אסיזי 

המוזיאון לאמנות שלהי ימי-הביניים

אסיזי
אסיזי על רקע המרחב הכפרי

העיר הקדושה אסיזי, עיר הולדתו ופטירתו של הקדוש פרנציסקוס, היא עיר של בּזיליקות וכנסיות מהיפות בכל איטליה. בתוכן אוצר בלום ונדיר של אמנות פְּרוטו-רנסנסית, אמנות של שלהי ימי-הביניים בכמות ואופן שימור שאין בשום מקום אחר בעולם. בעיר הזאת הלכה למעשה נולד הרנסנס, כאשר האמנים הטוסקנים שפעלו בפירנצה באו לאסיזי, למדו ופיתחו את כל מה שג'וטו די-בּונְדונֶה Giotto di Bondone, צ'ימָבּואֶה Cimabue וסימונה מרטיני Martini גילו כמאתיים שנים לפניהם. אמנים אלו, החשובים ביותר מאלו שבישרו את בוא הרנסנס, באו מפירנצה בתחילת המאה ה-14 על מנת לעטר את  אחת הבּזיליקות החשובות ביותר של העולם הנוצרי – הבּזיליקה של הקדוש פרנציסקוס.

שימו לב!!! למדריך השלם לטיול במחוז אומְבּריָה, הקישו כאן… 

היסטוריה וגיאוגרפיה של אסיזי

העיר בתקופת חייו של פרנציסקוס הקדוש

העיר הקטנה בת שלושים אלף התושבים, ממוקמת בליבה של היבשת במרחב גבעתי מתון לרגלי רכס האפּנינים ממזרח. אסיזי היא מקום הולדתו של אחד הקדושים הכי חשובים של ההיסטוריה של הנצרות שמחוץ לארץ יהודה של המאה הראשונה לספירה, המטיף הסגפן פרנציסקוס הקדוש. פרנציסקוס, יליד שנת 1182, ייסד בעיר את המסדר הפרנציסקני בשנת 1208. משם הפיץ את פרשנותו ברחבי איטליה והלאה. אסיזי היא גם עיר הולדתה של אחת הקדושות החשובות של ההיסטוריה של הנצרות (מחוץ לקדושות של הברית החדשה כמובן) – קלרה הקדושה. בת זמנו של פרנציסקוס שבהשפעת הטפותיו הקימה את מסדר הנזירות הראשון בעיר שגם הוא נפוץ ברחבי העולם.

שני קדושים אלו הפכו את אסיזי לעיר הקדושה ביותר באירופה (יחדיו עם הותיקן בה פעלו פּטרוס ופּאולוס, שליחיו וממשיכי דרכו של ישו וסנטיאגו די קומפּוסטלה בגליציה ספרד, שם נקבר דייגו הקדוש, יעקב אחיו של יוחנן המטביל, אחד משליחיו של ישו). קדושתה של העיר מתבטאת היטב כמקום עליה לרגל הן בגין עוצמתה הדתית ובמוסדות הדת החשובים שבה. כנגזר מתבטאת כמקור משיכה נדיר עבור תיירים. אלו שבאים לחוות את כל הטוב האמנותי שהורעף על הקדוש הסגפן. יצירותיהם של מיטב האמנים שהפכו את העיר כולה ליצירת אמנות אחת גדולה. התיירים באים לבּזיליקה של פרנציסקוס הקדוש, בה פעל וגם נפטר הקדוש המקומי. בּזיליקה שבה כל גדולי אמני שלהי ימי-הביניים/מבשרי הרנסנס, בראשם ג'וטו די-בּונְדונֶה הענק, פיארו את קירות הבּזיליקה. הפכו אותה לבית לאחד האוספים הנדירים והחשובים בהיסטוריה של האמנות.

"נוף
נוף אסיזי

אחרי מותו של פרנציסקוס

אחרי מותם של שני הקדושים במאה ה-13, העיר הפכה למוקד עלייה לרגל לצליינים ולאמנים. אסיזי התבססה כעיר קדושה, מה שהגן עליה ממלחמות ופלישות. החסות הדתית הפכה גם לבעלת חשיבות רבה בהיסטוריה המודרנית של העיר הקטנה. בשנת 1943 עם כיבושה של איטליה על ידי גרמניה הנאצית והקמת הרפובליקה של סאלו, ממשלת הבובות הנאצית, הפכה לעיר מקלט עבור יהודים נרדפים. עם התקדמות בעלות הברית צפונה ועם האקציות ברומא ופירנצה הגיעו אל העיר המוני פליטים. ביניהם כשלוש מאות יהודים שקיבלו הגנה ומקלט במנזר סן דמיאָנו Convento di San Damiano וחייהם ניצלו. בגין פעולה הרואית זו קיבלו כמרי המנזר את אות "חסידי אומות העולם" של יד-ושם.

