סְיינָה

חוויה של ימי-ביניים באווירה איטלקית מחשמלת

קתדרלת סיינה
קתדרלת סיינה

סְיינָה היא ליבה של טוסקנה, מרכז העיר סְיינָה הוכרז כאתר מורשת של אונסק"ו ולא בכדי. העיר מפורסמת בסצנת האוכל שלה, באתריה המרשימים ובאמנות ימי-הביניים והרנסנס שנשפכת בכל פינה. בין אם מבניינים עתיקים או ממגוון רחב של יצירות אמנות המעטרות את המוזאונים והכנסיות בעיר. מבחינה אמנותית סְיינָה היא ליבו של עולם האמנות של סוף ימי-הביניים ושל הרנסנס המוקדם. כשם שפירנצה היא ליבו של עולם האמנות של תקופת ההיי-רנסנס (שיא הרנסנס). בקיץ בסְיינָה האווירה תוססת במיוחד והרחובות סביב ליבה הפועם של העיר, פּיאָצָה דל קָאמְפּו (Piazza del Campo) הענקית היא משכרת חושים.

שימו לב!!! למדריך השלם לטיול במחוז טוסקנה המקסים, הקישו כאן… 

הגיאוגרפיה של סְיינָה

סיינה ממוקמת בלב מחוז טוסקנה. סביב שעה וחצי נסיעה ברכב או ברכבת דרומה מפירנצה, בירת מחוז טוסקנה ושלוש שעות נסיעה צפונה מרומא, בירת איטליה. העיר בנויה על גבעות, בהתאם לכל אזור טוסקנה, מה שיוצר מבנה דרמטי. רחובותיה לרוב צרים ועקלקלים, מטפסים במעלה גבעה או יורדים אל גאיות. סיינה היא עיר קטנה בת חמישים אלף תושבים המתגוררים בעיר עצמה. עוד עשרות אלפי תושבים מתגוררים בעיירות ובכפרים הצמודים לה. העיר היא בליבו של המחוז הכפרי טוסקנה ומכאן גם נגזר אופייה הייחודי.

 

ההיסטוריה של סְיינָה

העיר החלה כישוב קטן שהוקם במאה החמישית לפני הספירה על ידי האָטְרוצְקים. בזמנו של הקיסר אוגוסְטוס, במאה הראשונה לספירה, הוקמה עיירה רומאית על חורבות הישוב האָטְרוצְקי.

סְיינָה מעולם לא הייתה עיר חשובה ומרכזית. מרחקה היחסי מהדרכים המובילות בין רומא צפונה, כמו מיקומה ההררי המתון והגישה הלא נוחה אליה בזמנים עברו, הובילה למעין היסטוריה מנומנמת ופיתוח מדשדש לעיר. במהלך ימי-הביניים ולאחריהם, סְיינָה כמעט ולא סבלה ממלחמות וחסתה בצילה של פירנצה.

סיינה
חזרה לימי-הביניים

ההיסטוריה סערה בעיר רק במאה ה-20. במהלך מלחמת העולם השנייה, חלק ממרכז העיר נפגע. זאת כאשר בעלות הברית הפגיזו את העיר על מנת לעצור כוחות אספקה וגיבוי של מעצמות הציר. אלו שעטו דרומה לתגבר את המערך ההגנתי דרומית לרומא, במהלך הקרבות על מונְטֶה קָסינו.

 

ייחודה של סְיינָה

סְיינָה מהווה את הלב האורבּני של המחוז הכפרי האטרקטיבי ביותר באיטליה מבחינה תיירותית, מחוז טוסקנה. היא אינה עיר גדולה ושופעת אתרים היסטוריים ואמנות כמו אחותה הגדולה והחשובה פירנצה. אלא יותר מעין התגלמות של אופיו הרגוע והקסום של המחוז הכפרי. סְיינָה היא טוסקנה בדיוק כמו שאר העיירות והאחוזות בסביבה. נוף הגבעות של העיר, כמו נוף הגבעות של טוסקנה, הוא נעים לעין ומשרה אווירה נינוחה וכּייפית.

סְיינָה היא גילום של טוסקנה במרחב האורבּני. אותן קימורי גבעות עדינות, אווירה מזמינה ואותן מסעדות, מאפיות ובתי-קפה המגישים אוכל ומשקה לא מהעולם הזה. ועדיין סְיינָה היא עיר נהדרת לסיור אורבּני. בעלת אתרים מעניינים, רחובות יפים וארכיטקטורה מרהיבה. בראשם הפסדה הגותית של הדוּאומו, קתדרלת העיר סנטה מריה אסוּנְטָה (Santa Maria Assunta). קתדרלה הנקראת על שם סצנת עלייתה לשמים של מריה אם ישו, שמעטרת את הפסדה.

