אוּמְבְּריָה – מחוז הטרום רנסנס

גרם מדרגות בפרוגה
גרם מדרגות בפֶּּרוגָ'ה

מחוז אומְבְּריָה הוא מחוז על הדרך: הדרך מרומא לטוסקנה עבור התיירים. הדרך מרומא העתיקה לפירנצה הרנסנסית, דרך אמני שלהי הרנסנס שפעלו בערי המחוז ובעיקר בעיר אסיזי. אסיזי היא עיר הולדתו של אחד הקדושים החשובים בנצרות – פרנציסקוס. חבל הארץ הפנימי, בין רכס האפנינים במזרח וטוסקנה במערב, מתאפיין בגבעות עגולות ומוריקות. גבעות שהיו ברקע כמה מהציורים החשובים שצוירו בשלהי ימי-הביניים. עריה וכנסיותיה המקסימות של המחוז היו כר פורה ללימודים ולהשפעה עבור אמני הרנסנס שפעלו בפירנצה. אוּמְבְּריָה חוסה בצילה של טוסקנה. למעשה היא מעין טוסקנה למתקדמים או מקום אידאלי למי שכבר היו בכל אתרי החובה באיטליה. אלו הרוצים לטעום עוד מהמרחבים הכפריים של ארץ המגף. בהחלט שווה לעשות את המאמץ גם למתחילים באיטליה ולבקר בשלל האטרקציות האוטנטיות שהמחוז מציע. בוודאי אם אתם מטיילים ברכב שכור.

שימו לב!!! – דף זה עוסק במחוז אומְבְּריָה בהרחבה

למדריך השלם לביקור באסיזי, עירו של הקדוש פרנציסקוס, הקישו כאן…

 

היסטוריה וגיאוגרפיה של מחוז אומְבְּריָה

מחוז אומְבְּריָה הוא המחוז היחידי באיטליה מדרום לעמק נהר הפּו שאין לו קו חוף. המחוז הכפרי ברובו מתאפיין בטופוגרפיה של גבעות שעולות ומטפסות כלפי מזרח. עד להתרוממות רכס האפּנינים החותם את המחוז ממזרח. מדרום, המחוז גובל במחוז לאציו (והבירה רומא) וממערב גובל עם טוסקנה. מיקומו של מחוז אומְבְּריָה בין שתי האטרקציות התיירותיות המובילות באיטליה (רומא הבירה העתיקה וטוסקנה היפיפייה), הופכים אותו ליעד עבור תיירים הנעים בין שני חבלי הארץ הסופר פופולאריים. למרות דלילות האוכלוסין במחוז כמו גם שאין בו עיר מרכזית חשובה, עדיין במחוז כמה ערים היסטוריות שחובה לבקר בהן. בראשן אסיזי היפה שאין טיול באוּמְבְּריָה שלא עובר בה.

ראשית היישוב בטריטוריית המחוז הייתה של שבטים אומְבְּריים (שבטים פרה-איטלקיים שעל שמם נקרא המחוז) ושבטים אטרוצקיים. לאחר השתלטות האימפריה הרומית על המחוז, נבנו הישובים הרומים על חורבות הישובים הקודמים. במשך כל השנים המחוז הכפרי היה שולי, בטח לעומת המחוזות הסמוכים והוא שימש כמעין חצר אחורית שלהם. שוליות המחוז יחדיו עם הילת הקדושה של אסיזי מנעו את כל המלחמות והמתחים הפנימיים שבין הממלכות השונות. כך קרה שהמחוז התאפיין בשקט יחסי לאורך ההיסטוריה ולכן גם השתמר בצורה נאה.

ספולטו
סְפּולֶטו – אמת המים הרנסנסית שגובהה 80 מטרים!!

 

גישה למחוז אומְבְּריָה

שדה התעופה המחוזי הוא שדה התעופה סן פרנציסקו מאסיזי בין אסיזי לפֶּרוגָ'ה (נקרא גם שדה התעופה של פֶּרוגָ'ה). שדה תעופה קטן זה כולל מעט מאוד טיסות בינלאומיות. מקושר באופן סביר לשדות התעופה הגדולים באיטליה, בראשם מלְפֶּנְסה במילאנו, מרקו פּולו בונציה וליאונרדו דה וינצ'י ברומא. ניתן לטוס לאחת מהערים הגדולות ומשם לעשות טרנספר לטיסה ישירה לפֶּרוגָ'ה.

שדה התעופה של רומא ממוקם במרחק נסיעה של שלוש וחצי שעות ברכבת מפֶּרוגָ'ה. כולל החלפה בתחנת טיבּורְטינה במזרחה של רומא. שדה התעופה של פירנצה נמצא במרחק נסיעה ברכבת של שעתיים וחצי. כולל החלפה בסנטה מריה נובלה במרכזה של פירנצה. אם יעד הטיול שלכם הוא מחוז אומְבְּריָה בלבד, בהחלט מומלץ לטוס לפֶּרוגָ'ה ואסיזי בטיסה פנימית. אם אתם משלבים את הטיול עם טוסקנה או רומא, ניתן לקפוץ למחוז אומְבְּריָה ברכבת או ברכב בצורה קלה יחסית. האוטוסטרדה החשובה A1, שמחברת את רומא עם מילאנו עוברת במזרח המחוז. הכי כדאי לעבור במחוז בטיול עם רכב שכור באיטליה בין רומא לפירנצה למשל או כחלק מטיול רכוב בטוסקנה ויציאה ממנה.

