החוף האדריאטי – מחוזות אָבְּרוּצו, מוליזֶה ופּוּלְיָה

החצר האחורית של איטליה

קו החוף האדריאטי והעיירות בגב רכס האפּנינים החוצה את איטליה לאורכה, הם הפריפריה האיטלקית המושלמת. מרחבי טבע הרריים ענקיים, פסגות גבוהות, אגמים ארוכים וציוריים, כפרים עתיקים ומתפוררים ועיירות נופש עם חוף חולי ושמש נעימה, כל אלו הם לרווחת הטייל המנוסה שכבר חרש את כל איטליה לאורכה ולרוחבה.

המרחב הכפרי של מחוז אברוצו
המרחב הכפרי של מחוז אָבְּרוּצו

 

גאוגרפיה של החוף האדריאטי

החוף האדריאטי הוא מרחב גיאוגרפי נרחב שנמתח מנהר הטְרונְטו Tronto בצפון ועד העקב של המגף – חצי האי עליו חולשת העיר הגדולה לֶצֶ'ה. חוף זה מורכב משלושה מחוזות – אָבְּרוּצו בצפון, מוליזֶה הקטנטן במרכז ופּוּלְיָה בדרום. שלושה מחוזות אלו זהים באפיוניהם התרבותיים, הגיאוגרפים והכלכליים. ניתן להגדירם כחצר האחורית של איטליה. המחוזות הם אגד של חבלים כפריים מאוד, מבוססי חקלאות וכמעט ללא תיעוש. עיקר הכלכלה במחוזות החוף האדריאטי היא תיירות (בעיקר פנים) בעיירות הנופש שעל קו החוף. כמו גם תיירות המגיעה להמוני הפארקים ושמורות הטבע במרחב. המחוזות נושקים לים האדריאטי במזרח ולרכס האפּנינים במערבם.

הפסגות של רכס האפּנינים הן הגבוהות ברכס. גבוהות יותר מאשר בחלקו הצפוני של קו הרכס, קו הגבול בין מחוזות טוסקנה ומָרְקֶה למחוז אמילְיָה-רומאנה. הפסגה הגבוהה היא במונְטֶה גְרָאן סָאסו, בגובה של כמעט שלושת אלפים מטרים מעל פני הים. גובה רב זה מאפשר הפעלה של אתרי סקי הפעילים מסוף הסתיו ועד תחילת האביב. אלו מתחרים באתרים המעולים של הצפון האלפּיני לרווחת תושבי רומא מחוז קָמְפָּנְיָה.

 

החצר האחורית של איטליה

מחוז אָבְּרוּצו גובל במחוז מָרְקֶה בצפון, אך בעיקר ידוע כחצר האחורית של מחוז לאציו. לשני המחוזות גבול ארוך מאוד הנמתח עד דרומה של איטליה. מחוז מוליזֶה, הקטן והמשני בין מחוזות החוף האדריאטי, הוא המחוז החופף למחוז קָמְפָּנְיָה. אך בניגוד למחוז המקביל במערב, אין בו את אוצרות הטבע המשוגעים של החוף האָמָלְפיטָאני כמו גם את אוצרות הארכיאולוגיה הסופר פופולריים של פּומְפֶּיי ופאֶסְטוּם. מחוז פּוּלְיָה – עקב המגף, גובל בחלקו במחוז קָמְפָּנְיָה ובדרומו במחוז בָּזיליקָטָה רחב הידיים והריק.

במרחב החוף הארוך כמעט ואין ערים מרכזיות. הגדולות בהן – פֶּסְקָרָה (במחוז אָבְּרוּצו), פוּגָ'ה, בָּארי, טרנטו ולֶצֶ'ה (במחוז פּוּלָיָה) מתפקדות כערי שדה מרכזיות עם נמל ושדה תעופה ובסביבתן מרוכזת עיקר הכלכלה של המחוזות. המאפיינים הפריפריאליים הם אלו שמעצבים את אופי הטיול במרחב החוף. הנוף כפרי מאוד, עם אלפי כפרים קטנים ועיירות קסומות הפזורים על גב ההר או לאורך החוף. המצב הכלכלי ואופן הפיתוח במחוז החוף האדריאטי הם שונים לחלוטין מהמחוזות המפותחים שבצפון, או מהמחוזות לאורך החוף המערבי. מדובר במרחב עצום, פריפריאלי מאוד עם המון קסם. אך גם המון בעיות לוגיסטיות עבור התייר המזדמן.

אלברובלו
בתי הטרולי המיוחדים של אָלְבֶּרובֶּלו

 

היסטוריה של החוף האדריאטי

ההיסטוריה של מחוזות החוף האדריאטי היא חלק מההיסטוריה של שאר מחוזות דרום איטליה (קָמְפָּנְיָה, בָּזיליקָטָה וקָלָבְּריָה). האפיון של מחוז צפוני יחסית כגון אָבְּרוּצו כחלק מדרום איטליה מתבסס כאמור על אותה היסטוריה המאחדת אותו עם הדרום. במחוזות אלו הוקמו ישובים יוונים במאות הראשונות לפני הספירה. לאחר מכן מחוזות אלו נשלטו על ידי האימפריה הרומית. היו בעלי חשיבות מרובה בגין נמלי הים החשובים שלהם שפנו לכיוון אזורי השליטה המזרחיים של האימפריה.

לאחר התפרקותה של האימפריה הרומית המחוזות האדריאטים נשלטו על ידי שליטים זרים. שליטים כגון הלומבָּרְדים מהצפון, הבּיזנטיים וגם על ידי האפּיפיור. במאה העשירית והלאה, שלטו במרחב הנורמנים. עם ויקנגי שהפך את דרום איטליה לנקודת הזינוק שלו לכיוון ירושלים (כחלק ממסעות הצלב). על בסיס השלטון הנורמני הוקמה ממלכת סיציליה. ממלכה ששלטה בחוף הדרומי של הים האדריאטי. כמו גם על מחוזות קָמְפָּנְיָה, בָּזיליקָטָה וקָלָבְּריָה. על רקע מרחבי השליטה של ממלכת סיציליה נקבע המרחב התיאורטי המכונה דרום איטליה. מרחב זה שונה במהותו ממאפייני הפיתוח של מחוזות מרכז איטליה וצפונה.

