ביטחון אישי ברומא – מיומנויות ודגשים

מבוא להתנהלות בטוחה ברומא

לתיירים, רומא היא עיר יחסית בטוחה. אך חובה לנקוט בכמה פעולות פשוטות על מנת להבטיח את ביטחונכם האישי ובטחון רכושכם. המכה הראשית של רומא היא נושא הכייסות וזה בהחלט נושא רלוונטי שאכן מציק ומסכן את התיירים בעיר. בדומה לברצלונה, אופן העבודה של הכייסים ברומא הוא מאוד מקצועי. מעט הזנחה של תשומת הלב ופתאום אין ארנק. כמובן שאל תישאו עמכם כסף רב בארנק, אלא כמות מוגבלת של מזומן שתספיק לכם לכל יום. ככה בכל מקרה "תגדרו" את הסיכון ואם כבר הארנק נעלם, אז לא סוף העולם (החופשה).

נוף רומאי לילי
ירח זורח מעל רומא

גידור סיכונים – מה לעשות עם דברי הערך, הארנק והדרכון?

רוב העסקים ברומא מקבלים כרטיסי אשראי בינלאומיים. אשראי הוא פתרון יעיל מאוד למניעת נשיאת מזומן (למקרה הצורך, תבררו מראש באיזה מספר טלפון מבטלים את האשראי במקרה של גניבה או אובדן). רק חשוב לסייג, כי רומא בניגוד לערים אירופאיות אחרות, פחות מפותחת בנושא. ישנן המון מסעדות ועסקים ותיקים שקצת מתקשים עם כרטיסים בינלאומיים ויקבלו רק כרטיס מקומי או מזומן. אבל ישנה מגמה ברורה של שיפור. רק אל תתלו את כל תקוותיכם בכרטיס האשראי ותצטיידו גם במזומן. אם במקרה הרע יכייסו אתכם שלא תישארו ללא אמצעי תשלום כלשהם. את המזומן כמובן יש להפריד מהארנק, להשאיר בחדר המלון או להסליק בבגדיכם.

כמובן שאת הדרכון תשאירו בבטחה בכספת במלון. למקפידים מומלץ לצלם את הדרכון הן על נייר קשיח (מומלץ לשאת את הצילום עליכם) וגם בטלפון. לאחר יש לשלוח את הצילום למייל הפרטי כך שניתן יהיה להדפיס את הצילום במקרה של גניבה. רישיון נהיגה קביל כתעודה מזהה ברומא אז עדיף לשאת אותו אתכם גם אם אין בכוונתכם לנהוג.

בכל מקרה, בצאתכם לעיר תהיו ערניים ומודעים לארנקכם או לדברי הערך שלכם. לגברים – שהארנק לא יבלוט יותר מדי בכיס (כמובן שעדיף שיונח בכיס הקדמי ולא האחורי של הג'ינס שם הוא מטרה הרבה יותר נוחה). לנשים – לא להוריד את הידיים מהתיק. אם אתן במסעדה למשל, תנסו לכרוך את רצועת הארנק ליד או לשבת על הרצועה תוך כדי הארוחה. זאת כדי שלא יהיה ניתן למשוך אותו מבלי שתשימו לב. כמובן שעדיף לצמצם כמה שיותר את נשיאת דברי הערך כגון שעונים יקרים, טבעות או תכשיטים אחרים.

קמפו די פיורי
קמְפּו די פְיורי

 

ביטחון אישי ברומא – פעולות ומניעה

באופן טבעי תיירים הם המטרה העיקרית לכייסות. לכן תנסו לא לבלוט יותר מדי בשטח בתור תיירים. תנסו להציג איזו שהוא שמץ של אוריינטציה בעודכם מסתובבים ברחובות העיר. אל תיראו מבולבלים או חסרי ביטחון כי זה בדיוק מה שהכייסים מחפשים. תבליטו את אמצעי הביטחון שאתם נוקטים על מנת לשמור על רכושכם. יד רציפה על הארנק או סיבוב רצועת התיק מתחת לכתף יעשו את העבודה. יסמלו לכייס הפוטנציאלי שמתצפת עליכם כי עדיף לו למצוא מטרה אחרת.

תפגינו ערנות לסביבה. אם אתם מזהים מישהו שמסתכל עליכם ובוחן אתכם תישירו אליו מבט באופן מופגן. זאת על מנת לסמן לו ש"עליתם" עליו. בדרך כלל הצטלבות מבטים עם מישהו חשוד, תוך שאתם מישירים מבט והוא מפנה אותו, מסמן לכייס הפוטנציאלי שעדיף לא להתעסק אתכם רק בגין שאתם עלולים לזכור את פרצופו. רק תזכרו שהאיטלקים הם עם שמאוד אוהב לבהות, אל תופתעו מכמות האנשים שיינעצו בכם מבט. בכל מקרה אין שום רע במבט צולב, זה לא מזיק.