גוביו
גובְּיו – ימי-הביניים של איטליה

 

תכנון טיול במחוז אומְבְּריָה

טיול במחוז אומְבְּריָה יכלול לרוב גישה מדרומה של טוסקנה וכניסה למחוז דרך אגם טְרָאסימֶנו רחב הידיים. החיבור בין חבל ואל די אורְצֶ'ה הפופולרי בדרומה של טוסקנה לאגם ולפֶּרוגָ'ה הוא בנסיעה קלה של בין חצי שעה עד שעה. המחוז גם פופולרי לאלו שעושים את דרכם צפונה מרומא הבירה אל עבר מחוז טוסקנה. אלו סוטים מעט מזרחה אל עבר העיר אסיזי ומשם ממשיכים לפלא הטוסקני.

מסלול הטיול בתוך החבל הוא נוח להפליא. כמעט כל הערים החשובות ומוקדי העניין ממוקמים לאורך או בקרבת מעגל כבישים מהירים כאשר ראשו היא בירת המחוז פֶּרוגָ'ה בצפון. טיול היקפי שכזה ברכב שכור, עם זמני ביקור המרווחים בכל עיר, ניתן לממש בחמישה ימי ביקור נעימים ורגועים. ניתן לבצע את המסלול בצורה מהירה הרבה יותר כולל ביקור בכמה מוקדי עניין ביום, ולסיים תוך יומיים. רק קחו בחשבון שאסיזי היא עיר שצריך להקדיש לה יום שלם. טיול יום באסיזי הוא ביקור חובה למי שמגיע למחוז שכן מכל האטרקציות באוּמְבְּריָה היא המרכזית. מעבר לכך מאוד מומלץ לבקר גם בפֶּרוגָ'ה, סְפּולֶטו ואורְבְייֶטו הנדירה. כמו גם לסטות צפונה לעבר העיר הימי-ביניימית המופלאה גובְּיו והלאה לאוּרְבּינו שבמחוז מָרְקֶה..

טיול ברכבת גם מומלץ ונוח בהנחה שאתם מתמקדים רק באסיזי ופֶּרוגָ'ה. הגישה לשתי הערים מכיוון פירנצה היא נוחה וקלה. ניתן בהחלט לוותר על הטיול בערי וכפרי המרחב הכפרי ולהתמקד אפילו רק באסיזי. נסיעה הלוך חזור מפירנצה תעלה 20 יורו בזמן נסיעה של שעתיים וחצי לכיוון. הגישה לאורְבְייֶטו בחלקו המערבי של המחוז היא הנוחה ביותר, העיר יושבת על נתיב ה-A1 ומסילת הברזל העוקבת. ביקור באורְבְייֶטו אינו כולל את הסטייה מהדרך בין רומא לטוסקנה שאסיזי למשל מצריכה.

 

לינה במחוז אומְבְּריָה

מחוז אומְבְּריָה הוא אינו מאריות התיירות של ארץ המגף ובהתאם חלק נכבד ממי שמגיע אליו אפילו לא ישן בו. ניתן להגיד שאוּמְבְּריָה היא חלק ממה שנקרא איטליה למתקדמים אך גם המתחילים יהנו ממנה מאוד. על מנת למצות היטב את הביקור במחוז תזדקקו לכמה ימים. אולם אין מה לעשות, ישנם מסלולים אטרקטיביים הרבה יותר בקרבת המחוז, בעיקר רומא וטוסקנה. אם כבר מיציתם את המחוזות הסמוכים ובא לכם קצת התרעננות, המחוז הכפרי (לא רק אסיזי) הוא פתרון נהדר לטיול מפתיע ומהנה במיוחד. גם מתאים מתאים לטיול עם ילדים באיטליה למי שמחפש את אווירת הנינוחות והאוטנטיות של ארץ המגף.

רובם של המלונות במחוז מרוכזים בקרבת אסיזי ופֶּרוגָ'ה. ישנה כמות מפתיעה של מלונות במרכזה העתיק של אסיזי. מיקום נהדר שמציע גישה מהירה לכל מה שיש לראות בעיר הקטנה והעמוסה. כמו בכל איטליה, אל תצפו ליותר מדי מהמלונות, רובם מיושנים אבל סבירים בהחלט. האופי הרגוע של המחוז הכפרי מבטיחה דווקא שירות לא רע בכלל. זאת בהשוואה לאיכות השירות המלונאי בפירנצה או רומא.

פריחה בשדות אומבריה
פריחה בשדות אומבריה

 

אתרים ומוקדי עניין במחוז אומְבְּריָה

 

לאגו טְרָאסימֶנו Lago Trasimeno

במרחק נסיעה של חצי שעה מזרחה מואל די אורְצֶ'ה והדרום הטוסקני הכפרי הקסום, נמצא אחד האגמים הגדולים באיטליה (אחרי לאגו די גארדה, לאגו מאג'ורֶה, ולאגו די קומו המוארכים בדרומו של רכס האלפּים). האגם הגדול ביותר דרומית לעמק הפּו. האגם מוקף בגבעות מתונות טובלות בירוק, בכפרים קטנים, מצודות וחופים שקטים להפליא.

