לאגו די גארְדָה (אגם גארְדָה) – נופים, שייט ושעשועים

מונטה באלדו
מונטה בָּלְדו

אגם גארְדָה, האגם הגדול באיטליה, מציע בגדותיו המוני אטרקציות המותאמות היטב לחופשה משפחתית. העיירות והכפרים על גדות האגם מושכים כל קיץ רבבות תיירים, חלקם הגדול איטלקים, ללון ולנפוש בכמה מבתי הארחה הטובים והיפים באיטליה. מקבץ גני השעשועים שבפינתו הדרום מזרחית של האגם, משלים את מגוון האטרקציות הנדיר המותאם לחופשה משפחתית. הילדים יעופו על כל מה שיש לאגם להציע – פסגות מושלגות, נוף מטורף, גני שעשועים, תחבורה ימית, חופים קרירים, אוכל איטלקי מעולה והמון המון אוויר ומרחב.

שימו לב!!!

למדריך השלם לטיול במחוז לומְבָּרדיָה, הקישו כאן… 

לכל מה שצריך לדעת על טיול בדרום טירול…

הכל על המרחב הכפרי המקסים של מחוז וֶנֶטו…

גיאוגרפיה של לאגו די גארְדָה

לאגו די גארְדָה, בדומה לשאר האגמים הגדולים ממערב לו, במחוז לומְבְּרְדיָה – לאגו ד'איסֶאו Lago d`Iseo, לאגו די קוֺמוֺ Lago di Como, לאגו די לוּגָאנוֺ Lago di Lugano ולאגו מאג'וֺרֶה Lago Maggiore, הוא אגם שנוצר מחריצת קרחונים אלפּינים במסלע במפנה הדרומי של הרכס. לאחר החריצה, הקרחון נמס לאיטו עד שמימיו הפכו בסיס לאגם. אליו המשיכו להיקוות נחלים ונהרות הרריים היורדים מן האלפּים. האגמים שנוצרים מקרחונים הם אגמים מוארכים ועמוקים, לרוב מימיהם קרים מאוד עד קפואים. באופן טבעי, אגמי קרחונים נוצרים בסמוך לרכסי הרים גבוהים. משמע סביבתם הקרובה כוללת מצוקים ופסגות גבוהות, כל אלו יוצרים נוף דרמטי בסביבתם.

לאגו די גארְדָה הוא הגדול מבין האגמים הקרחוניים של דרום רכס האלפּים באיטליה ובין האגמים הגדולים בעמקים שסביב לרכס האלפּים. שני לאגם קוסְטָנְצָה בגרמניה ואגם זֶ'נֶבָה בשוויץ. שטחו של האגם הוא 370 קילומטר מרובע, עומקו המרבי 350 מטרים. האגם מציע 158 קילומטרים של חופים. חלקם נגישים (בעיקר בדרומו) וחלקם כוללים מצוקים משוננים הנופלים אל המים (בעיקר בחלקו הצפוני).

האגם הוא קו הגבול המנהלתי של שלושה מחוזות צפוניים – מחוז וֶנֶטו מדרום מזרח, מחוז לומְבְּרְדיָה מדרום מערב וטְרֶנְטינו אלְטו-אָדיגֶ'ה (דרום טירול) מצפון. ניתן לשלב ביקור באגם עם טיול בכל אחד מהמחוזות המקיפים אותו. הוא מחובר אליהם באופן מיטבי גם בכבישים וגם במסילות ברזל.

אגם קרחוני אלפיני
מבט על האגם בצורת הדלורית מדרום לצפון

תכנון טיול מסביב לאגם

צורתו של האגם היא של מעין דלורית שחלקה הרחב פונה דרומה. מצפונו, לכיוון רכס האלפּים, האגם הופך להיות צר יותר. בדרומו, האגם נושק לעמק נהר הפּו המישורי יחסית. מקו זה צפונה מתחילים להתרומם הרי רכס האלפּים כך שחלקו הצפוני של האגם נמצא בסמוך למרחב הררי גבוה. רכס ההרים הגבוה סמוך לאגם הוא רכס מונטֶה בָּלְדוֺ Monte Baldo המרשים ממזרח, מעל העיירה מאלְצֶ’סְינֶה Malcesine. מומלץ מאוד לעלות ברכבל שיוצא מהעיירה לחוף האגם ומטפס לפסגת ההר בגובה של כמעט אלפיים מטרים. במעלה הרכבל נוף עוצר נשימה של האגם.

עיקר ריכוז האטרקציות "העירוניות" בלאגו די גארְדָה נמצא לאורך חופיו הדרומיים של האגם ובחלקו הדרום-מזרחי בקרבת הפארקים הפופולאריים. בדרום העיירה סִירְמיוֺנֶה Sirmione, היא אתר הביקור הפופולרי ביותר לחופי האגם. מעט מזרחה ממנה, האתר המרכזי הוא גארְדַלֶנד שנמצא במחוז וֶנֶטו, אחד מפארקי השעשועים הגדולים והידועים באירופה. בחופים אלו מרוכזים עיקר בתי המלון, בתי הארחה, מתקני הקמפניג, הטיילות המקסימות הסמוכות למרינות של העיירות, המסעדות ההומות והאווירה העליזה של האגם.

חלקו הצפוני של האגם, ידוע בגין אתרי הטבע הנדירים שלו ותצורות הנוף האלפּיניות המקסימות. צפון האגם הוא המקום המושלם לטיול (ברכב, באופניים או ברגל) בטבע המיוחד של האגם.

רוכבי הרים מעל האגם
רוכבי הרים מעל האגם

 

מתי לבוא ללאגו די גארְדָה

לאגו די גארְדָה הוא מגרש השעשועים של חופשות הקיץ של איטליה. בעוד את הריביירה האיטלקית, חופי קָמְפָּנְיָה וחופי הים האדריאטי מציפים תיירים מכל אירופה הבאים לנפוש בטן-גב בחום האיטלקי הצולה. האיטלקים וכל אלו שאוהבים את האווירה הקרירה והירוקה, בורחים ללאגו די גארְדָה ולדרום טירול, לחופשת קיץ צוננת. הקיץ היא העונה הכי פופולרית ויפה באגם וסביבתו. העיירות שוקקות, כל המתקנים פועלים, השמש מאירה שעות ארוכות והאווירה מאוד נעימה (וקרירה).

בשאר עונות השנה, מזג האוויר הופך לפקטור קריטי. בחורף סביבת האגם לרוב קפואה ואין גישה לרכסים שמעל. מחוץ לעונת הקיץ עסקים רבים ואטרקציות רבות אינם פעילים. מומלץ וכדאי להגיע לסביבת האגם גם בעונת האביב. אז ניתן ליהנות משאריות השלג בהרים וניצני פריחה במרחבים הפתוחים. אבל עדיין יהיה מאוד קר.

נוף האגם
נוף האגם – כמו חלום

 

טיול משפחות בלאגו די גארְדָה

לאגו די גארְדָה הוא ה-מקום לטיולי משפחות באיטליה. אם מחברים ביקור או נופש באגם יחדיו עם טיול רכב במחוז טְרֶנְטינו אלְטו-אָדיגֶ'ה (דרום טירול) שמצפון לאגם, מקבלים מרחב נדיר וענקי לטיול משפחות. מרחב שיאפשר לכם קיץ שלם של נופש משפחתי צונן בנופים שלא מהעולם הזה.

החופשה המשפחתית בלאגו די גארְדָה היא נוחה להפליא. הגישה לבתי הארחה, הצימרים והמלונות בסביבת האגם היא מהירה מאוד. שדה התעופה של וֶרונָה ממוקם במרחק נסיעה של עשרים דקות מהקצה הדרום מזרחי של האגם. שדה התעופה של בּרֶגָמו, אליו יש טיסות לואו קוסט מוזלות, נמצא במרחק נסיעה של שעה ממערב. רובם של המתקנים בגדות האגם, מתקני הלינה, גני השעשועים, האטרקציות בעיירות ובכפרים ועוד, פונים בצורה ישירה לנוחות הטיול המשפחתי כולל התאמה מלאה לילדים.