תסתכלו תמיד סביב כאשר אתם נכנסים למסעדה או לחנות. תחפשו את אלו שהאינטואיציה שלכם מתריעה עליהם. אם העפתם מבט חושד מסביב ועיניכם עצרו על מישהו, יש לזה סיבה. התת-מודע שלכם מסמן שכדאי להיזהר ממנו (לרוב יהיה איש תמים אבל למה לקחת סיכון?).

ארנק
ארנק בולט בכיס האחורי זאת פירצה שקוראת לכייס!!!!!

 

כייסים ברומא ואיך להגן על עצמכם

שני סוגי הכייסות הנפוצים ברומא הם הכייסות השקטה (כוייסתם ואפילו לא תשימו לב עד שתנסו לשלוף את הארנק מהכיס) ושיטת הסחת הדעת. הסחת הדעת היא שיטה יעילה להפליא שעד שתתעוררו על עצמכם כבר הכול ייגמר. מישהו, לפעמים איש או אישה בוגרים ואפילו ילד או ילדה, יפנה אליכם בצורה מעט תוקפנית באיטלקית או שפה אחרת שבכל מקרה אתם לא מבינים. בשנייה שיסיח את דעתכם… יד עלומה תישלח לכיסכם. האינסטינקט הראשוני של כל תייר או כל איש בארץ זרה היא לנסות להבין מדוע "תוקפים" אותם. תוך כדי לקפוא במקום ולהזניח את ההגנה על הארנק.

השיטה הכי טובה היא פשוט להיות מוכן לזה. ברגע שמישהו פונה אליכם, לשלוח מיד יד לכיס, לפתל את הגוף והידיים ולהיות דינאמי (הקפיאה במקום היא מה שמאפשרת את פעולת שליחת היד הזרה לכיס). פעולות בלתי צפויות ואף תוקפניות מצדכם, אמורה להרתיע את מי שעומד לכייסכם ומתקרב בחסות הסחת הדעת. לאחר שיראו שלא מצליח, צמד הכייסים ימצאו כבר מטרה אחרת. הם לא ישקיעו את מרצם על מי שנראה שמעט יקשה עליהם. יש שפע של תיירים אחרים בעיר.

אחרי שכל זה נאמר, הכייסים ברומא הם בהחלט מקצוענים ומאוד קשה לזהות אותם לפני שהם פועלים. מעט כסף בארנק ומיעוט חפצי ערך בעת ההסתובבות בעיר יפתרו את הדילמה. מקסימום יכייסו לכם 50 יורו (מבאס אבל שלא יהרוס לכם את המצב רוח). כמובן שבעת הגישה למלון ומהמלון לשדה התעופה תהיו אקסטרה ערניים וממש תוקפניים. אל תתנו לאף אחד לקרצץ סביבכם ולנסות להסיח את דעתכם.

וספה
הוֶסְפָּה (צרעה) העוקצנית – אחד הסטריאוטיפים הפופולאריים

סרט איטלקי – חוטף הארנקים על הווספה

מלבד הכייסות, פעם התאפיינה רומא בשיטת חטיפת ארנק הנשים מידיהן תוך נסיעה בוֶסְפָּה. שיטה זו שהפכה למעין סטראוטיפ של רומא או דרום איטליה, כבר לא ממש רלוונטית. זאת עקב המודעות של התיירים לנושא ועקב האקט האלים שבשום פנים ואופן אינו מועדף על הכייס. העונש בגין פעולה זו הוא כבד הרבה יותר מכייסות היות ומוגדר כשוד. בכל מקרה, תהיו ערניים לנהגים על הוֶסְפָּה. תנסו לא ללכת על שפת המדרכה בסמוך לכביש אלא בחלקה הפנימי. זאת בעיקר לשם ביטחונכם הגופני שלא תחטפו איזו זפטה מוֶסְפָּה (אופן הנהיגה ברומא הוא די פרוע אז תהיו ערניים).

מלבד נושאי הכייסות, הביטחון האישי של התייר ברומא יחסית סביר. העיר בטוחה מאוד מבחינת הסתובבות, אולם תמיד כדאי להיות ערני בטח בשעות החשיכה. תנסו להימנע מרחובות ריקים (במיוחד בלילה). תסתובבו היכן שיש תנועה של אנשים וברחובות המרכזיים.

