טוסְקנה

נוף טוסקנה
הנוף הכפרי בטוסקנה

לכל ארץ יש את הטוסקנה שלה. חבל הארץ האיטלקי היפה עד להכאיב הפך לשם גֶנֶרי לפנינה כפרית ורומנטית. המונח טוסקנה נפוץ בכל העולם בווריאציות שונות. זאת על מנת לתאר אזור כפרי, משופע גבעות עגלגלות, שדות מוריקים, כפרים עתיקים ופנורמה רומנטית. לאיטליה יש את טוסקנה שלה, והמקור האיטלקי מאפיל על כל המתחרים. טוסקנה היא המרחב הכפרי היפה באירופה ואטרקציה ראשונה במעלה לתיירות ונופש כפריים. בחבל ארץ קסום זה, מעבר ליופיו המרהיב, יש את כל מה שהתייר צריך ולכל מטרת תיור.

שימו לב!!!!! עמוד זה עוסק בטיול בטוסקנה הכפרית

למדריך השלם על פירנצה, איך להגיע? מתי לבקר? מה לאכול? איפה לישון? והכל על האתרים האטרקטיביים, הקישו כאן…

לכל מה שאתם צריכים לדעת על פּיזה – העיר והמגדל הנטוי, הקישו כאן…

הכל על ביקור בלוּקָה, הפלא הימי-בייניימי…

הכל על ביקור בארֶצו היפה…

למדריך השלם לביקור בסְיינָה המרהיבה, הקישו כאן…

לכל מה שרציתם לדעת על ואל דה-אורְצֶ'ה – טוסקנה הכפרית… 

(אבל אתם מוזמנים לדעת הכל על טוסקנה קודם לכן…)

טוסקנה האורבאנית לאורך נהר הארְנו

מעבר לטיול הכפרי בטוסקנה, החבל מציע גם חוויה אורבּנית נדירה עבור התייר. טוסקנה, היא החבל בו נולד הרנסנס. בו התגוררו גדולי האמנות של סוף ימי-הביניים והרנסנס המוקדם כגון גְ'יוטו די בּונְדונֶה ופְרֶה אנְגֶ'ליקו. גדולי אמני ההיי-רנסנס – לאונרדו דה-ווינצ'י, מיכּאֶלְאנְגֶ'לו, דונָטֶלו, סנדרו בּוטיצֶ'לי, רפאֶל, ג'יורג'יו ואזארי, בּרונָלֶסְקי, גירְלָנְדִיו ועוד רבים ודגולים. הענקים שהשפעת יצירותיהם לא תסולא בפז בתחומי הציור, הפיסול והארכיטקטורה. אמנים אלו גדלו ופעלו בערים אייקוניות כגון פירנצה, פּיזה וסְיינָה. ערים אלו היום הן אימפריות של תיירות, מציעות לתייר את כל צרכי הטיול העירוני. כולל ביקור באתרי מורשת היסטוריים, מוזיאונים, מסעדות מעולות, חווית יין ויקבים נדירה (קיאנְטי, בְּרוּנֶלו). זאת יחדיו עם שופּינג משובח ורחובות תוססים.

בין אם מדובר בירח דבש זוגי רומנטי, נופש משפחתי עם ילדים, טיול באחד מיותר ממאה אתרי הטבע המוכרזים של החבל או אפילו דילוג על המחוז הכפרי ותיור בערי החבל בלבד, מגוון אפשרויות התיור והנופש בטוסקנה הוא בלתי נגמר. בטוסקנה ישנו אפילו אתר סקי לא רע בכלל, בפסגת ההר אבּיטונֶה (Abetone) ברכס האפְּנינים. בגבולה הצפוני של טוסקנה עם מחוז אֶמילְיָה-רומָאנָה.

נוף טוסקנה מסן ג'ימיניאנו
הנוף הפנורמי ממגדלי מנהטן של טוסקנה – סן ג'ימינְיָאנו

 

הגיאוגרפיה של טוסקנה

חבל טוסקנה נמצא במרכזה של איטליה. החבל הוא אחד האזורים המתויירים ביותר בארץ המגף ממגוון רחב של סיבות. הפונקציות התיירותיות בטוסקנה הן כמעט דמיוניות, החבל משופע במוקדי עניין ובנופים מרהיבים לעין. מחוז טוסקנה הוא מחוז המאופיין בנוף גבעות, המוקף משלושת צדדיו (מצפון, ממזרח ומדרום) בנוף הררי של רכס האפְּנינים. נוף הגבעות של טוסקנה נוצר לאחר תהליך ארוך של שחיקה בהרי רכס האפְּנינים. כאשר מימי השלגים והקרחונים במעלה הרכס חרצו את המישורים בשיפוליו ויצרו את נוף הגבעות המעוגל והנעים לעין.

טוסקנה גובלת מצפון במחוז אֶמילְיָה-רומָאנָה. כאשר קו הגבול נקבע בקו פרשת המים של הרי האפְּנינים. צפון המחוז כולל את המפנה הדרומי של רכס האפְּנינים. מפנה שמשתפל דרומה עד אזור גבעתי מתון בו זורם נהר הארְנו. לאורך הנהר נבנו הערים החשובות במחוז, ביניהן הבירה של המחוז – פירנצה, העיר המאוכלסת ביותר.

נוף פיזה
מגדל פיזה

עיקר הבנייה האורבּנית של טוסקנה מרוכז בכרך מטרופוליטני גדול יחסית לאורך נהר הארְנו. מפירנצה במזרח דרך פּיזה, ועד עיר הנמל ליבּורנו לחוף הים הליגוּרי, התוחם את המחוז ממערב. הרצף העירוני שבין פירנצה דרך פּיזה עד ליבּורנו כולל גם את הערים פּיסְטויָה, פְּרָאטו, לוקָה, אֶמְפּולי וסן מיניאָטו. ברצף זה מרוכזת רובה של אוכלוסיית החבל ועיקר מוקדי העניין האורבּניים במחוז. ביניהם כמה אתרים אייקוניים מהידועים בעולם שאסור בשום אופן לפספס. כגון המגדל הנטוי של פּיזה והכיפה המונומנטאלית של הקתדרלה של פירנצה.

מדרום לפירנצה נמצא אזור כפרי נרחב המתאפיין בגבעות ירוקות ושדות עם גידולים חקלאיים. אזור כפרי זה, משובץ בכפרים קטנים, אתרי טבע שופעים, יקבים מעולים ואחוזות כפריות. חלקן של האחוזות עברו הסבה לפונקציה תיירותית עבור הנופשים. בינות הגבעות, נחלים בגאיות ויותר ממאה שמורות טבע מוכרזות המותאמות לטיול טבע במדרגות קושי שונות. העיר החשובה באזור זה היא סְייֶנָה. עיר עתיקה וקטנה המהווה אתנחתא עירונית קצרה למי שנופש במחוז הכפרי.

 

כיצד להגיע לטוסקנה?

ישנן מגוון דרכים נוחות להגיע לטוסקנה, תלוי כאמור באופי הטיול שתכננתם. הגעה לפירנצה ופּיזה בלבד למשל, תצריך התארגנות שונה לעומת טיול כפרי מעמיק בחבל הארץ. טיול נופש משפחתי יצריך התארגנות שונה לחלוטין מטיול כוכב במחוז או טיול תיירותי במוקדי העניין המרכזיים של טוסקנה.