ניתן לנסוע לאורך הכבישים המקיפים את האגם בתוככי הכפרים המקסימים ושמורות הטבע. מומלץ להתחיל את הטיול בעיירה החשובה בו, קָסְטילְיונֶה דל לאגו Castiglione del Lago. עיירה הניצבת על לשון יבשה בתוך האגם. העיירה הימי-ביניימית המבוצרת, בה מתגוררים כ-15 אלף תושבים, מציעה חופים נעימים לרחצה קרירה באגם. חולשת על לשון היבשה היא הרוקה דל ליאונֶה Rocca del Leone, מצודת האריה מהמאה ה-16, המציעה נוף מרהיב של האגם.

ניתן להפליג מהעיירה אל האי השני בגודלו באגם, האיזולָה מג'ורֶה Isola Maggiore. האי משובץ בכנסיות ומנזרים עתיקים וטיול בו מציע שלווה ונופים כמעט מיסטיים.

עיירה על האגם
קָסְטילְיונֶה דל לאגו לחוף לאגו טְרָאסימֶנו

 

פֶּרוגָ'ה Perugia

בירתו של מחוז אומְבְּריָה והעיר הגדולה בו. פֶּרוגָ'ה היא בית לכמה אתרי חובה שאסור להחמיץ. רובם קשורים קשר ישיר לאמן הרנסנס הדגול שנקרא על שם מכורתו – פּייטרו פֶּרוג'ינו Perugino הנהדר. יצירתו הידועה ביותר של פֶּרוג'ינו היא "ישו מוסר את המפתח לפּיטר" שבקפלה הסיסטינית שבותיקן. יצירה שנחשבת לאחד משיאי ההיי-רנסנס ומופת לשימוש מושכל בפרספקטיבה על בסיס נקודת המגוז.

תיירים בפרוג'ה
כיכר הרביעי בנובמבר – ליבה של פֶּּרוגָ'ה

 

גישה לפֶּרוגָ'ה

בפֶּרוגָ'ה מתגוררים כמאה ושישים אלף תושבים והיא המרכז העירוני היחידי במחוז הכפרי ברובו. העיר נמצאת במרחק נסיעה של שעה ורבע מאָרֶצו שבמזרח טוסקנה ושעתיים וחצי נסיעה צפונה מרומא. תחנת הרכבת של העיר ממוקמת במרחק של קילומטר מזרחית ממרכז העיר העתיקה. ממנה יש לקחת את אחד מכלי התחבורה החמודים ביותר באירופה – המינימטרו של פֶּרוגָ'ה. המינימטרו הוא קו רכבת עם קרונות אוטומטיים בו שש תחנות והוא יהיה חביב למטייל עם ילדים במיוחד. עבור התיירים התחנה המבוקשת היא התחנה הסופית בפּיאצָה דל פּינְצֶטו Piazza del Pincetto במרכז העיר העתיקה.

מרכז העיר העתיק מוגדר כ-ZLT וברור שלא מומלץ להגיע אליו עם רכב. מומלץ לחנות בחניונים בתשלום במעטפת החיצונית של מרכז העיר העתיקה. לחילופין ניתן לחנות בחניון המקורה הענקי בפּיאצָה פּורְטיג'יאָני Piazza Partigiani, דרומית ממרכז העיר, מרחק הליכה של רבע שעה. ניתן לחנות בחינם בחניון של הרכבת וממנו לקחת את המינימטרו למרכז העיר.

 

טיול בפֶּרוגָ'ה

טיול במרכז העתיק של פֶּרוג'ה כולל הליכה לאורך הציר הראשי של העיר העתיקה, רחובה הראשי של העיר קורְסו וָאנוצ'י Corso Vannucci. הרחוב מציין את שמו המקורי של האמן שאימץ את שם העיר ופרסם אותה בכל העולם – פֶּרוג'ינו, שנולד בשם פּייטרו וָאנוצ'י.

הכיכר המרכזית של העיר היא כיכר הרביעי בנובמבר רחבת הידיים, בקצה הצפוני של קורְסו וָאנוצ'י. במרכזה של הכיכר ממוקמת הפונְטנה מאג'ורֶה. אחת המזרקות העתיקות והיפות שנותרו באיטליה עוד מימי-הביניים. פרי יצירתם של האחים ג'יובאני וניקולה פּיזאנו Pisano מגדולי מבשרי הרנסנס. בחלקה הצפוני של הפּיאצָה מוקמת הקתדרלה העתיקה של פֶּרוג'ה על שמו של לורנצו הקדוש. בה ציורים מרהיבים משלהי ימי-הביניים, בראשם ציור "החסד של המדונה" מאת ג'יאן ניקולה די פּאולו di Paolo, אמן הרנסנס המוקדם בן העיר. בקתדרלה גם נשמרת הטבעת המפורסמת שנטבעה לכבודה של מריה הקדושה. טבעת שלפי האמונה הרווחת משנה את צבעה בהתאם לאופיו של מי שעונד אותה.

מזרקת פריורי בפרוג'יה
פּלָצו די פְריורי

בחלקה הדרומי של כיכר הרביעי בנובמבר, על קורסו וָאנוצ'י ממוקם המוזיאון החשוב והטוב במחוז אומְבְּריָה. הגלריה הלאומית של אומְבְּריָה ממוקמת בקומה השלישית של פּלָצו די פְריורי, שמשמש גם כבית העירייה של פֶּרוגָ'ה. במוזיאון אוסף נדיר מציוריו של פֶּרוג'ינו כולל ציור "הערצת המלכים" המפורסם של האמן. מעבר למוזיאון, הפּלָצו עצמו הוא יצירת מופת אחת גדולה. ניתן לסייר בקומות הארמון שכולן מקושטות בפרסקאות נדירים משלהי ימי-ביניים והרנסנס. אל תחמיצו את הקולֶג'ו די קאמְבּיו Collegio del Cambio, בית הבורסה ההיסטורי של העיר שקירותיו מלאים בפרסקאות פרי ידיו של פֶּרוג'ינו ושל תלמידו הצנוע רֶפָאל.

