צ'ינְקְווָה טֶרֶה Cinque Terre (חמש האדמות)

הכפרים הציוריים שבין הצוקים לים

ורנצה
וֶרְנָאצָה

בנסיעה צפונה מלה-סְפֶּצְיָה בדרומו של מחוז ליגורְיָה, נמצאים כמה מהחופים הדרמטיים מהיפים בעולם. כמה מאתרי התיירות הפופולאריים ביותר באיטליה כוללים את אלמנט צלילת המצוק בצורה תלולה אל תוך הים או האגם. כמו גם בנייה כמעט סוריאליסטית של כפרים ועיירות בגאיות צרים שנוצרים בין המצוקים. נוף מרהיב שכזה הוא הסיבה מדוע כל-כך הרבה תיירים מציפים את חוף אָמָלְפי במחוז קָמְפָּנְיָה, כמו גם את  החופים המטריפים של לאגו די גארְדָה מצפון לעמק הפּו. ובדומה גם צ'ינְקְווָה טֶרֶה.

שימו לב!!!

למדריך השלם לטיול במחוז ליגורְיָה – הריביירה האיטלקית, הקישו כאן… 

למדריך השלם לטיול בטוסקנה, הקישו כאן…

גיאוגרפיה וכלכלה של צ'ינְקְווָה טֶרֶה

חוף צ'ינְקְווָה טֶרֶה כולל בתוכו חמישה כפרים קטנים, לחופי הים הליגורי. כפרים שהתנאים הפיזיים כמעט מנתקים אותם מהעולם החיצוני. מצד שני, תנאים פיזיים קיצוניים אלו, יוצרים חוויה וויזואלית נדירה. חוויה של בתים צבעוניים התלויים על מדרונות כפסע מהמצוק. חמשת הכפרים יחדיו כוללים אוכלוסייה של שבעת אלפים תושבים המתגוררים במה שהוכרז כשמורת טבע. זאת על מנת לשמר את המבנה הייחודי של הכפרים. רצועת החוף הוכרזה גם כאתר מורשת עולמי של אונסק"ו.

במשך השנים, הכלכלה של הכפרים התבססה בעיקרה על דייג. לחוף הכפרים עדיין ישנן מאות סירות דיג צבעוניות. מובן מאליו שכיום עיקר הפרנסה מגיע מהתיירות הסקרנית שבאה לבקר בכפרים, אולם ניתן להיווכח כי המסורות העתיקות עדיין נשמרות בכפרים. חמשת הכפרים מדרום לצפון הם: ריומֶג'ורֶה Riomaggiore, מאנָארולָה Manarola, קורְנילְיָה Corniglia, וֶרְנָאצָה Vernazza ומונְטֶרוסו אָל מָארֶה Monterosso al Mare.

ענף נוסף שהפיץ את שם קו החוף למרחוק הם היינות הלבנים המשובחים אותם בוצרים ומזקקים ביקבים מסורתיים בכפרים. המרחב שבין הכפרים כולל המוני כרמים מקסימים וקטנים שבסמוך אליהם חוות ויקבים. ניתן לשלב טיול בצ'ינְקְווָה טֶרֶה יחדיו עם טיול בטוסקנה, מרחק נסיעה של שעה וחצי צפונה מפּיזָה או טיול בגֶנואָה והריביירה האיטלקית מצפון.

 

גישה לצ'ינְקְווָה טֶרֶה

מבחינה היסטורית הכפרים היו מנותקים מהעולם. עד שחפרו מערכת מרשימה ביותר של מנהרות לאורך החוף עבור מסילת רכבת (בשנות החמישים של המאה ה-20). קו הרכבת שנסלל מפּיזָה לגֶנואָה לאורך קו החוף הנגיש את הכפרים לעולם מסביב. פתח כמובן את האופציה לבקר בכפרים המופלאים ומאז הם הפכו לאימפריה תיירותית. היות ורובן המוחלט של הרכבות מפּיזָה אינן עוצרות בכפרים, יש לרדת בתחנת לה-סְפֶּצְיָה. שם לעלות על קו אזורי שעוצר בחמשת הכפרים. הגישה ברכבת היא האופציה הכי נוחה וזולה להגיע לכפרים הפלאיים.