איך להגיע בטיסה לטוסקנה? – שדות התעופה המשרתים את טוסקנה

הדרך הזולה ביותר להגיע לטוסקנה, היא בטיסה של חברת ראיין-אייר לבּולונְיָה. קו דו-שבועי זה מציע מחירים הזולים באופן משמעותי מטיסה דרך רומא. החיסרון כמובן הוא בתנאי הטיסה של חברת הלאו-קוסט האירית. שדה התעופה בבּולונְיָה, הוא שדה נוח מאוד לגישה לצפון טוסקנה, בעיקר לפירנצה. זמן הנסיעה ברכב או ברכבת מבּולוניה לפירנצה הוא עד שעה וחצי. השדה בבּולוניה מחובר בקו אוטובוס אקספרס מספר 40. קו שיוצא מהשדה בבּולוניה לסנטה מריה נובֶלה במרכז פירנצה. מרחק שעה ורבע נסיעה ועלות של 6.3 יורו בלבד.

דרך נוחה נוספת להגיע לטוסקנה היא בטיסה דרך רומא. קווי הטיסות בין ישראל ורומא הם תדירים, זולים, נוחים ופועלים בכל השנה. מרומא הגישה לטוסקנה היא נוחה מאוד, בין אם ברכב שכור, ברכבת או אפילו בטיסה פנימית לפירנצה או לפּיזה. זמני הנסיעה ברכב וברכבת משתנים לפי יעד הטיול בטוסקנה. עומדים על בין שעתיים לשלוש שעות נסיעה.

בשיא עונת התיירות ישנן לעיתים טיסות ישירות מהארץ לשדות התעופה בתוך טוסקנה כמו פּיזה ופירנצה. יש להתעדכן מראש אם הקווים פעילים. דרך זולה ויעילה נוספת להגיע לטוסקנה היא בטרנספר מחוץ לאיטליה. לרוב דרך שדות תעופה בטורקיה או ביוון מהם מעבר לטיסות במגוון רחב של שדות תעופה באיטליה.

הקתדרלה של פירנצה
הקתדרלה של פירנצה והכיפה האימתנית פאר היצירה של פיליפּו בּרונָלֶסְקי

גישה ברכבת וברכב לטוסקנה

ערי טוסקנה מחוברות לקווי המסילות העיקריים של איטליה הנוסעים מדרום לצפון. בעיקר מרומא לכיוון ונציה או מילאנו, דרך בּולונְיָה. קו מהיר מחבר את רומא עם פירנצה דרך ארֶצו. קו זה ממשיך מעבר לרכס האפְּנינים לבּולונְיָה ומשם מסתעף למילאנו ולוונציה. מפירנצה ישנם קווים רבים שמתפצלים לתוך ערי המחוז, לכיוון פּיזה וליבּורנו, ולכיוון סְיינָה. קו רכבת יחסית איטי מחבר את קו החוף של טוסקנה עם רומא. עוצר בליבּורנו ומשם ממשיך ללה-סְפֶּצְיָה וגֶנואה שבריביירה האיטלקית. קו זה ייקח אתכם לכפרי החוף המרהיבים של צ'ינְקְווָה טֶרֶה.

שני כבישים מהירים מחברים את רומא עם צפון איטליה דרך טוסקנה. שניהם חופפים לקווי מסילת הברזל. ה-E80 נמתח לאורך החוף של הים הליגוּרי ומחבר את רומא עם ליבּורנו. ה-E35 מחבר את רומא עם פירנצה דרך ארֶצו. מפירנצה ממשיך צפונה לבּולוניה ומשם למילאנו.

ישנם מספר כבישים מהירים שמחברים את מזרח טוסקנה עם מערבה. החשוב בהם מחבר את פירנצה עם פּיזה וליבּורנו לאורך המטרופולין הגדול שלגדות נהר הארְנו. הנסיעה ברכב היא נוחה מאוד ברחבי האזורים הכפריים הנרחבים של טוסקנה. אולם חשוב לזכור שכניסה עם רכב לתוך הערים בטוסקנה יכולה להיות בעייתית ואפילו בלתי אפשרית.

לא ניתן להיכנס בכלל במשך שעות היום למרכזי הערים פירנצה, פּיזה וסְיינָה עם רכב. לכן חשוב לתכנן בקפידה את הגישה לערים אלו. מומלץ לחנות מחוץ למרכזי הערים, בסמוך לכבישים המהירים ומשם לקחת תחבורה ציבורית למרכז העיר. ברחבי המרחב הכפרי של המחוז, הנסיעה ברכב שכור היא הפתרון הטוב ביותר לטיול. היא מאפשרת גישה נוחה ומהירה לכל האטרקציות במחוז. תנאי הכבישים הם מצוינים, לרוב אין פקקים או הפרעות לתנועה. והכי חשוב, יחסית לדרום איטליה, הנהגים האחרים יחסית רגועים.

פסל "דויד" המקורי של מיכּאֶלְאנְגֶ'לו בגלריית האקדמיה
פסל "דויד" המקורי של מיכּאֶלְאנְגֶ'לו בגלריית האקדמיה בפירנצה

 

מתי להגיע לטוסקנה?

העונה המומלצת ביותר להגעה לטוסקנה, בעיקר אם אתם מטיילים באזורים הכפריים, היא האביב המוקדם. מזג האוויר באביב הוא נוח מאוד, השדות מוריקים, ישנה פריחה ויחסית הכבישים ואתרי התיירות לא חנוקים. זאת לעומת סוף האביב ועונת הקיץ. הקיץ הטוסקני גם הוא מאוד אטרקטיבי, מזג האוויר חם, המחוז שטוף שמש ואווירה מחשמלת. אולם בחודשי הקיץ תצפו לצפיפות רבה בכל אתרי התיירות ומוקדי העניין בטוסקנה. השהייה בערים החשובות, בעיקר פירנצה, פּיזָה וסְיינָה תהייה צפופה מאוד ויקרה.

הסתיו בטוסקנה גשום מאוד, בעיקר בחודש נובמבר. בדומה לכל קו החוף המערבי של איטליה, הגשם יכול להיות חזק מאוד ומזג האוויר יכול להיות סוער. החורף בטוסקנה יחסית מתון, לא קר עד קיפאון ולא גשום מדי כמו בסתיו. טיול בערים החשובות של טוסקנה, בעיקר פירנצה, מאוד מומלץ בחורף. גם כי הערים לא מפוצצות בתיירים ובעיקר כי מזג האוויר נעים יחסית למשל לערי צפון אירופה הקפואות. מזג האוויר הקר והערפילים מקנים אווירה חורפית אירופאית מרהיבת עין. אם התמזל מזלכם, האתרים שבדרך-כלל מפוצצים באנשים יהיו יחסית ריקים, התורים יחסית מדוללים והמלונות יחסית זולים.

יש לסייג ולזכור כי פירנצה, פּיזה ואף סְיינָה הן ערים מאוד פופולאריות מבחינה תיירותית. הרבה יותר ממה שתשתיות מרכזי הערים העתיקות יכולות להכיל. גם בסתיו ובחורף, הן יכולות להיות מפוצצות בתיירים בצורה כמעט בלתי נסבלת.

ערפל בטוסקנה
הנוף הכפרי בערפל

 

כמה זמן בטוסקנה?

שני סוגי הטיול העיקריים בטוסקנה הם טיול בערים החשובות של המחוז, בעיקר בפירנצה וטיול או נופש במרחב הכפרי של החבל. מומלץ כאמור לשלב את שניהם יחדיו. זאת על מנת למצות את כל האפשרויות התיירותיות שיש לטוסקנה להציע. אם אתם נוסעים לנופש עם המשפחה או עם בני הזוג, השיקול לזמן השהייה תלוי לחלוטין באפשרות שלכם לנפוש. כגון כמה ימי חופש יש לכם מהעבודה, או כמה חופש יש לילדים מהמסגרות. כמו גם כמה אתם מוכנים או יכולים להשקיע מבחינה כספית בחופש זה.

