בּולְצָנו

בירת איטליה האלפּינית

וולטרפלאץ
וולטרפלאץ – ליבה של בּולְצָנו ברקע הקתדרלה של העיר ומגדל הפעמון הנישא שלה

בּולְצָנו, או בּוזֶן בפי רוב תושביה אינה עיר איטלקית טיפוסית. למעשה מדובר בעיר שהיא פיוז'ן של כל מה שטוב באיטליה – החום, האוכל, הצבעים המרהיבים של אמני הפרסקו ביחד עם כל הקסם של העולם הגרמני – הגותיות, הסדר והאדיבות וצבעי השמן הכבדים.

בּולְצָנו היא המרכז העירוני הגדול והחשוב של האזור הכפרי-הררי המרהיב דרום טירול. מחוז אלפּיני זה אינו שונה בנופיו ובאופיו מביקור בשוויץ או אוסטריה אלא להיפך. היופי של הרי הדולמיטים הוא ייחודי אפילו לנופיו המרהיבים של האלפּים והמפנה הדרומי של הרכס מבטיח צילומי פנורמה מטורפים כאשר השמש מפציעה מבין העננים. עבור התייר, בּולְצָנו היא מקום מצוין לטיול כוכב באתרי הטבע של האלפּים האיטלקיים. מומלץ ללון בעיר ומשם לטפס (ברכב או ברכבל) למגוון רחב של אתרי טבע, נוף ועיירות קסומות בהרים הנישאים בקרבת העיר.

שימו לב!!! למדריך השלם לטיול בדרום טירול, הקישו כאן… 

 

גיאוגרפיה של בּולְצָנו

בּולְצָנו (Bolzano), או בּוזֶן (Bozen) כשמה הגרמני, הבירה המנהלית והעיר המרכזית של מחוז אָלְטו אָדיגֶ'ה Alto Adige (דרום טירול – Südtirol בגרמנית), היא העיר הכי פחות איטלקית באיטליה. מכנים אותה כבירת חג המולד של איטליה, זאת בגין שוק חג המולד הססגוני המתקיים בה כל שנה במהלך חודש דצמבר. שוק זה מתקיים בהתאם למסורות השווקים הצבעוניים של ערי גרמניה ואוסטריה. רובם של תושבי העיר הם דוברי גרמנית והאווירה בעיר בהתאם.

דרום טירול
היעד מספר 1 לטיולי משפחות – דרום טירול

בּולְצָנו היא עיר אלפּינית המזכירה את הערים מוקפות הפסגות המושלגות של שוויץ ואוסטריה. היא ממוקמת בצפונה של איטליה, סמוך לגבול האוסטרי. העיר מהווה צומת תחבורתי חשוב בגין קרבתה למעבר בְּרֶנֶרו (Brenero) הסמוך (בְּרֶנֶר בגרמנית), בגבול איטליה ואוסטריה. זהו נתיב התחבורה היבשתי החשוב ביותר שחוצה את רכס האלפּים. העיר ממוקמת בסמוך למקום מפגשם של שני יובלים חשובים המנקזים את מי האגן הדרומי של האלפּים אל נהר האָדיגֶ'ה. בּולְצָנו ממוקמת במקום מפגשם של נהר הטָלְפֶר (Talfer) עם נהר הריווֶלְאָאונְבָּאך (Rivelaunbach). אלו נשפכים אל נהר האָדיגֶ'ה, הנהר השני בגודלו באיטליה. כמה קילומטרים במורד הזרם דרומית לעיר.

בולצנו
בּולְצָנו וההרים סביב לה

 

היסטוריה של בּולְצָנו

העיר נוסדה על ידי הרומאים במאה הראשונה לפני הספירה. היוותה צומת תחבורה חשוב במעבר בין עמק נהר הפּו לפרובינקיות הרומיות שהוקמו מצפון לרכס הרי האלפּים, בשטחי בּוואריה של ימינו. במהלך השנים התפתחה העיר כעיר שוק חשובה. בה נפגשו סוחרים מערי רומא העתיקה וסוחרים מארצות העמים הגרמאנים מצפון לאלפּים.

לפני מלחמת העולם השנייה הייתה בּולְצָנו עיר מסחר חשובה בדרום האימפריה האוסטרו-הונגרית. עם התפרקות האימפריה בתום מלחמת העולם הראשונה, סופחה לאיטליה, יחדיו עם כל מחוז דרום טירול. בתקופת השלטון הפשיסטי עברה בּולְצָנו תהליכים של איטליזציה. תהליכים אלו כללו מתן שם איטלקי לכל המקומות והרחובות בעיר ורבים מתושבי המקום שינו את שמם לצליל איטלקי. תהליך האיטליזציה כלל גם התיישבות של איטלקים מהדרום בעיר בעידודו של המשטר הפשיסטי. ב-1938, בהסכם בין איטליה הפשיסטית וגרמניה הנאצית, הסכים היטלר לאזרח ברייך את תושבי העיר דוברי הגרמנית שסירבו להיטמע באיטליה. כשמונים אחוזים מהאוכלוסייה הגרמנית של העיר נדד צפונה ליישוב מחדש באוסטריה וגרמניה.

לאחר תום מלחמת העולם השנייה חזרו רבים מאלו שעזבו לרייך ושבו אל ביתם.

 

למה להגיע לבּולְצָנו?

