פירנצה – מוזאוני מרכז העיר העתיקה

גלריית האוּפיצי (Galleria degli Uffizi)

הבשורה מאת ליאונרדו
"הבשורה" של ליאונרדו די וינצ'י בגלריית האופיצי

גלריית האוּפיצי (המשרדים – על שם משרדי השופטים להם יועד המבנה שתוכנן על ידי ג'ורג'יו וזָארי) הוא המוזיאון החשוב באיטליה, ואחד המוזיאונים החשובים בעולם! האוּפיצי הוא החשוב מבין המוזיאונים מבחינת אוסף יצירות תקופת הרנסנס ואחד מאתרי התיירות הפופולאריים והעמוסים בפירנצה.

המוזיאון בגלריה מציג את הציורים באוסף האמנות הנכבד של משפחת דה-מֶדיצ'י (פסלי האוסף מוצגים במוזיאון בָּארְגֶ'לו והחפצים המעוצבים במוזיאון הארכיאולוגי).

פירנצה היא עיר הרנסנס, בהתאם המוזיאון החשוב בעיר מציג את אחד האוספים החשובים ביותר של יצירות האמנות של אותה התקופה. אמנם ישנן אינסוף יצירות מופת בכל רחבי העיר, גם במרחב הציבורי (כגון בלוגָ'ה די לָאנְצי ובכיכר הסנְיורה הסמוכות) וגם בארמונות העיר. אולם בתוככי האוּפיצי מוצגות היצירות החשובות ביותר של התקופה כולל יצירות אייקוניות מהידועות בעולם.

חשוב לציין שאיטליה, על אף היותה המקור לכמה מסגנונות האמנות החשובים בעולם (כגון הרנסנס, המָנְיֶיריזם ובאופן חלקי גם הבּארוק), אינה מצטיינת בתחום המוזיאוני. באיטליה היצירות החשובות שבדרך כלל היו מוצגות במוזיאונים בשאר העולם (חלקן הגדול במוזאון הלובר בפאריס, כמו המונה ליזה) לרוב תהיינה ממוקמות בכנסיות ובקתדרלות של הערים המרכזיות בה (חלקם הנכבד בוותיקן). פירנצה היא היוצא מן הכלל באיטליה. החשיבות של העיר בהיסטוריה של האמנות היא אולי החשובה בעולם. בהתאם, המוזיאונים שבעיר שבראשם האוּפיצי, הם מופת מוזיאוני מהמעלה הראשונה שאינו נופל בדבר מהמוזיאונים של פאריס או לונדון.

הולדת ונוס בוטיצ'לי באופיצי
התקהלות מול "ונוס" של סנדרו בּוטיצֶ'לי

 

אוסף האמנות הבלתי נתפס של האוּפיצי

בגלריה ישנן כמה יצירות מופת שניתן להגדירן כגולת הכותרת של העיר. גם אם אינכם חובבי אמנות, בשום פנים ואופן אין להחמיצן, אחרת הביקור שלכם בפירנצה לא יהיה מושלם. האיקונה הידועה ביותר בגלריה היא "הולדת ונוס" של האמן הדגול בן העיר, סנדרו בּוטיצֶ'לי Botticelli. ציור זה, בו מתוארת האלה ונוס עומדת על צדף ומכסה בידיה על מבושיה, הוא אחד מהאיקונות האמנותיות הידועות ביותר בתרבות הפופולארית.

יצירת מופת חשובה נוספת של בּוטיצֶ'לי היא "פרימוורה" – האביב. גם בציור זה מתוארות דמויות קלאסיות כגון שלוש הגְרצְיות, פְלורָה – אלת הפריחה ועוד. שתי יצירות אלו הן יצירות המופת החשובות ביותר של האמן הדגול.

באוסף הגלריה עוד כמה ציורים בעלי חשיבות עילאית בהיסטוריה של האמנות. אל תחמיצו את יצירת המופת של טיציאנו וֶצֶ'לְיו (Tiziano Vecellio), הידוע כטיציאָן, האמן שהביא את טכניקת הציור בצבעי שמן לאיטליה. ציור "וֶנוס מאורְבִּינו" של טיציאָן מוצג בפירנצה למרות שטיציאָן פעל בונציה המתחרה. חשיבות ציור זה היא בהשפעתו המרובה על ההיסטוריה של האמנות – למרות שצייר את האלה וֶנוּס, ידוע כי עיקר הציור הוא הפאן הארוטי שבו. על בסיס הקומפוזיציה של ונוס מאורְבִּינו, צייר אדואר מאנה את יצירתו "אולימפיה" כשלוש מאות שנה לאחר מכן. הציור שהוליד את האימפרסיוניזם בצרפת ואת כל התנועה המודרנית באמנות.