האופציה הכמעט יחידה לטייל באגם כיחידה משפחתי היא באמצעות רכב שכור. ישנו מערך טוב למדי של מעבורות קטמרנים המחברות את המרינות בכל רחבי האגם, וניתן להתנייד איתה. כמו גם תנועה דלילה של אוטובוסים בין העיירות והכפרים שעל החוף אך היא ממש לא כדאית. בניגוד לחוף אָמָלְפי, בו הגישה ברכב היא בעייתית מאוד (תנועה פקוקה ובעיית חניה נוראית), התנועה ברכב לאורך גדות אגם גארְדָה היא נוחה מאוד. הכבישים לאורך האגם רחבים ולרוב פנויים וחנייה ניתן למצוא ללא מאמץ מיוחד.

קריר בקיץ
חופשת קיץ קרירה

 

גישה ותחבורה בלאגו די גארְדָה

במרחק נסיעה סביר מלאגו די גארְדָה ישנם ארבעה שדות תעופה מהמרכזיים והחשובים באיטליה. ניתן להגיע לאגם גם משדות התעופה המרכזיים מרקו פּולו בונציה ומאלפֶּנְסה במילאנו, מרחק של שעתיים נסיעה, או מהשדה בבּרֶגָמו במרחק של שעה נסיעה. הדרך הנוחה ביותר להגיע בטיסה לאגם היא משדה התעופה של וֶרונָה שממוקם במרחק נסיעה של עשרים דקות מהאגם.

הגישה לאגם מעמק הפּו היא על האוטוסטרדה E70 הידועה שמחברת את ונציה עם מילאנו. שתי ערי הבסיס לביקור באגם הן וֶרונָה במחוז וֶנֶטו, 15 קילומטר דרום מזרחית מהאגם, ובּרֶשְייה Brescia במחוז לומְבְּרְדיָה, הנמצאת בערך באותו מרחק רק ממערב. שתי הערים הגדולות שליד האגם מקושרות באוטוסטרדה E70, מרחק נסיעה של 10 דקות. בשביל להגיע לאגם מוֶרונָה, נוסעים על האוטוסטרדה מערבה ויורדים שמאלה במחלף בעיירה פֶּסְקְייֶרָה דל גארְדָה Peschiera del Garda. הגישה ממחוז לומְבְּרְדיָה ובּרֶשְייה היא בנסיעה על האוטוסטרדה מזרחה וירידה ימינה במחלף ליד דֶזֶנְצַאנוֺ דל גארְדָה Desenzano del Garda. שתי עיירות אלו הן שער הכניסה לטיול באגם, שתיהן בגדה הדרומית הקטנה.

שתי העיירות (פֶּסְקְייֶרָה דל גארְדָה ודֶזֶנְצַאנוֺ דל גארְדָה) נגישות גם ברכבת. הן יושבות על קו המסילה שמחבר את ונציה למילאנו. היתרון הגדול של הרכבת הוא כמובן שאין שום צורך לנהוג על מנת להגיע לגדה הדרומית של האגם. החיסרון הגדול הוא כמובן הניידות. הגעתם, חסכתם את כאב הראש של החנייה ומה אז? מהעיירות האלו לגדות שמצפון צריך לנסוע ברכב או לשוט במעבורות הקטמרנים. רכבת היא פתרון נוח לגישה רק לגדה הדרומית ולפארקי השעשועים. אבל לא לטיול עומק בתוך חבלי הארץ המקסימים שבסביבת האגם.

הכביש הטבעתי מסביב לאגם

את לאגו די גארְדָה כולה מקיף כביש טבעתי סלול שמובן מאליו שהוא אחת האטרקציות העיקריות של האגם. כביש זה כולל 170 קילומטרים שבחלקם הגדול ממש נושקים לחופי האגם או עוברים במנהרות ממש מעל המים. הכבישים מחברים את כל העיירות והכפרים שלגדות האגם, בחלקם הם צרים מאוד אך לרוב אין בעיה לנוע עליהם. לאורך הכבישים מקומות עצירה רבים לרוב בשולי הכביש, ובחלקם הגדול ישנה חניה מוסדרת בצדי הדרך, אז ניתן לרדת מהרכב ולחוות את הטבע שמסביב לאגם. ברמת העיקרון, אם ברצונכם לקפוץ מהרכב וקצת לטייל על גדות האגם או בשבילי ההליכה והרכיבה שלצידו, תעצרו את רכביכם בסמוך לרכבים אחרים. לרוב לא תהייה בעיה עם חניה שכזאת. רק תפעילו שיקול דעת. אל תחסמו את הכביש ותסכנו את התנועה או את עצמיכם.

מעברות באגם
מעבורת – התחברוה הציבורית המועדפת

מעבורת באגם

כמובן שישנה עדיפות ברורה לטיול ברחבי לאגו די גארְדָה באמצעות רכב. בניגוד לשאר האתרים החשובים באיטליה, בעיירות ובכפרים שמסביב לאגם אין שום בעיה מיוחדת של חניה. כמו כן, הנהיגה בכבישים הסובבים את האגם כמו אלו שמטפסים להרים שמסביב, היא רגועה מאוד ואינה כוללת את הנהיגה הפרועה המאפיינת את אזור רומא ודרומה במחוז קָמְפָּנְיָה. הרכב כמובן משחרר אתכם ומנגיש אתכם לכל אתר שתרצו.

אבל אם לא בא לכם לנהוג אפשר לתכנן טיול נוח גם בשימוש בתחבורה ציבורית. הגישה לאגם היא באמצעות רכבת בתחנות שנמצאות בפֶּסְקְייֶרָה דל גארְדָה ובדֶזֶנְצַאנוֺ דל גארְדָה. משתי ערים אלו ניתן להתחבר לרשת הענפה של המעבורות המפליגות באגם ומחברות בצורה נוחה את כל העיירות והכפרים שבאגם. לכל עיירה וכפר ישנה מרינה בה עוגנות המעבורות הקטנות. ההפלגה עצמה היא חוויה כייפית להפליא ומציעה נוף מרהיב לגדות האגם ולהרים הסובבים אותו. המעבורות הן ספינות קטמרן קטנות יחסית שדי רגישות לתנודות. כך שהן אינן מומלצות למי שרגיש יתר על המידה להפלגות.

סירמיונה
סִירְמיוֺנֶה

 

אטרקציות ומוקדי עניין בלאגו די גארְדָה

הגדה הדרומית

סִירְמיוֺנֶה Sirmione

העיירה המיוחדת סִירְמיוֺנֶה יושבת על גשר יבשה צר החודר לעומק האגם. העיירה ואתריה המרשימים הם האטרקציה המרכזית בגדה הדרומית של האגם. אולי גם האטרקציה החשובה ביותר בלאגו די גארְדָה. בעיירה הקטנה בת שמונת אלפים התושבים כמה מהאטרקציות ומוקדי העניין האטרקטיביים ביותר באגם גארְדָה. בתחומי העיירה נמצאים הגְרוֺטֶה דִי קַטוֺלוֺ Grotte di Catullo, קָסְטֶלו סְקָלְייֶרי העתיק והמרשים מהמאה ה-13 וחוף הים הנדיר של העיירה. חוף הכולל רצועת חוף של מסלע ימי שחלקו שקוע וחלקו מבצבץ כמה סנטימטרים מעל גובה המים. מסלע מיוחד זה מאפשר הליכה לתוך האגם והרטבה של כפות הרגליים במים הצוננים.

הגישה אל העיירה היא דרך חצי האי הדקיק היוצא מהגדה הדרומית של האגם. חצי האי בנוי לכל אורכו, וישנם בו בתי מגורים, מלונות ומסעדות. שער הכניסה לסִירְמיוֺנֶה הוא קָסְטֶלו סְקָלְייֶרי. שני גשרים מאפשרים את הגישה לעיירה דרך שערי המבצר העתיק. השער המזרחי עתיק מאוד ונועד להולכי רגל, והמערבי לרכב. לפני הכניסה למבצר ישנו חניון ענק בו תוכלו להשאיר את רכביכם ולהיכנס אל העיירה ברגל.