בּולְצָנו היא החו"ל של האיטליה. בּולְצָנו היא הכי פחות איטליה באיטליה ולפעמים זה כייף להרגיש בחו"ל גם בחו"ל. אחרי שנהניתם מאווירה ים תיכונית חמימה ומלבבת; מכנסיות רומנסקיות אדירות ממדים; מגדולי הרנסנס והבּארוק בונציה ופירנצה; זה נהדר לעצור להתרעננות קצרה בצפון הקר ולחוש שהגעתם לאוסטריה. או לחלופין אם אתם באוסטריה ורוצים לחוש קצת מהחמימות האיטלקית, ניתן לעבור בקלות את הגבול מהטירול ולהנות מחוויה שונה.

בּולְצָנו, בניגוד בולט לשאר ערי איטליה היא עיר אנכית. ארכיטקטורה גותית מחודדת כלפי השמיים פוגשת ברקע של פסגות משוננות של הרי הדולמיטים. יחדיו משתלבות לפנורמה ייחודית ומרגשת. בּולְצָנו היא עיר אלפּינית מקסימה מוקפת נופים נדירים, אתרי טבע ייחודיים ומגוון רחב של אטרקציות הקשורות למרחב האלפּיני. העיר אטרקטיבית מאוד לטיול חורף ושלג לקראת חג המולד. כמו גם לחופשת קיץ קרירה, כפתרון נוח וזול יחסית לבריחה עם הילדים מהחום הארץ-ישראלי. בּולְצָנו וכלל מחוז דרום טירול, היא יעד נוח מאוד לטיול משפחתי. בניגוד בולט לשאר איטליה אין בה בעיות קשות של תחבורה וחנייה והיא עיר מזמינה מאוד לילדים.

 

גישה לבּולְצָנו

מיקומה הגיאוגרפי של בּולְצָנו כעיר הררית, כמו המרחק שלה מצמתי התחבורה הראשיים של עמק נהר הפּו, הופך את ההגעה אליה ליחסית לא נוחה. שדות התעופה הקרובים לעיר הם באינְסְבּרוק (אוסטריה) מצפון ווֶרונָה בדרום, מרחק של שעה וחצי עד שעתיים נסיעה ברכב או ברכבת מהעיר. בעיר שדה תעופה קטנטן וכמעט לא רלוונטי. קו רכבת נוח מחבר את בּולְצָנו עם וֶרונָה מדרום ועם אוסטריה מצפון. עדיף לשלם יותר ולנסוע ברכבת אקספרס הנוסעת בנוף משגע ומגיעה לעיר לאחר שעה וחצי של נסיעה. יתרונה של הרכבת היא בגישה הנוחה למרכז העיר. הליכה קלה של חמש דקות מהתחנה עד ליבה של העיר, כיכר וולְטֶר, הוולְטֶרְפְּלָאץ או Piazza Walther. יש לזכור כי נסיעה ברכבת מאפשרת גישה רק לעיר בּולְצָנו עצמה ולא למגוון האדיר של האטרקציות במחוז.

ולכן, מיקומה של העיר על הכביש המהיר המחבר את איטליה עם אוסטריה דרך מעבר בְּרֶנֶר, הופך את הנהיגה לדרך הנוחה ביותר גם להגיע לעיר וגם להינות מכל מה שדרום טירול יכולה להציע. באופן כללי, בּולְצָנו היא עיר מזמינה לרכב. החנייה בה יחסית קלה ומלבד כמובן בשעות העומס, אין בה עומסי תנועה חריגים. ניתן לחנות בפאתי העיר בקלות או בחניונים מוסדרים במרכזה, בסמוך לכיכר וולְטֶר.

בּולְצָנו היא עיר קטנה וכל האטרקציות והרחובות המעניינים סמוכים זה לזה. בין אם אתם לנים בעיר או רק עוצרים לביקור קצר מומלץ לתור אותה רגלית. בעיר מערך אוטובוסים מסועף שמשרת בעיקר את המקומיים. אם המלון בו אתם לנים נמצא מעט מחוץ למרכז העיר, מומלץ לברר אם ישנה תחנת אוטובוס סמוכה ולהגיע למרכז עם תחבורה ציבורית ולא עם הרכב.

ארכיטקטורה גותית בבולצאנו
ארכיטקטורה גותית בבּולְצָנו

 

מתי להגיע לבּולְצָנו?

בּולְצָנו הכי אטרקטיבית בחודש דצמבר, כאשר שוק חג המולד כמיטב המסורת הגרמאנית מתרחש בעיר. שוק זה הוא האירוע של בּולְצָנו בהא הידיעה, והוא מומלץ בחום. בימי דצמבר הקרים, כאשר שוקעת השמש סביב ארבע וחצי אחר הצהריים, העיר המקושטת נדלקת באלפי אורות מנצנצים ברחובותיה המקסימים. אורות המובילים אל הוולְטֶרְפְּלָאץ שם ממוקם השוק. השוק מושך תיירים מכל אירופה ותיירות פנים של איטלקים הבאים לחוות את הקסם והאווירה בו ססגונית והמונית. כל הוולְטֶרְפְּלָאץ מתמלא בדוכנים המציגים את סצנת לידת ישו במגוון רחב של דרכים. האוויר מתמלא בריח של ערמונים קלויים ומאפי שמרים מתקתקים.

