שפיץ המגף – מחוזות בָּזיליקָטָה וקָלָבְּריָה

מאטרה
מאטרה

ברוכים הבאים לפריפריה של הפריפריה של איטליה. בעוד במחוזות המזרחיים של הדרום (החוף האדריאטי) ניתן לזהות לא מעט הבלחות של האופי האיטלקי האדיר של מחוזות המרכז והצפון (לאציו, טוסקנה ומחוזות עמק הפּו), הכול מתובל בקסם הדרומי החם והמסתלסל. בשפיץ המגף תחוו את הדרום האיטלקי האותנטי ביותר, כולל כל הרע – עוני, הזנחה, תשתיות נוראיות אך גם כל הטוב – אוכל נהדר, אווירה אנושית מקסימה ונופים מטמטמים.

מחוזות בָּזיליקָטָה וקָלָבְּריָה הם הדרום העמוק האותנטי והמחוספס, הדרום הים תיכוני על מלא. שני המחוזות הם דלילי האוכלוסין בכל איטליה. מלבד העיר רֶג'ו בקצה של קצה השפיץ, אין מרכז עירוני גדול (בכל השטח מנאפּולי דרומה). אלא בעיקר טבע, הרים, גבעות ואינספור מפרצונים מקסימים הנושקים אל הים. עבור התייר המחוזות מציעים פנים אחרות של איטליה ואירופה. פנים מאירות של ריחות וטעמים שיגרמו לכם לגלות את איטליה מחדש.

 

הגאוגרפיה וההיסטוריה של שפיץ המגף

אם מחוזות החוף האדריאטי, אָבְּרוּצו, מוליזֶה ופּוּלְיָה נחשבים לחצר האחורית של איטליה, מחוזות קָלָבְּריָה ובָּזיליקָטָה הם כבר מעבר לגדר החצר האחורית. מחוזות החוף האדריאטי נמצאים בגבה של רומא. מרחק של שעתיים נסיעה בערך מרומא ומנאפּולי בירת מחוז קָמְפָּנְיָה. עקב המגף – מחוז פּוּלְיָה, הוא יחסית מפותח מבחינה תשתיתית ומבחינה עירונית. לֶצֶ'ה היא עיר ארכיטקטונית חשובה ובָּארי היא עיר מרכזית וגדולה. לעומתם מחוז קָלָבְּריָה הוא מחוז יחסית לא מפותח ולא מיושב. מחוז בָּזיליקָטָה הוא פשוט מדבר שומם (אך ירוק וקריר להפליא).

שני המחוזות של שפיץ המגף מגדירים שטח גיאוגרפי נרחב ביותר. שטח הכולל את הקומבינציה שמאפיינת את כל מחוזות הדרום (קמפניה, אָבְּרוּצו, מוליזֶה, פּוּלְיָה והאי סיציליה). מרחב של הרים תלולים והמון חופים מפורצים. בין לבין ישנם כפרים ישנים ומתפוררים, ערי נמל גדולות, עתיקות יווניות נדירות. וגם המון המון חופי רחצה פראיים ומרהיבים, גם לחוף הים היוני וגם לחוף הים הטיראני. גם בחלקו המערבי של מחוז קָלָבְּריָה, חוף מיצרי מֶסינָה, יש חופי רחצה נהדרים.

קו החוף של מאראטיאה
קו החוף של מָרָטֶאָה

מחוזות שפיץ המגף מאז ומתמיד היו פריפריאליים. היו בהם יישובי קבע של עמים איטלקיים קדומים וכמובן, כמו כל הדרום, התיישבות יוונית ענפה במאות הראשונות לפני הספירה. הישוב היווני החשוב ביותר היה כמובן ברֶג'ו קָלָבְּריָה, או בשמה היווני הקדום Rhegion. גם בקונטקסט של ההתיישבות היוונית, שפיץ המגף היה משני. זאת אל מול ההתיישבויות היווניות שבמחוז פּוּלְיָה, סיציליה וקָמְפָּנְיָה. האזור נשאר פריפריאלי ודליל אוכלוסין עד ימינו.

 

2מאטרה והתהום לרגליה
מָאטֶרָה והתהום לרגליה

מחוז בָּזיליקָטָה

מחוז בָּזיליקָטָה הוא המחוז הכי פחות צפוף מבחינת אוכלוסין באיטליה (מלבד וָאל דֶ'אוסְטֶה הקטן והאוטונומי על גבול שוויץ). המחוז גם הכי דליל אוכלוסין אחרי וָאל דֶ'אוסְטֶה ומחוז מוליזֶה הקטן. למחוז שני קווי חוף קצרים, אחד לים הטיראני ממערב והשני לים היוני מדרום (החוף המערבי של מפרץ טְרֶנְטו). אך מעל קווי החוף, רוב שטח המחוז הוא הררי מאוד, שיאו של רכס האפּנינים הדרומי. הערים הקטנות והכפרים של המחוז מפוזרים על כל שטחו. חלקם הקטן לאורך החוף אך רוב הישובים נמצאים בהרים. ביזור האוכלוסייה במחוז גורם לכך שאין שום ריכוז עירוני משמעותי או חלק גיאוגרפי יותר מפותח. בירת המחוז היא העיר פּוטֶנְצָה Potenza הקטנה, שער הכניסה למחוז מכיוון נאפּולי.