מציאת מקום לינה ונופש בטוסקנה אינו הדיל הכי יקר בעולם, אולם הוא גם לא כל כך זול. אפשר לנפוש ימים בודדים באחת ממאות הווילות שמוּצאות להשכרה במרחב הכפרי ואפשר גם לבלות בווילות שבועיים ויותר. בשילוב של נופש רגוע יחד עם טיול כוכב באטרקציות הרבות במחוז, אפשר לבלות בטוסקנה חודש ועדיין למצוא דברים לעשות. גם אם השכרתם וילה לימים בודדים, אל תפספסו טיול בפירנצה, פּיזה וסְייֶנָה. רק תתכננו היטב את מסלול הנסיעה.

מומלץ להיכנס לערים הגדולות של המחוז ברכבות. המון זמן יקר עלול להתבזבז בניסיון לא מוצלח להתקרב לערים אלו עם רכב ומציאת מקום חנייה.

 

מגדל גואינג'י
האלונים על ראש מגדל גואינג'י בעיר לוקָה

טיול במרחב האורבּני של טוסקנה

אם וויתרתם לעת עתה על נופש או טיול במרחב הכפרי של טוסקנה, ותכננתם טיול בערים החשובות של המחוז, קחו בחשבון שתצטרכו כמה ימים. לא מומלץ לשלב ביקור בערים החשובות של המחוז, בעיקר פירנצה, עם מסלולים הכוללים את הערים בצפון כגון ונציה או מילאנו, או ליום קפיצה מרומא.

פירנצה היא עיר עמוסה מאוד בשני רבדים. ברובד הראשון, העיר עמוסה בתיירים והכניסה לאתרים החשובים היא די איטית. ברובד השני, העיר עמוסה עד לעייפה באתרי חובה. על כן למרות גודלה היחסית קטן, מומלץ לשריין לפירנצה לפחות שלושה ימים ומעלה לטיול ממצה או לפחות יומיים לטיול בעיר בדוחק ובמהירות. אידיאלית חמישה ימים עד שבוע יספיקו על מנת למצות את כל מה שלעיר הפלאית יש להציע.

אם אתם רוצים לשלב גם את פּיזה (אם אתם כבר שם, חייבים סלפי עם המגדל הנטוי, לא?) תיקחו בחשבון שטיול לעיר מפירנצה הוא לפחות יום אחד מלא, כולל נסיעה הלוך וחזור. מומלץ מאוד גם להגיע לסְייֶנָה ולאזור בדרומה של העיר (גבעות החימר של סְיינָה). טיול בסְייֶנָה, כולל הנסיעות, הוא גם יום אחד שלם לכל הפחות. ישנן עוד ערים ואזורים שכדאי מאוד לבקר בהן בקרבת פירנצה ופּיזה. ערים עתיקות כגון לוקָה, ארֶצו, סן-ג'ימינְיָאנו, הכפר וינצ'י (מקום הולדתו של הצייר לאונרדו), ליבּורנו, מונְטֶפּוּלְצָ'אנו, מחוז היין קיאָנְטי, ועוד.

 

לינה ואירוח בטוסקנה

מחוז טוסקנה הוא אחד המחוזות התיירותיים ביותר באיטליה. בהתאם אפשרויות הלינה בו מותאמות לפוטנציאל השוק שלו. בין אם אתם מתכננים ללון ולהתארח במלונות או דירות AirBNB באחת מהערים הגדולות (פירנצה, סְיינָה, פּיזה, ארֶצו וכו') ובין אם אתם מתכננים ללון ולנפוש במרחב הכפרי הנרחב של המחוז, רצוי שתתאימו את עצמיכם לפוטנציאל הביקוש האדיר של האביב המאוחר והקיץ. אם אתם באים לטוסקנה באביב ובקיץ, תכינו את אפשרויות הלינה שלכם זמן רב מראש.

היות והקיץ במחוז הוא צפוף ומאוד מבוקש, כולל תיירות פנים ענפה, רצוי שתתכוננו לתנאי שטח קשים. גם מבחינת מציאת מקום לינה במחיר סביר וגם מבחינת תנאי הטיול שיהיו צפופים מאוד ועמוסים. היתרון של הישראלים על שאר הנופשים והמטיילים בעונה החמה, הוא כמובן חגי תשרי. חופש החגים מאפשר לישראלים להגיע לטוסקנה לרוב בסוף חודש ספטמבר לאחר שעומסי הקיץ (החום והצפיפות) מסתיימים. אולם האווירה במחוז עודנה קיצית ונעימה. אל תתפלאו אם גם אז הצפיפות תהייה בלתי נסבלת. מלבד בחורף, קשה לצפות מתי ערי טוסקנה יהיו מוצפות תיירים ומתי לא.

נוף טוסקנה
הווילות הרומנטיות

הכל על המלונות והלינה בטוסקנה

מלבד האביב המאוחר והקיץ, בשאר עונות השנה אין בעיה מיוחדת בנוגע לארגון לינה במחוז. הכול תלוי ברצונותיכם ובהעדפותיכם. כמובן שלינה במרכז פירנצה (למדריך השלם על מציאת מקום לינה בפירנצה, הקישו כאן…) תהייה יקרה יותר. אולם מחוץ לעונה העמוסה ניתן למצוא דילים לא רעים למלונות בעיר. עדיף כמובן במיקום נוח, או במרכז העיר או בסמוך לתחבורה ציבורית שתוביל אתכם למרכז (בסמיכות לשני קווי החשמלית היעילים של העיר – ה-T1 וה-T2, שייקחו אותם ביעילות ובמהירות לתחנת הרכבת סנטה מריה נובֶלה במרכזה של העיר).

לינה בטוסקנה
המון צבע ואור

לינה בשאר ערי המחוז היא בחירה מצוינת אבל אל תצפו לרמת מלונאות גבוהה. אלא תכינו עצמיכם מראש שהמלונאות באזורים אלו באיטליה היא לרוב בינונית, עם רמת שירות בינונית ומטה. בנוגע למלונאות, הטריק בטוסקנה, בדומה לרובה של איטליה (אולי חוץ מדרום טירול), בטח ובטח ככל שמדרימים, היא פשוט להוריד כוכב מהצהרת הכוכבים שכל מלון מגדיר את עצמו. אם הזמנתם מלון חמישה כוכבים תצפו לקבל שירות ומתקנים ברמה של ארבעה כוכבים וכך הלאה.

אם אתם לנים במלונות בערים במחוז, כמובן שמוטב לכם ללון במרכזה של העיר. לרוב לא תהייה לכם בעיה גם למצוא מלון בו ניתן להחנות את רכבכם ושקרוב למרכז העיר. לפירנצה בשום פנים ואופן לא כדאי להתקרב למרכז העיר עם רכב. גם בסְייֶנָה ופּיזה אין חנייה ולא ניתן להיכנס עם רכב למרכז העיר. אז קחו זאת בחשבון כאשר אתם מתכננים את הטיול ומחפשים מקום לינה.

 

ביטחון אישי בטוסקנה

המרחב הכפרי בטוסקנה בטוח וידידותי יחסית לזר שאינו דובר את השפה האיטלקית. מובן מאליו שמעט תתאמצו על מנת לתקשר עם המקומיים, שחלקם אינו דובר כלל אנגלית אולם הוא נכון לעזור לכם ככל יכולתו. בערים הגדולות במחוז, בעיקר בפירנצה בשיא עונת התיירות, יש והמקומיים יהיו מעט פחות ידידותיים, היות והצפיפות באמת יוצרת מידה מסוימת של אי נוחות בהסתובבות בעיר.

קחו בחשבון שבדומה לרומא, יש בפירנצה תופעה של כייסות. על כן מומלץ בחום לשמור על דברי הערך שלכם במקום מוסתר וסגור על גופכם. כמובן שעדיף כלל לא להסתובב עם דברי ערך, אלא להשאירם בבטחה במלון. אמנם חלק גדול מבתי העסק בטוסקנה מקבל אשראי בין לאומי, ישנם עסקים פרטיים שלא כל כך יבינו מאיפה נפל עליהם כרטיס אשראי זר, לכן יהיה עליכם להסתובב עם מעט מזומן. בקרבת ערי התיירות המרכזיות של המחוז פורצים לרכבי השכרה, אז אל תשאירו את המזוודות ברכב.