בדומה למחוז קָמְפָּנְיָה ולמחוזות בקו החוף המערבי, המחוזות של קו החוף האדריאטי עברו לשליטה של שושלת אָרָאגון מספרד. לאחר מכן לשליטתה של שושלת בּורְבּון הצרפתית. בשנות השישים של המאה ה-19, היו מבין המחוזות הראשונים שסופחו לממלכת איטליה החדשה, איטליה של ימינו.

כנסייה במרחב הכפרי של אברוצו
כנסייה במרחב הכפרי של אָבְּרוּצו

 

המיוחד בחוף האדריאטי

החוף האדריאטי ובכלל כל דרום איטליה (מלבד מחוז קָמְפָּנְיָה הסופר אטרקטיבי) הוא כנראה היעד האחרון לטיול עבור מי שמתכנן להגיע לאיטליה וחבל. במחוזות הדרומיים (החוף האדריאטי) כמו גם מחוזות בָּזיליקָטָה וקָלָבְּריָה אין יותר מדי אתרי תיירות אטרקטיביים. בטח לא אתרים בשורה הראשונה של אינספור מוקדי העניין המעולים של ארץ המגף. המאפיין הכפרי, יחדיו עם האופי המעט נכשל של המחוזות הופך אותם ללא אטרקטיביים. אולם בכך עיקר קסמם.

המרחב האדיר והריק, הכפרים העתיקים והמתפוררים, אתרי הטבע הענקיים, החוף הכחול ומזג האוויר החם, כל אלו הם גורמי משיכה נהדרים עבור מי שרוצה לחוות את איטליה מזווית אחרת לחלוטין. הטיול במחוזות אלו זה טיול של גילוי. טיול של להרגיש כתייר בודד המגיע למחוזות ילידיים בהם כמעט איש לא דרך לפניך (לא באמת… רק לשם ההרגשה ההרפתקנית).

רכסי האפנינים
רכסי האפּנינים

המחוזות של החוף האדריאטי הם בין המחוזות הפחות מפותחים מבחינה כלכלית. אבל הם כבר לא עניים כמו שהיו בעבר. הפיתוח אכן מגיע אל המחוזות. כיום תמצאו שם את כל מה שהתייר הצרכני צריך (תחבורה טובה, סופרמרקטים ומסעדות מעולות, רשתות אופנה איטלקיות ובינלאומיות ועוד). אך המרחבים הפתוחים הענקיים, שמורות הטבע הנפלאות, הכפרים המתפוררים בגב ההר (שנראה שאין בהם איש מתחת לגיל 50), החום והשמש הקופחת, כל אלו ביטוי לאותנטיות המופלאה של דרום איטליה. האווירה היא אחרת לחלוטין מכל מה שחווים באריות התיירות של איטליה (רומא, ונציה, טוסקנה וצפון איטליה). האחרת הזאת היא דבר נהדר למי שרוצה לחוות טבע פראי, חופים בתוליים, כפרים מקסימים וגם לא מעט פסגות מושלגות.

 

מתי להגיע לחוף האדריאטי?

החוף האדריאטי מזמין ונעים במשך כל השנה. אמנם בחורף קר ובקיץ חם, אבל תודות למזג האוויר המתון לא קר מדי בחורף. קר עד לרמה שזה בלתי נסבל כמו בערי עמק נהר הפּו. גם לא חם בצורה קיצונית כמו במחוזות קָלָבְּריָה ובָּזיליקָטָה שגובלות ממערב. התקופה הכי טובה לביקור במחוזות האדריאטיים היא כמובן האביב. הפְּרימָווֶרָה המופלאה תאפשר לכם לחוות את כל הטוב של המחוזות. הפסגות הגבוהות של מונְטֶה גְרָאן סָאסו Gran Sasso וסביבתו עודן מושלגות, האוויר קריר ונעים בכפרי גב ההר. הפריחה באינסוף אתרי הטבע מלבבת במיוחד, התושבים מסבירי פנים, מפשירים אחר החורף. השמש מתחילה לנצנץ על מימי הים האדריאטי לקראת בוא הנופשים אל החופים.

הקיץ הוא זמן מעולה לנופש באחת מהמון עיירות הנופש שלאורך החוף הנהדר. רצועת החוף כמעט בתולית. אין בה את ההמון שבחופים הצפוניים יותר, מה שנקרא הריביירה האדריאטית, בסביבתה של העיר רימיני במחוז אמילְיָה-רומָאנָה. אין בה גם את השיק של חופי הריביירה האיטלקית הקלאסית במחוז ליגוּרְיָה. המון חול, ים ומרחב, בתי הארחה ומלונות מיושנים והמון אווירה פריפריאלית איטלקית שהיא כמו חלום.

החורף והסתיו נהדרים גם כן לביקור. הסתיו אינו גשום יותר מדי כמו בחוף המערבי. החורף המתון מאפשר גישה גם לאתרי סקי מקסימים במעלה ההרים הגבוהים, אך בלי ההמון שמציף את אתרי הסקי האלפּינים. מזג האוויר הנוח מאפשר נסיעה נוחה ברכב במעלה גב ההר. כמו גם גישה נוחה לשמורות הטבע המופלאות.

חופי גליפולי
חופי גָליפּולי

 

גישה לחוף האדריאטי

הגישה לחוף האדריאטי מתבסס בעיקרה על יעד הטיול ואופן הטיול. הגישה הכי נוחה לחלקו הצפוני של קו החוף, למחוז אָבְּרוּצו היא פשוט להגיע לרומא. שדה התעופה על שם ליאונרדו די וינצ'י ברומא הוא שער הכניסה האידיאלי לכל האתרים שמדרום לעמק נהר הפּו, ובטח לקו החוף האדריאטי. ישנן עשרות טיסות ישירות בשבוע לרומא מישראל לרוב במחירים נמוכים.

מרומא הגישה לחוף האדריאטי היא קלה ונוחה. ניתן לטוס בטיסה פנימית לפֶּסְקָרָה, בָּארי או לֶצֶ'ה. ניתן להגיע אל ערים אלו גם באמצעות טרנספרים בשדות התעופה בצפון (מרקו פּולו בונציה ומָלְפֶנְסה במילאנו) כמו גם לחפש קווי לאו קוסט או צ'רטרים בעונת הקיץ משדות תעופה בטורקיה או יוון.