תסתובבו מעט ברחובותיה של העיירה. חלקה הדרומי הסמוך למבצר מהווה את מרכזה, יש שם חנויות ומסעדות וממש נעים להסתובב ברחובות הצרים והעתיקים. ככל שתצפינו כך הבתים הצפופים יפנו את מקומם לוילות, בתי הארחה מרשימים וחופים נדירים. חווית החופשה בעיירה היא מיוחדת מאוד, מימי האגם הקרירים מזמינים לרחצה רק לאלו שמעיזים, אבל החוויה של המבנה הגיאולוגי של החוף היא פשוט מדהימה. אדן היבשת הארוך מאפשר גישה רגלית במים רדודים עד עשרים מטרים לתוך האגם (רק אל תתקרבו לקצה כי אז עומק המים צונח במהירות). ההליכה על חצי אגם חצי יבשה ברגליים יחפות היא בהחלט חוויה ייחודית.

סקליירי
קָסְטֶלו סְקָלְייֶרי ברקע החוף של האגם

קָסְטֶלו סְקָלְייֶרי Castello Scaligeri

המצודה המרובעת והשמורה היא שער הכניסה לסִירְמיוֺנֶה. בסמוך למצודה נמל מבוצר עם פתח קטנטנן לגישת סירות. המצודה נבנתה במאה ה-12 על ידי משפחת האצולה ששלטה אז בוֶרונָה, משפחת סְקָלְייֶרי ולאחר מכן שימשה את השליטים הוונציאנים. ניתן לסייר בחלק נכבד מהמצודה ולטפס על מגדלי השמירה מהם נשקף נוף מרהיב של האגם.

 

גְרוֺטֶה דִי קַטוֺלוֺ Grotte di Catullo

מצפון למרכז העיירה, בקצה הצפוני של לשון היבשה, נמצאת הגְרוֺטֶה של המשורר הרומאי קַטוֺלוֺס. הגְרוֺטֶה (מערות) היא כינויה של הווילה של המשורר הרומאי וככל הנראה הייתה בית מרחץ המוני או אפילו מעין בית הארחה לעשירים. כיום ניתן לסייר בין החורבות של הווילה העתיקה, שמציעה גם תצוגה מוזיאונית קטנה המספרת על המשורר כמו גם נוף נדיר לעבר האגם.

החוף של סרמיונה
המבנה הגיאולוגי של החוף של סִירְמיוֺנֶה

דֶזֶנְצַאנוֺ דל גארְדָה Desenzano del Garda

העיירה דֶזֶנְצַאנוֺ היא שער הכניסה ללאגו די גארְדָה מכיוון מחוז לומְבְּרְדיָה. כשם שפֶּסְקְייֶרָה היא שער הכניסה לבאים ממחוז וֶנֶטו (בקו האמצע שבין העיירות שחולשות על קו החוף הדרומי של האגם, עובר הגבול בין המחוזות). שתי העיירות כאמור ממוקמות על קו מסילת הברזל המחבר את ונציה עם מילאנו ומיקומן בסמוך לאוטוסטרדה E70.

דֶזֶנְצַאנוֺ היא פתרון לא רע בכלל למציאת מקום לינה וממנה לצאת כל בוקר לטיול כוכב בשאר האתרים האטרקטיביים סביב לאגם. בעיירה יש הכול, כולל תחנת רכבת, סוכנויות השכרת רכב, מסעדות, סופרמרקטים ועוד. למי שרוצה לצאת לטיול טבע עם בסיס עירוני לשם בילוי בערב והצטיידות, בהחלט ניתן למצוא מלון לישון בו בעיירה.

שווה להקדיש קצת זמן ולבקר בדֶזֶנְצַאנוֺ היפה, בעיקר במרכזה הקטנטן שמסביב למרינה. בסמוך למרינה טיילת רחבה על גדות האגם. לאורכה כמות נכבדת של בתי-קפה ומסעדות ששולחנותיהם פרוסים לאורך המדרכות הרחבות. אלו מציעות ארוחה נהדרת, גלידה קרה או קפה מרענן עם נוף מקסים של האגם. ניתן לטייל מעט בעיירה עצמה, להיכנס לדואומו העתיקה וקצת לחוות את רחובות הקניות הסמוכים למרינה. בהמשך הדרך מומלץ לבקר בווילה רומאנה העתיקה. אתר מרשים עם פסיפסים רומים עתיקים.

צפונית לווילה ישנה רצועה של בתי מלון נחמדים ביותר הצמודים לחוף רחצה מגניב על האגם. עיקר חופי הרחצה שמסביב לאגם נמצאים בחלקיו הדרומיים (החלקים הצפוניים הם הרריים). אם באתם לנפוש בחופים, בהחלט מומלץ למצוא מקום ברצועת המלונות שמעט צפונית למרכז העיירה (רק תזכרו שבמשך כל השנה המים של האגם ממש קרים).

 

הגדה המזרחית

פֶּסְקְייֶרָה דל גארְדָה Peschiera del Garda

סירות בפסקיירה
סירות בפֶּסְקְייֶרָה דל גארְדָה

בפינה הדרום מזרחית של האגם נמצאת פֶּסְקְייֶרָה דל גארְדָה. שער הכניסה ללאגו די גארְדָה ממחוז וֶנֶטו. בעיר תחנת רכבת נוחה וניתן להגיע אליה בנסיעה קצרה של 13 דקות מתחנת פּוֺרטה נובָה בוֶרונָה בעלות של 3 וחצי יורו. מתחנת סנטה לוציָה בונציה זמן הנסיעה יהיה שעה וארבעים דקות, בעלות של 12 יורו. הגישה הנוחה לעיירה מאפשרת כמובן שילוב מיטבי של ביקור באגם הפלאי עם ביקור בערי החובה של מחוז וֶנֶטוונציה, פָּדובָה, ויצֶ'נְזה וכמובן וֶרונָה. העיירה היא שער הכניסה גם לקומפלקס גני השעשועים והפארקים שנמצאים מעט צפונה ממנה. בראשם כמובן גארְדַלֶנד המפורסם.

פֶּסְקְייֶרָה היא אחת העיירות הגדולות ביותר בקרבת האגם. יחדיו עם דֶזֶנְצַאנוֺ הסמוכה, סָאלו בגדה המערבית, ריבָה דל גארְדָה בצפון ובָּארְדוֺלינוֺ בגדה המזרחית. המרכז העתיק של העיירה יושב על אי מלאכותי שמוקף משלושת עבריו בתעלה. ממזרח לאי זורם נהר המינְקְלו Minclo, המנקז את מימי האגם וממשיך דרומה עד שנשפך לנהר הפּו דרומית למניטובה. האי המלאכותי נושק לשני איים נוספים מצפון שיחדיו היוו מבצר חשוב שחלש על דרומו של האגם.

בדרככם למרכז תעברו דרך שער הכניסה המרהיב פּורְטֶה וֶרונָה. שער ענקי ומבוצר בכניסה לאי המרכזי מבין שלושת האיים שהרכיבו את המבצר. באי זה הייתה מצודה ונציאנית עתיקה. תמשיכו דרומה ותגיעו לאי הדרומי, בו המרכז העתיק. תחנו רכבכם בחניונים הגדולים הסמוכים לדק הארוך הנמתח לתוך מימי האגם. המרכז העתיק של העיירה הוא מקסים להפליא. כולל רחובות עתיקים בהם המון מסעדות, חנויות, בתי-קפה ששולחנותיהם על המדרכות וכל מה שהתייר צריך.

