עקב המגף – מחוז פּולְיָה Puglia

אלברובלו
בתי הטְרוּלי המיוחדים באָלְבֶּרובֶּלו

 

הגאוגרפיה של עקב המגף

מחוז פּולְיָה שונה במהותו משני המחוזות השכנים שמצפון לו (מחוז אָבְּרוּצו ומחוז מוליזֶה). המחוז הרבה פחות הררי, הרבה יותר מאוכלס ועם פעילות כלכלית ענפה. המחוז אינו פריפריאלי כמו שני אחיו מצפון. אך עדיין לא מתקרב לעוצמתם הכלכלית והתרבותית של המחוזות המתויריים באיטליה (מחוזות לאציו, טוסקנה והמחוזות של עמק נהר הפּו). העיר הגדולה במחוז היא עיר הנמל בָּארי, עיר בגודל של חיפה פחות או יותר. ערים גדולות נוספות הן לֶצֶ'ה, פוגָ'ה, בָּרְלֶטָה וטָרָנְטו (גודלן פחות או יותר בין אשקלון לאשדוד – מאה עד מאתיים אלף תושבים).

בניגוד לשני המחוזות ההרריים מצפון לו, היכן שרכס האפּנינים מגיע לשיאו, מחוז פּולְיָה מתאפיין בנוף גבעות מתון. רכס האפּנינים מגיע לחלקו הדרומי בגבול של מחוז פּולְיָה עם מחוז בָּזִילִיקָטָה. נוף הגבעות המתון וקו החוף הארוך מזכירים במידה מסוימת את המבנה הטופוגרפי של טוסקנה, אבל בגרסה אדריאטית פראית וצחיחה יותר.

בצפון גובל המחוז במחוז קָמְפָּנְיָה המאוכלס. זמן הנסיעה מנאפּולי לפוגָ'ה, העיר המרכזית בצפון המחוז הוא סביב שעתיים בלבד. בחלקו הדרומי, גובל מחוז פּולְיָה עם מחוז בָּזִילִיקָטָה הפראי והריק. האתר המרכזי של מחוז בָּזִילִיקָטָה, העיירה מָטְרָה Matera הפלאית ממוקמת במרחק נסיעה קצר. שעה נסיעה מבָּארי לחוף האדריאטי וטָרָנְטו לחוף מפרץ טָרָנְטו. בהחלט מומלץ לשלב את הביקור בה יחדיו עם טיול במחוז הדרום-מזרחי.

המרחב בצפון מחוז פּולְיָה, בסביבת העיר פוגָ'ה הוא חקלאי מאוד וכולל שדות גידול של מיני דגנים. בדרום, בחצי האי סָלֶנְטו Salento (העקב של המגף) ובחלקו המזרחי של המחוז, בגב עיר הנמל בָּארי, עיקר המרחב משובץ בשטחי מרעה פתוחים כמו גם כרמים ועצי זית הידועים באיכותם.

עיקר מוקדי העניין מרוכזים לאורך החוף האדריאטי הדרומי. כולל כמובן עיירות וערי נופש נהדרות עם חוף לידו ארוך, טיילות וחופי רחצה מעולים. ישנן גם עיירות וכפרים עתיקים במרחב החקלאי הפנימי של המחוז.

 

טיול בעקב המגף

מחוז פּולְיָה הוא ההמשך הישיר של המחוזות הכפריים אָבְּרוּצו ומוליזֶה. בהמשך הנסיעה דרומה תגיעו דווקא למחוז הכי פחות כפרי והכי פחות הררי מבין שלושת המחוזות של דרום החוף האדריאטי. למרות המרחק שבין מחוז פּולְיָה לערים הראשיות של איטליה, המרחב שבין פוגָ'ה מצפון ועד לֶצֶ'ה מדרום הוא יחסית מפותח. אין בו מרחבים ריקים ושמורות טבע הרריות ענקיות כמו בגב ההר של מחוזות אָבְּרוּצו ומוליזֶה. קווי מסילת רכבת מחברים היטב את עריו וקל יחסית להתנייד בו ללא רכב. המרחב החקלאי הענקי המרוחק מהחוף לרוב פחות מעניין משמורות הטבע והערים שיושבות על החוף האדריאטי ולחוף חצי האי סָלֶנְטו.

טיול בפּולְיָה כולל מסע ארוך ברכב לאורך המחוז הארוך. מומלץ כמובן להגיע מהמחוזות הצפוניים לו – אָבְּרוּצו ומוליזֶה. משם להגיע לכיוון העיר פוגָ'ה בצפון המחוז. מפוגָ'ה מומלץ לתכנן טיול מעגלי שיכלול את כל אתרי החוף האדריאטי וחופי מפרץ טָרָנְטו. מחצי האי גָרְגָאנו בצפון, דרך לֶצֶ'ה ועד טָרָנְטו בדרום מערב. משם להיכנס אל פנים הארץ לכיוון העיירה מָטְרָה במחוז בָּזִילִיקָטָה וממנה לחזור לבָּארי.

מבָּארי ניתן לטוס הלאה למקומות אחרים באיטליה (מקווה בשבילכם) או להתחיל לחזור לארץ (באסה לכם). אפשר גם להמשיך ממָטְרָה צפונה לסביבת העיירה מֶלְפִי Melfi בצפון בָּזִילִיקָטָה ומשם לנסוע לבָּארי. או לחילופין להיכנס פנימה למחוז ההררי הנטוש לכיוון בירתו פּוטֶנְצָה Potenza והלאה למחוז קָלָבְּרִיָה. קחו בחשבון שטיול ארוך וממצה בדרום איטליה כולל המון נסיעה ומעט מאוד אתרים.

חופי גליפולי
חופי גָליפּולי

 

נופש בעקב המגף

בדומה לכלל החוף האדריאטי הארוך, צפונית מונציה ועד חצי האי סָלֶנְטו ומפרץ טָרָנְטו, חופי מחוז פּולְיָה משובים במאות כפרים, עיירות וערים בהם חופי רחצה נהדרים. מתקני הנופש הם פחות פופולריים ומפותחים מאלו בריבייֶרָה האדריאטית בצפון. ברם החופים פחות עמוסים והרבה יותר טבעיים. אמנם המסע דרומה פחות נוח מהמסע לונציה או לחוף חבל רומָאנָה (העיר רימיני וסביבתה), אבל אל תפסלו את הנופש בדרום הרותח והפראי של איטליה. מדובר בחתיכת חוויה ייחודית.