מעבר לגישה ברכבת, מומלץ מאוד (רק ביום בהיר), לעלות על קו המעבורת שיוצא מלה-סְפֶּצְיָה ושט למרינה הקטנה בכפר מאנָארולָה. גישה שכזאת תאפשר לכם לחוות את קו החוף הנדיר ואפשרויות צילום מטורפות של המצוקים והכפרים הצבעוניים.

מאוד לא מומלץ לטייל לאורך שמורת הטבע עם רכב. הגישה אל הכפרים שבתוך שמורת הטבע היא מוגבלת מאוד. ניתן לנסוע על ה-SP370 צפונה ולהגיע בדרכים פתלתלות להפליא אל הכפרים. קחו כמובן בחשבון שהחניה היא אתגרית. אם אתם מטיילים בין הכפרים, אז או ברגל (או אפילו אופניים לשבילים המקסימים שבין הכפרים) או ברכבת, אין כמעט שום אופציה אחרת להתנייד ביניהם.

סירות בוֶרְנָאצָה
סירות בנמל וֶרְנָאצָה

 

שילוב טיול בצ'ינְקְווָה טֶרֶה עם אזורים נוספים

הדרך הנחה ביותר לשלב טיול בצ'ינְקְווָה טֶרֶה היא יחדיו עם טיול בטוסקנה. אם באתם לנופש קיצי ארוך במרחב הכפרי של טוסקנה (מומלץ ביותר!!!), אין שום בעיה להקדיש יומיים שלושה של קפיצה נעימה מעט צפונה לאורך קו החוף. ניתן להגיע בקלות ללה-סְפֶּצְיָה, מרחק נסיעה ברכב של שעה וחצי מפּיזָה על ה-E80, אוטוסטרדת החוף המערבית של איטליה. בלה-סְפֶּצְיָה לחנות בסמוך לתחנת הרכבת ומשם להגיע לכפרי החוף המופלאים ברכבת (נסיעה של רבע שעה מלה-ספציה). ניתן כמובן גם להגיע ברכבת מפּיזָה ללה-סְפֶּצְיָה. נסיעה של כמעט שעה במחיר הגיוני של סביב השמונה יורו לכיוון.

הטיול בצ'ינְקְווָה טֶרֶה יכלול גם את המרחב של צפון טוסקנה (מנהלית קו החוף המופלא שייך למחוז ליגורְיָה, בגבול עם טוסקנה) ושמורת הטבע של מערב רכס האפּנינים (גְרָפינְיָאנָה). קָרָארָה, עיירת השיש המופלאה נמצאת במרחק נסיעה של 40 דקות מלה-סְפֶּצְיָה. אם אתם כבר שם אל תחמיצו ביקור בעיירות החוף המקסימות פורטו ונרו וצ'ילנטו, הסמוכות ללה-סְפֶּצְיָה.

ניתן כמובן גם לשלב ביקור עירוני בפירנצה עם טיול לשאר הערים במרחב הסמוך לנהר האָרְנו, ביניהם כמובן פּיזָה. מפּיזָה להגיע לצ'ינְקְווָה טֶרֶה. ניתן לצאת לטיול יום מפּיזָה לביקור בכפרים, רק זה יצריך ממכם לצאת מאוד מוקדם בבוקר על מנת שתצליחו להגיע אל כולם. או לבחור כפר אחד ולבקר רק בו (עדיפות לוֶרְנָאצָה שמכל הכפרים יש בו את כל מה שצריך רק בעוד יותר יפה).

ניתן לשלב טיול בצ'ינְקְווָה טֶרֶה יחדיו עם טיול בקו החוף של ליגורְיָה. החל מסן רֶמו ממערב, דרך גֶנואָה הבירה, רָפָּלו Rapallo ועד לה-סְפֶּצְיָה. טיול זה (ברכב או רכבת) הוא הרבה פחות נפוץ מטיול בטוסקנה והמרחק מגֶנואָה הוא הרבה יותר ארוך מהמרחק מטוסקנה (פּיזָה ולוקָה).