זמן הנסיעה בין רומא לפֶּסְקָרָה הוא שעתיים על ה-E80, האוטוסטרדה שחוצה את רכס האפּנינים ממזרח למערב. על נתיב זה ניתן לתפוס אוטובוס שיוצא מתחנת טיבּורְטינָה במזרח רומא. זמן הנסיעה בין שעתיים וחצי לשלוש. קו זה עובר גם בעיירות בגב ההר, ניתן לבקר בעיירות ולהמשיך הלאה לפֶּסְקָרָה. קו הרכבת שיותר מטיבּורְטינָה לפֶּסְקָרָה איטי הרבה יותר. זמן הנסיעה של הרכבת היא שלוש וחצי שעות, זאת עקב הפיתולים והעליות של הנתיב במהלך הנסיעה ברכס האפּנינים. מפֶּסְקָרָה ישנו קו מסילה נוח שמחבר את כל קו החוף האדריאטי. מסילה היוצאת מוונציה בצפון ועד עיירות עקב המגף של איטליה במחוז פּוּלְיָה, דרומית מלֶצֶ'ה.

אם עיקר הטיול שלכם אמור להיות במחוז פּוּלְיָה, הדרך המומלצת להגיע היא בטיסה לבָּארי או לֶצֶ'ה. שאר דרכי ההגעה פשוט יהיו ארוכות מאוד. זמן הנסיעה ברכבת מוונציה, על קו החוף האדריאטי אורכת כחמש שעות לפֶּסְקָרָה, שבע וחצי שעות לבָּארי ותשע שעות ללֶצֶ'ה. נסיעה שכזאת היא דווקא פתרון מגניב למי שרוצה לעשות טיול של טריין הופינג לאורך החוף המקסים. כל יום לעשות כברת דרך ולישון במוקד עניין או עיירת נופש בקרבת התחנות, עד ההגעה ללֶצֶ'ה.

פרג לצל הגראן סאסו
פרגים לצל הגְרָאן סָאסו

רכב וחניה בחוף האדריאטי

הדרך האידיאלית לטייל בקו החוף האדריאטי היא באמצעות רכב. קו הרכבת ינגיש לכם רק את ערי החוף ובכך תפספסו את הפנינה האמתית של המחוזות הפריפריים – הכפרים המקסימים שיושבים בגב רכס האפּנינים, כמו גם את שמורות הטבע המקסימות. רכב כמובן ינגיש לכם את כלל האתרים ומוקדי העניין במחוזות האדריאטיים.

הנהיגה במחוזות החוף האדריאטי היא לרוב נוחה מאוד. ה-E55 היא האוטוסטראדה שמחברת את כל ערי החוף. ממנה ניתן לסתות כל פעם כלפי הכבישים הכפריים המטפסים על חלקו המזרחי של הרכס ולשמורות הטבע. כמובן שמומלץ לנסוע בכבישים הבין עירוניים הנוסעים סמוך לקו החוף, אבל אלו איטיים מאוד. הכבישים הכפריים ההרריים הם מאוד איטיים, לרוב מצבם טוב אבל הם פתלתלים מאוד עקב המבנה הטופוגרפי, אז קחו בחשבון את זמני הנסיעה.

בערים הגדולות כמו בכפרים אין בעיה מיוחדת של מציאת חנייה. בניגוד לערים והעיירות המתויירות בטוסקנה, קָמְפָּנְיָה או בצפון, ערי המחוז מאוד סימפטיות לנהג ולמי שמבקש למצוא חניה. בגישה לבָּארי, פֶּסְקָרָה ולֶצֶ'ה כן מומלץ לחפש במפה חניונים בקרבת המלון וקרבת מרכז העיר, או שלוודא שלמלון ישנה חניה נגישה וגישה נוחה בתחבורה ציבורית למרכז העתיק.

חוף ליד חומות
חוף ליד חומות

 

טיול בחוף האדריאטי

אופן הטיול בחוף האדריאטי הוא מורכב יותר מטיולים במחוזות אחרים באיטליה. הסיבה לכך כמובן היא הפריפריאליות של מחוזות החוף, התנאים הפחותים של פיתוח התשתיות והביזור האדיר של מוקדי העניין על שטח גיאוגרפי נרחב מאוד. לאורך החוף ישנן ערים מעטות שניתן לקיים בהן טיול אורבאני כהלכה. פֶּסְקָרָה היא העיר הגדולה היחידה (מעל מאה אלף תושבים) בכל המרחב האדיר שבין אנקונה מצפון ועד העיר בָּארי בדרום, במחוז פּוּלְיָה.

הטיול במחוזות החוף האדריאטי – אָבְּרוּצו ומוליזֶה, כולל שני נתיבים עיקריים שהם יחסית נפרדים אחד מהשני בעת תכנון הטיול. נתיב אחד הוא דרך הים, הנתיב הנוח לאורך החוף שמחבר את עשרות עיירות וכפרי הנופש שלחוף הים האדריאטי. הדרך השנייה – דרך ההר כוללת את הערים היפות, הכפרים העתיקים ושמורות הטבע הנדירות של המחוזות.

מומלץ לתכנן טיול נפרד בין נתיב ההר לנתיב החוף (ציר צפון-דרום), פשוט כי העלייה והירידה מההרים היא בזבוז זמן אדיר (ציר מזרח-מערב). הדרך הכי טובה היא לנסוע ברכב בכבישי ההר בין הערים ושמורות הטבע. לאחר מכן להשלים טיול מעגלי בנסיעה על קו החוף.

לילה בפסקרה
לילה בפסקרה

תזכרו שהערים הקטנות, העיירות והכפרים לאורך החוף ובגב ההר מצריכות זמן ביקור של שעות בודדות ויחסית רחוקות אחת מהשנייה. לכן יש לתכנן את מסלול הטיול בצורה מדויקת. על מנת לא לבזבז זמן יקר על נסיעות ארוכות או פשוט להיתקע לזמן ממושך מדי באתר אחד.

אידיאלית מומלץ לטייל ברכב, זה יאפשר לכם את החופש של לפנות לאן שבא לכם ולהגיע לאן שחפצה נפשכם. רכב גם יאפשר את האלמנט המושלם לסוג כזה של טיול כפרי מבוזר – היכולת לאלתר. עם רכב תוכלו להגיע למקומות ללא תכנון מוקדם. תוכלו ללון במלונות דרכים, מה שיאפשר לכם חופש מהגורם הקבוע השני בחשיבותו של כל טיול – המקום להניח את הראש. גורם משני כמובן לטיסות הלוך והחזור, איתן באמת קשה לאלתר (וחבל לשלם סתם סכום לא מבוטל על שינוי תאריכי טיסה).