בשנת 1997 סבלה העיר משתי רעידות אדמה עוקבות שהובילו להרס נרחב ברחבי העיר. כולל נזק רב בבזיליקה של פרנציסקוס בקדוש, קודש הקודשים של העיר. ברעידה נפגעו חלק מהיצירות הנדירות. לאחר כמה שנים של רסטורציה הכנסייה שוב נפתחה למבקרים. כיום היא אחת הדוגמאות המאלפות לאופן שיקום מודרני ויעיל.

 

גישה לאסיזי

אסיזי ממוקמת במרחק נסיעה של חצי שעה על ה-SS75 מפֶּרוג'ה בירת מחוז אומְבְּריָה. רוב מי שמגיע לבקר בעיר מגיע כחלק מטיול במרחב המחבר את שתי אימפריות התיירות האיטלקיות – פירנצה וטוסקנה והבירה רומא. עבור מי שמתכנן טיול ברומא וטוסקנה, המעקף דרך אסיזי הוא אחד ממסלולי הטיול המומלצים ביותר באיטליה, רק בגין חובת הביקור בעיר הקדושה. אסיזי ממוקמת במרחק נסיעה של שעתיים מפירנצה ושעתיים ועשרים דקות צפונית מרומא.

אסיזי היא אינה יעד יחיד לטיול ולכן יש לשלב אותה עם מסלולים נוספים. ניתן לשלבה עם טיול בטוסקנה. העיר נמצאת במרחק נסיעה של שעה מואל דה אורצ'ה (דרומו של המחוז המופלא). או לשלבה במסלול נרחב יותר הכולל את רומא ומחוז לאציו יחדיו עם טוסקנה.

הגישה עם רכבת לעיר נוחה יחסית, העיר מחוברת ברכבות ישירות הן לרומא והן לפירנצה. תחנת הרכבת של העיר ממוקמת במרחק של חמישה קילומטרים בתוך המרחב הכפרי ממערב לגבעה עליה בנויה העיר הימי-ביניימית. החיבור בין התחנה לעיר הוא באמצעות קו האוטובוס C, שיוצא מסיפה של התחנה בתדירות גבוהה. נוסע ישירות לפּיאצָה מטֶאוטי Matteoti מעט דרומית ממרכז העיר העתיקה, בעלות של 1.3 יורו. ניתן גם לקחת מונית ישירות למרכז העיר העתיקה בעלות של 15 יורו.

הכניסה לעיר
הכניסה לעיר

חניה באסיזי

החניה באסיזי היא יחסית נוחה, בטח בהשוואה לערי התיירות המבוקשות האחרות של טוסקנה הסמוכה. אמנם העיר הקטנה היא מוקד עלייה לרגל להמוני תיירים, אך מציאת מקום חנייה באחד החניונים בתשלום בפאתי העיר העתיקה הוא יחסית קל ונוח. החניונים הנוחים ביותר נמצאים בפּיאצָה מטֶאוטי. מהם ניתן ללכת רגלית למרכזה של העיר העתיקה – פּיאצָה דל קומונֶה Piazza del Comune. במרחק הליכה של עשר דקות נוספות דרך מרכז העיר תגיעו לבּזיליקה של פרנציסקוס הקדוש. ניתן לעלות בכיכר על קו אוטובוס A, שיקרב אתכם לבּזיליקה.

חניה בתשלום ישנה גם בפּיאצָה יוניטה דל'איטליה הסמוכה לבּזיליקה של פרציסקוס הקדוש. אך שם מציאת החניה יותר אתגרית היות והמקום שמור לאוטובוסים של הטיולים המאורגנים. חניה בחינם תמצאו בחניון המוסדר הענקי הסמוך לתחנת הרכבת, ממנו כמובן יש לעלות על האוטובוס שיעלה אתכם לעיר העתיקה.