 

מחוז קָלָבְּריָה

מחוז קָלָבְּריָה יותר מפותח מהמחוז השכן. המחוז חולש על קצה המגף, כשהעיר רֶג'ו קָלָבְּריָה, העיר המרכזית במחוז, שוכנת בציפורני ארץ המגף. מרחק של כחמישה קילומטרים מהאי סיציליה. רֶג'ו הייתה בירת המחוז עד שנת 1970, אז הועברו משרדי השלטון לעיר קָטָנְצָארו. הסיבה להעתקת הבירה היא הניסיון להקים את הבירה בעיר שממוקמת במרכזו של המחוז ולא בקצה המערבי שלה.

מחוז קָלָבְּריָה גם ברובו הררי. לאורכו שלוחה ארוכה וצרה של הרכס האפּניני הדרומי החוצה את כל קצה המגף. לרגלי הרכס אזורי גבעות פוריים וקו חוף ארוך מאוד. חלקו של קו הצפוני נושק לים הטיראני וחלקו הדרומי לים היוני. רצועת חוף צרה נוספת (עליה חולשת רֶג'ו) נושקל למיצר מֶסינָה. עיקר ההתיישבות במחוז היא בגבעות לרגלי הרכס ולאורך החוף. אמנם קָלָבְּריָה הרבה יותר מיושב ממחוז בָּזיליקָטָה השכן, אך עדיין נחשב לדליל מאוד באוכלוסייה. במחוז מגוררים שני מיליון תושבים בלבד, רובם בציפורני המגף בסביבת העיר רֶג'ו.

טרופיאה מדרום
טְרופּאָה מדרום

 

המיוחד בשפיץ המגף

שפיץ המגף הוא איטליה למתקדמים. מי שכבר היה בכל רחבי איטליה ורוצה עוד מהקסם הבלתי נגמר של ארץ המגף, מוזמן בשמחה לגלות את חלקיה הפחות מפותחים והיותר פראיים של הארץ המופלאה.

בשפיץ המגף תמצאו את איטליה הכי אוטנטית שיש. האופי הפריפרי הדרומי האנושי, יחדיו עם מקטעי נוף הררים, חקלאות פורה והמוני חופים, הופכים את השפיץ ליהלום לא מלוטש. יחסית לכל שאר חלקיה של איטליה, שפיץ המגף נחשב להכי פחות מתוייר. מלבד מָאטֶרָה הסופר אטרקטיבית, אין במרחב הרחב פנינות בלתי אפשריות שהן בגדר ביקור חובה. היות ואת מָאטֶרָה לרוב מחברים עם טיול במחוז פּוּלְיָה ועם אָלְבֶּרובֶּלו הבלתי אפשרית, לרוב נוטים לא להגיע למחוז קָלָבְּריָה וחבל.

כמובן שמָאטֶרָה היא יעד התיירות האטרקטיבי ביותר במחוז בָּזיליקָטָה. הסָאסִי של מָאטֶרָה, הפלא המטורף הזה שלא מובן איך לא נופל לתהום שלרגליו, הוא ייחודי להפליא. העיר המתפוררת הידועה בעיקר כרקע לסרטים (בעיקר כאלו המתרחשים בירושלים בזמנו של ישו) היא ייחודית להפליא ואין שום דבר דומה לה באירופה. מחוז בָּזיליקָטָה השומם יחסית מלא בעוד עיירות וכפרים קסומים, טירות ומצודות עתיקות והמון נוף הריי ירוק ופראי.

מחוז קָלָבְּריָה מתאפיין גם הוא בטבע פראי ומקסים במעלה הרכסים, במרחב חקלאי ים תיכוני עשיר, בגבעות במישורים לגב ההר ובהמון המון חופים. עקב המבנה המאורך של המחוז, לקָלָבְּריָה ישנו קו חוף אינסופי המשובץ בעיירות וכפרים קטנים. חופי הרחצה במחוז, גם בקו החוף לים היוני מדרום וגם לחוף הים הטיראני מצפון, כוללים את כל הטוב האיטלקי של ים טורקיז, קו חוף דרמטי ועיירות נופש מקסימות. למי שמאס באינספור אפשרויות נופש בטן-גב של איטליה (הריביירה הליגוּרית, חופי הלידו בסביבות ונציה, הריביירה האדריאטית, חופי אָבְּרוּצו, חופי פּוּלְיָה וכמובן חופי מחוז קָמְפָּנְיָה), מוזמן לגלות את החופים הפראיים והמקסימים של קָלָבְּריָה.

חוף רחצה בטרופיאה
חוף רחצה בטְרופּאָה

 

מתי להגיע לשפיץ המגף?

כמובן שמומלץ להגיע לשפיץ המגף בקיץ. הסיבה לכך היא כמובן אפשרויות הנופש המקסימות והייחודיות של המחוזות הדרומיים. הקיץ במחוז חם ולוהט, עיירות הנופש המקסימות והרזורטים מלאים ושוקקים והים קסום וכחול יותר מבכל מקום אחר באיטליה.

עיקר הביקורים בשפיץ המגף יכללו בטן-גב ונופש או טיול ברכב בעיירות ההרריות של מחוז בָּזיליקָטָה. כמובן שעדיף לשלב בין השניים ולתכנן טיול הכולל נופש עם קפיצה למסלול הררי מקסים באחד המקומות השוממים והמתקלפים ביותר של איטליה. בקיץ תוכלו לשלב היטב בין מנוחה ונופש לבין טיול רכב מקסים וייחודי.

