פירנצה – כיכר הדוּאוֹמוֹ (הקתדרלה)

הדואומו
פְיאצָה דוּאומו – קתדרלת סנטה מריה דל פְיורֶה והכיפה של בְּרוּנִֶלֶסְקי

כיכר הדוּאוֹמוֹ או כיכר הקתדרלה הוא לב ליבה הפועם של העיר פירנצה. המקום שכל רחובות וסמטאות העיר מובילים אליו ובה מתומצתת זהותה ומהותה הרנסנסית של העיר. הכיכר כולה מוקפת במוקדי עניין מרכזיים עתיקים ומרשימים, שרובם מקורם בימי-הביניים. במבט מהכיכר ניתן להבחין היטב בהשפעות הרנסנסיות על הארכיטקטורה של הכיכר. קווי מתאר רנסנסיים הכוללים איזון, סימטריה והרמוניה.

כיכר הדוּאוֹמוֹ היא כיכר שוקקת, מלאה באנשים, בתי-קפה ומסעדות. הכיכר אינה רחבת ידיים כמו כיכרות אחרות באיטליה שנבנו סביב או סמוך לקתדרלה. בתקופות השיא של התיירות בעיר היא יכולה להיות אפילו מעט קלסטרופובית.

זאת אחת הכיכרות היפות בעולם, בעיקר עקב הריכוז הבלתי אפשרי של מוקדי העניין המקיפים אותה. בולטת כמובן הקתדרלה המרהיבה של העיר – הסנטה מריה דל פְיורֶה (קתדרלת מריה של הפרחים). בראשה הכיפה הבלתי אפשרית בממדיה של פיליפּו בְּרוּנִֶלֶסְקי Brunelleschi.

מול שער הכניסה המונומנטלי של הסנטה מריה דל פְיורֶה ניצב הבַּפְטיסְטֶרְיום של סן גְ'יובַאני. בית טבילה מרהיב ביופיו. מימין לשער הכניסה לקתדרלה, מגדל הפעמונים המרשים – הקמְפָּנילֶה די גְ'יוטו שמתנשא לגובה 85 מטרים.

למדריך השלם לביקור בפירנצה – איך להגיע, מה לאכול ולאן ללכת, הקישו כאן…

 

קתדרלת סנטה מריה דל פְיורֶה והכיפה של בְּרוּנִֶלֶסְקי

הדוּאוֹמוֹ, קתדרלת העיר שנקראת על שמה של מריה אם ישו, היא אחת הקתדרלות הגדולות בעולם בממדיה ואחת היפות שבהן. כמו רובן של הקתדרלות שנבנו בסגנון ארכיטקטוני המתבסס על השראה רומאית ובּיזנטית, צורתה היא של צלב רחב ממדים. אורכה של הקתדרלה 153 מטרים, רוחבה 23 מטרים לאורכה ו-38 מטרים בספינה הראשית (היכן שניצב המזבח).

שמה, מריה של הפרחים, מתקשר לשמה של פירנצה, הפְיורֶה, משמע פרחים. את הקתדרלה החלו לבנות במאה ה-13 ולקח מאתיים שנים להשלימה.

הדואומו
הצבעוניות הבלתי נתפסת של הקתדרלה

בראש הקתדרלה מונחת הכיפה שתיכנן פיליפּו בְּרוּנִֶלֶסְקי. כיפה זו מהווה ציון דרך בפני עצמה בארכיטקטורה של הרנסנס. הכיפה המונומנטאלית שקוטרה 43 מטרים וגובהה מעל 100 מטרים, נבנתה במהלך שנות ה-20 של המאה ה-15, בתקופת שיא הרנסנס. הכיפה תוכננה ונבנתה בהשראת הכיפה של הפָּנתאון ברומא. תוך השפעה של ארכיטקטורה מונומנטאלית ששאבה מהמקורות של העולם הקלאסי והחייאתו מחדש (הרנסנס).

