מחוז וֶנֶטו – הנס הכלכלי (והתיירותי) של הצפון-מזרח

המרחב הכפרי של ונטו
המרחב הכפרי של ונטו

מחוז וֶנֶטו הוא אחד המחוזות האטרקטיביים ביותר לתיירים באיטליה. בניגוד לשני המחוזות הכפריים המתויירים ביותר בארץ המגף, קָמְפָּנְיָה וטוסקנה, עיקר העוצמה של מחוז וֶנֶטו קשורה ישירות לכמה מן הערים המיוחדות והיפות ביותר באיטליה. בראשן כמובן הבירה ונציה, אימפריית תיירות עצמאית שאין מילים להכביר על החוויה התיירותית שבה.

אולם מעבר לונציה, גם וֶרונָה, פָּדובָה וויצֶ'נְזֶה הן ערי תיירות מהמעלה הראשונה. וֶָרונָה – עירם של רומיאו וג'וליה, אחת הערים הרומנטיות באיטליה. בפָּדובָה וויצֶ'נְזֶה אוצרות אמנות שלא היו מביישים את פירנצה (בחלקם הגדול של אמנים פלורנטיניים, בראשם כמובן ג'וטו די-בּונְדונֶה).

המרחב הכפרי של המחוז כולל גם הוא כמה מאוצרות הטבע הנדירים של איטליה. בכללם המורדות הדרומיים של רכס הרי הדולומיטים האלפּיניים, בהם נופים הרריים מהיפים בעולם. וכן גם אגמים ובראשם לאגו די גארְדָה, האגם הקרחוני שהפך לבירת תיירות הקיץ הכפרית (הצוננת) של איטליה.

שימו לב!!!  לכל מה שרציתם לדעת על טיול בונציה – אטרקציות, מלונות, תחבורה ועוד…

למדריך השלם לטיול בפָּדובָה, הקישו כאן…

עוד על ביקור בויצֶ'נְזה ועל אתריה המופלאים…

למדריך השלם לביקור בוֶרונָה היפה…

דף זה מביא הצעות לטיולים ואטרקציות במחוז הכפרי המקסים…

גישה למחוז וֶנֶטו ותחבורה במחוז

מחוז וֶנֶטו הוא מחוז מישורי ברובו השוכן צפונית מנהר הפּו (קו הגבול עם מחוז אֶמילְיָה-רומָאנָה). מצפון חתום המחוז על ידי רכס הדולומיטים וממערב נושק עם מחוז לומְבָּרְדְיָה בלאגו די גארְדָה. את מישורי המחוז ואת הגבעות הנמוכות חוצים עשרות נהרות ומאות נחלים שמתנקזים דרומה מרכס האלפּים. אלו הופכים את המחוז לפורה במיוחד.

קרוז בונציה
אוניית קרוז נכנסת לונציה

מחוז וֶנֶטו הוא בין המחוזות הנגישים ביותר באיטליה. במחוז שלושה שדות תעופה בינלאומיים חשובים, מרקו פּולו בונציה, שדה התעופה של טְרֶוויזו (משרת בעיקר את טיסות הלואו קוסט) ושדה התעופה של וֶרונָה. האחרון משמש בעיקר כגישה לאתרי הנופש של טְרֶנְטינו אלְטו-אָדיגֶ'ה (דרום טירול) ולאגו די גארְדָה. שלושת השדות המרכזיים הללו מבטיחים שבמשך כל השנה קל וזול להגיע למחוז.

אם ובמקרה לא מצאתם דיל טוב לשדות של המחוז, מאלְפֶּנְסָה הענקי במילאנו ושדה התעופה של בֶּרְגָמו גם הם אינם רחוקים יותר מדי. גם מהם ניתן להגיע מהם בקלות לערי ואתרי מערב המחוז – וֶרונָה ולאגו די גארְדָה.

הכביש המרכזי (במקביל אליו גם קו מסילת הברזל) המחבר את ערי המחוז הוא ה-E70. כביש שממשיך הלאה למחוז לומְבָּרְדְיָה ובירתו מילאנו. הכביש מחבר את הערים הגדולות של המחוז – ונציה, פָּדובָה, ויצֶ'נְזֶה ווֶרונָה. ה-A13 מחבר את ונציה עם מחוז אֶמילְיָה-רומָאנָה ובירתו בּולונְיָה וממשיך צפונה למחוז פְריולי-ונציה-ג'וּליה.

רובן הגדול של הערים והעיירות, בוודאי אלו שיש סיבה תיירותית להגיע אליהן, מחוברות גם הן במסילת ברזל. במחוז רשת ענפה של מסילות שלרוב מקבילה לכבישים המהירים. גישה ברכבת ישנה גם לערי מחוז לומְבָּרְדְיָה ולערי מחוז אֶמילְיָה-רומָאנָה. הקו שמחבר את ונציה עם בּולונְיָה ממשיך דרומה לכיוון פירנצה ורומא.