השוק פועל החל מסוף חודש נובמבר של כל שנה. נערך יום יום במשך כל היום עד תחילת חודש ינואר. השוק אטרקטיבי לכל המשפחה, ומארגניו משקיעים מאמץ רב בליצור עניין עבור הילדים. הטמפרטורה הממוצעת בחורף בעיר היא סביב מעלה או שתיים וישנו סיכוי גבוה שהעיר תהייה מושלגת. מעבר לקסם של החורף האלפּיני המושלג, ניתן לשלב ביקור בבּולְצָנו יחדיו עם טיול סקי באחד מאתרי הסקי בהרים הסמוכים לעיר. החיסרון בהגעה לעיר בחורף, היא שלא ניתן לתייר באתרי הטבע של המחוז היות והכבישים יהיו מושלגים. גם יהיה ממש קר מחוץ לרכב המחומם וההרים יהיו אפופי ערפל. על מנת לנהוג בחלקים נכבדים של המחוז תצטרכו שרשראות מיוחדות לצמיגים, המותאמות לנהיגה בשלג.

שוק חג המולד
שוק חג המולד בשלג

למי שרוצה לברוח מהחום (האיטלקי או הישראלי) בּולְצָנו מומלצת מאוד גם בקיץ. אמנם העיר יחסית צפופה בזמן זה, אך הצפיפות אינה נוראית כמו באטרקציות הקיציות שנמצאות דרומה מהעיר כגון בלאגו די גרדה. הטמפרטורה בעיר בד"כ לא עולה על 25 מעלות והקיץ בבּולְצָנו הוא קריר ולעיתים גשום. מהווה מפלט נעים מהחום הלוהט של שאר חלקי איטליה.

עוד עונה מומלצת לביקור בעיר היא עונת האביב. מומלץ בעונה זו לבקר בעיר כחלק מטיול רכב בהרים. אז עם הפשרת השלגים הנהרות שוצפים והטבע ירוק ופורח תחת הפסגות המושלגות.

 

טיול בבּולְצָנו ואתרים מרכזיים –

פּיאצָה וולְטֶר (Waltherplatz ,Piazza Walther

בּולְצָנו היא עיר קטנה וניתן לסיים את הטיול בה ביום אחד. לכן מומלץ לחוות את בּולְצָנו בצורה נינוחה, אין מה למהר ולכתת את רגליכם בעיר. נקודת הפתיחה לטיול בעיר היא כמובן כיכר וולְטֶר. בבוקר שימשי מומלץ לפתוח את היום באחד מבתי-הקפה של הכיכר. אלו שכמיטב המסורת האירופית, מגישים קפה על שולחנות המוצבים על מדרכת הכיכר והכיסאות פונים לעבר הרחוב. בתי-קפה רבים פזורים בכיכר והישיבה מחוצה להם היא חוויה מהנה במיוחד במשך כל שעות היום.

מומלץ לשבת אל מול הפנינה של הכיכר, הקתדרלה של העיר. דוּאומו שבניגוד למקובל באיטליה, היא אינה מבנה אבן רומנסקי מלבני אלא בעלת ארכיטקטורה גותית מעודנת ואנכית. שיאה הוא מגדל הפעמון בן המאה ה-16, שגובהו 65 מטרים. הקתדרלה והמגדל משתלבים היטב עם הפסגות המרהיבות המקיפות את העיר. בשעות הבוקר, כשערפילים מכסים את הפסגות של הרי הדולמיטים, המראה כמעט מיסטי. החוויה עצמה של ישיבה בכיכר שווה את השירות הבינוני של בתי-הקפה בכיכר ואת הצפיפות. בתי-קפה, בתי מאפה ומסעדות שוות הרבה יותר נמצאות ברחבות המסתעפים מהכיכר, אך הנוף והמולת הכיכר שווים את המחיר.

אצי
שחזור מראהו של אצי איש השלג – הסלב מספר אחד של העיר

החל מסוף נובמבר הכיכר מתמלאת בדוכני שוק חג המולד המפורסם והמזוהה עם העיר במהלך פעילות השוק, שווה לבקר בה במהלך כל שעות פעילותו. הרחובות השוקקים והמעניינים של בּולְצָנו מסתעפים מפּיאצָה וולְטֶר. ברחובות אלו חנויות מקומיות, רשתות בינלאומיות, בתי-קפה ומסעדות. השיטוט ברחובותיה של בּולְצָנו הוא נעים. מומלץ בחום לקחת את הזמן ולהסתובב רגלית בצורה חופשית לפי כמות האנשים והעסקים ברחוב ולא לפי מסלול מתוכנן מראש.

 

בית-הקפה של לואקר

בהיותכם בכיכר וולְטֶר, מומלץ לבקר בחנות/בית הקפה של לואקר (Loaker), מותג השוקולד והואפל שמקורו בדרום טירול. החנות/בית-הקפה ממוקמת בסמוך לקתדרלה וישיבה בבית-הקפה מציעה נוף מקסים של הכיכר והקתדרלה. החנות היא חוויה נעימה לילדים ולילדים ברוחם. את הקפה ניתן לשלב עם קנייה של מארזים מיוחדים של וופלים וכל מיני טעמים ייחודיים שלא תמצאו בסופרמרקטים בארץ.