הכיפה עצמה, אשר חולשת למעשה על קו הרקיע של פירנצה, מרשימה לא פחות גם ממבט מתוך הקתדרלה. אל תחמיצו את סדרת הפרסקאות המצוירים על צידה הפנימי של הכיפה. ביניהם סדרת הציורים המפורסמת המתארת את יום הדין האחרון מידיו המופלאות של גו'רג'יו וזָארי (Giorgio Vasari). וזָארי הוא מגדולי הציירים של הסגנון המָנְיֶיריסטי, יליד העיר אָרֶצו, שהתחנך ופעל בפירנצה.

כתובת: Piazza del Duomo 

עלות: 18 יורו לכלל אתרי הקומפלקס של הקתדרלה (הקמְפָּנילֶה די גְ'יוטו, הבַּפְטיסְטֶרְיום של סן גְ'יובַאני, מוזיאון הדוּאוֹמוֹ ועוד) במסגרת Il Grande Muzeo del Duomo.

לאתר המוזיאונים של הקתדרלה הקישו כאן…

פירנצה
פנורמה של פירנצה לעת ערב

מגדל הקמְפָּנילֶה די גְ'יוטו (Campanile di Giotto)

מגדל הקמְפָּנילֶה הוא אחד ממגדלי הפעמונים המרשימים באיטליה. המגדל עצמו אינו אייקוני כמו מגדל הפעמונים הידוע בפּיזה וחוסה בצילה של הקתדרלה הסמוכה. אולם מעבר להיותו אתר תיירותי שופע יצירות אמנות חשובות כשלעצמו, מהווה ראש המגדל נקודת תצפית אדירה על קו הרקיע של פירנצה. בעיקר על כיפת הדוּאוֹמוֹ המונומנטלית שרחוקה ממנו מטרים ספורים בלבד.

הקמפינלה
הקמְפָּנילֶה די-גְ'יוטו

המגדל תוכנן על ידי גדול מבשרי הרנסנס, גְ'יוטו די בּונְדונֶה (Giotto di Bondone), האמן החשוב שנולד בסמוך לעיר וחי ויצר בפירנצה כל ימיו. המגדל הושלם באמצע המאה ה-14, צורתו ריבוע שאורך כל אחת מצלעותיו הוא 14 וחצי מטרים, וגובהו 85 מטרים!

ניתן ורצוי לטפס לראש המגדל. מומלץ כמובן לעשות זאת לאט, במעלה 415 המדרגות המגיעות עד למרפסת התצפית שבפסגתו. בסמוך למגדל נמצאת כיפת הקתדרלה שגם אל ראשה ניתן לטפס מתוך הקתדרלה. מניסיון, פחות קבוצות של תיירים ותיירים בודדים מבקשים לטפס על המגדל ועל כן התור בו הוא יותר נסבל (כמובן שבימים מסוימים ובשעות מסוימות גם התור למגדל הוא בלתי נסבל).

מבחינת טיול בפירנצה אין להפסיד טיפוס על אחת משתי נקודות תצפית מרהיבות אלו. המגדל עדיף ולו רק בגלל המראה המטריף של הכיפה הסמוכה.

מעבר לפונקציה הבסיסית של המגדל, כמו כל אתר ציבורי בפירנצה גם הוא משופע עד לעייפה ביצירות אמנות שערכן האמנותי לא יסולא בפז. ממבט מהרחוב ניתן להבחין כי כל המגדל מוקף בשורה של תבליטים בצורת משושה. רובם של התבליטים פוסלו על ידי אנדריאה פּיזָאנו, בן זמנו של גְ'יוטו ואחד מחשובי האמנים שבישרו את בוא הרנסנס. בעומדכם מול המגדל בכיכר, תרימו מעט את עיניכם מעלה ותראו עוד סידרה מרהיבה של פסלים של דמויות תנכ"יות פרי ידיו של פּיזָאנו.