 

לאכול במחוז וֶנֶטו

מחוז וֶנֶטו הוא אחד המחוזות החשובים ביותר בהתפתחותו של מה שאנו מכנים אוכל איטלקי. המחוז, יחדיו עם מחוז אֶמילְיָה-רומָאנָה מדרום לנהר הפּו, הוא המרכז של הסגנון האיטלקי הצפוני (בניגוד למחוז קָמְפָּנְיָה שמסמל את סגנון האוכל האיטלקי הדרומי, שמבוסס על רוטב עגבניות כבסיס לרוטב פסטה ולפיצה). הסגנון הצפוני כולל כמובן את השמנת והפטריות כבסיס לרוטב של הפסטה (אלפרדו), יחדיו עם תבשילי בשר וירקות שורש. בניגוד לדרום, הפסטה בצפון תהיה מחולקת לרצועות ולא חלולה. בחלקו המזרחי של המחוז, בסביבת העיר ונציה נפוצים מאוד גם פירות הים והדגים.

טירימסו
הטירמיסו – הקינוח האיטלקי האולטימטיבי יליד טרוויזו

מחוז וֶנֶטו הוא הבית של הקינוח המפורסם הטירמיסו, על בסיס קפה משובח. בנוסף, המחוז הוא מקור הגידול העיקרי לאורז ממנו מפיקים את הריזוטו, אחד המאכלים המזוהים ביותר עם וֶנֶטו. המטבח של המחוז משתמש גם בהמון סוגי ירקות שמשמשים הן לאנְטיפָּסְטי והן כמרכיבים במנות העיקריות. ירקות מיוחדים כגון העולש האיטלקי – הרדיקְיוֺ, מיני זוקיני אקזוטיים ואספרגוס.

 

לינה ומלונות במחוז וֶנֶטו

ברמת העיקרון, רמת המלונות ומקומות הלינה במחוז וֶנֶטו היא לא רעה בכלל. ישנו הבדל מהותי בין רמת המלונאות בונציה למשל לרמת המלונאות בשאר ערי וכפרי המחוז. הלינה בונציה יקרה הרבה יותר, המתקנים ישנים הרבה יותר, אבל הלוקיישן הוא פשוט חלום. המלונות בערי המחוז זולים וטובים יותר מהמלונות של אימפריית התיירות. מעבר לשלושה ימי חובה בונציה, ניתן לצאת מהם לטיולי כוכב במחוז. טיול הכולל את לאגו די גארְדָה והעיירות לירכתי רכס הדולמיטים. אך גם אפשר ללון בפָּדובָה, ויצֶ'נְזֶה ואפילו וֶרונָה כבסיס לביקור במחוז כולל גישה כל בוקר לונציה עם הרכבת. הערים מחוברות ביניהן בצורה מיטבית (כמובן שתשכחו מגישה עם רכב לונציה – רק רכבת).

ניתן למצוא מקום לינה גם במרחב הכפרי של המחוז. בעיירות ובכפרים שמסביב ללאגו די גארְדָה ישנם המוני בתי הארחה לנופש, רמתם גבוהה מאוד והם בסיס מצוין לטיול באזור. ניתן לשלב גם לינה בלאגו די גארְדָה עם ביקור בערי המחוז. זאת כאשר עדיף לחנות את הרכב בעיירות שבדרום האגם, סמוך לתחנת הרכבת. ממנה לקחת רכבת לערים החשובות, וכך לא לשבור את הראש עם חניה.

שוק ריאלטו בערב
שוק ריאלטו בונציה

 

ילדים ונופש משפחתי במחוז וֶנֶטו

מחוז וֶנֶטו הוא אחד המחוזות המזמינים והידידותיים ביותר לילדים באיטליה. במחוז ערים אטרקטיביות מאוד שמבחינה לוגיסטית יחסית קל להגיע אליהן ולטייל בהן עם ילדים (מלבד כמובן ונציה שבה טיול משפחתי הוא הרבה יותר מורכב). כמו כן יש בו גם מרחב כפרי וטבע ולכן הוא משלב היטב את התיירות האורבאנית יחדיו עם תיירות הנופש. כך שגם הגדולים וגם הקטנים ייצאו מאושרים מטיול מתוכנן במחוז.

כמובן שהמרחב סביב לאגו די גארְדָה (קו הגבול בין מחוז וֶנֶטו במזרח, מחוז לומְבָּרְדְיָה במערב ומחוז טְרֶנְטינו אלְטו-אָדיגֶ'ה בצפון) הוא המרחב לנופש עם ילדים ובו נמצאות מיטב האטרקציות המכוונות לילדים, כולל פארק השעשועים הידוע גארדלנד – אחד הפארקים הטובים באירופה. חופי האגם, מסלולי הטיול בטבע ובעיקר ריכוז הפארקים היעיל להפליא בדרום מזרח האגם, כל אלו מאפשרים נופש פעיל עם ילדים שבכל יום יש אקשן מחדש. כלל המרחב סביב לאגם נבנה לטובת הנופש המשפחתי. כשתבואו לשם תצטרפו לרבבות המשפחות האיטלקיות שיוצאות לנפוש בסביבה, חלקם בקמפינג.

גארדלנד
גארדלנד

מזג האוויר המתון עד קריר של האגם בקיץ, יחדיו עם האפשרות המהירה לברוח גבוה להרים, מבטיחים קיץ צונן ונעים למי שלא יכול לסבול את החום והלחות בארצנו. האוויר הצח, המחירים הנוחים, רמת המלונאות הטובה והאוכל הנהדר כל אלו יבטיחו לכם חופשת קיץ קרירה ומהנה עם הילדים במחירים לא רעים בכלל.