מוזיאון הארכאולוגיה של דרום טירול (Museo Archeologico dell'Alto Adige)

ביתו של אצי (Ötzi), איש הקרח הטירולי, האטרקציה המרכזית של המוזיאון. בקומה הראשונה של המוזיאון תמצאו את גופתו החנוטה של אצי. איש הקרח שנגלה על ידי מטיילים בהר פּונְטֶה די פינָאלֶה (Punta di Finale) באלפּים האוצֶלים (Ötztaler Alpen), סמוך לגבול בין איטליה לאוסטריה בשנת 1991. גופתו של איש הקרח נשמרה בתוך קרחון ברום של יותר משלושת אלפים מטרים. יחדיו עם ציודו ולבושו. השימור הנדיר של גופתו של אצי יחדיו עם בגדיו והציוד שנשא, מאפשר למחקר להבין רבות על איך חיו בצפונה של איטליה לפני יותר מ-5000 שנה, בתקופה הפרה היסטורית. כל הקומה הראשונה של המוזיאון מוקדשת לאצי. מרכזת את כלל המחקר שהתאפשר בגין ממצא מפתיע זה.

שאר מוצגי המוזיאון הינם ממצאים ארכיאולוגיים מתקופת הברונזה שנמצאו במחוז.

שעות פתיחה: 10:00 – 18:00, סגור בימי שני

כרטיסים: 9 יורו, מומלץ לקנות כרטיסים און ליין על מנת לוותר על התור בכניסה

כתובת: Via Museo 43

לאתר המוזיאון…

 

מנזר בבולצאנו
כנסיית הדומיניקני

כנסיית הדומיניקנים Chiesa dei Domenicani

כנסייה קטנה ומקסימה במרחק הליכה קצר מכיכר וולְטֶר. הכנסייה נבנתה במאה ה-13 ועוצבה מחדש בסוף המאה ה-15. מבחינה ארכיטקטונית היא מהדוגמאות הראשונות לארכיטקטורה גותית באזור דרום טירול. לחובבי האמנות מומלץ בחום להיכנס לתוך הכנסייה. להתרשם מהפרסקאות המקסימים המצוירים על קירותיה ותקרת המזבח, כמו התבליט המקסים של המזבח עצמו. כל יצירות האמנות בתוך הכנסייה מתוארכים למאה ה-15. פרי ידיהם של תלמידים מבית מדרשו של הצייר הפלורנטיני הנודע ג'וטו די-בּונְדונֶה, הצייר הימי-ביניימי שנודע כמבשר של הרנסנס. סגנון הפרסקאות אמנם פרה-רנסנסי איטלקי עם השפעות בּיזנטיות בולטות (כסגנון הציור של ימי-הביניים המאוחרות), אולם חדי העין יוכלו להבחין גם בהשפעות בולטות של ציור גרמאני מוקדם.

פתוח כל יום משעה 7 בבוקר ועד 19 בערב

כתובת: Piazza Domenicani

 

מוזיאון הטבע של דרום טירול Museo scienze naturali Alto Adige

מוזיאון קטן ומומלץ מאוד לילדים, פתרון נהדר ליום גשום או קר. במוזיאון ממצאים ותצוגות של הטבע האלפּיני. האטרקציה המרכזית של המוזיאון הוא ריף האלמוגים הענק והצבעוני שממוקם בתוך אקווריום, כמו חוות נמלים ענקית. המוזיאון השקיע רבות ביצירת עניין לילדים, כולל פעילויות לימודיות ומוצגים אינטראקטיביים.

כתובת: Bindergasse 1

שעות פתיחה: 10 בבוקר עד 6 בערב, כניסת קהל מתאפשרת עד חצי שעה לפני הסגירה. סגור בימי שני

מחירים: למבוגר 7 יורו, לילד 5 (ילדים מתחת לגיל 6 בחינם), מחיר משפחתי (מומלץ) 14 יורו

לאתר המוזיאון…

פאתי בולצנו
פאתי העיר לכיוון צפון

 

מחוץ לעיר

רכבל רֶנון Renon וטיול בכפרי מישור רֶנון

הרכבל ממוקם בפאתי העיר, רבע שעה הליכה מערבה מכיכר וולְטֶר. מומלץ מאוד לטפס על הרכבל שייקח אותכם במעלה ההר אל עבר העיירה סופְּרה-בּולְצָנו (אובּרְבּוזֶן בגרמנית). עיירה שנמצאת ברום של יותר מקילומטר באזור מישור הרי רֶנון (ריטנר בגרמנית) שחולש מעל בּולְצָנו מצפון-מזרח. הנסיעה עצמה היא חוויה מרהיבה. כאשר הרכבל שאורכו יותר מארבעה וחצי קילומטרים, מטפס לגובה של 950 מטר. הנוף של הדולומיטים שנשקף במהלך הנסיעה הוא עוצר נשימה וחוויתי במיוחד. אורך הנסיעה הוא 12 דקות.

אם זמנכם בידכם מומלץ לטייל בעיירה ההרית הקסומה ולעצור בה לארוחת צהריים. החוויה עצמה מעולה לילדים קטנים שייהנו עד מאוד מהמסע ברכבל לעיירה הקסומה שבראש ההר. במזג אוויר נוח מומלץ בחום לתור בפאתי העיירה בשבילים המובילים אל עבר הטבע ההררי והירוק. מומלץ לשכור אופניים ולצאת לטיול נעים בשבילים. מהעיירה נשקף נוף מרהיב של הרי הדולומיטים ממזרח.

