רומא – העיר הנצחית

הבירה התרבותית והרוחנית של: הרפּובּליקה הרומית, האימפּריה הרומית, העולם הקתולי ואיטליה של ימינו

הקולוסאום
סמלה של האימפריה הרומית – הקולוסיאום

שימו לב!! -מדריך זה נותן אינפורמציה כללית על רומא, להלן מעבר למדריכים המורחבים

למדריך המהיר למטייל ברומא…

לפירוט מלא על כל אתרי התיירות, האטרקציות ומוקדי העניין ברומא…

עוד על הגיאוגרפיה, ההיסטוריה והמיתולוגיה שעיצבו את עיר הנצח למה שהיא היום…

למדריך השלם למציאת טיסות לרומא, דרכי גישה וניידות בתוך העיר…

המדריך השלם לטיולי יום מחוץ לרומא – טיבולי ואתרים מומלצים אחרים במחוז לאציו…

לחצו כאן למדריך השלם לבחירת המלון האופטימאלי בשבילכם בעיר הנצחית…

למדריך המפורט למיומנויות והכלים להתמודדות עם הצדדים הפחות יפים של רומא…

לכל מה שצריך לדעת על השופינג ברומא – איפה לקנות ומתי השווקים פעילים…

(אבל קודם קראו את המשך העמוד…)

מהי רומא?

העיר רומא מבחינה היסטורית היא הלב של מה שאנו מכנים כעולם המערבי. העיר שכל הדרכים מובילות אליה, הייתה הבירה הבלתי מעורערת של המערב במשך אלפי שנים. החל מהרפובליקה הרומית, הקיסרים הרומים, המעבר מקאדר האלים הפָּגאני לנצרות והתבוססות מוסד האפּיפיורות. מוסד ששלט בעולם המערבי ללא עוררין עד התסיסה של הזרמים הפרוטסטנטים במאה ה-16. כמובן שעם השנים דעכה עוצמתה של האימפריה הרומית.

רומוס ורומולוס
היווסדה של רומא – הזאבה המניקה את רומוס ורומולוס

כיום העיר, בירתה של המדינה החדשה יחסית – איטליה, נוצרת בתוכה עוצמה היסטורית ותרבותית בלתי רגילה. זאת בד בבד עם תחלואים אורבאניים בולטים. אלו נגזרים באופן ישיר הן ממעמדה ההיסטורי הבלתי נתפס והן מירידת קרנה של מה שמכונה ארץ המגף. זאת עם הנדידה של המרכזים התרבותיים של המערב צפונה ומערבה ומעבר לאוקיינוס האטלנטי. כיום רומא היא פרדוקס שמציע לתייר אתרי ארכאולוגיה, אמנות, חיי רחוב וחן עירוני מהחשובים ומהמעניינים בעולם. יחד עם תשתית עירונית די רעועה ותרבות פוליטית צולעת.

רומא צמחה מהאגדה על רומוס ורומולוס – התינוקות היונקים מעטיני הזאבה…

עוד על הגיאוגרפיה, ההיסטוריה והמיתולוגיה שעיצבו את עיר הנצח למה שהיא היום…

 

מהו ייחודה של רומא ולמה היא פנינת תיירות?

ישנם לא מעט אלמנטים תיירותיים ותרבותיים חשובים המייחדים את רומא. זאת לעומת שאר אימפריות התיירות החשובות של איטליה (ונציה, פירנצה, אָמָלְפי וכו'). רומא היא הגדולה והחשובה בערי איטליה כמעט מכל הבחינות – תיירותית, פוליטית, תחבורתית ודתית.
מבחינה תרבותית מוזיאון הוותיקן הוא אולי החשוב באתרי האמנות של ארץ הרנסנס. יחדיו עם מוזיאונים בונציה ופירנצה (אל מרכז העיר פירנצה אפשר להתייחס כיצירה רנסנסית אחת גדולה). כמו שבפירנצה יש את פסל "דויד", "בריאת האדם" של מיכּאֶלְאנְגֶ'לו היא היצירה האייקונית והמוכרת ביותר ברומא. היא מעטרת את תקרת הקָפֶּלָה הסיסְטינית. מוזיאון הוותיקן כולו הוא מכלול עצום של יצירות רנסנסיות מהמעלה הראשונה. אינו נופל מהמוזיאונים של הערים בהם התגוררו אמני הרנסנס – ונציה ופירנצה.

 

הייחודי בעתיקות ההיסטוריות של רומא

יש להדגיש שייחודה המובהק ביותר של רומא הם אתרי העתיקות שנשתמרו באופן פלאי מתקופת האימפריה הרומאית. הקולוסאום המונומנטאלי הוא האתר החשוב והמוכר ביותר ברומא. עומד בלב רובע הקפּיטול העתיק בסמוך לפורום (שם נמצא שער טיטוס המנציח את ניצחון הרומאים על היהודים ובזיזת בית המקדש בירושלים).

קרקלה
אתר בית המרחץ העתיק על שם הקיסר קראקאלה

כך גם גבעת הפָּאלָאטין (רובע המגורים הסגור של הקיסרים הרומים). אלו ועוד מספר אתרים שנשתמרו מלב השלטון הרומי שחלש על כל רחבי הים התיכון. מלבד גבעת הקפּיטול ישנם עוד בנינים עתיקים הפזורים ברחבי העיר. השמור והמוכר שביניהם הוא הפנתיאון שנמצא לא רחוק מפִּיאצָה נָבונָה.