 

טיולים במחוז וֶנֶטו

מחוז וֶנֶטו הוא המחוז המגוון ביותר באיטליה, יחדיו עם טוסקנה, מבחינת סוגי הטיולים האפשריים שהוא מציע. בירת המחוז ונציה היא אתר תיירות אורבני מהמובילים והמעניינים בעולם. חלק נכבד מהתיירים שמגיעים למחוז וֶנֶטו, מגיעים אך ורק לטיול אורבני בונציה ולא יוצאים מהעיר בכלל. ונציה היא עיר של לפחות ארבעה ימי טיול ואפשר בקלות לטייל בה גם שבוע ויותר. מבחינת מה שהעיר מציעה לתייר, הגירויים הוויזואליים, מוקדי העניין, תרבות האוכל ועוד, כל אלו מבטיחים עניין והנאה למשך ימי ביקור רבים.

נופש
נופש משפחתי במחוז ונטו

ניתן לשלב טיול של כמה ימים בונציה עם נסיעה ברכבת לשאר ערי המחוז החשובות – פָּדובָה, ויצֶ'נְזֶה וכמובן וֶרונָה. בכך ללא שימוש ברכב, לחוות את כל העושר העירוני הנדיר של המחוז. הבסיס לטיול שכזה יהיה כמובן ונציה עם קפיצה יומית לאחת או שתיים מערי המחוז החשובות.

טיול ברכב במחוז וֶנֶטו אינו כולל בשום אופן את ונציה. העיר אינה נגישה ברכב והחניה בקרבתה מצריכה לוגיסטיקה מורכבת. את הרכב יש לשכור רק לאחר שיצאתם מונציה או לחילופין להשיב את הרכב לפני שאתם מגיעים לטייל בעיר. ונציה חייבת להיות הפתיח או הסיום של הטיול במחוז.

 

טיול היברידי במחוז וֶנֶטו

כמובן שמומלץ לשלב יחדיו את כל הטוב שמחוז וֶנֶטו מציע. זאת ניתן לעשות באמצעות טיול היברידי, הכולל רכב בעת הטיול במרחב הכפרי (המורדות הדרומיים של הדולומיטים, הגבעות האֶאוגָניות ולאגו די גארְדָה) וטיול באמצעות מסילת הרכבת בין ארבעת ערי המחוז החשובות. ערים שממוקמות כשרשרת נוחה מונציה במזרח ועד וֶרונָה במערב (והלאה למילאנו).

ניתן ומומלץ כמובן לשלב ביקור במחוז וֶנֶטו עם כל הטוב של המחוזות השכנים. כולל גישה לכיוון בּולְצָאנו בירת דרום טירול ולהרים שמעליה, או נסיעה למילאנו בירת לומְבָּרְדְיָה. ניתן לבצע ברכב את המשולש של עמק הפּו, יציאה מונציה לכיוון מילאנו וממנה דרום מזרחה לאורך ערי מחוז אֶמילְיָה-רומָאנָה. משולש זה כולל את כל הערים המעניינות והחשובות בשלושת המחוזות החשובים של צפון איטליה.

 

ונציה

ונציה, הבירה של מחוז וֶנֶטו, היא עיר שהיא אגדה תיירותית. המבנה הפיזי הייחודי של העיר – בנוייה על לגונה בים האדריאטי כאשר תעלות מרובות חורצות אותה להמון 'איונים' קטנטנים ומיושבים, הופך את ונציה כולה למכלול שלם של אטרקציה תיירותית ייחודית. המבנה התחבורתי הייחודי של ונציה מוביל לעיר שהיא נקייה לחלוטין מכלי רכב. המבוך האדיר של מדרחובים שהם רחובותיה של ונציה הם אחד הדברים הידידותיים שיש בעולם הזה עבור התייר.

מעבר למבנה הפיזי הייחודי, ונציה היא אחת הערים החשובות ביותר בהיסטוריה הפוליטית והכלכלית של אירופה. זאת בנוסף לחשיבות ראשונה במעלה בתחום התפתחות האמנות.

עוד על כל מה שרציתם לדעת על טיול בונציה – אטרקציות, מלונות, תחבורה ועוד…

סן מרקו והמפינלה
פיאצה סן מרקו בונציה

 

טְרֶוויזו Treviso

שכנתה הקטנה של ונציה מצפון, טְרֶוויזו היפה היא עיר בעלת חשיבות רבה בכוחו הכלכלי של מחוז וֶנֶטו. כמו כן בעלת חשיבות רבה בתרומה הרבה שלה לקולינאריות של הקינוחים האיטלקיים – מקום היוולדו של הקינוח האיטלקי האולטימטיבי – הטירמיסו. העיר היא בית לחברת האופנה האיטלקית הידועה בֶּנָטון. כמו גם לחברות אופנה נוספות מפורסמות כגון סְטֶפָנֶל, סיסְלי ודיאדורה. מה שהופך את השופינג בטְרֶוויזו (עבור מותגים עממיים איטלקיים) לחוויה זולה ומהנה במיוחד. העיר היא הבית גם לחברת מוצרי החשמל האיטלקית הנהדרת דה-לונְגי. חברה שהוקמה במקור לייצור מכונות אספרסו ומכונות גלידה. כיום היא מייצרת את כול סוגי מכשירי החשמל עם שם מותג איכותי.

תעלה בטרוויזו
תעלה בטרוויזו

מעבר לכוחה האופנתי, טְרֶוויזו ידועה בשדה התעופה הגדול של העיר. שער הכניסה לונציה וצפון מזרח איטליה באמצעות חברות הלואו קוסט. בין אם טסתם לטְרֶוויזו ומשם אתם פונים לונציה או בכלל אם אתם מטיילים במחוז וֶנֶטו, תקדישו לעיר הקטנה והיפה כמה שעות ביקור. אתם לא תצטערו על כך.