 

פארק השעשועים גארְדַלֶנד Gardaland

אחד מפרקי השעשועים הטובים באיטליה ואירופה כולה. גארְדַלֶנד הוא רק אחד ממקבץ גדול של גני שעשועים ופארקים המרוכזים בפינה הדרום מזרחית של לאגו די גארְדָה, צפונית מפֶּסְקְייֶרָה. גארְדַלֶנד הוא פארק השעשועים הגדול באיטליה ואחד הפארקים הפופולאריים בכל אירופה. הפארק משלב היטב בין מתקני שעשועים מעוררי אנדרנלין כגון רכבות הרים כמו גם מתקני שעשועים עם מים, כגון מזרקות ומגלשות שבהם תירטבו. אז כמובן צריך לבוא עם בגד ים. בפארק מקטעים המתאימים לילדים בכל הגילאים, החל מפעוטות ועד לבני נוער.

גרדלנד
גארְדַלֶנד

ההתנהלות של הפארק מזכירה כמובן את הפארקים הענקיים בארצות הברית, כולל מיתוג ותעשייה ענפה של מזכרות. זה כולל מלונות של הפארק, מסעדות של הפארק וכדומה. הפארק אינו פעיל בחורף ונפתח רק בחודש מארס, אולם רק בקיץ כל המתקנים פתוחים. הכניסה לפארק היא בעלות יחסית גבוהה (35 יורו למבוגר ו-30 יורו לילד מתחת גיל 10) וניתן לכלול בה גם כניסה לאקווריום הסמוך שהוא חלק מהקומפלקס. מומלץ לרכוש בתוך תחומי הפארק את כרטיס האקספרס שמאפשר לחתוך מעט את התורים הארוכים בכניסה למתקנים. בסמוך לכניסה לפארק חניון ענקי ונוח, ממנו גישה גם לאקווריום הסמוך.

כתובת: Via Derna 4, Castelnuovo del Garda

 

פרק השעשועים קָנֶבָוורלד Canevaworld

מעט צפונית לגארְדַלֶנד נמצא הפארק המתחרה קָנֶבָוורלד Canevaworld, שמחולק לפארק מוּביוורלד ולפארק מים. מוּביוורלד הוא פארק מגניב מאוד שהתֶמה המרכזית בו היא עולם הסרטים. הפארק מזכיר מאוד את יוניברסל סיטי הסמוך לדיסניוורלד באורלנדו פלורידה. כולל מתקני אקסטרים שמתחרים היטב עם רכבות ההרים ומתקני האנדרנלין של פארק גארְדַלֶנד המתחרה.

בסמוך אליו נמצא האקְוופּארק Aquapark. פארק מים נהדר הכולל חוף חולי והמון מתקנים שמתאימים מאוד גם לילדים קטנים. בפארק מגלשות מים אקסטרימיות לרווחת נופשם של בני הנוער ושל הצעירים ברוחם.

ישנו הבדל מהותי בין שני הפארקים, הגארְדַלֶנד הוא גדול ומהוקצע הרבה יותר ובהתאם גם הרבה יותר פופולארי. אם אתם בנופש קיצי בלאגו די גארְדָה ברור שמומלץ להגיע לגארְדַלֶנד כי הוא בהחלט הרבה יותר חוויתי. אולם בשיא העונה הפארק מפוצץ בנופשים וקָנֶבָוורלד הוא פתרון נהדר וסולידי לחופשה הרבה פחות צפופה.

כתובת: Via Fossalta 58, Fossalta

 

פיאצה גקומו מטאוטי בבארדולינו
פּיאצָה ג'יאקומו מטֶאוֺטי בבָּארְדוֺלינוֺ

חוף בָּארְדוֺלינוֺ Bardolino

בנסיעה קצרה צפונה מגארְדַלֶנד ומתחם הפארקים תגיעו לרצועת החוף של בָּארְדוֺלינוֺ. רצועה הכוללת כמה עיירות חוף מקסימות. מלָצִיזֶה Lazise בדרום שבקרבתה מרוכזים כל בתי המלון המשרתים את רצועת גני השעשועים בקרבת גארְדַלֶנד, ועד גארְדָה מצפון. במרכז הרצועה העיירה בָּארְדוֺלינוֺ, הגדולה מבין עיירות החוף, בה מתגוררים 7000 תושבים.

מומלץ מאוד לעצור בבָּארְדוֺלינוֺ, כמו גם בשאר העיירות הקטנות לאורך החוף, לביקור קצר במרכזיהן. עיצרו לטיול קצר במרכז העיירה העתיק, הכולל כנסיות ובתים שנותרו עוד מהמאה התשיעית. מרכזה של בָּארְדוֺלינוֺ היא פּיאצָה ג'יאקומו מטֶאוֺטי Piazza Giacomo Matteoti הצרה והארוכה הנמתחת מכנסיית סן סבֶרו היפיפייה ועד המרינה לחוף האגם. לאורך הכיכר מסעדות ובתי-קפה נהדרים. לאורך חוף האגם תמצאו טיילת ארוכה ורחבה שמאוד נעים להתהלך בה.

העיירות והכפרים לאורך חוף בָּארְדוֺלינוֺ הן פופולאריות ועמוסות במבקרים ולא במקרה. כל עיירה לאורך החוף כוללת את הנוסחה האיטלקית המנצחת של רחובות עתיקים, כנסיות מרשימות, המון מסעדות ובתי-קפה עם שולחנות על המדרכה. זאת בסמוך לפּיאצָה מרכזית הסמוכה למרינה המקסימה לחוף האגם והמון המון טיילות מרהיבות המושלמות להליכה בעת השקיעה.

ניתן לבלות ימים ארוכים ונינוחים בחופשה בעיירות החוף. בכל עיירה ישנו גם חוף רחצה לבטן-גב בשמש הקיצית (אבל המים גם בקיץ קרים מאוד). בין העיירות והכפרים של חוף בָּארְדוֺלינוֺ ישנם פארקים ושמורות טבע, מצודות עתיקות והמון ירוק של ההרים וכחול של האגם. לאורך החוף ישנם גם המוני מתקנים לקמפניג שבקיץ הם פופולאריים מאוד. מי שבא לו קצת לחסוך כסף על מלונות וללון ממש לחופי האגם, מתחם הקמפינג הענקי הצמוד מצפון לבארדוֺלינוֺ הוא הפתרון הנדיר לחופשת קיץ חסכונית וכייפית.

מלצסינה
מאלְצֶ’סְינֶה

מאלְצֶ’סְינֶה Malcesine

בנסיעה צפונה מחוף בָּארְדוֺלינוֺ, העיירות והכפרים מתמעטים ומפנים את מקומם לטבע. מימין השלוחות הראשונות של ההתרוממות האלפּינית המסיבית. משמאל, האגם הכחול שאין מילים לתאר את יופיו. לאורך הטבע הפראי משובצים לחוף האגם כפרים מקסימים, שכל אחד מהם יותר פוטוגני מהשני. במרחב הזה המוני מלונות, חלקם אקסקלוסיביים המציעים חופשה חלומית של כל מה שטוב בריזורטים הסגורים. במרחב גם המוני בתי הארחה מקסימים עם מרפסת לחוף האגם. כמו גם חופים מקסימים שמתאימים לטיול רגלי (וכמובן רחצה במימי האגם לאמיצים).

בצילו של הרכס המסיבי מונטֶה בָּלְדוֺ ממזרח, תגיעו לעיירה הגדולה במרחב הפראי (לכאורה), מאלְצֶ’סְינֶה העתיקה והיפה. למי שרוצה להתרחק מחלקו העמוס של האגם בסביבת הפארקים הגדולים וחוף בָּארְדוֺלינוֺ, בהחלט מומלץ להצפין עד למאלְצֶ’סְינֶה. מאחד מעשרות המלונות ובתי ההארחה בעיירה ניתן לצאת לטיול כוכב לאורך כל האגם. כמו גם לחוות את השלווה של הצד היותר צפוני של האגם.

הרכבל למונטה באלדו
הרכבל למונטֶה בָּלְדוֺ

מרכז העיירה היא כמובן המרינה הקטנה. לידה בניין העירייה הענקי והכיכר הענקית שממערבה לו שהפכה לחניון נוח להפליא. במרינה ובסביבתה המוני בתי-קפה ומסעדות נהדרות. משם צאו לטיול ברחובותיה העקלקלים של העיירה, ותגיעו לכמה מהרחובות היפים ביותר באיטליה. הרחובות העקלקלים נמתחים צפונה, עליהם חולשים בתי אבן מחוספסים ויפים. הרחובות המצטלבים משובצים בפּיאצות מקסימות בהן חנויות משפחתיות, המוני גלריות ובתי יין מסורתיים. וכמובן המון מסעדות ותיקות שמגישות את המטעמים הנדירים של צפון איטליה.