מומלץ מאוד להגיע אל טיילת פרויד. טיילת המתחילה בפאתיה המערביים של העיירה, מרחק 10 דקות הליכה מהרכבל. מומלץ ללכת לאורכה של הטיילת בטבע הררי של האלפּים האיטלקים, דרך העיירות הציוריות של דרום טירול. תושבי עיירות אלו, ברובם דוברי גרמנית, חביבים ומזמינים וההליכה היא חוויה נעימה. הטיילת נקראת על שמו של זיגמונד פרויד, הפסיכיאטר היהודי-אוסטרי המפורסם שבילה את הקיץ של שנת 1911 בבית נופש בסופְּרה-בּולְצָנו, עת המחוז עוד היה תחת ריבונות אוסטרית. הטיילת מוליכה לעבר העיירות בסביבה ומתאימה לילדים ומבוגרים כאחד.

מחיר: כיוון אחד – 6 יורו, הלוך חזור – 10 יורו, ילדים מתחת לגיל שש נוסעים בחינם

כתובת תחנת הרכבת בבּולְצָנו: Via Renon 12, Bolzano

כתובות הרכבל באובּרְבּוזֶן (סופְּרה-בּולְצָנו): Via della Piscina 1a, Soprabolzano

מישור רנון
מישור רֶנון

קו הרכבת העתיק של רֶנון Ferrovia del Renon או ה-Rittnerbahn

אחת האטרקציות התיירותיות החביבות ביותר בדרום טירול, הוא קו הרכבת העתיק של מישור רֶנון. קו היסטורי והיום תיירותי לחלוטין, המחבר את הכפרים והעיירות של מישור רֶנון. קו המסילה מתחיל בכפר ל'אָסוּנְטָה L`Assunta ומשם ממשיך לאובּרְבּוזֶן. התחנה באובּרְבּוזֶן צמודה לתחנת הרכבל שעולה מבּולְצָנו. קו הרכבת ממשיך עד לתחנתו האחרונה בכפר קולָאלְבּו Collalbo. קו הרכבת תוכנן בתחילת המאה ה-20 על בסיס קווי הרכבת ההרריים השוויצרים. משמע מסילה צרה מאוד וקצב נסיעה איטי שמתמודד היטב עם הפרשי הגובה כמו גם תווי הדרך הפתלתלים.

קו הרכבת העתיק של מישור רנון
הריטְנֶרְבָּאן – קו הרכבת העתיק של מישור רֶנון

הנסיעה ברכבת מציע גישה בסטייל לכל הכפרים ההרריים של מישור רֶנון הגבוה. בנוסף לרכבל מדובר באחת האטרקציות המגניבות ביותר לילדים בדרום טירול. הרכבת הצרה מציעה נסיעה רגועה בנופים פנורמיים מטריפים, תצפית על העמקים שמתחת למישור ההררי. זמן הנסיעה הוא 18 דקות בלבד בין התחנה הראשונה עד האחרונה (כולל העצירות). מהירות הנסיעה לא עולה על 30 קמ"ש ואורכה רק 7 קילומטרים. עלות הנסיעה היא 3.5 יורו לכיוון אחד, 6 יורו להלוך חזור.

 

(Castel Firmiano (Schloss Sigmundskron מוזיאון ההרים של מסְנֶר (Messner)

פרויקט מרהיב של איש הרים אמיתי, ריינהולד מסְנֶר. איש שבגין אהבתו העזה לאלפּים, הקים שישה מוזיאונים ברחבי דרום טירול המוקדשים כל כולם להרים. הבסיס לפרויקט ממוקם בטירה זו, הנמצאת בפאתי בּולְצָנו, על גדתו המערבית של נהר האָדיגֶ'ה. הגישה לטירה ממרכז העיר היא דרומה על הכביש המהיר A22, ופנייה שמאלה ל-SS38, אחרי הטירה יורדים במחלף Appiano ל-SS42 ושמאלה בכיכר הבאה ב-Via Castel Firmiano. ניתן להגיע גם דרך בּולְצָנו עצמה, דרך Viale Druso.

הטירה עצמה היא מוזיאון מרהיב המציג תערוכה קבועה ותערוכות משתנות של אמנות, מוצגים ארכיאולוגים ועוד. אלו עוסקים ומוקדשים לחיים במרחב האלפּיני, הן לאנשים שחיים בו והן לטבע, לגיאולוגיה, לנופים, לחי ולצומח של המרחב ועוד. הביקור בטירה ובמוזיאון מומלץ מאוד עם ילדים גדולים, המוצגים נגישים ומרתקים וישנן הפעלות אינטראקטיביות.

כתובת: Sigmundskronerstr 53

שעות פתיחה: בחודשים מרץ עד אמצע נובמבר, 10 בבוקר עד 6 בערב, כניסת קהל מתאפשר שעה לפני הסגירה. סגור בימי שלישי

מחירים: למבוגר 12 יורו, לילד 8, מחיר משפחתי (מומלץ) 26 יורו

לאתר המוזיאון…

 

טירת רונְקולו (Castel Roncolo (Chloss Runkelstein

טירת רונְקולו, או רונְקֶלְשְטֶיין בגרמנית, היא טירה ימי-ביניימית מרהיבה הממוקמת מעט צפונה מבּולְצָנו, על הגדה המזרחית של נהר הטלְפֶר (Talfer). הגישה לטירה ברכב היא נוחה, נסיעה קצרה של 10 דקות על הכביש SSS-508, כביש הררי מקסים המטפס אל עיירות הסקי שמצפונה של העיר. ישנה חנייה נוחה בסמוך לטירה וממנה גישה מהירה עם טיפוס קל של חמש דקות אל עבר הטירה העתיקה.

