הכל על המלונות ברומא – המדריך השלם ללינה טובה

לילה ברומא
מבצר סיינט'אָנְגֶ'לו המואר

 

לינה ברומא – איך למצוא מלון טוב במחיר הגיוני  

הלינה ברומא היא נושא מורכב. כל מי שרוצה לטייל בעיר וללון בה בצורה נאותה חייב להכין את עצמו מראש. ההיצע ברומא גדול יותר ולרוב זול יותר מאשר בשתי אימפריות התיירות המתחרות של איטליה – פירנצה וונציה. אולם באופן כללי רמת המלונות בעיר פחות טובה משתי הערים המתחרות. על כן מומלץ להיות מוכנים מראש ולא לנסות לאלתר לינה תוך כדי תנועה. ברומא אפשר ליפול ממש עם המלונות אז נא להיות ערניים.

לחצו כאן לחיפוש בתי מלון ברומא…

 

מבוא למלונאות ברומא

רומא היא בעלת ביקוש תיירותי גבוה מאוד במשך עונת התיירות החמה (מאי עד אוגוסט). כאשר מחוץ לעונה המלונות מציעים מחירים לא רעים בכלל. ההבדלים בביקוש בין העונות יוצרים מצב בו האביב והקיץ לרוב מלאים וקשה למצוא בהם לינה במלונות סבירים (מבחינת מיקום ומחיר). אולם היות וההיצע ברומא הוא גדול בסוף תמיד ניתן למצוא מקום גם בעונה החמה. לעתים יש להתפשר על המיקום ולמצוא מלון מחוץ למרכז העיר. לרוב למלונות מחוץ למרכז העיר יש שאטל שלוקח הלוך וחזור אל וממרכז העיר. כמו כן רובם ממוקמים בצורה נוחה בסמוך לקו אוטובוס ישיר או קו תחתית. בהחלט מומלץ לברר את אופציות התחבורה/שאטלים. כך שבקיץ לא כדאי לפסול על הסף מלונות במיקומים גרועים.

ברמה הכללית רומא היא עיר מבוססת תיירות. חלק נכבד מכלכלת העיר תלוי בתיירות הנכנסת והתשתיות התיירותיות בהתאם. רומא היא עיר מלאה במלונות, וכמו בכל איטליה אין בה הרבה רשתות בינלאומיות, אלא בעיקר מלונות פרטיים. מיעוטם טובים, רובם סבירים וחלק (באופן מצער חלק לא קטן בכלל) פשוט לא טובים.

ישנו יתרון גדול ברשתות הבינלאומיות בעיקר על בסיס הסטנדרטים הבינלאומיים שהמלונות מנסים ליישם. כמובן שגם ברשתות אין קורלציה ברמת המלונאות בין מלונות האינטר-קונטיננטל המפוארים בגרמניה למשל, לעומת המלון של אותה הרשת ברומא. באיטליה, רמת המלונות תמיד ירודה יותר, גם אם מדובר ברשת בינלאומית.

בכל הנוגע לשוק העיקרי של המלונאות ברומא, מלונות שהם עסקים פרטיים ומקומיים, יש להבין שרמתם לא תהייה טובה לעומת מלונות פרטיים בארצות אירופה האחרות. על כן יש להפעיל הרבה שיקול דעת בבחירת המלון הנכונה. כמובן בהתבסס על המידע הזמין באינטרנט.

מזרקת טרבי בלילה
פונטנה די טְרָבּי מוארת בלילה

 

הדרך למלון המושלם ברומא – כלים למחקר און ליין

לינה ברומא – איך לא לסמוך על המזל?

כמו בכל ערי איטליה מלאות ההיסטוריה, עיקר קסמה של מרכז העיר רומא היא בנייניה העתיקים. מעבר ליופי ולאווירה המרשימה של בניינים ספוגי היסטוריה אלו, יש לזכור שמתגוררים בהם תושבי העיר ובהם גם נמצאים בתי המלון. רובם של המלונות ברומא הם מאוד מיושנים. לכולם הפסדה תהייה עתיקה אך מצער שגם תוך הבניין נשאר לרוב עתיק. אין הרבה מלונות משופצים או חדשים לחלוטין. לרוב התשתית של המלון (כגון מערכת המים והביוב, החשמל ועוד) תהייה במקרה הטוב סבירה.