 

גישה לסְיינָה

שדות תעופה קרובים לסְיינָה

בעיר אין שדה תעופה מסחרי ולא ניתן לטוס ישירות אל העיר. שדות התעופה הקרובים הם שדה התעופה גלילאו גליליי בפּיזה ושדה התעופה של פירנצה. מהם יש לנסוע ברכב, אוטובוס או רכבת אל העיר. קו אוטובוס נוח יוצא מפירנצה, קו 131R. הקו הוא קו Rapida (אקספרס), המחבר בין מרכזי שתי הערים. הקו יוצא מתחנת סנטה מריה נובֵלה Santa Maria Novella במרכזה של פירנצה ומסתיים ב-Via Tozzi במרכזה של סְיינָה. תחנת האוטובוסים המרכזית של סיינה ממוקמת מול מלון ה-NH, במרחק 10 דקות הליכה קלה מפּיאצָה דל קאמְפּו. קו אוטובוס זה עדיף על הרכבת. היות ותחנת הרכבת של סְיינָה מעט מרוחקת מהמרכז ויש לקחת אוטובוס ממנה אל מרכז העיר. זמן הנסיעה זהה, מלבד האפשרות לפקקים כמובן. אם הגעתם ברכבת לעיר ניתן ללכת לעבר המרכז. אולם זו הליכה לא קצרה ומצריכה טיפוס במעלה הגבעה עליה ממוקמת העיר.

סיינה
הרחובות העתיקים על הגבעה

גישה יבשתית לסְיינָה

סְיינָה אינה נמצאת על אם הדרך. יש לעשות מאמץ קטן על מנת לשלבה בטיול שאינו מתרכז כל כולו במחוז טוסקנה. סְיינָה נמצאת בלב המחוז הכפרי. כך שאם אתם נופשים באחת מהווילות במחוז, סְיינָה תהייה במרחק נסיעה קצר ממכם. תהווה מקום מעולה להצטיידות ולביקור אורבאני. העיר נגישה ברכבת מרומא, מפירנצה ומפּיזה דרך אֶמְפּולי. הנסיעה מפּיזה או מפירנצה אורכת סביב שעה ורבע עד שעה וחצי.

ההגעה לעיר ברכב מרומא מעט פחות נוחה. זאת עקב כך שסְיינָה אינה ממוקמת על הכביש המהיר שמוביל מרומא לפירנצה, ה-E35. הכביש המוביל מרומא לסְיינָה ה-SR2 אינו כביש מהיר והוא נכנס לערים ועיירות בדרך. הנסיעה עצמה על הכביש היא יפיפייה, אולם קחו בחשבון שמהירות הנסיעה היא מאוד נמוכה. מצד שני, בניגוד ל-E35, הנסיעה בכביש זה היא בחינם.

הדרך הכי מהירה להגיע ברכב מרומא היא לנסוע בכביש המהיר E-35. יש לרדת במחלף סמוך לעיירה Bettoile. הנסיעה על ה-E-35 היא בתשלום ועלות הנסיעה תהייה סביב 15 יורו. הכביש המהיר החדש שמחבר בין סְיינָה ופירנצה נקרא Raccordo Autostradale Firenze-Siena. הנסיעה בו היא ללא עלות והכביש מהיר מאוד ויעיל להפליא.

אם זמנכם בידכם, מומלץ לנסוע לסְיינָה מרומא על הכביש הכפרי. בנוסף לשלב את סְיינָה כחלק מטיול בדרכים הכפריות של מחוז טוסקנה. באופן כללי, הדרך המומלצת ביותר להגיע לסְיינָה היא ברכב. זאת כחלק מטיול מתוכנן במחוז כולו ולא ישירות מרומא או פירנצה.

גישה למרכז העיר

אם הגעתם לסְיינָה ברכבת, ישנם קווי אוטובוס רבים היוצאים מתחנת הרכבת של סְיינָה אל עבר פּיאצָה דל קאמְפּו. נסיעה קצרה של פחות מעשר דקות, תלוי במצב הפקקים. פשוט תוודאו שעולים על אוטובוס שבקדמתו כתוב סיינה.

אם הגעתם ברכב, מומלץ לא להיכנס למרכז העיר עם הרכב. בדומה לפירנצה, אזור מרכז העיר מוכרז מוגדר כ- ZTL Zone. משמע הכניסה מותרת אך ורק לרכבים של תושבים המתגוררים במרכז העיר. מציאת חנייה בסְיינָה יכולה להיות לא קלה. על כן מומלץ לתכנן מראש הגעה לעיר עם רכב ולדעת בדיוק לאן לנסוע והיכן לחנות.

ישנם לא מעט חניונים מוסדרים בטבעת החיצונית מסביב לעיר העתיקה. מובן שמוטב לחנות בהם וללכת בניחותא אל עבר פּיאצָה דל קאמְפּו, אולם קחו בחשבון שחניונים אלו אינם זולים. תאלצו לשלם סביב ה-10 עד 20 יורו עבור החניה בלבד לכמה שעות בודדות. על כן, אם תכננתם יום ביקור שלם בעיר מומלץ לחנות בחניון של תחנת הרכב. החנייה בו תעלה לכם 2 וחצי יורו לכל היום. כמובן שמהתחנה תצטרכו לקחת אוטובוס שייקח אתכם במעלה הגבעה אל מרכז העיר אך החיסכון הוא רב.

ישנם כמה אזורים שניתן לחנות בהם בחינם והם בקרבת מרכז העיר. אם התמזל מזלכם ומצאתם בהם חנייה הרווחתם. אולם מומלץ בחום לא לבזבז את זמנכם על חיפוש חנייה. חיסכון של כמה יורו על חניה עלול לעלות לכם בזמן יקר וחשוב מכך – במצב רוח.