בטרוויזו מתגוררים כ-85 אלף תושבים. מרכז העיר העתיק חתום בחומה Mura שמקיפה את העיר משלושה כיוונים. מכיוון דרום נחתמת העיר בנהר הסילֶה Sile. העיר נמצאת במרחק נסיעה של ארבעים דקות צפונית לונציה. ניתן לבקר בה במסגרת טיול יום מונציה או כחלק מטיול מקיף במחוז וֶנֶטו.

 

טיול בטְרֶוויזו

את הטיול בטְרֶוויזו כדאי להתחיל כמובן מהקתדרלה של העיר – הדואומו העתיקה מהמאה ה-12. הדואומו של טְרֶוויזו אינה מרשימה כמו הקתדרלות של הערים הגדולות. אולם בהחלט שווה להיכנס אליה רק על מנת לשטוף את העיניים באחת מהיצירות הגדולות של הענק הונציאני טיציאָן Tiziano Vecellio. ציור "הבשורה" של טיציאָן שנמצא בקתדרלה, הוא אינו ציור אופייני לאבא של הציור הכתמי (שהשפיע רבות על ציירי שכבות הצבע מהאמן הפְלֶמי הענק פּטר פּאול רובֶנְס הבּארוקי ועד וינסנט ואן גוך הפוסט-אימפּרסיוניסט) ומאופיין בקווים מדויקים וסגנון פלורנטיני רנסנסי מאוזן. אך מה שמרהיב בציור, שניתן לראות בו את מאבקו של האמן ברצון להתפרע ולצאת מן הקווים. אמנם הקווים מדויקים, אך בדמויות ובבגדיהן ניתן להבחין בבירור ברצונו העז של האמן לשפוך כמויות של צבע.

כנסייה בטרוויזו
כנסיית סן אגוסטינו Chiesa di Sant'Agostino בטרוויזו

 

סיור ימי-ביניימי ברחובות טְרֶוויזו

מהקתדרלה שממוקמת בפינה הצפון מערבית של מרכז העיר העתיקה, תיכנסו אל תוך הרחובות הימי-ביניימים של טְרֶוויזו. תלכו דרך רחוב הקניות המרכזי קָלְמָג'וֺרֶה Calmaggiore. הרחוב הצר והנעים הוא רחוב נהדר לשופינג של מיטב המותגים האיטלקיים שנולדו בעיר. מותגי בֶּנָטון, דיאדורה וסיסְלי מציעים ברחוב את חנויות הדגל שלהן. הרחוב מוביל לליבה של העיר העתיקה – פּיאצָה סֶנְיורי, המרכז השלטוני החילוני של העיר. שם גם נמצא בית העירייה בארמון טֶרֶצֶ'נְטוֺ Tereccento המרשים החולש על הפּיאצָה מצפון וממזרח. מצידו השני של הארמון נמצאת פּיאצָה סן ויטו היפה.

תרגישו חופשי ללכת לאיבוד ברחובות טְרֶוויזו (מרכז העיר מאוד קטן אז לא באמת אפשר ללכת לאיבוד). את העיר חוצות כמה תעלות וסביבן רחובות מקסימים עם חנויות ומסעדות. אל תחמיצו את שוק הדגים המפורסם של העיר הממוקם על 'איון' בתעלות. ה- Isola della Pescheria הוא חוויה מגניבה לכל חובבי שווקי האוכל. שם תוכלו ליהנות מאווירה איטלקית קולנית (אבל במידה כמובן, זה עדיין הצפון המעונב) ומדוכנים שמוכרים דגים ופירות ים טריים לסוחרים ומסעדנים. כמובן שגם תוכלו ליהנות ממאכלי רחוב מטריפים של הדגים הכי טריים שיש כאשר ישנם דוכנים בשוק המטגנים אותם בשמן עמוק או צולים על פלנצ'ות. הטיגון משלב ריח מרהיב של תלייה המסתיר במידה רבה את ריחם הטבעי של הדגים ואת הריחות הקשים של השוק.

 

המוזיאונים העירוניים

לחובבי האמנות והארכיאולוגיה מומלץ לבקר בשני המוזיאונים העירוניים. האחד בסמוך לכנסיית סנטה קתרינה במזרח העיר העתיקה, לא רחוק משוק הדגים. בו תמצאו אוסף מפתיע באיכותו של אמני רנסנס ונציאני. המוזיאון השני ממוקם במערב העיר, נקרא על שמו של לואיג'י בֶייְלו Baillo, האוצר הראשי של המוזיאון העירוני שפתח שלוחה שלו בבניין מודרני. האוסף כולל מוצגים ארכיאולוגיים מרשימים, חפצי נוי וכמובן ציורים. המוזיאון המודרני הוא חוויה מהנה מאוד רק בגין אופן התצוגה המרשים.