בחלקה הצפוני של העיירה נמצאת מצודת סְקָלְייֶרו Castello Scaligero העתיקה. מצודה המתנשאת מעל גדת האגם על מצוק משונן. המצודה העתיקה היא בגדר ביקור חובה, תיכנסו אליה ותחוו את ההיסטוריה הימי-ביניימית של צפון איטליה. מובן שהמצודה מציעה נוף פנורמי מרהיב של האגם, כמו גם של הרכסים הגבוהים המקיפים את העיירה מכל שאר הכיוונים.

 

הרכבל למונטֶה בָּלְדוֺ Monte Baldo

במרחק קצר מזרחית ממרכזה של מאלְצֶ’סְינֶה נמצא הרכבל הקסום שעולה בתלילות לאוכפו הצפוני של מונטֶה בָּלְדוֺ המסיבי. רכבל זה הוא הראשון מבין מאות הרכבלים המרהיבים המטפסים על הרכסים הקסומים של האלפּים בכל רחבי דרום טירול.

מונטֶה בָּלְדוֺ המסיבי, רכס שהוא השלוחה הדרומית ביותר של האלפּים, מתנשא בשיאו לגובה של 2200 מאתיים מטרים. ההר ממוקם במרחק מדהים של שניים וחצי קילומטר בלבד מגדת האגם (גובה 70 מטרים מעל פני הים) בקו אווירי. הרכס שפסגתו מושלגת במשך רוב השנה (גם בקיץ יש שאריות), מציע נוף פנורמי בלתי נתפס של האגם הארוך שלירכתיו. הרכס שאורכו 40 קילומטרים מצפון לדרום, מקביל במלואו לאגם.

הרכבל שיוצא ממאלְצֶ’סְינֶה מציע גישה לאוכף ההר מצפון לפסגה הגבוהה של הרכס. פסגת הרכבל מציעה כמה מסלולי הליכה בהם נוף מרהיב של האגם, כמו גם של הרכס הצר והארוך. בתחנת הרכבל ישנה אפילו מסעדה.

תעלו עם ילדיכם לפסגת ההר וגם בשיא הקיץ תהינו משלג (שנשאר מהחורף). המרחב הרב של אוכף ההר יבטיח כי השלג נותר לבן, זך וטהור. מזמין למשחקי שלג הזויים בקיץ האיטלקי. תנשמו עמוק את האוויר הנדיר של הפסגה וצאו לטיול טבע אלפּיני בנוף פנורמי מהמם.

 

הגדה הצפונית

טורבולה
טוֺרבּוֺלֶה

טוֺרבּוֺלֶה Torbole

בנסיעה צפונה ממאלְצֶ’סְינֶה תגידו שלום למחוז וֶנֶטו. תמשיכו הלאה לקצה הצפוני של האגם במחוז טְרֶנְטינו אלְטו-אָדיגֶ'ה (דרום טירול). הקצה המוזר של האגם הוא חוף ישר להפליא, כמו צלע של מרובע. מרובע שנמתח מהכפר טוֺרבּוֺלֶה Torbole על גדות שפך הנהר הררי סַרְקה Sarca, ממזרח ועד הבירה של צפון האגם – ריבָה דל גארְדָה ממערב.

גלישת רוח
גלישת רוח בצפון האגם

מומלץ לעצור בטוֺרבּוֺלֶה. כפר קטן ונחמד שחופיו ידועים בגין הרוח שתמיד נושבת בהם עקב המבנה הטופוגרפי של ההרים שסביב. רוח תמידית זו הפכה את הכפר למקום צונן גם בקיץ. אך בעיקר הרוח הפכה את הכפר לאתר ידוע לגלישת רוח. בכפר מתאמנים אתלטים איטלקיים ואירופאים בכל סוגי הגלישה האולימפיים (אפילו גלישת גלים על גלשן). הכביש ההיקפי סביב האגם עובר בדיוק במרכזו של הכפר בסמוך לקו החוף המקסים.

 

ריבָה דל גארְדָה Riva del Garda

בריבָה דל גארְדָה מתגוררים כשבעה עשר אלף תושבים, מה שהופך אותה לאחת העיירות הגדולות לגדות האגם. העיירה היא הבסיס לטיולים בחלקו הצפוני של האגם ולרכסי ההרים המקיפים את העיירה מכל הכיוונים. העיירה יושבת על כמה מפרצונים מלאכותיים שחלקם משמשים כמרינה וכנמל קטן. אלו הופכים את הטיול לחופי האגם בעיר לארוך במיוחד. הנוף הנשקף אל האגם מקו החוף של העיירה, שמצידו ההרים המסיביים המשתפלים בצורה כמעט אנכית לאורך הגדה המערבית, הוא הנוף המוכר ביותר של לאגו די גארדה. צולם ותועד בסרטים ובקליפים והוא פשוט מטורף.

מרכזה של העיירה היא הטיילת והמעברים הארוכים לאורך החוף. כולל פּיאצָה השלישי בנובמבר ופּיאצָה קאטֶנה Catena. מוקד העניין הידוע ביותר בעיירה הוא מגדל השעון העתיק שנמצא במזרחה של פּיאצָה השלישי בנובמבר, טורֶה אָפּונַלֶה Torre Apponale. מגדל העומד זקוף וגאה כהד לרכס ההרים התלולים שסוגרים על העיירה. במעבר שבין פּיאצָה השלישי בנובמבר לפּיאצָה קאטֶנה במרכזה של העיירה, תראו את 'ראש הדרקון' המוזר. תעלה זו מהווה לשון אגם קטנטנה ומלאכותית בזווית ישרה המחברת בין הגדה המערבית והגדה הצפונית של האגם. הזווית הישרה שבין שתי הגדות בריבָה דל גארְדָה היא עדות לקרחון הענק שחצב בהר את האגם.

חלקו הצפוני של האגם
המצוקים התלולים מעל ריבָה דל גארְדָה בפינה הצפון מערבית של האגם

טיול בריבָה

מרחב הכיכרות המחוברות לאורך קו החוף כוללות גם את פארקו דל בְּרוֺלְיוֺ Brolio. מעין כיכר ירוקה רחבת ידיים שמוגדרת כפארק. ממזרח לפארק, מוקפת בלשון אגם מלאכותית מוארכת נמצאת הרוֺקָה Rocca. מצודה מרובעת קטנה שנבנתה על-ידי השליטים הוונציאנים.

צאו לטיול קצר בעיירה המקסימה. לאורך מסלול מחוף האגם דרך הרחוב המרכזי של העיירה וייה פיוּמֶה Via Fiume, רחוב צר ועקלקל מלא במסעדות וחנויות נהדרות. הרחוב עובר תחת פּורטה סן מרקו, שער הכניסה העתיק מהנמל למרכז העתיק של העיירה. וייה פיוּמֶה מתחברת על ויאָלֶה דָנְטֶה אָלגְייֶרי, מדרחוב נהדר ורחב שמלא גם הוא בכל מה שהתייר הרעב/צמא צריך. בקצה השני של הויאלה נמצא שער הכניסה ממזרח למרכז העתיק, פּורְטֶה די סן מיקֶלֶה העתיק והמרהיב ביופיו. מעליו מגדל שמירה וונציאני מרשים. המרחב כולו של המרכז העתיק שווה שיטוט רגלי. כל הרחובות יפים בצורה בלתי רגילה, מלאים בחנויות מקומיות, מסעדות נהדרות, שווקים מאולתרים ופּיאצות קסומות.