ערב ברומא
בטיחות וביטחון- אבל אל תאבדו את השלווה

איך להימנע מ"עקיצות" ברומא

בדומה לכייסות, עיקר הפשיעה כלפי התייר ברומא היא מה שניתן לכנות כפשיעה לא אלימה. עיקרה השגת כסף מהתייר בצורה של רמיה. לזכותם של הרומאים (גם הכייסים), שיטת עבודת הגניבה היא לרוב מאוד מנומסת ואין בה שמץ של אלימות, אבל עדיין מבאסת מאוד. מלבד הכייסים, רומא מלאה בנוכלים מכל סוג שעובדים בכל שיטת עקיצה שניתן לעלות על הדעת.

מלבד הנוכלות הקבועה והידועה כגון אלו שיציעו לכם דבר מה שלא ברור לכם מה מכירו (צילום עם גלדיאטור ליד הקולוסאום, פרחים במחיר מופקע לאישה בפּיאצָה דה פּופּולו ועוד ועוד) ולאחר מכן גבייה אגרסיבית של סכום מגוחך עבור השירות המפוקפק, ישנן שיטות רמיה נוספות. חלקן חוקיות אך מבאסות וחלקן ממש נוכלות על סף הפשע. כגון מחירים מופרזים בצורה קיצונית עבור מגוון רחב של דברים שהתייר צריך (רכב מושכר במחיר שחיטה, מחיר תיירים מיוחד במסעדה וכו').

תימנעו מראש מכל נציג של כל מה שקשור לעולם התיירות, זאת אם לא הזמנתם את השירות מראש. ישנם המון "מדריכי תיירים" ברומא שיציעו לכם המון כלום ושום דבר בדברי חנופה חלקלקות. תהיו מאוד לא סימפטיים לכל מי שפונה אליכם, ותנפנפו אותם ממכם מהר. ישנם המון נהגים שישדלו אתכם לנסוע איתם, ישנם נהגי מוניות שבנימוס רב יעשו לכם סיור בכל רומא. כמובן שכמעט אי אפשר להימנע מכל זה, אבל עדיין תנסו להפגין חשד בריא. תנסו ללמוד מראש מסלולים ואל תפחדו מנהג המונית או מ"מדריכי התיירים". לרוב קצת עימות והם מתקפלים (או ממש נעלבים ועושים סצנה) אבל לפחות יורדים ממכם והולכים לעקוץ מישהו אחר.

הקולוסאום
תזכרו שצילום תמים עם גלדיאטור בכניסה לקולוסאום עולה 20 יורו במקרה הטוב

 

Dirty business in Rome – מלכודות התיירים של רומא

תחום העסקים ברומא אינו נקי לחלוטין גם כן ממיני עקיצות ורמאויות. ישנן מסעדות שיגבו מכם דמי שולחן, יש כאלו שיגבו כסף על הלחם גם אם לא נגעתם בו ועוד, אך כל אלו בקטנה. ישנם המון עסקים שעובדים בשיטת מכירה אגרסיבית שממש דופקת את התייר. כגון חברות השכרת רכב מקומיות, או חברות המציעות טיולים מודרכים. הפתרון הכי טוב לכל אלו (ותמיד תמיד מומלץ), להכין הכול מראש. אל תשכרו את הרכב ברומא אלא כבר תזמינו רכב שכור בארץ. כמו גם לא להזמין טיולים מודרכים ברומא אלא כבר לסדר את כל הטיולים מהארץ. בנוגע לכל שאר העקיצות, תנסו פשוט להימנע מליפול לטלפיים הנחמדות של הנוכל ותלכו על בטוח. המלצות מראש על מסעדות בחיפוש אינטרנטי לרוב ינפו את המסעדות שמתנהגות רע לתייר.

ישנן עוד שיטות שוד וכייסות ברומא. שיטה ידועה היא ההתחזות לשוטרים, לרוב לשם בדיקה שגרתית ולמעשה על מנת לקחת לכם את הארנק. אם שוטרים עוצרים אתכם ללא סיבה, תהיו מאוד חשדניים כלפיהם. אך היות ויש מצב שאלו באמת שוטרים, אל תהיו תוקפניים. אך תפגינו את חשדכם בנימוס ותבקשו תעודה מזהה מהשוטר. תתנגדו לבקשה לא חוקית בעליל של למסור את הארנק (חובה רק לתת תעודת זהות) ותנסו שיהיו עדים (תפנו לנציגי המלון או אפילו מקומיים ברחוב שלכאורה יעזרו בתרגום אך למעשה יסתכלו על המתרחש), לרוב עדים מאוד מרתיעים את השודדים והם ייסוגו.

אם שכרתם רכב ברומא (למה שתעשו את הדבר הנוראי הזה?), לא להשאיר מזוודות ברכב ללא השגחה. זאת היות ובהחלט פורצים שם לרכבים של חברות השכרה.