נאפּולי

לראות את נאפּולי ולמות Vedi Napoli e poi muori

קסטל נואבו
סימלה של נאפולי – הקסטל נואֶבו

נאפּולי היפיפייה היא אחת הערים המורכבות ביותר באיטליה. מרכז העיר של נאפּולי והשכונות שבקרבת נמל העיר מרכזים כמות אתרים חשובים שלא היו מביישים גם את מרכזה של פירנצה, אימפריית התיירות של טוסקנה. אבל המוניטין של נאפּולי… הכל מתחיל ונגמר במוניטין.

שימו לב – לכל האתרים, האטרקציות, מוקדי העניין וכל מה שיש לראות ולעשות בנאפּולי, הקישו כאן…
(אבל קודם קראו את המשך העמוד…)

נאפּולי היא באמת פנינת תיירות ייחודית. בירת מחוז קמְפָּנְיָה התברכה בנוף אורבאני נדיר כמו גם באתרי תיירות סמוכים מהידועים והאטרקטיביים באיטליה כגון פּומְפֶיי, קָפְּרי ואָמָלְפי. ולמרות זאת, רבים מהתיירים שנוהרים למחוז קמְפָּנְיָה נוטים לדלג או לצמצם מאוד את הביקור בבירה. בעיקר בגין השם הרע שיצא לה.

היות ונאפּולי היא אינה עיר בטוחה לתייר כמו שאר ערי התיירות החשובות באיטליה כגון רומא, פירנצה או ונציה, הביקור בה מצריך יותר תכנון מדויק והכרת השטח. אין זה אומר בשום פנים ואופן שיש לוותר עליה. נאפּולי היא אמנם לא עיר שכדאי ללכת לאיבוד ברחובותיה, אולם גם ביקור מדויק בכל האתרים שתרצו לראות ייתן לכם טעימה מצוינת מהעיר. את הרוגע והללכת לאיבוד שימרו נא לבטן-גב וההייקינג המופלאים בחוף האָמָלְפיטאני.

המפרץ והר וזוביוס
המפרץ והר וֶזובְיוס

 

הגיאוגרפיה של נאפּולי

נאפּולי היא הבירה בלתי מעורערת של דרום איטליה. העיר בתרבותה ובהיסטוריה שלה מסמלת יותר מכל את מה שאנחנו יודעים וחושבים על דרום איטליה ועל המורכבות שלה. מצד אחד איטליה היצרית, המאפיוזית, הקולנית והעצבנית. מצד שני איטליה של הנופים היפים ביותר. איטליה של האוכל החלומי מבוסס רוטב העגבניות ואיטליה החמה והמרגשת ביותר.

בעיר נאפּולי עצמה מתגוררים סביב למיליון תושבים והיא העיר השלישית בגודלה באיטליה אחרי רומא ומילאנו. במטרופולין העצום המקיף את העיר, בשטח בנוי רציף מקָזֶרְטָה Caserta בצפון ועד סָלֶרְנו Salerno בדרום, מתגוררים ארבעה מיליון תושבים. העיר נמצאת לחוף מפרץ נאפּולי, חלק מהים הטירָני. בעיר נמל ענקי, הנמל החשוב ביותר בדרומה ומרכזה של איטליה. כמו גם ריכוז של אמצעי תחבורה הן מסחריים והן לאומיים ההופכים את העיר למרכז תחבורתי חשוב ביותר.

על העיר נאפּולי מוטל צל גדול ממזרח. הר וֶזוּבְיוּס הענקי והמאיים שמדי פעם מעשן לו עם איזו התפרצות פירוקלסטית קטנה. מזכיר לתושבי המפרץ את קיומו ואת ההיסטוריה של העיר הרומית פּומְפֶיי. עיר ששגשגה במורדותיו הדרומיים ונמחקה ברגע בשנת 79 לספירה. הנוף המרהיב של הר וֶזוּבְיוּס במזרח והמפרץ הכחול ממערב הופך את נאפּולי לאחת הערים היפות באיטליה.

לועו המאיים של הר וזוביוס
לועו המאיים של הר וזוביוס

 

ההיסטוריה של נאפּולי

נאפּולי התחילה כקולוניה קטנה של יוונים בעת העתיקה. כחלק מתהליך ההתפשטות של יוון לתוך יוון הגדולה (מָגְנָה גְרֶקָה), כפי שכונתה איטליה. הישוב היווני הראשון הוקם במאה התשיעית לפני הספירה במערבה של העיר כיום. הוקם בקרבת קסְטֶל דֶל'אובו Castel Dell'ovo של ימינו, ברובע סנְטה לוּציָה. ישוב קטן זה שימש כנמל ים וחלש על המסחר בחלקה המערבי של ארץ המגף. מאתיים שנה לאחר מכן ההתיישבות התרחבה לעיר חדשה (ניאָה פּוליס). העיר החדשה הוקמה ממזרח לגלעין ההתיישבות על המישור הרחב שלכיוון הר וֶזוּבְיוּס.