 

כל מה שיש לראות ולעשות בעקב המגף – מחוז פּולְיָה

איי טְרֶמִיטִי Isole Tremiti

ארכיפלג מופלא ומסתורי במרחק הפלגה קצר מקו החוף האדריאטי. הארכיפלג ידוע כמקום הגלות של יוליה אגְריפּינה, נכדתו של הקיסר אוגוסטוס. הוגלתה מרומא עקב רומן שניהלה עם סנטור או בגין מעורבות בעלה במרד כנגד שלטון סבה. יוליה ילדה תינוק בגלותה, ובהוראת סבה התינוק הופקר למוות. האי סן דמיאנו, הגדול מבין האיים, גם ידוע בגין מחנה המעצר להומוסקסואליים. מחנה שנבנה באי ב-1938 בהוראתו של בניטו מוסוליני, כמו גם כמקום גלות למתנגדים פוליטיים למשטר הפשיסטי.

קסטל סן ניקולה
קסטל סן ניקולה

ניתן להגיע לאי סן דמיאנו, הגדול והמאוכלס בין איי הארכיפלג במעבורות קטנות שיוצאות מהמרינה של רודי גָרְגיאָנו Rodi Gargiano ומנמל העיר טֶרְמולי במחוז מוליזֶה. התנועה בין האיים היא כמובן בסירות. בסמוך לסן דמיאנו נמצא האי השני הגודלו, סן ניקולה, בו יש כנסייה ענקית מהמאה התשיעית!! כנסיית סנטה מריה דל מארה, מריה הקדושה של הים. בסמוך לכנסייה, מעל הנמל הקטן חולש מתחם הכלא הענקי בו כלאו הפשיסטים הומוסקסואלים לפני ובמהלך מלחמת העולם השנייה.

 

חצי האי גָרְגָאנו Gargano

במרחק נסיעה קצר מעיר החוף טרמולי במחוז מוליזֶה תגיעו אל חלקו הצפוני של מחוז פּולְיָה. תגיעו אל תחילת קו החוף של חצי האי גָרְגָאנו, חצי אי פלאי שחודר אל תוך הים האדריאטי. חצי האי הוא בעל מאפיינים שונים מתחילת מישור החוף הרחב שנמתח לאורך כל מחוז פּולְיָה. כולל התרוממות טקטונית המוקפת כולה בים, עם רכסים בגובה של יותר מ-1200 מטרים. קו החוף הייחודי בחלקו הצפוני הכולל שתי ימות רדודות (Lesina ו-Varano) והרכסים מהווים מאפיין גיאוגרפי ייחודי שקיבל שם משל עצמו (על שם חצי האי). קו החוף הייחודי וההרים מעל הם כיום שמורת טבע מקסימה (הכוללת את ארכיפלג איי טְרֶמִיטִי הסמוכים).

לאורך חצי האי לא מעט עיירות נופש עם חופי רחצה מעולים. בין קו החוף מזרחה מרודי גָרְגָאניקו Rodi Garganico לעיירה וייֱסְטָה Viesta, רצף מקסים של חופי רחצה מעולים. לידו ארוך נמתח לאורך של יותר מחמישים קילומטרים. בקרבת העיירות שלאורך החוף ישנם מתקנים. אבל בין לבין, ישנו קו חוף פראי ומקסים, מקום מושלם לרחצה בבדידות טבעית מזהרת.

פוליה
וייֱסְטָה היפה בצפון חצי האי גָרְגָאנו

במעלה הרכס של חצי האי גָרְגָאנו

בחלקו הדרומי של חצי האי, עמוק בתוך רכסי ההרים ממוקם, תטפסו מעלה למונְטֶה סֶיינְטְ'אָנְגֶ'לו Monte Sant`Angelo. תגיעו לעיירה הררית מנומנמת ושטופת שמש שבליבה המנזר העתיק מאוד לכבודו של המלאך מיכאל. המנזר, הבּזיליקה והקָמְפָּנילֶה (מגדל הפעמונים) המתומנת, הם המקבץ הדתי החשוב לאורך החוף האדריאטי הדרומי. המקום היה לאתר עלייה לרגל זאת לאחר שנפוצה אגדה כי המלאך מיכאל בכבודו ובעצמו התגלה במערה בפני הבישוף המקומי.

נסיעה של חצי שעה ממונְטֶה סֶיינְטְ'אָנְגֶ'לו בכבישי הרכס הגבוהים תגיעו לעיירה סן ג'ובָאני רוטונְדו San Giovanni Rotondo. בלב העיירה מדרחוב קורְסו אוּמְבֶּרְטו המקסים, שוקק האנשים ומלא החנויות הייחודיות.

סיינטאנגלו
הבּזיליקה לכבודו של המלאך מיכאל במונְטֶה סֶיינְטְ'אָנְגֶ'לו

לאחר מכן תחזרו אל קו החוף הדרומי של חצי האי אל העיר הגדולה במרחב מָנְפְרֶדונְיָה Manfredonia. בסמוך לנמל ולמרינה של העיר נפרשת מצודת העיר הימי-ביניימית וחלקים מהחומה העתיקה של העיר. המצודה השמורה חולשת על חופי הרחצה של העיר שמלאים באינסוף נופשים. הטיילת וחופי הרחצה הם פנינה אמיתית עבור מי שאוהב נופש יותר פעיל ודינאמי. זאת לעומת רחצה רגועה בעיירות הנופש של קו החוף הצפוני.