צינקווה טרה
השביל במצוקים שיוצא ממאנָארולָה

 

הניידות בין הכפרים

הטיול בכפרים ובשמורת הטבע נגזר באופן טבעי מהגישה המורכבת למרחב. אם אתם באים ברכבת, מומלץ לרדת בתחנה בכפר הראשון, ריומֶג'ורֶה, לטייל בו ולאחר מכן לעלות על הרכבת עד התחנה הבאה בכפר הבא. בצורה כזאת לרדת בחמשת הכפרים ולטייל בהם. ניתן לבצע טיול שכזה ביום אחד, הכפרים הם קטנטנים. רק קחו בחשבון את זמן ההמתנה לרכבת ואת זמן הנסיעה היחסית איטי, בין כפר אחד למשנהו.

באופן כללי מומלץ לתכנן לפחות שני ימי טיול בכפרים. כולל לינה ייחודית ומרהיבה באחד מבתי הארחה הקטנים שבכפרים. אם ניתן יותר אז מעולה, ניתן גם להקדיש לכל כפר יום טיול שלם, כולל טיול הליכה במרחב שמסביב. אם יש לכם יום טיול אחד בלבד, ניתן להספיק את חמשת הכפרים. רק תתכננו נכון את הגישה ברכבת ותתמקדו רק במרכזי הכפרים.

גם אם אתם מגיעים במעבורת מלה-סְפֶּצְיָה ויורדים כמובן במאנָארולָה, עדיין תתניידו בין הכפרים באמצעות קו הרכבת. מחודש מארס ועד נובמבר ישנו קו פרטי של סירות בין הכפרים. שיט שכזה הוא אכן מרהיב ביופיו וכדאי לנסות להתעדכן ולנסות לעלות על הסירות (רק בימים בהירים בקיץ, אחרת זאת חוויה די מטלטלת).

הדרך המומלצת לנוע בין הכפרים היא כמובן בדרך המסורתית – ברגל. בין הכפרים ישנם שבילי הליכה עם נוף מרהיב המחבר ביניהם, הידועים בהם הם השביל הכחול ודרך האהבה. שבילים הנושקים לקצה המצוקים ומציעים נופים מרהיבים.

הדרך הכחולה
הדרך הכחולה

 

טיול בצ'ינְקְווָה טֶרֶה

העיקרון במבנה האטרקטיבי של חמשת הכפרים של צ'ינְקְווָה טֶרֶה הוא פחות או יותר זהה: תחנת רכבת; בתים צבועי פסטל התלויים על בלימה על מצוקים;מרינה קטנה; נוף ים מטמטם; רחוב ראשי אחד המטפס מעלה בנקיק; מיליון וחצי תיירים המצלמים כל טיפת נוף (לרוב מעמדות תצפית הצופות למרינה); ביניהם שבילים על גבי שבילים הנכנסים ויוצאים מן הכפרים, עולים ויורדים מהמצוקים. קורנליה הוא הכפר היחידי שבנוי על מצוק בגובה מאה מטרים ואינו נושק לים.

הטיול המיטבי במרחב הנדיר ביופיו הזה הוא עבור מטיבי הלכת. ניתן לצעוד רגלית מכפר לכפר על שבילים צרים התלויים על מצוקים מעל קו החוף. הרחובות המקסימים של הכפרים אף פעם לא יהיו מישוריים. או עליות חדות או ירידות תלולות, תלוי אם אתם בכיוון קו החוף או מתרחקים ממנו. קחו בחשבון שיהיו הרבה מדרגות, אז למי שאין יותר מדי כוח – פשוט לעבור מכפר לכפר ברכבת האזורית הנוחה, לצלם את הכפר ואת המרינה מעמדה נוחה ולהמשיך הלאה. עמדת הצילום בכל הכפרים נמצאת במצוק מעל קו החוף כמאה מטרים צפונית מהמרינה. לא תצליחו לפספס אותם גם אם ממש תרצו, רק תסתכלו לאן כל התיירים הולכים ולכו איתם.

 

הפארק הלאומי צ'ינְקְווָה טֶרֶה

הפארק הלאומי של צ'ינְקְווָה טֶרֶה כולל את חמשת הכפרים ואת המרחב ביניהם ומעליהם במעלה המצוקים. המתחם הירוק כולל המוני שבילי הליכה בדרגות קושי שונות המציעים נוף מרהיב של המצוקים ושל קו החוף. כמו גם תצפיות נוף של הכפרים המדהימים. השביל הפופולרי ביותר הוא השביל שמחבר בין הכפרים ומכונה השביל הכחול – Sentiero Azzurro. ישנם שבילי הליכה גם יותר בעומק היבשה, במרחבים הירוקים המקסימים של דרום מחוז ליגורְיָה. במרחב ישנם המון כרמים קטנים ומקסימים ויערות, כמו גם חוות קטנות וכפרים ציוריים.