בתקופה הרומית הפכה נאפּולי למקום המפלט של האצילים ושל עשירי רומא. מקלט מכל הרעות החולות של בירת האימפריה. קיסרים בנו בעיר ובסביבתה את בתי הקיט שלהם, בעיר נבנו וילות ובתי ציבור חשובים. נאפּולי ניצלה מהגורל האכזרי של שכנותיה מדרום – פּומְפֶיי והֶרְקוּליניוּם Herculaneum שנחרבו עם התפרצות הר וֶזוּבְיוּס בשנת 79 לספירה. זאת רק בגין כיוון הרוח שנשא את ההתפרצות כולה דרומה ולא מערבה.

עם התמוססותה של האימפריה הרומית ירדה קרנה של נאפּולי. במהלך ימי-הביניים העיר כמעט ולא התפתחה. רק בעת הרנסנס חזרה חשיבותה של העיר כמרכז מסחרי חשוב והיא נהייתה למרכז השלטוני של ממלכת אָרָאגון. בית אָרָאגון היה בית האצולה ששלט בספרד בסוף המאה ה-15 ושלט גם על כל דרומה של איטליה. השלטון הספרדי השקיע רבות בעיר ובתחילת המאה ה-17 הייתה נאפּולי העיר הגדולה באירופה עם כמעט רבע מיליון תושבים, יחדיו עם פּאריס. לאחר השלטון הספרדי שוב קפאה העיר ומעמדה הכלכלי הדרדר. השליטה בעיר החליפה ידיים שוב ושוב עד שב-1860 נכנס צבאו של ג'יוסֶפֶה גאריבָּלְדי Garibaldi לנאפּולי והעיר סופחה לאיטליה המודרנית.

העיר מזוהה מאוד גם הפיכתה של איטליה לפשיסטית בשנת 1922. אז ארגן בֶּניטו מוסוליני צבא נאמנים של רבבות בעיר נאפּולי והחל לצעוד איתם לכיוון רומא במה שנודע כ"מצעד על רומא". על מנת למנוע התנגשות ומלחמת אחים, הציע המלך את ראשות הממשלה למוסוליני.

היסטוריה של נאפולי
בירת העתיקות של איטליה

 

איך להגיע ואיך להתנייד בנאפּולי

טיסות לנאפּולי

שדה התעופה של נאפּולי ממוקם בסמוך למרכזה של העיר ומציע גישה נוחה מאוד למרכזה. שדה התעופה אינו גדול אבל ניתן להגיע אליו יחסית בקלות. לרוב הגישה אליו תיעשה בטיסות המשך דרך שדות תעופה גדולים באיטליה כגון ליאונרדו די ווינצ'י ברומא או מלְפֶּנְסה במילאנו, או בהגעה משדות תעופה ביוון ובטורקיה. לרוב, בעונת התיירות החמה, ישנן גם טיסות ישירות בתדירות משתנה משדה התעופה בן-גוריון. נחיתה בנאפּולי תאפשר לכם טיול במחוז קמְפָּנְיָה בלבד בצורה נוחה מאוד. כולל שימוש בתחבורה הציבורית הלא רעה בכלל המקשרת היטב את כל האטרקציות החשובות במחוז.

הגישה משדה התעופה למרכז העיר היא קלה ביותר. ניתן לקחת אוטובוס ישר מהיציאה מהטרמינל לפּיאצָה גאריבָּלְדי הסמוכה לתחנת הרכבת המרכזית. תחנת הרכבת המרכזית של נאפּולי ממוקמת מעט מזרחית מהעיר העתיקה. נסיעה באוטובוס מהשדה למרכז תיארך בערך רבע שעה.

ניתן גם לקחת מונית מהשדה לכל נקודה ברחבי העיר. נסיעה במונית בנאפּולי היא ממש משתלמת מבחינת המחיר והנוחות. נסיעה במונית למרכז תארך בין חמש לעשר דקות בלבד. זאת בגין קרבתו של שדה התעופה למרכז העיר.

מובן שלא מומלץ לשכור רכב בשדה ולנסוע איתו לתוך העיר. אלא לשכור את הרכב עם עזיבתכם את נאפּולי בלבד ויציאתכם למרחב הכפרי של המחוז. תזכרו שגם לא מומלץ להגיע לחוף האָמָלְפיטאני עם רכב שכור בגין הפקקים והמחסור החמור בחנייה בכפרים והעיירות לאורך החוף.