ביקור בשפיץ המגף באביב הוא פתרון נהדר בעיקר עבור מי שרוצה להגיע למָאטֶרָה. ההרים מלבלבים באביב, שוצפים במימי נחלים והפריחה מרהיבה. באביב חופי הרחצה יחסית ריקים אך לרוב הימים חמימים ומתאימים לרחצה.

החורף והסתיו הן עונות לא רעות בכלל לביקור בשפיץ המגף. אם אתם רוצים למצוא אתר חדש ובתולי עם מזג אוויר סביר לחלוטין לעונה הקרה, שפיץ המגף הוא פתרון מעולה. כמובן שבעונות אלו תפסידו את הקסם המיוחד של נצנוץ השמש על מימי השלוחות של הים התיכון, אבל טיול רכב חורפי בדרום העמוק יכלול המון טבע פראי ואפילו שלג בהרים הגבוהים.

 

גישה לשפיץ המגף

טיסות לשפיץ המגף

דרך הגישה הנוחה ביותר לשפיץ המגף היא בטיסה פנימית מרומא או מהשדות הגדולים בצפון (מרקו פּולו בונציה ומָלְפֶּנְסה במילאנו). שערי הכניסה למחוזות הפראיים הם נאפּולי במחוז קָמְפָּנְיָה ובָּארי במחוז פּוּלְיָה. ישנו שדה תעופה קטן ברֶג'ו קָלָבְּריָה שגם נגיש מרומא והשדות בצפון.

מאטרה
מָאטֶרָה

הגישה למחוזות בזליקטה וקָלָבְּריָה קשורה קשר ישיר לאופי הטיול שתכננתם ולמסלול הגאוגרפי. אם אתם רוצים להתמקד במָאטֶרָה ובמחוז בָּזיליקָטָה עדיף להגיע מבָּארי. שדה התעופה של בָּארי ממוקם במרחק של חמישים דקות נסיעה ממטארה ומשם אפשר להמשיך הלאה.

לביקור במערב מחוז בָּזיליקָטָה ובקו החוף המערבי של מחוז קָלָבְּריָה מומלץ להגיע לנאפּולי (או בטיסה ישירה או בטרנספר). מנאפּולי ניתן לצאת לטיול ברכב לאורך קו החוף היוני, כולל חוף אָמָלְפי, פָּאֶסְטום, ערי החוף של צ'ילֶנְטו והלאה לקו החוף של שפיץ המגף. אם אתם רוצים להתמקד במחוז קָלָבְּריָה כמובן שעדיף להגיע בטיסה פנימית לרג'ו קָלָבְּריָה, העיר הגדולה היחידה במחוזות.

 

רכבת לשפיץ המגף

הגישה לשפיץ המגף ברכבת היא דווקא נוחה בצורה מפתיעה. למי שאינו רוצה לנהוג בדרום הפרוע של איטליה (לא באמת… הדרום הפרוע של איטליה זה דווקא נאפּולי וסביבתה) אפשר לצאת לטיול חביב ברכבת מנאפּולי דרומה עד רג'ו לאורך קו החוף הטיראני. זמן הנסיעה מנאפּולי לרג'ו הוא כחמש שעות, והרכבת נוסעת לאורך קו החוף. הרכבת מנגישה בקלות את העיירות המרהיבות בקו החוף הטיראני כולל כמובן טְרופּאָה מטריפת החושים. ניתן לתכנן טיול נופש הכולל מעבר ברכבת מעיירה לעיירה לאורך החוף. כך בכל יום לעצור לרחצה ורביצת בטן-גב בחוף חדש ובתולי אחר.

במקביל ישנו קו מסילת ברזל נוח גם לאורך קו החוף היוני. הקו מחבר את רג'ו עם טְרֶנְטו במחוז פּוּלְיָה, זמן נסיעה של שש שעות. קו מסילה זה מנגיש את כל העיירות לאורך קו החוף היוני בראשן קְרוטונֶה.

ישנו קו רכבת המחבר את נאפּולי עם פּוטֶנְצָה בירת מחוז בָּזיליקָטָה, סביב שעתיים נסיעה. אך קו זה איננו מנגיש את חלקו המזרחי של המחוז, חלקו היותר אטרקטיבי.

חוף רחצה בטרופיאה
נופי הפארק הלאומי פּולינו Pollino בגבול בין המחוזות

רכב וחניה בשפיץ המגף

הדרך היעילה והנוחה ביותר לטייל בשפיץ המגף היא כמובן ברכב. החופש שהרכב מציע לכם שווה את כל כאבי הראש המתונים של המחוז – נהיגה דרומית מעט פרועה ובעיה לא נוראית של חניה. בניגוד לדרום העמוק (והצפוני יותר) של מחוז קָמְפָּנְיָה – נאפּולי ואָמָלְפי, שם בהחלט לא מומלץ להתנייד ברכב. זאת בגין נהיגה פרועה וחניה נוראית, שפיץ המגף דווקא נינוח להפליא. אין בעיית חניה אמיתית באף עיירה לאורך קווי החוף הבלתי נגמרים. אין גם בעיית חנייה נוראית באתרים החשובים בהרים כגון מֶלְפי או מָאטֶרָה.

ברחבי מחוזות שפיץ המגף ישנם מגוון רחב של כבישים. הכבישים הבינעירוניים הרגילים יחסית איטיים, בעיקר אלו שבהרים. ישנן גם אוטוסטראדות חדישות כגון ה-E90 שמחברת את טְרֶנְטו עם רֶג'ו לאורך קו החוף היוני וה-E45 המפורסם המחבר את רֶג'ו עם נאפּולי וכל איטליה עד הצפון. כמובן שהכי מומלץ לנסוע על הכבישים שצמודים לקו החוף, אלו מציעים נוף מרהיב של החופים וכמובן אפשרות לעצור איפה שחושקת נפשכן.