הדרך הנוחה ביותר להגיע לטירה היא בהסעה מיוחדת שיוצאת מכיכר וולְטֶר. שאטל רונְקֶלְשְטֶיין, כפי שמכונה, יוצאת מכיכר וולְטֶר בכל יום בשבוע החל מ-10 בבוקר, מלבד ביום שני אז הטירה סגורה למבקרים.

לחובבי האמנות, האוצר בטירה והסיבה העיקרית לביקור בה, אלו הפרסקאות העתיקים שנשתמרו היטב על קירותיה. הפרסקאות מתוארכים למאות ה-14 וה-15. בהתאם לאופייה "החילוני" של הטירה, הציורים אינם מתארים מוטיבים דתיים (המאפיינים קירות של כנסיות וקתדרלות) אלא סצנות מחיי היומיום של האצילים שהטירה הייתה בבעלותם. סצנות מרהיבות של ריקודים וצייד, רכיבה על סוסים וטקסים עתיקים המתארים את הווי האצולה של דרום טירול בימי-הביניים.

שעות פתיחה: 10:00 – 18:00 (אפריל עד אוקטובר), 10:00 – 17:00 (נובמבר עד מרס), סגור בימי שני ובחודשי ינואר ופברואר

כרטיסים: 8 יורו למבוגר, 5.5 יורו לילדים ובני נוער, 16 יורו מחיר למשפחה

לאתר הטירה…

סביבת בולצנו
שבילי הייקינג ופסגות מערבית מבּולְצָנו

 

קניות בבּולְצָנו

רחובות הקניות העיקריים של בּולְצָנו מרוכזים במרכז העיר, צפונית לוולְטֶרְפְּלָאץ. ניתן למצוא בעיר חנויות איטלקיות ייחודיות ורשתות אופנה בינלאומיות. ההסתובבות ברחובות הקניות היא נעימה ביותר והחנויות עצמן לא עמוסות ונוחות מאוד.

Via dei Portici – מדרחוב הקניות המרכזי של העיר ממוקם מעט צפונית לכיכר וולְטֶר. נמתח מזרחה מכיכר מוניציפּיאו (Piazza del Municipio) היפה. ברחוב רשתות בינלאומיות, בתי-קפה ומסעדות. בכל הרחוב קשתות ענקיות היוצרות שתי אכסדראות בהן ממוקמות החנויות ומהוות מקלט נוח במקרה שמתחיל גשם. הרחוב עצמו אסתטי ונעים לשיטוט ולשופינג. הרחוב מתחבר לדרך המוזיאון (Via Moseo) שמובילה למוזיאון הארכיאולוגי, רחוב שגם הוא שופע בחנויות ומסעדות. המדרחוב מצטלב עם כיכר השוק המקסימה Piazza delle Erbe, שם נערך במשך כל ימות השבוע, שוק הירקות. הכיכר היא למעשה מעין רחוב מוארך משופע דוכנים של פירות טריים, פרחים, דגים, בשר, נקניקים וגבינות. מאחורי הדוכנים בתי-קפה קטנים ומקסימים ובתי מאפה. השוק בכיכר ארבה פתוח כל יום משבע בבוקר ועד שבע בערב, מלבד בשבת אז נסגר בשעה 1 בצהריים.

שוק חג המולד
קפיצה קטנה לחו"ל

בימי שלישי ושישי נערך בכיכר מוניציפּיאו שוק איכרים קטן ומגניב. השוק נפתח החל מהבוקר ונסגר בשעה 1 וחצי בצהריים. בשוק תפגשו את כל הטוב שיוגבי דרום טירול יודעים לגדל ומומלץ בחום להגיע אליו בבטן ריקה ובנפש חפצה.

לחובבי שווקי הפשפשים ושווקי השמונצ'ס, ישנם שווקים קטנים שנערכים הרחק ממרכז העיר ומומלצים רק לחובבי הדבר.

 

אאוטלטים

ישנם כמה אאוטלטים או מרכזי קניות נוחים קטנים, בקרבת מרכז העיר בּולְצָנו ולאורך הכביש המהיר. לבאים על ה-A22 מדרום מומלץ לעצור ב- Twenty, בכתובת Via G. Galilei, אאוטלט קטן או קניון בגודל בינוני שמרכז לא מעט חנויות עודפים של מותגים מוכרים במחירים נוחים. מקום נוח לעצירה לקניות, כאשר מהקניון נשקף נוף משגע לנהר ולהרים המקיפים את העמק.