 

פוגָ'ה Foggia

במרחק נסיעה של חצי שעה מערבה מדרום חצי האי גָרְגָאנו, תגיעו אל העיר פוגָ'ה, בירת הנפה שנקראת על שמה. פוגָ'ה היא העיר הגדולה והחשובה בחלקו הצפוני של מחוז פּולְיָה. העיר יושבת בשטח מישורי וחקלאי רחב. מישור שנמתח בין רכסי חצי האי גָרְגָאנו המתונים והשלוחה הדרומית של רכס האפּנינים, הגבול של המחוז עם מחוז קָמְפָּנְיָה ממערב. פוגָ'ה הותקפה בצורה אגרסיבית על ידי בעלות הברית בעת הפלישה לאיטליה בשנת 1943. תקיפה שהחריבה את מרכזה והרגה יותר מעשרים אלף מתושביה. כיום העיר נבנתה מחדש. מזג האוויר בקיץ בפוגָ'ה הוא ממש לא קל. העיר יבשה וחמה מאוד, האקלים בה הוא הוא חצי מדברי.

בפוגָ'ה מתגוררים יותר ממאה וחמישים אלף תושבים. אין בה יותר מדי מוקדי עניין או אופי ייחודי, בעיקר נוחה לעצירה להצטיידות במהלך הטיול. לחילופין עוברים בה בגין היותה צומת תחבורתי בדרך למקומות המעניינים יותר של המחוז. אם כבר הגעתם, צאו לטיול קצר ברחובות ובפּיאצות הנחמדות סביב לקתדרלה של העיר. היות ובקיץ באמת קשה להסתובב בעיר והיא מרגישה מעט נטושה. רבים נוטים לדלג עליה ולברוח ישר לערי החוף התוססות שבקרבתה.

 

קו החוף הגירני של חצי האי גרגאנו
קו החוף הגירני של חצי האי גָרְגָאנו

לוּצֶ'רָה Lucera

בנסיעה של עשרים דקות מערבית מפוגָ'ה תגיעו אל העיר הקטנה לוּצֶ'רָה. לוּצֶ'רָה ידועה בעיקר בגין שרידי האמפי-תיאטרון הרומאי הענקי הממוקם במזרחה של העיר. האמפי-תיאטרון הרומאי הגדול ביותר בדרומה של איטליה. לאחר שהעיר הרומאית הוחרבה, לוּצֶ'רָה אוכלסה מחדש באלפי מוסלמים. אלו גורשו מסיציליה בפקודתו של פרידריך השני, קיסר האימפריה הרומית הקדושה. בתחילת המאה ה-14 פלש לעיר המוסלמית  צבא נוצרי. רובם של תושביה נרצחו או שנמכרו כעבדים.

לאחר ביקור באתר הארכיאולוגי של האמפי-תיאטרון הרומאי, כדאי מאוד להיכנס למרכזה של העיר לטיול קצר. המרכז היא כמובן הדואוּמו והרחובות הסמוכים אליה, בה רחובות הקניות והמסעדות של העיר הקטנה.

 

טְרויָה Troia

בפחות מחצי שעה נסיעה מלוּצֶ'רָה או מפוגָ'ה לכיוון רכס האפּנינים תגיעו לעיירה טְרויָה. העיירה הקטנה בת שבעת אלפים התושבים ידועה בעיקר לחובבי המיתולוגיה יוונית. את טְרויָה הקים הגיבור היווני דְיומֶדֶס מלך ארגוס שלאחר ששב לביתו ממלחמת טרויה. דְיומֶדֶס גורש על ידי אשתו וברח למָגְנָה גְרֶקְיה (מרחב ההתיישבות היוונית בדרומה של איטליה).

שווה להגיע לטְרויָה רק בשביל לראות את הקתדרלה המרהיבה של העיירה. הקתדרלה ידועה בערבוב הסגנונות הארכיטקטוניים הבלתי אפשריים שלה. סגנונות שכוללים מאפיינים בּיזנטיים, רומנסקיים, ערביים, וגותיים-לומברדיים, עדות לכל התרבויות והשליטים שעברו בעיירה.

הקתדרלה של טראני
הקתדרלה של טְרָאני

 

בָּרְלֶטָה Barletta

הנסיעה על קו החוף האדריאטי מחצי האי גָרְגָאנו דרומה לכיוון בָּרְלֶטָה היא חוויה יפה במיוחד. ישנם לא מעט חופי רחצה מקסימים בדרך, בסביבת העיירה מָרְגָריטָה די סָבויָה Margherita di Savoia. לעיירה קו חוף ארוך מאוד עם טיילת וחופים רחבים במיוחד. דרומה ממנה בקרבת שפך נהר האופָנְטו Ofanto התרחש הקרב המפורסם בין חניבעל והצבא של קרתגו, קרב קֶנֶה או קָאנָאי. הקרב שהפך את חניבעל לאחד מגדולי המצביאים בגין האיגוף הכפול אותו ביצע. האיגוף הכפול הפך למטבע לשון ידועה על שם הקרב במושגי תכנון הקרבות של ימינו.

בבָּרְלֶטָה מתגוררים סביב מאה אלף תושבים. העיר ידועה בעיקר בגין הפסל הענקי שניצב בה, פסל בגובה של יותר מחמישה מטרים שמכונה הקולוסוס של בָּרְלֶטָה. הפסל הבּיזנטי העתיק נמשה מן הים במאה ה-13 ומאז הוצב במרכזה של העיר. מקורו של הפסל ככל הנראה ברָבֶנָה, הבירה של התרבות הבּיזנטית של איטליה. אל תחמיצו גם את המצודה הנורמנית המקסימה של העיר. המצודה נבנתה במאה ה-11 והורחבה במאה ה-13. הייתה חלק ממערך הפריסה של הצלבנים על נמלי דרום איטליה כחלק ממסעות הצלב. כיום במצודה ממוקם המוזיאון העירוני המקסים של העיר.

 

טְרָאני Trani

במרחק נסיעה קצר של רבע שעה דרומית מבָּרְלֶטָה, תגיעו לעיר טְרָאני השכנה. העיר ידועה כבית לקהילה יהודית מפוארת שהתגוררה בה עד המאה ה-17. יהודים התיישבו בעיר החוף החל מהתקופה הרומית והקהילה המפוארת התקיימה עד להעברת השליטה בעיר לבית אָרָאגון הספרדי שפעל כנגדה.

