אתרים ומוקדי עניין בנאפּולי

מרכז העיר העתיק
חגיגה צבעונית לעיניים

 

שימו לב!!! למדריך השלם לטיול בנאפולי (מה לאכול? איפה לישון? ואיך להתנהל בעיר בצורה בטוחה), הקישו כאן… 

 

הדוּאומו של נאפּולי

הקתדרלה של נאפּולי נקראת על שם עלייתה לשמיים של מריה אם ישו, נבנתה במהלך המאה ה-13. חלל הקתדרלה עמוס ביצירות אמנות רנסנסיות. בעיקר של אמני רנסנס ומנְייֶריזם שפעלו בדרומה של איטליה, הרחק מהגראונד זירו של התקופה החשובה בפירנצה. אמנם הסגנון הרנסנסי חלחל גם דרומה אבל רואים שאמני נאפּולי היו שמרניים הרבה יותר מאלו שפעלו בצפון.

בקפּלת סן גֶ'נֶרו Gennaro נמצא בקבוק עם דמו הקרוש של הקדוש על שמו היא נקראת, פטרונה של העיר נאפּולי. הקפּלה עצמה היא יצירה מנייריסטית מגניבה להפליא. בקפּלה קָארָאפָה Carafa נמצא קברו של הקדוש גֶ'נֶרו. הקפּלה עצמה מאופקת הרבה יותר, כיאה לסגנון הרנסנס.

הדואומו
הדואומו

 

כנסיית סן ג'ובאני א-קרְבּונָרָה San Giovanni a Carbonara

בהליכה צפונה מהדוּאומו, נמצאת אחת הכנסיות המיוחדות בעיר. בנאפּולי ישנן המוני כנסיות עתיקות ששווה בהחלט להיכנס לכל אחת מהן. לחוות את פלאי הארכיטקטורה והדקורציה הייחודית של הכנסיות האיטלקיות. בכל כנסייה יש חלל מרשים כמו גם חפצי אמנות מרשימים ביותר. אולם בניגוד לכנסיות בערי הצפון וברומא, הכנסיות בנאפּולי מעט פחות שמורות ומרגישות קצת מוזנחות.

הסן ג'ובאני אָ קרְבּונָרָה היא דווקא דוגמה הפוכה למידת ההשקעה של הנפּוליטאנים בנכסים ההיסטוריים שלהם. הכנסייה עצמה כמעט ונהרסה עם פלישת בעלות הברית לחבל קמְפָּנְיָה בשנת 1943. אך עם המון מאמץ הכנסייה שוחזרה במלואה ונראית היום ממש מרשימה.

כתובת: Via Carbonara 4

 

שער קפּוּאָנָה Porta Capuana

השער המקסים ניצב בסמוך לכנסיית סן ג'ובאני אָ קרְבּונָרָה, לרגליו של מבצר קפּוּאָנו. מקום מושבו של מלך אָרָאגון בנאפּולי במהלך המאה ה-16 וכיום בית לבית המשפט של העיר. השער הרנסנסי המרהיב הזה פרי ידיו של ג'וליאנו דה מאיָׁאנו da Maiano, הארכיטקט הפלורנטיני המוכשר שפעל בעת הרנסנס המוקדם.

קפּלת סן סֶבֶרו Cappella Sansevero

במרחק הליכה קצר מערבה מהקתדרלה, על הרחוב ההומה ויה דיי טריבּונלי via dei Tribunali, נמצאת אחת הקפּלות המקסימות ביותר בדרום. הקפּלה הסוערת מלאה בהמוני פסלים מפותלים מתקופת הבּארוק. פסלים שהוזמנו על-ידי ריימונדו די סנְגְרו, נסיך סן סֶבֶרו שהיה בעלי הקפּלה במהלך המאה ה-18.

בתוך הקפּלה סדרה של פסלי בּארוק ורוקוקו ידועים. הפסל הידוע בקפּלה הוא פסל הרוקוקו המרהיב של האמן פרנצסקו קְווירולו Queirolo מגֶנואה. פסל מתאר דייג שנלכד ברשת ומלאך שבא לעזרתו. צורת פיסול הרשת היא מרשימה ביותר, מראה על איכות עבדותו המופלאה של האמן. בסמוך לדייג ובעל אלמנט דומה של כיסוי, פסלו המרהיב של ג'וספה סמרְטינו Sammartino. פסל המתאר את גופתו של ישו ועליה תכריך. אופן פיסול התכריך ותיאור האפקטים של השקיפות הם הסיבה העיקרית ששמה של הקפּלה יצא למרחוק ומושך כל כך הרבה קהל.

