כל מה שיש לראות בפירנצה – המדריך השלם לאטרקציות ואתרים

 

כיכר הסנְיורה – מרכז העיר העתיקה

כיכר זו, היא אחת הכיכרות החשובות בפירנצה ומסביבה מרוכזים כמה מהאתרים החשובים בעיר. הכיכר בנויה בצורת האות ר', כאשר הפּלָצו וֶקְיו בולט בצלעה הדרום-מזרחית ויוצר את צורתה המיוחדת. בצלעו הצפון מערבית של פּלָצו וֶקְיו, נמצאת מזרקת נפּטון (Fontana del Nettuno), אל הים הרומאי.

בתחומי הכיכר מוצבים כמה מהפסלים הידועים והחשובים בהיסטוריה של האמנות. ביניהם אחד משני העתקים של הפסל "דויד", פסלו האייקוני של מיכּאֶלְאנְגֶ'לו שעומד בכניסה לפּלָצו וֶקְיו. בסמוך, פסלו המרהיב של גְ'יאָמְבּולונָה (Giambologna) "חטיפת הסבינות" הכוכב של הלוגָ'ה די לָאנְצי (Loggia dei Lanzi).

לכל מה שיש לראות ולעשות בכיכר הסניורה…

"<yoastmark

 

הדוּאוֹמוֹ (הקתדרלה)

כיכר הדוּאוֹמוֹ או כיכר הקתדרלה הוא לב ליבה הפועם של העיר פירנצה. המקום שכל רחובות וסמטאות העיר מובילים אליו ובה מתומצתת זהותה ומהותה הרנסנסית של העיר. הכיכר כולה מוקפת במוקדי עניין מרכזיים עתיקים ומרשימים, שרובם מקורם בימי-הביניים. במבט מהכיכר ניתן להבחין היטב בהשפעות הרנסנסיות על הארכיטקטורה של הכיכר. קווי מתאר רנסנסיים הכוללים איזון, סימטריה והרמוניה.

כיכר הדוּאוֹמוֹ היא כיכר שוקקת, מלאה באנשים, בתי-קפה ומסעדות. הכיכר אינה רחבת ידיים כמו כיכרות אחרות באיטליה שנבנו סביב או סמוך לקתדרלה. בתקופות השיא של התיירות בעיר היא יכולה להיות אפילו מעט קלסטרופובית.

זאת אחת הכיכרות היפות בעולם, בעיקר עקב הריכוז הבלתי אפשרי של מוקדי העניין המקיפים אותה. בולטת כמובן הקתדרלה המרהיבה של העיר – הסנטה מריה דל פְיורֶה (קתדרלת מריה של הפרחים). בראשה הכיפה הבלתי אפשרית בממדיה של פיליפּו בְּרוּנִֶלֶסְקי Brunelleschi.

מול שער הכניסה המונומנטלי של הסנטה מריה דל פְיורֶה ניצב הבַּפְטיסְטֶרְיום של סן גְ'יובַאני. בית טבילה מרהיב ביופיו. מימין לשער הכניסה לקתדרלה, מגדל הפעמונים המרשים – הקמְפָּנילֶה די גְ'יוטו שמתנשא לגובה 85 מטרים.

הכל על הקתדרלה הבלתי נתפסת של פירנצה…

הדואומו
הדוּאומו של פירנצה

 

מקבץ המוזיאונים של מרכז העיר העתיקה

במרכזה העתיק של פירנצה ישנו מקבץ בלתי אפשרי של מוזיאונים, שמציגים את האוסף הבלתי נתפס של משפחת מדיצ'י. בראשם גלריית האוּפיצי (המשרדים – על שם משרדי השופטים להם יועד המבנה שתוכנן על ידי ג'ורג'יו וזָארי), המוזיאון החשוב באיטליה, ואחד המוזיאונים החשובים בעולם! האוּפיצי הוא החשוב מבין המוזיאונים מבחינת אוסף יצירות תקופת הרנסנס ואחד מאתרי התיירות הפופולאריים והעמוסים בפירנצה. המוזיאון בגלריה מציג את הציורים באוסף האמנות הנכבד של משפחת דה-מֶדיצ'י (פסלי האוסף מוצגים במוזיאון בָּארְגֶ'לו והחפצים המעוצבים במוזיאון הארכיאולוגי).