אוסף הגלריה כולל עוד כמה יצירות בעלות חשיבות אדירה. ביניהן "בָּכְּחוס" של הצייר הבּארוקי הענק קרָווָגְ'יו (Caravaggio), "הדוכס והדוכסית מאורְבִּינו" של פיירו דֶלָה פְרָנְצֶסְקָה (Piero della Francesca), "המשפחה הקדושה" של מיכּאֶלְאנְגֶ'לו, "המדונה של החוחית" של רפָאֶל והטבלתו של ישו, ציור משולב של ליאנורדו די וינצי עם מורהו אנדראיה דל וֶרוקְיו. כמו גם עוד יצירות של גדולי האומנים האיטלקים החל מימי-הביניים ועד הבּארוק. במוזיאון גם אוסף מרשים מיצוירותיהם של ציירי בּארוק צפוניים חשובים כגון פּטר פּאול רוּבְֶּנס, רמברנט, ועוד.

 

כל מה שצריך לדעת על ביקור בגלריית האוּפיצי

כאמור, אין שום מוזיאון באיטליה שמשתווה בערכו לאוסף של הגלריה אוּפיצי. לכן מומלץ לתור את המוזיאון בנחת וללא לחץ זמן. התצוגה במוזיאון הגלריה היא יחסית סימפטית (עבור מוזיאון עתיק) ואינה עמוסה יתר על המידה. כן, ישנן לא מעט אפשרויות להסברים גם כתובים וגם בעזרי שמע.

הטבילה של הטבילה של ישו של ורוקיורוקיו
הטבילה של ישו מאת וֶרוקְיו (עם נגיעות של ליאונרדו  – הפנים של המלאך מצד שמאל)

כתובת: Piazzale degli Uffizi 6

שעות פתיחה: שעת הפתיחה הקבועה של המוזיאון היא 8:15 בבוקר. בחודשים יוני, יולי ואוגוסט שעת הנעילה היא 19:30 בערב;  במרץ, אפריל, מאי, ספטמבר ואוקטובר שעת הנעילה היא 18:30 (בחודשים מרץ ואוקטובר רק בזמן שעון הקיץ, בשעון החורף הסגירה היא ב-17:30); בנובמבר, דצמבר, ינואר ופברואר שעת הנעילה היא 16:30.

כרטיסים: מחיר רגיל לכניסה בודדת 10 יורו. מומלץ לרכוש כרטיס משולב הכולל כניסה גם לארמון פּיטי ולגלריה אוּפיצי, עלותו 38 יורו (בחודשים נובמבר עד פברואר 18 יורו בלבד). מומלץ בחום לרכוש כרטיסים און ליין באתר הגלריה (משותף לארמון פּיטי ולגלריה אוּפיצי).

לאתר הגלרייה הקישו כאן…

ברג'לו
מוזיאון הבּרְגֶ'לו

 

המוזיאון הלאומי בארמון בָּארְגֶ'לו (Bargello)

במרחק הליכה קצר דרומית מהדוּאוֹמוֹ – קתדרלת סנטה מריה דל פְיורֶה, עומד בניין מסיבי שנבנה במאה ה-13 כמבצר. לאחר מכן הפך לזמן קצר לבית העירייה ולבסוף לבית-כלא. בשנת 1865 שינה שוב הבניין את ייעודו והפך למוזיאון, אחד מהראשונים שהוקמו באיטליה.

המוזיאון בפָּלָצו בָּארְגֶ'לו הוא אחיו של המוזיאון בגלריית אוּפיצי. באוּפיצי מוצגים הציורים מאוסף האמנות האינסופי של משפחת מֶדיצ'י. חפצי הנוי, הפסלים והתבליטים מוצגים בבָּארְגֶ'לו.

האוסף בבָּארְגֶ'לו הוא עמוס עד לעייפה והתיור במוזיאון הוא אינו קל בכלל. בדומה למוזיאון בגלריה הפָּאלָאטינית בפּלָצו פּיטי, וכיאה למוזיאון וותיק שנפתח באמצע המאה ה-19, הבָּארְגֶ'לו הוא אינו מוזיאון ידידותי למבקר. בהתאם למסורת המוזיאונית האיטלקית – צריך הרבה סבלנות ושאר רוח על מנת למצות את הסיור בו. בדומה לגלריית אוּפיצי, מדובר באחד האתרים הפופולאריים ביותר בפירנצה, וגם בו המונים של תיירים ותורים אימתניים.