 

לינה בשפיץ המגף

רובם של מקומות הלינה במחוזות עקב המגף הם מה שנקרא לינה כפרית או מלונות נופש. במרחב הענקי שמדרום לנאפּולי וממערב למחוז פּוּלְיָה כמעט ואין ערים מרכזיות (מלבד רֶג'ו שמרוחקת מאוד משאר אתרי החובה של המחוזות). בביקור במחוז בָּזיליקָטָה ניתן ללון אפילו מחוץ למחוז, בערים טְרֶנְטו או בָּארי המרכזיות. במחוז פּוּלְיָה השכן. מהן ניתן לנסוע בקלות למָאטֶרָה, יעד הטיול מספר אחד במחוז בָּזיליקָטָה. ניתן ללון גם בהמוני הכפרים והעיירות של המחוז בצימרים כפריים מקסימים. לינה במָאטֶרָה היא חוויה מיוחדת מאוד, ישנם בתי הארחה בסָאסִי העתיק של העיר, בבתי אבן עתיקים מאוד.

ניתן למצוא מקומות לינה כחלק ממערך הנופש בעיירות וכפרי הנופש בעיקר לאורך חוף הים הטיראני מצפון. בקו חוף זה רובם של אתרי הנופש שמציעים כמובן גם בריכות שחיה וחופי רחצה מעולים. קו החוף הדרומי, לאורך חוף מפרץ טְרֶנְטו והים היוני מעט פחות מפותח. ישנם מלונות דרכים לאורך האוטוסטראדה הדרומית ה-E90 כמו גם בתי-מלון וריזורטים (חלקם מעולים) בסמוך לחופי הרחצה.

היות והמחוזות הם כפריים מאוד והמרחבים בין אטרקציה אחת לשנייה כוללת חלל כפרי גדול וריק, יש לתכנן את הטיול על בסיס מקומות הלינה וכל לילה ללון במקום אחר. אין הרבה ערך לטיול כוכב אלא יש לתכנן טיול מעגלי לאורך חופי המחוזות עם סטייה להרים לביקור במֶלְפי, וֶנוזָה ומָאטֶרָה.

מאטרה לעת ערב.
מָאטֶרָה לעת ערב.

 

כל מה שיש לראות ולעשות בשפיץ המגף

 

מחוז בָּזיליקָטָה

 

מֶטָפּונְטו Metaponto

כארבעים דקות נסיעה מערבה מהעיר טְרֶנְטו לאורך החוף במחוז פּוּלְיָה נמצא הכפר הקטן מֶטָפּונְטו. הכפר הוא אחד הישובים היחידים לאורך קו החוף הדרומי של מחוז בָּזיליקָטָה. מֶטָפּונְטו בעיקר ידוע בגין כמקום מגוריו של פּיתָגורָס, שהתגורר בישוב היווני העתיק מֶטָפּונְטוּם. פּיתָגורָס, המגה פילוסוף/מתמטיקאי יליד האי סאמוס, לאחר אינספור נדודים ברחבי יוון עקר למָגְנָה גְרֶקְיָה (מרחב ההתיישבות היווני בדרומה של איטליה, ממנו נבע השם הלועזי ליוונים – גרקים) והתיישב בעיר קְרוטונֶה במחוז קָלָבְּריָה. בקְרוטונֶה הקים את האסכולה הפּיתגוראית שלא הייתה אהודה בעיר. לאחר שרבים מחברי האסכולה נרצחו הוגלה פּיתָגורָס למֶטָפּונְטוּם ושם בילה את שארית חייו עד מותו.

כיום הכפר ידוע בעיקר בגין המוזיאון הארכיאולוגי הגדול שבתחומו. ליד המוזיאון חפירות ארכיאולוגיות במה שככל הנראה היה מקדשו של האל אָפּולו. הכפר הוא גם בסיס היציאה לעבר מקדש הֶרָה העתיק. שרידי מקדש הממוקים במרחק של כמה דקות נסיעה צפונה מהכפר על ה-E90. חורבות המקדש, שידועים גם כטָבולֶה פָּלָטין Tavole Palatine הם אחד האתרים הפוטוגניים ביותר בדרומה של איטליה. החורבות כוללות שתי שורות של עמודים המחזיקים קורה. שארית לאחד מאתרי העתיקות היווניים השמורים ביותר באיטליה בדומה לפָּאֶסְטום בדרום מחוז קָמְפָּנְיָה.

קתדרלת מאטרה
סן פּייטרו קָבֶאוסו והמצוק מעליו

מָאטֶרָה Matera

כחצי שעה נסיעה צפונה ממֶטָפּונְטו עמוק אל תוך ההרים ותגיעו למָאטֶרָה, העיר הראשית בחלקה המזרחי של מחוז בָּזיליקָטָה. מָאטֶרָה היא אחד מאתרי התיירות הפופולאריים בדרומה של איטליה. מָאטֶרָה היא העיר השנייה בגודלה במחוז בָּזיליקָטָה, מתגוררים בה יותר משישים אלף איש. אך ייחודה וחשיבותה נעוצים במרכזה הקטן והעתיק שנקרא הסָאסִי של מָאטֶרָה Sassi di Matera, משמע הסלעים של מָאטֶרָה. הסאסי של מָאטֶרָה הוא יעד תיירות מוביל בגין המראה הלא רגיל של העיר העומדת לרגליי תהום.