כתובת: Via De Sanotic 17

שעות פעילות: 9:00 – 19:00, סגור בימים שני ושלישי

כרטיסים: 8 יורו

 

כנסיית סן דומיניקו מג'ורֶה San Domenico Maggiore

בסמוך לקפּלת סן סֶבֶרו נמצאת הכנסייה המרשימה של המסדר הדומיניקני. הסן דומיניקו מג'ורֶה היא אחת הכנסיות היפות בנאפּולי. נבנתה בתחילת המאה ה-14 וישנן בה יצירות חשובות מתקופת ראשית הרנסנס. תקרת הכנסייה משובצת בשורות קסְטונים הצבועים זהב המוליכים אל עבר הפּולְפּיט (דוכן המטיף) הענקי.

כתובת: Piazza San Domenico Maggiore

הרקולס פרנזה
הרקולס פָרְנֶזֶה האימתני במוזיאון הארכיאולוגי

המוזיאון הלאומי לארכיאולוגיה Museo Archeologico Nazionale di Napoli

המוזיאון הארכיאולוגי החשוב ביותר באיטליה והאתר שרק בגללו שווה להיכנס אל תוך החלל הכאוטי הזה שנקרא נאפּולי. חשיבותו של המוזיאון היא כמובן האוסף האדיר של כל מה שנמצא באתרי העתיקות של מחוז קמְפָּנְיָה. מבין אתרי העתיקות השמורים והחשובים בעולם – הֶרְקוּליניוּם, פּאֶסְטוּם וכמובן פּומְפֶיי.

 

אוסף המוזיאון

במוזיאון תמצאו כמה מיצירות המופת הידועות האייקוניות ביותר של העת העתיקה. ביניהן "הרְקולֶס פָרְנֶזֶה" Farnese Hercules מהעת ההֶלֶניסְטית, פרי ידיו של האמן היווני גליקון. פסל זה הוא אחד מהידועים שנותרו מהעת ההֶלֶניסְטית. סגנון שבניגוד לעת הקלאסית, הדמויות הפכו לכמעט מפלצתיות בממדי גופן. ככה גם הייצוג של הרקולס (הֶרָקְלֶס היווני) שנראה כאילו בלע סטרואידים בכמויות.

במוזיאון מרוכזות היצירות החשובות ביותר שנחפרו בפּומְפֶיי. ביניהן פרסקו "פּרימָווֶרָה" (האביב) שנתגלה בווילה סְטָבְּיה Stabia מדרום לפּומְפֶיי. פרסקו מרהיב זה השפיע רבות על אמני הרנסנס כגון סנדרו בּוטיצֶ'לי, מתאר את אלת האביב – פְלורָה מגבה זורעת פרחים באדמה.

מביתו של פָּאן בפּומְפֶיי נמצא חלק מפסיפס המתאר את הקרבות של אלכסנדר הגדול. החלק המוכר הוא ראשו של לוחם הרוכב על סוס וזורק חנית. יצירות חשובות נוספות כוללת את "הקרבתה של איפיגֶנֶאָה" המרהיב. פרסקו המתאר את הנערה הרכה מתחננת לאביה אגמֶמְנון (מצביא היוונים במלחמת טְרויה) שיעצור את הקרבתה לאלה דיאנָה. ההקרבה נועדה לשדל את האלה לעצור את הרוחות שמנעו מהיוונים להפליג לטרויה. זאת לאחר שאגמֶמְנון העלה את חרונה כאשר התפאר שהוא ציד טוב ממנה.

בנוסף במוזיאון פרסקו שהשתמר בחלקו המתאר את קרב איסוס בו ניצח אלכסנדר הגדול את דריָווֶש השלישי מלך פרס. בפסיפס ניתן לראות את אלכסנדר הצעיר רוכב על סוסו  – הסוס המפורסם בהיסטוריה בוספּלוס ומולו מלך פרס דריָווֶש במרכבתו.

במוזיאון גם אוסף מפורסם מאוד של סצנות ארוטיות שנאספו מהאתרים בפּומְפֶיי והֶרְקוּליניוּם. יצירות אלו נגנזו בעבר כאשר בני משפחת בּורבּון שהחזיקו בהן נמנעו מלהציגן. כיום החדר הסודי הוא אחד החדרים הפופולאריים במוזיאון. כולל אוסף של פרסקאות ומוזאיקות הכוללות סצנות בוטות במיוחד, כיאה לתפיסת העולם של רומא העתיקה.