על מנת להימנע ממקומות לינה שאינם ראויים וסתם יקרים יש להפעיל שיקול דעת בבחירת מקום הלינה על בסיס צרכיכם. מומלץ ואפילו חובה, לחקור היטב את טיב המלון ולהזמין על בסיס ביקורות באינטרנט או המלצות פרסונאליות.

ברומא, כמו בכל איטליה אולי מלבד בדרום טירול (מי אמר אוסטריה??), מומלץ בחום לברר היטב על טיב מקום הלינה בו בחרתם ולא להסתמך על המזל. סטטיסטית, נניח שאם תזמינו מלון באופן עיוור בהולנד, יש לכם סיכוי של 20 אחוז ליפול על מלון נוראי. באיטליה שיעור זה עולה בצורה ניכרת ועולה עוד יותר בעיר כמו רומא שבה אין רשתות בינלאומיות (המהוות מעין בסיס לרמת מלונאות נאותה אם לא טובה). באיטליה וברומא בפרט, מומלץ לא לדלג על שלב החקירה האינטרנטית במציאת המלון, דירת ה-AirBNB או כל מקום לינה אחר.

ויה דל קורסו ופיאצה ונציה
ויה דל קוְרסו ופּיאצָה ונציה

 

כלים לניתוח הביקורות על המלונות

לכל אתר שמוכר לילות במלון ויש המון כאלו חוץ מבוקינג, בנוסף לטריפאדוויזור, יש מקבץ של ביקורות על כל מלון שיש. במבט מעט ביקורתי על הביקורות עצמן, ניתן בנקל לנפות ביקורות מזויפות או לא רלוונטיות. זאת בעיקר תוך התאמה בין חיפוש אחר מידע קונקרטי בביקורת המתאים למה שניתן לדעת על המלון לבין מה שניתן לדעת על סביבתו במגוון הרחב של הכלים שיש לנו.

ראשית, באופן מידי תבדקו את כמות הביקורות על המלון עצמו. אם הכמות מועטה מאוד זאת נורה אדומה. תתמקדו במלונות שישנן עליהם מאות ביקורות שונות במגוון רחב של נושאים. במבט ראשון, אם תראו שכל הביקורות מעולות ותתקשו למצוא ביקורות עם "ביקורת" אמיתית, זאת גם נורה אדומה. היות ותעשיית הזיופים בתחום הביקורות המלונאיות היא ענפה הרבה יותר ממה שאתם חושבים.

תחפשו ביקורות בעברית של ישראלים. זאת גם שפת האם שלכם כך תוכלו לבדוק אם ישנן טעויות דקדוקיות של גוגל טרנסלייט. בנוסף, הישראלים בדרך כלל בוחנים את המלונות בצורה יחסית זהה. הדברים החשובים או הנושאים הרגישים לכם בתחום המלונאות יהיו חשובים ורגישים גם לכל עם ישראל (בין אם תרצו או לא).

ביקורות באנגלית הם אינדיקציה מצוינת גם כן. הרבה ביקורות באנגלית משמע הרבה תיירים היו במלון הנבדק. מבט מעט ביקורתי על הביקורת יגלה לכם האם הביקורת היא אמיתית או לא. ישנן המון ביקורות של לקוחות שניתן בקלות לזהות בהן את תחנוני פקידי הקבלה של המלון. כולל אזכור שמות ספציפיים של פקידים מצוינים וכו'. סננו את הביקורות הנ"ל, אין להם שום ערך והם נכתבו בפיקוח אדוק של צוות המלון.

ישנן המון ביקורות מזויפות. הדרך הכי קלה לאתר אותן היא באמצעות החזרה של האלמנטים והניסוחים בכמה ביקורות מתוך מקבץ. באופן כללי, מי שכותב ביקורת לא כותב אותה כי הכול היה מעולה, כותבים ביקורות על מנת לבקר. מצד שני לא חסרות ביקורות מכפישות על מלונות וגם אותן ניתן בנקל לאתר.

