טְרֶנְטינו

פרסנלה
בתי הארחה קסומים באוכף פסגת פרסנלה

נפת טְרֶנְטינו, חצי ממחוז טְרֶנְטינו-אָלְטו-אָדיגֶ'ה, הוא החלק האיטלקי והנמוך יותר של הפלא הזה שנקרא איטליה האלפינית. בירת הנפה והמחוז טרנטו, היא העיר הראשית במרחב הכפרי הקסום וההיסטורי. עיקר ההתיישבות בנפה היא לאורך נתיבו של נהר האָדיגֶ'ה, אולם ההרים מסביב (בדומה לעמקי ההרים המרהיבים של דרום טירול) יש בהם את כל מה שהתייר חובב הקור צריך. פסגות מושלגות וגבוהות, כפרים אלפּיניים מקסימים, בתי הארחה מעולים והמון המון נוף ירוק לבן עוצר נשימה. בחלקה הדרומי של הנפה, תמצאו את קצהו הצפוני של לאגו די גארדה המופלא, האגם האגדי שהוא לב ליבה של תיירות הקיץ המשפחתית באיטליה.

 

לאגו די גארְדָה – נופים, שיט ושעשועים

אגם גארְדָה, האגם הגדול באיטליה, מציע בגדותיו המוני אטרקציות המותאמות היטב לחופש משפחתית. העיירות והכפרים על גדות האגם מושכים כל קיץ רבבות של תיירים, חלקם הגדול איטלקים, ללון ולנפוש בכמה מבתי הארחה הטובים והיפים באיטליה. מקבץ גני השעשועים שבפינתו הדרום מזרחית של האגם, משלימות את מגוון האטרקציות הנדיר המותאם לחופשה משפחתית.

למדריך השלם לטיול בלאגו די גארדה – בירת הנופש המשפחתי הצונן…

לאגו די גארדה
לאגו די גארדה

רובֶרֶטו Rovereto

העיר הקטנה רובֶרֶטו היא שער הכניסה לטְרֶנְטינו. מיקומה הוא על הכביש המהיר A22 המוביל מוָרונָה בדרום ועד אינְסְבּרוק האוסטרית בצפון. מיקומה הוא מעט מזרחית מהקצה הצפוני של לאגו די גארְדָה המוארך. שממנו והלאה ההרים המתונים שמצפון לעמק נהר הפּו, הופכים למפלצות המשוננות של רכס הרי האלפּים.

מונטה סטיבו
מונטה סטיבו ממבט מרוברטו

רובֶרֶטו ממוקמת בצורה אסטרטגית, בכניסה לעמק נהר האָדיגֶ'ה.גלעינה של העיר היה מבצר שבנו הוונציאנים בתחילת המאה ה-15. העיר יושבת על נתיב הגישה היחידי שיש מכיוון גרמניה ואוסטריה דרומה לארץ המגף. עקב כך העיר סבלה מלא מעט קרבות שנערכו בתחומה ובסביבתה.  רובֶרֶטו כמעט ונהרסה כולה בקרבות שנערכו בין הצבא האיטלקי לצבא האוסטרו-הונגרי המתמוטט לקראת סוף מלחמת העולם הראשונה. מהעיר נחסך גורל דומה גם במלחמת העולם השנייה. זאת כאשר צבא בעלות הברית ששעט מדרום לכיוון אוסטריה נעצר לפני הגעתו לעיר עם כניעתם של הנאצים.

ברובֶרֶטו מתגוררים כיום כארבעים אלף איש, היא שוכנת מעט מזרחית מנהר האָדיגֶ'ה. תבקרו במרכז העיר הקטן רק אם זמנכם בידכם. אם אתם תחת זמן מוגבל, תרוצו הלאה צפונה. בעיר ישנו מוזיאון לא רע המציג את מה שקרה באיטליה במהלך מלחמת העולם. המוזיאון ממוקם במבצר שנקרא על שם העיר, מבצר מהמאה ה-15 שהוא אחד הדוגמאות הטובות לארכיטקטורה צבאית אלפּינית.

כן שווה לעצור באתרים בקרבת העיר דוגמת קסְטֶל בֶּסֶנו Beseno המונומנטלי. המבצר הענקי החולש על רובֶרְטו ממזרח, בנוי על גבעה גבוהה ותופס את כל קו האופק. כן שווה מאוד לטייל או לדווש באופניים באחד משבילי ההייקינג היפים של מונטה זוּנה Monte Zugna, מעט דרומית לעיר. הרכס המתון מציע ביקור בלא מעט בתים וביצורים שנהרסו בקרבות של מלחמת העולם הראשונה. כמו גם תצפיות נוף מרהיבות כולל אל לאגו די גארְדָה ממערב.