האתר המפורסם ביותר של טְרָאני היא כמובן הקתדרלה הנורמנית הייחודית של העיר, אחת הקתדרלות היחידות באיטליה שממוקמת ממש על החוף. הדואוּמו נבנתה במהלך המאה ה-12 על בליטת יבשה קטנה סמוך לגלעין העיר הרומאי. בסמוך לקתדרלה היפה קו חוף מקסים ושוברי גלים ארוכים.

קסטל דל מונטה
הקָסְטֶל דֶל מונְטֶה

קָסְטֶל דֶל מונְטֶה Castel del Monte

בנסיעה של ארבעים דקות מערבה מטְרָאני אל עבר רכס האפּנינים, דרך העיר אָנְדְרִיָה Andria, תגיעו לאחד האתרים המרשימים ביותר בחוף האדריאטי – הקָסְטֶל דֶל מונְטֶה המרהיב. המצודה המתומנת הייחודית והשמורה נבנתה במאה ה-13 תחת הוראתו של פרידריך השני, הקיסר של האימפריה הרומית הקדושה.

המבצר היה אחד מבתי הקיט של הקיסר. המבצר כולל שתי קומות שבכל זווית של צלע ישנו חדר. שמונה צלעות משמע שמונה חדרים לקומה. המבנה הגיאומטרי המושלם של המצודה הוא מה שאפשר את הישרדותה בצורה כמעט מושלמת עד לימינו אנו. כיום האתר שוקק בתיירים הבאים לגבעה ברום של 500 מטרים, חלק מהשלוחה המזרחית לשיפולי רכס האפּנינים.

חוף2
ים כחול, סירות ושמשיות – כל מה שצריך לבטן-גב מושלם במחוז פּולְיָה

בָּארי Bari

בירתו של מחוז פּולְיָה והעיר הגדולה במחוז. בבָּארי מתגוררים כשלוש מאות אלף תושבים, מה שהופך אותה לעיר הגדולה ביותר לאורך החוף האדריאטי. העיר הראשית מעקב המגף ועד ונציה בצפון, מרחק של 800 קילומטרים צפונה. בָּארי היא העיר החשובה ביותר לאורך החוף האדריאטי (מלבד כמובן ונציה) מבחינה כלכלית ותחבורתית. מה שבעיקר מעיד על משניות של החוף האדריאטי לעומת החוף הליגוּרי וחופי הים היוני מצידו השני של חצי האי האפּניני. לחופי ימים אלו מרוכזת עקר האוכלוסייה של איטליה ועיקר האזורים המתועשים והתרבותיים שבנו את ארץ המגף.

ישוב קדום הוקם בשטח העיר עוד מזמן ההתיישבות היוונית במָגְנָה גְרֶקְיה. בתקופה הרומאית נמל בָּארי היה בעל חשיבות כבסיס יציאה לעבר החוף המערבי של חצי האי הבּלקני, לחופו המזרחי של הים האדריאטי. בתקופה זו מקום הישוב נקרא בָּאריום Bariom, ממנו נגזר שמה של העיר כיום. רק עם כיבושה של העיר על ידי הנורְמָנים (שבט ויקינגי), התפתחה העיר. הפכה לנמל הבית של צי גדול שחלש על מסחר בים האדריאטי בנקודה אסטרטגית בדרך לוונציה.

 

טיול בבָּארי

העיר בָּארי בנויה בצורה נוחה לביקור תיירותי. גלעין העיר העתיק בנוי על לשון יבשה המוקף בשלושת צדדיו ברציפי נמל העיר. רובע עתיק זה נקרא בשם בָּארי וֶקְיָה (בָּארי הישנה) ובו מרוכזים עיקר מוקדי העניין של העיר. בגבול פאת העיר העתיקה מתפרסת המעטפת השנייה של בָּארי, שנבנתה בתקופה הבּארוק ומסודרת בצורה נאה בהמוני רחובות ישרים המצטלבים זה בזה. רובע בּארוקי זה נקרא מוּרָאט Murat. אם התגעגעתם קצת לשופינג והסתובבות אורבאנית, רובע זה הוא נווה המדבר של השופינג בכל המרחב הטבעי הכמעט פראי של דרום מזרח איטליה.

תיאטרו מרגריטה בבארי
התיאָטְרו מָרְגָריטָה בבָּארי

אם אתם מגיעים לעיר ברכבת, תחנת הרכבת ממוקמת בפאתי רובע מוּרָאט. ממנה ניתן ללכת ברגל או לנסוע בתחבורה ציבורית אל עבר העיר העתיקה. אם באתם עם רכב מומלץ לחנות בחניונים הגדולים הסמוכים לתחנת הרכבת המרכזית של העיר. מהתחנה להיכנס רגלית או עם אוטובוס לכיוון הבָּארי וֶקְיָה. ניתן לחנות ממש צמוד לעיר העתיקה בחניון הענקי Via Ruggiero Il Normanno או בחניונים קטנים נוספים על הכביש המחבר הין הנמל לעיר העתיקה. בכל מקרה אל תיכנסו עם הרכב לתוך העיר העתיקה.

למרות גודלה היחסי והיותה המרכז האורבאני הכמעט יחידי במרחב העצום של החוף האדריאטי, בָּארי היא עיר לביקור יום קצר ולהמשיך הלאה דרומה. בעיר כמה אתרים חשובים בראשם בּזיליקת סן ניקולָה הענקית. בּזיליקה חשובה זו היא מקום המנוחה לעצמותיו של הקדוש ניקולאס, ההשראה מאחורי סנטה קלאוס.

הליכה קצרה דרומה מסן ניקולָה ותגיעו אל הקתדרלה העתיקה של בָּארי. הקתדרלה נבנתה במאה ה-12 על חורבות הקתדרלה הבּיזנטית העתיקה של העיר שהוחרבה על-ידי וויליאם המרושע, מלך סיציליה במאה ה-11. מי שכבש וביסס את השלטון הסיציליאני על כל דרומה של איטליה. לא רחוק, על קו החוף בולט התיאָטְרו מָרְגָריטָה המרשים. הבניין המודרני, נבנה בתחילת שנות העשרה של המאה ה-20, הוא בניין תיאטרון עשוי מעץ. כיום התיאטרון כבר לא פעיל ומשמש כמוזיאון.

