המדריך השלם על לינה ומלונאות בונציה

שוק ריאלטו
שוק ריאלטו והקננאלה גראנדה

איפה לישון בונציה?

מבוא למציאת מקום לינה טוב במחיר סביר

הלינה בונציה היא נושא מורכב. כל מי שרוצה לטייל בעיר וללון בה בצורה נאותה חייב להכין את עצמו מראש. ונציה היא בעלת ביקוש תיירותי גבוה במשך כל השנה ויש בה פיקים מטורפים בעת האירועים הייחודיים לעיר (פסטיבל הסרטים, בּיאָנֶלָה – בקיץ ופסטיבל המסכות – בחורף).

החורף שבכל עיר בעולם נחשב לעונה תיירותית חלשה, בונציה כולל את קרנבל המסכות. זאת יחדיו עם כל מה שקשור לתקופה המובילה לחג המולד. אלו מבטיחים כי גם החורף הונציאני הוא אטרקטיבי עבור התיירים. האביב והקיץ מפוצצים תמיד עם פיק קיצוני בעת פסטיבל הסרטים.

מובן מאליו שמומלץ בחום להיות בונציה בעת פסטיבל הסרטים, קרנבל המסכות והבּיאָנֶלָה. בעת האירועים המיוחדים האווירה בעיר היא האווירה הכי מזוקקת של המהות הונציאנית. אך קחו בחשבון שהביקוש ללינה הוא אדיר. חייבים להיות עם היד על הדופק ולמצוא מקום לינה זמן רב מראש.

ברמה הכללית ונציה היא עיר מבוססת תיירות. עיקר כלכלת העיר תלויה בתיירות הנכנסת והתשתיות התיירותיות בהתאם. ונציה היא עיר מלאה במלונות. כמו בכל איטליה אין הרבה רשתות בינלאומיות אלא בעיקר מלונות פרטיים שחלקם טובים וחלקם לא. ישנו יתרון גדול ברשתות הבינלאומיות בעיקר על בסיס הסטנדרטים הבינלאומיים שהמלונות מנסים ליישם. כמובן שגם ברשתות אין קורלציה ברמת המלונאות בין מלונות NH בגרמניה למשל, לעומת המלונות של אותה הרשת באיטליה. באיטליה, רמת המלונות תמיד ירודה יותר, גם אם מדובר ברשת בינלאומית.

בכל הנוגע לשוק העיקרי של המלונאות בונציה, מלונות שהם עסקים פרטיים ומקומיים, יש להבין שרמתם לא תהייה טובה לעומת מלונות פרטיים בארצות אירופה האחרות. על כן יש להפעיל הרבה שיקול דעת בבחירת המלון הנכונה. כמובן בהתבסס על המידע הזמין באינטרנט.

קתדרלת סן מרקו
קתדרלת סן מרקו

הלוגיסטיקה של המלונאות בונציה

הגם שונציה היא עיר שמותאמת היטב לתייר, הקושי התחבורתי הנגזר באופן ישיר מהמבנה הפיזי של העיר אכן גורע ביכולת של התייר לתמרן בגישה למלון. היסחבות עם מזוודות ברכבות או באוטובוסים עירוניים היא גם ככה לא נוחה. אז אם יש להמיר את התחבורה היבשתית בסירות, מידת הנוחות יורדת פלאים. הגישה למלון בונציה (משדה התעופה, מתחנת הרכבת וכו') היא נושא מורכב הרבה יותר מאשר בכל עיר אחרת. יש לתכנן היטב את המסלול למלון. זאת על מנת לא לבזבז את כל האנרגיה על היסחבות מיותרת עם מטען בתעלות העיר.

בכל עיר אחרת, במקרה הכי גרוע (עייפים, מבולבלים, מתעצלים, מתפנקים) לוקחים מונית. מתבאסים על ששילמתם יותר על המונית מאשר על הטיסה. בונציה גם המונית עצמה היא נושא מורכב. יש סירות ספיישל המתפקדות כמונית (יקרות להחריד). אבל גם אז, נדיר שהבל-בוי יוכל לפרוק את מזוודותיכם ישר מהסירה/מונית (יש מלונות שמציעים את השירות). כך שבכל מקרה תצטרכו להיסחב קצת עם מזוודותיכם ברחובות העיר עד שתגיעו למלון.

על כן תתכננו מראש ובאופן מדויק את מסלול ההגעה למלון ואל תקלו ראש בנושא. בונציה נושא הגישה למלון יכול להיות מאוד מתיש. תדעו מראש על איזה קו וָאפּורֶטו לעלות בפּיאזֶלה רומא (כל הרכבות והאוטובוסים מחוץ לעיר מגיעים רק עד לשם). תדעו באיזה רציף לרדת מהוָאפּורֶטו וכמה זמן הליכה יש לכם מהרציף עד המלון.

