מחוז ליגוּרְיָה – הרִיבִייֶרָה האיטלקית

ורנצה
וָרָנֶצֶה אחד מחמשת כפרי צ'ינְקְווה טֶרֶה המופלאים

הרִיבִייֶרָה הליגוּרית היא המקור של המונח הגנרי רִיבִייֶרָה (Rivea בליגוּרית עתיקה משמע קו חוף). מליגוּרית המונח צמח לתאר קו חוף לנופש, בו מלונות, מתקני נופש וטיילות. אז עם כל הכבוד לחיקוי הצרפתי, אין שום דבר שמשתווה למקור!!

מחוז ליגוּרְיָה הוא המחוז הדרום איטלקי ביותר בצפונה של איטליה. לאורך קו החוף הנהדר והאינסופי של המחוז (יותר משלוש מאות קילומטרים של חופי רחצה מלֶרִיצִ'י ולָה סְפֶּצְיָה במזרח ועד סן רֶמו ווֶנְטימיגְלִיָה במערב) תמצאו אינסוף טיילות הנושקות לחופים תוססים הנושקים בעצמם לים טורקיז יפה עד כאב. כמו גם כפרים צבועים פסטל הנתלים על מצוקים הנשפכים אל הים. הרִיבִייֶרָה האיטלקית היא מעין חזרה לקווי החוף הים תיכוניים של דרומה של איטליה. הכפרים והעיירות של המחוז הם מראה צפונית של החוף האָמָלְפיטָאני, אך בלי הרעות החולות של מחוז קָמְפָּנְיָה הדרומי. האוכל במחוז הוא אוכל איטלקי קלאסי. המחוז הוא שהביא לנו את הפוּקָצ'ות הנטבלות בשמן הזית הפירותי המיוחד שמיוצר במחוז, כמו גם את ממרח הפֶּסְטו הסופר ריחני. ליגוּרְיה והרִיבִייֶרָה האיטלקית היא הבירה הבלתי מעורערת של תיירות הנופש באיטליה, מהצד היותר יוקרתי שלה.

שימו לב!!! למדריך השלם לגֶנואָה בירת הרִיבִייֶרָה, הקישו כאן…

כל מה שצריך לדעת על ביקור בסן רֶמו, הקישו כאן…

למדריך השלם לביקור בחמשת הכפרים המרהיבים של צ'ינְקְווָה טֶרֶה, הקישו כאן…

דף זה מרחיב על המרחב הכפרי ועיירות החוף של המחוז הקסום…

 

גיאוגרפיה של מחוז ליגוּרְיָה

צורת מחוז ליגוּרְיָה היא של חצי סהר הנמתח על רצועת החוף של הים הליגוּרי. נמתח מקו החוף הטוסְקָני בקרבת העיר פּיזה ועד גבול צרפת (הרִיבִייֶרָה הצרפתית – חבל פּרובָאנְס). המחוז גובל ברכסי הרים נמוכים של דרום מחוז לומְבָּרְדיה במזרח ובאלפּים הליגוּרים שמעבר אליהם מחוז פּייֶמונְטֶה במערב. רובן של הערים ממקומות לאורך החוף, בהן אינספור עיירות נופש שיוצרות את המושג התיירותי המופלא – הרִיבִייֶרָה האיטלקית. בירת המחוז היא העיר גֶנואָה, אחת הערים הגדולות באיטליה ולמעשה המרכז העירוני הגדול היחידי במחוז.

מצודה בפורטוונרה
כנסיית סן פּייטְרו Chiesa di San Pietro בקצה הכף של פּורְטו וֶנֶרֶה

לאורך המחוז קו חוף מפורץ של כמעט 350 קילומטרים. הרִיבִייֶרָה האיטלקית מחולקת לשניים – חלקה המערבי (נפות אימְפֶריָה וסָבונָה) מכונות הרִיבִייֶרָה הפּונֶנְטית Ponente Riviera; חלקה המזרחי (נפות גֶנואָה ולָה סְפֶּצְיָה) מכונות הרִיבִייֶרָה הלֶבָנְטינית Levante Riviera (הרִיבִייֶרָה המזרחית). קו הגבול היא העיירה וולְטְרִי Voltri מעט מערבית מגֶנואָה, היכן שהקשת של המחוז מגיע לנקודת השבירה שלה. הרִיבִייֶרָה המערבית מתאפיינת בעיירות נופש בעלות חוף רחב ונוח עם טיילות מקסימות לאורכן. הרִיבִייֶרָה המזרחית מתאפיינת בקו חוף מפורץ ודרמטי שבינות הצוקים נבנו הכפרים. ברִיבִייֶרָה המזרחית כמה עיירות וכפרים שאסור בשום אופן להחמיץ, כגון כפרי צ'ינְקְווָה טֶרֶה, קאמולי ופּורְטופינו.

 

גישה לרִיבִייֶרָה האיטלקית

למרות שגֶנואָה היא העיר הגדולה והחשובה במחוז, הגישה אליה מעט בעייתית. בעיר שדה תעופה קטן (על שם כּריסטופר קולומבּוּס בן העיר) שהדרך העיקרית להגיע אליו היא בטרנספר ברומא. לרוב מי שיגיע למחוז יטייל באחת הרִיבִייֶרות כאשר הגישה למחוז עצמו תיעשה לרוב מטוסקנה, ממילאנו או אפילו מחבל פּרובאנס בצרפת. מי שיטייל בצ'ינְקְווָה טֶרֶה ובעיירות החוף המזרחיות, לרוב יגיע ברכב או רכבת מכיוון טוסקנה. קו הרכבת שמחבר את פּיזה עם גֶנואָה ולאחר מכן ממשיך לאורך החוף עד לצרפת (מקביל לאוטוסטרדה A80) הוא הדרך הנוחה ביותר להגיע לערים, עיירות והכפרים הנדירים שלאורך החוף. בפּיזה ישנו שדה גדול יחסית שניתן להגיע אליו בקלות מישראל.

