גבעת הקפּיטול

פורום
אתר ארכיאולוגי של שהיא גבעת הקפּיטול

גבעת הקפּיטול היא למעשה גבעה אחת מתוך מה שמכונה העיר העתיקה של רומא. ניתן להגדיר רובע זה יותר כאתר עתיקות ולא כרובע עירוני. הציר המרכזי של הרובע הוא הוִיה דִי פְיורי אימְפָּארְיָאלי שמוביל מפִּיאצָה ונציה ועד הקולוסאום. ממערב לדרך פרושות העתיקות של הפורום ומוזאוני הקפּיטול. בנוסף, לא רחוק מפִּיאצָה ונציה נמצאת פִּיאצָה דל קָאמְפּידולְיו הרנסנסית.

למדריך השלם לביקור ברומא – איך להגיע, מה לאכול ולאן ללכת, הקישו כאן…

הקולוסאום

הגדול, האייקוני והמיתי ביותר מבין אתרי התיירות של רומא ואיטליה כולה. הקולוסאום בגודלו שם בכיס הקטן את כל האיקונות האחרות של איטליה. אתרים מפורסמים כגון מגדל פּיזה, כיפת הקתדרלה של פירנצה, או קתדרלת סן מרקו בונציה ועוד. מבחינת הפרופיל התיירותי שלו הקולוסאום הוא שווה ערך לאריות היבשת. אייקונות כגון מגדל אייפל בפריז או הביג בן בלונדון, וגם מהם הוא גדול ועתיק הרבה יותר.

הקולוסאום במהותו הוא תמציתה של רומא העתיקה. גודלו, אופן בנייתו ויופיו המרשים, הם עדות בלתי ניתנת לערעור על עוצמתה של האימפריה העתיקה. הקולוסאום והגלדיאטורים הם האיקונה המובהקת ביותר של רומא ואיטליה כולה. הוא הופיע באינספור סרטים הוליוודיים/אירופאים וספק אם יש ילד בעולם שאינו מכיר את צלמו של הבניין.

הבניין שהוא פאר היצירה של השושלת הפְלאבית, נבנה בימי הקיסר אַסְפַּסְיָאנוּס. בנייתו הושלמה על ידי טִיטוּס בשנת 80 לספירה, 13 שנה אחרי שהחריב את ממלכת יהודה. הקולוסאום נבנה על חורבות ארמונו של הקיסר נירון, אחרון הקיסרים מהשושלת היוּלְיוּ-קְלָאוּדית. נבנה על מנת למחוק את זכר שלטון הטירוף של נירון ולבדל את השושלת הפֶלָאבית מזו הקודמת. הקולוסאום נקרא על שם הפסל הענקי (הקולוסוס) של נירון. הפסל עמד אל מול ארמונו שהוחרב.

המבנה המונומנטאלי היה האצטדיון הגדול ביותר של העת העתיקה. כשבעים אלף איש יכלו למלא את יציעיו ולחזות במחזות אימים כגון קרבות הגלדיאטורים בינם לבין עצמם או קרבות אל מול חיות טרף, זאת בחסות הקיסר שמספק את השעשועים לעם.

הקולוסאום
הקולוסאום

 

ביקור בקולוסיאום

כיום הקולוסאום הוא אתר תיירות שעובר שימור והוא לב ליבה של התיירות הנכנסת של איטליה. ספק אם יש תייר ברומא שיכול להרשות לעצמו לפספס את הביקור באתר המופלא הזה. על כן המקום עמוס עד בלי קץ.

אל תחמיצו את הקולוסאום. אם אתם רוצים לשכור מדריך דובר אנגלית תעשו כן, למרות החשש והתחושה שזה מעין רמאות. זו לא רמאות, זה סתם מחיר מופקע (ככה זה ברומא). אבל אם ההיסטוריה של המקום מעניינית אתכם, לרוב ההדרכה היא לא רעה. אם לא, לא חייבים, ישנו שילוט ברור ברחבי השטחים הפתוחים לקהל וניתן להבין לבד איך פעל המקום.