קסטל דלאובו
קו החוף וקָסְטֶל דֶלְ'אובו ברקע

 

רכבת לנאפּולי

בדומה לשדה התעופה של העיר, גם תחנת הרכבת המרכזית ממוקמת בקרבת מרכז העיר. נסיעה לנאפּולי מתחנת הטרמיני של רומא תעלה סביב ה-25-20 יורו ומשך הנסיעה יהיה שעה ורבע. כמובן שמומלץ להזמין כרטיסים מראש ולהשיג את הכרטיסים המוזלים (מחירם נקבע על בסיס ביקוש מצופה, תלויים כמובן גם בשעת הנסיעה וביום הנסיעה). מצער, אבל אין רכבות ישירות משדה התעופה של רומא. יהיה עליכם לנסוע מהשדה אל תחנת הטרמיני ושם להחליף רכבת.

תחנת הרכבת של נאפּולי מציעה כמובן גם גישה נוחה לכל האתרים החשובים במחוז קמְפָּנְיָה. נסיעה מנאפּולי לאתר העתיקות בפּומְפֶיי תיארך סביב הארבעים דקות ועלותה 2.5 יורו בלבד. תחנת הרכבת של פּומְפֶיי נמצאת במיקום נוח, כחמש דקות הליכה מהכניסה אל אתר העתיקות. נסיעה מנאפּולי לסָלֶרְנו, שער הכניסה לחוף האָמָלְפיטאני תיארך סביב הארבעים דקות ועלותה זניחה גם כן, סביב השלושה וחצי יורו.

 

מעבורת מנאפּולי

נמל נאפּולי הוא הנמל החשוב ביותר בדרומה של איטליה, הן מבחינה מסחרית ובטח מבחינה תעבורתית. אמנם ספק אם הגישה של תיירים אל העיר תיעשה במעבורת, אולם גישה למגוון רחב של אתרים במחוז קמְפָּנְיָה ומעבר לו תיעשה באופן חוויתי במעבורת שתפליג מנאפּולי. מנמל העיר יוצאות מעבורות לכמעט כל אתר בדרומה של איטליה. מהנמל יוצאות אפילו מעבורות לפּלֶרְמו בירת סיצילְיָה וקלְייָרי בירת סרְדיניָה.

האתר הכי פופולארי שהגישה אליו היא באופן בלעדי במעבורת, הוא כמובן האי קָפְּרי. אליו ניתן להגיע במעבורת רק מנאפּולי, סורֶנְטו או אמָלְפי. היות ואין בשום פנים ואופן להחמיץ את קָפְּרי אז סביר להניח שתגיעו בכל מקרה לנמל נאפּולי ותחוו את השיט המגניב הזה במעבורת איטלקית ענקית.

 

סירות
סירות בנמל

רכב וחניה בנאפּולי

גישה ברכב לנאפּולי מכיוון צפון היא נוחה מאוד גם כן. נסיעה מרומא לנאפּולי אורכת סביב השעתיים וקצת על ה-A1, כביש האגרה הנהדר החוצה את איטליה מהצפון אל הדרום. לנסיעה חווייתית הרבה יותר וארוכה הרבה יותר, מומלץ מאוד לנסוע דרך ערי החוף של מחוז לאצְיו דרך אנְציו.

באופן כללי, בדומה לכמעט כל הערים הגדולות והמתויירות באיטליה, לא מומלץ להיכנס לנאפּולי עם רכב. זאת בשל ההתמצאות המוגבלת של התייר ברחובות ובחוקי התנועה בעיר (חלקים נכבדים בעיר מוגבלים לכניסת רכבים שאינם של תושבי המקום). אך בעיקר עקב המחסור החמור במקום חניה הגיוני (מבחינת מחיר ובטחון).

אין כמעט חניה פנויה במרכז העיר של נאפּולי בסמוך לאתרים והאטרקציות של העיר. בעוד בערים אחרות באיטליה ניתן לחנות בשכונות וברובעים הסמוכים למרכז העיר, בנאפּולי אין זה המצב. לא מומלץ להשאיר את הרכב ברובן של שכונות העיר היות ומכונית של תיירים הן מטרה מבוקשת מאוד לפריצה. תיזהרו – בנאפּולי אכן פורצים רבות לרכבי תיירים. אז כמובן, אל לכם להשאיר שום דבר ברכב, כולל מזוודות. אבל למה אתם צריכים את כל כאב הראש הזה? פשוט אל תיכנסו לעיר עם רכב.