ריומגורה
ריומֶג'ורֶה

 

ריומֶג'ורֶה

הכפר הציור ריומֶג'ורֶה, הדרומי מבין כפרי השמורה, בנוי לאורך נקיק היורד אל עבר הים. הנקיק הוא רחובו הראשי של הכפר ויה קולומְבּו via Colombo. בו מרוכזים בארים, מסעדות וחנויות לרווחת התיירים (וגם תושבי הכפר המעטים). תחנת הרכבת של הכפר ממוקמת כמאה מטר צפונה מהרחוב הראשי. נמצאת לרגלי קיר אבנים עצום שבסמוך פתח למנהרה צרה דרכה הולכים אל מרכז הכפר.

בסמוך לתחנת הרכבת ישנם כמה בתי מלון, היושבים על מצוק בגובה עשרות מטרים. מלונות אלו מציעים נוף נדיר לים. את הטיול בכפר תתחילו במרינה הקטנה, ממנה נוף מרהיב של בתי הכפר התלויים על המצוק. מהמרינה, צאו לשיטוט בכפר הקטן. תטפסו על ויה קולומְבּו שמתפצל לכמה רחובות קטנים עם בתים מרהיבים ביופיים, צבועים בצבעי פסטל עדינים.

מנרולה
מאנָארולָה

מאנָארולָה

בנסיעה קצרה צפונה ברכבת מריומֶג'ורֶה תגיעו לכפר מאנָארולָה המקסים. על אף שהרכבת היא פתרון נוח, מומלץ לצאת למסע רגלי של כחצי שעה (בנחת) בהליכה רגועה על שביל מקסים התלוי מעל קו החוף. השביל מחבר את שני הכפרים ומכונה ויה דל אָמורֶה via dell Amore – דרך האהבה. הנתיב הוא אחד משבילי ההליכה היפים (והקצרים) בכל איטליה. שביל הכולל את כל הטוב של מצוקים הדרמטיים, הים הכחול והמון המון ירוק.

תחנת הרכבת הסוריאליסטית של מאנָארולָה נמצאת מעט דרומית מהכפר על מצוק ממש מעל הים. הגישה מתחנת הרכבת לכפר היא דרך מנהרה צרה המטפסת לאורך כמאה מטרים עד לחלקו הגבוה של הכפר. היציאה של המנהרה היא ברחוב הראשי של הכפר ויה רֶנָטו בּירולי via Renato Birolli. בו כמובן תמצאו כל מה שהתייר צריך – אוכל, שופינג של מזכרות ומשהו לשתות (קפה או אלכוהול). תרדו עם הרחוב הראשי אל עבר המרינה הקטנה של הכפר. ברחוב הראשי ישנן גם חנויות יצירה לרווחת הציירים הבאים לנסות ולתעד את המראה המרהיב של בתי הכפר.

מנרולה רחוב ראשי
ויה רֶנָטו בּירולי הרחוב הראשי והיחיד של מאנָארולָה

 

קורְנילְיָה

קורְנילְיָה הוא הכפר היוצא דופן מבין כפרי צ'ינְקְווָה טֶרֶה. בניגוד לשאר הכפרים הבנויים על מרחב שנוצר מנקיק שחפר דרכו אל הים והבתים בנויים לצד הנקיק במדרון חד. קורְנילְיָה נבנה על המצוק עצמו והוא אינו כולל קו חוף או מרינה.

תחנת הרכבת של קורְנילְיָה ממוקמת מעט דרומה מהכפר. ממנה יש לתפוס קו מיניבוס המטפס לאיטו על המצוק בו נמצא הכפר. ניתן גם לצעוד בשביל לאורך קו החוף לכיוון קורְנילְיָה. לטפס על המדרגות שמתפתלות כמו נחש מקו החוף אל עבר המצוק ומרכז הכפר, מדרגות המכונות Lardarina. המדרגות אכן אתגריות אבל מציעות נוף נדיר של קו החוף. הן אחת מהאטרקציות היותר פופולאריות בצ'ינְקְווָה טֶרֶה, כאשר מאות תיירים כל יום עולים ויורדים מהן מהכפר.