סְיינָה היא עיר קטנה וכל האטרקציות שלה מרוכזות במרכז העיר. מלבד אוטובוס שייקח אתכם מתחנת הרכבת למרכז העיר ובחזרה, אין שום צורך להסתמך על תחבורה ציבורית אלא רק על רגליכם. אם עייפו רגליכם, ניתן לקחת מונית, שאינן יקרות כלל.

קאמפו
פּיאצָה דל קאמְפּו

 

מתי לבוא לסְיינָה?

הפְּרימווֶרָה והקיץ המופלא – העונה החמה בסְיינָה

סְיינָה היא עיר מזמינה ונעימה במשך כל השנה. לכל עונה יש את היתרונות והחסרונות שלה. העונה הכי מומלצת היא הקיץ, הטמפרטורה בעיר אינה מרקיעת שחקים כמו באזורים אחרים באיטליה. עקב מיקומה בגבעות ברום של 350 מטר, בּריזה נעימה מרעננת את סְיינָה בקיץ והאווירה תוססת וחמה. אירועים רבים נערכים בעיר בזמן זה, בראשם הפָּאלְיו, מרוץ הסוסים המסורתי המזוהה כל כך עם העיר.

החיסרון הגדול בקיץ הוא כמובן עניין הצפיפות. בכל רחבי אירופה משפחות יוצאות לחופש יחד עם ילדיהן שיוצאים לחופש הגדול ועל כן העומס. סְיינָה היא עיר קטנה שמתקשה להכיל את כל כמות התיירים הרוצים להגיע אליה בחודשי הקיץ. ישנו קושי למצוא מקום לינה סביר בעיר ובסביבתה, והמחירים מרקיעי שחקים. אם אתם רוצים להגיע לעיר בחודשי הקיץ, מומלץ בחום לתכנן את הטיול חודשים רבים מראש. כולל מציאת מקום לינה וכרטיסים והזמנות לכלי התחבורה השונים.

העונה הכי מומלצת לטיול בסְיינָה ובטוסקנה כולה, היא האביב, בעיקר סביב חופשת הפסח. מחירי הטיסות מן הארץ יקרים ועל כן מומלץ לרכוש טיסה מראש לפירנצה או רומא. אמנם העיר מלאה בתיירים באביב, אך לא חנוקה כמו בחודשי הקיץ. האווירה בעיר ובכלל בטוסקנה טובה באביב. ה'פְּרימווֶרָה' והפריחה בטוסקנה זאת חוויה בפני עצמה. מזג האוויר בחודשי האביב הוא מתון, אין הרבה ימי גשם והשמש מפציעה לרוב.

תהלוכה בסיינה
טקסים עתיקים

 

מחוץ לעונה החמה

החורף בסְיינָה אינו קר מאוד, שלג הוא נדיר בעיר והעיר ריקה יחסית מתיירים. הימים קצרים וחלק מהעסקים במרכז העיר, אלו המסתמכים בעיקר על התיירים הרבים, סגורים או שעובדים במתכונת מצומצמת. בחודשי הסתיו העיר יחסית ריקה מתיירים. אולם כמו בכל רחבי איטליה, חודשי הסתיו, בעיקר חודש נובמבר, מרובים בגשמים חזקים שמאוד מפריעים לטיול.

 

אתרים מרכזיים בסְיינָה

פּיאצָה דל קאמְפּו Piazza del Campo

הכיכר הימי-ביניימית רחבת הידיים היא הלב הפועם של סְיינָה. אליה כל סמטאותיה הצרות של העיר העתיקה מתנקזות. בסביבותיה מרוכזות כל שאר האטרקציות של העיר.

אין כמו להתחיל את הטיול בעיר באחד מבתי-הקפה הפרושים על שפת הכיכר. לשבת לכוס קפה עשירה (קפּוּצ'ינו או גְרָניטה, תלוי בעונה) ולהביט בסימן ההיכר של העיר, המגדל הגבוה בן המאה ה-14, ה-Torre del Mangia. הטורֶה דל מָנְגָ'ה, מגדל האוכל, נבנה בשנות העשרים של המאה ה-14, בסגנון גותי ומתנשא לגובה מדהים של 102 מטרים. הטורה מתנשא מעל ארמון העם ה-Palazzo Pubblico, ויחדיו הם מסמלים את השלטון החילוני של העיר. זאת כתחרות כמעט מוצהרת מול ההדר הבלתי נתפס של נציגות הריבונות האלוהית – הלא היא הקתדרלה המפוארת וההיסטורית של סְיינָה, קתדרלת סנטה מריה אסוּנְטָה Santa Maria Assunta.

אל מול ארמון העם והטורֶה דל מָנְגָ'ה, ממוקמת המזרקה היפיפייה Fonte Gaia. המזרקה היא יצירתו של ג'אקופּו דל קְווָארְצָ'ה Jacopo della Quercia, הידוע בפסלי הרנסנס המוקדם בסְיינָה. כיום היא משובצת בהעתקים של הפסלים המקוריים שהוצבו במזרקה במאה ה-14. הפסלים המקוריים מוצגים בקומה העליונה של ה-Museo Civico, שנמצא בתוך היכל העם שממול המזרקה.