למי שמגיע למחוז קמְפָּנְיָה עם רכב ורוצה להשאירו מחוץ לנאפּולי לביקור בעיר, ניתן לחנות באחד מכמה החניונים הסמוכים לשדה התעופה. חניה בעלות של 10 יורו בערך ליום חניה. משם ניתן להשתמש בתחבורה הנוחה מהשדה אל מרכז העיר. רובם של החניונים בשדה הם טובים ותחת שמירה, אבל אל תופתעו אם גם שם פורצים.

 

מתי להגיע לנאפּולי?

העונה החמה במחוז קמְפָּנְיָה

מי שמגיע לנאפּולי בדרך כלל מגיע אל העיר כחלק מטיול מקיף בחבל קמְפָּנְיָה. הגישה לנאפּולי קשורה קשר אדוק לעונה החמה של המחוז. בעיקר עונת התיירות העמוסה לעייפה של חוף אָמָלְפי ותיירות הנופש הן המקומית והן הכלל אירופאית המציפה את המחוז שטוף השמש. רוב מי שמגיע לנאפּולי מגיע באביב ובקיץ. אז פעילות הנופש בעיר ובקרבתה פעילה (וישנם שם יופי של חופים ורזורטים שלא מוכרים בכלל לישראלים).

נאפולי אחרי הגשם
נאפּולי אחרי הגשם

העונה הקרה

אם לא בניתם על חופשת נופש של בטן-גב, כדאי מאוד להגיע לנאפּולי דווקא בחודשי החורף והאביב המוקדם. האוויר הצונן נראה כמו מרגיע את האווירה הלוהטת של העיר. היא נראית גם הרבה יותר נינוחה. גם הטיול בחוף אָמָלְפי כמו בפּומְפֶיי ובקָפְּרי הוא מאוד נעים בעונה הקרה. אז הכל רגוע ולא צפוף ואפילו ישנה חניה.

כמובן שצבע הים פחות כחול בחורף, חלק נכבד מהעסקים התלויים בתיירות סגורים אז לשיקולכם ולהעדפותיכם. מה עדיף? מרחב ואוויר נעים או אווירה רותחת, צפיפות וצבע ים טורקיז וחלומי.

 

טיול בנאפּולי

כל האתרים החשובים בנאפּולי מרוכזים לאורך רצועה ברוחב קילומטר מהים. רצועה בצורת חצי סהר העוקבת את מבנה המפרץ לו העיר נושקת. הרצועה נמתחת מתחנת הרכבת המרכזית של העיר ממזרח. בסמוך אליה הרובע העתיק של העיר – הסֶנְטְרו סְטוריקו Centro Storico. לאחריו המרכז המסחרי של פּיאצָה טריאֶסְטֶה אֶ טְרֶנְטו וויה טולֶדו על גבול הרובע הספרדי. מדרום רובע סנְטה לוּציָה והנמל של העיר – המרכז השלטוני ההיסטורי של שליטי העיר המתחלפים מאז ימי-הביניים (שושלת בּורבּון, מלכי אָרָאגון ועוד).

כל הטיול בנאפּולי יארך באותה רצועה שאורכה ממזרח למערב קילומטר וחצי. מהנמל בדרום עד המוזיאון הלאומי לארכאולוגיה מצפון (עם קפיצה נוספת צפונה לקטקומבות של סן גֶ'נֶרו ומוזיאון הקָפּודימונְטֶה). חשוב לא לסטות מאותה רצועה, לא להיכנס לשכונות המגורים מבלי שאתם יודעים בדיוק לאן פניכם מועדות.

לכל האתרים, מוקדי העניין וכל מה שיש לראות ולעשות בנאפּולי…

רחוב בנאפולי
רחובות הסֶנְטְרו סְטוריקו

 

שופינג ושווקים בנאפּולי

שופינג

מרכז העיר העתיקה הסֶנְטְרו סְטוריקו, הוא אזור שלם שמלא בחנויות ומסעדות. המרכז הקטן של העיר ליד הדוּאומו הוא שטח הסתובבות נהדר לשופינג על הדרך שבין אתר למשנהו.

ללא עוררין, רחוב השופינג המרכזי של נאפּולי הוא ויה טולֶדו. הרחוב שהוא גבולו המזרחי של הרובע הספרדי, בחלקו הדרומי הוא מדרחוב. אליו מתנקזת כל תרבות השופינג של נאפּולי. ברחוב רשתות בינלאומיות ומקומיות, מסעדות וכל מה שצריך לחוויית שופינג נהדרת. המחירים של נאפּולי נחשבים לנמוכים גם יחסית לאיטליה. מויה טולֶדו מומלץ להיכנס לרחובות הצפופים והחווייתיים של הרובע הספרדי שגם הם מלאים בחנויות.