ריבה דל גארדה
טורֶה אפּונַלֶה בליבה של ריבָה דל גארדה

 

שמורת מפלי וארוֺנֶה Varone 

מעט צפונה מריבָה דל גארְדָה נמצאת העיירה המקסימה אָרְקו. הדרך אל העיירה מריבָה דל גארְדָה עוברת דרך עמק ירוק ופורח הנחתם על ידי צוקים מרהיבים. אל תחמיצו עצירה בדרך במפלי וארוֺנֶה Varone הסמוכים לכפר בשם זה. המפלים נמצאים בתוך שמורת טבע יפיפייה. שמורה הכוללת גשרים ארוכים שחצבו דרך מצוקים ויצרו גאיות עמוקים מאוד. ההליכה על הגשרים המתפתלים בגאיות העמוקים בסמוך לנחלים הפורצים מההר נותנת תחושה כמעט קלסטרופובית.

 

אָרְקו Arco

מזרחית לשמורת המפלים המרהיבה נמצאת העיירה אָרְקו. עיירה גדולה של עשרים אלף תושבים שידועה כאתר חובה עבור רוכבי אופניים. אלו נהנים משבילי הרכיבה האתגריים בהרים התלולים מסביב לעיירה. כמו גם ידועה בגין תחרות קיר הטיפוס המפורסמת שנערכת בה כל שנה בקיץ.

העיירה נמצאת לגדות נהר הסָרְקה. על מרכזה של העיירה חולש פָּלָצו מרְקְבְּרוּני ג'יוליאָני Palazzo Marcabruni Giuliani העתיק. מולו כנסיית סנטה מריה אסונְטה המרשימה. משמאלה ממוקם ארמון עתיק נוסף, פָּלָצו מארְצֶ'טי Palazzo Marchetti (ארמון הסוחרים) העתיק. מסביב למרכז בליל של רחובות עתיקים ויפים בהם חנויות ומסעדות.

מעט מצפון לעיירה, בנויה על הר גבוה, נמצאת המצודה של העיר, שכיום מלבד חומותיה המרשימות לא נותר ממנה דבר. החלק של המצודה הפונה דרומה לכיוון העיירה נמצא על מצוק ענקי. מראה חומות המצודה מרשים הן מתחתית המצוק והן בביקור באתר הארכיאולוגי שבמעלה ההר (גם מצודות ימי-ביניימיות הרוסות יכולות להיות אתר ארכיאולוגי). ממנו כמובן נשקף נוף מרהיב של הגדה הצפונית של לאגו די גארְדָה.

בסמוך למצודה נמצא גם הארבּוֺרֶטוֺ Arboreto של אָרְקו או פארק הארכידוכס Parco Arciducale di Arco. פארק גדול שנקרא על שמו של הארכידוכס לבית שושלת האבּסבּורג ששלט בעיירה בתחילת המאה ה-19. הוא בנה את הפארק ההררי המרהיב הזה שכיום כולל שבילי הליכה מקסימים ופופולאריים כמו גם שבילי אופניים. בפארק נטועים עצי מגנוליה ודקלים המנצלים את מזג האוויר המפתיע של העמק בו נמצאת העיירה. עקב המבנה הטופוגרפי של הרכסים המקיפים את העיירה, כולל המפנה הדרומי של העמק שסופג המון שמש (רכסי ההרים חוסמים את העננים) העמק מתחמם מאוד בקיץ. מה שמאפשר גידול של עצים סובטרופיים בסביבה האלפּינית.

ריבה דל גארדה
הזווית הישרה של צפון מערב האגם בריבה דל גארדה

 

הגדה המערבית

לימוֺנֶה סוּל גארְדָה Limone Sul Garda

בנסיעה דרומה מריבָה דל גארְדָה, תגיעו לחלקו של האגם המשויך למחוז לומְבְּרְדיָה, הגדה המערבית של לאגו די גארְדָה. העיירה לימוֺנֶה סוּל גארְדָה היא העיירה הגדולה בחלקה הצפוני של הגדה המערבית של האגם, הדליל באוכלוסין. מתגוררים בה מעט יותר מאלף איש. החוף המערבי מתאפיין במצוקים מסיביים הצונחים אל פני האגם. משאירים לעיתים רצועת חוף צרה עליה נבנו העיירות וכפרים. תצורת הנוף של חלק זה, ביניהן העיירה הקטנטנה לימוֺנֶה סוּל גארדה, מזכירים את חוף אָמָלְפי במחוז קָמְפָּנְיָה. כמו גם את קו החוף של צ'ינְקְווה טֶרֶה בחלקו הדרומי של מחוז ליגורְיָה.

תצאו להליכה בטיילת המקסימה של העיירונת הקטנה. טיילת ארוכה מאוד שנמתחת לאורך יותר משני קילומטרים, מכנסיית סן רוקו מצפון ועד רצועת המלונות המקסימה שמדרום לעיירה. לאורך הטיילת המון מסעדות ובתי-קפה עם שולחנות הנושקים לגדת האגם. ממוקמים אל מול נוף נדיר לאגם ולרכס מונטֶה בָּלְדוֺ המסיבי שלחוף הגדה שממול. כדאי לטפס גם לטיול קצר ברחובותיה הצרים של העיירה הצרה והתלולה, רחובות ציוריים להפליא.

לימונה
לימוֺנֶה סוּל גארְדָה

סָאלו Salo

הנסיעה דרומית מלימוֺנֶה סוּל גארְדָה עוברת דרך כביש החוף הצר של האגם. כביש שמתפתל בינות המצוקים הנופלים לאגם ודרך המון מנהרות החצובות במסלע התלול. לבסוף תגיעו לקו החוף שמכונה ריביירה בְּרֶצְ'יָנָה Riviera Breciana. קו חוף זה מתאפיין במצוקים מתונים יותר לעומת חלקו הצפוני של האגם, מה שמאפשר רצועת חוף מעט יותר רחבה. עליה נבנו העיירות והכפרים המקסימים של הריביירה.

הגדולה בעיירות הריביירה היא סָאלו. מתגוררים בה עשרת אלפים איש והיא יושבת בקצהו של מפרץ עמוק שצורתו לשון. סָאלו היא סופו של המרחב הכפרי המאפיין את סביבת האגם, בטח בחלקו הצפוני ומהווה מעין חזרה לצפון איטליה המתועשת. מסאלוֺ ועד העיר הגדולה בּרֶשְייה, כעשרים קילומטרים ממערב, ישנו רצף של כפרים, עיירות ואזורי תעשייה. המרכז הקטן של סָאלו כולל טיילת מקסימה לחופו של האגם, מרינה יפה וכמובן מסעדות ובתי-קפה עם שולחנות על הטיילת ונוף נדיר לקינוח. הטיילת של סָאלו נמתחת מרצועת המלונות ממערב לעיירה ועד בית-החולים ממזרח. בגב הטיילת, רחובה הראשי של העיירה via mattia Buturini המלא בחנויות.

הטיילת של סאלו
הטיילת של סאלו

 

ההיסטוריה הפשיסטית של סָאלו

סָאלו ידועה היטב (ולשמצה) בהיסטוריה הפשיסטית של איטליה. סָאלו הייתה בירתה של הרפובליקה של סָאלו. מדינת הבובות שהקימו הנאצים בצפון איטליה בשנת 1943 לאחר שהמפלגה הפשיסטית הדיחה את בניטו מוסוליני. מוסוליני שוחרר על ידי הנאצים והקים בעיירה את המרכז השלטוני של הרפובליקה. בזמן זה נערכו האקציות והטרנספורטים של יהודי איטליה לאושוויץ. גירושים דרך מחנות המעבר בפוזולי במחוז אֶמילְיָה-רומָאנָה וממחנה המעבר בבּולְצָאנו, אז עמוק בשטח אוסטריה המסופחת.