 

רוּבו די פּולְיָה Ruvo di Puglia

עיר קטנה ומקסימה במרחק נסיעה של עשר דקות מבָּארי. רוּבו ידועה כמיקום הייצור ההיסטורי של הכדים והאגרטלים הרומאים העתיקים מבית יוצרי כדריה העתיקים של העיר. יצירות כדרות אלו התגלגלו בנמלים רבים ברחבי האימפריה. הפכו לסגנון ייחודי שנקרא על שם העיר. ממצאים ארכיאולוגים של כדים עתיקים אלו כמו גם ממצאים נוספים מרתקים מהאזור, תוכלו לראות במוזיאון יָאטָה Jatta לארכיאולוגיה הממוקם בפָּלָצו יָאטָה. המוזיאון ממוקם בקצה הדרומי של גלעין העיר העתיקה. ממנו צאו לסיבוב ברחובותיה העתיקים של רוּבו. במרכז כמובן הקתדרלה העתיקה והמקסימה של העיר העתיקה.

אלברובלו
הסמטאות הבלתי אפשריות של אָלְבֶּרובֶּלו

לא רחוק מהקתדרלה נמצאות המערות של סן קְלֶטו Grotte di San Cleto, מעברים תת קרקעיים מרשימים הבנויים מתחת לכנסייה במרכזה של העיר.

 

אָלְבֶּרובֶּלו Alberobello

במרחק נסיעה של חמישים דקות דרומה מבָּארי, בשער הכניסה לחצי האי סָלֶנְטו, נמצא אחד מאתרי החובה בביקור בדרומה של איטליה. העיירה אָלְבֶּרובֶּלו היא אחד האתרים המוכרים והמתויירים ביותר בדרומה של איטליה. העיירה מוכרת בגין בתי הטְרוּלי Trulli המוזרים למראה של מה שהיה אז הכפר. כיום בעיירה מתגוררים עשרת אלפים תושבים, ועיקר פרנסתה היא כמובן תמיכה בכמות התיירים הענקית שמגיע לראות את הבתים המוזרים שהוכרזו כאתר מורשת של אונסק"ו.

הסיבה לאופן הבנייה הייחודי של הטְרוּלי קשור להחלטתו של שליט העיר מטעם ממלכת נאפּולי במאה ה-15. הוא הוציא צו שאסר בנייה של בתים בעיר בשימוש במלט או בכל חומר אחר שמהווה דבק בין לבני הבנייה. זאת על מנת שהבתים יהיו ארעיים ויהרסו במהרה בהתאם לרצון השליט. תושבי הכפר מצאו כי צורת בנייה עגולה הנתמכת בכיפה התומכת במשקלה על האבנים שמלמטה היא הדרך היעילה ביותר לעקוף את ההחלטה הדרקונית של השליט.

כיום אָלְבֶּרובֶּלו היא עיירה קטנה ושוקקת. שוקקת בעיקר בתיירים הבאים להיות עדים לאחד האתרים המיוחדים ביותר בדרומה של איטליה. מסביב לבתים המיוחדים ישנן חנויות מזכרות, בתי-קפה ומסעדות לרווחת המטיילים.

אלברובלו
מרכז אָלְבֶּרובֶּלו

בְּרינְדיזי Brindisi

שעה נסיעה דרומית מאָלְבֶּרובֶּלו עמוק אל תוך חצי האי סָלֶנְטו ותגיעו לעיר הנמל החשובה בְּרינְדיזי. בְּרינְדיזי היא עיר קטנה, עם תשעים אלף תושבים, אך בעלת היסטוריה מרשימה. כמו גם לא מעט אתרים מעניינים. נמל העיר הוא השני בחשיבותו בחלקו הדרומי מערבי של הים האדריאטי, אחרי נמל בָּארי המרכזי. לפי המיתולוגיה העיר נוסדה על-ידי הגיבור היווני דְיומֶדֶס, יחדיו עם עוד ערים בפּולְיָה. דְיומֶדֶס מלך ארגוס, עם שיבתו לעירו לאחר כיבוש טְרויָה, גורש על-ידי אשתו והקים מושבות במָגְנָה גְרֶקְיה. מיתולוגיה זו מקבילה למיתולוגיה של הקמת רומא הבירה ופּדובָה הצפונית. אלו הוקמו על-ידי גיבורים טרויאנים שניצלו מהטבח שערכו היוונים בעיר.

כיום בְּרינְדיזי היא עיר נמל מנומנמת. בסמוך אליה ישנו בסיס של חיל האוויר האמריקאי. העיר מלאה במשרתי הבסיס כמו גם בפנסיונרים ווטרנים אמריקאים שעקרו לעיר החמה והמפנקת במקום לפרוש לפלורידה. מקור שם העיר הוא ביוונית, משמעותו הוא ראש צבי. השם נובע מהמאפיין הגיאוגרפי הייחודי של המפרץ הארוך עליו יושבת העיר, שיוצר מראה של קרני צבי. המפרץ בצורתו דומה לפיורד עמוק שייחודי מאוד למרחב של דרום איטליה.

 

קתדרלת ברנדיזי
קתדרלת בְּרינְדיזי

טיול בבְּרינְדיזי  

בְּרינְדיזי היא אינה עיר גדולה וטיול ממצה בה ייקח כמה שעות בלבד. ברמת העיקרון מומלץ ללון במלון בעיר ולהמשיך ממנה הלאה דרומה לכיוון לֶצֶ'ה. ניתן ביום אחד לבקר באָלְבֶּרובֶּלו ואחר הצהריים להמשיך לבְּרינְדיזי. טיול ערב וטיול בוקר קצר יספיקו לכם לכסות את העיר. הלינה בעיר תאפשר לכם לבלות ערב בעיר יחסית גדולה ותוססת שיש בה מידה מסוימת של חיי לילה (בניגוד לרוב המקומות בדרום שהערב בהם יחסית משמים).