סיינט פיטר בלילה
האורות על גשרי הטיבר

מדדי האמינות של הביקורות על המלונות

הביקורות הכי אמינות הן אלו שבאמת מבקרות אולם הן מאוזנות. בביקורת תהייה התייחסות ספציפית לאלמנט במלון, פיזי או שירותי, שבאמת הפריע לאורח. לעומת זאת יהיו גם מילים טובות על החוזקות של המלון. אם אלמנט מבוקר חוזר בכמה ביקורות שזיהיתם כאמינות, למשל נושא הרעש מהרחוב או 'בומים' של באסים ממועדון סמוך, קחו בחשבון שבאמת במלון יש בעיה של רעש מהרחוב או של רעש ממועדון סמוך.

ולהיפך, אם כמה ביקורות אמיתיות מבקרות את הרעש ברחוב אולם מציינות שהמלצרים בארוחת בוקר היו מאוד שירותיים ונחמדים. תבינו שבאמת יש בעיה של רעש, אולם השירות בארוחת בוקר הוא באמת מעולה.

רומא בלילה
העיר ישנה

ביקורות על מלונות אינן ולא יכולות להיות חד ממדיות. מלונאות זאת אמנות האיזון בין הלתת (המיקום, השירות והמתקנים של המלון) והלקחת (מחיר הלינה). המלון הכי מושלם בעולם בו הכול הכי טוב בעולם, יהיה בהכרח גם מבוקש מאוד ובהתאם מחירו יעלה. כאשר המחיר עולה צצות הביקורות על המחיר זאת בנוסף להילול כל מה שטוב במלון. אף ביקורת חיובית מזויפת לא תציין שהמלון יקר מדיי. לכן אם ראיתם ביקורת מהללת אך יש בה ציון לנושא המחיר, ביקורת זאת אמינה. לפיה תעשו את שיקולכם מה יותר חשוב לכם, האיכות או המחיר.

 

חקירת טיב המלון בטיול וירטואלי

כלי חשוב נוסף הוא מבט על הרחוב מהמחשב ביתי שלכם, זאת באמצעות Google Earth. כלי זה הוא כלי התחלתי מצוין על מנת לבדוק מה טיב המלון ומה טיב הסביבה הקרובה למלון. במבט מעט פרטני על המלון עצמו ניתן לבדוק האם ישנם חלונות נפתחים למלון או האם החלונות מטונפים. מה מצב הבניין מבחוץ, האם נראה כמו חורבה? האם ישנם דלתות או חלונות שבורים וכו'.

בדיקה מהירה של סביבת המלון, באמצעות צעידה קדימה ואחורה בתוכנה המעולה, תגלה לכם מה מצב הרחוב והבניינים שבו. האם הרחוב סואן יתר על המידה או להיפך, האם נראה נטוש? איך מראה הרחוב, האם נראה מוזנח? האם ישנם הומלסים? עסקים נטושים? ערמות של זבל או גרוטאות וכו'. בערים גדולות, מבחינת הביטחון האישי, תמיד עדיף מלון רועש ברחוב הומה על פני מלון שקט בסמטה צדדית.

נוף רומאי לילי
רומא בלילה

האינטואיציה של הפינוק – מלונאות רגשית

ברמת העיקרון, בדיקה של מלון זר בעיר שלא הייתם בה, היא מערבולת של חוסר וודאות והתרגשות. כלי עוצמתי מאוד שאינו אהוד על הסטטיסטיקאים שבינינו, הוא האינטואיציה. על בסיס מה שבחנתם בביקורות על המלון ועל בסיס ה"טיול" שעשיתם ברחוב של המלון, הקשיבו היטב לאינטואיציה שלכם. אם ישנה תחושה טובה בקשר למלון תזרמו איתה. ההתרשמות בכלים האינטרנטיים מכילים המון פרטים קטנים שעוד לא הצלחתם לזהות ולנתח אך התחושה הטובה נגזרת מאותה התרשמות חטופה.