פלצו פבליקו והטורה די מנג'ה
פּלָצו פָּבֶּליקו והטורֶה די מָנְגָ'ה

 

ארמון העם Palazzo Pubblico

הפּלָצו פּאבְּליקו – ארמון העם, בית העירייה של סְיינָה. חולש על כל צלעו הדרום-מזרחית של הכיכר רחבת הידיים. ארמון עתיק זה בעל הארכיטקטורה הגותית המרהיבה, נבנה בסוף המאה ה-13. הכניסה לתוך הארמון וחלליו הפתוחים היא חופשי, ומומלץ להיכנס ולכתת רגליכם בחצרות וחדרי הארמון הפתוחים לקהל.

 

המוזיאון

בתוככי הארמון נמצא גם ה-Museo Civico, המוזיאון האזרחי. הכניסה למוזיאון כרוכה בתשלום. המוזיאון משופע בציורים, פסלים ותבליטים ממיטב ידיהם של אמני העיר, חלקם ידועים מאוד. רובם משתייכים לאסכולת סְיינָה – מבין קבוצות האמנים החשובות של תקופת המעבר שבין אמנות ימי-הביניים והרנסנס המוקדם, בסוף המאה ה-14 ותחילת המאה ה-15.

היהלום שבכתר של הארמון והמוזיאון הם סדרת הפרסקאות המופתית "אלגוריית הממשל הטוב והממשל הרע". יצירתו של האמן הימי-ביניימי החשוב אמבּרוגְ'יו לורֶנְצֶטִי (Lorenzetti). לורֶנְצֶטִי הוא החשוב בציירי אסכולת סְיינָה, בן זמנו של גְ'יוטו די-בּונְדונֶה ומחשובי מבשרי הרנסנס. ציורים אלו הם יצירת מופת עתיקה וחשובה שהשפיעה רבות על אמני הרנסנס. ממשיכי דרכו של לורֶנְצֶטִי שפעלו בטוסקנה יותר ממאה שנה לאחר מותו. יצירת המופת מתארת את המצב הפוליטי בסְיינָה בזמנו של האמן על רקע נוף הגבעות הנשקף מהעיר. חשיבותו הרבה של הציור היא באלמנטים מוקדמים של הרנסנס שהחלו לחלחל לתוך היצירה, למרות הסגנון הביזנטי המושטח. ציור הנוף מכיל הצללות, וציור בתיה של סְיינָה כולל אלמנטים היוצרים חלל ועומק.

אל תפספסו גם את יצירת המופת המוקדמת של סימונֶה מרְטיני. בן העיר סְיינָה והחשובים מאמניה, ממובילי ציירי התקופה הגותית הבינלאומית (תקופת אמנות חשובה שבישרה את יציאת עולם האמנות מהתפיסות הנוקשות של הדת במהלך ימי-הביניים). ציור המָאֶסְטָה (סצנה בה מתואר ישו התינוק יושב על ברכיה אימו מריה) המוצג במוזיאון, הוא אחד מיצירות המופת העתיקות ביותר באיטליה.

כתובת: פּיאצָה דל קאמְפּו 1

שעות פתיחה: קיץ – 10 בבוקר ועד 19 בערב, חורף – 10 בבוקר ועד 18 בערב

כרטיסים: מחיר מלא 10 יורו, 9 יורו בהזמנה מראש באינטרנט. 9 יורו לבני נוער עד גיל 18, ילדים מתחת לגיל 11 נכנסים חינם

לאתר המוזיאון הקליקו כאן…

הקתדרלה
חזית הקתדרלה

 

קתדרלת סנטה מריה אסוּנְטָה Santa Maria Assunta

הקתדרלה המרשימה של סְיינָה, נקראת על שם עלייתה לשמיים של מריה אם ישו. הדואוּמו היא אחת מהקתדרלות היפות ביותר באיטליה.

הקתדרלה ממוקמת במרחק הליכה קצר מפּיאצָה דל קאמְפּו, אליה תגיעו דרך הסמטאות העקלקלות הקסומות של סְיינָה. מי שמגיע לקתדרלה מפּיאצָה דל קאמְפּו לרוב יגיע לצידה האחורי של הקתדרלה.

המשך צעידה קצר לצידו של הבניין העתיק יוביל אתכם לפּיאצָה דל דוּאומו. כיכר בצורה האות ר' כאשר המבנה המונומנטאלי של הקתדרלה חורץ את הכיכר היפה ויוצר את צורתה.

המשך הליכה קצר בכיכר ותגיעו אל שער הכניסה לקתדרלה. אין מילים לתאר את האיכויות והיופי של הפסדה של הקתדרלה. פסדה המשופעת בתבליטים, פסלים וציורי ענק, המסודרים בצורה סימטרית. יוצרים את אחד מיצירות המופת הגדולות בעולם. היופי הנדיר של הקתדרה נצור בפיוז'ן של הסגנונות הארכיטקטוניים בהם בנו את הקתדרלה, וביתר שאת אופן הבנייה המאוד ייחודי של הפסדה. השפעות הסגנון הגותי הצפוני (הצורות המוארכות והוויטראז'ים) בשילוב הארכיטקטורה הרומנֶסְקית המונומנטאלית, יוצרות סינרגיה מרהיבה לעין.