הגישה אל צידו המערבי של המחוז לרוב יעשה דרך הגבול הצרפתי. שדה התעופה של ניס משרת היטב את ערי הרִיבִייֶרָה המערבית בראשן סן רֶמו, מחובר בקו רכבת ובאוטוסטראדה, בזמן נסיעה של פחות משעה. הגישה לגֶנואָה עצמה תיעשה לרוב משדות התעופה המרכזיים של מילאנו, קצת יותר משעתיים נסיעה מצפון.

הסירות בלריצי
הסירות בלֶרִיצִ'י

 

מתי לבוא לרִיבִייֶרָה האיטלקית?

הרִיבִייֶרָה האיטלקית פעילה בעיקר בתקופת הקיץ. בקיץ ערי החוף שוקקות בתיירים, החופים מלאים במשתזפים והטיילות עמוסות בסועדים. האווירה הקיצית של המחוז היא חוויה נדירה ביותר, כוללת המוני תיירים מצרפת וארצות אירופה האחרות. אלו מגיעים בהמוניהם למחוז שבאופן מפתיע כמעט ואינו גשום בעונה החמה. למרות שהקיץ היא העונה העמוסה ביותר, ישנו מרחב רב בעיירות הנופש. ניתן בקלות למצוא מקום לינה והחופים (בעיקר בחלקה המערבי של הרִיבִייֶרָה) לרוב אינם חנוקים.

מי שלא בא לבטן-גב או לנופש קיצי, יכול להגיע למחוז במשך כל השנה. עיקר אתרי התיירות ומוקדי העניין מרוכזים מגֶנואָה מזרחה, כאשר ממערב מדובר בעיקר בעיירות וערי נופש. קו החוף ממזרח לגֶנואָה מתאפיין בתצורות נוף דרמטיות ובכפרים בלתי נשכחים.

קאמולי
אור השמש השוקעת על בתיה של קאמולי

 

נופש בטן-גב

נופש ברִיבִייֶרָה האיטלקית הוא פתרון קיצי נהדר עבור מי שמחפש את הבטן-גב הנינוח ואת בילויי הערב הנגזרים. לאורך הרִיבִייֶרָה אינספור עיירות, כפרים וערי נופש מהמעלה הראשונה. בכל מקום ישנם מתקני תיירות נהדרים, כגון טיילת עמוסת עסקים, רצועות של בתי-מלון וכמובן שפע של חופים מרהיבים ביופיים. אמנם מתקני המלונאות ברִיבִייֶרָה הוא מעט מיושן (כמו בכל איטליה) אך אי אפשר לקחת מערי הנופש את השארם והסטייל. היות ומיקום המלון לאורך החוף אינו נושא קריטי, פשוט תיכנסו לאתרי מלנות ותמצאו את הדיל הטוב ביותר לאורך החוף. כל כפר, עיירה ועיר מציעים את הדיל האלמותי של הרִיבִייֶרָה – מלון, טיילת תוססת וקו חוף משגע.

חופי הריביירה
חופי הריבִייֶרָה הלבנטינית – סלע ענק בחוף הרחצה של מונְטֶרוסו אָל מָארֶה הצפוני מכפרי צ'ינְקְווָה טֶרֶה

 

טיול ברִיבִייֶרָה האיטלקית

מי שמגיע לרִיבִייֶרָה לטיול יבש או שרוצה לשלב טיול עם נופש, זכה באחד המחוזות הנוחים ביותר לתכנון טיול קל ויעיל להפליא. הגיאוגרפיה הפשוטה של המחוז – קו חוף ארוך ורציף, שלאורכו כביש מהיר וקו מסילה שעוצר בכל חור, יוצרים תכנון טיול לינארי (מי שרוצה לחוות את כל קו הרִיבִייֶרָה, שיתחיל בטוסקנה ויסיים בניס שבצרפת, או להיפך). ניתן לתכנן טיול ברכב שכולל עצירות בכל האתרים על החוף. כמו גם לטפס אל האתרים בהרים שמעל קו החוף. במחוז אין בעיית חניה מיוחדת (אפילו בגֶנואָה… למרות שעדיף לא להיכנס אליה עם רכב). ניתן לחנות בקלות בחופי הרחצה ובקרבת מרכזי הערים העתיקות. כך ניתן לתכנן טיול רכב שכולל גמיעת מרחק ועצירה בחוף אחר כל יום. רק חשוב לזכור שכפרי צ'ינְקְווָה טֶרֶה אינם נגישים ברכב אלא רק ברכבת.

כפרי צ'ינְקְווָה טֶרֶה כמו גם הכפרים ליד רָאפָּאלו (פּורְטופינו וקאמולי), גֶנואָה וסן רֶמו, כולם נגישים בקלות ברכבת. טיול בקפיצה מהרכבת (טריינהופּינג), הוא נוח להפליא במחוז. כל האתרים האטרקטיביים לאורך החוף נגישים ברכבת. התחנות ממוקמות בקרבת גלעין העיר העתיק וניתן בקלות לתכנן טיול המתבסס על נסיעה ברכבת מעיירה לעיירה. עקב ניתוקה היחסי קשה לשלב טיול במחוז יחדיו עם מחוזות או ערים אטרקטיביות אחרות באיטליה. אפשר לשלב טיול ברִיבִייֶרָה המזרחית (פּורְטו וֶנֶרֶה, לֶרִיצִ'י והכפרים הקסומים של צ'ינְקְווָה טֶרֶה) יחדיו עם טוסקנה הסופר עמוסה. אפשר לטייל בריבְייֶרָה המערבית יחדיו עם טיול בחבל פּרובאנס שבצרפת. ניתן לשלב קפיצה ליום או יומיים לגֶנואָה, כנלווה חביב במיוחד לטיול אורבאני בטורינו או מילאנו הסמוכות.