למי שבא ברכבת, התחנה המרכזית של העיר ממוקמת במרחק הליכה קצר מדרום למרכז העיר העתיקה ולכיכר הדואוּמו. בקרבת התחנה כמו גם בסמוך לרציפי הנמל ישנן לא מעט אפשרויות חניה.

האתר המרשים בעיר היא המצודה הגדולה או המצודה השְבָאבית Castello Svevo על שם חבל הארץ הגרמני ממנו הגיע פרידריך השני, קיסר האימפריה הרומית הקדושה ומקימה של המצודה. המצודה נבנתה במאה ה-13 ומגדלי השמירה של הוספו על ידי השליטים לבית משפחת אָרָאגון.

השליטים הספרדיים גם בנו את המצודה השנייה של העיר הקָסְטֶלו אָלְפונְזינו די בְּרינְדיזי Castello Alfonsino di Brindisi החולשת על הכניסה למפרץ המאורך הנכנס אל העיר. הקָסְטֶלו ממוקמת על האי פורְטה אֶ מָארֶה (מצודת הים), מזכירה במיקומה ובאופן בנייתה את הקסְטֶל דְל אובו Castel Dell`Ovo בנאפּולי. הביקור במצודה הוא מוגבל מאוד, חלקה במצב הרוס. היא מציע נוף מרהיב לקו החוף ולנמל של בְּרינְדיזי. הגישה היא דרך כביש נבנה על שוניות ושוברי גלים המקיפים את המרינה של העיר.

צאו לטיול ברחובות העיר העתיקה. לב העיר היא כיכר הדואוּמו, במרחק הליכה קצר מהטיילת הרגוע המקיפה את העיר העתיקה לחופי המפרץ. הדואוּמו של העיר נבנתה במאה ה-18 אחרי שהקתדרלה המקורית נהרסה ברעידת אדמה בשנת 1743.

לצ'ה
כנסייה בלֶצֶ'ה

לֶצֶ'ה Lecce 

פירנצה של הדרום

חצי שעה נסיעה דרומה מבְּרינְדיזי תגיעו ללֶצֶ'ה היפה, בירת עקב המגף. לֶצֶ'ה מכונה כפירנצה של הדרום, זאת בגין הריכוז של לא מעט מוקדי עניין בארוקיים במרכזה. כמובן שלֶצֶ'ה היא אינה פירנצה, תקופה הבּארוק אינה משתווה לפרץ המקורי הראשוני של הרנסנס הפלורנטיני וסדרי הגודל של הערים שונה לחלוטין. אבל לֶצֶ'ה יושבת עמוק בפריפריה האיטלקית ויופי שכזה במבנה עיר אכן הוא מצרך נדיר במרחב החקלאי והדי פראי של הדרום. אם הגעתם לטבע ולחופים של הדרום ומעט התגעגעתם לסדרי התרבות של ערי טוסקנה והצפון, לֶצֶ'ה היא לכאורה נווה מדבר צפון איטלקי מרשים ביותר.

רחובות לצ'ה
כנסיית סָנְטָה אירֶנֶה

אך למעשה לֶצֶ'ה היא העיר היוונית ביותר באיטליה. נבנתה על חורבות עיר יוונית עתיקה בשם סיבָּאר Sybar, שהוקמה על-ידי המֶסְפּיים. אלה היו עם יווני עתיק שהתיישב לאורך דרום החוף האדריאטי של חצי האי האפניני. השפה בלֶצֶ'ה ובערים סביבה מקורה ביוונית עתיקה שהשתרבבה עם האיטלקית הפלורנטינית של ימינו. במאה השנייה נכבשה העיר על ידי הקיסר הרומי אדריאנוס. התיאטרון העתיק המרהיב בלב לֶצֶ'ה האורבאנית מקורו מתקופתו של הקיסר אדריאנוס.

מיקומה וחשיבותה ההיסטורית של העיר הובילו לפיתוח השקעה מצד ממלכת סיציליה ששלטה על דרומה של איטליה. שושלת זו בעיקר השקיע את הונה בפיתוח נאפּולי והזניחה את המרחב האדריאטי, להוציא את לֶצֶ'ה. לֶצֶ'ה הפכה לסמל השלטון של הממלכה. בתקופה זו נבנו בה המונומנטים הבּארוקיים המקסימים שבגינם העיר מוכרת.

 

לֶצֶ'ה המודרנית

בתקופת השלטון הפשיסטי בשנות ה-20 סבלה העיר מתוכניות מודרניזציה מגלומניות שפגעו בגלעין העיר הבּארוקי. כיום מרכז העיר העתיק עובר שיקום נרחב על מנת למחוק את ההרס התכנוני הפשיסטי ולשחזר את ההילה הבּארוקית המקסימה של העיר. הפיתוח של העיר נעצר בתחילת המאה ה-20, כיום מתגוררים בלֶצֶ'ה סביב 100 אלף תושבים בלבד.

תחנת הרכבת של לֶצֶ'ה ממוקמת דרומית ממרכז העיר העתיק, מרחק הליכה נוח של רבע שעה מכיכר הדואוּמו, נקודת הפתיחה לטיול בעיר. החניה בעיר היא מעט פחות נוחה משאר ערי ואתרי מחוז פּולְיָה. אל תכנסו עם הרכב לרחבי הסמטאות והרחובות העקלקלים של המרכז העתיק. ישנם לא מעט חנונים נוחים בתשלום לאורך ויאלה דל'יוניברסיטה, השדרה הראשית החותמת את מרכז העיר העתיק ממערב.

 

טיול בלֶצֶ'ה

כמובן שמומלץ לפתוח את הטיול בלֶצֶ'ה בליבה של העיר – הקתדרלה. הפּיאָצָה דל דואוּמו הגדולה שסמוכה לה היא הכיכר הרחבה והשוקקת ביותר בכל המרחב של דרום איטליה. בסמוך לקתדרלה העתיקה (נבנתה במאה ה-12), הקָמְפָּנילֶה המרשים שנבנה במאה ה-17 וחולש על קו הרקיע של העיר. בסמוך לפסדה של הדואוּמו נמצא ארמון אָרְצ'י-וֶסְקובילֶה Pallazzo Arcivescovile (ארמון הארכיבישוף), מקום מגוריו ההיסטורי של הסמכות הדתית של העיר. הארמון המרשים נבנה בשנת 1632 בסגנון בּארוקי.