בחלקו הדרומי, ויה טולֶדו מתחבר עם פּיאצָה טריאֶסְטֶה אֶ טְרֶנְטו, הכיכר המרכזית של נאפּולי. שם השופינג הופך ליוקרתי הרבה יותר כולל כל הרשתות היוקרתיות, שחלקן הגדול איטלקיות כגון גוּצ'י ודולצֶ'ה וגֶבאנה.

ויה טולדו
ויה טולדו -רחובה הראשי של נאפולי

שווקים

נאפּולי היא עיר של כל מה שטוב בשווקים – רועשים, גועשים, מלאי סחורה ואפשרות להתמקח. הבעיה שכל שוק בעיר נהדר ככל שיהיה, ממוקם בפינה אחרת של העיר בשכונות שבהחלט לא מומלץ להסתובב בהן. אולם השווקים עצמם הם יחסית בטוחים וכמה מהם אכן מושכים תיירים, ככה שלא תרגישו בהם בודדים. אבל יש צורך אמיתי בנהלי ביטחון מחמירים.

שוק
בשווקי העיר

תעשו את החשבון עם עצמכם האם כדאי לצאת לפאתי העיר למען חוויית השווקים של נאפּולי. או שכדאי לשמור את כל ההרפתקנות לשווקים הנהדרים של רומא וערי הצפון, שגם בהם רעש והמולה אבל תחושת הביטחון בהם היא טובה.

העיר נאפּולי נודעת בשווקים וחנויות המוכרות מוצרי עור – תיקים, נעליים ואפילו בגדים באיכות גבוהה ובמחירים לא רעים בכלל. המקום הידוע ביותר לקנייה של מוצרי עור היא החנות הענקית א'קוריה A Curreia בצפונה של ויה טולֶדו בכתובת: via Domenico Capitelli 41. בית כולבו זה מוקדש כולו לעור. הוא מפוצץ במקומיים ותיירים שבאים לרכוש את מיטב התיקים המעוצבים במחירים טובים.

בדומה, שוק פּוגְ'יוריאלֶה Poggioreale נחשב לאחד השווקים הגדולים והמעניינים בנאפּולי, ממוקם מצפון מזרח למרכז העיר באזור מוזנח מאוד ומאיים. באופן לא מפתיע, השוק ממוקם בשטחו של בית כלא לשעבר שהוסב לשוק. עיקר הסחורה בשוק קשורה לדברי עור, רק שהמחירים בשוק נמוכים להפליא וגם עליהם מומלץ להתמקח. השוק עצמו הוא נהדר, קל ללכת בו לאיבוד, צבעוני מאוד ומלא סחורה. שוק של המולה איטלקית דרומית מתגלגלת וריחות עור נהדרים. כתובת: via Marino di Caramanico.

 

לינה בנאפּולי

במרכזה של נאפּולי, ברובעי המגורים ובפרבריה ישנם מאות בתי מלון, חלקם טובים, חלקם פחות וחלקם לא מומלצים. נאפּולי היא עיר של לפחות יומיים שלושה ואם אתם רוצים לחוות את בירת הדרום, בהחלט כדאי ללון בה.

נאפּולי היא עיר שיש לה בעיות אורבאניות בולטות. מובן מאליו שזה לא אמור לעניין את התיירים מה רוחש מתחת לפני השטח ברובעים השונים. דמי החסות של המאפיה אינם קשורים בשום אופן לתיירים. לינה בנאפּולי, באופן הגיוני צריכה להיות מוגבלת למרכז העתיק של העיר, הסֶנְטְרו סְטוריקו Centro Storico שם מרוכזים כל מוקדי העניין בעיר, כמו גם בשכונות הטובות שממערב למרכז העתיק. כמו שברומא לא תסתובבו ברובעי המגורים בפאתי העיר או בקרבת תחנת הטרמיני, כך גם בנאפּולי.