הסיבה לבחירתה של סָאלו לבירת מדינת הבובות הנאצית, נובעת מחשיבותה של הריביירה לדמותו של המשורר גבריאל ד’אנוּנְציוֺֺ d'Annunzio. ד’אנוּנְציוֺֺ – משורר, פוליטיקאי וגיבור מלחמת העולם הראשונה (שירת כטייס), היה מבשרה של התנועה הפשיסטית. ד’אנוּנְציוֺֺ היה הרוח החיה מאחורי המצעדים המיתיים של התנועה הפשיסטית בערי איטליה. מצעדים אלימים שהעלו את התנועה לשלטון בשנות ה-20 של המאה ה-20. ד’אנוּנְציוֺֺ התגורר באחוזתו המרשימה אותה כינה "ניצחון איטליה" Vittoriale degli italiani, הנמצאת מעל העיירה גָארְדוֺנֶה ריביירה.

 

גָארְדוֺנֶה ריביירה  Gardone Riviera  

העיירה הגדולה מבין העיירות והכפרים המרכיבים את ריביירה בּרֶצְ'יָנָה מזרחית מהעיירה סָאלו. בעיירה מתגוררים שלושת אלפים תושבים. היא כוללת כמובן טיילת מקסימה לאורך חוף האגם, בה מסעדות ובתי-קפה ששולחנותיהן נושקים למים. העיירה ידועה בגן הבוטאני המטופח שבה. גן המנצל היטב את מקטע האקלים שנוצר לאורך ריביירה בּרֶצְ'יָנָה בגין קרינת השמש וחסימת העננות על ידי רכס ההרים ממערב.

מלבד גָארְדוֺנֶה, בכל העיירות והכפרים לאורך החוף עד סָאלו, ישנה טיילת מקסימה, חלקן מחוברות, בהן כמובן מסעדות. העיירות המקסימות של הריביירה שופעות בהמוני מלונות ובתי-הארחה והן מאוד פופולאריות. מתחרות ברצועת המלונות בחוף בָּארְדוֺלינוֺ, מצידו השני של האגם.

הוילה של אנונציו
ויטוריאלֶה דלי איטליאני הווילה של המשורר הפשיסטי גבריאל ד’אנוּנְציוֺֺ

 

ויטוריאלֶה דלי איטליאני Vittoriale degli italiani

וילה ענקית המשקיפה ממצוק על גָארְדוֺנֶה ריביירה שלרגליה, וכמובן על האגם המרהיב ביופיו. הוילה היא ביטוי מיטבי לאישיותו של ד’אנוּנְציוֺֺ ושל כל תפיסת האמנות האיטלקית של העת המודרנית. תפיסה אינטלקטואלית שכמו התנועה הפוּטוּריסטית, נטו לכיוון הלל לכל מה שמעוות בתיעוש ובמיכון. כגון הערצה גרוטסקית לכוח ואימוץ דפוסי מחשבה ואידיאולוגיה טוטליטרית שהביטוי הפוליטי שלה הוא הפשיזם.

הווילה נבנתה בסגנון ארט דֶקו וכוללת גן מטופח ומקסים. בגן ישנה גם ספינת מלחמה עליה פיקד ד’אנוּנְציוֺֺ ואותה הוא עגן בגנו לקישוט. בגנים נמצא גם המוזוליאום המעוות של המשורר כמו גם אמפי-תיאטרון. גן זה מסמל את כל הרע של הפשיזם האיטלקי, שבדומה לפרבר אאור EUR ברומא, מצוטט בצורה מעוותת את האדריכלות הרומית העתיקה.

כיום בתוך הווילה ישנו מוזיאון מעניין מאוד הסוקר את חייו של המשורר האקסצנטרי כמו גם את היסטוריה של איטליה הפשיסטית. המוצג הידוע במוזיאון היא מיטתו של המשורר, בצורה של ארון קבורה. מה שמסביר הרבה על אישיותו ועל ההיסטוריה העגומה של התנועה הנוראית שאת הגותה הוא הנחה.

כתובת: Via Vittoriale 12, Gardone Riviera

 

לינה בלאגו די גארְדָה

בעיירות ובכפרים שסביב לאגם ישנם המוני מקומות לינה מסוגים שונים וברמות שונות. היעד מספר אחד באיטליה לחופשה משפחתית צוננת, מפוצץ בקיץ בעשרות אלפי נופשים מאיטליה ומכל רחבי אירופה. אלו הבאים ליהנות ממזג האוויר המושלם של האגם. לחופי האגם ישנם מאות בתי מלון, חלקם טובים מאוד חלקם פחות. ישנם המוני צימרים ובתי הארחה פרטיים. ישנן המוני דירות בסדרי גודל שונים העומדות להשכרה לטווח קצר. ישנם גם חניוני קמפינג ועוד כל סוגי הלינה שאפשר לחשוב עליה. אפשרויות הלינה בקרבת האגם הן כמעט אינסופיות והן חלק נכבד מחוויית החופשה הכוללת לגדותיו.

טורבולה
נוף מבית הארחה בכפר טוֺרבּוֺלֶה בגדה הצפונית

מציאת מקום לינה בקרבת האגם תלויה לחלוטין לאופי החופשה אותה תכננתם. האגם מציע כמות לא מבוטלת של סוגי חופשה (נופש בטן-גב, טיולי טבע, פארקי שעשועים, טיול רכב, קפיצה מהרכבת והמשך טיול במחוז וֶנֶטו או מחוז לומְבְּרְדיָה, שהות ארוכה בוילה, עצירה בדרך לדרום טירול ועוד). חופשות ארוכות בצידי האגם, דורשות תכנון אחר מאשר חופשות קצרות. כגון תכנון מעבר ברכב והמשך נסיעה לדרום טירול או לכיוון ונציה, לעומת קפיצה קצרה לאגם בתחבורה ציבורית (רכבת). חופשת בטן-גב מצריכה לוגיסטיקה שונה לחלוטין ממי שבא לטיול טבע, כולל לינה בשטח. כל האפשרויות קיימות מסביב לאגם, רק צריך לדעת להתאים את מה שהאגם מציע לצרכיכם. ובשביל זה יש לעשות קצת שיעורי בית.

מי שבא לתקופה ארוכה בקיץ, כדאי לו מאוד למצוא מקום טוב ונוח לתקופה ארוכה. המגיעים ליום יומיים, יכול להתפשר על רמת המלון או בית הארחה. הבאים עם רכב יוכל להתנייד לכל פינה בקרבת האגם. לעומת מי שמגיע ברכבת ויהיה מוגבל לעיירות הגדולות בגדה הדרומית של האגם (או שיתנייד במעבורות). צרכיה של משפחה שבאה בעיקר על מנת ליהנות מגארְדַלֶנד ומקומפלקס הפארקים בדרום הגדה המזרחית, שונים מטיול זוגי רומנטי סובב אגם.

 

עקרונות הלינה שחשוב לדעת בלאגו די גארְדָה

על מנת למצוא את המלון המיטבי עבורכם בלאגו די גארְדָה עליכם לדעת כמה דברים. העיקרון הראשון הוא ההבדלים באופיום של החלקים השונים של האגם. עיקר המלונות ומקומות הלינה מרוכזים בגדה הדרומית ובדרום הגדה המזרחית. אזורים אלו ניתן להגדירם כעירוניים וכוללים את כל היתרונות של הציוויליזציה. מלונות אלו שונים לחלוטין מאופי מקומות הלינה בחלקו הצפוני של האגם. חלק שנחשב לכפרי הרבה יותר ובו ישנם המוני בתי הארחה פרטיים וצימרים.

העיקרון השני, ישנו הבדל של שמים וארץ בין עונות התיירות השונות. קיץ באגם זאת אחת מאפשרויות החופשה הפופולאריות על האיטלקים ולא רק. בקיץ ישנו קושי אמתי למצוא מקומות לינה טובים במחיר טוב. עסקי הלינה מסביב לאגם תלויים באופן מלא בעונה החמה, המניבה את עיקר הכנסתם ופרנסתם והביקוש אדיר. למגיעים בקיץ חובה לבצע מהלכים מוקדמים מהארץ. כגון הזמנה של מקום לינה כמה חודשים מראש, זאת כמובן על בסיס המלצות וביקורות אינטרנטיות.