וינטימגליה
וֶנְטימיגְלִיָה – מעבר לרכס הרִיבִייֶרָה המתחרה – הרִיבִייֶרָה הצרפתית

 

אתרים ומוקדי עניין ברִיבִייֶרָה האיטלקית (החוף הליגוּרי)

 

בין סן רֶמו לגבול הצרפתי

וֶנְטימיגְלִיָה Ventimiglia

כשם שבּולְצָנו היא החו"ל האוסטרי של איטליה, טְריאֶסְטָה היא הכי קרוב שתגיעו למזרח אירופה ווָאל דֶ'אוסְטה היא בכלל שוויץ, וֶנְטימיגְלִיָה היא טעימה מצרפת. עיר הגבול הקטנה ממוקמת במרחק של חמש דקות נסיעה מהגבול הצרפתי (העיר מֶנְטון) ופחות מחצי שעה נסיעה ממונאקו.

וֶנְטימיגְלִיָה היא עיר רִיבִייֶרָה קלאסית. קצת בתים, טיילת רחבה המלאה בכל מה שהתייר צריך. זאת כרקע למרחב אינסופי של קו חוף רחב הנושק למי הטורקיז של הים הליגוּרי. הנופש בעיר הוא מושלם למי שרוצה לנוח מהצפיפות והסטייל של סן רֶמו ורק לחוות את השקט שהחוף והים מציעים.

בוֶנְטימיגְלִיָה מתגוררים כעשרים וחמישה אלף תושבים. העיר הקטנה שוכנת לגדות נהר הרויָה Roya הרחב הזורם במדרון תלול מהרי האלפּים. קרבתה לגבול הצרפתי (והיותה חביבה יותר לארנק מהעיירות והערים היוקרתיות שמעבר לגבול), הופכים אותה לעיר כמעט צרפתית. וֶנְטימיגְלִיָה היא אתר נופש אהוד במיוחד על נופשים צרפתים במהלך הסזון.

מרכז העיר הקטנטן הוא עתיק במיוחד, ישנם בו בתים עתיקים שנבנו לפני יותר מאלף שנים ועודם עומדים על תילם. גלעין העיר העתיק ממוקם בגדה המערבית של הנהר, על גבעה המתרוממת מעט מעל קו החוף. צאו לטיול נעים בסמטאות היפות של העיר העתיקה. תמצאו שם כנסיות עתיקות במיוחד, פּיאצות קטנות וציוריות וכמובן חנויות, מאפיות ומסעדות להן ניחוח יותר צרפתי מאשר איטלקי.

 

וֶנְטימיגְלִיָה
נהר הרויה בוֶנְטימיגְלִיָה

בּאלְצִי רוסי Balzi Rossi

מוֶנְטימיגְלִיָה תיסעו עד לגבול הצרפתי שם תמצאו את המוזיאון של מערות בּאלְצִי רוסי Balzi Rossi. במערות אלו, בצוקי גיר מעל קו החוף, התגוררו אנשי מערות ניאנדרטליים שהשאירו אחריהם לא מעט ממצאים ארכיאולוגיים מרתקים. במערות תמצאו קברים עתיקים ומקושטים, ובמוזיאון שבמקום תראו את מה שנמצא בחפירות שנערכו במערות. במוזיאון אוסף מרשים של פסלוני פריון, אבנים משוננות שהיו ראש לחנית וכלי עבודה פרימיטיביים המתוארכים לרבבות שנים מלפני הספירה.

 

וילה האנְבֶּרי Villa Hanbury

צמוד למערות הניאנדרטליים נמצאת וילה האנְבֶּרי Villa Hanbury והגנים המקסימים שמסביבה. הווילה של הבוטנאי האנגלי תומס האנְבֶּרי הפכה לאחד מהגנים הבוטניים היפים ביותר בכל איטליה. האנְבֶּרי ייבא לאיטליה המוני זנים של עצים טרופיים, מתוך מחשבה להביא את הצמחייה הטרופית לאירופה, תוך ניצול מזג האוויר החם של הרִיבִייֶרָה האיטלקית. בגנים אלפי סוגי עצים של אקלים חם ולח. הגנים המטופחים נמתחים סביב לווילה ועד לחוף הים הליגוּרי. מציעים המון שבילי הליכה מקסימים לצל עצים שחלקם נדירים ביותר.

 

דולְצֶ'אָקְווָה Dolceacqua

בנסיעה של עשרים דקות מוֶנְטימיגְלִיָה במעלה נתיבו של הנהר נֶרְבִיָה Nervia, תגיעו אל הכפר היפייפה דולְצֶ'אָקְווָה. הכפר העתיק הוא פנינה תיירותית קסומה, בנוי על גדותיו של הנֶרְבִיָה, בחלקו ההררי והגועש של הנהר. לב הכפר הוא הפּונְטֶה וֶקְיו Ponte Vecchio (הגשר הישן). גשר הולכי רגל עתיק יומין העשוי מאבן. גשר שמחבר את שני חלקי הכפר הנפרדים.