נמל נאפולי בלילה
נמל נאפּולי בלילה

אזורי לינה מומלצים בנאפּולי

הסֶנְטְרו סְטוריקו הוא אזור יחסית בטוח של נאפּולי, אזור מיושן מאוד אבל נעים להסתובב בו במשך היום. קרבתו לתחנת הרכבת של העיר מבטיח גישה נוחה מהרכבת אל המלון. אזור תחנת הרכבת שממזרח למרכז העתיק הוא האזור הכי לא מומלץ ללינה במרכז העיר, זה אזור מפוקפק מאוד ומזכיר את סביבת תחנת הרכבת טרמיני ברומא. על כן אם הגעתם בשעות הערב לנאפּולי, ישר לעלות על מונית לכיוון המלון, לא להסתובב שם רגלית בלילה. במשך היום ניתן לחצות את האזור לכיוון המרכז בצורה יחסית בטוחה, רק לא לסטות לרחובות צדדיים. אם מצאתם דיל טוב למלון בנאפּולי סביר להניח שהוא בקרבת התחנה והתשובה היא פשוט לא. כמובן שתהיו ערניים יותר בנאפּולי מאשר בכל עיר אחרת באיטליה. לא מומלץ להסתובב יותר מדי בלילה בטח לא ברחובות הומים. הגישה למלון במשך שעות הערב והלילה צריכה להיות במונית.

המלונות במרכז העיר לרוב יהיו מאוד מיושנים, אבל סבירים בהחלט. מלבד המלונות במרכז העתיק, הרובע הכי מומלץ ללינה בטוחה ונעימה הוא רובע ווֹמֶרוֹ Vomero. הרובע היוקרתי הנמצא על גבעה ממערב למרכז העתיק, מציע רחובות נעימים להסתובבות עם חנויות, מסעדות ובתי-קפה נהדרים. כמו גם גישה נוחה יחסית למרכז העיר.

פירות
פירות וירקות

ישנם מלונות מצוינים ברובעים נוספים הקרובים למרכז העתיק כמו ברובע הספרדי, מערבית למרכז העתיק, רובע שבעברו היה ידוע לשמצה בגין כל הרעות החולות שאפשר לעלות על הדעת, אבל כיום הוא התפתח מאוד ונרגע.

מלונות מעולים ניתן גם למצוא ברובע Chiaia היוקרתי, שמציע קרבה לנמל ונופים מרהיבים לקו החוף של מפרץ נאפּולי והר וֶזוּבְיוּס, אבל מעט מנותק מהמרכז העתיק. הרובע עצמו הוא יוקרתי, נעים ובטוח להסתובבות. היתרון של הרובע הוא הקרבה לחוף, כולל חוף הרחצה היחידי בנאפּולי גופא (לא מומלץ להיכנס למים אבל הטיילת והחוף פשוט מקסימים), כמו גם קירבה לריכוז בלתי אפשרי של מסעדות ים יוקרתיות.

 

לאכול בנאפּולי

תבואו רעבים לנאפּולי כי מולדת הפּיצה הגאה מציעה מגוון אדיר של מסעדות מעולות. מסעדות המגישות את כל המיטב של המטבח הדרומי. אוכל הרחוב בנאפּולי הוא פשוט חלומי, מאות בתי עסק שעובדים מבוקר עד אחר הצהריים. משלבים את כל הטוב שנולד מקומבינציה בסיסית של קמח, רוטב עגבניות, גבינה מומסת, בשר ונקניקים והמון ירקות טריים. כל בית-קפה, מאפיה או סתם דוכן ברחוב, מגיש וריאציות של מאפים עליהם רוטב וגבינה שאל לכם להחמיץ.

הפּיצות בנאפּולי הם כמובן חלק בלתי נפרד מזהותה וגאוותה של העיר. המאפה הדקיק, הפריך עם התוספות הכי טריות שניתן לעלות על הדעת, חולש על תרבות אוכל הרחוב של העיר. הפּיצות בנאפּולי מציעות חוויה נהדרת של פּיצה בזווית אחרת. זווית שמעט זרה למי שרגיל לתרבות הפּיצה התעשייתית, בסגנון האמריקאי. בנאפּולי הפּיצה הבסיסית היא יותר מאפה עם רוטב עגבניות וגבינה, שנעשה בידיים והיא לעולם אינה סימטרית.

מעבר לפּיצות, בנאפּולי ישנו מגוון אדיר של מסעדות שמתמחות בכל הטוב של הדרום. בסמוך לנמל ולמרינה ישנן מסעדות דגים, חלקן מסעדות שף יוקרתיות וידועות שמציעות מאכלי ים מטורפים. בעיר ישנן המוני מסעדות שניתן להגדירן כמסעדות פועלים, הן רועשות מאוד עם אווירה אינטנסיבית למדי ואוכל אדיר וזול.