 

הייחודי בוותיקן – מדינת האפּיפיור העצמאית

מאפיין ייחודי נוסף של רומא הוא כמובן המדינה העצמאית הננסית שממוקמת בליבה. הוותיקן היא מדינה עצמאית תחת שלטונו של האפּיפיור. מציעה לרבבות התיירים המגיעים לרומא ביקור בשניים מהאתרים החשובים בעיר – מוזיאון הוותיקן (מקבץ של מוזיאונים, קָפֶּלות, חצרות וחדרים בהם מוצגות היצירות החשובות ביותר של הרנסנס) וכמובן פִּיאצָה סן פְּייֶטְרו ובה הכנסייה המונומנטאלית. היא מרכזת מאות תיירים בכל רגע נתון (ורבבות בימי ראשון בצהריים עם מתן הדרשה של האפּיפיור מן המרפסת של הכנסייה המשקיפה לכיכר).

היותה של רומא העיר החשובה ביותר לשני אספקטים תיירותיים מן המעלה הראשונה – העולם הרומי העתיק והדת הקתולית, היא מאפיין ייחודי ואטרקטיבי. זאת עבור כל מי שמתעניין באמנות, תרבות, ארכאולוגיה, היסטוריה ועוד. תוסיפו לכל הטוב הזה עיר עם סטייל מטורף ורחובות קניות מגניבים. כמו מסעדות המציעות את הטוב שבאוכל האיטלקי וקפה מעולה. וקיבלתם את אחת הערים האטרקטיביות בעולם לתייר.

בריאת האדם של מיכאלאנג'לו
גולת הכותרת של הוותיקן – בריאת האדם בקפלה הסיסטינית

האווירה המחשמלת ברומא – לטוב ולרע

אם נחלק את איטליה לאזורי תיירות מובהקים (צפון איטליה, טוסקנה, דרום איטליה והאיים), רומא תעמוד כסגמנט בתור עצמה. רומא היא עיר ססגונית עם רחובות קסומים וציוריים. היא לא דומה לפירנצה ופּיזה בטוסקנה ובטח שלא דומה לונציה ומילאנו בצפון. רומא מבחינה תיירותית היא בדיוק כמו רומא מבחינה גאוגרפיית. היא האמצע של איטליה, השעטנז של הצפון האירופאי יחדיו עם הדרום הים תיכוני.

המדרגות הספרדיות
לב ליבה של רומא התיירותית – המדרגות הספרדיות

האווירה האנושית ברומא היא גם כן אבן שואבת לתיירות. הרומאים הם אנשים חביבים, מעט קולניים ומלאי חוש הומור. הרומאים הם אנשים כיפיים באופן כללי. ההסתובבות ברחובות היא מלאת אווירה בגלל האופי החם והרועש של האנשים.

אולם חשוב שתדעו… רומא היא עיר מעט מיושנת ומאובקת, לא ממש נקייה וממש לא שקטה. התחבורה הציבורית ברומא אינה מושלמת והאווירה בה היא מעט לא נעימה (בעיקר בקווי התחתית של העיר שפחות רלוונטיים לתיירים ויותר למקומיים ותחנת הטרמיני, תחנת הרכבת המרכזית של העיר שהיא פשוט דבר רע).

ברומא גם לא חסרים תחלואים עירוניים נוספים כגון לא מעט רוכלים טורדניים וכייסים. כמו גם בעלי מסעדות ומלונות שלא מתביישים להוסיף את הדבר הנבזי ביותר בעולם התיירות – ה-hidden fees (החיובים הסמויים). כך שמצד אחד רומא היא עיר עם אווירה דינאמית ומהנה. אולם מן הצד השני, אל תיסחפו יותר מדי עם האווירה ותישארו ערניים. ובבקשה, לא לזרום עם החיובים הסמויים. אם תימנעו מהם אולי נצליח להכחיד את הדבר הנוראי הזה מן העולם.

 

מתי להגיע לרומא?

רומא היא עיר יחסית מורכבת מבחינת תכנון וניהול נכון של ביקור. העיר עצמה היא מאוד אטרקטיבית. נצורה בה המון היסטוריה, אמנות, חיים אורבניים תוססים, אוכל מעולה והנאה מרובה מובטחת. אך יש בעיר לא מעט חסרונות משמעותיים שחייבים להיות ערים אליהם בעת תכנון הטיול בעיר.

האנדרטה לויטוריו עימנואלה השני
האנדרטה לויטוריו עימנואלה השני בפיאצה ונציה

העונה החמה

חודשי שיא התיירות ברומא הם כמובן חודשי האביב המאוחר והקיץ. בחודשים מאי עד אוגוסט העיר מפוצצת תיירים. התורים למוזיאוני הוותיקן והקולוסאום הם כמעט מיתיים (עיר מיתולוגית או לא?) וחצי יום טיול יקר יכול להתבזבז רק על זה. מזג האוויר בקיץ הוא אינו אופטימלי גם כן. העיר יכולה ללהוט ואז ממש לא נעים להסתובב בה. מצד שני כמעט ואין גשם.