בזיליקת סן פרנציסקו
בּזיליקת סן פרנציסקו

 

אתרים ומוקדי עניין באסיזי

הבּזיליקה של פרנציסקוס הקדוש Basilica di San Francesco d'Assisi

האתר מספר אחד של מחוז אומְבְּריָה ואחד מאתרי התיירות החשובים במרכזה של איטליה. הבּזיליקה הענקית נבנתה מסביב לקברו של הקדוש פרנציסקוס, גדול בניה של אסיזי ואחד ממפתחיה החשובים של התפיסה הרוחנית של נצרות. הבּזיליקה היא יעד חשוב לעלייה לרגל לצליינים הבאים ממניעים דתיים. כמו גם ובעיקר עבור תיירים הבאים לראות את אחד מאוספי האמנות החשובים באיטליה.

אבן הפינה לבנייתה של הבּזיליקה הונחה בשנת 1228. הבּזיליקה בנויה משני חלקים, החלק הגותי, הכולל בנייה גבוהה והחלק הרומנסקי הכולל בניה רחבה ומסיבית. משהושלמה בנייתה של הבּזיליקה הוזמנו מיטב ציירי התקופה (ציירי המאות ה-13 וה-14, הידועים כפְּרוטו-רנסנס או מבשרי הרנסנס או אמני שלהי ימי-הביניים) לקשט את האתר הדתי החשוב ביותר באיטליה בתקופה זו.

בשני חלקי הבּזיליקה כמות בלתי נתפסת של פרסקאות עתיקי יומין. כולל כמה מיצירותיו הידועות ביותר של ג'וטו די-בּונְדונֶה. אל תחמיצו את הסדרה המתארת את חייו של פרנציסקוס פרי ידיהם של ג'וטו וסימונה מרטיני הענק. כמו גם את ציוריו המרהיבים של צ'ימָבּואֶה ביניהם ציור הצליבה המפורסם שבקושי שרד את שיני הזמן ורעידת האדמה של 1997. ניתן גם לראות את מה ששרד מגולת הכותרת של הבּזיליקה – הספינה המרכזית שכללה 28 פרסקאות של ג'וטו ותלמידיו. פרסקאות מרהיבים שחלקם הגדול ניזוקו ברעידת האדמה.

מחוץ לשערי הבּזיליקה נמצא קומפלקס הבניינים העתיקים המרכיבים את המנזר שנקרא על שמו של פרנציסקוס. בניינים אלו הם בעלי גוון ורדרד, בנויים מאבנים שמחצבו בהר סובָּסְיו Subasio החולש על אסיזי ממזרח. מלבד המנזר, הבניינים והרחובות בפינה הצפונית של אסיזי הם בית למוסדות המסדר הפרנציסקני.

כתובת: Piazza San Francesco

שעות פתיחה: 6:00 – 19:30

הכניסה לבזליקה סן פרנציסקו
הכניסה לבּזיליקת סן פרנציסקו

הגלריה המוניציפאלית Pinacoteca Comunale

ביציאה מהבּזיליקה של פרנציסקוס הקדוש, תלכו מעט בויה פרנציסקוס הקדוש, רחובה המרכזי של העיר. על הרחוב ממוקם אחד המוזיאונים הקטנים והמשגעים במחוז אומְבְּריָה. הגלריה המוניציפאלית ממוקמת בפּלָצו וׁאלְמָני Vallemani וכוללת יצירות נדירות שמקורן בהמוני הכנסיות והמנזרים של אסיזי. היות ומדובר ביצירות משלהי ימי-הביניים, בחלקן הגדול לא ידוע מי היוצר. מוצגות גם יצירות דתיות של ג'וטו, פֶּרוג'ינו ועוד אמנים ממחוז אומְבְּריָה.

חלק נכבד במוזיאון העירוני הקטן מוקדש לסיפור הצלתם של היהודים שמצאו מקלט בעיר בזמן האקציות הנאציות במרכזה של איטליה בשלהי שנת 1943.

כתובת: Via San Francesco 10

שעות פתיחה: 10:00 – 18:00

כרטיסים: 3 יורו, ניתן לרכוש כרטיס משולב יחדיו עם הרוקָה מָג'ורֶה ומוזיאון הפורום הרומאי ב-9 יורו, תקף לשבוע

לאתר המוזיאון הקישו כאן…

טורה דל פופולו
טורֶה דֶל פּופּולו

 

פָּלָצו דל קָפּיטָנו דל פּופּולו Palazzo del Capitano del Popolo ופּיאצָה דל קומונֶה Piazza del Comune

הפּיאצָה המרכזית של אסיזי, נבנתה על חורבת הפורום הרומאי. לאורך הכיכר בתי-קפה והיא מקום מנוחה מושלם לאלפי התיירים העייפים שכיתתו רגליהם בסמטאות העיר, מנזריה וכנסיותיה הבלתי נגמרים. הכיכר המרכזית היא בית לכמה מאתרי החובה העיקריים של אסיזי. ביניהם החפירות הארכיאולוגיות שנערכו בפורום הרומאי העתיק, מקדשה של האלה מינֶרְבָה והטורֶה דל פּופּולו – מגדל העם החולש גבוה (יחסית, 47 מטר זה גבוה למחוז אומְבְּריָה) מעל הכיכר היפה. המגדל העתיק נבנה בתחילת המאה ה-14.