 

נופש בחוף האדריאטי המרכזי

ניתן לטייל גם ברכבת לאורך העיירות והערים בחוף. מהן לגשת בתחבורה ציבורית היוצאת מערי החוף אל שמורות הטבע והכפרים בגב ההר. טיול שכזה מצריך תכנון מדוקדק של כל פרט ופרט. זאת כי והתחבורה הציבורית יחסית מוגבלת וזמן הנסיעה המשוער יכול להיות ארוך מהמצופה.

מומלץ מאוד לבוא בעונת הרחצה לנופש באחת מעיירות הנופש לאורך קו החוף. הנופש לאורך החוף הפראי והריק הוא אינו פופולארי כמו חופי הרחצה הסופר אטרקטיביים של הריביירה האדריאטית בסביבת העיר רימיני או עיירות הנופש בקרבת ונציה. אבל החוף הוא אותו חוף והים האדריאטי הוא אותו הים כמו בצפון, רק יותר חם ויותר ריק. מצד שני מתקני התיירות פחות טובים מאלו בריביירה הצפונית. המלונות ברמה נמוכה יותר (חשוב מאוד לעבור על ביקורות אינטרנטיות) והציוד בחופים (ספורט ימי, שמשיות וכיסאות ים וכו') פחות טובים.

חופי מפרץ טרנטו
חופי מפרץ טָרָנְטו

 

לינה בחוף האדריאטי

הלינה במרחב גב ההר ובחוף האדריאטי נגזרת מתכנון מסלול הטיול. אין שום צורך ללון בכל מלון או בית הארחה יותר מלילה אחד. יש לסייג שאם באתם לחופשת בטן-גב אז כדאי להתמקד בעיירה או חוף אחד. כך פשוט לחוות את כל הטוב של הים האדריאטי. מלונות הנופש לאורך החוף ברובם יחסית מיושנים אז לא לצפות לפינוקים מיוחדים. ברור שמומלץ בחום לנהל חיפוש אינטרנטי יעיל מראש ולברר את טיב המלון. זאת על מנת לא ליפול על מלונות קטסטרופליים. כלל המלונות הם בבעלות פרטית, מה שמוריד מאוד את נושא שמירת הסטנדרטיים והתחרות הבריאה בין רשתות המלונות.

הלינה בערי גב ההר והכפרים יכולה להיות בעלת פוטנציאל מפתיע. ישנם לא מעט פתרונות לינה יצירתיים בעיירות ובכפרים במעלה ההרים. פתרונות לינה כגון צימרים מעולים עם נוף הררי מקסים או חדרי אירוח בבתים פרטיים. גם פה הכלי הטוב ביותר הוא האינטרנט. מומלץ לבצע חיפוש אינטנסיבי אחר מקומות מומלצים במיקום בו תרצו לטייל. היות והמרחבים הם באמת ענקיים ובין לבין יחסית ריק, תנסו לא לסתות יותר מדי ממסלול הטיול. על כן לעתים תצטרכו להתפשר על טיב מקום הלינה. תזכרו שאתם בדרום, היכן שלכאורה רמת המלונאות באיטליה היא הירודה ביותר. אבל עם קצת מאמץ ניתן למצוא פתרונות לינה סבירים עד טובים.

 

כל מה שיש לראות ולעשות בחוף האדריאטי

מחוז אָבְּרוּצו Abruzzo

הרכסים סביב לאקווילה
הרכסים סביב ל'אָקְווילָה

 

ל'אָקְווילָה L`Aquila

במרחק שעה וחצי נסיעה מרומא על ה-A24, האוטוסטראדה שחוצה את איטליה ממזרח למערב (מקבילה מצפון ל-A80) תגיעו לבירתה של מחוז אָבְּרוּצו – ל'אָקְווילָה היפה. ל'אָקְווילָה יושבת על אם הדרך בין רומא לפֶּסְקָרָה (גם ממנה זמן הנסיעה הוא שעה וחצי), בעמק הררי מוקף פסגות גבוהות. בראשן פסגת קורְנָה גְרָאנְדֶה במונְטֶה גְרָאן סָאסו, הפסגה הגבוהה של רכס האפּנינים. הנוף הצפוני של העיר הוא ההר הנישא, אך בכל איבריה הרים גבוהים.

בבירת המחוז מתגוררים כשבעים אלף תושבים בלבד, העיר השנייה בגודלה במחוז אחרי פֶּסְקָרָה. למרות כמות האוכלוסייה המצומצמת, העיר נפרשת על שטח עצום וברובה מזכירה מעין כפר ענק עם בתים מבוזרים ונמוכים הפרוסה על גבעות על גבי גבעות. העיר שוכנת ברום של יותר משבע מאות מטרים. עקב הפסגות הגבוהות שסביבה היא נמצאת במעין מיקרו אקלים משלה, כמעט ולא יורדים בה משקעים במשך כל השנה והחורף בה קפוא.

ל'אָקְווילָה סבלה מרעידת אדמה הרסנית וקטלנית בשנת 2009, שעדיין השאירה את חותמה על העיר. ברעידה נהרגו יותר משלוש מאות מתושבי העיר ונפגעו אלפי בניינים. עדות לרעידת האדמה הנוראית תראו בבניינים בעיר, חלקם עם סדקים, חלקם עם פיגומים או חיזוקים ויש גם כאלו שעדיין נטושים.

 

טיול בל'אָקְווילָה

עיקר הביקור בעיר יתרכז במרכז העיר העתיקה. במרחב שבין הפּיאצָה של הדואוּמו, לב ליבה של המרכז העתיק ועד המצודה הספרדית Forte Spanoglo הענקית החולשת על העיר מצפון. תחנת הרכבת ממוקמת בחלקה הדרום מערבי של העיר. מרחק הליכה של עשרים דקות מהפּיאצָה של הדואוּמו. בסמוך לתחנה שפע של חנייה לרווחת התיירים העוצרים בעיר.

נשים וכד בלאקווילה
פונְטָנָה לוּמינוסָה

הפּיאצָה של הדואוּמו היא לב ליבה של העיר, פּיאצָה רחבה מאוד ואוורירית עליה חולשת הקתדרלה הטראגית של העיר. הדואוּמו נבנתה במקור במאה ה-13 אך נהרסה ברעידת אדמה בשנת 1703. נבנתה מחדש במהלך המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 אך נהרסה שוב ברעידה של 2009. מאז הבניין עומד נטוש, תזכורת לגורל הטראגי של האזור מוכה רעידות האדמה.