הגישה למָאטֶרָה לרוב תיעשה מערי מחוז פּוּלְיָה. בָּארי בירת המחוז נמצאת במרחק של פחות משעה נסיעה. כך גם טְרֶנְטו, העיר הגדולה לחוף הים היוני. בירת המחוז פּוטֶנְצָה נמצאת במרחק של שעה ורבע נסיעה מערבה. החניה במָאטֶרָה לרוב היא קלה. ישנה שפע של חניה במעטפת של הסָאסִי, בעיר החדשה, מרחק הליכה קל. ישנו קו רכבת שיוצא מבארי ומגיע למָאטֶרָה בזמן נסיעה של שעה ורבע, עלותו 12 וחצי יורו. אם אתם לוקחים רכבת תבררו מראש את זמני הנסיעה כי התדירות נמוכה מאוד.

הסאסי מאטרה
הקתדרלה חולשת על הסָאסִי במָאטֶרָה

הסָאסִי של מָאטֶרָה

מָאטֶרָה מורכבת משני חלקי הסָאסִי – הסאסו קָאבֶאוסו Sasso Caveoso והסאסו בָּאריזָאנו Sasso Barisano. משמעות הסָאסִי היא המערות העתיקות בהם התגוררו עוד מהתקופה הפליאוליתית. מערות קמאיות אלו עברו במשך עשרות אלפי שנים דיירים מתחלפים עד ימינו. כיום הסָאסִי היא מבוך כאוטי של בתים מתקלפים, רחובות חסרי אוריינטציה והמון תיירים. הקסם של המרחב הוא פשוט מטריף, רקע בלתי נתפס להוויה האנושית.

לפני שהסָאסִי הפך לאבן שואבת של תיירות למחוז הפריפרי, הבתים המתקלפים היו סלאמס נוראי. שם התגוררו עניי העיר בתנאי מחייה שנחשבו קיצוניים גם עבור הדרום העני. לאחר התפרצות של כולרה בשנות החמישים של מאה ה-20, פונו תושבי הסָאסִי לחלקה החדש של מָאטֶרָה והמרכז העתיק נותר נטוש. הקסם הייחודי של הרחובות המתקלפים משך תיירים שלא נרתעו יותר מהתנאים הקשים וגילו את הקסם הבלתי אפשרי של המקום. התהילה של הסָאסִי התגברה עם הפיכתה לרקע להמוני סרטים איטלקיים והוליוודיים. בהתאם נפתחו גם המוני בתי הארחה ייחודיים כמו גם מסעדות, בארים וכל מה שצריך לרווחת התייר המזדמן.

הסָאסִי היו התפאורה לכמה סרטים ידועים מאוד. סרטים דוגמת הפסיון של ישו הידוע לשמצה של מל גיבסון ווונדרוומן המופלא בכיכובה של גל גדות. הסָאסִי היו הרקע גם לסרטים איטלקיים  קלאסיים של במאי ענק מקומיים כגון פּייר פּאולו פּאזוליני ורובּרטו רוסָליני (אביה של איזבּלה), כולם עוסקים כמובן בסיפורים דתיים.

סן פייטרו קבאוסו במטרה
סן פּייטרו קָבֶאוסו על סף התהום

טיול במָאטֶרָה

רובו של הטיול בעיר יתקיים כמובן רגלית בסָאסִי. לב המרחב המופלא של הסָאסִי היא הקתדרלה של העיר המכונה דֶלָה בְּרוּנָה della Bruna. הקתדרלה יושבת על השיפוע החד שבתפר שבין שני הסָאסִי, מציעה נוף מרהיב לתהום העירוני הצפוף שמתחת. ממנה יוצאים המוני רחובות צרים לכל רחבי העיר העתיקה. רחבות אלו שוצפים בתיירים, בתי-קפה, מסעדות וכל הטוב האיטלקי באווירה שקשה לתאר אותה. מתחת לקתדרלה נמצאת הקָאסָה קָאבָה Casa Cava אודיטוריום שנבנה בתוך מערה עתיקה. כדאי להיכנס לתוך המערה רק בשביל לחוות את חווית המערות של העיר העתיקה.

ממזרח לסָאסִי נפערת תהום עמוקה המכונה טורֶנְטֶה גְרָאבינָה Torrente Gravina. ישנם שבילי הליכה שיורדים מהסָאסִי אל עבר התהום. ישנו גשר עץ מקסים מעל הנחל שבתחתית התהום ומהצד השני תצפית מרשימה על העיר העתיקה. ממש מעל התהום נמצאת הכנסייה המקסימה סן פּייטרו קָבֶאוסו San Pietro Caveoso.

בפאתי הסָאסִי מדרום נמצאת הטירה המרהיבה קָסְטֶלו טְרָאמונְטָנו Castello Tramontano מהמאה ה-16. לא רחוק ממנה נמצא הארמון היפיפה פָּלָצו לָאנְפְרָנְצִי Palazzo Lanfranchi. שני אתרים מרשימים אלו הם נקודת הזינוק עמוק לתוך המבוכים הבלתי נגמרים של סמטאות הסָאסִי.