כתובת: Piazza del Colosseo 1

שעות פתיחה:  כל ימות השבוע מ-8:30 ועד 19:00

כרטיסים:  מחיר מלא 16 יורו, מומלץ בחום!!!! להזמין און ליין ולהימנע מהתור. לאתר המכירה הרשמי של האתר לחץ כאן

 

הפורום וגבעת הפָּאלאטין

המונח פורום הוא שם כללי למקבץ האתרים העתיקים ועיי החורבות המרוכזים בגבעת הקפּיטול. הפורום הרומאי יחדיו עם פורום טְריאנוס, פורום אוגוסטוס ופורום קיסר, מהווים מעין אתר ארכיאולוגי ענקי בליבה של רומא. הסביבה של הפורום הייתה מרכזה העתיק של רומא. שם מוקמו כל בנייני הממשל והמקדשים הפּגאניים החשובים.

שער טיטוס
הרומאים בוזזים את בית המקדש – שער טיטוס

השטח של הפורום הרומאי היה מרכז העיר של רומא העתיקה. ניתן רק לדמיין את הדרכים שבפורום, בראשם הרחוב הראשי – הוִיָה סָאקְרה, כיצד היו פעם שוקקים. שיאו של הפורום היה המבנה המונומנטלי שהיה אמון על השעשועים – הקולוסאום.

מלבד הקולוסאום שרדו חלקים מבניינים חשובים אחרים כגון מקדש סָאטורְן (אביו של יופּיטר מלך האלים); מקדשה של ביתו של סָאטורְן – וֶסְטה (אלת אח האש הביתי); מקדש רומולוס ושערי ניצחון חשובים שסימלו אירועים מכוננים של האימפריה הרומית. המפורסם מבין שערי הניצחון שבפורום הוא שער טִיטוּס. שער המציין את ניצחון האימפריה הרומאית על מרד היהודים באמצע המאה הראשונה לספירה. בשער טִיטוּס תראו כמובן את התבליט המפורסם בו בוזזים הרומים את אוצרות בית המקדש ביניהם המנורה שהפכה לסמל מדינת ישראל.

מצידה השני של וִיה דִי פְיורי אימְפָּארְיָאלי ממוקמות ההריסות של פורום אוגוסטוס. פורום זה נבנה כמקדש עבור מָארְס אל המלחמה. שם נמצא גם פורום טְריאנוס שבימי קדם נבנה כמבוך של רחובות מקורים בהם נערך השוק הרומאי העתיק. פורום טְריאנוס שוחזר בחלקו הגדול וממנו ניתן ללמוד על חיי המסחר המפותחים של בירת האימפריה העתיקה.

בסמוך לפורום הרומאי נפרשת על גבעה ירוקה גבעת הפָּאלאטין. גבעה זו הייתה רובע המגורים של הקיסר ואצילי רומא העתיקה שהשאירו אחריהם חורבות של ארמונות פאר מרשימים ביותר. גבעת הפָּאלאטין היא אמנם אתר ארכיאולוגי היסטורי רב חשיבות. אולם בגין כך שכמעט אין ברומא ריאות ירוקות (מלבד וילה בּורְגֶזָה שהגישה אל הפארק שלה מעט לא נוחה), תנצלו את הריאה הירוקה המקסימה הזאת למנוחה בצל או בשמש ולנשימת אוויר.