רפאל פרנזינה
האלים האולימפיים של רֶפָאֶל בוילה פארְנֶזינָה

כמובן שאם תגיעו לרומא כאשר כולם מגיעים לרומא, מומלץ מאוד לתכנן הכל מראש על מנת להימנע מתורים או מלונות לא טובים. אמנם סוף האביב בעיר הוא נהדר. החל מאפריל ועד יוני, מזג האוויר הוא נפלא, והמון שעות שמש אך כמות התיירים היא גבוהה מאוד ולעיתים אף בלתי נסבלת. חודש מאי הוא החודש בו העיר עמוסה ביותר בתיירים אז קחו זאת בחשבון ותקוו שפסח ייצא מוקדם.

האביב המוקדם בעיר הוא העונה הטובה ביותר. חודש מארס הוא החודש המומלץ ביותר. גם מבחינת מזג האוויר אך בעיקר כי העיר יחסית ריקה, מחיר המלונות והטיסות עדיין בתרדמת חורף ויש לא מעט שמש. בחודשי האביב ולמעשה גם בחודשי הסתיו המוקדמים, מתבטא היתרון הגדול ביותר של התייר הישראלי – הלא הם החגים. כמובן שבפסח או בסוכות, מחירי הטיסות מהארץ גבוהים יותר, אך העיר עצמה ריקה וממש מזמינה.

 

הסתיו והחורף

הסתיו ברומא הוא בעייתי. אמנם לא קר אבל מאוד גשום. בדומה לכל הערים החשובות באיטליה בקרבת החוף המערבי. מערכות מזג אוויר הים תיכוניות שמגיעות ממערב, מביאות כמות עצומה של ממטרים חזקים יחד עם סערות ורוחות אימתניות. נובמבר הוא החודש הגרוע ביותר מבחינת מזג האוויר ברומא, אז קחו זאת בחשבון.

החורף ברומא הוא פשוט אדיר. אם אין לכם צורכי עבודה או תיאום עם חופשת הילדים, זכיתם. אין כמעט עיר באירופה שהיא אטרקטיבית בחורף כמו רומא, אולי מלבד ברצלונה. מזג האוויר בעיר מתון מאוד, לא קר מדי ולא גשום יתר על המידה. אמנם צריך להתלבש חם אך האווירה החורפית מאוד מחמיאה לעיר העתיקה. יוצרת בה אווירה קסומה ביותר דבר שמפצה כמובן על שעות השמש הקצרות. מחירי המלונות בחורף פשוט נמוכים, המלונות הטובים ביותר מציעים דילים מעולים. אפשר בהחלט להרשות לעצמכם להתפנק במלון איכותי במיקום מוצלח.

נהר הטיבר
נהר הטיבֶּר

 

איך מגיעים לרומא? – סקירת כל האפשרויות

המדריך השלם על הטיסות לרומא

כל הדרכים מובילות לרומא… אבל מומלץ בחום להזמין כרטיסי טיסה. את העיר רומא משרתים שני שדות תעופה. הגדול והחשוב שבהם הוא שדה התעופה ליאונרדו די-ווינצ'י בפיוּמֶנְצ'ינו, מערבית לעיר סמוך לחוף הים. שדה זה הוא בין הגדולים והחשובים באיטליה.

למדריך השלם למציאת טיסות לרומא…

 

גישה יבשתית לרומא

כל הדרכים מובילות לרומא… אבל דרכים ענתיקות מלפני אלפי שנים (גם האוטוסטראדות של ימינו לא כאלו רעות). הגישה היבשתית לרומא היא פחות מהירה ויעילה מהגישה האווירית. רומא היא לרוב שער הכניסה לאיטליה, בעיקר דרומה למחוז קָמְפָּנְיָה (אמָלְפי, קָאפְּרי, פּומְפֶּיי ונאפּולי) או צפונה לכיוון טוסקנה.

קסטל סיינטאנג'לו והגשר
הגשר אל הותיקן

אם לא במטוס אז ברכב או רכבת, הכל על הגישה היבשתית לרומא…

 

תחבורה ציבורית ברומא

התחבורה הציבורית ברומא היא מגוונת מאוד וכוללת קווים של רכבת תחתית, רכבת חשמלית ומערכת מפותחת מאוד של אוטובוסים. לכל כלי תחבורה יתרונות וחסרונות ומגוון של שימושים שונים לתועלת הציבור והתיירים.

הכל על התחבורה הציבורית ברומא…

 

איפה לטייל ברומא?

מוקדי העניין והתיירות ברומא אינם מתפרשים על שטח גיאוגרפי נרחב. ניתן ולרוב מומלץ לטייל רגלית ברחובות מרכז העיר. ניתן להתייחס אל מרכז העיר של רומא כמחומש בו כל צלע היא קו הגבול התוחם באופן מובהק את רובם המוחלט של מוקדי העניין שבעיר. קודקודי המחומש הינן פִּיאצָה די פּופּולו (הקצה הצפוני של ויה דל קורְסו), ממערב לה הוותיקן. מדרום לוותיקן השכונה המקסימה טְרָסְטֶוורֶה. ממזרח לטרסטוורה הקולוסאום וצפון מזרח לקולוסיאום נמצאת פִּיאצָה דלה רפובליקה התוססת ותחנת הרכבת טרמיני.