 

טְרֶנְטו Trento

טְרֶנְטו, בירת מחוז טְרֶנְטינו אָלְטו-אָדיגֶ'ה, היא העיר הגדולה במחוז. מתגוררים בה כ-120 אלף תושבים והיא גדולה במקצת מבירת נפת דרום טירול – בּולְצָאנו. בבּולְצָאנו מתגוררים 110 אלף איש. שתי הערים האלו הן הערים המרכזיות במחוז האלפּיני הכפרי דליל האוכלוסין.

טְרֶנְטו היא עיר היסטורית חשובה, בה נערכה ועידת טְרֶנְט כתגובה לרפורמות הפרוטסטנטיות בארצות הצפון. העיר ידועה גם בגין אחת מעלילות הדם המפורסמות כנגד היהודים. עלילה בה האשימו את יהודי העיר ברציחתו של סימון בן השלוש, על מנת להשתמש בדמו לצרכים פולחניים. סימון הקטן הפך לקדוש סימון, סמל מפורסם לאכזריות היהודים ולפולחנים המטורפים של הדת הישנה. עלילת דם זאת משנת 1475, הובילה לשריפתם על המוקד של שמונה יהודים. רק בשנת 1990 התנצלה עיריית טְרֶנְטו על האשמה והרצח של היהודים.

מרכז טרנטו
מרכז טְרֶנְטו

 

הגעה לטְרֶנְטו

בנסיעה מלאגו די גארְדָה צפונה לטְרֶנְטו דרך רובֶרֶטו, נוסעים על ה-A22 במקביל לנהר האדיגֶ'ה. הרימו מבט אל עבר הרכסים הדרמטיים המקיפים את העמק ובפסגותיהם שני הרים בולטים ומרהיבים. מונטה ויגולָנָה Vigolana, שגובהו 2150 מטרים, ממוקם דרומית מזרחית לעיר. ממערב לו, מצידו השני של העמק, בגובה זהה מתנשא מונטה בּוֹנְדוֹנֶה Bondone.

ישנן כמה דרכים להגיע לטְרֶנְטו. תחנת הרכבת ממוקמת במרחק של 10 דקות הליכה קלה ממרכז העיר. קו הרכבת המגיע לעיר מקביל לכביש המהיר A22. כדאי לעצור בעיר לכמה שעות ביקור בדרככם לכיוון אוסטריה וגרמניה. קו הרכבת ממשיך צפונה וחוצה את האלפּים במעבר בְּרֶנֶרו (בְּרֶנֶר). משם ממשיך לאינְסְבּרוק בואכה וינה או בּוואריה.

הנסיעה ברכבת מוָרונָה לטְרֶנְטו היא סביב שעה עד שעה וחצי, תלוי אם עליתם על רכבת אקספרס או לא. ניתן לתכנן טיול רכבות שמתחיל בונציה או מילאנו ומסתיים בווינה או מינכן. טיול זה נהדר למי שרוצה לתור בערים היפות של עמק הפּו ולסיים באוסטריה (וגרמניה) או להיפך. אולם טיול זה, לא יאפשר לכם ליהנות מהטבע הפראי ונופי ההרים המרהיבים שמחוז טְרֶנְטינו ודרום טירול מציעים. אלא רק להשקיף עליהם מחלון הרכבת.

 

גישה ברכב לטְרֶנְטו ומציאת חניה

על כן, הדרך המומלצת להגיע לעיר ובכלל לתור את המחוז, היא כמובן ברכב שכור. חופש התנועה של הרכב במחוז יאפשר לכם גישה לכבישים ההרריים המטפסים גבוה אל הרי הדולמיטים ורכסי האלפּים האחרים בסביבה. יאפשר גישה להגיע לעיירות הסקי ולפארקים הלאומיים של המחוז. התנועה במחוז אינה סואנת. רובו של המחוז הוא כפרי ואין כל בעיה של פקקים או מציאת חנייה בערי המחוז הגדולות – טְרֶנְטו ובּולְצָאנו.