לאחר מכן רדו דרומה עם ויה וָאנוצ'י דרך פּיאצָה דלה רפּובליקה המרווחת לכיוון פּיאצָה איטליה, מרכז השלטון המקומי. שם ממוקמת רוקה פּאולינה, מצודה הרוסה חלקית מהמאה ה-16. המצודה קשורה לסיפור שליטתם של האפּיפיורים בעיר והתמרדותם של תושבי העיר בשלטונם. כיום ניתן להסתובב בחלקי המצודה שם הסברים על ההיסטוריה הסוערת של העיר.

 

סיינט אנג'לו בפרוג'ה
הסיינט'אָרְכְּאָנְגֶ'לו מחוץ לפֶּרוגָ'ה

מחוץ למרכז העיר העתיקה

מצפון לכיכר ארבעה בנובמבר, באזור האוניברסיטאי של העיר, עומד בגאון השער האטרוצקי העתיק. שער שנקרא על שמו של הקיסר אוגוסטוס. השער היה חלק משערי העיר בעת שליטת האטרוצקים. לאחר כיבוש העיר על ידי הרומאים השער שוקם כאות לניצחונו של הקיסר אוגוסטוס. למיטיבי לכת (או נוסעי מוניות) ניתן להגיע לכנסייה העתיקה והמרשימה הסיינט'אָרְכְּאָנְגֶ'לו Saint`Archangelo. הכנסייה העגולה שנבנתה במאה השישית, היא אחת הדוגמאות המעטות שנותרו לאופן הבנייה הבּיזנטי באיטליה. יחדיו עם כל אתרי העיר רָבֶנָה במחוז אמילְיָה-רומאנה.

בנסיעה קצרה מערבה לפֶּרוגָ'ה לכיוון אסיזי, תגיעו לחלקת קבר שנשתמרה מהתקופה האטרוצקית. חלקת קבר הידועה בשם Ipogeo dei Volumni. היכנסו דרך הכנסייה הקטנה ורדו מתחת לפני האדמה לשבעה חדרי קבורה עתיקים ומפוארים היוצאים ממבואה גדולה. בחדרים סרקופגים מפוארים ופסלים מרהיבים ביופיים המתוארכים למאה הראשונה לספירה. האתר הוא אחד מהדוגמאות היחידות שנותרו באיטליה ליכולות המפוארות של התרבות האטרוצקית (עם המון השפעות של המתיישבים היווניים באיטליה).

 

גובְּיו Gubbio

רוב מי שמגיע למחוז אומְבְּריָה מתמקד באופן טבעי בפנינה המרהיבה שהיא אסיזי. כמו גם בערים היפיפיות שמוקמות לאורך הציר האובלי שבין פֶּרוגָ'ה, סְפּולֶטו ואורְבְייֶטו. הגעה לגובְּיו מצריכה מאמץ מסוים ולכן הרבה מוותרים אליה וחבל שכן העיירה בכללותה היא אטרקציה נהדרת. הדרך היחידה להגיע לגובְּיו היא באמצעות רכב, מרחק נסיעה של כמעט שעה צפונה מפֶּרוגָ'ה. אולם שווה להגיע אליה כי העיר ההררית היא פשוט חזרה בזמן אחורה עמוק אל ימי-הביניים.

גוביו
פּלָצו די קונְסולי – ליבה של גובְּיו

הביקור בגובְּיו הוא חוויתי ביותר, מזכיר את הביקור באסיזי רק עם פחות תיירים. הבתים של העיירה עתיקים מאוד, מחופים באריחי טרה-קוטה מקסימים. העיר בת 30 אלף התושבים יושבת לצל שלוחות מיוערות  של רכס האפנינים ממזרח. המרחב הכפרי הירוק יחדיו עם העיר העתיקה והרגועה מציעים בריחה מושלמת עבור מי שבא להירגע ולחפש שלווה. עיקר קסמה של גובְּיו הוא המבוך המקסים שמהווים הרחובות היפיפיים שלה. יחדיו עם הנוף הפנורמי המרשים שנשקף כמעט מכל רחוב בעיר.

את הביקור בגובְּיו כדאי להתחיל בדואומו. הקתדרלה העתיקה והפשוטה למראה שבתוכה מכילה אוצר בלום של יצירות מקסימות וחלל מרהיב ביופיו לגבו של דוכן המטיף. בסמוך לדואומו נמצא פּלָצו דוקאלֶה לו גן רנסנסי מרשים. מעט דרומה נמצא פּלָצו די קונְסולי Palazzo dei Consoli אדיר הממדים. בו נמצא המוזיאון העירוני. בין הארמון לבית העירייה ישנה מעין פּיאצָה או רחבה מצופה באבנים אדומות מסותתות. מפּיאצָה זו נוף מרהיב של העיר. מומלץ גם להגיע לאמפי-תיאטרון הרומי הנמצא בליבו של פארק ירוק ומרשים.

