אָרֶצו Arezzo

ארצו
פּיאָצָה גְראנְדֶה בליבה של ארצו

אָרֶצו יחד עם סְייֶנָה, הן שתי הערים הגדולות במרחב הכפרי הקסום של טוסקנה. בארֶצו מתגוררים כמאה אלף איש והיא אינה יעד תיירותי מובהק כמו אחותה ממערב – סְייֶנָה. רבים מגיעים לארֶצו על מנת להצטייד במזון בעת שהות בווילות הכפריות במחוז הקסום. כמובן שכדאי להשקיע כמה שעות לביקור בעיר. טיול יום נעים במרכזה וביקור באתר החובה הראשי של ארֶצו – כנסיית סן פרנציסקו. בה נמצאת "אגדת הצלב האמיתי", יצירת המופת המטורפת של פְּיירו דלה-פְרָנְצֶסְקָה. אז בין אם אתם עושים טיול כוכב בטוסקנה או בין אם אתם מחפשים עוד אטרקציות בטוסקנה, בהחלט שווה לעבור בארצו.

שימו לב!!! למדריך השלם לטיול במחוז טוסקנה המקסים, הקישו כאן… 

 

גישה לארֶצו

ארֶצו ממוקמת לא רחוק מהכביש המהיר המחבר את רומא עם פירנצה, ה-E35. בנתיב המרכזי הזה שמחבר את צפון איטליה עם דרומה, עוברת כמובן גם מסילת הרכבת. תחנת הרכבת של ארֶצו ממוקמת בדיוק במרכזה העתיק של העיר. יש לזכור כי חלק נכבד מהעיר העתיקה נהרס במהלך קרבות הנסיגה של הגרמנים בשלהי מלחמת העולם השנייה. הבנייה החדשה הובילה לאפשרות לקרב את הרכבת לתוככי העיר. זאת בניגוד בולט לשכנתה סְייֶנָה, בה התחנה רחוקה ממרכז העיר והגישה מהתחנה למרכז נוראית.

זמן הנסיעה ברכבת מפירנצה הוא ארבעים דקות וכאמור התחנה בארֶצו היא בלב העיר. היות ובשום פנים ואופן לא מומלץ לשכור רכב במהלך השהות בפירנצה, קפיצה נוחה ברכבת לארֶצו פותחת אופציה לביקור יום נוח מאוד.

 

חנייה בארֶצו

כמו הגישה ברכבת גם הגישה ברכב היא קלה ונוחה, בטח בהשוואה לסֶייֶנָה. רבים מהנופשים בטוסקנה מגיעים לארֶצו לטיול יום או לשם הצטיידות ואין יותר קל מזה. כמובן שלא מומלץ להגיע לתוככי העיר העתיקה עם רכב אלא לתכנן את המסלול עד החנייה מראש. ניתן לחנות בחניונים בתשלום בקרבת מרכז העיר, חלקם הגדול בקרבת תחנת הרכבת.

לחנייה חינם מומלץ לחנות בחניון הענקי והחדיש ב-Via Pietri. חנייה ענקית זו שחלקה מקורה ובתשלום וחלקה במרחב הסמוך לחניון ובחינם. נמצאת במרחק הליכה של עשר דקות מהקתדרלה של העיר ורבע שעה מהאטרקציה המרכזית של העיר – כנסיית סן פרנציסקו.

 

מה לעשות בארֶצו? אתרים ומוקדי עניין

בּזיליקת סן פרנציסקו

זהו האתר החשוב ביותר בארֶצו ואחד מאתרי החובה במרחב הכפרי של טוסקנה (כמובן שבפירנצה הייתה נחשבת לכנסייה די סתמית, אבל פירנצה זו כבר ליגה אחרת). הכנסייה נבנתה בשלהי המאה ה-13. כיאה לסגנון של הזרם הפרנציסקני (אסיזי נמצאת מעט דרומה) הכנסייה מפגינה איפוק ארכיטקטוני ללא כל פאר חיצוני. אבל פנים הכנסייה הוא חתיכת אוצר.

בתוך הכנסייה מוצגת סדרת הפרסקאות הנדירות של האמן הדגול פּיירו דלה-פְרָנְצֶ'סְקָה Della Francesca, יליד סָנְסֶפּולְקֶרו הסמוכה. יצירה זו של האמן הרנסנסי האגדי היא אחת השלמות והחשובות שמוצגות בטוסקנה. סדרת הפרסקאות עוקבת אחרי אגדת הצלב. מתחילה בסיפור אדם וחווה – מסצנת מותו של אדם. על פי המסורת הצלב בו נצלב ישו היה עשוי מקרשי עץ פרי הדעת. במהלך הסדרה מלווה דלה-פְרָנְצֶ'סְקָה את הצלב במגוון רחב של סצנות מרהיבות. שיא הפרסקאות הוא כמובן הציור המונומנטלי של צליבתו של ישו שממוקם במרכז הסדרה.