בתוככי המחומש תוססים אלפי הרחובות הצרים והרומנטיים של רומא. רובם של הבניינים במרכז ישנים והרחובות מלאי אווירה ונעימים מאוד לשיטוט עירוני. את המחומש חוצה כמעט לאורכו ויה דל קורְסו האדיר, הרחוב שחלקו הצפוני הוא מדרחוב. הוא שיוביל אתכם יחדיו עם אלפי האיטלקים והתיירים לכל האטרקציות המופלאות של רומא. ויה דל קורְסו נמתח מהפיל הלבן הגדול של רומא (המדרגות המפורסמות השניות של העיר שהאיסור לשבת עליהן בניגוד למדרגות הספרדיות, הפך למעין מיתולוגיה מקומית) – האנדרטה לזכרו של עימנואלה השני בפִּיאצָה ונציה. במרחק הליכה קצר צפונה מגבעת הקפּיטול ועד פִּיאצָה דל פִּופִּולו בצפון.

כל מה שחייבים לראות ברומא…

סיינט'אנגלו
קסְטֶל סיינְט'אָנְגֶ'לו העגול

 

הצירים האטרקטיביים של רומא – ויה דל קורְסו וקורְסו ויטוריו עימנואלה השני

הויה דל קורסו מצטלב בפִּיאצָה ונציה עם ציר תחבורתי חשוב נוסף שהוא קורסו ויטוריו עימנואלה השני. הקורסו עימנואלה חוצה את המרכז העתיק של רומא (עתיק במובן ימי-ביניימי ולא עתיק מאוד במובן האוסף הארכאולוגי האדיר שבגבעת הקפּיטול). רובה המוחלט של התחבורה הציבורית של רומא מתנקזת לקורסו ויטוריו עימנואלה השני. רחוב מרכזי זה חוצה לשניים את הבליטה שנוצרת מעיקולו של הטיבֶּר בזרימתו מערבה ואז דרומה. בקצה הבליטה, מוביל הקורסו רחב הידיים אל הטיבֶּר שמעברו השני קסטל סנט'אנְגֶ'לו העגול בואכה הוותיקן.

הויה דל קורְסו הוא הציר המובהק עליו מתנהל הטיול ברומא. רובם המוחלט של מוקדי העניין ברומא נמצאים במרחק סטייה קצר ממנו. כגון פונטנה די טרבי, המדרגות הספרדיות, הקולוסאום ועוד. שאר מוקדי העניין בעיר נמצאים בצמוד לקורסו עימנואלה השני. כגון פִּיאצָה נאבונה, הפנתיאון, הוותיקן ועוד.

עיקר הטיול הרגלי בעיר יעשה לאורך שני צירים אלו בתחומי המחומש. בסמוך לשני צירים אלו מבוך כמעט בלתי נתפס של רחובות קטנים ומתוקים. אלו מלאים באנשים, ואווירה. שם תמצאו את כל מה שצריך על מנת לגרום להליכה להיות מרגשת – מסעדות, בתי-קפה מעוצבים, חנויות מיוחדות, מעדניות, מאפיות וקפה, אוי אלוהים איזה קפה! הטיול בתוככי המחומש של רומא הוא נעים להפליא ברמת הרחוב. על כן לא מומלץ להשתמש בתחבורה הציבורית הרעועה של העיר. אלא רק אם מזג האוויר מכריח אתכם.

לפירוט על כל אתרי התיירות ומוקדי העניין ברומא…

 

מחוז לאציו – טיולים מחוץ לרומא

רובם המוחלט של האטרציות של מחוז לאציו מרוכזות בתוך בירתו והעיר הכמעט יחידה שבו – רומא. מחוז לאציו הוא אינו מחוז מעניין כגון מחוזות כפריים איטלקיים מצפון – טוסקנה ומדרום – קמפָּנְיָה.

אם חשקה נפשיכם בנוף וטבע בהחלט מומלץ לדלג על מחוז לאציו. המשיכו בנסיעתכם לנופי ערי החוף של קמפָּנְיָה או לגבעות הקסומות של טוסקנה ואומְבּריָה. אבל אם ברצונכם להתרענן קצת מרומא האינטנסיבית למעט אוויר איטלקי נעים, במחוז לאציו ישנם כמה אתרים שבהחלט שווה להגיע אליהם.

למדריך לטיולי יום מחוץ לרומא – טיבולי ואתרים מומלצים אחרים במחוז לאציו…

טיבולי
גני טיבולי

 

שופינג ברומא

רומא היא עיר עם אוריינטציה ברורה לכיוון השופינג. אזורי הקניות המובהקים של העיר מציעים כמות כמעט בלתי נתפסת של חנויות ורשתות וההסתובבות בינן היא הנאה אחת גדולה. עיקר סצנת השופינג הדינאמית של רומא מתרחשת בסביבת פּיאצָה די סְפָּניָה. רחוב הקניות הראשי והבלתי מעורער של העיר הוא ויה דל קורְסו Via del Corso המיתולוגי. ממנו, ככל שמצפינים לכיוון פּיאצָה דל פּופּולו, מסתעפים רחובות היוקרה, בראשם ויה די קונדוטי Via Condotti הסופר יוקרתי. אך מלבד מרחב מופלא זה, ברומא אינספור רחובות המציעים שופינג איכותי. האאוטלט בקסְטֶל רומאנו והאאוטלט בואלֶמונְטונה הם שני האאוטלטים הגדולים מחוץ לרומא.

