות גאות שתי הקתדרלות של העיר (החדשה והישנה) וגולת הכותרת – פּיאצָה דֶלָה לוגְ'יָה הקסומה, שיאה של תרבות הרנסנס בעיר בְּרֶשְיָה.

לאטרקציות, האתרים ומסלולי הטיול בבְּרֶשְיָה הקלאסית, הקישו כאן…

רוטונדה
הדוּאומו וֶקיו (הרוטונְדָה) בליבה של בְּרֶשְיָה

לאגו ד'איזֶאו Lago d'Iseo

במרחק נסיעה קליל של חצי שעה מבְּרֶשְיָה או מבֶּרְגָמו, תגיעו לגרסה היותר רגועה של אימפרית תיירות הקיץ של לאגו די גארְדָה. אגם איזֶאו מציע הרבה ממה שמציע האגם המופלא והגדול שממזרח, רק ביותר מתון ובהרבה יותר קטן. הנוף שמסביב לאגם הוא נוף הררי רגוע ומקסים. רחוק מהמצוקים וההרים הסופר דרמטיים של לאגו די גארְדָה. הנוף המיוער כולל שבילי הייקינג פופולאריים בטבע הלומְבָּרְדי הצפוני והקר. יחדיו עם עוד אינסוף של אופציות ספורטיביות נוחות כגון מסלולי רכיבת אופניים בטבע, מיני סוג גלישה במי האגם הקרים ועוד. מסביב לאגם כפרים ועיירות עתיקות, בהם גלעין ישוב ימי-בייניימי. בכפרים אלו מקומות הארחה נוחים לשהייה של כמה ימים. הכפרים עמוסים במסעדות ובתי-קפה, טיילות על גדות האגם וכל מה שהמבקר שרוצה לנשום טבע איטלקי קר צריך.

ניתן להגיע לאגם בקלות גם ברכבת מבְּרֶשְיָה ובֶּרְגָמו, קו מסילה הנמתח סמוך לגדתו המזרחית של האגם. ישנן תחנות רכבת באיזֶאו, העיירה הגדולה שבגדה הדרום מזרחית של האגם ובסָאלֶה מָרָסינו Sale Marasino ממנה גישה נוחה למונְטֶה איזולֶה. מומלץ לטייל מסביב לאגם ברכב, שינגיש לכם את כל הכפרים והעיירות שמסביב לאגם. מחלקו המתועש בדרום כולל העיירה הגדולה איזֶאו ועד הכפרים הימי-ביניימיים שבקצה הצפוני של האגם – לובֶרֶה Lovere ופּיזונֶה Pisogne.

נוף חורפי של האגם
נוף חורפי של אגם איזֶאו

איזֶאו Iseo

הבירה הבלתי מעורערת של האגם היא העיירה איזֶאו על רבבת תושביה. מבין חמשת האגמים הגדולים שבמחוז לומְבָּרְדיָה (לאגו די גארְדָה ממזרח ועד לאגו מאג'ורֶה ממערב), אגם איזֶאו הוא הקטן והדליל ביותר באוכלוסייה. איזֶאו הקטנה היא אחלה עיירה לביקור קצרצר כאשר פניכם הלאה לכיוון טיול היקפי באגם. גלעין העיירה העתיק בקרבת המרינה מציע טיול נעים ברחובות מלאים בתיירים, מסעדות ובתי-קפה. בהם כמובן אפשר לנוח לטעימה ולגימה מול נוף האגם המקסים. בקצה המזרחי של מה שהיו ביצורי העיירה, מצודה וונציאנית עתיקה ומרשימה – קסְטֶלו אולְדופְרֶדי Castello Oldofredi.

 

מונְטֶה איזולֶה Monte Isole

האתר החשוב ביותר באגם הוא האי המופלא והמיושב מונְטֶה איזולֶה. האי הוא אחד מאיי האגם הגדולים באירופה שמצר את גדותיו של האגם הצר ממילא. הגישה אל האי ההררי (כמשתמע משמו) היא באמצעות קווי מעבורת קטנים. אלו מחברים את הכפרונים של האי עם הכפרים והעיירות שבגדות האגם. חיבור לאי ישנו מהמרינה של סָאלֶה מָרָסינו והמרינה של הכפר סוּלְצָאנו Sulzano. בשני תחנת רכבת הסמוכה למרינה, מרחק הליכה של שתי דקות עד המעבורת הקטנה.