מאטרה והתהום לרגליה
מָאטֶרָה והתהום לרגליה

וֶנוזָה Venosa

כשעה נסיעה צפונה ממָאטֶרָה דרך רכסי ההרים הדרומיים של האפנינים, נמצאת העיירה המקסימה וֶנוזָה. העיירה הייתה מקום ישוב רומאי חשוב והיא ידועה בעיקר בגין החפירות הארכיאולוגיות שבשטחה. המשורר הרומאי הדגול הורֶצְיוס נולד בעיירה בשנת 65 לפני הספירה, היה פעיל בימי שלטונם של יוליוס קיסר והקיסר אוגוסטוס.

כיום האתר הארכיאולוגי שוקק במבקרים הבאים להתפעל משרידי האמפיתיאטרון והעתיקות האחרות של העיר הרומאית. בסמוך לעתיקות נמצאת האבּי של השילוש הקדוש Abbazia della Santissima Trinita. האבּי היא אחד המבנים המרשימים והמוזרים למראה בדרום. תחילת הבנייה של האבּי מתוארכת למאה השמינית והיא נבנתה טלאים טלאים במגוון רחב של תקופות וסגנונות.

הכפרים ההרריים של בזיליקטה
הכפרים ההרריים של בזיליקטה

החלק היותר מעורר השתאות של האבּי נמצא מאחוריה. האבּי תוכננה במקור בצורה של בּזיליקה, אך חלקה האחורי מעולם לא הושלם. כיום נמצאים שם רק היסודות העזובים. היסודות הגבוהים נראים כיום כחורבות ענקיות המזדקרות המקרקע. חלק לא מושלם זה מכונה ל'אינְקומְפְּיוּטָה L'Incompiua – הלא מושלם. כולל את מתאר האבּסיס של הבּזיליקה שלא הושלמה. השילוב של העתיקות הרומאיות יחדיו עם הבּזיליקה שלא הושלמה יוצר מעין אתר ארכיאולוגי עם קשת רחבה של תקופות.

לאחר ביקור באתר הארכיאולוגי הכפול, מומלץ לצאת לטיול הליכה בעיירה עצמה. מסלול ההליכה בעיירה הוא לינארי, מתחיל בקתדרלה בקצה המזרחי של העיר העתיקה ונמשך דרך רחובה הראשי (והצר) של העיירה ויה ויטוריו עימנואלה השני. הרחוב מסתיים בקסְטֶלו אָרָגונֶזֶה Castello Aragonese הענקית שבמערב המרכז העתיק. במצודה המרשימה של העיר ממוקם המוזיאון הארכיאולוגי המקומי.

למי שהתגעגע קצת לעברית, במרחק נסיעה קצר מהאתר הארכיאולוגי נמצאות הקטקומבות היהודיות של וֶנוזָה Catacombe Ebraiche. אתר קטן בו כמה מערות קבורה על שמות בעברית, כמו גם מיני כתובות דתיות וציור גדול של מנורה.

 

מֶלְפי Melfi

כעשרים דקות נסיעה צפונית מוֶנוזָה נמצאת העיירה הקטנה מֶלְפי. מֶלְפי ידועה בעיקר בגין המצודה הענקית של העיירה החולשת על הישוב מצפון. המצודה נבנתה על-ידי הפולשים הנורמנים במאה ה-11 וכיום היא אחת הטירות המפוארות והשמורות ביותר בכל דרום איטליה. כיום בתוך המצודה ממוקם מוזיאון הלאומי במֶלְפי, בו אוספים מרתקים של ממצאים ביזנטיים ונורמניים.

לאחר ביקור במצודה, כדאי גם להיכנס רגלית לעיירה הקטנה שבצילה. תיכנסו לקתדרלה הקטנה של העיירה, שנקראת על שם עלייתה של מריה אם ישו לשמיים (האסונְטָה). החלל הפנימי של הקתדרלה צר מאוד. בקפלות לאורך הספינה המרכזית המוני יצירות אמנות יפות.

מֶלְפי ממוקמת כחמישים דקות נסיעה צפונה מפּוטֶנְצָה, בירת מחוז בָּזיליקָטָה. בדרך כדאי לעצור לביקור מהיר במצודה המרשימה בלָאגופֶּסולֶה Lagopesole. המצודה שבנה פרידריך השני, קיסר האימפריה הרומית הקדושה, במאה ה-13.

ריבולו
ריבולו

פּוטֶנְצָה Potenza

בירת מחוז בָּזיליקָטָה והעיר הגדולה במחוז הסופר פריפריאלי. פּוטֶנְצָה היא שער הכניסה לדרומה של איטליה מכיוון נאפּולי (שעתיים נסיעה ברכב, שלוש שעות נסיעה ברכבת). בעיר הקטנה מתגוררים כשבעים אלף תושבים והיא המרכז העירוני החשוב והגדול בטווח השטח ההררי הענקי.

כדאי לעצור לטיול קצר בפּוטֶנְצָה ולמהר להמשיך הלאה לכבישים הבודדים ולטבע ההררי הפראי של המחוז. כדאי מאוד ללון ולהצטייד בעיר כי אחריה מחוז בָּזיליקָטָה די שומם. בין אם אתם ממשיכים צפונה למֶלְפי (שעה נסיעה) היפה או בכלל רצים לכיוון מָאטֶרָה (שעה וחצי נסיעה מזרחה), אתם בדרך למחוז הררי ושומם להפליא.