צאו לטיול עמוק בתוך הסמטאות האפלות של חלקו המזרחי של הכפר, לרגלי המצודה ההרוסה של שושלת דוריה מגֶנואָה. שני מגדלי השמירה הענקיים של המצודה חולשים על הכפר כולו. כשתרדו מהמצודה, עיניכם כבר יתרגלו לחשיכה ברחובות הסוּפר צרים. תגששו בדרכיכם בחושך עד שתסתנוורו מאור השמש בהגיעכם אל הגשר. הכפר עצמו מאוד פופולרי על תיירים והסמטאות ממש צרות. אז קחו בחשבון שהטיול בסמטאות הצמודים למצודה יצריך המון הצמדות לקירות על מנת לאפשר מעבר למי שבא מולכם.

המקטע המערבי כמו גם גדות הנהר, כולל רחובות מעט יותר רחבים בהם יש גם אור שמש. כמו גם פּיאצות קסומות בהן מסעדות ובתי-קפה מקסימים. אלו מציעים נוף נדיר לנהר, לבתי הכפר העתיקים וכמובן למצודה הימי-ביניימית בה התגוררה משפחת דוריה, שליטי גֶנואָה במהלך המאה ה-16.

דולצ'אקווה
דולְצֶ'אָקְווָה – מצודת דוריה והגשר הישן מעל נהר הנֶרְבִיָה

סֶבּורְגָה Seborga

מזרחה מוֶנְטימיגְלִיָה תטפסו על ההרים הנמוכים והמיוערים שבקרבת קו החוף, הרי האלפּים הליגוּריים. הרכס הנמוך יחסית המבשר את ההתרוממות האלפּינית האדירה שמצפון לו. תגיעו אל הכפר הקטן סֶבּורְגָה שנמצא בינות אותם הרים מיוערים, פנינה ימי-ביניימית הררית סופר קסומה. הכפר הקטנטן הוא אטרקציה מאוד פופולארית על תיירים המציפים אותו בהמוניהם. כל יום רגיל יש בערך פי שניים תיירים בכפר מאשר תושבים.

ההרים מעל החוף
הכפרים ההריים מעל קו חוף

עיקר האטרקציה בכפר היא הרצון של כמה מאות תושביו להתנתק מאיטליה. בכך להחיות את המסורת העתיקה של השלטון העצמי שאפיינה את רוב ערי וכפרי איטליה עד המאה ה-19. לכפר יש סממני עצמאות, סמליים בעיקרם, שנהיו חביבים מאוד על התיירים (עבור כל אלו שלסמן V על הותיקן וסן מרינו כעוד מדינות בהן ביקרו, עושה להם את החופשה). בשנות השישים של המאה העשרים ג'יורג'יו קארְבּונֶה Carbone, מי שעמד בראש איגוד מגדלי הפרחים בכפר, הכריז על עצמו כנסיך סֶבּורְגָה. תחתיו הכריז הכפר על עצמאות (סמלית) כממלכה הנפרדת מהרפובליקה האיטלקית. מהלך זה של הקמת מדינת מיקרו היה חלק מהאופנה של שנות השישים והשבעים שכלל שלל הכרזת עצמאות של כל מיני קהילות ברחבי העולם המערבי (מדינת אכזיב של סוף שנות השבעים היא הנציגות הישראלית לאותה האופנה).

הסיבה להגיע אל הכפר, הוא מקבץ הבתים העתיקים שמסביב לפּיאצָה סן מרְטינו הקטנה והחנוקה. אחת הכיכרות הקטנות והיפות ביותר בכל איטליה. פּיאצָה מינאטורית מוקפת באכסדראות עתיקות יומין ופסדה של כנסייה המקושטת בפרסקאות עתיקים. מהכיכר צאו לטיול בסמטאות הצרות של הכפר, שלא התפתח כבר יותר מאלף שנים. מפאתי הכפר נוף פנורמי מרהיב על ההרים וקו החוף הליגוּרי.

 

סן רֶמו Sanremo

עיר הנופש הכי וינטג' של איטליה המודרנית. סן רֶמו היפה, בירתה של הרִיבִייֶרָה האיטלקית, שם שהוא מותג של מושגי הגלאם של שנות השישים של המאה העשרים. העיר שנודעה בגין פסטיבל הזמר ההיסטורי שלה, האבא של תחרות האירוויזיון. תחרות מיתית שממנה צמח הצליל האיטלקי המסתלסל. העיר שהיא לב הפנטזיה על קו החוף מפוצץ הסטייל בו משתזפות בסגנון אירופאי כל גדולות היבשת של פעם. הפסטיבל עודנו מתקיים בעיר במהלך חודש פברואר. בעיר מתקיים גם שוק פרחים מפורסם ואטרקטיבי בקורסו גאריבָּלְדי, לא רחוק מהטיילת. שוק שמתקיים מחודשי האביב עד חודש אוקטובר.