מעל חלון הרוזֶטָה הענקי מצוירת סצנת עלייתה לשמיים של מריה אם ישו, שעל שמה הקתדרלה. הגמלון (חזית מבנה בצורת משולש שווה שוקיים) עצמו הוא חלק מההשפעות הארכיטקטוניות הקלאסיות והרומיות.

החלל הפנימי של הקתדרלה מרשים לא פחות. על הקירות מצוירים פרסקאות עתיקים וענקיים המתארים נושאים דתיים שונים. אל תחמיצו את המזבח (פּולְפּיט) שפוסל באמצע המאה ה-13 בידיו של האמן הדגול ניקולה פּיזָאנו (Pisano). הפסל הימי-ביניימי הנודע ממבשרי בוא הרנסנס.

הקתדרלה בראש הגבעה
הקתדרלה בראש הגבעה

הפָּאלְיו Il Palio

האירוע בהא הידיעה של העיר סְיינָה ואחד האירועים הידועים בטוסקנה, אלו מרוצי הסוסים המסורתיים שנערכים בעיר. הם נערכים בשני תאריכים בקיץ, ה-2 ביולי וה-16 באוגוסט (עם תום חג עלייתה לשמיים של מריה שנערך יום לפני כן). המרוץ שנערך בעיר מאז המאה ה-17, נערך בפּיאצָה דל קאמְפּו. מהווה את אחד האירועים התיירותיים החשובים ומושכי הקהל בטוסקנה. כל מרוץ נערך בין 10 רוכבים שכל אחד מהם מייצג את אחד מ-17 רובעי העיר. במרוץ השני מתחרים נציגי הרובעים שלא התחרו במרוץ הראשון.

האווירה בעיר לקראת כל מרוץ היא מחשמלת. העיר מתקשטת ומתמלאת בתיירים ומבקרים שבאים לחזות באירוע המסורתי. כמובן שמומלץ בחום להגיע לסְיינָה לאחד משני המרוצים. אולם קחו בחשבון שהאירועים האלו הם אטרקטיביים בצורה בלתי רגילה. העיר תהייה צפופה ביותר וישנו קושי רב למצוא מקום לינה בזמן זה. על כן מומלץ כמובן למצוא מקום לינה זמן רב מראש, או לבוא לעיר בבוקר המרוצים בתחבורה ציבורית.

הפאליו
אירועי הפָּאלְיו במרכז של סְייֶנָה

 

גלריית הציורים הלאומית של סְיינָה Pinacoteca Nazionale di Siena

דרומית מהקתדרלה, הליכה קצרה במורד סמטאותיה המקסימות של סְיינָה, תוביל אותכם למוסד אמנות ידוע וחשוב. גלריית הציורים בסְיינָה מציגה אוסף מרשים של ציורים ויצירות אמנות מימי-הביניים והרנסנס. מוזיאון חשוב זה מאפשר הצצה לעולם האמנות הטוסקני. לאומנים שהתוו את האמנות החל מסוף ימי-הביניים ועד תקופה ההיי-רנסנס והמנְייֶריזם. כמות היצירות הגולמית בגלריה היא מרשימה ואופן ההצגה מאפשר להבין את ההתפתחויות הטכניות והסגנוניות של אמנות שלהי ימי-הביניים והיציאה אל הרנסנס.

כתובת: Via di San Pietro 29

שעות פתיחה: ימים שלישי עד שבת 8:15 עד 19:15, ראשון ושני: 9 בבוקר עד 13 בצהריים

עלות כניסה: מחיר רגיל 8 יורו

לאתר המוזיאון הקליקו כאן…

סיינה
הבּזיליקה של פרנציסְקוס הקדוש

הבּזיליקה של פרנציסְקוס הקדוש

הכנסייה המרשימה נמצאת ממזרח למרכז העיר, מרחק הליכה קצר מהפּיאצָה דל קאמְפּו. הפסדה של הבּזיליקה היא פשוטה מאוד, בטח לעומת יופייה המרהיב של פסדת הקתדרלה. אולם הבּזיליקה עדיין מרשימה ומונומנטלית. בלב הפסדה המונוכרומטית ניצב חלון רוזֶטה ענקי. החלק הפנימי של הבּזיליקה גם הוא יחסית פשטני מבחינת דברי האמנות והקישוטים הנמצאים בו. בהתאם לתפיסת העולם הנזירית של הזרם הפרנציסקני בנצרות.

חלל הבּזיליקה הוא מרשים ביותר ומאופק. עיקר עוצמתה של הבּזיליקה נצור במבנה הארכיטקטוני הרומנְסקי שלה. כמו גם באופן בו נכנס האור אל המבנה דרך הרוזטה ודרך הוויטרז'ים הצבעוניים.   