לאכול בטוסקנה
אוכל חלומי

 

אוכל ושתייה בטוסקנה

כשם שמחוז אֶמילְיָה-רומאנָה נחשב לרצועת המזון של איטליה, טוסקנה היא הבוסתן של ארץ המגף. בניגוד למחוז השכן מצפון, טוסקנה זאת חוויה חקלאית אחרת, הרבה פחות מתועשת והרבה יותר חודרת לנשמה. אין שום מקום בעולם שיפה כמו המרחב החקלאי של טוסקנה ואין כמו האיכות הבלתי מתפשרת שהמחוז מפיק מאדמתו.

טוסקנה ידועה ביינות המשובחים שלה. חבל קיאָנְטי ידוע בכל העולם באיכות היין שלו וכיום הוא מותג משל עצמו. הבְּרוּנֶלו המופק בואל די-אורְצֶ'ה גם כן ידוע בעולם בגין איכותו.

האוכל הטוסקני משובח גם כן. איכות בשר החזיר של המחוז היא מבין הטובות באיטליה ואיכות הבקר, בעיקר הזן המקומי שגדל בואל די קאנְיָה בדרום מזרח טוסקנה, ידוע כאחד האיכותיים ביותר באירופה.

איכות שמן הזית בטוסקנה מאפשרת לבני המחוז להכין מגוון רחב של רוטבי פסטות על בסיסו. שמן הזית הוא גם המרכיב שמתחבר לכל-כך הרבה מאכלים בחבל, כולל סלטים מרעננים ומאפים (פוקאצ'ות) וגם בבישול ארוך של מגוון רחב של מאכלים בשריים.

 

אטרקציות וכל מה שיש לראות ולעשות בטוסקנה

 

צפון מערב טוסקנה

 

צ'ינְקְווָה טֶרֶה Cinque Terre (חמש האדמות) – הכפרים הציוריים שבין הצוקים לים

בנסיעה צפונה מלה-סְפֶּצְיָה בדרומו של מחוז ליגורְיָה, נמצאים כמה מהחופים הדרמטיים מהיפים בעולם. כמה מאתרי התיירות הפופולאריים ביותר באיטליה כוללים את אלמנט צלילת המצוק בצורה תלולה אל תוך הים או האגם. כמו גם בנייה כמעט סוריאליסטית של כפרים ועיירות בגאיות צרים שנוצרים בין המצוקים. נוף מרהיב שכזה הוא הסיבה מדוע כל-כך הרבה תיירים מציפים את חוף אָמָלְפי במחוז קָמְפָּנְיָה, כמו גם את החופים המטריפים של לאגו די גארְדָה מצפון לעמק הפּו. בדומה מציפים גם צ'ינְקְווָה טֶרֶה – חמש האדמות או הכפרים המרהיבים לחוף הים הליגוּרי. חמשת הכפרים הצבעוניים והיפים הנמצאים במרחק נסיעה קצר צפונה מקו החוף הטוסקני.

עוד על חמשת הכפרים המרהיבים של צ'ינְקְווָה טֶרֶה…

ורנצההכפרים צבועי הפסטל לחוף הים הליגורי

ויארֶג'ו Viareggio וטורֶה דל לאגו Torre del Lago

עיר החוף הטוסקנית הנהדרת הידועה בעיקר בקרנבל החורפי הנערך בה. העיר הקטנה בת 60 אלף התושבים נמצאת במרחק נסיעה של חצי שעה מפּיזה לחוף הים הליגוּרי. ויארֶג'ו היא הגדולה מבין עיירות הנופש של חוף וֶרְזילִיָה Versilia, יש בה טיילת מקסימה מלאה במסעדות ובתי-קפה וכמובן גם חופי רחצה. החוף החולי בעיר הוא רחב מאוד, כמעט מאה מטרים של רצועת חוף המפרידה בין העיירה לבין הים.

טורֶה דל לאגו הוא כפר כמה קילומטרים דרומית מויארֶג'ו. ידוע כביתו של המלחין האיטלקי הנודע ג'יאקומו פּוּצ'יני Puccini. מומלץ להגיע לוילה בה גר המלחין שהיום היא מוזיאון המהלל את חייו ועבודתו.

אגם ויארג'ו
ויארֶג'ו

 

קרָארָה Carrara

העיר של מחצבות השיש. שמה יצא למרחוק בגין שיש הקרָארָה המושלם, אותו שיש ממנו מיטב פסלי הרנסנס פיסלו את יצירות המופת שלהם.

העיר נמצאת בצפון מערב חבל טוסקנה, למרגלות רכס האפְּנינים. בעיר מתגוררים סביב השישים אלף תושבים. היא מרוחקת מחופי הים הליגוּרי מרחק של עשרה קילומטרים, מחוברת בבנייה רציפה לנמל העיר מרינה דה-קרָארָה.

הגישה לעיר היא באמצעות כביש החוף האיטלקי ה-E80 המחבר אותה עם פּיזה בדרומה (נסיעה של 50 דקות). ניתן גם להגיע לעיר באמצעות קו מסילת הרכבת המקביל לכביש המהיר, המחבר את רומא עם גֶנואָה, דרך טוסקנה. תחנת הרכבת של העיר נמצא בפרבר אָווָנְצָה, ממערב לקרָארָה, מרחק נסיעה של עשר דקות ממרכז העיר העתיק. אל קרָארָה צריך לטפס מעורקי התחבורה שעל החוף. העיר נמצאת על האוכף של רכס האפְּנינים המערבי, על גבעות היוצרות גאיות בתוך העיר.

מרכזה הקטנטן של קרָארָה בהחלט שווה ביקור. עיקר הרחובות המעניינים סמוכים לקתדרלה הישנה של העיר, שבנויה (תאמינו או לא) משיש. בסמוך לקתדרלה תמצאו את ביתו של האמן הפלורנטיני הענק מיכּאֶלְאנְגֶ'לו. הבית שימש את האמן כאשר שהה בעיר הקרָארָה לצורך בחירת שיש לפסליו האלמותיים (פסל דויד בפירנצה, פסל משה והפְּייֶטָה ברומא ועוד).

קרארה
חציבת השיש בהרים מעל קרארה

הטיול בעיר יכלול את סביבתה של הקתדרלה כמו גם את הרחובות הסמוכים לפּיאצָה אָלְבֵּריקָה (Piazza Alberica) המוארכת. סביב הפּיאצָה בתי-קפה סופר אלגנטיים ואווירה מאוד נעימה.

כל מי שמתעניין בשיש ובאופן חציבתו ייהנה מאוד בקרָארָה. מוזיאון השיש הקטן שבעיר מביא מוצגי שיש עתיקים יחדיו עם הסברים מפורטים על טכניקות עיבוד השיש וסיתותו. בסמוך לעיר ניתן לטפס אל מחצבות שמותר לבקר בהן.

 

גְרָפָאנְיָאנָה Grafagnana

עמק נדיר ביופיו באזור טבע הררי ומקסים המושלם לכל סוגי ההייקינג והטיול הרגלי. גם טיולים קצרים בשבילים היוצאים מהכפרים השלווים שבעמק וגם טיולים יותר ארוכים במרחבים ההרריים של האפְּנינים המערביים.

לחובבי ההייקינג היותר ארוכים מומלץ לתור ברחבי פארק נאטוראלֶה דלה אלְפּי אפּואָנֶה Parco Naturale delle Alpi Apuane. בפארק ישנם לא מעט מסלולים בדרגות קושי שונות, בינות רכסים משוננים ויערות. מומלץ מאוד להגיע לפארק עם רכב, לבחור מסלול מעגלי בהתאם לזמן ולכושר בו אתם נמצאים. מדובר באחד מאזורי הטבע היפים בטוסקנה.