כמובן שמומלץ לא הגיע עם הרכב אל מרכז טְרֶנְטו עצמה. אלא למצוא חנייה מוסדרת במרחק הליכה קצר מהמרכז של העיר, קרי כיכר הדוּאומו. ישנם לא מעט חניונים מוסדרים בסמוך לנהר האָדיגֶ'ה. לבאים ברכב מדרום מומלץ לרדת מה-A22 דרומית לעיר במחלף טְרֶנְטו דרום, לחצות את הנהר ולנסוע על ה-SS12 בסמוך לנהר האָדיגֶ'ה. זאת עד ההגעה לחניונים המשיקים לכיכר הדוּאומו או הסמוכים למוזיאון המדע (MUSE) הנהדר. במשך רוב היום הכביש אינו פקוק. כמובן שבשעות העומס תצטרכו קצת להמתין, לכן עדיף להגיע לעיר אחרי השעה תשע בבוקר.

 

מזרקה בטרנטו
מזרקה בטרנטו

תכנון טיול בטְרֶנְטו

מרכז העיר טְרֶנְטו ומקומות התיור בעיר הם מצומצמים. לא ייקח לכם יותר מכמה שעות ליהנות מהאווירה החביבה של העיר הצפונית. אופייה הנינוח של העיר יבטיח לכם טיול רגוע וכייפי, אין שום צורך לרוץ או למהר. זה בדומה להתנהלותם היומיומית של תושבי העיר.

ברחובותיה של טְרֶנְטו, בעיקר במרכז העתיק סביב כיכר הדוּאומו ניתן לחוש את המטענים ההיסטוריים המפוארים שלה. בעיר התקיימה הועידה של טְרֶנְט במאה ה-16, ובה נוסחו עיקרי הארגון הפוליטי תחת העקרונות התיאולוגיים של הקתוליות. ועידה שהתכנסה כתשובה להתפלגות הזרמים הפרוטסטנטיים משלטונו של האפיפיור, מה שמכונה כקונטרה-רפורמציה.

 

אתרים מרכזיים ומוקדי עניין בטְרֶנְטו

מומלץ להתחיל את הטיול האורבאני בטְרֶנְטו בפּיאצָה של הדוּאומו. כיכר גדולה ועתיקה זו נבנתה בימי האימפריה הרומית ככיכר השוק של העיר שנקראה אז טרידֶנְטום Tridentum, וממנה נגזר שמה של העיר כיום. הטרידֶנְטום הוא כמובן קלשונו של האל הרומי נֶפּטון, אל הים. פסלו המרשים של נֶפּטון עומד בגאון במזרקה מפוארת מהמאה ה-18 שבלב הכיכר. בסמוך למזרקה ממוקמת קתדרלת סן ויג'ילְיו San Vigilio ללא ספק המבנה המרשים בעיר. בקתדרלה נערכו חלק מישיבות מועצת טְרֶנְט במאה ה-16. הקתדרלה היא כנסייה רומנסקית עצומת ממדים החולשת על כל צידה הדרומי של הכיכר.

אל תחמיצו טיול קצר ב-Via Belenzeni שיוצאת צפונה מכיכר הדוּאומו. הרחוב המקסים מלא במסעדות ובתי-קפה, מוביל אל הכנסייה היפיפייה San Francesco Saverio. הפסדות של בתי הרחוב צבועים בצבעי פסטל עמומים ויפים.

מעט צפונה מהקתדרלה נמצא מוזיאון ארכיאולוגי נהדר, המציג את ממצאי החפירות שנערכו ברחבי העיר. הממצאים הם עדות ישירה לאורח החיים בערי צפון האימפריה הרומית. עדות לחיים בעיר הקדומה טרידֶנְטום שעל חורבותיה הוקמה טְרֶנְטו.

בהליכה קלה דרומה מהדוּאומו נמצא ה-(MUSE (Museo delle Scienze di Trento, אחד ממוזאוני המדע הטובים באיטליה. המוזיאון מתאים מאוד לילדים, כולל תצוגות אינטראקטיביות והמון הפעלה מצד צוות המוזיאון הסימפטי. כתובת: Corso del Lavoro e della Scienza 3.

קתדרלת טרנטו
קתדרלת טְרֶנְטו

מעט צפונה מטְרֶנְטו בסן מישל נמצא המוזיאון האתנוגרפי הנפלא Museo degli Usi e Costumi della Gente Trentina. המוזיאון הצבעוני והמקסים מביא את אורח החיים המסורתי של הצפון האלפּיני לחיים. כולל מוצגים מרשימים המשחזרים את התקופות השונות שעברו על העיר. המוזיאון נמצא בכתובת: Via Mach 2, San Michele All'Adige.