כתובת: Piazza Museo 19

שעות פתיחה: 9:00 – 19:30, סגור בימי שלישי

כרטיסים: 10 יורו

לאתר המוזיאון… 

קסטל נואבו
סימלה של נאפולי – קסְטֶל נוּאֶבו

קסְטֶל נוּאֶבו Castel Nuovo

סמלה הבלתי מעורער של העיר נאפּולי, המבצר הימי-ביניימי המרשים שניצב בגב נמל העיר הענקי. המבצר המסיבי שנבנה על ידי שליט נאפּולי דאז שארֶל מאנְז'ו, מכונה גם מסְקיו אנְג'ונינו Maschio Angioino. המבצר חולש על כיכר המוניציפּיו, כיכר העירייה. מסמל את ביצורו של השלטון הזר על נאפּולי מאז ימי-הביניים. זאת בניגוד למיקומה של הדוּאומו במרכזה של העיר העתיקה. במבצר התגוררו שליטי העיר מאָרָאגון שבספרד. ממנו דיכאו כל מרד וכל התנגדות כנגד שלטונם מצד תושבי העיר.

כיום במבצר ישנו מוזיאון לא רע בכלל של יצירות של אמנים מדרום איטליה. שכמובן פחות מוכרים מאריות ארץ המגף של טוסקנה, אבל עדיין זהו אוסף מרשים ביותר. ניתן להסתובב בחלקים מוגבלים בתוך המבצר ולחוות את העוצמה האדירה של החומות והמגדלים בהשלטת מרות על העיר הכאוטית שבחוץ.

כתובת: Via Vittorio Emanuelle III

הרובע הספרדי
סימלה של נאפולי 2 – הכביסה התלויה מעל רחובות הרובע הספרדי

קְווָארְטְייֶרי סְפָּנְיולי Quartieri Spagnoli

הרובע הספרדי הוא לב ליבו של כל הסטראוטיפים שיש על נאפּולי ועל דרום איטליה. החלל הצפוף, הצבעוני ומשכר החושים הזה הוא אטרקציה אדירה עבור התיירים הבאים לעיר בגין החוויה הדינמית שבו. החלל מתאפיין בתנועה מרובה, ברעש ובעיקר בחבלי הכביסה הגבוהים התלויים בין הבניינים ועליהם בדים צבעוניים המתנפנפים ברוח. גבולו המזרחי של הרובע הוא ויה טולֶדו האדיר. רחוב הקניות המרכזי של העיר.

בעברו הרובע הספרדי נחשב לאחד המסוכנים בנאפּולי וכיום עבר תהליך מרשים של ג'נטרפיקציה. במשך היום מאוד נעים להסתובב בו ולחוות את נאפּולי האותנטית אבל עדיין המזמינה לתייר (אתם רוצים את נאפּולי המסוכנת תמשיכו צפונה משם אבל זה לא מאוד סימפטי).

בשעות הערב עדיין עדיף לא להסתובב לבד ברובע, בלילה העבר קצת יותר קם לתחייה. כן מומלץ ללון ברובע רק תעשו לעצמכם טובה ותחזרו מהבילוי של הערב עם מונית ישר למלון.

 

מוזיאון קָפּודימונְטֶה Capodimonte

בסמוך למבוך המורבידי של הקטקומבות של סן גֶ'נֶרו, שם קבור הקדוש הפטרון של נאפּולי, נמצא אחד המוזיאונים המפתיעים באיטליה. המוזיאון המציג את האוסף הנדיר של משפחת פָרְנֶזֶה. ממוקם בארמון המלכותי של השליטים לבית משפחת בּורבּון שהוקם במאה ה-18.

הקָפּודימונְטֶה הוא המוזיאון הטוב ביותר בדרומה של איטליה עם אוסף מרשים מאוד של אמני רנסנס חשובים. אם קצת התגעגעתם לשמות הגדולים של עולם האמנות, תשטפו את עיניכם ביצירות מרהיבות של סנדרו בּוטיצֶ'לי, רפאֶל ועוד. היצירה החשובה במוזאון היא יצירתו המטורפת של טיציאן "דנאֶה", המציגה את התעברותה של אימו של הגיבור המיתולוגי פֶּרְסֶאוס. זאת כאשר יופּיטֶר (זֶאוס) חדר אל חדרה כגשם של מטבעות זהב. ציור מפורסם מאוד נוסף הוא ציורו האייקוני של לורֶנְצו לוטו Lotto "המדונה והילד עם פּיטר הקדוש". בו מתואר פּיטר עם סכין קצבים התקועה בראשו.