גרפיניאנה
הנוף של גְרָפָאנְיָאנָה

אם חשקה נפשכם במעט נוף הרים עם אוויר צלול, מומלץ הרבה יותר להגיע לדרום טירול או לואלֶה דֶ'אָאוסְטָה, שם מסלולי הטבע חוסים בצל האלפּים. אבל אם בא לכם מעט התרעננות מנוף הגבעות ומציורי הרנסנס, בהחלט מומלץ לטפס על ההרים ולחוות את הנוף האפְּניני.

 

בּאני די לוקָה Bangi di Lucca

כחמישים דקות נסיעה צפונה מהעיר לוקָה, בתוככי הגבעות וההרים המתונים של רכס האפְּנינים המערבי, נמצאת בּאני דה לוקָה. העיירה נמצאת לגדתו של הנהר ההררי לימה שזורם מהרכס אל עבר הים הליגוּרי.

בּאני די לוקָה היא עיירת מרפא טוסקנית ששמה יצא למרחוק כמקום נופש סופר יוקרתי לאצילי אירופה. שיאה של העיירה הקטנה היה בתחילת המאה ה-19, אז נהנו עשירי היבשת הישנה ממיטב ההנאות של העיר כולל אחד מבתי הקזינו הראשונים בעולם.

כיום בּאני דה לוקָה היא עיירה מנומנמת, מתגוררים בה בערך ששת אלפים אנשים ולא הרבה נותר מההדר של המאות הקודמות. עדיין מאוד נעים להסתובב בעיירה, בסמוך לזרימתו המרשימה של נהר הלימָה. בעיר ישנם עוד כמה אתרים המציעים גישה למעיינות החמים.

 

המגדל הנטוי
המגדל הנטוי בפּיזָה

פִּיזָה – העיר של המגדל הנטוי

עיר קטנטנה ויפה שזכתה באחד מאתרי התיירות האייקוניים ביותר בעולם.

פּיזה היא עיר קטנטנה, כמעט עיירה. אין בעולם עיר בסדר גודל שכזה, סך הכול 90 אלף תושבים, שזכתה באתר תיירות מהמעלה הראשונה, המגדל הנטוי שסמוך לקתדרלת העיר. המגדל הנטוי הוא מושא תיירותי אייקוני, שמביא כמעט לבדו לעיר מיליוני תיירים בשנה. מלבד מגדל הפעמונים, העיר היא עיר הולדתו של המדען הדגול גליליאו גלילֶיי.

פּיזה אינה עיר גדולה הן מבחינת שטח והן מבחינת אוכלוסייה. עיקר מוקדי העניין שבה נמצאים בשטח קטנטן מצפון לנהר הארְנו, שחוצה את העיר לצפון ודרום. האווירה בזמן הטיול בעיר היא נעימה אך נמשכת זמן קצר מאוד. מלבד ביקור חובה כמובן בקתדרלה של העיר ובמגדל הפעמונים הנטוי שלידה, כדאי קצת לשוטט בעיר היפה שלצל המגדל.

פּיזה ממוקמת שני קילומטר משפכו של נהר הארְנו לים הליגוּרי (בימי-הביניים הייתה פּיזה סמוכה לחוף הים הליגוּרי, אולם סחף הנהר הרחיק את הים מן העיר ובהתאם את מעמדה). שם נמצאת עיירת הנמל מרינה דה פּיזה, שמקושרת אדמיניסטרטיבית עם העיר.

לכל מה שאתם צריכים לדעת על פּיזה, הקישו כאן…

 

לוּקָה – העיר מוקפת החומה

עיר קטנה, תוססת ויפה, לה סמטאות עתיקות צרות ואין ספור כנסיות ימי-ביניימיות מקסימות. לוקָה מוקפת בחומה עתיקה שנשתמרה מימי-הביניים ויש בה לא מעט אתרים שחייבים לבקר בהם לפני שממשיכים הלאה לכיוון פּיזה או פירנצה. לוקָה מצטיינת כעיר של אירועים מיוחדים. מתאפיינת ברחובות תוססים והומים והמון המון מסעדות, בארים ובתי-קפה.

הכל על ביקור בלוּקָה…

לוקה
תעלה מקסימה בעיר לוקָה

 

בין פירנצה לפּיזה

וינְצ'י Vinci

'כפרון' טוסקני קטן ויפה המסתתר לו בניחותא בגבעות שבין פּיסְטויָה ואֶמְפּולי. איש לא היה שומע עליו אילולא בן המקום המאוד מאוד מאוד מפורסם – ליאונרדו, שגם נשא את שם הכפר בגאווה ("אתה יודע שדה-וינצ'י משמעו מוינצ'י?" – קוזמו קריימר).

בן הכפר הידוע הוא כיום מקור הפרנסה העיקרי של הכפר. המוני תיירים עוצרים בכפר בדרכם מפירנצה מערבה, לכיוון פּיזה. בכפר ישנו מוזיאון לא רע בכלל המוקדש לליאונרדו דה-וינצ'י ובעיקר מתמקד בצד הפחות ידוע של האמן הטוסקני הדגול. עיקר האוסף כולל מחפציו שנשתמרו ודגמים של ההמצאות הגאוניות שהוא המציא ביניהם דגם של אופניים קדומים, דגם של הליקופטר, טנק מרכבה (מרכבה אמיתית משוריינת עם סוסים) ועוד.

כתובת המוזיאון: Piazza Leonardo da Vinci 26

שעות פתיחה: 10:00 – 19:00

כרטיסים: 11 יורו למבוגר

לאתר המוזיאון הקישו כאן…

 

הקתדלה של פיסטויה
הקתדרלה של פּיסְטויָה

פּיסְטויָה Pistoia

בדרככם מפירנצה ללוקָה ופּיזה, אם לא אצה לכם הדרך עיצרו בפּיסְטויָה. אין הרבה מה לראות בעיר, מלבד כמובן התפריט האיטלקי המוכר של כיכר הדוּאומו ובה – הקתדרלה, בית-הטבילה והקמפּינָלֶה (מגדל הפעמונים).

אולם אם זמנכם בידכם כדאי להיכנס לתוך פּיסְטויָה. תחנת הרכבת של העיר, על הקו שבין פירנצה ללוקָה, נמצאת כחצי קילומטר לערך דרומית לכיכר הדוּאומו. ברכב, תרדו במחלפים המובילים לעיר מה-E76 ותמצאו חניה בקרבת מרכז העיר. אם זמנכם דחוק, פּיסְטויָה היא לא ביקור חובה בטוסקנה, בטח לעומת אימפריות התיירות הסמוכות – פירנצה, לוקָה ופּיזה.

בפּיסְטויָה מתגוררים מעט פחות ממאה אלף איש. היא אינה עיר גדולה או בעלת חשיבות היסטורית מיוחדת. העיר נודעת בעיקר בשל בית-המלאכה של חרשי הברזל בעיר. עד ימינו העיר מתאפיינת בתעשייה של מתכות. מאותה תעשייה יצא שמה של העיר למרחוק עם המונח הלועזי Pistol, כלומר אקדח שמקור שמו ככל הנראה בשם פּיסְטויָה.

ביקור קצר בפּיסְטויָה יכלול כמובן את כיכר הדוּאמו והרחובות הסמוכים. רחובות אלו עתיקים מאוד וישנם שם בתים ימי-ביניימיים ורנסנסיים עתיקים. המסלול יכלול הליכה בסמטאות היוצאות מפּיאצָה דל דוּאומו לכיוון דרום.