פסלים
סצנה דתית מחרסינה

 

פּיאָצָה גראנדֶה

ארֶצו היא עיר קטנה עם מרכז קטן ונעים לטיול. מלבד בּזיליקת סן פרנציסקו שהיא אתר חובה ייחודי שאסור להחמיץ, שאר מרכז העיר כולל עוד אתרים שכדאי לבקר בהם. הנקודה להתחיל כל סיור בארֶצו היא הכיכר הימי-ביניימית הענקית בליבה של העיר. הפּיאָצָה גראנדֶה, לארֶצו היא מה שהפּיאָצָה דל-קאמְפּו הענקית לסְייֶנָה. מרכז העיר העתיק שקשור לסקטור השלטוני ולאצולה, זאת בניגוד כמובן לסביבת הקתדרלה עם הפן הדתי שבה. הכיכר ידועה בעיקר מסרטו של רובּרטו בֶּניני "החיים היפים", שמספר על שואת יהודי איטליה.

הפּיאָצָה גראנדֶה היא כיכר מרהיבה ביופייה, נמצאת מעט בשיפוע ומוקפת בניינים עתיקים. חלקה הצפוני נשלט על ידי ארמון הלוגֶ'ה Palazzo delle Logge, לו אכסדרה ארוכה אותה עיצב האמן הדגול ג'יורג'יו וזָארי Vasari, יליד העיר. באכסדרה כמובן חנויות ובתי-קפה אלגנטיים המציעים אפשרות להביט אל זרם העוברים והשבים בכיכר.

 

שוק הענתיקות בפּיאָצָה גראנדֶה

אחד משווקי הפשפשים האיכותיים ביותר בטוסקנה, נערך בסוף השבוע הראשון של כל חודש. הכיכר הענקית מתמלאת עד אפס מקום בדוכנים המוכרים סחורת וינטג' איכותית, בסוחרי ענתיקות ממולחים וכמובן גם בתיירים שמנסים את מזלם. בשוק מוכרים את כל מה שישן, כולל רהיטים מהמאה ה-19, הרים של חפצים מיושנים ועוד. זהו שוק שיש בו אופציה טובה למציאות. כמובן שהסוחרים יודעים היטב מה הם מוכרים אולם עקב הגודל והתחרות, יש מצב למצוא בשוק חפצים שווי ערך ולהתמקח עליהם.

ארצו
סנטה מריה דלה פּייבֶה

סנטה מריה דלה פּייבֶה Santa Maria della Pieve

בחלקה המערבי של פּיאָצָה גראנדֶה נמצאת הכנסייה העתיקה בארֶצו, הסנטה מריה דלה פּייבֶה. המכונה בחיבה הפּייבֶה. האפּסיס (קצה הבּזיליקה בו נמצא הפּולפּיט – דוכן המטיף) של הפּייבֶה בולט בצורה מעוגלת אל תוך הכיכר. הכנסייה הרומנסקית אדירת המימדים היא אחת היפות בארֶצו. תיכנסו ותהינו מהחלל מהרהיב של הכנסייה ומחפצי האמנות הנדירים שבה. בין היצירות תמצאו תבליטים ופרסקאות של מיטב האמנים הימי-ביניימים המוקדמים של טוסקנה. אל תחמיצו את יצירת המופת של פְּייטרו לורֶנְצֶטי Lorenzetti המכונה הפּוליפּטיך של ארצו, הכוללת סדרת ציורים המתארת את האינפיניטי (האירועים הקשורים ללידת ישו) –  כולל "הבשורה למריה אם ישו", ו"לידת ישו" שמסביבו וסביב אימו תריסר השליחים וארבעת האוונגליסטים.

שוק פשפשים
שוק הענתיקות בפּיאָצָה גראנדֶה

 

הקתדרלה של ארֶצו

במרחק הליכה קצר מבּזיליקת סן פרנציסקו תראו את הדוּאוֹמוֹ של ארֶצו. הדוּאוֹמוֹ צמודה לצידו המערבי של פארק Passegio del Prato. בנייתה של הקתדרלה החלה במאה ה-13 ובנייתה הסתיימה רק בתחילת המאה ה-20.

פנים הקתדרלה הוא מרשים ביותר. בתוכה קברו של האפיפיור גרגוריוס העשירי ומעליו חלונות ויטראז' מרשימים ביותר. חלונות מיוחדים אלו הם פרי ידיו של האח גיום די מרשיה Marcillat הנזיר הצרפתי שעיצב את חלל הפנים של הכנסייה בשלהי המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20. אל תחמיצו גם את ציורו של פְּיירו דלה-פְרָנְצֶ'סְקָה "מריה מגדלנה".