ולהיפך, אם משהו מעורר בכם אי נוחות בנוגע למלון, איזה פרט בביקורות או ברחוב שעוד לא הצלחתם לזהות, תהייה בנוגע למחיר המוזל וכו'. אזי אל תהססו לפסול את המלון. ההיצע ברומא הוא גדול מאוד ועם קצת עבודת הכנה יעילה תוכלו למצוא מלון מעולה שיתאים לכם. גם מבחינת הלתת (המחיר) וגם מבחינת הלקבל (מיקום, שירות ומתקנים).

חדר מלון רומאי
קפה למיטה???

 

מיקום מומלץ למלונות ברומא

איפה לא ללון ברומא

מבחינת המיקום ברומא יש פקטור אחד חשוב וידוע שחוזר בכל המלצה אפשרית. באופן מפתיע כבר עשרות שנים הפקטור הזה עודנו רלוונטי. רובם המוחלט של המלונות במחירים הסבירים ברומא מרוכזים ברובעים שמסביב לתחת הרכבת הטרמיני. הפקטור הבסיסי אומר שממש לא כדאי לקחת מלון ברובעים שממזרח לתחנת הרכבת. הטרמיני מאז ומתמיד הייתה תחנה נוראית והאזור סביבה ממש מגעיל ויכול להיות בעייתי בשעות החשיכה. אין לכם מה לחפש שם למרות המחירים האטרקטיביים של המלונות. כי כל האזור שמזרחית לתחנה ולא רק התחנה הוא די מפוקפק.

ברומא יש אלפי מלונות, חלקם הקטן אפילו שייכים לרשתות בינלאומית (בעיקר מותגי היוקרה). רובם הגדול של המלונות מרוכזים סביב תחנת הרכבת טרמיני. חלק ממזרח לתחנה (בשום אופן לא) וחלק ממערב לה לכיוון מרכז העיר (אופציה סבירה רק תעשו לכם טובה ותבדקו טוב טוב את המלון). האזור מערבית לטרמיני הוא האזור עם המלונות במחירים הטובים ביותר. יש שם כמה שהם סבירים בהחלט ויש לא מעט שהם נפילה.

עמודים בפורום
העיר מתעוררת

איפה ללון ברומא

המלונות היקרים והיוקרתיים יותר נמצאים באזור פיאצה די ספניה. גם המלונות עם הדירוג הנמוך ביותר יהיו יקרים יותר זאת בגין המיקום המעולה. מחוץ לעונה החמה ישנם לא מעט מלונות טובים בסביבה (בין פיאצה די ספניה לפיאצה ברבריני). בהחלט מומלץ להשקיע ולמצוא מלון באזור הזה. גם בגין המיקום המעולה (מרחק נגיעה מהויה דל קורסו) וגם בגין כך שהסביבה הזו היא הכי קוסמופוליטית ברומא. זאת הסביבה שהיא הכי מוגנת והגונה מבחינת הביטחון האישי. ובכלל הכי כייף זה לעשות איזה שנת צהרים קצרה במלון וזאת ללא לוגיסטיקה מיוחדת על מנת להגיע אליו.

עוד אזור יחסית יוקרתי אך בהחלט שווה מבחינת המלונאות הוא בסביבות פיאצה נבונה. האזור עצמו של הפיאצה גם כן בטוח מאוד במשך כל שעות היממה. הוא נעים מאוד להסתובבות וקרוב לכל האטרקציות העיקריות של רומא. לא כדאי לפסול מלונות שנמצאים דרומית מקורסו ויטוריו עימנואלה השני. ישנם בסביבה כמה ממש טובים ובמחיר סביר בהחלט בסביבות קמפּו דל פיורי. האזור עצמו פחות נעים בשעות החשיכה, אך כל עוד יש קירבה לציר הראשי ואתם בטוחים על סמך הכלים שיש לכם שהמלון סביר פלוס, אז בהחלט מומלץ.