הדואומו, קתדרלת סן צֶנו, בית הטבילה והקמפּינָלֶה שווים ביקור יותר מעמיק. הקמפּינָלֶה נבנתה במאה ה-12 והמבנה המבוצר שלה נובע מכך שבמקור היה מגדל הפעמונים מגדל שמירה. בתוך הקתדרלה אל תחמיצו את קפּלת סן גי'אָקומו בה מאות פסלים ותבליטים. על הקפּלה החלו לעבוד באמצע המאה ה-13 וסיימו רק כמאתיים שנים לאחר מכן. בין אלו שעבדו על הקפּלה היה פיליפּו בּרונָלֶסְקי הענק, מי שתכנן את הכיפה האימתנית של הקתדרלה של פירנצה.

 

אָרְטימינו Artimino וקָרְמינְיָאנו Carmigniano

הכפר הקטן אָרְטימינו ממוקם במרחב הכפרי שבין פירנצה לאֶמְפּולי, מרחק של קילומטר צפונית מנהר הארְנו. שווה לסטות מעט מהדרך רק על מנת להגיע לכנסיית סן ליאונרדו הרומנסְקית היפה החולשת על הדרך אל הכפר הקטן. בנסיעה של בערך חצי קילומטר מהכפר נמצאת וילה דה אָרְטימינו. וילה מסוף המאה ה-16 שמוכרת כיום כווילה של הארובות. זאת בגין מאה הארובות שעל גגה. בתוך הווילה מוזיאון לא רע בכלל של ממצאים אטרוצְקים עתיקים.

בנסיעה קצרה צפונה מאָרְטימינו בכבישים הפתלתלים המקסימים של צפון טוסקנה, תגיעו לכפר קרְמינְיָאנו. היכנסו לכנסיית סן מיקֶלֶה שם מוצג אחד הציורים היפים של האמן המנְייֶריסטי הדגול פּונְטורְמו – "הביקור". ציור גדול מימדים מהמאה ה-16 שנודע בעיקר בשל הבדים הצבעוניים והמרשימים של ארבע הנשים בציור.

הדואומו של סן מיניאטו
הדוּאומו של סן מיניאטו

 

סן מיניאָטו San Miniato

בפאתייה הדרומיים של עיר התעשייה אֶמְפּולי נמצאת סן מיניאָטו. עיירה קטנה ומקסימה שנראית כמעין מבצר מנותק מערי התעשייה הכבדות של צפון טוסקנה. העיירה סן מיניאָטו היא מקלט ללא מעט יצירות אמנות חשובות שנמצאות במוזיאון דִיוסֶסָאנו Museo Diocesano האדיר שבה. במוזיאון הנהדר תמצאו (כיאה לטוסקנה – הגראונד זירו של האמנות הרנסנסית) יצירות משלהי ימי-הביניים והרנסנס. אל תחמיצו את פסל ישו המרהיב של אנדריאה דל וֶרוקְיו Verrocchio, פסל טֶרקוטה מיוחד של האמן הפלורנטיני הענק (מורהו של ליאונרדו דה-וינצ'י). ציור חשוב נוסף הוא ציור צליבת ישו של פיליפּו ליפּי Lippi, ממבשרי הרנסנס.

ביקור בסן מיניאָטו לא יהיה מושלם ללא כניסה לדוּאומו, הקתדרלה הרומנֶסְקית העתיקה של העיירה. כמו גם ביקור במצודה (Rocca) של העיירה, מצודה נטושה מהמאה ה-13 שנבנתה מטעם פרידריך השני, קיסר האימפריה הרומית הקדושה. המצודה העתיקה מציעה נוף מרהיב על הגבעות של צפון טוסקנה בואכה רכס האפְּנינים והערים שבעמק הארְנו. בלב המצודה המגדל הגבוה על שמו של פרידריך השני, פְרֶדֶריקו באיטלקית.

 

פִייֶזולָה Fiesola

בפאתיה הצפוניים של פירנצה, בגבעות בין כרמים קסומים לצל רכס האפּנינים, יושבת העיירה המקסימה פִייֶזולָה. עיירה זו היא מקום מפלט ידוע של הפלורנטינים (תושבי פירנצה) הרוצים לברוח מהמולת ציורי הרנסנס (ומיליוני התיירים שבאים לעיר לראותם).

מרכז העיירה היא הדוּאומו של סן רומולו העתיקה. הקתדרלה נבנתה במאה ה-11 על שרידיו של תיאטרון רומי עתיק שכיום הוא אתר חפירות ארכיאולוגי.

בסמוך לעיירה שכיום היא כבר פרבר של פירנצה, נמצא כפרון קטן בשם סן דומיניקו. ב'כפרון' זה כנסייה שעל שמה נקרא הכפר. בכנסייה ישנם ציורים נדירים של הצייר הענקי פְרֶה אנְגֶ'ליקו Fra Angelico (האח המלאכי) אחד מציירי הרנסנס המוקדם החשובים ביותר.

 

פירנצה – עיר הרנסנס

עיר שהיא כל כולה חגיגה מרהיבה לעין של תקופת האמנות שעיצבה את הערכים האמנותיים והאינטלקטואליים של העולם המודרני.

פירנצה
הפנורמה הבלתי אפשרית של בירת טוסקנה – פירנצה

אין עיר שמשתווה לפירנצה בתרומתה לתרבות והאמנות של העולם המערבי. אולי מלבד אתונה של התקופה הקלאסית. מרכז העיר פירנצה הוא כל כולו מוזיאון לתקופת הרנסנס. הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו ולא בכדי. הפסלים ברחובות, הציורים בגלריית האופיצי ובכנסיות והארכיטקטורה ברחובות העיר העתיקים, מהווים ריכוז מטורף של יצירות אמנות במרחב הציבורי. ריכוז בקצב שקשה לעין האנושית להכיל. תחת חסותו של לורנצו המפואר (לבית מֶדיצ'י), שליט העיר במחצית השנייה של המאה ה-16, נוצרה בעיר סצנת אמנות שאין לה אח ורע בכל ההיסטוריה האנושית.

לורנצו דה-מֶדיצ'י, אמן ופטרון אמנות, משך לעיר ומימן עשרות מאמני הרנסנס הידועים ביותר. בפירנצה התגוררו ויצרו גדולי הציירים של הרנסנס כגון רפָאֶל (יליד אורְבּינו, במחוז מרקֶה ממזרח), לאונרדו דה-וינצ'י (מהכפר וינצ'י הסמוך, 20 ק"מ מזרחית לעיר), מיכּאֶלְאנְגֶ'לו, (יליד הכפר קָפְּרסֶה, 30 ק"מ מזרחית מפירנצה), סנדרו בּוּטיצֶ'לִי (יליד העיר) ועוד רבים ומעולים. פַּסלים כגון דונָטֶלו (יליד העיר), סופרים כגון דָנְטֶה אָליגְיירי (יליד העיר) – מחבר "הקומדיה האלוהית", קרלו קולודי בן המאה ה-19, מחבר פּינוקיו וארכיטקטים כגון לורנצו גיבֶּרְטי ופיליפּו בּרונָלֶסְקי. השני הוא ארכיטקט היהלום שבכתר בנוף האורבּני של פירנצה, שיאה של ארכיטקטורת הרנסנס – הכיפה המונומנטאלית של קתדרלת העיר – הסנטה מריה דל פְיורֶה (Santa Maria del Fiore). גם גְי'וטו די בּונְדונֶה, הצייר הימי-ביניימי שבישר את בוא הרנסנס נולד בסמוך לעיר, חי ויצר בה. פירנצה היא גם עיר הולדתו של גוצ'יו גוּצ'י Gucci והמטה של חברת אופנת העלית שהקים.