במוזיאון גם ציורים נהדרים של ציירים צפוניים וספרדים ביניהם אל גְרֶקו הדגול. אל תחמיצו את ציורו הענק של גדול אמני הרנסנס הצפוני – פֶּטֶר בְּרוייגֶל האב, "העיוור המוליך עיוור", אחד הציורים הידועים של האמן הפְלֶמי הדגול והנדיר.

כתובת: Via Milano 2

שעות פתיחה: 8:30 – 19:30, סגור בימי רביעי

כרטיסים: 12 יורו

הרקולס פרנזה
פּיאצה דל פְּלֶבּישיטו

הארמון המלכותי של נאפּולי Palazzo Reale di Napoli

בחלקה המערבי של הפּיאצָה דל פְּלֶבּישיטו  Piazza del Plebiscito המונומנטלית ממוקם ארמון המלוכה הענקי. בימים עברו שירת הארמון חלק משליטיה המתחלפים של נאפּולי. הארמון נבנה בתחילת המאה ה-17 על ידי השליטים לבית משפחת בּורבּון ששלטו בעיר באותה התקופה.

כיום שעריו של הארמון הענקי פתוחים למבקרים. חדרי הארמון מציעים טעימה מחיי הפאר של שליטי נאפּולי, שלרוב ארמון זה שימש להם כארמון משני.

כתובת: Piazza del Plebiscito

שעות פעילות: 9:00 – 19:00, סגור בימי רביעי

כרטיסים: 6 יורו

 

קסְטֶל דֶל'אובו Castel dell`Ovo

בקצה המערבי של הנמל הענקי, על אי קטן, נמצא אחד המבצרים המזוהים עם נאפּולי, יחדיו עם קסְטֶל נוּאֶבו. הקסְטֶל דֶל'אובו המסיבי נבנה באמצע המאה ה-12. כיום חלקו הגדול סגור לקהל, ואגף צדדי הוא בית לתערוכות מתחלפות. שווה לבקר באי הקטן עצמו, זאת בגין מסעדות הדגים המסורתיות ששלאורך המרינה. מסעדות המוכרות את הדגים ופירות הים הטריים ביותר שניתן לעלות על הדעת. בנוסף האי מציע טיילת יפה לאורך החוף והמרינה הצמודה.

כתובת: Via Eduardo 3 ברובע סנְטה לוּציָה

קסאל דלאובו
קָסְטֶל דֶלְ'אובו

האיים איסְקִיָה Ischia ופְּרוצ'ידֶה Procide

אילולא חוף אָמָלְפי והאי קָפְּרי, אימפריות התיירות הנמצאות מדרום לשני איים מופלאים אלו, ניתן להניח שאיים אלו היו על מפת התיירות של כל מי שמגיע לקמְפָּנְיָה. פְּרוצ'ידֶה הקטן, וממערב לו איסְקִיָה (הקטן גם כן, אבל גדול הרבה יותר מאחיו) הם חוויה תיירותית מרהיבה למי שטורח להגיע אליהם.

שני האיים מזכירים מאוד את קָפְּרי במבנה ההררי שלהם, ובישובים הכפריים הפרוסים לכל אורכם. האיים מציעים חופי רחצה נהדרים, שבניגוד לחופים בחוף אָמָלְפי, לרוב הם ריקים.

האיים פופולאריים מאוד על תושבי מטרופולין נאפּולי. הם מלאים בעיקר בנופשים איטלקיים שיודעים הכי טוב איך להימנע מנחילי התיירים המציפים את מחוזם. באיים בתי מלון ובתי נופש במחירים מעולים. בטח בהשוואה למחירי המלונות (וזמינותם) באי קָפְּרי.

האיים אינם בגדר ביקור חובה בעת ביקורכם בקמְפָּנְיָה. אם כבר רחצתם בפּוזיטָאנו וחוויתם את המערה הכחולה, ואם באתם לנופש רגוע בלי המולת התיירים הנוראית של חוף אָמָלְפי, בואו לנופש איטלקי קלאסי באיים המגניבים הללו.

אל תחמיצו ביקור בקסְטֶלו אָרָגונֶזֶה ד'איסְקִיָה המרשים הממוקם על אי הררי ענקי המחובר בגשר יבשה צר. המבצר של משפחת אראגון נמצא בסמוך לעיירה הגדולה באי, ששמה כשם האי.

Aragonese Castle
קסְטֶלו אָרָגונֶזֶה ד'איסְקִיָה

 

כתיבת תגובה