 

אוּרְבּינו Urbino

במרחק נסיעה של שעה צפונה מגובְּיו על ה-SP3 נמצאת העיר היפה אוּרְבּינו. הגישה אל העיר המופלאה לא קלה בכלל. ניתן לשלב את העיר שנמצאת במחוז מרְקֶה עם טיול במחוז אמילְיָה-רומאנה מצפון ועם המדינה העצמאית סן מרינו שנמצאת שעה נסיעה גם כן צפונה ממנה. בכל מקרה כן מומלץ להתאמץ ולהגיע אל העיר הימי-ביניימית המקסימה. עיר קטנה שידועה בעיקר כמקום הולדתו של רפָאֶל, אחד מגדולי הציירים של הרנסנס. כיום מתגוררים בעיר הקטנה כחמישה עשר אלף תושבים בלבד אליהם מצטרפים אינספור תיירים.

את תהילתו של רפָאֶל שפעל בפירנצה אי אפשר לנתק מדמותו האלמותית של שליט העיר בזמנו. פדריקו דָה מונְטֶפֶלְטְרו da Montefeltro היה אחד מאותם שליטי ערים קטנות עם שגעון גדלות משל עצמו. דָה מונְטֶפֶלְטְרו ואשתו בּטיסטה סְפורְצָה Battista Sforza הונצחו באחת היצירות הידועות ביותר של הענק הרנסנסי פּיירו דלה פְרָנְצֶסְקָה della Francesca. האמן יליד הכפר סָנְסֶפּולְקְרו Sansepolcro לא רחוק מאוּרְבּינו בתוך שטחה של טוסקנה. שני הדיוקנאות הכל-כך ייחודיים האלו נמצאים בגלריית האופיצי בפירנצה וחלילה על מי שחובב אמנות מלהפסיד אותם. שמה של העיר נישא לרחוק בגין הציור המפורסם "וֶנוּס מאוּרְבּינו" של הענק הוונציאני טיציאן Titian. ציור רנסנסי זה השפיע עמוקות על ציור "אולימפּיה" של אדואר מאנה הצרפתי. היצירה המופלאה שהולידה את התנועה האימפרסיוניסטית בצרפת. כמו גם את כל מה שאנחנו יודעים על הפרדת הקו צורה וצבע של האמנות המודרנית.

ארמון הדוכס באורבינו
ארמון הדוכס באוּרְבינו

טיול באוּרְבּינו

את העיר מקיפה בחלק חומה ענקית ועתיקה. חומה זו נראית היטב בכניסה לעיר במקום בו תחנו את רכביכם בצורה נוחה ותיכנסו אל העיר רגלית. דָה מונְטֶפֶלְטְרו הוא מי שהקים בעיר את האתר החשוב והמוכר ביותר שלה, ארמון הדוכס Palazzo Ducale. הארמון כמובן נבנה לתועלתו של דָה מונְטֶפֶלְטְרו ומשפחתו. היה אחד הפרוייקטים הגרנדיוזיים והשאפתניים של איטליה של המאה ה-15. דָה מונְטֶפֶלְטְרו הביא במיטב הונו את גדולי ציירי הרנסנס על מנת לשקט את חדרי הארמון. יצירות אלו מוצגות כיום במיקומם המקורי וכוללות כמה מהיצירות החשובות ביותר של הרנסנס האיטלקי. עקב קרבתה של העיר לשני מוקדי ההתפרצות הרנסנסית, גם פירנצה וגם ונציה, האוסף כולל שעטנז נדיר באיכותו של אמנים פלורנטיניים וונציאנים. הבולטים בהם הם טיציאן, פּיירו דלה פְרָנְצֶסְקָה וכמובן בן העיר הידוע רפָאֶל. היצירה המפורסמת ביותר בארמון היא "ההלקאה" של דלה פְרָנְצֶסְקָה. אחת מהיצירות הידועות של האמן הענק ואחת היצירות החשובות של הרנסנס הטוסקני.

בסמוך לארמון הדוכס נמצאת הדוּאומו העתיקה של העיר. תחילת בנייתה הייתה במאה ה-11 אך רק בתחילת המאה ה-17 הושלמה. בשנת 1781 נהרסה בחלק מרעידת אדמה הרסנית. כיפת הקתדרלה וחזיתה נבנו מחדש בסגנון ניאו-קלאסיציסטי. לאחר טיול קצר ברחובותיה העתיקים של העיר הקטנה, ניתן להמשיך הלא ממנה צפונה לכיוון סן מרינו או מזרחה לכיוון החוף האדריאטי. למי שמטייל במחוז אוּמְבּריָה וסטה מדרכו להגיע אל העיר המופלאה מומלץ לחזור דרומה.

 

אסיזי

אסיזי הקדושה, עיר הולדתו ופטירתו של הקדוש פרנציסקוס, היא עיר של בּזיליקות וכנסיות מהיפות בכל איטליה. בתוכן אוצר בלום ונדיר של אמנות פְּרוטו-רנסנסית, אמנות של שלהי ימי-הביניים בכמות ואופן שימור שאין בשום מקום אחר בעולם. באסיזי הלכה למעשה נולד הרנסנס. זאת כאשר האמנים הטוסקנים שפעלו בפירנצה באו לאסיזי, למדו ופיתחו את כל מה שג'וטו די-בּונְדונֶה Giotto di Bondone, צ'ימָבּואֶה Cimabue וסימונה מרטיני Martini גילו כמאתיים שנים לפניהם. אמנים אלו, החשובים ביותר מאלו שבישרו את בוא הרנסנס, באו מפירנצה בתחילת המאה ה-14 על מנת לעטר את אחת הבּזיליקות החשובות ביותר של העולם הנוצרי – הבּזיליקה של הקדוש פרנציסקוס.