למדריך השלם על פירנצה, איך להגיע? מתי לבקר? מה לאכול? איפה לישון? והכל על האתרים האטרקטיביים, הקישו כאן…

 

ארֶצו וסביבתה

 

אָרֶצו

ארֶצו יחד עם סְייֶנָה, הן שתי הערים הגדולות במרחב הכפרי הקסום של טוסקנה. בארֶצו מתגוררים כמאה אלף איש והיא אינה יעד תיירותי מובהק כמו אחותה ממערב – סְיינָה. רבים מגיעים לאָרֶצו על מנת להצטייד במזון בעת שהות בוילות הכפריות במחוז הקסום. כמובן שכדאי להשקיע כמה שעות לביקור בעיר. טיול נעים במרכזה וביקור באתר החובה הראשי של ארֶצו – כנסיית סן פרנסיסקו בה נמצאת "אגדת הצלב האמיתי", יצירת המופת המטורפת של פְּייֶרו דֶלה פְרָנְצֶסְקָה Della Francesca.

הכל על ביקור בארֶצו…

ארצו
פּיאָצָה גְראנְדֶה בליבה של אָרֶצו

סָנְסֶפּולְקְרו Sansepolcro

נסיעה נעימה של ארבעים דקות מזרחה מארֶצו תוביל אתכם לעיירה סָנְסֶפּולְקְרו. עיקר חשיבותה של העיירה בת חמש עשרה אלף התושבים, היא שבה נולד בשנת 1410 פְּייֶרו דֶלה-פְרָנְצֶסְקָה Della Francesca. דֶלה-פְרָנְצֶסְקָה, אחד מגדולי האמנים הרנסנסיים, פעל בעיירה כמו גם בארֶצו הסמוכה. בשתי הערים ממיטב יצירות המופת הידועות ביותר של האמן הדגול.

אל תפספסו את המוזיאון העירוני הקטנטן של העיירה. במוזיאון נמצאות כמה מיצירות המופת החשובות של הרנסנס המוקדם. ביניהם ציור "התחייה" האייקוני, אולי הציור הידוע ביותר של דֶלה-פְרָנְצֶסְקָה (לאוהדי מנצ'סטר יונייטד הציור מוכר בגירסא של אריק קנטונה בתור ישו, והאחים גארי ופיליפּ נוויל יחדיו עם ניקי בּאט ושחקן אלמוני בשם דיוויד בקהאם המתאבלים לרגליו). עוד באוסף ציור המדונה דלה מיזֶרְקודִיָה, בה מתוארת מריה אם ישו כדמות מונומנטאלית.

בלות בטוסקנה
באלות עגולות בשדות טוסקנה

קורְטונָה Cortona

נסיעה נעימה דרומה של ארבעים דקות מארֶצו תוביל אכם לאחת העיירות היפות ביותר בטוסקנה. בזמן ימי-הביניים הייתה העיירה הקטנה אחד הכוחות החזקים בטוסקנה, מתחרה גאה לפירנצה. אולם נראה שמאז ימי-הביניים קורְטונָה שכחה להמשיך ולהתפתח. בעוד פירנצה הפכה לעיר ענק, קורְטונָה נשארה באותו הגודל כמו אז.

כמו סָנְסֶפּולְקְרו שכנתה מצפון גם קורְטונָה נתברכה באחת היצירות היותר אייקוניות של הרנסנס המוקדם. ציור הבשורה של קורְטונָה, מאת 'האח המלאכי' – פְרֶה אנְגֶ'ליקו, נמצא במוזיאון הקטנטן לאמנות דתית. המוזיאון ממוקם בקצה העיר העתיקה, סמוך לקתדרלה. לידה החומה של העיירה ממנה נשקף נוף פנורמי על הגבעות של מזרח מחוז טוסקנה. במוזיאון עוד כמה יצירות חשובות מימי-הביניים והרנסנס המוקדם כגון ציור הצליבה של פּייטרו לורֶנְצֶטי מסְייֶנָה ועוד.

לאחר ביקור החובה במוזיאון ובקתדרלה, צאו למסע אל ימי-הביניים ברחובות הצרים הפתלתלים של קורְטונָה. מרכז העיירה הוא Piazza Signorelli שם נמצא ארמון העם Palazzo Comunale. כל הרחבות הפתלתלים, שרובם משופעים כהד לגבעות עליהן בנויה העיירה, מלאים בחנויות קטנות, בתי-קפה, מסעדות וכל שאר הטוב הטוסקני הכפרי. הטיול בקורְטונָה דומה לטיול הכפרי בעיירות של ואל דה-אורְצֶ'ה הסמוכות.

 

טוסקנה הכפרית ואל דה-אורְצֶ'ה (Val deOrcia)  – טוסקנה של הגלויות

סן ביאג'יו
כנסיית סן בּיאָגְ'יו בסמוך למונְטֶפּוּלְצָ'אנו

ואל דה-אורְצֶ'ה הינו אזור כפרי דרומית מהעיר סְייֶנָה. האזור מתאפיין בכל הקלישאות של טוסקנה, גבעות מעוגלות וירוקות, אחוזות כפריות עם משקים חקלאיים, כפרים ועיירות שכמו צוירו על קנבאס, משובצים בגבעות עגלגלות ובלתי נתפסות ביופיין. כל חבל הארץ הזה הוגדר כאתר מורשת של אונסק"ו.

ניתן לחלק את טוסקנה לשני מרחבים בעלי עניין תיירותי, הצפון והדרום כאשר סְייֶנָה נמצאת בלב המחוז. הצפון יותר צפוף מבחינת כפרים ועיירות וככל שמצפינים אל עבר נהר הארְנו, הופך לעירוני מאוד כולל כל הערים הגדולות של המחוז כגון פירנצה, אֶמְפּולי, פּיזה ועוד.

המרחב דרומית לסיינָה הוא כפרי מאוד ודליל באוכלוסין, כולל חוות ואחוזות המשובצות בתוככי נוף הגבעות הקסום של טוסקנה. מרחב כפרי זה לרוב חם ויבש יותר מהמרחב הכפרי שבין סְייֶנָה בדרום ופירנצה בצפון, שם לשיפולי רכס האפְּנינים, מזג האוויר גשום יותר.

לכל מה שרציתם לדעת על ואל דה-אורְצֶ'ה – טוסקנה הכפרית… 

 

סְייֶנָה 

היא לב ליבה של טוסקנה הכפרית. העיר מפורסמת בסצנת האוכל שלה, באתריה המרשימים ובאמנות ימי-הביניים והרנסנס שנשפכת בכל פינה. בין אם מבניינים עתיקים או ממגוון רחב של יצירות אמנות המעטרות את המוזאונים והכנסיות בעיר. מבחינה אמנותית סְיינָה היא ליבו של עולם האמנות של סוף ימי-הביניים ושל הרנסנס המוקדם. כשם שפירנצה היא ליבו של עולם האמנות של תקופת ההיי-רנסנס (שיא הרנסנס). בקיץ בסְיינָה האווירה תוססת במיוחד והרחובות סביב ליבה הפועם של העיר, פּיאצָה דל קאמְפּו (Piazza del Campo) הענקית היא משכרת חושים. בפּיאצָה נמצא אחד ממגדלי הפעמונים הגבוהים ביותר באיטליה, הטורֶה דל מנְגָ'ה Torre del Mangia המסיבי שגובהו 102 מטרים. לצילו נערכים אירועי הפּאלְיו, מרוץ הסוסים הססגוני שנערך במתכונת דו שנתית בקיץ הטוסקני הקסום.

למדריך השלם לביקור בסְיינָה, הקישו כאן…

שופינג
פּיאצָה דל קאמְפּו – ליבה של סְייֶנָה

 

סְיינָה וסביבתה

 

החימר של סְיינָה Crtete Senesi

האזור הכפרי המקסים בדרום-מזרחה של סְייֶנָה. גבעות צחיחות וחשופות המורכבות ממסלע ממנו מפיקים חימר. האזור כולו מכונה המדבר של טוסקנה והוא מקום נפלא לטיול רומנטי ברכב בכבישים צדדיים עם נוף לא מהעולם הזה.