 

מדונָה די קאמְפּילְיו Madonna di Campiglio

במרחק שעה וחצי נסיעה מערבה מטְרֶנְטו, נמצאת אחת מעיירות הסקי המפורסמות באיטליה. הדרך אל העיירה הקטנה, בה מתגוררים פחות מאלף תושבים, עוברת בטיפוס בדרך ההררית עוצרת הנשימה. דרך המקיפה את פסגת הר צ'ימָה טוסָה Cima Tosa שגובהה 3100 מטרים. בעמק שבין הרכסים, בגובה 1500 מטרים מעל פני הים, נמצאת העיירה מדונָה די קאמְפּילְיו. עיירה קסומה שמציעה הרבה יותר מסקי בעונת השלגים. העיירה היא בסיס נהדר לטיולי קיץ קרירים בכמה ממסלולי ההייקינג היפים ביותר באלפּים.

רובם של הבניינים בעיירה הם כמובן מלונות ובתי הארחה. ישנם כמובן גם מסעדות, בתי-קפה וחנויות לרווחת רבבות התיירים המציפים את העיירה במשך כל השנה. נעים מאוד גם לטייל רגלית במרכזה הקטן של העיירה.

מסלולי הסקי בסביבת העיירה הם באורך מצטבר של 150 קילומטר בדרגות קושי שונות. ממדרונות המתאימים להחלקת מזחלות של ילדים (והמון משחק בשלג זך) ועד מסלולים למקצוענים כולל מתקנים ברמה אולימפּית (של ספורט חורף). את אתרי הסקי שבהרים מסביב לעיירה מנגישים לא פחות מ-57 רכבלים.

היתרון הגדול בביקור בעיירה בקיץ הוא המחירים הנוחים של הרזורטים שעיקר עסקיהם הם בעונת הסקי, אז הם יקרים להחריד. רזורטים נהדרים אלו הם חוויה מלונאית נדירה. ניתן ללון באחד המלונות בעיירה למשך יותר משבוע ועדיין בכל יום לנסוע לאתר טבע אחר בקרבת מקום.

בדומה ליתרון המלונות, גם הרכבלים המובילים אל הפסגות ומדרונות הסקי של צימָ'ה טוסָה ממזרח ושל רכס הדולומטי דה בְּרֶנְטה ממערב, פעילים בקיץ. הם יעלו אתכם לפסגות הקפואות של ההרים, משם ישנן תצפיות נוף הררי מטורפות. במעלה הפסגות ישנו סיכוי טוב שנותרו עוד שאריות של שלגים. ניתן בכיף ליהנות מפיסת שלג נקייה למשחק עם הילדים. רק תזכרו שבגבהים האלו החמצן מאוד דליל, אז לעשות הכול מאוד לאט.

אל תחמיצו ביקור בעמק גֶ'נובָה Val Genova דרום מזרחית לעיירה. בעמק הירוק והמקסים ישנם מסלולי טיול נהדרים ביערות האלפּינים. שיא הטיול הוא המפל המרהיב Cascate di Nardis שצונח במדרון של 90 מטרים.

סקי במדונה קי דמפינליו
סקי במדונָה די קאמְפּילְיו

פּארקו נאטורָלֶה אָדָמֶלו בְּרֶנְטָה Parco Naturale Adamello Brenta

פארק לאומי מרהיב ביופיו הנמצא במרחק נסיעה של דקות בודדות דרומית ממדונָה די קאמְפּילְיו. הפארק נמצא בנקודת ההתחלה של כמה מיובלי נהר הסָקְרָה Sacra. נהר הזורם דרומה בעמקים האלפינים ונשפך ללאגו די גארְדה סמוך לעיירה ריבָה דל גארדה בחלקו הצפוני.

הפארק מציע בליל אדיר של כל מה שאנחנו אוהבים במפנה הדרומי של רכס האלפּים – המון פסגות גבוהות וציוריות, המון מים בנחלים ונהרות עם זרימה חזקה, המון צימרים ובתי-הארחה בטבע, המוני מסלולי הייקינג ורכיבה על אופניים והמון המון ירוק ולבן צוננים. מכפרי הנופש והסקי הסמוכים לפארק ישנם רכבלים העולים אוכף פסגת הסימה טוסָה Cima Tosa הענקית שממזרח לעמק בו הפארק. הפארק מוקף בשלוש פסגות ענקיות ועמק ירוק המשתפל לכיוון דרום. ממזרח הסימה טוסה, מצפון פסגת פְּרֶסָנֶלָה היפייפיה Presanella וממערב רכס אָדָמֶלו, הגבול עם חלקו הצפוני של מחוז לומְבָּרְדיָה.