הארמון שבכיכר העיר (המונח קומיונה באיטלקית משמעו ארגון המנהל שטח בנוי רציף או במילותינו – עירייה) הוא בית לקפיטן של העם שיושב בארמון הקפיטן של העם (במילותינו ראש העיר). הארמון נבנה במהלך המאה ה-13, משמש כיום כבית העירייה של אסיזי.

 

מקדש מינֶרְבָה Tempio di Minerva

בליבה של פּיאצָה דל קומונֶה, צמודה לטורה דל פּופּולו, תראו את שער הכניסה העתיק והמרהיב למה שנקרא בימינו כנסיית סנטה מריה דלה מינֶרְבָה. הכנסייה עצמה נבנתה בתחילת המאה ה-16, אך העמודים בכניסה אליה הם עמודים מקוריים מהתקופה הרומית. אז היה המקום מקדש לכבודה של אלת החוכמה מינֶרְבָה (אתנה בקאדר האלים היווני).

 

"רחובות
רחובות אסיזי

מוזיאון הפורום הרומאי

חלל תצוגה מרשים המרכז את כל הממצאים העתיקים שנמצאו בחפירות מקיפות שנערכו בפּיאצָה דל קומונֶה בתחילת המאה ה-19. הכיכר הייתה כאמור הפורום של העיר בתקופה הרומית. הגישה לחלל התת קרקעי של המוזיאון הוא דרך הקריפּטה הרומנֶסקית של מה שהייתה פעם כנסיית סן ניקולו דה פְּלָטיאָה. בניין שממוקם מעט בתוך ויה פּורְטיקי מצפון לפּיאצָה דל קומונֶה. בחלל התצוגה המרהיב שבמקור היה רחוב רומי, תמצאו פסלים, מזרקות, עבודות יד, סרקופגים ועוד.

כתובת: Via Portica 2

שעות פעילות: 10:00 – 17:00 (חורף), 10:00 – 19:00 (קיץ)

כרטיסים: מחיר מלא 5 יורו. ניתן לרכוש כרטיס משולב יחדיו עם הרוקָה מָג'ורֶה והגלריה המוניציפאלית ב-9 יורו. תקף לשבוע

 

הקתדרלה סן רופינו San Rufino

הקתדרלה של אסיזי, היא אחד הבניינים העתיקים והיפים בעיר העתיקה והיפה הזו. נבנתה בתחילת המאה ה-12. הכנסייה היא חלל מרהיב שחלקו החיצוני כמו הפנימי מלא בהמוני פסלים ותבליטים שגולפו מאבנים. הקתדרלה נבנתה סביב הקריפְּטה (חלל הקבורה) שבתוכה, שכמובן קשורה קשר אדוק לכל מה שמוכר מאסיזי. הקריפּטה הייתה המקום בו החל הקדוש פרנציסקוס בדרשותיו. בביקור בקתדרלה, אל תחמיצו את הקריפּטה, שכיום היא חלל מרשים ביותר. בו מוצבים סרקופגים רומים עתיקים עשויים משיש.

חלל הקתדרלה עצמה מלא במוצגים עתיקים מהתקופה הרומית. מוצגים שהוצבו שם עוד מימי בנייתה עת נאספו במיני חפירות מאולתרות בסביבה. ממצאים רומאים עתיקים אלו פזורים בחלל הקתדרלה יחדיו עם פרסקאות מרשימים מתקופת הרנסנס. ביניהם של פיליפּו ליפּי Lippi וג'קופּו דֶלָה קָווָארְצֶ'ה della Quercia הנהדרים.

כתובת: Piazza San Rufino 3

 

בּזיליקה סנטה קלרה Santa Chiara

הבּזיליקה על שמה של קלרה הקדושה נבנתה באמצע המאה ה-13. נבנתה כבית למסדר הקלרניסטי, המקבילה הנשית של המסדר הפרנציסקני. מתחת למזבח נמצא קברה של קלרה הקדושה, בת העיר שהלכה שבי אחרי דרשותיו של פרנציסקוס. קלרה היא הקדוש השני בחשיבותו שנולד באסיזי. בחלל הכנסייה מחזור פרסקאות המתאר את חייה של סנטה קלרה. הכניסה לבּזיליקה היא דרך פּיאצָה שנקראת על שם הכנסייה. הפּיאצָה מציעה את אחד הנופים הפנורמיים היפים על חלקה המערבי של אסיזי והמרחב הכפרי שממערב לעיר.