כתובת: Piazza del Duomo 

עלות: 18 יורו לכלל אתרי הקומפלקס של הקתדרלה (הקמְפָּנילֶה די גְ'יוטו, הבַּפְטיסְטֶרְיום של סן גְ'יובַאני, מוזיאון הדוּאוֹמוֹ ועוד) במסגרת Il Grande Muzeo del Duomo.

לאתר המוזיאונים של התקדרלה הקישו כאן…

מבט לתצפית מהכיפה מהתצפית על הקמפינלה
מרפסת התצפית של כיפת הדואומו – מבט מהקמְפָּנילֶה די-גְ'יוטו

הבַּפְטיסְטֶרְיום של סן גְ'יובַאני (Battistero di San Giovanni)

בית הטבילה על שם יוחנן המטביל, הפטרון של העיר פירנצה, הוא אחד הבניינים העתיקים והמיוחדים בעיר המופלאה. בית הטבילה המקורי נבנה במאה החמישית לספירה. מאז שופץ, נבנה מחדש ונוספו לו תוספות במשך יותר מאלף שנים.

קוטרו של המבנה בעל שמונה הצלעות הינו 27 מטרים. כל קירותיו ושעריו, מבפנים ומבחוץ, מעוטרים במיטב יצירות האמנות של גדולי האמנים של סוף ימי-הביניים והרנסנס. התחושה למי שנמצא מחוץ לבניין ומי שנכנס אל החלל הפנימי הרחב בו, הוא של מוזיאון צפוף ועמוס עד לעייפה ביצירות אמנות.

לחובבי האמנות' מומלץ בחום לקחת את הזמן ולסקור את הבניין לאט לאט. זאת היות וגודלו של הבניין מטעה לחלוטין. ריכוז יצירות האמנות החשובות בבַּפְטיסְטֶרְיום אינו נופל ממה שמציע מוזיאון רגיל בגודל בינוני.

הדואומו
הבַּפְטיסְטֶרְיום של סן-גְ'יובַאני

כל מדיות האמנות המוכרות עד ימי הרנסנס מיוצגות בבניין. תבליטים מרהיבים לצד פרסקאות, ארכיטקטורה מתוחכמת ופסלים. כל אלו ממטירים על עין המסתכל את כל הטוב של האמנות האיטלקית.

מי שפיסל את התבליטים המרהיבים בדלתות הדרומיות של בית הטבילה היה אנדריאה פּיזָאנו. הפסל הימי-ביניימי הידוע ותלמידו של גְ'יוטו די בּונְדונֶה.

גולת הכותרת ביצירות האמנות המרוכזות בבניין היא שער הכניסה לבית הטבילה מכיוון מזרח. שער אשר פונה לשער הקתדרלה הסמוכה ופוסל בידיו של לורֶנְצו גיבּרְטי Ghiberti. גיבֶּרְטי הוא מגדולי הארכיטקטים של הרנסנס ויריבו המר של פיליפּו בְּרוּנִֶלֶסְקי.

מומלץ מאוד לבקר גם במוזיאון הדוּאוֹמוֹ הסמוך (Museo dell'Opera del Duomo). במוזיאון זה מרוכזות עשרות יצירות אמנות שנשתמרו מאות שנים בבית הטבילה. כמו גם הסברים על בניית המבנה, האמנים ויצירות האמנות שנוצרו לעיטור הבניין. במוזיאון גם מוצגים שנשתמרו מהקתדרלה וממגדל הפעמונים של גְ'יוטו ומכל המבנים הסמוכים החשובים המרוכזים בכיכר הדוּאוֹמוֹ.

כתובת: Piazza del Duomo 

עלות: 18 יורו לכלל אתרי הקומפלקס של הקתדרלה (הקמְפָּנילֶה די גְ'יוטו, הבַּפְטיסְטֶרְיום של סן גְ'יובַאני, מוזיאון הדוּאוֹמוֹ ועוד) במסגרת Il Grande Muzeo del Doumo.

לאתר המוזיאונים של הקתדרלה הקישו כאן…

כתיבת תגובה