לכל מה שצריך לדעת על השופינג ברומא…

ויה קורסו
ויה דל קורסו

שווקים ברומא – אוכל רחוב, פשפשים, ענתיקות ומציאות

על הגדה המערבית של הטיבֶּר בדרומו של רובע טְרָסְטֶוורֶה פועל אחד משווקי הפשפשים הגדולים, המרשימים, המטונפים והמגניבים ביותר באירופה. שוק שהוא כולו ביטוי של כל מה שמהותי לאיטליה – רעש, צפיפות, קומבינות, שתדלנות, רמאות והרים על גבי הרים של סחורה. פּורְטֶה פּורְטֶזֶה Porte Portese הוא הגדול והחשוב מבין שווקי הפשפשים הנהדרים של רומא. לחובבי הז'אנר אל תחמיצו גם את מרקטו בּורְגֶטו פְלָמינְיו Mercato Borghetto Flaminio הסולידי ואת שוק הענתיקות של פּונְטֶה מיליבְיו Ponte Milvio השיקי.

לכל השווקים של רומא, הקישו כאן…

מזרקת טרבי בלילה
מזרקת טֶרָבי בלילה

 

לינה ברומא

ברומא ישנן אלפי אפשרויות שינה. חלק מהמלונות טובים במיקום רע, חלקם רעים במיקום טוב ומיעוטם ממוקמים במרכז, מציעים יופי של חדרים אבל…יקרים. איך למצוא מלון טוב רומא במחיר הגיוני יכול להיות מוקש. אבל הסירו דאגה מליבכם, קצת מיומנויות וקצת ידע והכל יהיה טוב.

הלינה ברומא היא נושא מורכב שכל מי שמתכנן טיול בעיר ומחפש מקום נאות ללון בו חייב להכין את עצמו מראש. ההיצע ברומא גדול יותר ולרוב זול יותר מאשר בשתי אימפריות התיירות המתחרות של איטליה – פירנצה וונציה, אולם באופן כללי רמת המלונות בעיר פחות טובה משתי הערים המתחרות. על כן מומלץ להיות מוכנים מראש ולא לנסות לאלתר לינה תוך כדי תנועה (ברומא אפשר ליפול ממש עם המלונות אז נא להיות ערניים).

רומא היא עיר בעלת ביקוש תיירותי גבוה מאוד במשך עונת התיירות החמה (מאי עד אוגוסט). כאשר מחוץ לעונה המלונות מציעים מחירים לא רעים בכלל. ההבדלים בביקוש בין העונות יוצרים מצב בו האביב והקיץ לרוב מלאים. קשה למצוא בהם לינה במלונות סבירים (מבחינת מיקום ומחיר), אולם היות וההיצע ברומא הוא גדול בסוף תמיד ניתן למצוא מקום גם בעונה החמה.

 לחצו כאן למדריך השלם לבחירת המלון האופטימאלי בשבילכם בעיר הנצחית…

נוף רומאי לילי
ירח זורח מעל גגות העיר

 

איפה לאכול ברומא? מסעדות, קפה והמלצות חמות

רומא היא לא רק עיר הבירה של איטליה מבחינה מנהלתית. היא גם הבירה של איטליה מבחינה קולינארית כאשר היא מרכזת את כל המיטב של ארץ המגף. ברומא מרוכזות המוני מסעדות שמציעות מנות מכל פינה מאיטליה. בכל מסעדה ישנן מנות מכל חלקי איטליה, כולל סוגי הפסטות השונים ומיני התבשילים שאופייניים הן לדרומה של איטליה (על בסיס רוטב עגבניות ושמן זית) והן לחלקים הצפוניים (על בסיס חמאה ושמנת או בקיצור אלפרדו).

פסטה
מזון לנשמה

רומא מאז ומתמיד הייתה אבן שואבת למסעדנים מכל רחבי איטליה. הם הגיעו לעיר הגדולה על מנת להפיץ את הבשורה הקולינארית של חבל מכורתם. מלבדם, מסעדות העיר גם מציעות תבשילים מקומיים שמאפיינים את המטבח של העיר רומא עצמה ואת אופי המטבח של מחוז לאציו. המטבח של רומא ומחוז לאציו (הקוצ'ינו רומאנה) ידוע בתבשילי חלקי הפנים של הבקר (איברים פנימיים, ראש, רגליים וזנב), שמבושלים בבישול ארוך מאוד בחום נמוך עם המון עשבי תיבול. כמו כן ידוע במנות פסטות הקרְבּונֶרָה (לחי חזיר וגבינת פּיקורינו) ומאכלים כגון הארטישוק הרומאי המעולה.

רומא מלאה במסעדות, בתי-קפה ובעיקר גלידריות מעולות המציעות את מגוון המטעמים האדיר של כל פינה מארץ המגף. בנוסף ישנן לא מעט מסעדות שמציעות מעדנים מארצות אירופה הצפונית והמזרח הרחוק. עיקר הבעיה עם תרבות המזון של רומא היא שמרוב היצע ישנן גם המון מסעדות שעלולות מאוד לאכזב.

רומא היא עיר שמבחינה קולינארית, מאוד חשוב להכין בה שיעורי בית. אם עצרתם לפיצה, קפה או משהו קל ומהיר, גם אם תיפלו זה לא יהיה סוף העולם. בעיר פועלות המון "מסעדות מזון מהיר" של אוכל איטלקי ורובן סבירות בהחלט. אולם אם אתם רוצים חווית אוכל אמיתי במסעדה רומאית, אל תלכו לאף מסעדה אלא אם כן קראתם עליה המלצות.

 

מה לאכול ואיפה?