רוקה מגורה
החומה והמגדל ברוקָה מג'ורֶה

רוקָה מָג'ורֶה Rocca Maggiore

המצודה הענקית שחולשת במשלט מעל אסיזי, היא המקום המושלם לתצפית הנוף השלמה ביותר על העיר העתיקה. היא נבנתה במאה ה-14 כחלק ממערכת הביצורים שהגנה על העיר הקדושה. המצודה היא מקום נהדר להסתובבות רגועה בינות חומות עתיקות. את המצודה מקיפה חומה אימתנית ארוכה שבה מגדל שמירה מרשים ביותר.

ניתן ללכת לאורך החומה עד המגדל ולטפס עליו. המגדל מציע את הנוף המרשים ביותר בכל מחוז אומְבְּריָה. אל תחמיצו את תצוגת הבגדים המיוחדת בתוך החלל המרכזי של המצודה, הבגדים אותם לבשו אצילי המחוז במאות ה-13 וה-14.

כתובת: Via della Rocca

שעות פתיחה: בחודשי החורף 10:00 – 16:30. בחודש הקיץ 9:00 – 20:00. בחודשי הסתיו והאביב מ- 10:00 עד בין 17:30 ל-19:30, תלוי בחודש.

כרטיסים: 6 יורו למבוגר. ניתן לרכוש כרטיס משולב יחדיו עם הפורום הרומאי והגלריה המוניציפאלית ב-9 יורו, תקף לשבוע

סן דומיאנו
הצליבה בסן דומיאנו

 

מחוץ למרכז העיר העתיקה

מנזר סן דמיאָנו Convento San Damiano

מעט דרומית ממרכזה של אסיזי נמצא אחד המנזרים הראשונים בהיסטוריה של הנצרות. מנזר שהוקם על ידי פרנציסקוס הקדוש בתחילת המאה ה-13. המנזר הוא המקום בו קיבל פרנציסקוס את המסר מאלוהים שאמר לו לבנות עבורו מחדש את ביתו. פרנציסקוס בנה עבור האלוהים את ביתו מחדש.

המקום הפך למנזר עבור פרנציסקוס ועדת מאמיניו שהתקיימו מגידולי אדמה, חיי צניעות ואדיקות דתית. המנזר הפך לטיפוס על פיו נבנו שאר המנזרים הפרנציסקנים ברחבי איטליה ואירופה כולה. המנזר היה גם המקום בו קלרה הקדושה נפטרה בשנת 1253.

במהלך שנת 1943 המנזר היה מקום מקלט לפליטים שברחו מהקרבות מדרום לרומא, עת בעלות הברית התקדמו צפונה. בין הפליטים היו כשלוש מאות יהודים שמצאו מקלט במנזר עד לנפילתה של הרפובליקה של סאלו, משטר הבובות הנאצי שרדף את יהודי איטליה. תחת חסות המשטר הבובות, הנאצים ערכו את האקציות במהלכן נשלחו היהודים לאושוויץ דרך מחנה המעבר בפוזולי, במחוז אֶמילְיָה-רומאנה.

כתובת:  Via San Damiano 85

 

סנטה מריה דֶלי אנְגֶ'לי Santa Maria degli Angeli

ממש בגב תחנת הרכבת של אסיזי, נמצאת הכנסייה המונומנטאלית סנטה מריה דֶלי אנְגֶ'לי, בכפר שנקרא על שמה. הכנסייה נבנתה במהלך המאה ה-16 בסגנון פוסט רנסנסי, או מנייֶריסְטי. נבנתה סביב ל- Porziuncola, המקום בו החל פרנציסקוס הקדוש לתת את דרשותיו והמקום בו נפטר. סנטה מריה של המלאכים בתרגום חופשי, נפגעה ברעידת אדמה בשנת 1832. הפסדה שלה שופצה בתחילת המאה ה-20.