במרחק הליכה קצר דרומית מהדוּאוֹמוֹ – קתדרלת סנטה מריה דל פְיורֶה, עומד בניין מסיבי שנבנה במאה ה-13 כמבצר. לאחר מכן הפך לזמן קצר לבית העירייה ולבסוף לבית-כלא. בשנת 1865 שינה שוב הבניין את ייעודו והפך למוזיאון, אחד מהראשונים שהוקמו באיטליה. המוזיאון בפָּלָצו בָּארְגֶ'לו הוא אחיו של המוזיאון בגלריית אוּפיצי. באוּפיצי מוצגים הציורים מאוסף האמנות האינסופי של משפחת מֶדיצ'י. חפצי הנוי, הפסלים והתבליטים מוצגים בבָּארְגֶ'לו.

על גדתו הצפונית של נהר הארְנו, בסמוך לגלריית אוּפיצי עומד בגאון מה שהיה פעם מוזיאון המדע של פירנצה – Museo di Storia della Scienza. המוזיאון שינה לא מזמן את שמו ונקרא על שמו של גדול המדענים הטוסקנים – גלילאו גליליי יליד העיר פיזה, ומוקדש בחלקו הנכבד למדען הדגול. המוזיאון נבנה על מנת לשכן את אוסף החפצים המדעיים של משפחת האצולה הרנסנסית – המֶדיצ'י. האוסף מרוכז בקומה הראשונה של המוזיאון ותופס את כולה.

למדריך השלם לביקור במקבץ המוזיאונים במרכזה העתיק של פירנצה…

הבשורה מאת ליאונרדו
"הבשורה" של ליאונרדו די וינצ'י בגלריית האופיצי

 

אולטארְנו

הפּונְטֶה וֶקְיו (הגשר הישן), הגשר הבנוי על נהר הארְנו, הוא מסימני ההיכר המזוהים ביותר עם פירנצה. שני אולי רק לכיפת הקתדרלה של בְּרוּנִֶלֶסְקי וגני בּובּולי הסמוכים, בגדה הדרומית של נהר הארְנו. הגשר הוקם באמצע המאה ה-14 על חורבות גשרים ישנים שנהרסו. במרוצת השנים נבנו עליו בניינים והוא הפך למעין פונקציה מסחרית. בתחילה מוקמו בו שורה של קצביות שהשתמשו בנהר הארְנו לסילוק פסדי גוויות החיות השחוטות. אולם עקב מפגעי ריח הקצביות נסגרו. אך השימוש המסחרי במבנה הגשר נותר עד לימינו אנו. הפּונְטֶה וֶקְיו הוא מחבר היסטורית את מרכז העיר העתיקה עם רובע אולטארְנו המופלא.

באולטארְנו תמצאו מקבץ נדיר של כנסיות חשובות בהן יצירות פאר רנסנסיות. הכנסיות סובבות את ארמון פּיטי, לב ליבו של הרובע וגניו המפורסמים גני בּובּולי. גנים שהשפיעו רבות על כל עיצוב הפארקים העירוניים ברחבי המערב. גני בּובּולי הם אחד המקומות הנעימים ביותר בפירנצה ואחד הפארקים המרהיבים בתבל. דוגמה חשובה ומאלפת לסגנון עיצוב הפארקים העירוניים הידוע כגנים האיטלקיים (יחדיו עם גני טיבולי הסמוכים לרומא) ומבין הפארקים העירוניים הידועים בעולם.

ברובע נמצאת גם הכיכרונת, בתרגום חופשי מאיטלקית, שנקראת על שמו של אחד מגדולי אמני הרנסנס בעיר – מיכּאֶלְאנְגֶ'לו. הכיכרונת מקום מפגש נעים לטיול ומנוחה. מקור משיכתה העיקרי של הכיכר הוא הנוף המקסים של מרכז העיר העתיק של פירנצה הנשקף ממנה.