כיום סן רֶמו היא עיר חוף מקסימה, מלאה בבתי מלון הפזורים לאורך קו החוף והטיילת. עיר קטנה בת 60 אלף תושבים שנראה כמו שקפאה בזמן. נותרה אחת הדוגמאות לאיטליה הקסומה והמעורערת של פוסט מלחמת העולם השנייה. לסן רֶמו קו חוף מטמטם וארוך עד האופק. בו אינסוף שמשיות וכסאות ים לרווחת אינסוף הנופשים הבאים לחוות את הרִיבִייֶרָה הנהדרת…

למדריך השלם לביקור בסן רֶמו…

סן רמו
סן רֶמו

 

בין סן רֶמו לגֶנואָה

בּוּסָאנָה וֶקְיָה Bussana Vecchia

בנסיעה של רבע שעה ממרכז סן רֶמו, נמצא אחת המקומות המורבידיים והמוזרים ביותר באיטליה. בּוּסָאנָה וֶקְיָה היא למעשה עיירת רפאים, שרידים של ישוב עתיק ומקסים שננטש בשנת 1887. תושביו נטשוהו עקב ההרס שנגרם מרעידת אדמה חזקה שפגעה בו. כיום הרחובות והבתים הנטושים של העיירה הפכו לאתר תיירות פופולרי ולא מעט תיירים מחיים את המקום.

בשנות השישים קבוצה של אמנים נכנסו לעיירה הנטושה, שיפצו כמה בתים והפכו אותם לגלריות ומקום יצירה אטרקטיבי. אמנם בבתים המטים ליפול כמעט ואינם מתגוררים אנשים, אבל הגלריות, כמו גם אירועי האמנות והקונצרטים שמתקיימים בעיר הנטושה, מעט החיוה ומהווים קונטרסט למוות וההרס שגרמה רעידת האדמה.

 

סמטאות אלבנגה
סמטאות צֶ'רְבו

אימְפֶריָה Imperia

אימְפֶריָה היא עיר חוף ונמל חביבה על גדות נהר האימְפֶּרו. העיר היא בירת הנפה החולשת על חלקו המערבי של מחוז ליגוּרְיָה. אימְפֶריָה היא עיר רִיבִייֶרָה טיפוסית, מתגוררים בה ארבעים אלף תושבים. העיר אינה בגדר ביקור חובה במחוז ליגוּרְיָה, אלא רק כמקום עצירה קצר למרחב עירוני, אם קצת התגעגעתם לשופינג וקצת ציוויליזציה מודרנית. בעיר כמה נמלים שונים, כולל מרינה, נמל מסחרי קטן ונמל דיג. בפרברי העיר, לאורך החוף ישנן רצועות של בתי מלון, טיילת וחופי רחצה נחמדים.

מרכז העיר היא פּיאצָה דָנְטֶה הבּארוקית, ממנה יוצאים שישה רחובות רחבים מלאים בחנויות. הרחוב הראשי הוא ויה אוּרָלְיָה via Aurelia, רחוב שופינג לא רע בכלל. בניגוד לערי המחוז האחרות, לעיר עצמה אין מרכז עתיק. גלעין העיר ההיסטורי ממוקם בפּורט מאוּריציו, מעט דרומית מהעיר החדשה.

 

צֶ'רְבו Cervo

בנסיעה של רבע שעה מזרחית מאימְפֶריָה, תגיעו אל הכפר העתיק והמקסים צֶ'רְבו. אם בא לכם לשלב נופש קיצי על החוף, עם רקע של כפר עתיק המתנשא בגבכם, צֶ'רְבו היא המקום המושלם לכך. הכפר העתיק מתנשא על גבעה מעל קו החוף. תמצאו בו את כל הטוב של איטליה הישנה, איטליה הרומנטית והפוטוגנית של ימי-הביניים יחדיו עם כל הטוב של הנופש האיטלקי המודרני.

צאו לסיבוב על הכפר העתיק שעל הגבעה. בו סמטאות רומנטיות, בתי-קפה קטנים והמון אווירה נהדרת. על הכפר חולשת המצודה העתיקה Castello dei Clavesana. מתחת לגבעה עליה בנוי הכפר העתיק, רצועת חוף וטיילת. טיילת הנמתחת מערבה עד העיר דיאָנו מָרינָה Diano Marina הסמוכה והמון אתרי קאמפינג לרווחת אלו שרוצים לישון על החוף.

 

אָלָסְיו Alassio

בדרך מאימְפֶריָה לאָלְבֶּנְגָה על קו החוף הליגוּרי, תגיעו לאחת מערי הנופש הקלאסיות של הרִיבִייֶרָה. אָלָסְיו בנויה בצורה כמעט מושלמת כעיר נופש, בלי יותר מדי בלגנים והסחות דעת – כמה שורות בתים לתוך הארץ, טיילת ארוכה ועמוסה בכל מה שנופש בטן-הגב צריך כתמיכה ליום רביצה נעים, וחוף רחצה ארוך ומאובזר. בתי העיר מהווים תפאורה שקטה מקסימה בגבו של מי שרובץ כל היום בשמש. בלב הטיילת דק ארוך שנמתח עמוק אל תוך הים. דק בו תהיו עדים לאחת השקיעות היפות ביותר ברִיבִייֶרָה.

שלושת המגדלים באלבנגה
שלושת המגדלים בסמוך לדוּאומו של אָלְבֶּנְגָה

אָלְבֶּנְגָה Albenga

אָלְבֶּנְגָה היא אחת הערים העתיקות ביותר בריבְייֶרָה. העיר הוקמה כבית לשבט ליגוּרי ששלט ממנה על קו החוף עד סן רֶמו. במלחמה הפונית השניה, במאה השניה לפני הספירה, כרתה העיר ברית עם קרתגו כנגד האימְפֶריָה הרומית. כתגובה, הפכו הרומאים את העיר לעיר רומית מלאה ומחקו את סממני התרבות הליגוּרית הקֶלְטית. כיום אָלְבֶּנְגָה היא עיר חוף קטנה עם מרכז עתיק לגדת שפך נהר הצֶ'טְנָה Cetna, מתגוררים בה כעשרים וחמישה אלף תושבים.