בפּוטֶנְצָה כמה אתרים מעניינים. על חלקה המזרחי של מרכז העיר העתיק חולש מגדל גוּאֶבָרָה Torre Guevara העתיק. המגדל הוא השריד האחרון של טירת העיר הימי-ביניימית. המגדל המעוגל כיום משמש לתצוגות אמנות מתחלפות. לא רחוק מהמגדל העתיק הקתדרלה היפה של העיר על שמו של הקדוש ג'רארד. הדוּאומו היא יחסית חדשה, נבנתה בתחילת המאה ה-18 אך נפגעה בהפגזה על העיר עם פלישת בעלות הברית לדרומה של איטליה בשנת 1943.

במורד הרחוב מהקתדרלה נמצאת כנסיית סן פרנציסקו היפה שידועה בעיקר כבית לציור "מות הקדושים של סבסטיאן הקדוש" המופלא של ג'ובאני טודיסְקו Todisco המקומי. ציור בּארוקי מפתיע באיכותו בדרום העמוק.

חובבי הארכיטקטורה המודרנית ישמחו לנסוע על גשר מוּסְמֶצ'י Ponte Musmeci המרשים, היציאה דרומה מפּוטֶנְצָה על נהר הבָּסֶנְטו Basento לכיוון הכביש המהיר E847. ייחודו של הגשר הוא בעיצובו הבלתי רגיל. מהגשר ולאורך הנהר ישנה טיילת יפה וירוקה שמגיע עד גשר סן ויטו, גשר אבן עתיק ומקסים שמשמש למעבר הולכי רגל מעל הנהר. המסלול של הטיילת נחמד ביותר, אולם לא מטופח בעליל. לצד הפארק אזורי מסחר מודרניים שמכערים את המסלול לאורך הנהר והגשר העתיק.

נמל מאראטיאה
נמל מָרָטֶאָה

מָרָטֶאָה Maratea

כשעתיים נסיעה מערבה מפּוטֶנְצָה, רדו לקו החוף הטיראני שם נמצא קו החוף ויעד הנופש של מָרָטֶאָה. בדרך מומלץ לעצור בכפר ההררי ריבֶלו Rivello, בו כנסיות עתיקות, סמטאות תלולות ואווירה דרומית נינוחה. מָרָטֶאָה היא שער הכניסה ממחוז בָּזיליקָטָה לקו החוף הצפוני והארוך של מחוז קָלָבְּריָה.

מָרָטֶאָה זה למעשה מקבץ של כפרי נופש במורדות המערביים של הר סן בּיאָג'ו לחוף הים הטיראני. מקבץ זה של כפרי נופש הוא מקום הישוב היחידי שלחוף הים הטיראני בתחומי מחוז בָּזיליקָטָה. הכפר מָרָטֶאָה יושב על מורדות ההר וממנו נשקף נוף מרהיב לים. לרגלי הכפר כפרי נופש ומרינה לחוף הים.

פסל ישו ליד מאראטיאה
פסל ישו ליד מָרָטֶאָה

ממָרָטֶאָה ועד מרינה דה מָרָטֶאָה ישנם 15 קילומטרים של קו חוף ולא מעט חופי רחצה מוסדרים. בסמוך לקו החוף ועל ההרים המוני מלונות נופש. בין שני חלקי "הכפר" מחברת מסילת הברזל הנוסעת לאורך קו החוף הטיראני מנאפּולי לרֶג'ו.

קו החוף הוא יפה במיוחד, כולל המון מפרצונים, צוקים מתונים הנופלים לים, יערות אורנים מעל קו החוף. מקום נהדר לחופש ונופש רגוע במיוחד. מעל קו החוף פסל ענקי של ישו ולרגליו מרפסת תצפית עם נוף נדיר לקו החוף.

 

מחוז קָלָבְּריָה

קְרוטונֶה Crotone

העיר היוונית העתיקה והחשובה קרוטון Kroton, היא כיום עיר איטלקית בינונית בה מתגוררים כ-65 אלף תושבים. קְרוטונֶה נמצאת לחופו של הים היוני והיא העיר הגדולה והמרכזית בקו החוף הדרומי של מחוז קלבְּריָה. העיר ממוקמת בסמוך לאוטוסטראדה של קו החוף היוני ה-E90, כשלוש שעות נסיעה מהעיר טְרֶנְטו.

ההיסטוריה היוונית של העיר היא עיקר תהילה של קְרוטונֶה. העיר היוונית אליה ברח פּיתָגורָס מאי הולדתו סאמוס, בה פיתח את משנתו המתמטיקאית והפילוסופית עד שאיים על השלטון המקומי. אז גורש למֶטָפּונְטוּם, כיום מֶטָפּונְטו.

האתר המרכזי בקְרוטונֶה היא המצודה המסיבית שבנה בעיר, בסמוך לנמל, המלך קרלו החמישי במאה ה-16. הצריח הענקי של המצודה – הטורֶה קומָנְדָנְטֶה Torre Comandante הוא סימן ההיכר של העיר.

קאטאנצארו
קָטָנְצָארו

דרומה מהמצודה נמצאת המרינה של העיר ולידה רצועת חופי רחצה שמתפרסים עד האופק. חופי הרחצה של קְרוטונֶה הם בהחלט חוויה נהדרת. בסמוך אליהם כמובן טיילת עם כל מה שהמתרחץ צריך, כולל בתי מלון מיושנים במיוחד בקרבת גלעין העיר העתיק. אך ככל שתדרימו על רצועת החוף כך תגיעו לרזורטים לא רעים בכלל שמציעים חווית חופשה מצוינת.