מונטה איזולה והגישה לאיון סן פאולו
מונְטֶה איזולֶה והגישה לאיון סן פּאוּלו

באי ישנם כמה כפרים על חופיו ובחלקו ההררי. בהם תמצאו עשרות בתי הארחה נהדרים המציעים חופשה משפחתית שונה באווירה רגועה במיוחד. באי ניתן לטייל בשבילים מתפתלים ומשופעים שמציעים כמובן את הנוף הנדיר של מי האגם הכחולים על רקע ההרים הסובבים אותו.

בהפלגה קצרה דרומה מהאי הגדול תגיעו אל אחיו הקטן והפופולארי, האי סן פּאוּלו. האיון הקטן בו ישנו מבנה יחיד הפך להיות חתיכת אטרקציה. זאת כאשר חיברו את האיון אל המונְטֶה איזולֶה בפיר צף כתום. מה שהפך את האי והגישה אליו ליצירת אמנות סביבתית ענקית. הפיר הצף הענקי שהקיף את האיון הפך להיות אהוד מאוד על מבקרים. אלו מגיעים בהליכה אל האי הקטן מהאי הענקי הסמוך בצעידה מרהיבה על מימי האגם.

 

הפירמידות בזונֶה Zone

בעלייה הררית משופעת מהעיירה מָארונֶה Marone, בה יש תחנה של קו המסילה הנמתח ממזרח לאגם, תגיעו לאחד מפלאי הטבע המוזרים ביותר של רכס האלפּים. בשבילי ההליכה בלב היערות, תגיעו לפתע לשורה של עמודים גירניים גבוהים. עמודים המזכירים יותר את החוויה המדברית של בּרייס קניון המטורף ביוטה שבארה"ב. רק שכאן, בניגוד לחוויה האמריקאית הסוריאליסטית, מדובר בשחיקת סלע מוזרה שהתרחשה במרחב שאינו מדברי. המרחב שמסביב לפירמידות (ככה זה נקרא, העמודים ממש לא דומים לצורה של פירמידה) מציע כמובן נוף מרהיב של האגם ממערב.

 

לאגו די קומו Lago di Como

לאגו די קומו הוא האמצעי מבין חמשת האגמים הקרחוניים הגדולים של דרום רכס האלפּים מצפון לעמק נהר הפּו. האגם הוא יעד התיירות השני הכי פופולרי אחרי אימפריית התיירות של לאגו די גארְדָה. האגם ממוקם במרחק נסיעה קצר צפונה ממילאנו, כשלושה קילומטרים מזרחית לגבול השוויצרי. בניגוד לשני אחיו ממערב (לאגו מאג'ורֶה שחלקו הצפוני נמצא בטריטוריה שוויצרית ולאגו די לוּגָאנו שמחולק בין שתי המדינות), האגם כל כולו נמצא בשטחה של איטליה. אורכו של האגם הוא 46 קילומטרים, בעוד רוחבו המרבי הוא 4.5 בלבד, מה שיוצר צורה דקיקה וסוריאליסטית לחלוטין.

אגם קומו המופלא, או אגם לארְיו Lario, הוא מקום הנופש ההיסטורי של אצילי צפון איטליה עוד מהעת הרומית. האגם הוא אחד מיעדי הטיול הקסומים ביותר בצפונה של איטליה. בדומה לארבעת האגמים הקרחוניים של דרום רכס האלפּים (לאגו די גארְדָה, לאגו דֶ'איזֶאו, לאגו די לוּגָאנו ולאגו מאג'ורֶה), האגם מציע אתרי נופש צוננים לקיץ האיטלקי הרותח. כולל המון טבע פורח, פסגות ערפיליות, הייקינג ביערות, טיילות עמוסות מסעדות ותיירים. בנוסף גם המון המון סטייל איטלקי צפוני. לאגו די קומו הוא יעד הנופש המוביל של מי שמגיע למילאנו בירת מחוז לומְבָּרְדיָה. נמצא במרחק נסיעה של חמישים דקות ממרכז המטרופולין הענקי ובמרחק דומה משדה התעופה במאלְפֶּנְסָה.