רחוב עתיק באלבנגה
רחוב עתיק באָלְבֶּנְגָה

בקרבת העיר, על שפך הנהר ועל רצועת החוף, טיילות, בתי מלון וחופי רחצה, כיאה לרִיבִייֶרָה האיטלקית. המרכז העתיק של העיר ידוע בגין שלושת המגדלים העתיקים הסמוכים לקתדרלה, ידועים כמגדלי אָלְבֶּנְגָה.

 

מערות טויְרָאנו Grotte di Toirano

כעשרים דקות נסיעה מאָלְבֶּנְגָה, בטיפוס במעלה ההרים, תגיעו לאתר המערות המקסים. מערות טויְרָאנו הוא אתר של מערות בהן התגוררו אנשים מתקופת האבן, כמו גם אתר טבע הכולל מערות נטיפים מרשימות ביותר. המערה החשובה ביותר היא מערת המכשפה Grotta della Basura. בה טביעות רגליים של יושבי המערה המתוארכים ללפני מאה אלף שנים!!!! המערה עצמה היא אתר חפירות אוניברסיטאי ויש בה לא מעט ממצאים המלמדים על אורח החיים של יושבי המערות בתקופת האבן.

אל תחמיצו גם ביקור במערת הנטיפים המרשימה גרוטה די סנטה לוצ'יה. למערה ניתן לרדת בסיור מודרך ולהיות עדים לכמה מתצורות הנטיפים היפים ביותר באירופה.

 

גֶנואָה – הנמל של הצפון

גֶנואָה או גֶ'נובָה, היא העיר המחוספסת של צפון איטליה המעונבת והאירופאית. בירתה של מחוז ליגוּרְיָה והרִיבִייֶרָה האיטלקית, היא עיר עם אחד הנמלים הגדולים באירופה. הנמל הוא מה שבנה את גֶנואָה כמעצמה ימית במאות הקודמות. כיום הנמל הוא אשר הופך את העיר לקוסמופוליטית.

גֶנואָה היא עיר הולדתו של כריסטופר קולומבּוס, מגלה יבשת אמריקה (למרות שהיבשת נקראת על שמו של אָמֶריגו וֶסְפּוּצ'י, בן פירנצה, מי שהבין שמצא יבשת חדשה והשכיל לקרוא לה על שמו). העיר אשר מכנסי הג'ינס נקראים על שמה. למרות שאין לה את האלגנטיות של מילאנו וכוח הקנייה של טורינו, שכנותיה מצפון, גֶנואָה היא אחת הערים שמומלץ לתייר הסקרן לגלות…

עוד על גֶנואָה בירת הרִיבִייֶרָה…

הנמל העתיק
הנמל העתיק של גֶנואָה

 

לאורך החוף הליגוּרי ממזרח לגֶנואָה

קאמולי Camogli

במרחק נסיעה של פחות מחצי שעה (ברכב או ברכבת) ממרכז גֶנואָה נמצא הכפר קאמולי. כפר דייגים מקסים שבתיו צבועים בצבעי פסטל צבעוניים. הכפר בנוי על מדרון עמוק ומיוער, מה שיוצר מראה דרמטי הדומה למראה של כפרי צ'ינְקְווָה טֶרֶה הסופר פופולאריים שממוקמים מעט דרומה.

מרכז הכפר הוא נמל הדייגים והקסְטֶלו דֶלָה דְרָגונָרָה Castello della Dragonara המצודה העתיקה שמשקיפה עליו. הנמל כולו שורץ באינספור מסעדות דגים נהדרות שבמשך כל שעות הצהריים מוציאות ניחוח מעורר תיאבון שאופף את כל העיר. טיילת מקסימה עם חוף רחצה נהדר נמתחת דרומה מהמצודה, לרווחת אלו שבאים לנפוש בכפר המקסים.

קאמולי
קאמולי

פּורְטופינו Portofino

כפר הדייגים (לשעבר… היום כפר שהוא רקע לעולם הזוהר) המקסים הממוקם בקצה חצי אי שנקרא על שמו, שהפך עם הזמן לאחד מאתרי התיירות האקסקלוסיביים והיוקרתיים ביותר באיטליה. נמל הכפר מלא ביאכטות ענקיות. סביב הכפר וילות כפריות סופר יוקרתיות כמו גם בתי מלון וספא.

אל הכפר לא ניתן להגיע ברכב וברכבת, אלא רק באוטובוסים שיוצאים מרָאפָּאלו ומסנטה מרגריטה ליגוּרֶה. ניתן כמובן להגיע גם ביאכטה הפרטית שלכם… או במעבורת מרָאפָּאלו. ככל הנראה, חוסר הגישה לפּורְטופינו הוא מה שהפך את המקום לסופר יוקרתי ואקסקלוסיבי. אבל ישנו פתרון עממי להפליא לבעיית הגישה של הכפר… פשוט ללכת. שביל ההליכה מסנטה מרגריטה ליגוּרֶה ועד פּורְטופינו לאורך החוף של חצי האי הוא אחד ממסלולי ההליכה הפופולריים והיפים ביותר בכל איטליה. זמן ההליכה הוא קצת יותר משעה (יש גם ללכת חזור) אבל וואו איזו הליכה מקסימה.

הרחוב המרכזי של הכפר הוא ויה רומא השוקק במבקרים, חנויות, מסעדות ובתי-קפה מעולים. סביב הכפר המון נקודות תצפית מרהיבות על הכפר והמפרץ, כמו גם לחוף הליגוּרי. נוף מרשים ביותר תמצאו בקסְטֶלו בְּרָאון, בה מרפסת תצפית רחבה. האתר המרכזי בכפר הוא קסְטֶלו סן ג'ורג'יו, בו נאמר שנמצאים שרידיו של הקדוש יליד העיר לוד שעל שמו נקראת המצודה .