הפיזור של המסעדות והמאפיות ברחבי העיר בקרבת האתרים החשובים, בעיקר במרכז העתיק, מבטיח לכם כי לא תצטרכו לשבור את הראש במציאת ארוחת צהריים או ארוחה קלה בעת מעבר מאתר למשנהו. אוכל הרחוב המצטיין בנאפּולי יאפשר לכם ללכת בראש שקט אל עבר אתגר האוכל החוויתי. כמובן שאם אתם רואים תור וקהל מקומי, תצטרפו לתור, זה בדרך כלל עובד. מקום שומם, לרוב שומם מסיבה מוצדקת. לארוחת ערב שהיא חוויה קולינארית, בהחלט מומלץ לתור באתרים רלוונטיים ולעשות קצת שיעורי בית לפני שבוחרים מסעדת שף מעט יותר יקרה.

רחוב בנאפולי
רחובות העיר

 

ביטחון אישי בנאפּולי

המוניטין של נאפּולי

נאפּולי היא פנינה תיירותית מופלאה שסובלת ממוניטין מהמפוקפקים ביותר באירופה. מצער, אך המוניטין המפוקפק נובע מבסיס איתן, השאלה כמה מכל זה נוגע לתייר שמגיע לעיר. העיר שנודעת כבירה של המאפיה (יחדיו עם סיצילְיָה), עיר בה הקאמורָה (האגודה הסודית) מנהלת הלכה למעשה את העיר ולא הממסד הדמוקרטי של הרפובליקה. עיר בה המיסוי של העסקים הולך לידי המאפיה ולא לידי המנהל של העיר, בדרך כלל תוך הסכמה מלאה של המשלם (סתם… הם פשוט מציעים הצעות שאי אפשר לסרב להן). כל זה כנראה נכון, אבל לנו כתיירים זה ממש לא נוגע.

לנאפּולי יש מוניטין מפוקפק בעיקר כי זאת עיר מאוד לא מסודרת. העיר היא עיר הומה ורועשת, התושבים של העיר מאוד קולניים. דבר שיחדיו עם המוניטין המפוקפק יכול בהחלט להיות מאוד מאיים. הישירות של תושבי נאפּולי מעט מרתיעה אבל היא אלמנט תרבותי שיש לנטרל. אחרי שתתעוררו מהלם התרבות שתחוו בנאפּולי, תשנו מעט את הפרספקטיבה ותראו את מה שקורה בעיר כמעין חוויה אינטנסיבית. גם אם העיר נראה כּאוטית (והיא כּאוטית), וזה נראה טבעי לחלוטין שילדים בני חמש ייסעו ברחובותיה בווספה, כמו גם ריבים קולניים באמצע הרחוב, תזכרו כי זאת בעצם החוויה של הדרום.

לרוב היחס אל התיירים מצד המקומיים הוא אדיב. אמנם מעט קולני אבל זה לא נובע ממקום רע. הנפּוליטאנים יעשו הכול על מנת לעזור לכם ולהקל עליכם את חווית ההלם התרבותי של העיר (תצפו לזה, זה יבוא). תרבות נעיצת המבטים הכל-כך אופיינית לאיטליה, בעוד שבצפון היא יותר מעודנת, בנאפּולי היא יותר חודרנית וגסה. אז אל תיבהלו, נעיצת מבטים זה ספורט איטלקי ידוע. אם מגזימים תגיבו כמו נפּוליטאנים בג'יבּריש איטלקי שמביע מחאה. קחו בקלות את נאפּולי, אם תזרמו ולא תשפטו לחומרה ותפחדו היא גם יכול להיות ממש כייפית.

 

הרובעים מחוץ למרכז
השכונות החדשות

התנהלות בטוחה בנאפּולי

נאפּולי היא עיר פחות בטוחה מרומא (למדריך השלם להתנהלות בטוחה ברומא,הקישו כאן…) ובטח פחות בטוחה מערי הצפון המעונבות. בנאפּולי יש לא מעט מקומות שלתייר אין מה לחפש בהם. אז אל תהיו הרפתקניים מדי ופשוט אל תגיעו אל אותם מקומות. המפה של איפה להיות ואיפה לא להיות בנאפּולי היא די ברורה, תלמדו אותה ותיישמו אותה. המרכז העתיק, והשכונות ממערב לו הן שכונות בטוחות ונעימות. שאר השכונות, לא אמורות לעניין אתכם.

טיול בטוח בנאפּולי כולל את כל האלמנטים הבסיסיים וההגיוניים שרלוונטיים לכל עיר אחרת באירופה. רק בבקשה יותר להקפיד. לא לצאת מהרחובות ההומים, לא ללכת לרחובות שנראים מלוכלכים או מוזנחים. כל הזמן לחוש את העיר ולראות היכן אחרים נמצאים. לא להתפתות או ללכת אחרי מי שפונה אליכם ולהיות מעט תוקפני כלפי מי שחודר למרחב האישי שלכם. כל האלמנטים האלו הם לכאורה מובנים מאליו, אך אלו דגשים שיש לזכור בעודכם מסתובבים ברעש וההמולה של נאפּולי שאכן יותר אינטנסיביים מכל עיר אחרת באירופה.