מכיכר הדואוּמו צאו להליכה צפונה ברחוב המרכזי הרגוע של העיר, קורסו ויטוריו עימנואֶלֶה. הקורסו ייקח אתכם עד המצודה הספרדית המרשימה. המצודה נמצאת בליבו של גן מטופח והיא אחד הבניינים המרשימים ביותר במחוז אָבְּרוּצו. המצודה נבנתה במאה ה-15 כאשר העיר הייתה בשיא כוחה תחת ממלכת נאפּולי (בשליטת בית המלוכה של אראגון הספרדי), שנייה בגודלה ועוצמתה רק לנאפּולי.

צאו לטיול על רחבי החומות של המצודה שלמרות רעידות האדמה התכופות של העיר נותרו בשלמותן. בכניסה לפארק המקיף את המצודה אל תחמיצו את פונְטָנָה לוּמינוסָה Fontana Luminosa המרשימה. מזרקה שנבנתה בשנת 1930, בה פסלים גבוהים של שתי נשים הנושאות כדים.

 

בקרבת ל'אָקְווילָה

מעט מזרחית לל'אָקְווילָה נמצאים השרידים הארכיאולוגיים של העיר הרומית אָמיטְרֶנוּם Amitrenum. מהעיר העתיקה לא שרד כמעט דבר מלבד שלד האמפי-תיאטרון. ניתן להיכנס לתוך האתר, להיות עד לאבני המסד של הבניין הענקי שנובטות בצורה גיאומטרית מתוך הירוק שבולע אותם.

כחמישים דקות נסיעה מערבה מל'אָקְווילָה, לרגלי הגְרָאן סָאסו הענקי, נמצאת אחת המצודות היפות במחוז הרוקָה קְלָאסיקו Rocca Calasico. המצודה ממוקמת בגובה של כמעט אלף וחמש מאות מטרים מעל פני הים ומצריכה סטייה משמעותית מהדרך על מנת להגיע אליה.

המצודה היא הזדמנות נהדרת לטייל במרחב הררי הכמעט ריק שמסביבה. כולל נופים עוצרי נשימה של רכס האפּנינים ושל רצועת החוף ממזרח. לאחר טיול נדיר בכבישים האחוריים והצרים של איטליה, תשאירו את רכביכם בצד הדרך ותטפסו רגלית אל המצודה הרנסנסית במעלה ההר. תתפעלו מאופן השימור של המצודה השמורה כמו גם מחלקה המטריף בנוף ההררי והפראי.

רוקה קלאסיקו
הרוקָה קְלָאסיקו

מונְטֶה גְרָאן סָאסו Monte Gran Sasso

הר או רכס גְרָאן סָאסו הוא המקטע הגבוה ביותר של הרי האפּנינים. הפסגה הגבוהה ביותר היא הקורְנו גְרָאנְדֶה Corno Grande, הקרן הגדולה שגובהה 2912 מטרים. בסמוך אליה עוד כמה פסגות גבוהות מאוד המרכיבות את ההר האימתני. כיום כל המרחב מסביב לרכס מוגדר כשמורת טבע בשם Gran Sasso e Monti della Laga. השמורה כוללת את כל המרחב שבין הר גְרָאן סָאסו מדרום ומונְטֶה דֶלָה לָאגָה מצפון לו. כוללת את העמקים שביניהם ואגם קָמְפּוטוסְטו Lago di Campotosto הגבוה. האגם הוא מעין הגרסה המרכז איטלקית ללאגו די גארְדָה ושאר האגמים הקרחוניים של דרום רכס האלפּים. כיום השמורה היא בית לקרחון הדרומי ביותר באירופה, קרחון קלדרונה Calderone.

השמורה הענקית כוללת מגוון ביולוגי רחב מאוד ומגוון בוטאני מרתק הכולל זנים אנדמיים לרכסים. הסיבה למגוון הנדיר היא מיקומם הדרומי יחסית של הרכסים הגבוהים ותת האקלים שהם יוצרים ביניהם. השמורה כולל המוני שבילי הליכה ושבילי אופניים. חלקם מהמסלולים אתגריים מאוד עם שיפועים מפחידים. אך רובם מאוד ידידותיים גם למטייל המעט עצל.

למי שחושק לעלות מעלה לרכס לקצת סקי, מומלץ להגיע לעיירת הסקי קסטל דל מונטה, הנמצאת בגובה של יותר מאלפיים מטרים מעל פני הים. בפאתי הכפר נמצא המלון ההיסטורי Albergo di Campo Imperatore, רזורט סקי היסטורי שנבנה בשנות השלושים של המאה ה-20. המלון של הרזורט ידוע כמקום בו הוחזק בניטו מוסוליני לאחר שהודח מרשות המפלגה הפשיסטית. על המלון פשטו אנשי קומנדו של הס"ס ושיחררו אותו, במבצע שידוע בהיסטוריה כפשיטת גראן סאסו, בספטמבר 1943.

גראן סאסו
הקורנו גרנדה בגראן סאסו

אָטְרי Atri

עיירה ימי-ביניימית מקסימה עם כל הטוב העתיק של איטליה. רחובות צרים פתלתלים, סמטאות רומנטיות ובלב כמובן הדואוּמו המרשימה מהמאה ה-13. העיירה הקטנה בה מתגוררים מעט יותר מרבבה של תושבים, ממוקמת ברום של ארבע מאות מטרים מעל פני הים, בשלוחה המערבית של הרי האפּנינים. העיירה צופה על הים האדריאטי.

הדואוּמו של העיירה, נבנתה על מערך של מרחצאות רומיים עתיקים. שרידים לאתר העתיקות הרומי ניתן לראות בחלקים מרצפת הקתדרלה הכוללים פסיפסים עתיקים. גולת הכותרת של הדואוּמו הוא מחזור הציורים המקסים של אנדריאה דה ליטְיו de Litio, אמן פרוטו-רנסנס שפעל במאה ה-15. בציוריו המופלאים בולטת התעניינותו בירידה לפרטים אך החוסר המוחלט בפרספקטיבה. כל אלו מדגישים כמה עקרונות הפרספקטיבה היו בליבו של הרנסנס הפלורנטיני.