עוד על עירו של הקדוש פרנציסקוס, הקישו כאן…

אסיזי
אסיזי

סְפֶּלו Spello

עיירה קטנה במרחק נסיעה של רבע שעה דרומית מאסיזי. שווה לעצור בה לביקור קצר בכנסיית סנטה מריה מג'ורֶה העתיקה. כנסייה שנבנתה על חורבות מקדש רומאי שהוקדש לאלה מינֶרְבָה בה פרסקאות יפיפיים של פֶּרוג'ינו. גולת הכותרת של הכנסייה היא קפּלה בָּלְיוני Baglioni Chapel. בקפּלה מחזור ציורים מרהיב של פּינְטוריקיו Pintoricchio הפֶּרוג'יאני. המחזור כולל סצנות קאנוניות המתארות את הולדת ישו (הנייטיביטי) כולל הבשורה (הרוח הקדושה מודיעה למריה על הריונה) והערצת המלכים (סצנת הלידה) המרהיבים (ציורי ישו התחלקו לשלושה פרקים – הלידה, המיסיון – כל הסצנות הכוללות את פועלו של ישו והפּסיון, הסצנות המתארות את השלבים שלפני הצליבה, החל מהנשיקה של יהודה איש קריות ועד תחייתו מחדש ויום הדין האחרון).

לאחר ביקור בכנסייה המרהיבה צאו לטיול קצר ברחוב הראשי של העיירה. בו חנויות מסורתיות מקומיות, בתי-קפה ומסעדות. אל תחמיצו גם את פּורטה וֶנֶרָה Porta di Venere, שער רומאי עתיק לכבודה של האלה וֶנוס, שבצידו שני מגדלים עתיקים.

ספלו
פּורטה וֶנֶרָה בסְפֶּלו

פולינו Foligno

בנסיעה של חמש דקות דרומה מספלו תגיעו לעיר המקסימה פולינו, בה מתגוררים כשישים אלף תושבים. הייתה זו העיר בה צייר רפָאֶל את ציורו המפורסם "המדונה מפולינו" שכיום מוצג בגאווה בחדרי רפָאֶל במוזיאון הוותיקן. מוקד העניין העיקרי בעיר הוא Oratorio della Nunziatella. שם מוצג העותק הראשון של הקומדיה האלוהית, ספרו המכונן של דְטֶה אָלֶגייֶרי הפלורנטיני.

מרכז פולינו
מרכז פולינו

 

מונְטֶפָלְקו Montefalco

בנסיעה של חצי שעה דרומה מאסיזי בנוף גבעות מקסים תגיעו לכפר העתיק מונְטֶפָלְקו, שעומד בגאון בראש הר מתון. הנוף הנשקף מהכפר שנקרא הר הבז, על הגבעות והעמקים עד קו האופק הוא מרהיב. הטיול הקצר בכפר יכלול כמובן ביקור ברחובות הימי-ביניימים הצרים שלו ופּיאצָה דלה קומונה השוקקת שבמרכזו.

גולת הכותרת של הביקור בכפר הוא המוזיאון העירוני Museo Civico החדיש באופן מפתיע יחסית לכפר העתיק. המוזיאון הנהדר ממוקם בכנסיית סן פרנציסקו וכולל את מחזור הציורים המקורי של הכנסייה שהוסבה למוזיאון. אל תחמיצו את מחזור חיי פרנציסקוס של בֶּנוצו גוצולי Gozzoli. אמן הרנסנס המוקדם הפלורנטיני המופלא הידוע בידו התזזיתית.

 

סְפּולֶטו Spoleto

במרחק נסיעה של ארבעים דקות דרומית מאסיזי, בנוף מרהיב של הרים מיוערים, נמצאת העיר הקטנה ועוצרת הנשימה סְפּולֶטו. בסְפּולֶטו מתגוררים 40 אלף תושבים בלבד, אך מרכז העיר עמוס במוקדי עניין כמו של עיר גדולה פי עשר. סְפּולֶטו ידועה גם בגין פסטיבל שני העולמות Dei Due Mondi. פסטיבל אמנות שנערך בעיר בחודשים יוני-יולי והופך אותה לחגיגה ססגונית ומאירת עיניים.

הדואומו של ספולטו
הדואומו של סְפּולֶטו

מעט מזרחית מהעיר, מתוח מעל וואדי עמוק נמצא הפּונְטֶה דלה טורי Ponte delle Torri, האתר החשוב והידוע בעיר. גשר המגדלים בתרגום חופשי, אמת מים אימתנית שהפכה לאחד מסימני ההיכר המזוהים ביותר עם מחוז אומְבְּריָה. גובהו של האקוודוקט הוא 80 מטרים!!! ומבנה הרטו המטריף נבנה לא בתקופה הרומית (הם לא בנו לכאלו גבהים) אלא דווקא במאה ה-14. האקוודוקט מציע נוף מטורף של הרוקָה אלבּורְנוז Rocca Albornoz, מבנה ענק בליבה של העיר העתיקה שנבנה עבור מגורי האפּיפיור.

אתרים נוספים בעיר העתיקה כוללים את הדואומו המרשימה של העיר. לקתדרלה אחת הפסדות העתיקות והיפות במרכזה של איטליה. אמנם הקתדרלה נבנתה במאה ה-12 אך חלל הפנים שלה חודש במאה ה-17 בסגנון בּארוקי סוער במיוחד. מהקתדרלה בפאתיה של העיר העתיקה, צאו למסע משכר דרך מעבר מדרגות רחבות אל הסמטאות הכאוטיות של העיר. לכו לאיבוד ברחובותיה ותזרמו עם לאן שלוקחות אתכם רגליכן (לא שתהייה לכם ברירה – פשוט אין שם שום סדר והרחובות הם פשוט מבוך).