סנטה מריה דלי אנג'לי
סנטה מריה דֶלי אָנְגֶ'לי

שווה מאוד לקפוץ לכנסייה לכפר המקסים הסמוך לה לביקור קצר. כולל בגן המקסים הסמוך לכנסייה ושייך למנזר המדונה של הפרחים הסמוך. לכפר ישנה חשיבות מיוחדת כאמור למסדר הפרנציסקנים ומשמו נגזר שמה של עיר המלאכים – לוס אנג'לס. רבים מהמיסיונים הפרנציסקנים אימצו בשמם את אנְגֶ'לי שנגזר משם הכפר בו פעל פרנציסקוס. ביניהם המיסיונרים הפרנציסקניים הספרדים שיישבו את קליפורניה במאה ה-18. הם הקימו נקודות יישוב ראשונות בכמה ערים לאורך החוף של האוקינוס השקט. ביניהן – לוס אנג'לס על שם הכפר, סן פרנסיסקו על שם הקדוש מאסיזי, סנטה קלרה ועוד.

 

כמה זמן ומתי לבוא לאסיזי?

קשה מאוד להספיק את אסיזי ביום אחד. למרות התקווה הבלתי נגמרת של אלו שחושבים שיוכלו להגיע לעיר בהלוך חזור ברכבת מפירנצה. או אלו שחושבים שיעצרו בעיר בדרך מרומא לפירנצה. אסיזי היא עיר תיירות מאוד פופולרית, בהתאם התורים והצפיפות בכניסה לאתרים, בראשם הבּזיליקה של סן פרנציסקו יכולה להיערך זמן רב. אם אתם רוצים לחוות את אסיזי בצורה אידיאלית, יומיים יספיקו לכסות את כל אתרי החובה הרבים של העיר.

אין עונה מומלצת להגיע לאסיזי, לכל עונה ישנם היתרונות והחסרונות שלה. האקלים של מחוז אומְבְּריָה שונה משל רומא או טוסקנה, בעיקר בגין הסתיו המתון המאפשר ביקור נוח בעיר. ביקור ללא סכנת הסערות של המחוזות השכנים הנושקים לים. מזג האוויר היבשתי של המחוז גורם לכך שהקיץ בו יותר חם והחורף בו יותר קר מאשר במחוזות השכנים. אך באופן כללי פחות גשום.

הקיץ יכול להיות חם מאוד וגם עמוס בצורה קיצונית. האביב הוא זמן הביקור האידיאלי מבחינת מזג האוויר, שעות השמש ומזג האוויר הקריר (יכולים להיות ימים ממש חמים וממש קרים גם באביב). הסתיו המתון הוא לכאורה הזמן האידיאלי כי העיר ריקה מתיירים. אבל בהתאם לא כל כך מומלץ להגיע לרומא או טוסקנה בסתיו כך שהביקור יתמקד רק באסיזי ובמחוז אומְבְּריָה.

 

לינה וקניות באסיזי

ציר הקניות המרכזי של אסיזי הוא החיבור של ויה פּורְטיקָה via Portica דרך פּיאצָה דל קומונֶה לקורְסו ג'יוספּה מָזיני Mazzini. בציר זה עיקר החנויות, מסעדות ובתי-הקפה של העיר הקטנה. ישנן חנויות ומסעדות בכל רחובות העיר העתיקה. מובן מאליו שאין לצאת מאסיזי מבלי לשוטט ברחובותיה הצרים והמקסימים, כולל חווית השופינג שמציעים.

כמובן שהשופינג באסיזי זה לא השופינג בערים הגדולות והדינאמיות שבמחוזות הסמוכים. אסיזי היא עיר שעיקר כלכלתה ומקור משיכתה הם האתרים המרהיבים שבה ועיקר השופינג והמסחר מיועדים לטובת התיירים הרבים שמציפים אותה.

זריחה
שקיעה ברחובות העיר העתיקה

מרכז העיר העתיקה הוא גם בית לרובם של בתי המלון בעיר. מיקומם המרכזי של המלונות מאפשר גישה בלתי אמצעית של התייר בשעות הערב ובשעות הבוקר המוקדמות, להווייתה הנעימה של אסיזי ולאורח החיים המעט שמרני שלה. מקומות לינה זולים וחדישים יותר ממוקמים בציר שמחבר את העיר העתיקה עם תחנת הרכבת שלה ממערב – ויאלֶה פָּטְרונו ד'איטליה viale Patronno d`Italia. המיקום לאורך הציר מבטיח גישה נוחה לעיר העתיקה עם האוטובוס קו C שמחבר את העיר העתיקה עם תחנת הרכבת, מה שמנגיש בצורה מיטבית את הציר הכפרי.

 

כתיבת תגובה