פסל סיינה
פסל אישה

 

הבּזיליקה של דומיניקוס הקדוש (בּזיליקה קתריניאנה)

ממערב למרכז העיר, באופן אנכי לבּזיליקה של פרנציסקוס הקדוש, נמצאת הבּזיליקה על שמו של דומיניקוס הקדוש. מיקומן של שתי הבזיליקות הוא כמעט מקביל. לשתיהן פסדות הנפתחות לכיוון העיר וכמובן מזמינות לתפילה ואילו מצידן השני יושבות על מורדות גאיות יחסית עמוקים. אלו המקיפים את הגבעות המתונות עליהן בנויה העיר סְיינָה.

הכניסה לבּזיליקה מהווה נקודת תצפית מרהיבה על העיר. על קו הרקיע העתיק של העיר בולטים הקתדרלה הנמצאת על גבעה סמוכה. כמו גם הטורֶה דל מָנְגָ'ה שמסמן היכן נמצאת הכיכר המרכזית של העיר, הפּיאצָה דל קאמְפּו. מתצפית נוף זאת ניתן לראות באופן הברור ביותר את קו הרקיע המקסים של סְיינָה ואת מבנה העיר המיוחד הבנוי על מקבץ של גבעות סמוכות. המבנה עצמו הינו רומנסקי ומונומנטאלי עם השפעות ארכיטקטוניות גותיות. בעיקר בריבוי חלונות הוויטראז' המרהיבים ביופיים, ששופכים אור נעים לתוך חלל הבּזיליקה.

 

בּזיליקת סנטה מריה די סֶרְבי Santa Maria dei Servi

בּזיליקה זו הוקמה על חורבותיה של כנסייה שהוקדשה לקדוש קְלֶמֶנְט, השלישי מממשיכי תפקידו של פּיטר הקדוש (התבססות מוסד האפּיפיוריות). נבנתה במקור במאה ה-13 אולם השתנתה לחלוטין בשיפוץ שנערך בה במאה ה-15. הצד החיצוני של הבּזיליקה הוא פשוט ביותר ונדמה שמסתיר את האוצר המרהיב שמצוי בתוכה.

חלל הבּזיליקה בנוי משורה של עמודים מקבילים בשני צדדי הספינה המרכזית היוצרים מעין גלריות. החלל הפנימי של הבּזיליקה מואר מאוד. תקרות קשתות העמודים וחללי הגלריה משובצים במאות קסטונים מקסימים. חשיבותה של הבּזיליקה היא בסדרה של ציורים פרי ידיו המוכשרות של הצייר הרנסנסי המוקדם ברנרְדינו פוּנְגָי (Fungai), אחד מציירי אסכולת סְיינָה. סדרת הציורים "הכתרת הבתולה" הנמצאים בבּזיליקה מהווים את אחת הדוגמאות המרהיבות למעבר של הציור מהשפעות בּיזנטיות וימי-ביניימיות לעקרונות היצירה של הרנסנס.

כתובת: Piazza Alessandro Manzoni 5

פיאצה די קאמפו מפוצצת אנשים בעת אירועי הפאליו
פּיאצָה דל קאמְפּו מפוצצת אנשים בעת אירועי הפּאלְיו

 

לינה בסְיינָה וסביבתה

לינה במרכז העיר

מומלץ מאוד ללון בקרבת מרכז העיר סְיינָה. זאת למרות שמחירי המלונות גבוהים יותר ורמתם אינה איכותית כמו מלונות או ווילות במחוז הכפרי.

אין צורך להקדיש לסְיינָה יותר מיום טיול אחד, מדובר בעיר קטנה וניתן למצות את אתריה החשובים במהרה. אולם קסמה של העיר הוא באווירה המחשמלת שבה ועל כן מומלץ בחום ללון בקרבת מרכז העיר.

בערבים, רחובותיה המוארים ומסעדותיה המעולות של סְיינָה מהווים פתרון מושלם לטיול ערב ומקום לארוחת ערב מעולה באחת מהמון המסעדות שהעיר מציעה.

מרחב סיינה
הנוף הכפרי בפאתי העיר

לינה במרחב הכפרי

העיקרון המנחה לבחירת מקום לינה בסְיינָה בשילוב טיול כוכב בטוסקנה, הוא מציאת מלון המקושר היטב למרכז העיר ושניתן להחנות בו את הרכב בקלות. להתקרב עם רכב למרכז העיר לא מומלץ, אלא רק גישה בתחבורה ציבורית או במוניות.

יש לברר בדיוק מה המלון מציע. מלונות רבים מציעים חנייה בחינם אולם הבעיה היחידה היא ש"החינם" הוא על בסיס מקום פנוי ואל תופתעו שכמעט תמיד אין מקום פנוי. עדיף כבר מלון בו משלמים על חנייה, כך שלמלון יש אינטרס מובהק למצוא עבורכם פתרון חנייה. קווי אוטובוס מחברים בנוחות יחסית את המלונות בפאתי העיר אל מרכזה.

מומלץ למצוא מלון ברובעים ובכפרים הפרבריים של סְיינָה. לרוב אלו מלונות מצוינים, עם חנייה נוחה ועם גישה סבירה למרכז באמצעות אוטובוסים או מוניות.