הכפרים ההריים המתוררים
הכפרים ההרריים המתפוררים

פֶּסְקָרָה Pescara

העיר הגדולה ביותר במחוז אברוציו, פֶּסְקָרָה היא עיר נמל בה מתגוררים כמאה ועשרים אלף תושבים. מבחינה תחבורתית, פֶּסְקָרָה היא העיר החשובה ביותר בקו החוף האדריאטי מאנקונה בצפון עד בָּארי בדרום. קו החוף האדריאטי דרומית למחוז אמילְיָה-רומָאנָה הוא החצר האחורית של איטליה. כאשר רובן של הערים החשובות והפעילות הכלכלית מרוכזות בחוף המערבי ובצפון (עמק נהר הפּו). במרחב האדיר והריק הזה פֶּסְקָרָה מתפקדת כעיר מרכזית ביותר (יחסית לגודלה המיניאטורי). מהווה את שער הכניסה למרחב האדריאטי הדרומי של איטליה יחדיו עם בָּארי שמדרום.

פֶּסְקָרָה חופפת לרומא מהצד האדריאטי של המגף. זמן הנסיעה ברכב מרומא לפֶּסְקָרָה הוא סביב שעתיים על ה-E80, האוטוסטראדה שחוצה את איטליה לשניים במרכזה. תחנת הרכבת של פֶּסְקָרָה ממוקמת בצורה נוחה במרחק הליכה קצר מהנמל וחופי הרחצה. בסמוך לתחנת הרכבת שפע של חניוני ענק לרווחת הנופשים והתיירים המגיעים לעיר. מתחנת הרכבת נמתח לכיוון החוף, הרחוב המרכזי של העיר קורְסו אוּמְבֶּרְטו הראשון Corso Umberto I, רחוב נעים להסתובבות ושופינג. בלילה הקורְסו והרחובות הסמוכים הופכים לחגיגה קיצית אחת גדולה ומפוצצים בתיירים הנופשים בעיר הבאים לשתות ולחגוג בבארים והמועדונים.

חופי הרחצה המקסימים של פֶּסְקָרָה ועיירות החוף שמצפון לה הם האטרקציה המרכזית של העיר הקטנה. הלידו הענקי של מטרופולין העיר נמתח משפך נהר הסָלינֶה Saline מצפון ועד נמל העיר בשפך נהר הפֶּסְקָרָה. במרחק מדהים של עשרה קילומטרים של חופים חוליים עם כל המתקנים שצריך לרווחת הבטן-גב. החופים החוליים נהנים מהגנה של עשרות שוברי גלים היוצרים ים שקט במיוחד. המים יחסית רדודים עד שוברי הגלים, לרווחת אלו שאוהבים את הים השקט וטבילת הרגליים ברוגע. לאורך קו החוף הארוך מסעדות, בתי-קפה ופארקים ירוקים ומקסימים.

 

טיול בפֶּסְקָרָה

טיול עירוני בפֶּסְקָרָה הוא מאוד מוגבל. אין בעיר מוקדי עניין יוצאי דופן. רחובות העיר רחבים מאוד וחדשים, אין מרכז עיר עתיק עם רחובות ימי-ביניימיים. אלא בעיקר עיר שרוב מהותה היא תמיכה בתיירות הנופש המציפה את חופיה בכל קיץ. ניתן לצאת לסיבוב רגלי באזור הנמל, בו גשר מודרני מרהיב – הפּונְטֶה דל מָארֶה Ponte del Mare וגלגל ענק די נטוש החולש על קו הרקיע.

הגלגל הענק בנמל פסקרה
הגלגל הענק בנמל פֶּסְקָרָה

למי שמתעניין בהיסטוריה הפשיסטית של איטליה (עוד פצע כואב של הארץ המופלאה הזו), כדאי להגיע למוזיאון הדי מוזר שהוקם בבית הולדתו של המשורר גבריאלה דֶ'אָנוּנְצְיו Gabriele d`Annunzio. דֶ'אָנוּנְצְיו, איש הרוח, גיבור המלחמה ומבשרה של התנועה הפשיסטית היה מי שהגה והוביל את המצעדים על רומא. מצעדים שהעלו את בּניטו מוסוליני לשלטון בשנות העשרים של המאה ה-20. דֶ'אָנוּנְצְיו נולד בפֶּסְקָרָה בשנת 1881, אך את רוב חייו העביר בוילה על חוף לאגו די גארְדָה, סמוך לעיירה סָאלו, בירת הרפובליקה של סָאלו. בה ישב משטר הבובות הנאצי של איטליה בשלהי מלחמת העולם השנייה.

עיקר העניין במוזיאון היא ההבחנה הדי מפתיע שהיחס של האיטלקים לפשיזם הוא הרבה יותר מורכב מהיחס למשל של הגרמנים למשטר הנאצי. תחת מעטה כמעט הכרחי של ביקורת על פעילותו הפוליטית של המשורר הנערץ, המוזיאון מקדיש עצמו רבות להילול שמו ופעילותו האמנותית. כמו היחס המורכב כלפי תנועת הפוטוריזם האיטלקית (בעלת מאפיינים פשיסטיים אבל בהחלט כוללת כמה גדולי רוח ענקיים), היחס של האיטלקים לפשיזם (להוציא את מוסוליני) הוא בליל של ביקורת והערצה בלתי מוסברת.

 

סוּלְמונָה Sulmona

כחמישים דקות נסיעה במעלה ההרים מפֶּסְקָרָה על ה-E80, תגיעו לעיירה המקסימה סוּלְמונָה. אם החלטתם לוותר על ביקור באָטְרי ופֶּסְקָרָה במורד הרכס ולאורך החוף, ניתן לחתוך הישר מל'אָקְווילָה על ה-SR17, דרך הררית מקסימה, נסיעה של שעה ורבע.

סוּלְמונָה ידועה בעיקר כעיר הולדתו של גדול המשוררים הרומים אובִידְיוס, האיש והמטה-מורפוזות. מי שהציל חלק נכבד מסיפורי המיתולוגיה היוונית ובעיקר את סיפוריו של הֶרְקוּלֶס (הֶרָקְלֶס היווני). סיפור המטמורפוזות הביא את סיפורי בגידותיו של יופּיטֶר (זֶאוּס היווני) באשתו יוּנו (הֶרָה ביוונית). העיירה ידועה גם כמקור הקונְפֶטי, אותן חתיכות נייר צבעוניות המתפוצצות כקליימקס לאירועים מיוחדים. הקונְפֶטי החלו כשקדים מצופי סוכר (מקור המילה קונְפֶטי הוא ציפוי הסוכר של השקדים) שנזרקו על החתן והכלה כמו גם באירועים מיוחדים. משם התגלגלו בעולם כמותג איטלקי גאה.