טְרָסְטֶוורֶה מלאה במסעדות מעולות המכינות אוכל איטלקי מעולה. כך גם סביבת פִּיאצָה בּרְבָּריני שמלאה במסעדות יוקרה שבהחלט שוות את המחיר. תקפידו להיכנס רק למסעדות שקראתם עליהן כמה המלצות טובות. כאלו שאתם רואים שהן מלאות במקומיים ושצוות המסעדה ידידותי אך לא מקרקר סביבכם בצורה פולשנית.

מומלץ מאוד גם לקרוא המלצות על גלידריות. העיר מלאה בדוכני גלידה שכמה מהם ממש משובחים. אם יש תור לגלידריה תעמדו בו, זה שווה את זה. אם נפלתם על גלידריה מעולה אז חוויתם את אחת החוויות המרנינות ביותר ברומא.

העיר מלאה גם בבתי-קפה שמציעים ארוחות קלות וסנדוויצ'ים. כאן קשה ליפול, רוב בתי-הקפה מעולים, מציעים קפה משובח ואוכל שחבל על הזמן. התרבות האיטלקית של בתי-הקפה כוללת את האספרסו המהיר על הדלפק. אך בנוסף גם את האהבה האדירה של האיטלקים לשבת בניחותא בשמש על כוס קפה מפנק. לרבוץ ולעשות את מה שהאיטלקים הכי אוהבים לעשות – לבהות בעוברים ושבים ברחוב. תזכרו שיש הבדל במחיר בין שתיית קפה על הדלפק לבין ישיבה במקום. אולם בכל מקרה הקפה באיטליה אינו יקר וחווית בתי-הקפה היא חוויה רומאית אותנטית.

בהחלט מומלץ להשתלב בתרבות האיטלקית של הקפה ונעיצת המבטים ולשבת כל יום בבית-קפה (כמובן שביום נאה עדיף לשבת בשולחנות הפרוסים על המדרכה ברחוב). לספוג את האווירה היומיומית של התרבות האיטלקית האדירה הזאת (תרבות בית-הקפה האיטלקית הקלילה, בניגוד לחוויה הכבדה של בית הקפה האוסטרי) עם קפה משובח, ומאפה טרי או סנדוויץ' טעים.

פיאצה קמפידוליו
פּיאצָה קמְפּידולְיו

 

מלכודות התיירים ברומא

ברומא ישנן המוני מסעדות שהן מה שניתן לכנות "מלכודות תיירים". לרוב הן יהיו מעונבות מאוד, מנופחות מחשיבות עצמית ובעלות מנגנונים משומנים להוציא ממכם המון כסף. המלצר שימזוג לכם יין יקר עד מאוד מבלי ליידע אתכם, המנות הקטנות והמאכזבות, האווירה הלא נעימה בתוך המסעדה. כל אלו הן אינדיקציות שנפלתם למלכודת, אז קחו את זה בקלות. אל תתביישו לקום וללכת למרות המבט הנעלב של צוות המסעדה או ההצגה הקולנית שעלולה ללוות אתכם בדרככם החוצה.

משנכנסתם למסעדה ותחושת הבטן שלכם אומרת שמדובר במלכודת, זרמו עם תחושת הבטן. אל תספגו את הזוועה הזאת שנקראת מלכודת תיירים רומאית. תמנעו להיכנס למסעדות עם מארח נדיב ומכירתי שדג אנשים ברחוב. כמו כן אל תאמינו לדילים שלא קיימים ותנסו להימנע כמה שיותר ממסעדות "פאר" באזורים שוקקי התיירים של רומא. המסעדות הטובות לא יהיו במרכז, הן יהיו בשכונות המגורים או ברחובות מעט נסתרים מהעין וישרתו את המקומיים. נכנסתם למסעדה המלאה ברעש והמולה באיטלקית, זכיתם. האיטלקים הם לא פראיירים ולא תיראו איטלקי אחד שיושב במסעדה שמשרתת בעיקר תיירים. האינטרנט מפוצץ בהמלצות שונות ומשונות על מסעדות טובות ברומא אך יש לעשות סינון רציני.

 

ביטחון אישי ברומא

רומא היא עיר המושכת מיליוני תיירים בשנה. בהתאם, התיירים הם מטרה נוחה למגוון רחב של פעילויות שמטרתן העיקרית היא להפריד בין התייר לכספו. יחסית לאימפריות התיירות האחרות של איטליה – פירנצה וונציה הבטוחות, רומא היא עיר עם לא מעט פשיעה כנגד תיירים, לרוב פשיעה של נוכלות.

מדריך מפורט זה ייתן לכם את הכלים להתמודד עם הצדדים הפחות יפים של רומא…

אווירה ברומא
חוויה לילדים

 

רומא לילדים

בצורה אובייקטיבית צריך להשלים עם זה שרומא היא לא העיר האופטימאלית לילדים. ההסתובבות ברומא עם ילדים היא מורכבת, התחבורה הציבורית לא כל כך ידידותית, הכבישים מאוד מסוכנים (הווספות עוקצניות במיוחד!!!) אין במרכז העיר כמעט פארקים (או מרחבים בהם ילדים יכולים להסתובב חופשי בלי השגחה צמודה ואדוקה). גם באופן די מפתיע, אין הרבה ילדים מקומיים ברחוב (הילודה באיטליה נמוכה ביותר וברומא ביתר שאת).