תעלה בטרויזו
טרוויזו היפה

 

צפונית לטְרֶוויזו

קוֺנֶליאָנוֺ Conegliano

בנסיעה של שעה צפונה מטְרֶוויזו על ה-A22, תגיעו לעיר הקטנה והיפה קוֺנֶליאָנוֺ. הנסיעה אל העיר היא דרך כרמים מקסימים וגבעות נמוכות המעידות על ראשית ההתרוממות האלפינית האדירה שמצפון. העיר ידועה בשל יין הפְּרוֺסֶקו Prosecco הנהדר ששמו יצא לרחוק. ידועה גם כמקום היוולדו של אלסנדרו דל פְּייֶרו del Piero, החלוץ הענק של יובנְטוס ואחד מגדולי הכדורגלנים האיטלקיים. בקוֺנֶליאָנוֺ מתגוררים 35 אלף אנשים והיא ממוקמת בצפון עמק הפּוֺ. נמצאת במרחק נסיעה קצר צפונה לרכס הרי הדולומיטים ודרום טירול.

גפנים בקרבת קוניאלו
גפנים בקרבת קוֺנֶליאָנוֺ מהם מפיקים את יין הפְּרוֺסֶקו

עיקר מוקדי העניין בעיר מרוכזים לאורך רחוב עתיק, הגלעין של הכפר קוֺנֶליאָנוֺ שממנו התפתחה העיר הקטנה. ביקור בעיירה כולל הליכה ברחוב via XX Settrmbre, שם נמצאת הדוּאומו של העיר. הרחוב יובילכם לפּיאצָה ג'ובאני בּטיסטה צ'ימָה היפה, לב העיר. הכיכר נקראת על שמו של האמן הרנסנסי הידוע שנולד בעיר וכונה צ'ימָה מקוֺנֶליאָנוֺ עת פעל בונציה בתחילת המאה ה-16. לחובבי האמנות מומלץ לבקר בביתו של צ'ימָה, מעט צפונית מהדוּאומו. שם מוצגות כמה מיצירותיו היפות ביותר של הצייר. יצירתו המפורסמת "המדונה והילד" נמצאת בדוּאומו של העיירה.

מומלץ גם לטפס מעט על הגבעות מצפון שם נמצא המבצר שנקרא על שם העיירה, ממנו נשקף נוף מרהיב של עמק הפּוֺ. בגבו של המבצר ניתן לראות את רכס הדולומיטים.

 

בֶּלוּנוֺ Belluno

במרחק של חמישים דקות נסיעה מקוֺנֶליאנוֺ על ה-A22, נמצאת העיר הקטנה בֶּלוּנוֺ. הדרך לבֶּלוּנוֺ היא המעבר בין עמק הפּו השטוח או הגבעתי אל עבר טעימה ראשונה מהנופים הדרמטיים של האלפּים. בבֶּלוּנוֺ מתגוררים כשלושים וחמישה אלף תושבים, היא בירת הנפה שנקראת על שמה ומשויכת למחוז וֶנֶטו. אבל אל תתבלבלו, זה לא ממש מחוז וֶנֶטו, זה כבר האלפּים.

ניתן להגיע לבֶּלוּנוֺ כחלק מטיול במחוז וֶנֶטו ואז לחזור דרומה. או לחילופין לשלב ביקור בעיר עם טיול בדרום טירול. זאת יחדיו עם ביקור בעיירת הסקי הסופר יוקרתית קורְטינָה דֶ'אָמְפָּצו Cortina d`Ampezzo. רזורט סקי שנמצא שעה וחצי נסיעה צפונה בהרים ושייכת מנהלית לנפת בֶּלוּנוֺ (למרות שהיא לגמרי חלק מדרום טירול).

רכס הדולומיטים
רכס הדולומיטים בקרבת בֶּלוּנוֺ

שווה להסתובב כמה שעות במרכזה של העיר הקטנה. רחובות העיר הצרים והפתלתלים כוללים כמה פּיאצות מקסימות כגון כיכר השוק וכיכר הדוּאומו. במרכז העיר ישנן כמה כנסיות יפיפיות שבכולן ציורים ודברי אמנות עתיקים ומרשימים. בכיכר הדוּאומו נמצא גם הארמון של השליטים הונציאנים הפָּלָצו דיי רֶטורי Rettori המרשים. בראשו המגדל טורֶה צ'יביקָה Tore Civica, ממנו נשקף נוף מהמם לכיוון עמק הפּו ולרכסים שמעל העיר מצפון. לקינוח מכל הרחובות הצרים תגיעו לכיכר המרטירים Piazza dei Martiri רחבת הידיים. בה גן מקסים והמוני בתי-קפה אלגנטיים ומסעדות למנוחת צהריים.

כדאי להגיע גם לפּורְטָה רוּגוֺ Porta Rugo מדרום למרכז העיר. מצודה עתיקה המציעה נוף מרהיב לעמק הפּו כמו גם לנהר הפְּייָבֶה Piave הסמוך. נהר רחב ידיים ושופע מים שמנקז את מי הגשמים והשלגים מהרכסים של מזרח האלפּים. הנהר זורם אל עבר הים האדריאטי ונשפך מצפון ללגונת ונציה.