אולי לא נעים להגיד זאת, אבל כל מי שתייר בארצות עולם שלישי יישם את אותם דגשים בדיוק. ככל הנראה כך יש להתייחס לטיול בנאפּולי, בדומה לטיול בבּנקוק או בּומבּיי.

אז אל תימנעו מנאפּולי, ההפסד כולו יהיה שלכם. פשוט תפעילו הגיון בריא. כמובן שאל תסתובבו עם דברי ערך או ארנק בולט בכיס. כמובן שאל תעשו את המסע המוזר של התיירים עם המזוודות מתחנת הרכבת לכיוון המלון שברור שאין לכם מושג איפה הוא. תפגינו ביטחון עצמי ותהיו ערניים, תהיו אדיבים אך תקיפים ותנסו פשוט להתרחק מצרות.

מצד שני, תהיו חביבים כלפיי הנפּוליטאנים. אל תפגינו התנשאות או בוז כלפיהם בגין מה שאתם חושבים שאתם יודעים על עירם. לתושבי העיר גאווה רבה והם מאוד מחבבים את מי שמחבב אותם.

מרכז נאפולי
קישוטים לקראת חג המולד

 

בידור בנאפּולי

כדורגל

קבוצת הכדורגל של העיר נאפּולי, היא לא פחות משיקוף של העיר. אחת הקבוצות הפרועות והאנדר-דוגיות בתרבות הכדורגל הענפה של איטליה. מייצגת היטב את מעמד הפועלים של הדרום זאת אל מול אריות הכדורגל האיטלקיות, אלו שבאות מהצפון העשיר והמתועש. אין מי שיגלם את הכּאוס של נאפּולי יותר מהתגלמותו של גדול שחקני הכדורגל – דייגו ארמנדו מרדונה. העילוי הארגנטיני שיחק בקבוצה בשיא הקריירה שלו משנת 1984 ועד 1990. אז הושעה מהענף עקב שימוש בסמים. נאפּולי של מרדונה הייתה הקבוצה המעניינת בעולם. במיוחד כאשר בשנת 1986 הוביל מרדונה (במו ידיו!!!) את ארגנטינה לזכייה במונדיאל שנערך במקסיקו.

בשש שנותיו של מרדונה בנאפּולי, זכתה הקבוצה בשתי האליפויות היחידות בהן זכתה וגם בגביע אופ"א. הערצה למרדונה גבלה בפולחן אישיות ששיאה היה במונדיאל שנערך בשנת 1990 באיטליה. אז קרא מרדונה לאוהדי נאפּולי לנטוש את מולדתם ולאהוד את ארגנטינה.

כיום הקבוצה של נאפּולי גם בתקופה מעולה. הקבוצה משחקת כמעט כל שנה בליגת האלופות, מציגה משחק קבוצתי מרשים. הקבוצה משחקת באצטדיון סן פּאולו הענקי מערבית ממרכז העיר. במגרש מקום לשבעים אלף צופים ואין שום בעיה להשיג כרטיסים לכמעט כל משחק. קחו בחשבון שהמשחקים בנאפּולי הם לא רגועים (יחסית) כמו בסן סירו שבמילאנו או באולימְפּיקו ברומא, מדובר בחתיכת חוויה אינטנסיבית. גם האזור עצמו סביב האצטדיון הוא קצת מאיים. אז לשיקולכם אם ההרפתקה שווה את זה (שאלה שאפשר לשאול על כלל הביקור בנאפּולי).

סן קרלו בנאפולי
אולם סן קרלו

 

אופּרה – תיאטרון סן קרלו Teatro di San Carlo

כחלק מקומפלקס ארמון המלוכה, מצידו המזרחי של פּיאצָה טריאֶסְטֶה אֶ טְרֶנְטו, שוכן אחד התיאטראות הגדולים והמפורסמים באירופה. התיאטרון נבנה במהלך המאה ה-18 על ידי המלך שארל מבּורבּון. שווה כמובן להגיע לאחת האופרטות המוצגות בתיאטרון הנדיר. ניתן גם לבקר בתיאטרון כחלק מסיור, זאת על מנת לראות והעריך את הארכיטקטורה המרהיבה שלו.

כתובת: Via San Carlo 98

כתיבת תגובה