ביקור בכפר כולל הליכה לאורך הסמטה הצרה המובילה אל עבר סף המצוק. בסמטה הזו עיקר החנויות והמסעדות המקסימות של קורְנילְיָה. הכפר עצמו מציע נוף נדיר על הים הליגורי, לאורך המצוק ישנם שבילי הליכה ומרפסות תצפית. ניתן לרדת אל קו החוף בכמה שבילים היורדים בתלילות מהמצוק. לירכתי הכפר

בתי קורניליה בצקים
בתי קורְנילְיָה מציצים מבין הצוקים

וֶרְנָאצָה

מבין כל הכפרים המרהיבים של צ'קווה טרה, וֶרְנָאצָה הוא כנראה הידוע והפופולארי מכולם. הכפר מתמצת בצורה הפוטוגנית ביותר את כל מה שאייקוני בקו החוף המפורסם. צילום הנמל המרובע של הכפר עם הבתים הצמודים הצבעוניים שלצידו הוא המראה המוכר ביותר של קו החוף.

הכפר הוקם בתחילת המאה ה-11, ובשלהי ימי-הביניים היה חלק מקו ההגנה של גֶנואָה. במשך השנים הכפר היה יעד מועדף על שודדי ים ולכבוד זה נערך בכפר בכל קיץ ה-Festa dei Pirati, בה מדמים תושבי הכפר פלישה של שודדי ים.

קסטלו דוריה
קסְטֶלו דוריָה בוֶרְנָאצָה

 

הפּיאצָה המרכזית והנמל

המרכז של הכפר הוא הנמל היחסית גדול. עליו חולשת הכנסייה היפיפייה סנטה מרגריטה ד'אָנְטיוצ'י Santa Marghrita d`Antiochi לה מגדל הפעמונים צהוב ומעוגל מרשים ביותר. הכנסייה היא המקור לחגיגות לכבודה של מרגריטה הקדושה, פטרונית הכפר. חגיגות שנערכות כל שנה ב-20 ביולי וכוללות לילה של זיקוקים והמון שתייה.

בגב הנמל על קו החוף נמצאת המצודה המרשימה קסְטֶלו דוריָה Doria. המצודה העתיקה עומדת גאה מול חופו של הים הליגורי. ניתן לטפס למרפסת הענקית שהיא הגג של המצודה, סמוך למגדל המצודה המקסים (שניתן גם לטפס על גגו דרך מדרגות ליוליאניות היוצאות מגג המצודה – זאת אם הגובה של המצודה אינו מספיק עבורכם). המרפסת מציעה נוף מרהיב של החוף מלמעלה, כמו גם למרינה ולבתי הכפר המקסים שמאחוריה.

בנמל הציורי של הכפר ישנו גם חוף חולי קטן, שבימי הקיץ מפוצץ בתיירים הבאים ליהנות מרביצה בחוף באחד המקומות היפים בעולם. הרצועה הקטנה משאירה טעם של העיירות והכפרים של חוף אָמָלְפי. חוף רחצה נוסף ממוקם מדרום לנמל. החוף גדול יותר ומרווח אבל אין בו את הערך המוסף של החוף בנמל – הנוף המטמטם של הכפר.

טיול בכפר הקטן כולל הליכה לעבר הרחוב היחידי של הכפר ויה ויסְקונְטי via Visconti. רחוב שבמעלה הנקיק משנה את שמו לויה רומא. הרחוב מסתיים בפּיאצָה המרכזית של העיר שבה נמצא חוף הרחצה והנמל הקטן. הרחוב והפּיאצָה מלאים בכל מה שהתיירים חייבים בביקור בפלא המרהיב של צ'ינְקְווָה טֶרֶה – מסעדות, בארים ובתי-קפה.