קפיטוליני
הכניסה למוזאוני הקפּיטול דרך פִּיאצָה דל קָאמְפּידולְיו

 

מוזאוני הקפּיטול Musei Capitolini

אם מוזאוני הוותיקן הם השיא של אמנות הרנסנס ברומא (ויחדיו עם גלריית האופיצי בפירנצה מציגים את האוסף החשוב ביותר של התקופה המכוננת הזאת) מוזאוני הקפּיטול הם האוסף החשוב ביותר של אמנות רומאית עתיקה. המוזיאון מורכב משני חללי תצוגה (לכן לשון הרבים). האחד בפָּלָצו נוּאֶבו Palazzo Nuovo ושני בפָּלָצו דיי קונְסֶרְבָטורי Palazzo dei Conservatori. בין שני הארמונות בהם נמצאים המוזיאונים מפרידה פִּיאצָה דל קָאמְפּידולְיו המרנינה.

חללי המוזיאונים מלאים בעתיקות. בעיקר בפיסול הרומי בעל הפרופורציות הריאליסטיות ששרד הן ברומא והן באתרים באיטליה וברחבי הים התיכון. במוזיאונים מוצגות כמה מהיצירות העתיקות החשובות ביותר שנשתמרו. אל תחמיצו את פסל "זורק הדיסקוס" הקלאסי (למעשה מהתקופה ההלניסטית של יוון העתיקה). הפסל היווני העתיק הפך להיות פסל ה"לוחם פצוע" כאשר אמן במאה ה-18 השכיבו והוסיף לו שריון. הפסל זהה לפסלו האייקוני של מירון שמוצג במוזיאון הבריטי, ככל הנראה שניהם פוסלו לפי אותו אבטיפוס.

במוזיאונים קיים אוסף לא רע בכלל של מה שניתן לכנות כאמנות "מודרנית", כמובן ביחס לתקופה העתיקה. אל תחמיצו את ציורו הארוטי המפורסם של קָרָווגְ'יו, גדול ציירי הבָּארוק באיטליה, "יוחנן המטביל". האמן הבארוקי הענק עסק לא מעט בדמותו של יוחנן המטביל בתירוץ לעסוק בארוטיקה גברית.

כתובת: Piazza del Campidoglio 1

שעות פתיחה: 9:30 עד 19:30, יום שני סגור

כרטיסים: 15 יורו, חינם ביום ראשון הראשון של כל חודש

לאתר המוזיאון לחץ כאן…

פיאצה קמפידוליו
פִּיאצָה דל קָאמְפּידולְיו

פִּיאצָה דל קָאמְפּידולְיו Piazza del Campidoglio

אחת הכיכרות המקסימות ביותר ברומא. אין זה מפתיע היות וכיכר זו היא פרויקט של מיכּאֶלְאנְגֶ'לו Michelangelo, אחד מגדולי האמנים הרנסנסיים. הכיכר היא מעין רמפה אליה מוביל גרם מדרגות מסוגנן. הכיכר מוקפת בארמונות משלושת צדדיה (הנוּאֶבו מצפון, הסֶנָאטוריו – בית מועצת העירייה של רומא ממזרח ודיי קונְסֶרְבָטורי מדרום) ומערבה פתוחה לכיוון השקיעה. בקצה גרם המדרגות המסוגנן מוצבים שני פסלי ענק של הג'מיני או הדְיוסְקוּרים – קָסְטור ופּולוקְס (סמל מזל התאומים). אחיה של הֶלֶנָה מספּרטה/טרויה וסיפור מיתולוגי משל עצמם.

 

בית הכלא מָאמֶרְטינוּם Carcere Mamertino

בית כלא רומאי עתיק שהוא אחד מאתרי הקדושה החשובים ביותר של הדת הנוצרית. בבית כלא זה, בשנת 64 לספירה נכלא פֶּטְרוס הקדוש, ממשיכו של ישו ואבי מוסד האפּיפיורות. שרידי בית הכלא נמצאים מתחת לכנסייה שנבנתה מעליו וממנה יש גישה לתוך הצינוק בו הוחזק הקדוש הנוצרי.

כתובת: Clivo Argentario 1

שעות פתיחה: 8:30 עד 16:30 בכל ימות השבוע

כתיבת תגובה