 

לינה בבּולְצָנו

המלונות בתוככי בּולְצָנו ובפאתי העיר הם מלונות טובים, בטח ביחס לרמת המלונות בשאר איטליה. האווירה המלונאית בעיר היא חדשנית יחסית. החדרים נקיים מאוד ורמת השירות היא טובה וקשובה לצרכי האורחים. כשם שרמת המלונאות באיטליה עולה ככל שאתם מטפסים צפונה, אין יותר צפונה מבּולְצָנו. בעיר רמת המלונאות וגם דירות ה-AirBnB היא אחרת וטובה הרבה יותר משאר חלקיה של איטליה. יחס העלות/תועלת בבּולְצָנו הוא טוב יחסית לשאר איטליה, אמנם המלונות אינם זולים במיוחד אולם ניתן להיות בטוחים באיכותם, דבר בעל חשיבות מרובה למטיילים, במיוחד לאלו המטיילים עם המשפחה. אין צורך להשקיע מאמץ מיוחד במציאת מקום לינה, או לחפור לעומק בטריפאדוויזור או בבוקינג, כמו שמומלץ לעשות ברבים משאר חלקי הארץ. רובם המוחלט של המלונות בבּולְצָנו, הם ברמה טובה ויותר מכך.

סקי
עיירות הסקי האלפיניות

ההחלטה אם לישון במרכז העיר או בפאתי העיר מתבסס על כמה גורמים חשובים. המחיר במרכז העיר גבוה יותר, ובהתאם גם מצאי החדרים נמוך. היתרון בלינה במרכז העיר הוא כמובן טיול הערב, שמבטיח לכם גישה מהירה ונוחה אל מרכז ההתרחשות של העיר. משמע קירבה למסעדות, הפאבים ובתי-הקפה, מבלי להיות תלוי בתחבורה ציבורית, או גרוע מזה – במציאת מקום חנייה.

הערבים בשבועות לקראת חג המולד, אז פועל השוק בכיכר וולְטֶר, עמוסים במיוחד ויש להבטיח מקום לינה במלונות מרכזיים זמן רב מראש. אך יש לזכור כי עקב האווירה הייחודית של השוק, מומלץ מאוד ללון במרכז העיר.

אם עיקר הטיול שלכם, בעיקר בחודשי הקיץ, הוא טיול רכב באלפּים והעיר היא רק מקום לינה, מובן שמומלץ ללון במלון בפאתי העיר בקרבת ה-A22. מומלץ גם לבדוק אם ישנה תחבורה ציבורית נוחה מהמלון למרכז העיר, דבר שייתר את הצורך להגיע אליה עם רכב. הגם שבּולְצָנו, בניגוד בולט לשאר הערים המתויירות באיטליה, היא עיר ידידותית יחסית לרכבים, עדיין מומלץ לא לבזבז את זמן הטיול היקר על נושא החנייה והפקקים.

 

לינה מומלצת במרכז בּולְצָנו

Stadt Hotel Citta – לוקיישן לוקיישן לוקיישן!!! לא המלון הכי חדש או הכי טוב בעיר, חדרים קצת מיושנים, רמת שירות בינונית ומה שנקרא מלון באווירה של פעם. כל זה מתחוור אל מול המיקום – לב ליבה של איטליה האלפּינית, כיכר וולְטֶר. מלון שלושה כוכבים זה, מוסד ידוע ופופולארי בבּולְצָנו, נמצא בבניין היסטורי בצפונה של הכיכר, חדריו מעל בתי הקפה והמסעדות של מרכז העיר. למרות מיקומו הסופר אטרקטיבי הוא אינו יקר בצורה מיוחדת. מומלץ בחום להזמין במלון מקום מראש, במיוחד בחודש דצמבר במהלך שוק חג המולד המפורסם של העיר. למרות רמת המלון הבינונית וחדרים בסיסיים ויחסית קטנים, אם ברצונכם ללון בליבה של העיר, מלון זה הוא המקום בהא הידועה.

כתובת: Piazza Walther 21, Bolzano

רחובות בולצאנו
רחובות בּולְצָנו

לינה מומלצת לשוכרי רכב     

Four Points By Sheraton Bolzano – מלון ארבעה כוכבים, מעולה לשוכרי רכב ומשפחות. מלון חדש ומעוצב, חדרים חדישים, מרווחים ומאובזרים ונוף מקסים של הרים. מלון אידיאלי לשוכרי רכב התרים את צפון איטליה או כאלו שבדרכם לעבר מעבר בְּרֶנֶר ואוסטריה.

המלון נמצא בסמוך למחלף בּולְצָנו דרום של ה-A22, באזור מסחרי משופע במצרך איטלקי נדיר, החנייה. מומלץ לא לשלם על החנייה של מלון, אלא פשוט לחנות בקרבת מקום ברחוב, אין שום בעיה למצוא חנייה בקלות. בסביבת המלון אין אטרקציות או מסעדות ויש לנסוע לכיוון מרכז העיר. במרחק של שתי דקות הליכה מהמלון ישנה תחנת הרכבת בּולְצָנו דרום, שתיקח אותכם למרכז העיר במרחק נסיעה קצר. אולם בשעות הערב והחשיכה הרחובות ריקים והאווירה בסביבת התחנה אינה אופטימאלית, על כן מומלץ לנוע ברכב לכיוון המרכז או במוניות.

המלון אידיאלי לטיול כוכב במרחב הכפרי של המחוז, בעיקר עקב קרבתו לעורקי התחבורה המרכזיים של המחוז.