פיאצה די ספניה
מבט אל הכיכר ההומה  – פּיאצָה די סְפָּנְיָה

רומא היא לא עיר קלה תחבורתית. הגישה משדה התעופה יקרה ולא נוחה והתחבורה הציבורית בתוך העיר היא מלאת חסרונות גם כן. הרכבת התחתית ברומא די צפופה, לרוב לא ממוזגת (בקיץ ממש חם) ודי לא נעימה לאף. האוטובוסים לא רעים בכלל, יחסית חדשים ומנגישים את רוב העיר, אך עדיין לא אופטימליים לילדים.

כמובן שברומא יש כמה אטרקציות שילדים מאוד יאהבו. כל נושא רומא העתיקה וכל התיאטרליות שסביב לזה, עד כמה שמרתיעה את המבוגרים (הגלדיאטורים שגובים מחיר מפתיע עבור תמונה איתם), דווקא די מלהיבים את הילדים (ולכן ה"גלדיאטורים" מחפשים את הילדים ונהיים די קרציות בניסיון להוציא צילום בלחץ הילדים).

בכל אופן, אם אתם ברומא עם ילדים קטנים, תקוו שהם מתלהבים מאמנות הרנסנס (הם לא!), או משופינג ארוך עם אבא ואימא (גם לא!) או מאוכל איטלקי משובח (ועוד איך כן!!!!!). או שפשוט תשלימו עם המצב ותתכננו טיולי כוכב אל מחוץ לעיר (גני טיבולי, חופי הים בעיירות מדרום לרומא או אפילו נסיעה לכיוון נאפולי, פומפיי ואמלפי).

 

בידור ברומא

כדורגל

אחת האטרקציות האטרקטיביות והכיפיות של רומא היא לצפות במשחק כדורגל במסגרת ה- הסירייה A (הליגה האיטלקית הראשונה). לחוות את אווירת הקדושה הקיצונית שהאיטלקים חשים כלפי המשחק. שתי הקבוצות הגדולות של רומא הן A.S רומא (בצבעי האדום-צהוב) ו-SS לאציו (בצבעי התכלת, ה-SS זה לא לצערנו לא סתם). אם הצלחתם להגיע לעיר בזמן שנערך הדרבי, תהיו עדים לאחת היריבויות החמות ביותר בעולם הכדורגל. כן לתופעות טבע קיצוניות מצד האוהדים (כמובן שמוטב להישאר ניטרליים ולא להלהיט את אוהדי הקבוצה היריבה).

משחק של לאציו
אצטדיון האולימפּיקו – ביתם של רומא ולאציו שתי הקבוצות של רומא

אמנם הקבוצות הרומאיות פחות אטרקטיביות מאריות היבשת המילאנזיות – אינטר מילאן ו-A.C מילאן ומטורינו – קבוצת העל האיטלקית יובנטוס. אך עדיין אלו קבוצות מהצמרת האיטלקית שכל משחק שלהן הוא חווית כדורגל מרנינה. באופן מעט מפתיע, שתי הקבוצות משופעות הכוכבים של רומא הן משום מה לא אטרקציה פופולארית עבור התיירים המגיעים לעיר (בניגוד למשל לתיירות הכדורגל המובהקת של ברצלונה, מדריד או לונדון). זאת למרות איכות המתקנים והאווירה האדירה של המשחקים.

שתי הקבוצות משחקות באצטדיון האולימפי של רומא בצפונה של העיר. האולימפיקו של רומא הוא אחד מאצטדיוני הכדורגל ההיסטוריים והידועים בעולם בו נערכה האולימפיאדה בשנת 1960 והגמר המשעמם של המונדיאל הנוראי שנערך באיטליה בשנת 1990 (בו ניצחה גרמניה את ארגנטינה של מרדונה משער בפנדל לקראת סיום המשחק). האצטדיון עצמו מעט מיושן ושולי מגרש הכדורגל המשמשים לתחרויות אתלטיקה מרחיקים את הצופה מהדשא. אך עדיין מדובר במקום עם אווירה מחשמלת.

בהחלט מומלץ להתעדכן האם נערכים משחקים במהלך הביקור ברומא, בין אם של רומא או של לאציו. לרוב אין שום בעיה לקנות כרטיסים אף בקופות האצטדיון ביום המשחק, אלא אם כמובן נערך משחק בפרופיל גבוה כגון משחקים בהן מתארחות הקבוצות ממילאנו או יובנטוס, או משחקים במסגרת האירופית (כמעט בכל שנה רומא או לאציו או שתיהן יחדיו משחקות בליגת האלופות). האצטדיון הענקי בעל שבעים אלף מקומות הישיבה לרוב אינו מלא ובהחלט מומלץ לבקר בו.

 

אופרה וקונצרטים

בית האופרה של רומא הוא אחד הבניינים המרשימים בעיר שמציע את כל הטוב של האופרטות האיטלקיות בבירת הארץ ממנה האופרה הגיעה (מולדת האופרה היא פירנצה של הרנסנס והחייאת תרבות התיאטרון היוונית העתיקה). לחובבי הז'אנר בהחלט מומלץ להזמין כרטיסים לאופרטות שמציגים במוסד הרומאי הוותיק, המחירים ממש לא יקרים בהשוואה לבתי אופרה בערים אחרות באירופה וההופעות מאוד מרשימות.