 

קָטָנְצָארו Catanzaro

כשעה וקצת נסיעה דרומה מקְרוטונֶה על ה-E90 לאורך קו החוף עם טיפוס קל מעלה למרחב גבעתי שמעל קו החוף, תגיעו לבירה של מחוז קָלָבְּריָה לקָטָנְצָארו התוססת. בקָטָנְצָארו מתגוררים כמעט מאה אלף איש, היא ירשה את מעמד הבירה של המחוז מהעיר רֶג'ו בתחילת שנות השבעים, לאחר שהבינו כי בירה צריכה להיות במרכז המחוז ולא קפיצה קלה מסיציליה.

קָטָנְצָארו היא עיר מוזרה ביותר. המרכז העתיק ממוקם על גבעה ברום של שלוש מאות מטרים אך השטח המוניציפאלי של העיר כולל עוד עיירות וכפרים בסביבה שסופחו לעיר. המרכז העתיק גודלו כשל כפר, מוקף משני איבריו בערוצים עמוקים של נחלים. מעל הערוץ עומד יציב הפּונְטֶה מורָנְדי Ponte Morandi המרשים. הטלאים על גבי טלאים שמרכבים את העיר כוללים רצועה דקיקה וכמעט לא מיושבת השולחת את העיר לכיוון קו החוף ומחברת אותה עם "הרובע" של הלידו בו מרינה וחופי רחצה.

טרופיאה
הסנטה מריה דֶל'איזולָה די טְרופּאָה

טְרופּאָה Tropea

כשעה ורבע נסיעה צפונה מקָטָנְצָארו, לאורך חופו של הים הטיראני, תגיעו אל אחת מפנינות הנופש המפתיעות באיטליה, לטְרופּאָה היפה. המרכז העתיק של העיירה הקטנה מתפרס על מצוק מעל קו החוף. לרגלי המצוק כמה מחופי הרחצה היפים באיטליה. החוף לרגלי המצוק סגור בחלקו הימני על ידי מצוק נוסף. המצוק עליו בנוי המנזר של סנטה מריה דֶל'איזולָה די טְרופּאָה Santuario di Santa Maria dell`Isola di Tropea. המצוק היה בעברו אי בולט על קו החוף, אך סחף בחלקו הדרומי חיבר אותו עם היבשה. ממתחת למצוק מעבר בין חוף הרחצה שמתחת לעיר העתיקה לרצועת חוף ארוכה ותוססת שנמתחת לאורך של יותר מקילומטר דרומה.

כיום טְרופּאָה היא אתר נופש אהוד בעיקר בגין הקומבינציה הנהדרת של גלעין עיר עתיק יחדיו עם קו חוף חולי מעולה. העיר אהודה מאוד על תיירים איטלקיים ובכל הקיץ מלאה בנופשים מקומיים. מרכז העיירה העתיק שוקק תיירים גם כן, מציע ריכוז מרשים של בתי עסק לרווחת התייר, כגון חנויות, מסעדות ובארים. מעט צפונה מהגלעין העתיק נמתחים חופים נוספים לרווחת בתי מלון וריזורטים נהדרים שחולשים על קו החוף.

חופים לצל המצוקים בטרופיאה
חופים לצל המצוקים בטְרופּאָה

רֶג'ו Reggio

העיר הגדולה במחוז קָלָבְּריָה, בירתו הבלתי מעורערת של המחוז עד שנות השבעים של המאה העשרים. רֶג'ו נקראת רֶג'ו קָלָבְּריָה על שם המחוז על מנת לבדל אותה מהעיר רֶג'ו אֶמילְיָה הצפונית (נחשו באיזה חבל ארץ?). העיר ממוקמת בשפיץ של המגף, במרחק של קילומטרים בודדים מקו החוף של סיציליה. ממולה נמצאת העיר מֶסינָה, הגדולה בערים הסיציליאניות שעל קו החוף המזרחי של האי. ברֶג'ו מתגוררים סביב מאתיים אלף תושבים.

לעיר היסטוריה ארוכה, החלה כקולוניה יוונית בשם רגיון. מיקומה האסטרטגי בקצה המגף, על נתיב השיט שמחבר את מערב איטליה עם חופי מזרח הים התיכון, הוביל להיסטוריה ארוכה של פלישות. בשנת 1908 העיר סבלה מהרס ניכר שנגרם מרעידת אדמה חזקה שפגעה במזרחה של סיציליה. לאחר רעידת האדמה העיר נבנתה מחדש. העיר ידועה כעיר הולדתם של מעצבני האופנה בני משפחת וֶרְסָצֶ'ה. אלו גדלו בעיר אך את עסקיהם העתיקו לבירת האופנה מילאנו בצפון.

העיר עצמה מתאימה לביקור קצר של כמה שעות. בעיר מצודה גדולה שנבנתה על-ידי הנורמנים ושופצה על-ידי בית אראגון ששלט בעיר במאה ה-16. המוזיאון החשוב בעיר הוא המוזיאון הלאומי של מָגְנָה גְרֶקְיָה Museo Nazionale delle Magna Grecia. בו אחד האוספים החשובים של עתיקות יווניות באיטליה. המוזיאון ידוע בעיקר כבית לפסלי הארד של הלוחמים הריאציים Bronzi di Riace. פסלים יווניים מארד מהמאה החמישית לפני הספירה. פסלים שנמצאו בקרבת ריאָצֶה, כפר על ההרים מעל קו החוף היוני לא רחוק מרֶג'ו. בקרבת המוזיאון ישנה טיילת ארוכה לאורך החוף עם חופי רחצה לא רעים בכלל.

קו החוף היוני ליד מאראטיאה
קו החוף של הים היוני

כתיבת תגובה