בהליכה קצרה מזרחה מהקתדרלה ותגיעו אל מה שנשאר מתיאטרון הרומאי של העיר. אתר ארכיאולוגי מקסים זה נטוע עמוק בתוך לֶצֶ'ה האורבאנית, חלקו הגדול קבור מתחת לבתיה של העיר ורק מקטע של השורות הראשונות המסודרות בחצי סהר ומה שהייתה הבימה, מציצות פתאום במרחה האורבאני של העיר. לא רחוק מהתיאטרון נפרס האמפי-תיאטרון הרומאי העתיק של לֶצֶ'ה הרומאית, השני גדול הרבה יותר מאחיו הקטן בסמוך. האמפי הענקי גם הוא הצצה אל ההיסטוריה של העיר הרומית ומעליו שכבות על גבי שכבות של עיר בּארוקית ומודרנית. המראה המדהים של שני התיאטראות הקבורים מתחת למרכז העיר הוא סוריאליסטי לחלוטין.

קמפינלה בלצ'ה
מגדל הפעמונים הנישא של הדואוּמו של לֶצֶ'ה

סמוך לאמפי-תיאטרון נפרסת פּיאָצָה סנְטְ'אָרונְצו Piazza Sant`Aronzo היפה, כיכר אובאלית ושוקקת באנשים. הכיכר נקראת על שמו של הקדוש ארונצו או אורונתיוס, הפטרון המגן הקדוש של לֶצֶ'ה, מי שהיה הבישוף הראשון של העיר. בכיכר נמצאת כנסיית סָנְטָה אירֶנֶה Santa Irene לכבודה של הקדושה איירין מל'אָקְווילה. מומלץ להיכנס לכנסייה הקטנה והיפה, היא מלאה בשכיות חמדה ואוצרות אמנות מרשימים.

 

בפאתי העיר העתיקה

בהליכה מעט צפונה מפּיאָצָה סנְטְ'אָרונְצו תגיעו לפנינה של לֶצֶ'ה, בּזיליקת הסנטה קְרוצֶ'ה Basilica di Santa Croce (הצלב הקדוש). הפסדה של הבּזיליקה היא יצירת אמנות בּארוקית מקסימה. עליה המוני פסלים ותבליטים בסמוך לחלון רוזטה ענקי. הכנסייה יפיפייה גם בחלקה הפנימי. מלאה ביצירות אמנות שונות ואור מקסים שנכנס מהחלונות שמתחת לכיפה הענקית.

אם קצת נמאס לכם מהעיר העתיקה ונוף הבניינים הבּארוקי, צאו מעט מזרחית מחוץ למרכז העיר העתיקה. שם בעיר החדשה תמצאו את השריד הימי-ביניימי הכמעט יחידי שנותר בעיר וכיום נבלע בחלקה המודרני של לֶצֶ'ה. הטורֶה דֶל פארְקו Torre del Parco, הוא מגדל עגול שנבנה בתחילת המאה ה-15 וגובהו 23 מטרים. סביב למגדל נחפרה תעלה שכיום היא חלק מגן חביב שניטע במקום. מקום נחמד לעצירה קצרה וארוחת צהרים על ספסל מול המגדל.

 

גָאלָאטינָה Galatina

עשרים דקות נסיעה דרומית מלֶצֶ'ה ותגיעו לעיר הקטנה גָאלָאטינָה. בדומה לשכנתה הגדולה מצפון, גָאלָאטינָה גם היא התיישבות יוונית עתיקה שהאווירה בה מאוד יוונית, כולל כמובן הניב היווני של תושביה. כדאי לצאת לטיול קצר ברחובותיה המנומנמים של העיירה היפה, אל תחמיצו ביקור בבּזיליקת סנטה קתרינה דֶ'אָלֶסָנְדְריה המרשימה Santa Caerina d`Alessandria במרכזה של העיר. הבּזיליקה היא בית לכמה יצירות מרשימות משלהי ימי-הביניים, תחילת המאה ה-15.

 

אוטְרָאנְטו Otranto

חצי שעה מזרחה מגָאלָאטינָה, על חלקו הדרומי של הים האדריאטי, נמצאת העיירונת היפה אוטְרָאנְטו. העיירה הקטנה בת ששת אלפים התושבים יושבת לגדות מפרץ רחב המאפשר נמל מוגן. העיירה ידועה בעיקר בגין המבצר האדיר שהוא פחות או יותר העיר, המבצר האָרָאגוני Castello Aragonese. המבצר נבנה בימיו של פרידריך השני קיסר האימפריה הרומית הקדושה אך הורחב על-ידי שושלת אָרָאגון שקראו למבצר על שמם. המבצר חולש על גלעין העיר ממזרח, אך כל העיר מחופה בחומה מסיבית הנמתחת כזרוע מהמבצר ומגינה על העיירה והנמל שלה.

אוטרנטו
אוטרנטו

כיום מדובר בכפר שהוא על סף עיירה, אבל אוטְרָאנְטו היא מקום היסטורי חשוב. העיר הוקמה כישוב יווני בשם הידְרוּס Hydrus ובתקופה הרומית הייתה נמל חשוב שחיבר את האימפריה עם חלקו המזרחי של הים התיכון. העיר ידועה בגין קדושי אוטְרָאנְטו, 800 מתושבי בעיירה שסירבו להתאסלם בשנת 1480 עם פלישה של העות'מניים לעיר. גם במלחמות העולם במאה ה-20 העיירה הייתה יעד לכיבוש וקרבות.

ביקור בעיירה יכלול כמובן את המצודה, חומותיה ומגדליה. כמו גם את הקתדרלה הענקית שבלב גלעין העיר מוקף החומה. מעבר לגלעין העיירה, החוף והנמל הם מקומות מקסימים ופוטוגניים ביותר. אלו אהודים מאוד על תיירים ומקומיים כמקום בילוי.