למדריך השלם לכל הכנסיות, האתרים והגנים המרהיבים של רובע אולטארְנו…

גני בובולי
גני בּובּולי

 

  סן לורֶנְצו וסן מרקו

הרובעים שמצפון לכיכר הדוּאומו מלאים גם כן בהמוני אטרקציות שאל על אף חובב אמנות להפסיד. הרובעים של סן לורֶנְצו וסן מרקו, פחות מעונבים ועמוסים ממרכז העיר העתיקה ובינות האטרקציות מתקיימים בהם גם חיי היומיום של הפלורנטינים. במרחק הליכה קצר על אם הדרך בין תחנת הרכבת בסנטה מריה נובֵלה וכיכר הדוּאוֹמוֹ והקתדרלה, נמצאת אחת הבּזיליקות היפות בפירנצה (ולא שחסר). הסן לורֶנְצו היא הכנסייה הפרטית לשעבר של שושלת בני המֶדיצ'י. סמוך לבּזיליקה השוק ההומה והמפורסם.

מצפון, ברבוע סן מרקו ישנו מקבץ מרהיב של אתרים בראשם גלריית האקדמיה. במוזיאון זה נמצא אחד מהאוספים החשובים ביותר של אמנות הרנסנס, המָנְיֶיריזם והבּארוק האיטלקי. בו תוכלו לראות את פסל "דויד" המקורי של מיכּאֶלְאנְגֶ'לו. אל תחמיצו את אוסְְפֶּדָלֶה דֶלי אינוצֶ'נְטי הסמוכה, פרי תכנונו המטריף של פיליפּו בּרוּנלֶסְקי וקונְבֶנְטו (מנזר) די סן מרקו בו תראו את ציור "הבשורה" של פְרֵה-אָנְגֶ'ליקו. אחד הציורים החשובים ביותר בהיסטוריה של האמנות, שהשפיע באופן מוחלט על האמנים הרנסנסיים בפירנצה, החל מרפָאֶל ועד ליאונרדו די-וינצ'י.

לכל מה שיש לראות ולעשות ברובעים הצפוניים סן לורֶנְצו וסן מרקו…

פסל "דויד" המקורי של מיכּאֶלְאנְגֶ'לו בגלריית האקדמיה
פסל "דויד" המקורי של מיכּאֶלְאנְגֶ'לו בגלריית האקדמיה

 

רובעים סנט'אָמְבְּרוּגְ'יו וסנטה מריה נובֵלה

הרובעים שממזרח וממערב למרכז העיר העתיקה. בהם תמצאו גם כן כנסיות חשובות, יצירות אמנות מעמעלה הראשונה ושווקים נהדרים לרווחת הפלורנטינים. ממזרח לעיר העתיקה, בלב רובע סנט'אָמְבְּרוּגְ'יו, לא רחוק מבית הכנסת הגדול ומהשוק המקורה הנהדר של הרובע, נמצאת בזיליקה סנטה קְרוצֶ'ה (הצלב הקדוש). אחת הכנסיות היפות ביותר בפירנצה. אחת הדוגמאות החשובות ביותר בעיר לארכיטקטורה של סוף ימי-הביניים ותחילת הרנסנס.

ממערב לעיר העתיקה, סמוך לתחנת הרכבת המרכזית של העיר הנקראת על שמה של הסנטה מריה נובלה, תיהנו מהעיר התוססת בסמוך לנהר הארנו. אל תחמיצו את האונייסָנְטי, כנסיית כל הקדושים הייתה כנסיית הבית של משפחת האצולה המתחרה למשפחת מֶדיצ'י, משפחת וֶסְפּוּצ'י.

למדריך השלם לאתרים ברובעים סנט'אָמְבְּרוּגְ'יו וסנטה מריה נובֵלה…

כנסיית סנטה קרוצ'ה
הפסדה של הסנטה קְרוצֶ'ה