לכל האטרקציות, ההוילות, העיירות והכפרים של אגם קומו הקסום…

גנים מעל לאגו די קומו
גנים מעל לאגו די קומו

האלפּים הבֶּרְגָמֶזים (האלפים האורובּיים) Alpi Orobie

המרחב ההררי הרחב שבין העיר בֶּרְגָמו מדרום ועד עמק וָאלְטֶלינָה הוא אולי המרחב האלפּיני האיטלקי ביותר באירופה. עמק וָאלְטֶלינָה הוא העמק הצר בנתיבו ההררי של נהר האָדָה Adda מבּורְמיו במזרח ועד לאגו די קומו במערב. דרום טירול המופלאה היא יותר אוסטריה מאיטליה; המונטה בְּלָנְקו המסיבי ידוע יותר כמון בּלאן הצרפתי; ומי בכלל יודע מה זה המונטה צֶ'רְבינו? זה המטהורן השוויצרי. כל ההרים האלו נמצאים על גבולה של איטליה אך אינם מזוהים איתה. המרחב הענקי של האלפים הבֶּרְגָמֶזים הוא איטלקי באופיו בצורה מוחלטת. שיאו בפסגת קוקה Pizzo di Coca בגובה של קצת יותר משלושת אלפים מטרים.

המרחב ההררי עצמו דליל מאוד מבחינת אוכלוסין. ככל שתטפסו מבֶּרְגָמו צפונה במעט הכבישים הכפריים העולים לעיירות והכפרים שעל אוכפי הרכס (נסיעה איטית להחריד), תבחינו בנוף הפראי הנטוש. הרכס עצמו אינו פופולארי כמו הרכסים האלמותיים של דרום טירול (הדולמיטים והמרמֶלָדָה למשל). אין בו את אימפריות הסקי כגון בּורְמיו הצפונית יותר במחוז, או עיירות הסקי של ואלה ד'אוסְטה או דרום טירול. אך המרחב הכפרי מציע שקט ובדידות מופלאה. מושלם לכל מי שרוצה לברוח להרים מערי לומבָּרְדיָה האינטנסיביות לטיול אלפּיני קצר. בפסגות ישנן עיירות סקי מעט מנומנמות המציעות את סחורת הסקי היותר מתונה והפחות אקסטרימית שבנמצא. אחלה חוויה למי שמיצה את המון התיירים של עיירות הסקי מצפון.

האלפים הברגמזים
פרימוורה באלפּים הבֶּרְגָמֶזים

עמק וָאלְטֶלינָה – צפון מחוז לומבָּרְדיָה

המרחב הענקי של צפון מחוז לומבָּרְדיָה הוא מעין גרסה פחות פופולרית של מחוז דרום טירול השכן. בדומה לעמק נהר האדיגֶ'ה בו מרוכזות עיקר הערים ונתיבי התחבורה של המחוז דובר הגרמנית, בלומבָּרְדיָה יש את עמק נהר האָדָה. נהר הזורם מסביבת העיר בּורְמיו ועד לאגו די קומו (מהאגם המאורך ממשיך היובל לזרום דרומה עד שנשפך לנהר הפּו). המרחב הצר והיפיפה שבעמקים בינות הרכסים נקרא וָאלְטֶלינָה Valtellina. העיר החשובה בעמק היא בירת הנפה סונְדְריו Sondrio הפצפונת בה מתגוררים כעשרים אלף תושבים.

בעמק נהר זה עיקר האוכלוסייה של צפון מחוז לומבָּרְדיָה ההררי. שם גם נבנו נתיבי התחבורה העיקריים המחברים את גבולה הצפוני של איטליה. בדומה לעמק האדיגֶ'ה, לצד העמק עומדים איתנים האלפּים הנקראים על שמה של העיר בֶּרְגָמו מדרום. מצפון הרכסים המפלצתיים של רכס אורְטֶלֶר בגבול עם דרום טירול. רכס שנמתח ומתעצם עד הפסגות הגבוהות בגבול עם שוויץ.

אופיו של העמק דומה בכל חלקיו, מבורמיו ועד לאגו די קומו. מלא בכפרים ועיירות תיירותיות על גדות הנהר השוצף. מהכפרים והעיירות יוצאים אינספור רכבלים שייקחו אתכם גבוה לפסגות שמעל העמק. העמק משובץ באלפי בתי אירוח, צימרים ומלונות. חלקם הגדול פעיל בעיקר בחורף כחלק מתיירות הסקי המפותחת של צפון איטליה. בקיץ הם חלק ממערך תיירות הבריחה מהחום, בדומה לדרום טירול השכנה.