 

מערבית לטְרֶוויזו

החומה של קסטלפרנקו ונטו
החומה של קָסְטֶלְפְרָנְקו וֶנֶטו

קָסְטֶלְפְרָנְקו וֶנֶטו Castelfranco Veneto

במרחק נסיעה של ארבעים דקות מערבה מטְרֶוויזו דרך המרחב החקלאי המקסים של מחוז וֶנֶטו, תגיעו לעיר הקטנה קָסְטֶלְפְרָנְקו וֶנֶטו. עיר הידועה בשל המבנה המדהים שלה כמבצר ימי-ביניימי שהפך לעיירה. אופי מבנה החומה בעיר בנוי בניגוד לערי חומה נוספות כגון פֶרארָה באֶמילְיָה-רומָאנָה או לוּקָה בטוסקנה או אפילו טְרֶוויזו הסמוכה, בה החומה הקיפה גלעין של עיר עתיקה. בקָסְטֶלְפְרָנְקו וֶנֶטו, החומה המבוצרת הקיפה מבצר שהקימו השליטים הונציאנים כחלק ממערך הגנה כנגד יריבתם פָּדובָה. מבצר בצורת מרובע שכל צלע שלו היא בערך 200 מטרים שבתוכו הוקמה העיר.

גלעין העיר שבתוך צלעות החומה מנותק לחלוטין משאר העיר. כיום הביצורים של החומות הפכו לגן עירוני היקפי מקסים, בדומה למה שקיים בלוּקה. הביצורים כוללים מקטעי חומה ענקיים ותעלה היקפית. בהחלט שווה לעשות טיול המקיף את המרובע המבוצר של העיר (רק שמונה מאות מטר הליכה!!!).

קָסְטֶלְפְרָנְקו וֶנֶטו ידועה בנוסף בשל בן העיר המפורסם, הצייר הרנסנסי הענקי ג'יוֺרְג'וֺנֶה Giorgione. ג'יוֺרְג'וֺנֶה פעל בונציה הסמוכה ונודע בעיקר בגין ציור הנוף הדרמטי והסוער אותו מיקם כרקע לסצנות הדתיות. אחת מיצירותיו החשובות של האמן הנדיר שידועה בשמה "המדונה של קָסְטֶלְפְרָנְקו" נמצאת בדוּאומו של העיר.

אל תחמיצו גם ביקור בוילה אֶמוֺ Villa Emo המרשימה שנמצאת בכפר הסמוך פַנְזוֺלוֺ Fanzolo. הוילה היא פרי תכנונו של אנדריאה פַּלַדְיוֺ Palladio, גדול הארכיטקטים של הרנסנס הונציאני. הוילה היא אחת מהדוגמאות היפות לשרשרת הווילות שבנה האדריכל במחוז וֶנֶטו והיא אתר מורשת עולמי של אונסק"ו. לוילה גן רנסנסי מעוצב ומקסים.

 

וילה ברברו
וילה בּארְבּרוֺ

אזוֺלוֺ Asolo

הכפר הציורי אזוֺלוֺ ידוע בעיקר בגין ההיסטוריה של המקום. היה זה הכפר אליו הוגלתה המלכה קתרינה קורְנָארו הונציאנית, במאה ה-15. המלכה קתרינה קורְנָארו נודעה כמי שהרגה את בעלה מלך קפריסין על מנת שעירה ונציה תוכל לזכות באי החשוב. אי שחלש על המסחר עם מזרח אגן הים התיכון. כיום הכפר הקטן נהנה מהמולת התיירים הבאים לבקר במקום המקסים, מוקף מצפון ברכס הדולומיטים ומדרום מציע נוף נדיר לעמק הפּו. צאו לטיול נעים ברחובות הצרים של הכפר. אל תחמיצו את הארמון בו חיה המלכה, ממנו נשקף נוף עוצר נשימה.

במרחק נסיעה קצר מזרחה, בכפר הסמוך מאסֶר Maser, נמצאת וילה בּארְבּרוֺ Barbaro המהודרת. גם וילה זו היא פרי תכנונו של אנדריאה פּלָדְיו וגם היא כמו עשרות וילות במרחב הכפרי של מחוז וֶנֶטו, הוכרזה כאתר מורשת עולמי של אונסק"ו. מומלץ לבקר בוילה בשל הפרסקאות הנדירים. עיקרם יצירה של אשליות עומק מרהיבות תוך כדי שימוש בהקצרות חריפות.

 

בַּסַאנוֺ דל גְרָאפּה Bassano del Grappa

במרחק נסיעה של רבע שעה מאזְוֺלוֺ, נמצאת בַּסַאנוֺ דל גְרָאפּה היפה. עיר שידועה בשל גשר העץ המרשים של אנדריאה פָּלָדְיו הנמתח מעל נהר הבְּרֶנְטָה רחב הידיים הזורם דרכה. העיר בת ארבעים וחמישה אלף התושבים היא מקום הייצור של הברנדי האיטלקי שנקרא על שם העיר – הגְרָאפּה, שעשוי מתסיסת קליפת הענבים.

ביקור במרכז העיר העתיקה הקטן כולל כמובן ביקור בגשר העץ המדהים של פָּלָדְיו, שמכונה הגשר האלפּיני. העיר ממוקמת בדיוק בנקודה בה מתחיל להתרומם רכס האלפּים. הגשר המקסים של פָּלָדְיו הוקם על חורבות גשר קודם שהתקשה להתמודד עם עליית מפלס הנהר עם הפשרת השלגים באביב ובקיץ. הגשר של פָּלָדְיו הותאם בצורה דינאמית להתרחב עם עליית מפלס נהר הבְּרֶנְטָה. נחשב עד ימינו לפתרון הנדסאי גאוני של האדריכל הרנסנסי המופלא.