עיקר קסמה של ונציה היא בנייניה העתיקים ואופן הבנייה הייחודי של העיר על איונים חרוצים בתעלות. מעבר לחוויית הפלא המרהיב הזה יש לזכור שבבניינים העתיקים האלו מתגוררים תושבי העיר ובהם נמצאים בתי המלון. רובם של המלונות בונציה אכן מיושנים. כמובן שיש כאלו משופצים או חדשים אך יש קושי אובייקטיבי כללי בביצוע שיפוצים בבנייני העיר (השינוע של חומרי הבנייה צריך להגיע בסירות ועגלות!!!!). לכן יש קושי לרענן את המלונות.

שוק ריאלטו בערב
שוק ריאלְטו בערב

המדריך השלם לשימוש אינטרנטי למציאת המלון האידיאלי בונציה

על מנת להימנע ממקומות לינה שאינם ראויים וסתם יקרים יש להפעיל שיקול דעת בבחירת מקום הלינה על בסיס צרכיכם. מומלץ ואפילו חובה לחקור היטב את טיב המלון. יש להזמין את המלון על בסיס ביקורות באינטרנט או המלצות פרסונאליות.

בונציה, כמו בכל איטליה אולי מלבד בדרום טירול, מומלץ בחום לברר היטב על טיב מקום הלינה בו בחרתם. לא להסתמך על המזל. סטטיסטית, נניח שאם תזמינו מלון באופן עיוור בהולנד, יש לכם סיכוי של 20 אחוז ליפול על מלון נוראי. באיטליה שיעור זה עולה בצורה ניכרת. שיעור שעולה עוד יותר בעיר כמו ונציה שבה אין רשתות בינלאומיות. אלו מהוות מעין בסיס לרמת מלונאות נאותה אם לא טובה. באיטליה ובונציה בפרט, מומלץ לא לדלג על שלב החקירה האינטרנטית במציאת המלון, דירת ה-AirBNB או כל מקום לינה אחר.

 

ניתוח ביקורות מלונאיות באינטרנט

לכל אתר שמוכר לילות במלון ויש המון כאלו חוץ מבּוקינג, בנוסף לטריפאדוויזור, יש מקבץ של ביקורות על כל מלון שיש. במבט מעט ביקורתי על הביקורות עצמן, ניתן בנקל לנפות ביקורות מזויפות או לא רלוונטיות. זאת בעיקר תוך התאמה בין חיפוש אחר מידע קונקרטי בביקורת המתאים למה שניתן לדעת על המלון. לבין מה שניתן לדעת על סביבתו במגוון הרחב של הכלים שיש לנו.

ראשית, באופן מידי תבדקו את כמות הביקורות על המלון עצמו. אם ישנן מעט ביקורות זאת נורה אדומה. תתמקדו במלונות שישנן עליהם מאות ביקורות שונות במגוון רחב של נושאים. במבט ראשון, אם תראו שכל הביקורות מעולות ותתקשו למצוא ביקורות "עם ביקורת" אמיתית, זאת גם נורה אדומה. היות ותעשיית הזיופים בתחום הביקורות המלונאיות היא ענפה הרבה יותר ממה שאתם חושבים.

תחפשו ביקורות בעברית של ישראלים. זאת גם שפת האם שלכם כך תוכלו לבדוק אם ישנן טעויות דקדוקיות של גוגל טרנסלייט. בנוסף הישראלים בדרך כלל בוחנים את המלונות בצורה זהה. הדברים החשובים או הנושאים הרגישים לכם בתחום המלונאות יהיו חשובים ורגישים גם לכל עם ישראל (בין אם תרצו או לא).

ביקורות באנגלית הם אינדיקציה מצוינת גם כן. הרבה ביקורות באנגלית משמע הרבה תיירים היו במלון הנבדק. מבט מעט ביקורתי על הביקורת יגלה לכם האם הביקורת היא אמיתית או לא. ישנן המון ביקורות של לקוחות שניתן בקלות לזהות בהן את תחנוני פקידי הקבלה של המלון, כולל אזכור שמות ספציפיים של פקידים מצוינים וכו'. סננו את הביקורות הנ"ל, אין להם שום ערך והם נכתבו בפיקוח אדוק של צוות המלון.

תעלה בונציה
הוויזואליות המרהיבה של תעלה ונציאנית לעת ערב

קריאה נכונה של ביקורת מלונאית וכלים לזיהוי זיופים

ישנן המון ביקורות מזויפות. הדרך הכי קלה לאתר אותן היא באמצעות החזרה של האלמנטים והניסוחים בכמה ביקורות מתוך מקבץ. באופן כללי, מי שכותב ביקורת לא כותב אותה כי הכול היה מעולה, כותבים ביקורות על מנת לבקר. מצד שני לא חסרות ביקורות מכפישות על מלונות וגם אותן ניתן בנקל לאתר.