החופים של מונטורוסו
החופים של מונְטֶרוסו אָל מָארֶה

מונְטֶרוסו אָל מָארֶה

במרחק של שני קילומטרים צפונה מוֶרְנָאצָה, נמצא הצפוני מבין חמשת הכפרים – מונְטֶרוסו אָל מָארֶה. ניתן להגיע לכפר עם הרכבת האזורית הנוחה/ או כמובן ללכת על השביל המחבר בין הכפרים שמציע נוף מרהיב לחוף הים. תחנת הרכבת נמצאת על הטיילת היפה שממוקמת מצפון למרכז הכפר. הגישה מהתחנה אל מרכז הכפר מצריכה הליכה נעימה לאורך הטיילת. לאחר מעבר במנהרה מתחת למצוק תלול עד הפּיאצָה המרכזית של הכפר.

מונְטֶרוסו אָל מָארֶה, בניגוד לשאר הכפרים הוא אינו אתגרי מבחינת הביקור בו (גישה קשה, עליות וירידות תלולות). ידוע בעיקר כאתר נופש פופולארי. בניגוד לשאר הכפרים של צ'ינְקְווָה טֶרֶה שתלויים על בלימה מהצוקים על נקיקים תלולים, במונְטֶרוסו אָל מָארֶה יש את המצרך הנדיר הזה שנקרא מישור (הכל כמובן יחסי, הכפר די תלול אבל החוף שלו מרווח). גם לאורך הטיילת וגם בקו החוף של הכפר, ישנם חופים נהדרים לנופש. לאורכם של החופים כמובן מסעדות נהדרות לרווחת התיירים הרבים. הא… ויש בו גם כלי רכב.

הכפר מחולק לחלק העתיק מדרום ולחלק החדש מצפון. הטיילת על החוף מחברת את שני החלקים. בחלק החדש ישנם המון מלונות ובתי הארחה עבור אלו שבאים לנפוש בטן-גב בחופים המקסימים של הכפר.

הרחוב הראשי של הכפר העתיק הוא ויה רומא, לאורכו חנויות קטנות ומסעדות. צאו לשיטוט בסמטאות המקסימות של הכפר. כולל חיבור לשבילי ההליכה הרבים שמתחברים לשמורות הטבע שמעל קו החוף. בכפר שתי כנסיות מרשימות – סן ג'יובני בָּטיסְטָה במרכז הכפר העתיק הידועה בפרסקאות המקסימים שלה. כמו גם כנסיית סן פרנסיסקו הענקית, החולשת בראש המצוק המפריד את שני חלקי הכפר.

בית הארחה בריומגורה
בית הארחה בריומֶג'ורֶה

 

לינה בצ'ינְקְווָה טֶרֶה

בכל חמשת הכפרים ישנם בתי הארחה ומלונות קטנים לרווחת רבבות התיירים המציפים את המרחב, בעיקר בחודשי הקיץ. עונת התיירות בפארק היא באביב ובקיץ, כאשר מזג האוויר נוח וחמים וניתן גם לרחוץ בים. בסתיו מזג האוויר גשום מאוד והחורף קר עד קפוא. בחודשי האביב ובעיקר בחודשי הקיץ, קו החוף הפלאי הוא יעד תיירותי מאוד פופולארי. בהתאם מחירי הלינה שבו. היות והגישה כמו גם הבנייה בכפרים שעל קו החוף הם מוגבלים. זאת עקב תנאים פיזיים קשים ובעיקר עקב מגבלות בירוקרטיות לשם שימור אופיים הייחודי. נוצר מצב בו יש מחסור כבד במקומות לינה בכפרים עצמם.

בניגוד לארבעת הכפרים מדרום לו במונְטֶרוסו אָל מָארֶה מרוכזים עיקר מקומות הלינה. זאת עקב התנאים הפיזיים המשופרים של הכפר והיותו מקום נופש פופולארי בגין חופיו המקסימים. ניתן כמובן ללון בכפר ומשם לצאת דרומה לארבעת הכפרים ולשבילים הכפריים של הפארק. ניתן גם ללון בלה-סְפֶּצְיָה (מרחק נסיעה של רבע שעה מהכפרים בעלות של 2.5 יורו לכיוון) מדרום לפארק. בעיר הגדולה אין מחסור במלונות וכמובן להתנייד עם הרכבת הלוך חזור מהכפרים למשך כל ימי הביקור.

כתיבת תגובה