כתובת: Via Ricasoli

 

בזיליקת סן דומיניקו

במרחק הליכה קצר צפונה מהקתדרלה, בפּיאָצָה הנקראת על שמה, תראו את הכנסייה של המסדר הדומיניקני בארֶצו. כמובן שבהשוואה לכנסייה של הפרנציסקנים, הכנסייה נראית חיוורת. אך גם לכנסייה זו אין במה להתבייש ובהחלט שווה לבקר בה.

הכנסייה נבנתה בשלהי המאה-13 ומי שהיה אחראי על עיצובה הוא ניקולה פּיזָאנו הדגול, מגדולי האמנים של שלהי ימי-הביניים. האוצר של הכנסייה הוא ציור הצליבה הידוע של הענק הימי-ביניימי צ'ימְבּואֶה Cimabue. אחד היוצרים המוקדמים שהשפיעו רבות על אמני הרנסנס הטוסקנים במאות העוקבות.

 

קמפינלה
בּזיליקת סן דומיניקו

ביתו של וזָארי

לא רחוק מבּיזליקת סן דומיניקו תמצאו את ביתו של וזָארי. ג'יורגי'ו וזָארי Giorgio Vasari, אחד מגדולי האמנים של תקופת המעבר שבין ההיי-רנסנס למנייריזם נולד בארֶצו בשנת 1511. וזָארי עזב את עיר הולדתו לפירנצה. שם היה אחראי על רבים מהפרויקטים הרנסנסיים המעטרים את העיר. כולל המסדרון שנקרא על שמו שעובר בפּונְטה-וֶקְיו.

וזָארי גם נודע כמי שכתב את הביוגרפיות של גדולי האמנים הרנסנסיים שפעלו בפירנצה. על סמך כתיבתו ידוע המון על התקופה המופלאה. לאחר שעזב לפירנצה, שב וזָארי אל עיר הולדתו שם רכש את הבית שכיום הוא מעין מוזיאון המוקדש לו. הבית מעוטר בפרסקאות פרי ידיו.

כתובת: Via Settembre XX 55

 

פארק Passegio del Prato

מזרחית לקתדרלה תראו את הפארק המרכזי של ארֶצו. בפארק שבילי הליכה מטופחים בצל עצים והוא מהווה מקום מנוחה מושלם לאחר ביקור בדוּאוֹמוֹ ובבּזיליקת סן פרינציסקו. קחו איתכם קפה וסנדוויץ' ותנוחו על ספסל בצל. תראו את התיירים הרבים שהולכים על השביל המוביל מהקתדרלה אל עבר מבצר המֶדי'צי המרשים החולש על הפארק ממזרח. מקום מנוחה והרגעות מושלם במיוחד אם אתם מבקרים בארצו עם ילדים.

 

מבצר המֶדיצ'י

אחד האתרים היותר יפים בארֶצו. המבצר העתיק מהמאה ה-16, נבנה בהוראת קוסימו דה-מֶדיצ'י כחלק ממערך ביצורים שהקיף את נחלותיו הכפריות בטוסקנה. המבצר נבנה על חורבות בתים עתיקים מהמאות הראשונות לספירה. כיאה לאופנת התקופה, המבצר נבנה בצורת מחומש והיה מוקף חומה ותעלת מים.

תחת שליטת צרפת על טוסקנה במהלך המאה ה-19, המבצר פורק. רק בשנת 2016 הסתיים השחזור שלו ואז נפתח לקהל. בתוך המצודה ישנן חפירות ארכיאולוגיות התרות אחר האוצרות של הבתים הרומים העתיקים עליהם נבנה המבצר. תחת קורת הבניינים שנותרו נערכות תערוכות מתחלפות. שבילי המבצר מציעים נוף מקסים על ארֶצו ועל הסביבה הכפרית שממזרח לעיר.

ארצו
מגדל השעון – הקתדרלה של ארֶצו

 

המוזיאון הארכיאולוגי הלאומי והאמפיתאטרון הרומי

בדרומו של המרכז העתיק של ארֶצו, לא רחוק מתחנת הרכבת, נמצא מוזיאון ארכיאולוגי לא רע בכלל. אוסף המוזיאון כמות מרשימה של ממצאים ארכיאולוגיים שמקורם בחפירות שנערכו בסמוך. הממצאים כוללים חפצי חרס התקופה הרומית כמו גם תכשיטים אטרוצקיים מקסימים. הללו נמצאו בחפירות באתר סמוך לארֶצו, שהיה אזור קבורה. בביקור במוזיאון ניתן לראות כי המבנה מהמאה ה-14 נבנה על חורבות במה של אמפיתיאטרון רומאי עתיק. חלל האמפיתיאטרון ויציעיו פרושים תחת כר הדשא המעוגל שנשקף מחלונות המוזיאון. מעניין לראות את השכבות ההיסטוריות הבנויות זו על זו, ראשית האמפיתיאטרון הגדול, עליו המבנה הרנסנסי ולבסוף המוזיאון.

כתובת: Via Magaritone 10