אי לכך, הביקורות הכי אמינות הן אלו שבאמת מבקרות אולם הן מאוזנות. בביקורת תהייה התייחסות ספציפית לאלמנט במלון, פיזי או שירותי, שבאמת הפריע לאורח. לעומת זאת יהיו גם מילים טובות על החוזקות של המלון. אם אלמנט מבוקר חוזר בכמה ביקורות שזיהיתם כאמינות. למשל נושא הרעש מהרחוב או 'בומים' של באסים ממועדון סמוך, קחו בחשבון שבאמת במלון יש בעיה של רעש מהרחוב או של רעש ממועדון סמוך.

ולהיפך, אם כמה ביקורות אמיתיות מבקרות את הרעש ברחוב אולם מציינות שפקידי הקבלה היו מאוד שירותיים ועוזרים. תבינו שבאמת יש בעיה של רעש, אולם השירות בקבלת המלון הוא באמת מעולה.

ביקורות על מלונות אינן ולא יכולות להיות חד-ממדיות. מלונאות זאת אמנות האיזון בין הלתת (המיקום, השירות והמתקנים של המלון) והלקחת (מחיר הלינה). המלון הכי מושלם בעולם בו הכול הכי טוב בעולם, יהיה בהכרח גם מבוקש מאוד ובהתאם מחירו יעלה. כאשר המחיר עולה צצות הביקורות על המחיר זאת בנוסף להילול כל מה שטוב במלון. אף ביקורת חיובית מזויפת לא תציין שהמלון יקר מדיי. לכן אם ראיתם ביקורת מהללת אך יש בה ציון לנושא המחיר, ביקורת זאת אמינה. אז תחשבו היטב מה יותר חשוב לכם? האיכות או המחיר.

 

סיור וירטואלי למציאת המלון האידיאלי בונציה

כלי חשוב נוסף הוא מבט על הרחוב מהמחשב ביתי שלכם, זאת באמצעות Google Earth. כלי זה הוא כלי התחלתי מצוין על מנת לבדוק מה טיב המלון ומה טיב הסביבה הקרובה למלון. במבט מעט פרטני על המלון עצמו ניתן לבדוק האם ישנם חלונות נפתחים למלון או האם החלונות מטונפים? מה מצב הבניין מבחוץ? האם נראה כמו חורבה? האם ישנם דלתות או חלונות שבורים? וכו'.

בדיקה מהירה של סביבת המלון, באמצעות צעידה קדימה ואחורה בתוכנה המעולה, תגלה לכם מה מצב הרחוב והבניינים שבו. האם הרחוב סואן יתר על המידה, או להיפך, האם נראה נטוש. מה מראה הרחוב? הוא נראה מוזנח? האם ישנם הומלסים? עסקים נטושים, ערמות של זבל או גרוטאות וכו'. בערים גדולות, מבחינת הביטחון האישי, תמיד עדיף מלון רועש ברחוב הומה על פני מלון שקט בסמטה צדדית.

ערב ונציאני
ערב ונציאני קסום

האינטואיציה ככלי לבחירת המלון האידיאלי

ברמת העיקרון, בדיקה של מלון זר בעיר שלא הייתם בה, היא מערבולת של חוסר וודאות והתרגשות. כלי עוצמתי מאוד שאינו אהוד על הסטטיסטיקאים שבינינו, הוא האינטואיציה. על בסיס מה שבחנתם בביקורות על המלון ועל בסיס ה"טיול" שעשיתם ברחוב של המלון, הקשיבו היטב לאינטואיציה שלכם. אם ישנה תחושה טובה בקשר למלון תזרמו איתה. ההתרשמות בכלים האינטרנטיים מכילים המון פרטים קטנים שעוד לא הצלחתם לזהות ולנתח. אך התחושה הטובה מתבססת מאותה התרשמות חטופה.

ולהיפך, אם משהו מעורר בכם אי נוחות בנוגע למלון, איזה פרט בביקורות או ברחוב שעוד לא הצלחתם לזהות, תהייה בנוגע למחיר המוזל וכו', אל תהססו לפסול את המלון. ההיצע בונציה הוא גדול מאוד. עם קצת עבודת הכנה יעילה תוכלו למצוא מלון מעולה שיתאים לכם. גם מבחינת הלתת (המחיר) וגם מבחינת הלקבל (מיקום, שירות ומתקנים).