מומלץ לטייל כמובן בכפר ובסביבתו כמו גם ברחבי חצי האי הקסום. חצי האי משובץ בכפרונים קטנים, אינספור וילות ואתרי ספא. כמו גם הפּוּנְטָה קאפָּה Punta Chiappa, כף יבשתית ארוכה החודרת אל הים שהפכה לסופר פופולארית על מבקרים. אלו אוהבים ללכת על הסלע הארוך פנימה לכיוון הים וכמובן לעשות סלפי.

היאכטות בפורטופינו
היאכטות בפּורְטופינו

רָאפָּאלו Rapallo

עיר הנופש היפה בת שלושים אלף התושבים, מוכרת בעיקר כמקום בה נחתמו ההסכמים בתום מלחמת העולם הראשונה. הראשון הסדיר את יחסיה של איטליה עם שכנותיה כולל הסכמי גבולות (1920). שנתיים לאחר מכן נחתם בעיר הסכם שהסדיר את יחסיהן של גרמניה וברית-המועצות.

כיום מדובר בעיר נופש נחמדה ביותר, עם מרכז שוקק מלא במסעדות בקרבת המרינה והנמל של העיר. בעיר כמה מצודות ומגדלים עתיקים כולל מצודת רָאפָּאלו הקטנה והיפה, הבולטת אל הים. מרכז העיר היא כיכר הרביעי בנובמבר הענקית, שנמתחת לאורך הנמל והטיילת המקסימה. בקרבתה של העיר כמה עיירות נופש מקסימות כגון סן מיקֶלֶה די פָּגָנָה San Michele di Pagana וסנטה מרגריטה ליגוּרֶה Santa Margherita Ligure היוקרתית.

קסטלו ראפאלו
קסְטֶלו רָאפָּאלו

רָאפָּאלו והעיירות והכפרים שבקרבתה מהווים קומפלקס נהדר של נופש. זאת כקונטרה לחופים המערביים הידועים כרִיבִייֶרָה האיטלקית, בסביבת סן רֶמו. הנופש בערים והעיירות מזרחית לגֶנואָה הוא אחר באופיו מהנופש ברִיבִייֶרָה הקלאסית (המערבית). האזור פחות רוחש והמוני, הנופים הדרמטיים של המצוקים הצונחים לים והכפרים הבנויים בהם יוצרים מראה מרהיב ביופיו. אמנם בדומה לכל הרִיבִייֶרָה התחושה היא שהתרבות התיירותית היא מעט מיושנת. תרבות תיירותית שנתקעה אי שם בשנות השבעים של המאה הקודמת. אבל זוהי עיקר קסמה של תרבות הנופש האיטלקית. מה צריך יותר מחוף, מלון וטיילת שמשית מלאה במסעדות, בתי-קפה והמון גלידה?!!

 

צ'ינְקְווָה טֶרֶה Cinque Terre (חמש האדמות)

חמשת הכפרים הציוריים שבין הצוקים לים

בנסיעה דרומה מרָאפָּאלו לכיוון לה-סְפֶּצְיָה בדרומו של מחוז ליגורְיָה, נמצאים כמה מהחופים הדרמטיים מהיפים בעולם. כמה מאתרי התיירות הפופולאריים ביותר באיטליה כוללים את אלמנט צלילת המצוק בצורה תלולה אל תוך הים או האגם. כמו גם בנייה כמעט סוריאליסטית של כפרים ועיירות בגאיות צרים שנוצרים בין המצוקים. נוף מרהיב שכזה הוא הסיבה מדוע כל-כך הרבה תיירים מציפים את חוף אָמָלְפי במחוז קָמְפָּנְיָה. כמו גם את החופים המטריפים של לאגו די גארְדָה מצפון לעמק הפּו. ובדומה גם צ'ינְקְווָה טֶרֶה – חמש האדמות או הכפרים המרהיבים לחוף הים הליגוּרי.

עוד על חמשת הכפרים המרהיבים של צ'ינְקְווָה טֶרֶה…

צינקווה טרה
בתי מָנָרולָה על מצוקי הים הליגוּרי 

פּורְטו וֶנֶרֶה Portovenere

הכפר הקסים פּורְטו וֶנֶרֶה ממוקם קילומטרים בודדים דרומית מהעיר לָה סְפֶּצְיָה. הכפר ממוקם בקצהו של חצי האי העוטף ממערב את מפרץ לָה סְפֶּצְיָה. אולם קחו בחשבון שהנסיעה לכפר היא ארוכה יחסית, זאת בגין תנאי הדרך הפתלתלים והאיטיים. הדרך הקלה ביותר להגיע לכפר היא באמצעות מעבורת שיוצאת מנמל לָה סְפֶּצְיָה.

פורטוונרה
פּורְטו וֶנֶרֶה

הכפר עצמו הוא הקדמה מרהיבה לכפרים המבודדים של צ'ינְקְווָה טֶרֶה שנמצאים על רצועת החוף מעט צפונה. כפר מקסים עם בתי פסטל שהפך לאחד האתרים הפופולאריים ביותר בדרום הרִיבִייֶרָה האיטלקית. הכפר שוכן לרגלי כנסיית סן לורנצו המקסימה החולשת על הכפר במעלה הגבעה. אם תטפסו הלאה, על הכנסייה חולשת קסְטֶלו דוריה העתיקה. גם מהכנסייה וגם מהטירה שמעליה נוף פנורמי מרהיב של רצועת החוף הליגוּרית והמרינות בכפרים שלאורך החוף.