גשר העץ של פלדיו בבסאנו דל גראפה
גשר העץ של אנדריאה פָּלָדְיו בבַּסַאנוֺ דל גְרָאפּה

אל תחמיצו ביקור בדוּאומו היפה של העיר כמו גם בכנסיית סן פרנסיסקו המרשימה. בסמוך אליה נמצא האוצר המפתיע של בַּסַאנוֺ דל גְרָאפּה, המוזיאון העירוני Moseo Civico di Bassano בו אוסף קטן ואיכותי להפליא. אוסף הכולל ציורים של אמנים מנְייֶריסטים איטלקיים כגון ג'אן בּטיסטה טְייֶפּולו Tiepolo וג'קופּו דה בָּאסָאנו (בן העיר הידוע ביותר). כמו גם ציורים של רמבּרנדט ההולנדי והצייר הגרמני הפנומנלי אלבּרכט דירר Durer, מגדולי הרנסנס הגרמני הנדיר והמופרע.

 

פָּדובָה – ערש איטליה הצפונית

פָּדובָה היא העיר העתיקה ביותר בצפונה של איטליה ואחת הערים ההיסטוריות החשובות בעמק נהר הפּו. במהלך התקופה הרומית פָּדובָה הייתה העיר המרכזית בצפונה של איטליה אך תמיד נראה שהיא חוסה בצל שכנותיה הגדולות והחזקות יותר – ונציה ווֶרונָה. פָּדובָה היא עיר שתהילתה נמלטת ממנה. אל אף שפּדובאים הם אלו שהקימו את ונציה במאה החמישית, כאשר נמלטו מהעיר מאימת צבאו של אטילה ההוני, נותרה העיר היפה כצל לאחותה הצעירה והנוצצת ממזרח. הגם שפַּדוֺבה הייתה הסט לסיפורו הידוע של וויליאם שייקספיר "אילוף הסוררת", פָּדובָה לא מינפה את המחזה השייקספירי לתהילה תיירותית מטורפת כמו שכנתה ממערב וֶרונָה – הסט של "רומיאו ויוליה". כיום פָּדובָה היא עיר בסדר גודל בינוני, עם כמה מהאתרים החשובים בהיסטוריה של האמנות. עיר עתיקה ויפה שאסור בשום פנים ואופן להחמיץ.

למדריך השלם לטיול בפָּדובָה, הקישו כאן…

גטמלטה
פסלו של דונטלו בכניסה לבזיליקה סן אנטוניו

 

דרומית לפָּדובָה

תעלת בְּרֶנְטָה Brenta Canal

המרחב הכפרי שמדרום לפָּדובָה הוא ליבו של המרחב החקלאי הנינוח של מחוז וֶנֶטו, מצפון לנהרות החשובים של עמק הפּו. המרחב מתאפיין בתצורות נוף מקסימות ומרחב כפרי שהזמין בנייה מפוארת של בתי הקיץ של עשירי ערי המחוז (מונציה, פָּדובָה וויצֶ'נְזֶה). וילות שנבנו ברובן לאורך תעלת הבְּרֶנְטָה הידועה.

וילות ליד תעלת ברנטה
וילה ליד תעלת ברנטה

בנסיעה דרום מזרחה מפָּדובָה נמתחת תעלת בְּרֶנְטָה. תעלה שנחפרה במאה ה-16 במטרה לנתב את הנהר הרחק מלגונת ונציה. בכך למנוע מהסחף שיורד עם הנהר מהרי האלפּים מלהצטבר בלגונה. לאורך התעלה המקסימה נבנו וילות כפריות מרשימות ביותר שכמה מהן גם פתוחות לקהל המבקרים. הטיול לאורך התעלה נערך בנסיעה בכבישים המקבילים לנתיבה. אלו מציעים טיול רכב נינוח במרחב הכפרי של וֶנֶטו. טיול עד לדרום מלגונת ונציה בואכה שפכי הנהרות הגדולים של המחוז – האׁדיגֶ'ה ונהר הפּו.

 

הגבעות האֶאוגָניות Colli Euganei

בנסיעה של חצי שעה מערבה מהתעלה, דרומית לעיר פָּדובָה, תגיעו לגבעות שצומחות במפתיע באמצע המישור של עמק הפו. הגבעות האֶאוגָניות, הם רצף של הרי געש קדומים שכבויים כבר עשרות מיליוני שנים. ההרים נשחקו עם הזמן והפכו לגבעות חרוטיות מוזרות למראה. אמנם הרי הגעש כבויים אך מתחת לפני השטח האזור הגעשי עודנו פעיל. במרחב הגבעות עשרות מעיינות מינרליים חמים.

המעיינות החמים היו פופולאריים מאוד בתקופה הרומית, אז נבנו סביבם מרחצאות עתיקות. כמו גם מגוון של פעילויות נופש נוספות כגון אצטדיונים ותיאטראות שכיום בחלקם נערכות חפירות ארכיאולוגיות. עיירות המרפא החשובות באזור הן אָבָּאנו טֶרְמֶה Abano Terme ומונְטֶגְרוטו טֶרְמֶה Montegrotto terme. שתיהן במרחק נסיעה של עשר דקות דרומית מפָּדובָה. בעיירות מלונות מרפא קצת מיושנים אבל לחובבי המרחצאות החמים, תהה זו חתיכת חוויה.