סקאנו
סֶקָאנו

טיול בסוּלְמונָה

כיום בעיירה/עיר המנומנמת מתגוררים כעשרים וחמישה אלף תושבים. רחובה המרכזי של הוא קורְסו אובידְיו Corso Ovidio, שנקרא כמובן על שמו של בן העיירה האלמותי. במרכז הרחוב פסל גדול של המשורר הרומאי הענקי בתנוחת האדם החושב של אוגוסט רודָן רק בעמידה. אל תחמיצו ביקור גם בקתדרלה הרומנסקית העתיקה של העיר. הדואוּמו נבנתה במאה ה-11 על חורבות מקדש רומאי עתיק. כיאה לאזור גם קתדרלה זו ניזוקה ברעידת אדמה של 1703. רעידה נוראית שהחריבה את רוב ערי המחוז ונבנתה מחדש בחלקה בסגנון בּארוקי.

אל תחמיצו גם את ארמון הבשורה Palazzo Annunziata וכנסיית הבשורה Chiesa della SS. Annunziata הסמוכה לו. הארמון והכנסייה נבנו בשלהי ימי-הביניים והיו הבניינים הציבוריים היחידים ששרדו את רעידת האדמה של 1703. במתחם הארמון המוזיאון הארכיאולוגי הקטן של העיר, בו מוצגים רומאיים שנמצאו בחפירות ארכיאולוגיות בסביבה.

בהמשך הקורְסו אובידְיו תגיעו אל כיכר השוק הענקית פּיאצָה גָאריבָּלְדי. בלב הכיכר מזרקה בּארוקית קטנה ולרוב רוחש סביבה שוק מזון גדול. הכיכר היא לה ליבה של העיירה העתיקה, כיכר ענקית גם בקנה מידה איטלקי.

 

סְקָאנו Scanno

כחמישים דקות נסיעה דרומה מסוּלְמונָה בכביש כפרי הררי מרהיב ביופיו, תגיעו לכפר הקטן סְקָאנו. הכפר הקטן, העתיק, הצפוף והמגניב הזה ממוקם בגובה של יותר מאלף מטרים מעל גובה פני הים. הכפר הוא אחת החוויות האותנטיות של איטליה הכפרית, נראה כאילו מנותק לחלוטין מכל מה שבא עם המודרנה. בחורף הכפר לרוב מושלג ובעל מראה כמעט אלפּיני. בקיץ הכפר לרוב שימשי, כמעט ולא יורד בו גשם, והרחובות הצרים והפּיאָצות הקטנות מפוצצות בשולחנות בתי-הקפה והמסעדות. הרחובות והעסקים מלאים בתיירים שממש אוהבים את האופי האולטרה שמרני של הכפר שהפך למעין אטרקציה.

שמורת טבע
בפארק הלאומי ד'אָבְּרוּצו לאציו א מוליזֶה

הפארק הלאומי ד'אָבְּרוּצו לאציו א מוליזֶה D`Abruzzo Lazio e Molise

במרחק נסיעה קצר מסְקָאנו תגיעו אל אחת משמורת הטבע הטובות באיטליה. הפארק של שלושת המחוזות, נמצא ברובו במחוז אָבְּרוּצו על קו הגבול עם מחוז מוליזֶה מדרום ולאציו ממערב. שמורת הטבע ההררית הענקית הוכרזה בשנת 1922. הפכה לאחד מאתרי הטבע הפופולאריים ביותר באיטליה מדרום לעמק הפּו.

בתחומי השמורה הענקית (כמעט 500 קמ"ר) המוני אטרקציות עבור המטיילים. כגון שבילי הליכה בנוף הררי, שבילי אופניים, רכיבה על סוסים, כמו גם פסגות גבוהות, אגמים, כפרים מקסימים, מקומות לינה מוסדרים וכמובן אתרי קאמפינג. הפארק פופולרי מאוד במשך כל השנה. בחורף ניתן לטפס ברכבלים לפסגות המושלגות לספורט חורפי בשלג. בקיץ המוני משפחות בורחות מרומא הרותחת ומפוצצת התיירים לפסגות הצוננות של השמורה.

אל תחמיצו ביקור בכפרים ובשבילי ההליכה סביב לאגו די בָּרֶאָה Lago di Barrea. האגם המאורך והציורי הוא מעין אשליה אלפּינית מרנינה שרק הפסגות המתונות והמעוגלות יחסית של רכס האפּנינים מסגירות שאיננו באלפּים (שם הפסגות משוננות הרבה יותר). לא רחוק משם (מחוץ לשמורה) תגיעו לאחד מאתרי הסקי הטובים ברכס האפּנינים. ממתחם הסקי המקסים אָרְמונָה Aremogna יוצאים המוני רכבלים לפסגות שמעל, לשטח ענקי ומתון יחסית לסקי או לטיול עם מחלקיים בשלג.

לאגו די בראה
לאגו די בָּרֶאָה

 

קסְטֶלו די רוקָסְקָלֶנָה Castello di Roccascalegna

מצודה עוצרת נשימה על הדרך שבין הפארק הלאומי ד'אָבְּרוּצו לאציו א מוליזֶה ללָאנְצִ'יאָנו. תעצרו בדרך לטיפוס קל ותמונות אקסטרה פוטוגניות של המצודה העתיקה. המצודה נבנתה במהלך המאה ה-16. נבנתה כחלק ממערך ביצורים שנועד להגן מפלישה של צבאות הבאים לאורך קו החוף. נועדה למנוע את הגישה לערים של ממלכת סיצילה במעלה ההר. כיום היא אתר צילום פופולרי עם נוף מרהיב על קו החוף.

 

לָאנְצִ'יאָנו Lanciano

בנסיעה של ארבעים וחמש דקות דרומה מפֶּסְקָרָה על ה-E55, האוטוסטרדה האדריאטית, תגיעו לעיר הקטנה לָאנְצִ'יאָנו. בעיר מתגוררים כשלושים וחמישה אלף איש. היא ידועה בעיקר בשל המרכז המקסים והעתיק שלה, בסביבת הקתדרלה של העיר. קתדרלת סנטה מריה דֶל פּונְטֶה Santa Maria del Ponte יושבת על ראשיתו של נקיק עמוק. נקיק שפעם חדר אל תוך מרחב העיר העתיקה. הקתדרלה נקראת על שם הגשר העתיק שחיבר את חלקי העיר, פּונְטֶה דיאוקְלֶצִ'יאָנו Ponte Diocleziano מעל הנקיק ומכאן שמה. הקתדרלה ידועה בגין פסל בּיזנטי של המדונה מהמאה החמישית לספירה. בכניסה לקתדרלה מגדל השעון המקסים שלה, סימן ההיכר של העיר הקטנה

הקתדרלה יושבת בפּיאצָה המרכזית של העיר, פּיאצָה פְּלֶבִּישיטו Piazza Plebiscito. מאחוריה פארק מקסים לאורך הנקיק ההיסטורי עליו נבנתה העיר. ממערב לקתדרלה ולפּיאצָה נפרס על גבעה בין שני נקיקים המרכז ההיסטורי של העיר. המרכז כולל שורות בתים עתיקות ובניהן סמטאות צרות ביותר. הטיול ברחובות הצרים של המרכז העתיק ייקח אתכם עמוק אל איטליה של ימי-הביניים.