בשל מבנה המוזיאון הלא ידידותי והעומס הבלתי אפשרי, מומלץ לתכנן נכון את הביקור בו. כולל למידה מראש של מה מעניין אתכם (פסלים, חפצי נוי, של איילו אמנים ומאיזו תקופה) ולסנן את מה שפחות חשוב. כמו כן, מומלץ בחום להגיע למוזיאון מוקדם או מאוחר ביום ולהימנע מסחף נוראי של קהל.

 

דונטלו
דונָטֶלו – מגדולי הפסלים הפלורנטיניים

האוסף של הבָּארְגֶ'לו

האוסף במוזיאון הוא הרבה פחות מרשים מאוסף הציורים המקביל בגלריה אוּפיצי. גולת הכותרת של המוזיאון הוא פסל "דויד" של רפָאֶל. פסל ברונזה יפיפייה המתאר את המלך לעתיד דויד עומד על ראשו הכרות של גוליית.

האוסף של בָּארְגֶ'לו הוא אדיר מבחינת הכמות והאיכות. ישנם שם אין סוף פסלים ותבליטים פרי ידיהם של מיטב אמני הרנסנס והמָנְיֶיריזם. בנוסף לפסל של רפָאֶל אל תפספסו את פסלו המקסים של מיכּאֶלְאנְגֶ'לו, המתאר את אל היין המיתולוגי "בָּכְּחוס". האל מתואר שותה יין ובידו השנייה מחזיק את הקורְנוקופּיאה (קרן השפע), ממנה אוכל סאטיר (יצור נלווה לבָּכְּחוס המתואר כנער שממותניו ומטה יש לו רגלי תיש).

במוזיאון ישנן אין ספור יצירות נוספות של גדולי התקופה כגון צֶ'ליני, גְ'יאָמְבּולונָה ותבליטים של גדול הארכיטקטים של הרנסנס פיליפּו בְּרוּנִֶלֶסְקי.

מלבד אוסף הפסלים המרשים, המוזיאון עמוס בחפצי נוי כגון מכשירים שונים מהתקופה, שטיחי קיר ענקיים ועוד. למי שזמנו מוגבל ורוצה להספיק ולחרוש את פירנצה מומלץ בחום לסנן חלקים נכבדים ממוזיאון זה. אחרת תצטרכו יומיים שלמים על מנת לכסות את כל אגפיו.

כתובת: Via del Proconsolo 4

שעות פתיחה: 10:00- 22:00 (בימי שישי נפתח ב-14:00)

 

אורְסָנְמיקֶלֶה (Orsanmichele)

האורְסָנְמיקֶלֶה היא עוד דוגמה מאלפת, בדומה ללוג'ה די לָאנְצי, לעוצמה הכבירה של האמנות במרחב הציבורי בפירנצה. הבניין נבנה במקור כשוק לממכר דגנים והוסב בסוף המאה ה-14 לכנסייה. הוא בית לאחד ממיזמי האמנות המרתקים ביותר של הרנסנס הכוללים אמנות במרחב הציבורי.

בכל עיר אירופאית המוני פסלים מוצגים ברחוב, חלקם בכנסיות, חלקם במזרקות למשל ועוד. חלקם יפים ומרשימים, חלקם סתמיים. המשותף לכולם הוא שלרוב להולך ברחוב אין מושג מי הפסל, מתי פיסל ולמה. כמו כל כנסייה, גם האורְסָנְמיקֶלֶה משובצת בפסלים ותבליטים המוצבים בתוך גומחות המקיפות את הבניין. רק שבמקרה של כנסייה צנועה זו, מדובר בכמה מהפסלים החשובים ביותר של תקופת הרנסנס.

בכל גומחה מפוסלת דמותו של אחד משלושה עשר שליחיו של ישו, מקובצים ב-14 גומחות בקירות הכנסייה. פונים לקהל המציף את רחובות עיר המובילים מהדוּאוֹמוֹ לעבר הפּונְטֶה וֶקְיו בליבה המתוייר עד אין סוף של פירנצה.