העיר מלאה בהמוני כנסיות מקסימות, חלקן עוד מהתקופה הבּיזנטית (המאות הרביעית עד השמינית לספירה). כנסו לכל מה שמסקרן אתכם, בכל כנסייה שכיות חמדה נדירות. בעיר גם תיאטרון רומי עתיק כמו גם המון מגדלים ימי-ביניימיים מקסימים. אתם תופתעו מכמות הצילומים שיהיה עליכם לתקתק בעיר, פשוט כל פינה בה היא וואו.

 

טודי Todi

בנסיעה של חמישים דקות מערבה מסְפּולֶטו תגיעו לעיירה טודי בת עשרים אלף התושבים. העיירה ממוקמת על גבעה גבוהה מעל נהר הפְיומֶה טֶבֶרֶה Fiume Tevere. זהו נהר הטיבר שזורם משם דרומה לרומא.

ליבה של טודי היא פּיאצָה דל פּופּולו הימי-ביניימית המקסימה עליה חולשת קתדרלת העיירה. הדואומו יושבת על הגבהה של מדרגות, הפסדה שלה כמעט ואינה מקושטת מלבד התבליטים בשער הכניסה וחלון הרוזטה הענקי. צמוד לה מימין מגדל פעמנים קטן. החלל הפנימי של הדואומו מואר כולו מחלון הרוזטה שמכניס אור מהפסדה. על כל שטח הקיר שמתח לחלון מצויר פרסקו עוצר נשימה מהתקופה המנייריסטית המתאר את יום הדין האחרון. בפּיאצָה ממוקם גם מוזיאון בו אוסף של ממצאים אטרוצקיים ורומים עתיקים מהסביבה.

בהליכה דרומה מפּיאצָה דל פּופּולו תגיעו לכנסיית סן פורְטונָאטו San Fortunato המרשימה, העומדת בקונטרסט בוהק לקתדרלה פשוטת המראה של העיירה. לכנסייה שער מרשים ביותר מתחילת המאה ה-15. חלל הכנסייה המרשים כולל לא מעט דברי אמנות. בסמוך לכנסייה גנים יפים ומעבר מיוער שיוביל אתכם בירידה לכנסיית סנטה מריה דלה קונְסולָאציונֶה Consolazione הסופר אלגנטית. כנסייה רנסנסית יפיפייה וסימטרית שיושבת על כר דשא ירוק.

טודי
כנסיית סנטה מריה דלה קונְסולָאציונֶה בטודי

 

אורְבְייֶטו Orvieto

במרחק של שעה נסיעה מערבה מטודי ותגיעו לאורְבְייֶטו, אחת הערים היפות במרכזה של איטליה. העיר הקטנה, בה מתגוררים עשרים אלף תושבים, ממוקמת על פסגה שטוחה (הר שולחן) של הר טוף שנוצר מפעילות געשית קדומה במרחב. העיר ממוקמת בצורה מבוצרת בגובה של מאתיים מטרים מעל העמק שלרגליה. בעמק עוברת האוטוסטרדה החשובה באיטליה ה-A1 שמחברת את רומא עם מילאנו, דרך פירנצה ובּולונְיָה. בסמוך אליה כמובן גם מסילת הברזל החשובה שמחברת את חלקי איטליה ותחנת הרכבת הקטנה של העיר.

ניתן לבקר באורְבְייֶטו כחלק מביקור מקיף במחוז אומְבְּריָה או רק לעצור בה בנסיעה (ברכב או רכבת) מרומא לטוסקנה. מומלץ להשאיר את הרכב בסמוך לתחנת הרכבת בעמק לרגלי העיר ולטפס בסטייל עם הרכבל (ישנה חנייה בתשלום בסמוך לתחנת הרכבל שיש בה סיכוי ריאלי למצוא חניה, אז מה שבא לכם). בסמוך לתחנה נמצאת הפורְטֶזָה דל'אלְבּורְנוז Fortezza dell`Albornoz, מצודה מהמאה ה-14 שהגנה על העיר. המצודה נבנתה על חורבותיו של מקדש אטרוצקי והיא מציע כמה מתצפיות הנוף המרשימות ביותר על העמקים ממזרח לעיר.

הדואומו של אורבייטו
הדואומו של אורבייטו

הדואומו של אורְבְייֶטו

גולת הכותרת של אורְבְייֶטו היא ללא ספק הקתדרלה המפורסמת של העיר. מדובר באחת הקתדרלות היפות ביותר בכל איטליה, שמזכירה מאוד בעיצובה את הקתדרלה האלמותית של סיינה, במרחק של שעה וחצי נסיעה צפונה לטוסקנה. הדואומו המופלאה נבנתה בסוף המאה ה-13 לכבוד מה שידוע כנס של בּולְסֶנָה Bolsena. בּולְסֶנָה הוא כפר קטן על גדות האגם על שמו הוא נקרא. הכפר במרחק חמישה קילומטרים מערבה מאורְבְייֶטו. לפי המסופר, דם נזל מתוך לחם הקודש במזבח של הכנסייה של הכפר. נס זה הוביל למנהג הידוע של הקורפוס קריסטי, אכילת לחם הקודש כאילו אוכלים את גופו של ישו הקדוש.