רוקסקלנה
קסְטֶלו די רוקָסְקָלֶנָה

 

מחוז מוליזֶה Molise

 

קָמְפּובָּאסו Campobasso

שעה וחצי נסיעה דרומה מהפארק הלאומי ד'אָבְּרוּצו לאציו א מוליזֶה על ה-SS17 ותגיעו לבירה הקטנה של המחוז הקטן באיטליה (מלבד ואל ד'אוסְטה בצפון). הפארק העצום הוא קו הגבול שבין מחוזות אָבְּרוּצו ומוליזֶה. הנסיעה ההררית עצמה היא נסיעה בשטחים כמעט ריקים מאדם. המון טבע ירוק המשובץ פה ושם בכפרים פריפריאליים ומבודדים שקשה להאמין. מרגיש כמו נסיעה במדינות הפנימיות בארצות הברית. קילומטרים על גבי קילומטרים של טבע בלבד.

קָמְפּובָּאסו היא עיר קטנה בה מתגוררים כחמישים אלף תושבים. העיר היא בירת מחוז מוליזֶה, המחוז הצעיר באיטליה שנפרד ממחוז אָבְּרוּצו רק בשנת 1970. במחוז המון טבע, כפרים עתיקים ומתקלפים וכמו שנראה, אף אדם מתחת לגיל חמישים. שתי "הערים" הגדולות במחוז הן קָמְפּובָּאסו ההררית וטֶרְמולי על קו החוף האדריאטי. מרחק הנסיעה בין שתיהן הוא של יותר משעה של ריק איטלקי דרומי משובח.

 

טיול בקָמְפּובָּאסו

קָמְפּובָּאסו היא עיר קטנה וביקור בה לא יארך זמן רב. תצאו מנוקדת הנחה שהעיר עצמה די מבודדת וישנו קושי מסוים להגיע אליה במיוחד. אז תגיעו לעיר רק אם באמת כבר חרשתם את איטליה לאורכה ולרוחבה. תחנת הרכבת של העיר ממוקמת מעט דרומה מהמרכז העתיק. מהתחנה תטפסו רגלית לכיוון הגבעה עליה העיר בנויה שבראשה האתר העיקרי בעיר הקָסְטֶלו מונְפורְטֶה Castello Monforte.

העיר לרגלי המצודה היא מבוך של סמטאות מקסימות עם בתים עתיקים ומתפוררים, פּיאָצות קטנות והמון אווירה. במעלה הגבעה, תגיעו את המצודה המרשימה. המצודה נבנתה באמצע המאה ה-15, נהרסה ברעידת האדמה של 1703 ונבנתה מחדש. המצודה מציעה נוף מקסים של ההרים בקרבת העיר. בסמוך למצודה נמצאת כנסיית סנטה מריה דֶל מונְטֶה (מריה הקדושה על ההר). כנסייה מרשימה שנבנתה גם היא שוב לאחר שנהרסה ברעידת אדמה.

טרמולי
המצודה טֶרְמולי העתיקה בפּיאצָה קסטלו

 

טֶרְמולי Termoli

בנסיעה של שעה מקָמְפּובָּאסו מזרחה לעבר החוף האדריאטי תגיעו לעיר הנופש הקטנה והמקסימה טֶרְמולי. בסטייה קלה בדרך אפשר לקפוץ לטיול רכב היקפי סביב האגם המקסים לאגו די אוצִ'יטו Lago di Occhito. אגם מוארך וסוריאליסטי שמציע נופי טבע ריקים מאדם.

טֶרְמולי היא עיר נופש אדריאטית מקסימה. יש בה טיילת רחבה, חוף חולי ענקי ומלונות לאורך רצועת החוף הנמתחת צפונית ממרכז העיר. טֶרְמולי היא עיר שהתפתחה רק אחרי מלחמת העולם השנייה, עד אז הייתה כפר קטן וסגור. גלעין הכפר העתיק שבנוי על לשון ים בין המרינה מדרום לחופי הרחצה מצפון, הוא מקום מקסים להסתובבות, לרווחת הנופשים בעיר. בין חוף הרחצה לגלעין העיר ממוקמת המצודה העתיקה בפּיאצָה קָסְטֶלו. הפּיאצָה פונה אל חופי הרחצה והמצודה נותנת נופף מקסים לאלו הרובצים על החוף בקרבתה.

 

עקב המגף – מחוז פּוּלְיָה Puglia

מחוז פּולְיָׁה שונה במהותו משני המחוזות השכנים שמצפון לו (מחוז אָבְּרוּצו ומחוז מוליסֶה). המחוז הרבה פחות הררי, הרבה יותר מאוכלס ועם פעילות כלכלית ענפה. המחוז אינו פריפריאלי כמו שני אחיו מצפון אך עדיין לא מתקרב לעוצמתם הכלכלית והתרבותית של המחוזות המתויריים באיטליה (מחוזות לאציו, טוסקנה והמחוזות של עמק נהר הפו).

בניגוד לשני המחוזות ההרריים מצפון לו, היכן שרכס האפנינים מגיע לשיאו, מחוז פּולְיָה מתאפיין בנוף גבעות מתון. רכס האפנינים מגיע לחלקו הדרומי בגבול של מחוז פּולְיָה עם מחוז בזיליקטה. נוף הגבעות המתון וקו החוף הארוך מזכירים במידה מסוימת את המבנה הטופוגרפי של טוסקנה, אבל בגרסה אדריאטית פראית וצחיחה יותר.

למדריך השלם לטיול מרהיב בעקב של איטליה – מחוז פּוּלְיָה…

הקתדרלה של טראני
הקתדרלה של טְרָאני על חוף הים

כתיבת תגובה