הכפר הגדול באזור הוא הכפר פּינְזולו Pinzolo, בו תמצאו כל מה שהנופש צריך כגון מסעדות, חנויות ובעיקר בתי-הארחה מעולים גם בחורף אז מלאים בנופשי סקי וגם בקיץ בו מלאים בכל מי שחשקה נפשו לברוח מעלה להרים הקרים. מהפארק ניתן שוב צפונה ולטייל בדרום טירול, או לשוב בעמק המופלא דרומה לכיוון העיר בְּרֶשְיָה במחוז לומְבָּרְדיָה.

רכבל ברנטה
הרכבל שמטפס מפּינְזולו אל הסימה טוסָה

צֶ'מְבּרה Cembra

בנסיעה לכיוון צפון מזרח מטְרֶנְטו תגיעו לעיירה היפה צֶ'מְבּרה. צֶ'מְבּרה הקטנטונת ידועה כמרכז לייצור יין מקומי לא רע בכלל. העיירה היא שריד אחרון לאיטליה לפני כניסתכם לדרום טירול האוסטרית במהותה. בהמשך הדרך, בכפר סמוך לצֶ'מְבּרה נמצא אתר טבע ייחודי – הפירמידות של סֶגוֹנצאנוֹ Segonzano (כשמו של הכפר). הפירמידות הן מקבץ של עמודי ענק שנוצרו משחיקת הסלע על-ידי הקרחונים הנסוגים מלפני עשרות אלפי שנים.

 

וָאל די פְייֶמֶה Val di Fiemme

בהמשך הנסיעה מצֶ'מְבּרה מערבה על ה-SS48 נמצא אחד העמקים היפים בטְרֶנְטינו (לא שחסר!!), עמק פְייֶמֶה המרהיב. העמק המקסים הוא כמו חלום פורח וירוק תחת פסגות מושלגות. בעמק המוני שבילי אופניים ושבילי הליכה, נחלים ומפלים קטנים. בינות הטבע מנצנצים כפרים כל כך יפים שתשפשפו את עיניכם כלא מאמינים.

ואל די פיימה
וָאל די פְייֶמֶה

העיירה הראשית בעמק היא קאבֶלֶזֶה Cavalese היפה. מומלץ מאוד לטייל במרכזה הקטנטן, להתרשם מהאדריכלות הטירולית. כמו גם לטפס ברכבל שיוצא מפאתיה הדרומיים של העיירה אל הר אָלְפֶּה צֶ'רְמיס Alpe Cermis. במעלה הרכבל אגם קפוא וברוב השנה גם שלג להנאת הילדים.

 

סן מרטינו די קַָסְטְרוֹצַה San Martino di Casstrozza

בנסיעה מערבה מוָאל די פְייֶמֶה, ה-SS48 מטפס על רכס אלפיני מרהיב. שם, בגובה 1500 מטרים מעל פני הים, תמצאו את הכפר סן מרטינו די קַָסְטְרוֹצַה, שיותר מכפר הוא חתיכת אתר תיירות! בכפר מתגוררים דרך קבע חמש מאות תושבים אליהם מצטרפים כל יום במשך כל השנה מאות תיירים. אלו באים ליהנות מאחד הבסיסים הטובים לטיול הרים באיטליה.

סקי
אתרי הסקי הטובים באירופה

בכפר המון חדרי הארחה ומלונות, בחורף הם מלאים בחובבי סקי ובקיץ מלאים במטיילים שבורחים מהחום של המחוזות האחרים של ארץ המגף. מכל פינה בכפר יוצא רכבל אל עבר הפסגות האימתניות שמקיפות אותו. הגבוהה בהן היא פסגת צ'ימה דלֶה רוֹזטה Cima Della Rosetta ברום של 2600 מטרים.

כל סביבת הכפר כמו גם הנקודות אליהן מגיעים הרכבלים, מציעים בקיץ מסלולי טיול הרריים וקרים. מסלולים מקסימים בנוף עם שאריות שלג והמון ירוק אלפּיני עמוק. בחורף, גם הכפר וגם הפסגות מושלגים ואתרי הסקי שוקקים ופעילים. אבל רחוק מהרמה של עיירות הסקי המפורסמות של המחוז (מדונָה די קאמְפּילְיו וקורְטינָה דֶ'אָמְפֶצו).

כתיבת תגובה