מומלץ לתכנן טיול כוכב בטוסקנה על בסיס לינה בסְיינָה, עקב מיקומה בלב המחוז. כך שבערבים לחוות את סְיינָה ובמהלך ימי הטיול לצאת מהעיר לאתריה "הכפריים" של טוסקנה. גם אם תכננתם טיול כוכב ואתם לנים בווילה בטוסקנה, חובה להקדיש יום אחד לפחות לביקור במרכז האורבּני החשוב של הלב הכפרי של טוסקנה. כמובן שמומלץ גם להגיע בערבים אל העיר.

רובן של הווילות המושכרות במרחב הכפרי נמצאות במרחק נסיעה קצר מסְיינָה. סְיינָה קרובה למרחב הכפרי של טוסקנה הרבה יותר מהערים במרכז האורבּני הגדול שלאורך נהר הארְנו (פירנצה, אמפּולי, לוּקָה, פּיזה וליבּורנו). העיר, יחדיו עם ארֶצו ממזרח לה, הן מרכזי הקניות וההצטיידות עבור הנופשים במחוז הכפרי.

שופינג
מסעדות על מדרכות פּיאצָה דל קאמְפּו

 

שופינג בסְיינָה

סְיינָה הקטנה היא אינה עיר קניות מובהקת כמו ערים אחרות באיטליה. עיקרה אתרים היסטוריים, אמנות ונוף בלתי נתפס ביופיו, בדומה לרובן של הערים במחוז טוסקנה.

מרכז העיר סְיינָה אינו גדול, אולם משופּע בחנויות ובתי-קפה ומסעדות, הקיימים בעיקר על מנת לתמוך באלפי התיירים המציפים את העיר. בעיר פועלות רשתות בינלאומיות כמו בערים אחרות באיטליה וישנן גם חנויות פרטיות המציעות סחורה ייחודית לעיר. כמו כן ישנם המוני בתי-קפה קטנים וחמודים המוכרים גם מאפים טריים או כריכים עם  מיטב המכולת של החקלאיים מהמרחב הכפרי הטוסקני.

ולמרות זאת, באופן די מפתיע, סְיינָה היא עיר נעימה להסתובבות המשלבת קניות עם ביקור באתרים ההיסטוריים והדתיים החשובים המרוכזים בעיר. מרכז העיר הוא קטן מאוד, משופע בהמון רחובות צרים ומעניינים, בהם ישנן לא מעט חנויות ובתי עסק אחרים כגון מסעדות ובתי-קפה.

 

ויה בּאנְצ'י די סופְּרָה

רחוב הקניות המרכזי של העיר הינו Via Banchi di Sopra, מדרחוב צר ועקלקל המחבר בין פּיאצָה ג'יאנקומו מָטֶאוטי (Piazza Giancomo Matteotti) ופּיאצָה דל קאמְפּו.

כיכר מָטֶאוטי היא פחות או יותר שער הכניסה אל העיר העתיקה של סיינה. אל כיכר רחבת ידיים זו מגיעים האוטובוסים מתחנת הרכבת של העיר וממנה הכניסה אל המרכז העתיק היא ברגל בלבד.

למרות גודלה הקטנטן של העיר. ויה בּאנְצ'י די סופְּרָה הוא רחוב קניות מצוין, אינטנסיבי ומפתיע. אמנם המדרחוב מספק את הגישה הנוחה ביותר לכניסה לתוך העיר וניווט אל אתריה ההיסטוריים, אולם הוא מספיק ארוך על מנת קצת ללכת בו לאיבוד, במובן החיובי של עולם מושגי השופינג.

שופינג בפיזה
דוכן רחוב צבעוני

 

שוק לה ליזה

השוק החשוב בעיר נערך כל יום רביעי בבוקר ברחוב La Lizza, שדרה יחסית רחבה המובילה לשער הכניסה של עיר העתיקה, כיכר מָטֶאוטי. שוק זה, שנערך משעות הבוקר המוקדמות ועד הצהריים, הוא שוק מקומי ואינו פופולארי על התיירים. ניתן למצוא בו לא מעט דוגמאות ייחודיות לתוצרת החקלאית המקומית שבסביבת סְיינָה. השוק כולל דוכנים שרובם מתרכזים בתחום הקולינארי, אך ישנם גם דוכנים המציעים מזכרות מהעיר, חפצי יד שנייה ודברי ביגוד.

 

היכן לאכול בסְיינָה?

האיזון בסְיינָה בין התיירות ובתי העסק

סְיינָה היא עיר תיירותית מאוד וכמעט כל המסעדות ובתי-הקפה במרכזה הקטן של העיר, הם "מוכווני תיירים". בניגוד לערים אחרות באיטליה, לא ניתן להגדיר כמלכודות תיירים את רובם של בתי העסק במרכז העיר. לרוב עסקים אלו מציעים דיל הוגן.

המסעדות ובתי-הקפה במרכז אכן יקרים יותר מאלו שתמצאו בפאתי העיר. אולם קחו וחשבון כי זה בהתאם לחוקי ההיצע והביקוש ופחות מאיזשהו חוסר הגינות מצד בתי העסק. יש לבחון את עניין "מוכווני התיירים" בעין חיובית, מסעדות ובתי-קפה אלו מותאמים ורגילים לתיירים. מבינים את צרכי התייר ולרוב דוברי אנגלית, כולל תפריט שמאוד עוזר להבין בנפתולי המתכונים האיטלקיים. התקשורת עם עסקי המזון היא חיובית במיוחד עבור מי ששומר על כשרות מינימלית ותעזור להימנע מאכילת חזיר או שרצים. בדומה, התקשורת החיובית מקלה על מציאת מזון לילדים.