כתובת: via Bruno Buozzi 35

 

ביטחון אישי בבּולְצָנו

בּולְצָנו היא עיר בטוחה מאוד, הן במרכז העיר והן בסביבתה. אין שום צורך באמצעי ביטחון מיוחדים מלבד האמצעים הרגילים והבסיסיים. התחושה בעיר היא תחושה נוחה מאוד, הן למי שמטייל עם ילדים והן לנשים שמטיילות בגפן. כלל הטיול בדרום טירול, קרי טיול טבע באזורים ההרריים או בעיירות ובכפרים שבהרים הוא בטוח מאוד ואין שום חשש לביטחון האישי מגורמים שליליים.

כמובן שיש לנקוט זהירות בכל הנוגע לטיול בחורף, מזג האוויר בהרים שמסביב לעיר יכול להיות סוער וקפוא ולהתחלף ברגע, והכבישים עלולים להיות מסוכנים בעת נהיגה בשלג.

שטרודל
שטרודל איטלקי

 

היכן לאכול בבּולְצָנו?

חווית המזון והמשקאות בבּולְצָנו היא נהדרת ועשירה, העיר רוחשת במסעדות ובתי-קפה המציעים מגוון רחב של מאכלים ומשקאות המתאימים לכל מטרה ולכל כיס. קשה ליפול בבּולְצָנו בבחירת מקום מזון, כל המקומות מציעים בחירה טובה במחיר הוגן. ההשפעות הקולינאריות בעיר הן ייחודיות ואינן דומות לשאר חלקי איטליה. כמובן שמי שמתגעגע למטבח האיטלקי יימצא את מבוקשו במגוון רחב של בתי עסק המציעים אוכל איטלקי משביע ושווה לכל כיס. אולם ההשפעות הקולינאריות בעיר הן בדומה להרכב האתני של העיר.

המטבח הגרמני/אוסטרי שולט בעיר ביד רמה, מושפע לא מעט מהמטבח האיטלקי והשוויצרי. הפיוז'ן של המטבח הגרמני עם ההשפעות האיטלקיות הוא מרתק וטעים ואם אתם חובבי מטבח ובישול תמצאו במסעדות בּולְצָנו מקור השראה. בהתאם למסורת הגרמנית/אוסטרית, בעיר נמכרים לא מעט מותגים מקומיים של בירה, חלקם מצוינים ולא מוכרים ובהחלט שווה לנסות אותם.

בתי-הקפה בבּולְצָנו, מהווים גם כן מעין פיוז'ן לסגנון שתיית הקפה האוסטרי והאיטלקי. בתי-הקפה מציעים קפה איכותי מאוד במגוון רחב של וריאציות וסגנונות. בוויטרינה יוצגו מגוון רחב של מאפים מעולים וטארטים, בדומה לסגנון בתי הקפה של אוסטריה. כמו בכל אוסטריה מומלץ להמתיק את היום עם עוגת הזאכֶרְטורְטֶה (Sachertorte) והשטרודל ביחד עם הקפה.

יש מגוון אדיר של אפשרויות ל"אוכל רחוב" בבּולְצָנו. בכל פינה בעיר תמצאו פרצל חם ופריך, אפשר בתור מאפה בלבד או פרוס וממולא בנקניקים וגבינות כסנדוויץ". בתי המאפה הם שם דבר בבּולְצָנו, כמעט בכל פינה תמצאו בית מאפה שמציע מגוון רחב של מאפים מתוקים. לעצירה נעימה וישיבה על ספסל למנוחה, מומלץ בחום לקנות קראפְְּפֶן (Krapfen) מקומי, מעין סופגנייה אפויה לפי טעמכם, וליהנות מרגע מתוק ונעים. אפשרויות האכילה בבּולְצָנו עם ילדים הן כמעט אינסופיות. פיצריות, פסטות, מגוון אדיר של מאפים בבתי המאפה וגם בסופרים, כל אלו מאפשרים לקחת ארוחה ולמצוא מקום נעים ולעשות בו מעין פיקניק.

לאכול בבולצאנו
קולינאריה מעורבת

 

טיול עם ילדים בבּולְצָנו

בּולְצָנו היא עיר מאוד ידידותית לילדים, ובין הערים המומלצות ביותר לטיול עם ילדים, תוך שילוב טיול בעיר עם ההרים שמסביבה. האתרים והמתקנים בעיר מותאמים היטב לילדים, בכל מוזיאון בעיר ישנם הפעלות ומוצגים שהותאמו מראש לעורר עניין בילדים תוך שימוש באינטראקציה ומשחק.

בבּולְצָנו ובכל דרום טירול, הכי מומלץ לנוע עם ילדים עם רכב שכור, ניתן לשכור רכב בשדות התעופה בוֶרונָה, ונציה או אינְסְבּרוק ולנסוע לעיר. הרכב יאפשר לכם לשלב את בּולְצָנו עם טיול בהרי המחוז, וכאמור אין בעיית תנועה קשה בעיר או קושי למצוא חנייה בהשוואה לשאר הערים באיטליה.

 

 

טיפים לטיול מוצלח בבּולְצָנו

Bolzano Bozen Card

כרטיס שניתן חינם למי שמזמין לינה במספר מקומות לינה בדרום טירול. הכרטיס מקנה נסיעה חינם בתחבורה הציבורית במחוז. כמו גם כניסה חינם למספר גדול של מוזיאונים ומוקדי עניים בכל רחבי המחוז. פתרון נוח מאוד למי שמתכנן טיול של כמה ימים בדרום טירול. מומלץ במיוחד למי שמטייל עם ילדים.

 

כתיבת תגובה