דנטה
פסלו של דָנְטֶה אלֶגְייֶרי, יליד פירנצה, גדול המשוררים האיטלקיים

אמנם כיום, רובם של הפסלים הם העתקים והפסלים המקוריים נשלחו למוזיאונים לשימור. אך פסלים אלו עמדו מאות שנים ברחובות העיר והעצימו אותה מבחינה אומנותית לרמות הגבוהות ביותר. הידועים והחשובים בין הפסלים הם פסליו של דונָטֶלו שמתארים את דמויותיהם של ג'ורג' הקדוש ומרקוס הקדוש. שני פסלים אלו הם מהידועים ביותר של הפסל הפלורנטיני הדגול והם נחשבים לשיא של יצירתו.

בגומחות גם פסלים חשובים מאוד של לורֶנְצו גיבּרְטי ופיליפּו בְּרוּנִֶלֶסְקי. שני הארכיטקטים החשובים של תקופת הרנסנס. כמו גם של גְ'יאָמְבּולונָה ואנדריאה דל וֶרוקְיו, ענקי הפיסול הרנסנסיים.

הקיפו את הכנסייה והתרשמו מהפסלים המטריפים. אם זמנכם בידכם ורגליכם עדיין סוחבות, היכנסו לתוך הכנסייה הקטנה. הכנסייה עצמה יפיפייה ובה חלל מרשים וכמובן אוצרות אמנות חשובים. המזבח של הכנסייה הוא גילוף פרי ידיו של אנדריאה אורְקָנְיָה (Orcagna) הנהדר, משלהי ימי-הביניים.

כתובת: Via dell'Arte della Lana

 

מוזיאון גלילאו (Museo Galileo)

על גדתו הצפונית של נהר הארְנו, בסמוך לגלריית אוּפיצי עומד בגאון מה שהיה פעם מוזיאון המדע של פירנצה – Museo di Storia della Scienza. המוזיאון שינה לא מזמן את שמו ונקרא על שמו של גדול המדענים הטוסקנים – גלילאו גליליי יליד העיר פיזה, ומוקדש בחלקו הנכבד למדען הדגול.

המוזיאון נבנה על מנת לשכן את אוסף החפצים המדעיים של משפחת האצולה הרנסנסית – המֶדיצ'י. האוסף מרוכז בקומה הראשונה של המוזיאון ותופס את כולה.

הקומה השנייה מוקדשת לאוסף של שושלת לורֶיין. ממשפחות האצולה החשובות של אירופה ששלטה בטוסקנה במהלך המאה ה-19. חלק נכבד מהמוזיאון מוקדש לגליליאו גליליי כולל שחזורים של הניסויים המדעים שביצע. כמו גם תצוגת הטלסקופים שהיו ברשותו.

פסלו של גלילאו גליליי
פסלו של גלילאו גליליי – גדול הפיזיקאים האיטלקיים

מדובר באחד המוזיאונים החביבים בפירנצה ובטח אחד המעניינים והאינטראקטיביים שבהם. בניגוד מוחלט לתרבות המוזיאונית של פירנצה, שכולה אוסף אחד ענק של פרטי אמנות רנסנסיים כבדים וקפואים. מוזיאון המדע הוא דינאמי מאוד ומרענן ביותר.

לחובבי המדע, מוזיאון זה הוא אחד הטובים והממצים מבחינת האוסף ההיסטורי שלו. כולל מכשירים עתיקים מאוד שעיצבו את מה שאנו יודעים על העולם החל מתקופת הרנסנס. המוזיאון נעים מאוד להסתובבות, ועובדי המוזיאון לוקחים חלק בהדגמות המכשירים ובניסויים מדעיים. זאת בצורה מאוד משעשעת עם יצירת אינטרקציה עם הקהל. המוזיאון הוא מבין היחידים בפירנצה שמתאימים גם לילדים, בעיקר בגילאים גדולים יותר. הם ייהנו עד מאוד מההופעות של עובדי המוזיאון ומההדגמות המדעיות שנערכות בו.

כתובת: Piazza dei Giudici 1

שעות פתיחה: 9:30 – 18:00

כרטיסים: 10 יורו למבוגר, 6 יורו לגילאי 6-18, 24 יורו לכרטיס משפחתי (שני הורים + שני ילדים)

לאתר המוזיאון הקישו כאן…

למדריך השלם לביקור בפירנצה – איך להגיע, מה לאכול ולאן ללכת, הקישו כאן…

כתיבת תגובה