בנוסף, הגבעות משובצות בלא מעט וילות מרשימות ובהחלט כדאי לשוטט ביניהן עם רכב. תגיעו גם לקאזה די פֶּטְרָרְקָה Petrarca בעיירונת המקסימה אָרְקואׁה Arqua בחלקן הדרומי של הגבעות. העיירה הייתה בית נופש של המשורר הימי-ביניימי הנודע פרנצ'סקו פֶּטְרָרְקָה שקישט את ביתו בציורי קיר מרהיבים. ניתן לבקר בביתו של המשורר שקבור בכנסייה הסמוכה.

הגבעות האאוגניות
נוף הגבעות האֶאוגָניות

אל תחמיצו ביקור גם בוילה בּארבַּריגו Villa Barbarigo הידועה בגן האיטלקי הבּארוקי יוצא הדופן שלה. הגן האינטראקטיבי הכולל מערות (גְרוטו), מזרקות, תעלות, אגמים מלאכותיים והמוני שבילי הליכה. גן שהוא בריחה מרעננת לתוך עקרונות העיצוב של הגנים האיטלקיים. בגן ישנו גם מבוך ענקי.

 

ויצֶ'נְזֶה – מגרש המשחקים של אנדריאה פָּלָדְיו

ויצֶ'נְזֶה היפה הייתה פחות או יותר מגרש המשחקים והניסויים של גדול הארכיטקטים של הרנסנס הונציאני, אנדריאה פָּלָדְיו Palladio. למזלה של ויצֶ'נְזֶה של היום, המאה ה-15 הייתה צירוף מופלא של שגשוג ופיתוח. שליטי העיר זכו במתן משרת מתכנן העיר לארכיטקט צעיר יליד פָּדובָה הסמוכה. הוא שהפך במהרה לגדול הארכיטקטים הצפוניים, מתחרה וממשיך דרכם של פיליפּו בְּרונָלֶסְקי Brunelleschi ולאונה בּטיסטה אלְבֶּרְטי Alberti, גדולי הארכיטקטורה של פירנצה. פָּלָדְיו פעל בעיקר בויצֶ'נְזֶה בה תכנן לא פחות מ-23 בניינים, כל אחד כיום הוא חתיכת אטרקציה תיירותית. העיר כיום היא אטרקציה תיירותית בגין אותם בניינים מרהיבים של פָּלָדְיו. זאת כשם שרומיאו וג'וליה הן האטרקציה התיירותית של וֶרונָה הסמוכה.

עוד על ביקור בויצֶ'נְזֶה ועל אתריה המופלאים…

כיכר הסניורי בויצ'נזה
כיכר הסֶנְיורי בויצֶ'נְזֶה

 

וֶרונָה – עיר האהבה (עירם של רומֶיאו ויוליָה)

לא לחינם בחר ויליאם שייקספּיר הסופר האנגלי המפורסם, את סיפורם של רומֶיאו ויוליָה ואת העיר וֶרונָה לבסיס העלילה של אחד ממחזותיו הידועים והרומנטיים ביותר. זוהי ללא ספק העיר הרומנטית ביותר באיטליה!

במרכז העיר, האָרֶנָה של וֶרונָה, האמפי-תיאטרון העתיק וממנו עולה מדרחוב זעיר ומרוצף שמכניס אותנו הישר למאה ה-16 לסיפורם של רומֶיאו ויוליָה. וֶרונָה קטנה אך מרהיבה ויש בה את כל מה שתייר מחפש: אווירה, היסטוריה, שלווה, נוחות, רוגע וכן גם קניות.

למדריך השלם לביקור בוֶרונָה היפה…

הארנה של ורונה ומגדל למברטי
הארנה של ורונה ומגדל למברטי

סנְטוּאָרְיו מדונה דלה קורונה Santuario Madonna della Corona

כחמישים דקות נסיעה צפונית מוֶרונָה, בכיוון טְרֶנְטו, נמצא אחד המנזרים ההזויים והמרהיבים ביותר בכל צפון איטליה. הסנְטוּאָרְיו של המדונה דלה קורונה ממוקם במורדותיו המזרחיים של מונטה בּאלְדו המסיבי, שמעברו השני משקיף על לאגו די גארדה.

המנזר עצמו חצוב בסלע ההר במצוק שמאונך בזווית בלתי נתפסת של 90 מעלות. הצריח של מגדל הפעמונים הגבוה נראה כשמתקשה לגרד את עוצמתו הבלתי נתפסת של ההר האימתני. המנזר והכנסייה היפה הם אתר ביקור פופולרי מאוד למי שבדרכו לדרום טירול, או למי שמבקר בלאגו די גארדה. הגישה למנזר היא רגלית. ישנה חניה בכפר הסמוך ספיאצי Spiazzi, בו תמצאו גם לא מעט מקומות לינה חביבים.

מדונה דלה קורונה
סנְטוּאָרְיו מדונה דלה קורונה

 

לאגו די גארְדָה – נופים, שיט ושעשועים

אגם גארְדָה, האגם הגדול באיטליה, מציע בגדותיו המוני אטרקציות המותאמות היטב לחופש משפחתית. העיירות והכפרים על גדות האגם מושכים כל קיץ רבבות של תיירים, חלקם הגדול איטלקים אלו באים ללון ולנפוש בכמה מבתי הארחה הטובים והיפים באיטליה. מקבץ גני השעשועים שבפינתו הדרום מזרחית של האגם, משלימות את מגוון האטרקציות הנדיר המותאם לחופשה משפחתית.

למדריך השלם לטיול בבירת הנופש המשפחתי הצונן…

לאגו די גארדה
לאגו די גארדה

כתיבת תגובה