כתובת: Piazza Beniamino Gigli

ערב ברומא
העיר היפה

 

טיפים לטיול חסכוני ברומא

בתכנון הטיול ברומא – עבודת בית מוקדמת נבונה יכולה להוביל לחסכון ניכר בשני הפקטורים החשובים של כל טיול – כסף וזמן. המטרה של כל תכנון טיול נבון היא כמובן מצד אחד להוזיל כמה שניתן את העלויות הצפויות. עלויות הגלומות במחיר המלון, מחיר כרטיסי הכניסה לאטרקציות, מחירי התחבורה (טיסות, העברה מהשדה לעיר ותנועה בתוך העיר). אולם מצד שני, אל לנו להזניח את נושא ניהול הזמן, היות וזמן הוא כסף וברומא הזמן יכול להיות יקר מאוד.

טרונסטוורה ונהר הטיבר
נהר הטיבר

רומא היא לא עיר תיירות יעילה. מבחינה ממסדית היא יכולה להיות ממש נגד התייר הזר שאינו דובר את השפה. העיר מלאה בחאפרים של עולם התיירות. אלו שלא יתביישו לנסות ולעקוץ עוד קצת מהתייר התמים. אלו שבפועלם הפסול יכולים ממש להרוס את החופשה.

לכן, חשוב לזכור כלל ראשי ברומא – אף פעם לא ללכת על הדיל הזול ביותר, הוא אף פעם לא יהיה משתלם. תמיד עדיף ברומא לשלם מעט יותר בעיקר על מנת לחסוך הן את הזמן היקר בעיר ובעיקר את מפח הנפש. עדיף לשלם מעט יותר על מנת לא לעמוד בתור. עדיף לשלם מעט יותר על מנת להגיע ממקום למקום בדרך מהירה ובטוחה. כן, עדיף לשלם מעט יותר גם ובעיקר עבור כל שירותי התיירות של העיר. כגון הדרכות, הסעות, טיולים מחוץ לעיר וטיולים מודרכים ועוד.

 

כמה ימים ברומא?

רומא היא עיר שאם רוצים לכסות את כל מה שיש לעיר הנצח להציע, מומלץ לתכנן את הטיול מראש ובצורה המיטבית. רומא על קצה המזלג היא רומא של הדילים של שלושה או ארבעה ימים. מה שתספיקו תספיקו אבל בת'כלס, יהיה לכם עוד הרבה לממש בפעם הבאה. על מנת למצות את רומא תפנו לכם לפחות שבוע. למרות גודלה הבינוני, רומא היא עיר שיש בה המון אתרי חובה ובעיקר, היא עיר לא קלה לביצוע יעיל של תכנון טיול. לעתים אפשר ממש להיות תקועים באיזה תור והלך כל היום.

אם באתם לשלושה ימי שופינג (רעיון מעולה!!!!) וויתרתם על "אתרי החובה" של העיר (קולוסיאום, ותיקן ועוד) עדיין עדיף לכם לדעת היטב לאן להגיע, איך להגיע, מתי להגיע, ממה להיזהר ובמה להשקיע. אם אתם מתכוונים להגיע לרומא לתיור מקיף (אתרים, שופינג, שווקים ואוכל), תתכוננו לעבודת הכנה ארוכה ויעילה. מוטב שתדעו בדיוק מה אתם רוצים לעשות ובאיזה יום ומומלץ בחום לא לנסות לאלתר, כי רומא כמו רומא, היא כמו שיכר רב ניחוח שלעתים לא יורד חלק בגרון.

ויה דל קורסו ופיאצה ונציה
ויה דל קורְסו בזריחה

 

Rome Pass

הכרטיס הכל-כך אופייני לערים המתוירות באירופה הוא פתרון טוב אך לא מושלם לטיול יעיל ברומא. יש לכרטיס לא מעט חסרונות אולם בשילוב תכנוני נכון ניתן להוציא ממנו את המקסימום. ניתן לקנות כרטיס ליומיים או לשלושה ימים. כולל כניסה חינם לשתי האטרקציות הראשונות והנחות משמעותיות בכניסה לשאר האטרקציות. כולל כמובן גם נסיעה חופשית בתחבורה הציבורית במרכז העיר (לא כולל את הגישה לשדות התעופה).

ישנם כמה הבדלים בין הכרטיס ליומיים והכרטיס לשלושה ימים. כרטיס לשלושה ימים כולל אטרקציות נוספות שאינן נכללות בכרטיס של היומיים (כגון קסְטֶל סיינְט'אָנְגֶ'לו). הכרטיס תקף מהרגע שהחתמתם אותו לראשונה (בין אם בכניסה לאטרקציה או בנסיעה בתחבורה ציבורית ועד חצות של היום האחרון הנקוב). היות והכרטיס כולל את האטרקציות החשובות ביותר בעיר, כולל הקולוסאום, שווה להשקיע בו רק על מנת לדלג על התורים. כן גם בשביל ליהנות מתחבורה ציבורית מבלי להיות מוטרד מענייני עלות.

ישנו כרטיס משולב הכולל את האטרקציות בוותיקן – האומניה קארד, יחד עם הרומא קארד. באופן כללי הכרטיס המשולב יקר יותר מלקנות כרטיס און ליין לאטרקציה הכמעט יחידה של הוותיקן – מוזיאוני הוותיקן. לכן אלא אם אתם לא מתכוונים לבקר בגני הוותיקן, מומלץ לא לרכוש את הכרטיס המשולב אלא רק את הרומא פאס ואת הכניסה און ליין למוזיאוני הוותיקן לרכוש בנפרד (עדיף כמובן מראש באתר הייעודי).