בקיץ, עיקר הביקוש הוא לדירות הפרטיות. אלפי דירות מסביב לאגם מוצעות להשכרה לחופשה ואלו המצרך המועדף על הנופש האיטלקי. היות ועיקר התיירות בקיץ היא פנימית, משמע של איטלקים הבאים לנפוש באגם, הדירות הפרטיות להשכרה (לשבועיים עד חודשיים) הן מצרך נדיר. אם אתם רוצים לשכור לינה לחופשה של יותר משבועיים, מומלץ מאוד להזמין מקום לינה זמן רב מראש.

מלון באגם
מלון באגם

מלונות בלאגו די גארְדָה

בקיץ, המלונות שלחופי לאגו די גארְדָה מלאים גם כן. אמנם מי האגם קרים מאוד לרחצה, בטח לעומת חופי הרחצה הלא רחוקים לחוף הים האדריאטי או בריביירה האיטלקית, אולם עדיין נופש הבטן-גב לאורך האגם בקיץ הוא מאוד מבוקש. נופש קיצי לגדת האגם הוא מצרך פופולארי של תיירים אירופאים. אלו מגיעים מהצפון ויש להם קושי להתמודד עם החום והלחות של החופים האיטלקיים הרותחים. תיירות שכזו כוללת בעיקר אוכלוסייה מבוגרת מגרמניה, אוסטריה ושוויץ הבאה ליהנות ממזג האוויר החמים (באופן יחסי ומתון) של האגם.

לעומת הדירות להשכרה לטווח קצר, מציאת מקום לינה לכמה לילות במלונות לאורך האגם היא יחסית קלה ונוחה. תזכרו שאתם עדיין באיטליה אז אל תצפו יותר מדי מהמלון. רובם מיושנים אך סבירים בהחלט ורמת השירות לרוב תהייה טובה. בטח בהשוואה לרמה המקבילה במלונות ערי התיירות הגדולות של איטליה (ונציה, פירנצה וטוסקנה, רומא ואָמָלְפי ומחוז קָמְפָּנְיָה). עדיף למצוא מלון עם חוף רחצה צמוד, לנוחות הבטן-גב, כמו גם חניה מוסדרת. המלונות נמצאים לרוב בפאתי העיירות לגדות האגם. יש מהם גישה נוחה ברגל אל עבר מרכז העיירה והמרינה. שם תמיד תמצאו את כל מה שאתם צריכים כגון מסעדות, סופרמרקטים וחנויות. רובם של המלונות שוכנים בסמוך לטיילות מקסימות הנמתחות לאורך רובו של האגם. בטיילות אלו לרוב ישנן מסעדות לרווחת התיירים.

ציפורים נודדות
ציפורים נודדות

לינה בגארְדַלֶנד

תחום תיירות בולט נוסף הוא נופש הפארקים הסמוך לאגם. בפינה הדרום מזרחית של האגם ישנו קומפלקס של פארקים וגני שעשועים, בראשם פארק גארְדַלֶנד. מסביבו תעשייה שלמה של עסקים המותאמים לתיירות כגון מלונות ומסעדות. הלינה בסמוך לפארקים דומה בעיקרון לאופי הלינה בקרבת דיסניוורלד באורלנדו או יורודיסני מזרחית לפאריס. מפֶּסְקְייֶרָה דל גארְדָה מדרום ועד בָּארְדוֺלינוֺ ישנם המוני מלונות לרווחת הבאים לפארקים, רובם ברמה טובה.

חלקם של המלונות בפינה הדרום מזרחית של האגם, משויכים באופן ישיר לקומפלקס הפארקים בין אם של גארְדַלֶנד או קָנֶבָוורלד. הם מציעים הטבות ללקוחותיהם בפארקים עצמם (כגון כרטיסי אקספרס והנחה על מחירי הכניסה). מלונות אלו מציעים כמובן גם גישה נוחה מאוד לפארקים. נמצאים במרחק הליכה משערי הכניסה או שמציעים שאטלים נוחים.

בסביבה ישנם גם המון פתרונות לינה שאינם קשורים לפארקים אבל בהחלט נמצאים במרחק נוח משעריהם. בכל המרחב בין פֶּסְקְייֶרָה דל גארְדָה ועד חוף בָּארדוֺלינוֺ יש המוני פתרונות לינה הנגזרים מהפופולאריות של הפארקים, כמוקד משיכה ענק לתיירים. ניתן ללון במלונות או בתי הארחה ובנסיעה קצרה להגיע לפארקים.

פארק מים
גארְדַלֶנד

לינה מחוץ לעונה

מחוץ לעונת הקיץ אין בעיה מיוחדת למצוא מקום לינה באזור האגם. זאת למרות שרובם של מקומות הלינה אינם פעילים בתקופת החורף. כמו גם חלק גדול מהמסעדות שמחוץ למרכזי העיירות. האווירה באגם בחורף היא אלפּינית לחלוטין, כולל ימי שלג ואווירה קרה וחשוכה. יש לציין כי גם (ואף בעיקר) בחורף הנופים של האגם הם דרמטיים ופוטוגניים ביותר. בהחלט כדאי להגיע אליו אם אתם במקרה במילאנו או ונציה (ויש לכם זמן).

האביב הוא דווקא זמן נהדר להגיע לביקור באגם. רובם של מקומות הלינה מתחילים להיפתח והם עודם ריקים ונוחים מאוד כלכלית. הפריחה בהרים מסביב לאגם והמסת השלגים היא חוויה מרנינה ביותר. חווית הטיפוס למונטֶה בָּלְדוֺ באביב היא חוויה תיירותית נדירה. כמו גם הטיולים בשלוחות הדרומיות של הרי האלפּים. הפארקים בפינה בדרום מזרחית של האגם נפתחים החל מחודש מרס, רק מומלץ לוודא איילו מתקנים פעילים.

מסעדה במלצ'זינה
מסעדה במאלְצֶ’סְינֶה לחוף האגם

 

מה לאכול בלאגו די גארְדָה

לאגו די גארְדָה היא אימפריה של תיירות ובהתאם היא מלאה בהמוני מסעדות לרווחת התיירים. חלקן הגדול של המסעדות טובות אבל ברור ומובן שעם התיירים מגיעות גם המלכודות, ועדיין ישנן לא מעט כאלו סביב לאגם. היות וכל פינה ברחבי העיירות והכפרים של האגם מציעה נוף פנורמי נדיר של אגם והרים גבוהים, כל פינה באגם תמשוך תיירים ואת מי שיציע להם פינה לשבת לסעוד ולבלות. רובן של המסעדות הוגנות וטובות (כמובן שיקרות יחסית בגין הנוף) אך כמובן שיש כאלו שצריך להיזהר מהן.

היות ומסביב לאגם ישנה תחרות אמיתית בין המסעדות, נוצר מצב בריא בו המון עסקים שהם אינם טובים, נאלצו להשתפר או להפסיק לעבוד. כוחו של האינטרנט הוביל לפגיעה משמעותית במלכודות התיירים (בטח בהשוואה לשנים עברו). כיום גם עבודה מהירה על הנייד בישיבה על ספסל בטיילת, חמש דקות לפני הארוחה, יכולה להספיק על מנת למצוא מקום סביר.

בכל עיר, עיירה או כפר מסביב לאגם ישנן שפע של מסעדות. רובן מרוכזות במרכז העתיק, בסמוך לטיילת ולמרינה. מסעדות אלו בקיץ מוציאות את השולחנות החוצה והישיבה בהן היא ללא ספק הנאה גדולה. מסביב לאגם יש המון מסעדות דגים, כמו גם מסעדות המציעות אוכל איטלקי מסורתי או חדשני. למי שחשוב לו האוכל (צריך להיות מספיק חשוב לכל מי שמתייר – אוכל טוב זה חלק נכבד מחוויית הטיול), מומלץ לגלוש מעט בבית ולהכין רשימה של מקומות מומלצים. המידע זמין כמובן באתרי הביקורות השונים, בראשם הטריפאדוויזור שיכול לנפות עבורכם את המלכודות כמו גם למצוא עבורכם את המסעדות היותר טובות.

כתיבת תגובה