בהתאם למעמדה התיירותי ולעובדה שחצי ממי שנמצא על האיים בכל רגע נתון הוא תייר, ונציה היא עיר שופעת במלונות. לרוב אין שום בעיה למצוא מקום לינה במיקום טוב ובמחיר סביר. יש למסגר זאת בהנחה שהזמנתם מקום לינה מראש. מאוד לא מומלץ להגיע לעיר ללא מקום לינה סגור. גם מבחינת הזמינות וגם מבחינת הנוחות של להסתובב בכל העיר בחיפוש אחר מקום לינה עם מזוודות (אין מוניות בונציה). מסגור נוסף הוא מציאת מקום לינה בעונה הרותחת (בזמן פסטיבל הסרטים והבּיאָנלֶה). אז מומלץ באמת להתכונן מראש ולמצוא מקום לינה זמן רב קודם לכן.

 

מיקום אידיאלי של מקום לינה בונציה

לינה בסן-מרקו וסן-פּּולו

מיקום טוב של מלונות בונציה נובע מכלל פשוט – אם המלון באחד מששת הסֶסְטְייֶרי אז המיקום הוא טוב. ונציה היא קטנטנה, מעבר רגלי מצד אחד של העיר לצידה השני הוא יחסית קצר. זאת ללא שימוש בתחבורה ציבורית. כיכר סן-מרקו ממוקמת במרחק אווירי של לא יותר מקילומטר וחצי מכל נקודה על האיים חרוצי התעלות. הגישה לכיכר המרכזית של העיר או לאזורים המסחריים התוססים היא קלה מאוד מכמעט כל נקודה בארכיפלג.

כמובן שעדיף להתקרב כמה שיותר לסֶסְטְייֶרה (רובע) סן-סרקו. שם נמצאים חלקם הגדול של האטרקציות בעיר וריכוז עצום של רחובות מסחריים מלאים במסעדות ובבתי-קפה. רובע סן-מרקו הוא מרכזה המובהק של העיר. כמעט ואין בו רחובות "ריקים", כאלו ללא חנויות או מסעדות. הרובע תוסס להפליא גם בשעות הערב.

אחרי סן-מרקו, מלונות ברובע סן-פּּולו מציעים גם הם את אותם רחובות תוססים ומעניינים. כמו גם מעבר מהיר לסן-מרקו באמצעות גשר ריאלְטו שמחבר בין שני הרובעים. לחלופין ניתן גם לבחור מקום לינה בחלקו המזרחי המומלץ של רובע דורְסוּדורו בקרבת גלריית האקדמיה וגשר האקדמיה שמחבר את הרובע לסן-מרקו.

מסכות
לילה טוב!!!

לינה ברובעי ונציה האחרים בארכיפלג וביבשה

מיקומם של רוב של המלונות בונציה הם ברובעים סן-מרקו וסן-פּּולו. אלו לרוב יקרים יותר מהמלונות שברובעים במעטפת החיצונית של הארכיפלג. ברובעים החיצוניים ישנם דווקא מלונות לא רעים בכלל במחירים טובים. תזכרו שהגישה לרובע סן-מרקו ברגל היא לרוב קצרה יחסית וניתן גם להשתמש באחד מקווי הוָאפּורֶטו. כך שהמרחק מהמרכז הוא לא כזה נוראי וניתן לחסוך כמה יורו או להעלות את רמת המלון בו תשהו.

לרוב אין ממש צורך ללון מחוץ לונציה. אלא אם באמת מדובר במקרי חירום קיצוניים (בדרך כלל בשיא הקיץ סביב שיא אירועי פסטיבל הסרטים והבּיאָנלֶה) והעיר מלאה עד אפס מקום. העיר מלאה בהמוני מלונות שיודעים להתמודד עם הביקוש האדיר של התיירות. זאת בנוסף לאניות הקרוזים הענקיות שהן בעצמם מעין מגה-מלון צף. עדיף כמובן ללון בתוך הארכיפלג ולהתאמץ ולשלם יותר עבור זה. אך אם לא, ישנם לא מעט מלונות ברובעי העיר היבשתיים המציעים לרוב לינה במחיר זול הרבה יותר.

המלונות ברובעי טֶסֶרָה (ליד שדה התעופה), מֶסְטְרֶה או מֶרְגֶרָה היבשתיים הם דווקא פתרון לא רע. זאת עבור מי שמתכנן רוד-טריפ בצפון איטליה ולא רוצה להפסיד ביקור בונציה. חשוב להקפיד למצוא מלון בקרבת תחנת רכבת שתוביל אתכם ישירות לפּיאזלה רומא דרך גשר ליבּרטי, נסיעה שלרוב לא תארך יותר מחצי שעה. חשוב גם שלמלון תהייה חנייה. המלונות הסמוכים לשדה התעופה ברובע טֶסֶרָה, הם פתרון לא רע למי שרק עוצר בשדה ללילה ורוצה לבקר ביקור חטוף בעיר. הגישה לעיר תהייה דרך האוטובוסים היוצאים תדיר משדה התעופה לכיוון פּיאזלה רומא.