אחרי שהתרשמתם מהפסדה הבלתי נתפסת היכנסו פנימה אל הדואוּמו. בחלל הפנימי תתרשמו מהמוני הציורים ויצירות האמנות המקשטות את קירות הכנסייה. אל תחמיצו את קפֶּלה נואֶבָה המפורסמת בה ציורים של פרה אָנְגֶ'ליקו ובֶּנוצו גוצולי. כמו גם סדרה מרהיבה של הצייר לוקה סינְיורֶלי המתארת את הפּסיון ויום הדין האחרון.

 

אורבייטו קמפינלה
מגדל הפעמונים של הסנט'אנדריאה באורְבְייֶטו

טיול באורְבְייֶטו

מתחנת הרכבל תיכנסו לעיר דרך קורְסו קאבור Corso Cavour, רחובה הראשי הארוך של העיר שממשיך עד התהום שמצידה השני. ברחוב תמצאו את כל מה שאתם צריכים – מסעדות, קפה, גלידה, חנויות מזכרות. מומלץ לטפס לראשו של מגדל מורו Torre del Moro המקסים מהמאה ה-13. ראש המגדל, מגובה 40 מטרים, מציע נוף פנורמי מטמטמם של כל המרחב הכפרי המקיף את ההר עליה יושבת העיר. כולל תצפית על אגם בּולְסֶנָה הגדול בצפון מחוז לאציו. ניתן להגיע עם מעלית עד לקומה השנייה של המגדל. משם לטפס עוד כמאתיים מדרגות (עלות: 5 יורו).

בירידה מהמגדל, אם תפנו מעט צפונה תגיעו לפּלָצו דל פּופּולו המרשים, היום בית העירייה. בניין שבנוי מאבני טוף אדומות. בכיכר ישנו שוק מקסים פעמיים בשבוע – בימים חמישי ושבת. מרחק הליכה קצר בהמשך הרחוב ותגיעו לאחת הכנסיות היפות בעיר הסנט'אנדריאה Sant`Andrea. כנסייה שידועה בעיקר בגין מגדל הפעמונים המקסים שלה בעל 12 הצלעות, שנראה יותר כצריח מבוצר.

בהמשך של קורסו קאבור תגיעו לאחד האתרים המוזרים בסביבה. היות והעיר בנויה על הר של סלע טוף, מסלע רך שמאוד קל לחפור בו (תל אביב יושבת על מסלע שכזה, אז איפה הרכבת התחתית???), ישנם קילומטרים של קילומטרים של מנהרות המתפתלות מתחתיה. ניתן להיכנס לאחת המערכות האלו מפּוזו דֶלָה קאבה Pozzo della Cava, ברחוב ויה דלה קאבה 28 שבמזרח העיר. המנהרות שנחפרו לפני אלפיים שנים כוללות רחובות, חדרים, קברים ועוד. ישם שם אפילו שער אטרוּצקי מרשים בעומק של 30 מטרים מתחת לפני האדמה.

בקצה המזרחי של ויה קאבור הארוך תגיעו לשבילים היורדים מחומת העיר לואדי למטה. שם נמצא אתר הקבורה האטרוצקי הייחודי של אורְבְייֶטו הידוע בשמו Tombe Etrusche del Crocifisso del Tufo. אתר הקבורה מתוארך למאה השישית לפני הספירה ובו חדרי קבורה שחצובים בתוך סלעי טוף.

 

צ'יוויטָה די בָּנורֶגְ'יו Civita di Bagnoregio

בנסיעה כפרית של חצי שעה דרומה מאורְבְייֶטו תגיעו לאחד הכפרים היפים ביותר בכל איטליה. הכפר הימי-בייניימי התפתח בצידה של טירה עתיקה. הוא בנוי כולו על פסגת הר והוא נגיש רק באמצעות גשר להולכי רגל המטפס עד הפסגה. גשר סיינט מריה דל קָסֶרו אורכו קצת יותר משלוש מאת מטרים. טיפוס בו הוא זה הוא אחד המראות הסוריאליסטים ביותר בכל מרכזה של איטליה. הגישה אל הכפר היא מהעיירה בָּנורֶגְ'יו הסמוכה ממערב. תמשיכו בנסיע עד שמסתיים הכביש, שם ישנו חניון גדול לרווחת המבקרים ושם מתחיל הטיפוס על הגשר.

ציויטה די בונרג'יו
צ'יוויטָה די בָּנורֶגְ'יו והגשר המוביל לכפר

משסיימתם לטפס עד הפסגה, תגיעו אל אחד הכפרים הציוריים ביותר בכל איטליה. צ'יוויטָה די בָּנורֶגְ'יו מוצף תדיר בהמוני חובבי צילום המנסים לתפוס כל פיסה מהבתים העתיקים, הצמחייה המקסימה ובעצם כל דבר שזז בכפר. שיטוט בכפר העתיק זאת באמת חוויה מרנינה להפליא. הוכחה ניצחת כי בכל מה שנוגע לימי-הביניים, מה ששרד במחוז אוּמבּריָה לא נשתמר באף מקום אחר באיטליה. בדומה לגובְּיו שבצפון המחוז, הכפר הוא אחד מפנינות ימי-הביניים הפופולריות ביותר באיטליה. מהכפר נשקף נוף עוצר נשימה של העמק ממזרח בו זורם נהר הטיבר. כמו של אגם בּולְסֶנָה ממערב.

כתיבת תגובה