הגבעות הצחיחות הם בית לעדרים של כבשים הרועות בטבע. מחלב כבשים אלו מפיקים את גבינת הפּיקורינו הטוסקנית הנהדרת. בנסיעה ברחבי האזור מומלץ לעצור בכפרונים ולטעום הגבינה הטרייה והחריפה, שטעמה לא דומה לשום גבינת צאן אחרת.

קרטה סנסי
נופי החימר של סְיינָה

האבּי של סן גלְגָאנו Abbazia di San Galgano

האבּי נמצאת במרחק שלושת רבעי השעה נסיעה דרומית מערבית לסְיינָה. היא הוקמה במקום קברו של הקדוש גלְגָאנו גויְדוטי Galgano Guidotti וכמובן נקראת על שמו. הכנסייה והבתים סביב לה הוקמו באזור מבודד בתחילת המאה ה-13 כמקום קדושה עבור הקדוש. הבנייה של המנזר לא הושלמה מעולם. במאה ה-18 מגדל הפעמון הנטוש נפל על הכנסייה והפיל איתו את הגג שלה. לאחר מכן המקום ננטש לחלוטין וכל אוצרותיו נשדדו עם הזמן.

סן גלאנגו
הריסות האבּי של סן גלְגָאנו

כיום האתר הוא מעין אתר רפאים דתי שפופולרי מאוד על התיירים הבאים לבקר. תסתובבו בין ההריסות ותראו את החרב שתקועה עמוק באבן. נאמר שאת החרב החדיר הקדוש בעצמו אל האבן, במה שנתפס כסוג של נס.

 

מונְטֶריג'וני Monteriggioni

באמצע הדרך שבין סְייֶנָה לסן ג'ימינְיָאנו נמצאת עיירה קטנה וסוריאליסטית לחלוטין (הקדמה ראויה למראה הסוריאליסטי של סן ג'ימינְיָאנו). כל המרחב שבין סְיינָה צפונה לכיוון ערי נהר הארְנו מלא בפלשבקים מרהיבים לימי-הביניים. מונְטֶריג'וני היא חתיכת חזרה בזמן, רק בגין המצב המושלם בו נשתמרה חומתה העתיקה. העיירה המבוצרת שנבנתה בתחילת המאה ה-13, היא בהחלט מקום לעצירה וביקור ברחובות הפתלתלים שמוקפים בחומה. ארבעה עשר מגדלי השמירה המבוצרים בחומה נותנים למקום מראה די מאיים.

תיכנסו אל העיירה ברכב במעבר תחת אחד ממגדלי השמירה, הנקרא פּורטה פְרנְקה. תחנו רכבכם מיד אחרי השער והיכנסו לסיור בעיירה הנעימה. אין הרבה בתוך החומות, אבל העיירה היא מקום נהדר לעצירה קצרה של קפה או ארוחה קלה בנוף הטוסקני הכפרי.

 

סן ג'ימינְיָאנו San Gimignano – מנהטן של ימי הביניים

סן ג'ימינְיָאנו היא הלכה למעשה 'עיירונת' בת שמונת אלפים תושבים שהפכה בעל כורכה לאימפריה תיירותית. העיירה ידועה במגדלים העתיקים שמעטרים את קו הרקיע שלה ונראים למרחוק כמעין דאון טאון מודרני שמקורו בימי-הביניים.

העיירה התפתחה בעת ימי-הביניים בעיקר עקב מיקומה על דרך הצליינים ההיסטורית הויה פְרָנְצ'יאָנה Via Francigena שנמתחה כמשתמע משמה מצרפת לעבר רומא. כמו פּיזה וסיינָה, עיקר התפתחותה של העיירה הייתה בימי-הביניים המאוחרות, בעיקר בכל מה שקשור למסחר בזעפרן שגדל בשדות הסמוכים.

סן ג'ימיניאנו
מנהטן של טוסקנה

בתקופה זו נבנו המגדלים הגבוהים שמעטרים את קו הרקיע של העיר. נבנו כחלק ממאבק כוחות בין שתי משפחות האצולה ששלטו בעיר דאז. בהקשר למאבק ההיסטורי בין הגואלְפים והגיבְּלינים, שתי "המפלגות" המסורתיות של איטליה מצפון לרומא, שבמהלך ימי-הביניים חלקו את מעמד האצילים. הגואלְפים כתומכי האפיפיור ושלטון רומא, בעוד הגיבְּלינים תמכו בקיסרות רומא הקדושה הצפונית ובצאצאי שארל הגדול. במסגרת המאבק הפוליטי שעיצב את כל אירופה במהלך אמצע וסוף ימי-הביניים, שתי המשפחות היריבות של סן ג'ימינְיָאנו בנו ביצורים ומגדלים בתוך העיר. התחרו ביניהם מי יבנה גבוה יותר.

באמצע המאה ה-14 העיר הוכתה קשות על ידי המגפה השחורה. לאחר מכן היא נשלטה על ידי פירנצה וכוחה דעך לחלוטין. כיום מדובר בעיירה מנומנמת במרחב הכפרי. רחוקה ממוקדי תעשייה או תחבורה ובעיקר אימפריה תיירותית בגין אותם מגדלים היסטוריים.

העיר נמצאת בלב חבלי הארץ הכפריים המופלאים של טוסקנה, באזור גבעות מתונות צפונית מערבית לעיר סְייֶנָה.

 

תחבורה לסן ג'ימינְיָאנו

התחבורה למנהטן הימי-ביניימית היא יחסית מוגבלת. הדרך הנוחה ביותר להגיע לעיר היא בנסיעה ברכב מסיינָה, מרחק נסיעה של שלושת רבעי השעה. זמן הנסיעה לעיר מפּיזה מצפון מערב הוא כשעה ורבע ומפירנצה מצפון מזרח הוא בערך שעה. הנסיעה לעיירה היא דרך האוטוסטרדה סְיינָה-פירנצה החדשה וירידה ל-SP1 בעיירה פּוגיבונְסי Poggibonsi. בערך באמצע הדרך בין סְייֶנָה ופירנצה.

הגישה ברכבת לסן ג'ימינְיָאנו היא מוגבלת. העיירה רחוקה מקו מסילת הברזל שבין סְיינָה לפירנצה והתחנה הקרובה היא בפּוגיבונְסי (גם מפירנצה וגם מסיינָה). משם יש לקחת אוטובוס מקומי מספר 130 או 131. אוטובוס שיוצא מהתחנה הסמוכה לתחנת הרכבת לנסיעה של בערך 25 דקות עד סן ג'ימינְיָאנו.

סן ג'ימיניאנו
מנהטן של טוסקנה, המגדלים העתיקים של סן ג'ימינְיָאנו

טיול בסן ג'ימינְיָאנו

המוזיאון האזרחי Museo Civico הוא האתר החשוב בעיר. במוזיאון נהדר זה מרוכזות יצירות אמנות חשובות מתקופת שלהי ימי-הביניים וראשית הרנסנס.

גולת הכותרת של הביקור בעיר העתיקה היא המגדלים. בעיר נותרו כיום 13 מגדלים בלבד, מעשרות שהיו בימי-הביניים ונהרסו. כל זאת בשטח עירוני קטנטן בראשה של גבעה בגובה יותר משלוש מאות מטרים מעל פני הים. ניתן לטפס רק על ראשו של הטורה גְרוסָה Grossa המתנשא לגובה של 54 מטרים. התצפית מהמגדל מציעה נוף עוצר נשימה על כל המרחב שבין סְייֶנָה לעמק נהר הארְנו.

לב העיירה היא פּיאצָה דלה סיסְטֶרְנָה Cisterna. כיכר זו היא הבסיס לשיטוט בעיירה מוקפת החומה לצל המגדלים מימי-הביניים. בכיכר ובסביבתה תמצאו את כל מה שהתייר צריך. מסעדות, בתי-קפה וכמובן חנויות ממורביליה לטובת אלפי התיירים המציפים את הפלא העתיק.