ממול הכפר נמצא אי גדול בעל אותו השם. האי נגיש בשיט קצר בסירה או מעבורת. האי מיושב בחלקו הצפוני (חלק מפּורְטו וֶנֶרֶה), יש בו נמל וכמה בתי הארחה קסומים. שאר האי הוא פארק טבע עם שבילי הליכה מקסימים.

 

לֶרִיצִ'י Lerici

העיירה לֶרִיצִ'י בת עשרת אלפים התושבים ממוקמת מעט דרומה מלָה סְפֶּצְיָה, סמוך לגבול הבלתי נראה עם טוסקנה היפה. העיירה שוכנת על קו החוף שמכונה מפרץ המשוררים, זאת בגין המשוררים האנגלים שהתגוררו בעיירה וסביבתה. המשורר הידוע פֶּרְסי שֶלי נהרג בשריפה בסירתו לאחר שהפליג מהעיירה. דיוויד הרברט לורֶנס, מי שכתב את מאהבה של ליידי צ'אטרלי, התגורר גם הוא בווילה בסמוך לעיירה כמו גם המשורר האירי ויליאם ייֶטְס.

המראה המפורסם ביותר של העיירה הוא המעגן הענקי של מאות ספינות שיט בגדלים שונים העוגנות במפרץ שמול העיירה. אל תחמיצו את המבצר של העיירה הקסְטֶלו דה לֶרִיצִ'י המרהיב החולש על המפרץ ועל הכיכר המרכזית של העיירה, כיכר ג'יוספה מאציני. מעט צפונית ישנם כמה חופי רחצה מגניבים. מהם נוף מקסים של מי המפרץ הכחולים ושל פּורְטו וֶנֶרֶה והאי הענקי שבקצה שלה.

לריצי
לֶרִיצִ'י

 

לאכול במחוז ליגוּרְיָה

הקולינריה הליגוּרית שונה במהותה מהקולינריה של צפון איטליה. למחוז טעמים וריחות המזכירים את מרכז איטליה ומחוז קָמְפָּנְיָה. העיר גֶנואָה היא המקור לשני מאכלים איטלקיים מהידועים ביותר, לחם הפוּקָצ'ה וממרח הפֶּסְטו. שני אלו מייצגים נאמנה את עקרונות המטבח הליגוּרי שמתבסס על גידולים טריים ואיכותיים להפליא. כמו גם מתבסס על מאפים טריים עם תוספות ופחות על מנות של פסטות למיניהן. שמן הזית הליגוּרי פירותי להפליא, מזכיר מאוד את איכויות שמן הזית הטוסקני. שמן הזית והפֶּסְטו הם הרטבים המועדפים, הרבה יותר ממוצרי חלב או בסיס עגבניות כבשאר איטליה.

כיאה למחוז שהוא כל כולו קו חוף ארוך, הדגה ופירות הים הם המנה העיקרית ולא סוגי הבשר למיניהם. כפרי הדייגים הציוריים של הרִיבִייֶרָה הם בית לכמה ממסעדות הדגים האיכותיות ביותר בארץ המגף. במחוז מייצרים גם יינות נהדרים, בעיקר בכפרים שמצפון ללָה סְפֶּצְיָה.   

פורטוונרה בערב
פּורְטו וֶנֶרֶה בערב

 

ללון במחוז ליגוּרְיָה

הרִיבִייֶרָה האיטלקית היא בית מלון אחד גדול. ישנן אינספור של אפשרויות לינה לאורך קו החוף. כמובן שהעונה הפופולרית היא עונת הקיץ, אז כל הרִיבִייֶרָה הופכת לחגיגת בטן-גב אחת גדולה. בכל כפר, עיירה או עיר לאורך הרִיבִייֶרָה ישנה הקומבינציה לרווחת נופשי הבטן-גב – רצועת מלונות, טיילת תוססת וחוף ים נהדר. לא משנה היכן תהיו לאורך הרִיבִייֶרָה, תמצאו מקום לינה. רק תזכרו שבקיץ יקר יותר וצריך מעט יותר להתאמץ ובחורף ישנם לא מעט מקומות לינה שסגורים.

אם הגעתם לנופש באחת מעיירות הנופש של הרִיבִייֶרָה, חפשו מלון שמאפשר גישה נוחה לחוף הים והטיילת, כמו גם לגלעין העיר העתיקה. זאת לשם הבילוי שבערב או ההסתובבות הרומנטית. אם הגעתם לטיול עירוני, כגון בגֶנואָה או סן רֶמו, חפשו מלון במרכזה של העיר. כמו בכמעט כל איטליה (מלבד מילאנו וטורינו), רובם המוחלט של המלונות במחוז הם בבעלות פרטית. הרשתות הבינלאומיות כמעט ואינן נוכחות במחוז ועל כן מומלץ לעשות שיעורי בית בבחירת המלון. אתרים כגון טריפאדוויזור ובוקינג יאפשרו לכם לנפות במהרה את המלונות או בתי הארחה שאינם ראויים ללינת אדם. איטליה אינה ארץ שמצטיינת בתחום המלונאות וברִיבִייֶרָה זה בולט יותר מאשר בשאר מחוזותיה הצפוניים של ארץ המגף. המלונות לאורך החוף יחסית מיושנים אז לא לצפות יותר מדי מהמלון. העיקר זה החופים המרהיבים והמסעדות הנדירות שבטיילת ופחות הנופש בתוך בית המלון עצמו.

 

כתיבת תגובה