חלקו ההררי של נהר האדה
חלקו ההררי של נהר האדה והרכסים סביב עמק וָאלְטֶלינָה

ככל שתטפסו גבוה עם הנהר מלאגו די קומו לכיוון בּורְמיו ועיר הסקי המופלאה ליבינו Livigno בצמוד לגבול השוויצרי, העיירות והכפרים יהפכו לאתרי סקי מובהקים. בּורְמיו היא עיירת ספורט חורף מפורסמת. לכל מי שאוהב את עולם הגלישה, בבּורְמיו תמצאו כל חורף תחרויות של מקצוענים במגוון רחב של מתקני ספורט שונים. בבּורְמיו והעיירות סקי שמסביב לה, ישנם המוני רכבלים שייקחו אתכם בחורף מעלה למדרונות הגלישה. בקיץ רכבלים אלו פעילים ברובם, ייקחו אתכם מעלה לביקור קפוא בפסגות האלפיניות. כולל מסלולי הייקנג מטריפים לצל הפסגות הגבוהות ביותר של אירופה.

 

לאגו מאג'ורֶה וצפון מחוז פְּייֶמונְטֶה

לאגו מאג'ורֶה Lago Maggiore, לאגו דֶ'אורְטָה Lago d'Orta והמרחב האלפּיני של צפון מחוז פְּייֶמונְטֶה הוא הכי קרוב שניתן להגיע לחוויה השוויצרית האותנטית. במרחב הקר תגלו איונים מיושבים באגמים קסומים ושלווים לרגלי הפסגות היותר אייקוניות של האלפּים, בראשם פסגת המָטֶהורְן יוצאת הדופן. בעיירות היוקרתיות שבגדת האגמים, בעיקר בעיירת הנופש השיקית סְטְרֶזָה, תחוו את תיירות היוקרה של צפון איטליה, יחדיו עם נופים מהממים של האגמים המקסימים.

גם מאג'ורֶה הוא האגם השני בשטחו באיטליה, עוקב את אחיו הגדול לאגו די גארְדָה. לאגו מאג'ורֶה הוא גבולה המערבי של המחוז עם מחוז פְּייֶמונְטֶה ממערב וגבולה של שוויץ מצפון. הרבע הצפוני של האגם נמצא מעבר לגבול השוויצרי. שם גם נמצאת העיר הראשית לגדת האגם, לוקרנו, עיר איטלקית תחת ריבונות שוויצרית.

אורכו של האגם הוא 65 קילומטרים מדרום לצפון. רוחבו המרבי הוא עשרה קילומטרים (במקטע של לשון היבשה מצפון לעיירת הנופש סְטְרֶזָה שם גם נמצאים האיים הבּורומֶאים), אך ברובו הוא צר מאוד בדומה ללאגו די קומו הסמוך. מבנהו דומה במאפייניו המוארכים לשאר האגמים הקרחוניים המקיפים את רכס האלפּים הן באיטליה אך גם בשוויץ (אגם ג'נבה) וגרמניה (אגם קוסטנצה).

האגם עמוק מאוד, עומקו המקסימלי הוא יותר משלוש מאות מטרים. מימיו קרים מאוד במשך כל השנה, עדות למקורותיו הקרחוניים. חלקו הצפוני מערבי של האגם הוא מהחלקים הגבוהים ביותר של האלפּים. ביניהם המָטֶהורְן (מונטה צֶ'רְבינו), כארבעים קילומטרים מהאגם. מדרום וממזרח לאגם נמתח חלקו הצפוני של העמק נהר הפּו. מקצהו הדרומי של האגם יוצא היובל החשוב טיצ'ינו שזורם דרומה לנהר הפּו דרך העיר פּאבְיָה העתיקה. מערכת של כבישים היקפיים ומנהרות מקיפה את כל שטחו של האגם. מנגישה לתייר את קו המים של האגם (כולל כמובן את חלקו הצפוני בשוויץ).

לטיול פסגות בלאגו מאג'ורֶה וצפון מחוז פּיימונְטֶה, הקישו כאן…

המטהורן
המָטֶהורְן – מונטה צֶ'רְווינו האייקוני בגבולה של שוויץ עם איטליה

 

כתיבת תגובה