מובן מאליו שקיימים במרכז העיר עסקים שהם מלכודות תיירים פר אקסלנס, בעיקר בקרבת אתרי התיירות הבולטים בעיר. אך מעט הכנה מוקדמת, תמנע מכם את התחושה הלא נעימה של ליפול לפח ולשלם כסף רב עבור חווית מזון בסיסית עם הרבה רעש וצלצולים מסביבה.

באופן כללי תהיו בעלי חשד סביר כלפי מסעדות שנראות יוקרתיות בתוכי מרכז העיר וכאלו שהמארח נראה לכם ידידותי מדיי או נלהב במיוחד. אם כבר תכננתם ללכת למסעדה יוקרתית, עשו מעט שיעורי בית וחפשו ביקורות באינטרנט.

פירות
פירות טריים בשוק

 

לאכול בסְיינָה

בהסתובבות במרכז סְיינָה בשעות הבוקר והצהרים, אין שום בעיה למצוא מקום המוכר מזון קל או מזון מהיר. כולל רשתות מזון מהיר בינלאומיות, בהם תקבלו את המוכר ביותר. בסְיינָה מומלץ כן לנסות את העסקים המקומיים, שרובם יפתיעו אתכם לטובה. מרכז העיר שופע בבתי-קפה המגישים ארוחה קלה עם הקפה, כמו בתי מאפה המוכרים סנדוויצ'ים עם כל הטוב הטוסקני בוויטרינות מבריקות. כן גם מגוון רחב של פיצריות מעולות.

מומלץ כמובן להיכנס לאחד מבתי העסק המקומיים שנראה שיש בו תנועה רבה של אנשים או תור. כמובן שמומלץ להימנע ממקומות בהם קבוצות גדולות של תיירים. אבל למען האמת, היות והעיר מוצפת תיירים, יהיה לכם מאוד קשה להימנע מזה.

על מנת למצוא חוויות אוכל איכותית בסיינה, יש להפריד באופן ברור בין המרכז הקטנטן של העיר בו מרוכזות רובן המוחלט של המסעדות, לבין הרובעים של מה שניתן לכנות כעיר החדשה. היות והגישה התחבורתית בין מרכז העיר לרובעים האחרים היא לא נוחה, גם מבחינת הליכה (עליות וירידות) וגם מבחינת תחבורה ציבורית או גישה ברכב, ישנה הפרדה בין שני הסקטורים השונים של העיר. המסעדות באזורי המגורים החדשים מטבעם אינם מכוונים לתיירים ומנפיקים חוויה איטלקית נהדרת. מי שסועד בהם הם האוכלוסייה המקומית של העיר ובהתאם, מובן מאליו שאלו המקומות שמציעים את חווית האוכל הטובה ביותר בעיר.

מקומות האוכל הטובים ביותר נמצאים בפאתי סְיינָה, בעיירות ובכפרים שמסביבה. על מנת להשיג את חווית האוכל האופטימלית יש לבצע מחקר קצר ולנסות לאתר מסעדה על בסיס ביקורות באינטרנט. הגישה אל המסעדות האלו, ברובן מעולות ובחלקן אף הרבה יותר מזה, היא באופן כמעט בלעדי ברכב. שלבו אותן בטיול באזורים הכפריים של טוסקנה.

 

מה לעשות עם ילדים בסְיינָה?

עיקר העניין בסְיינָה הם אתריה ההיסטוריים, המוזיאונים שלה והכנסיות המרהיבות. רובם של התיירים שמגיעים לעיר במשך היום, באים על מנת לראות את אתריה ההיסטוריים כחלק מטיול אתרים. מרכז העיר סְיינָה הוא עתיק מאוד והמתקנים בהתאם.

פולפיט
פּולְפּיט הדומה לקרוסלה

הגישה הלא נוחה אל מרכז העיר (גם באמצעות רכב, וגם בשל המרחק של תחנת הרכבת ממרכז העיר), הופך את הגישה לעיר עם ילדים לפחות נוחה והרבה יותר יקרה. אם תחליטו לחנות באחד מהחניונים שבקרבת מרכז העיר זה יכאב לכם בכיס, אולם מצד שני יימנע את ההיסחבות המטרטרת עם ילדים בתחבורה ציבורית. אם אתם מטיילים עם ילדים קטנים, לא תהייה לכם ברירה מלבד לחנות בקרבת מרכז העיר. על כן מומלץ להגיע לעיר כמה שיותר מוקדם בבוקר, על מנת למצוא מקום חנייה.

מבחינת אתרי העניין בעיר, יש והכנסיות, המוזיאונים ובכלל אוצרות האמנות שהעיר שופעת בהם בגאווה, לא יענינו יותר מדי את ילדיכם. לעומת זאת, למי שנופש במרחב הכפרי של טוסקנה, ההסתובבות בעיר אחר הצהריים ובערב, היא יציאה אורבּנית נהדרת ומרגשת ובהחלט יכולה למלא את החלק השני של היום.