 

סנטה מריה די לֶאוּקָה Santa Maria di Leuca

העיירה בקצה של המגף, היכן שמימי הים האדריאטי נושקים במימי מפרץ טָרָנְטו. סנטה מריה די לֶאוּקָה הקטנה ידוע בגין המגדלור הענקי שבפאתיה שמכוון את תנועת הספנות במעבר שבין הימים. המגדלור גובהו 47 מטרים והוא יושב על מצוק בגובה של 50 מטרים מעל הים. המגדלור נבנה בסמוך לבּזיליקה פיניבוס טראה Basilica de Finibus Terrae (בזיליקת סוף האדמה). בּזיליקה שנבנתה לכבוד הקדוש פיטר שעבר בעיירה בדרכו לרומא. מהמגדלור והבּזיליקה תרדו באחד מגרמי המדרגות האייקוניים ביותר באיטליה אל עבר נמל העיירה. גרם מדרגות של כמעט שלוש מאות מדרגות עם נוף מרהיב של חופי הים המפורצים.

בחלקה המערבי של העיירה ישנה הפּוּנְטָה ריזְטולָה Ponta Ristola, הקצה של חצי האי סָלֶנְטו (לא הנקודה הדרומית של המגף, קָלָבְּרִיָה דרומית יותר). הנקודה הדרומית אהודה על מבקרים הבאים למסלע הפראי ומנסים להגיע לקיצו. מתחת לכף ישנן לא מעט מערות טבעיות שאינן נגישות. דוגמת מערת השטן המפחידה והרועשת, עליה נשברים הגלים העצבניים. הרבה מבקרים מנסים להגיע עד הקצה, אפשר להצטרף אליהם רק תהיו זהירים, הים אינו מרחם שם והוא מאוד גלי ולא צפוי.

 

המגדלור בסנטה לוקה
המגדלור הענקי בסנטה מריה די לֶאוּקָה

גָליפּולי Gallipoli

בנסיעה צפונה מסנטה מריה די לֶאוּקָה לאורך החוף המזרחי של מפרץ טרנטו ישנן המוני עיירות נופש מקסימות להן חופי רחצה מעולים. הגדולה בהן היא גָליפּולי, עיר קטנה בה מתגוררים כשלושים וחמישה אלף תושבים. חלקה העתיק של גָליפּולי יושב על אי המחובר ליבשה בגשר קטן. חלקו הצפוני של האי הוא הנמל והמרינה של העיר ולידה העיר העתיקה. מבוך מקסים של סמטאות ורחובות קטנים ועתיקים שמאוד נעים להסתובב בהם. גם בחופי העיר העתיקה וגם דרומה, המון חופי רחצה. חלקם מוסדרים והמוניים וחלקם פראיים לחלוטין ויפים בצורה שלא תיאמן.

האתר הידוע ביותר בעיר היא המצודה הענקית שעל שם העיר, בכניסה לאי. מצודה ענקית זו נבנתה במאה ה-15 על-ידי שושלת בית אָרָאגון, יש לה שני צריחים ענקיים הפונים למרינה.

 

טָרָנְטו Taranto

כשעה וחצי נסיעה מערבית מלֶצֶ'ה, תגיעו אל אחת הערים הגדולות ביותר במחוז פּולְיָה. טָרָנְטו היא העיר הגדולה ביותר במפרץ הרחב שנקרא על שמה, מפרץ טָרָנְטו. מפרץ שמפריד בין העקב לשפיץ של המגף. טָרָנְטו היא שער המעבר למחוז בּזיליקָטָה ובעיקר לעיר הנדירה שבמזרח המחוז השכן, מָטְרָה. מרחק של שעה נסיעה מהמפרץ אל תוך רכסי האפּנינים הדרומיים. בטָרָנְטו מתגוררים כמאתיים אלף תושבים והיא העיר השנייה בגודלה במחוז פּולְיָה, אחרי הבירה בָּארי.

העיר יושבת על רצועת האדמה המפרידה בין המפרץ לימה הקטנה Mare Picollo. חלקה העתיק של העיר יושב על אי שבין המפרץ והימה המלוחה הענקית שחודרת אל תוך עקב המגף. מצפון לאי מתפרס נמל הסחורות הענקי של העיר. בסיס גדול של הצי האיטלקי יושב סמוך לחלקה החדש של העיר לחוף הימה. העיר הוקמה על-ידי מתיישבים יוונים מהעיר סְפָּרְטָה, במאה השמינית לפני הספירה ונקראה טאראס Taras. טאראס הפכה לאחת הערים החשובות של ההתיישבות היוונית. העיר הייתה הבירה התרבותית של היוונים בדרום איטליה.

מבצר גליפולי
מבצר גָליפּולי

הדיאלקט הטָרָנְטיני שעודנו השפה המדוברת בעיר וברחבי העיירות "היווניות" במחוז פּולְיָה הוא עירוב של יוונית עם לטינית ואיטלקית פלורנטינית (איטלקית של ימינו). העיר היא גם המקור האטימולוגי של הטָרָנְטוּלה, העכביש הפרוותי והסיבה לאָרְכֶנופוביה (פחד מעכבישים). כמו גם בשל ריקוד הטָרָנְטוּלה, ריקוד דרום איטלקי מסורתי שמקורו בשיטת הריפוי עבור אלו שנעקצו מטָרָנְטוּלה.

 

טיול בטָרָנְטו

תחנת הרכבת של טָרָנְטו ממוקמת בצפון העיר. ממנה יש לקחת אוטובוס דרומה שייקח אתכם על הגשר אל הסֶנְטְרו סְטוריקו – המרכז העתיק על האי שבין הימה הקטנה לים הגדול (מפרץ טָרָנְטו). רובם של האתרים ומוקדי העניין בעיר מרוכזים על האי. צאו לטיול רגלי נעים ברחובות העתיקים שעל האי. במרכז האי כמובן הקתדרלה העתיקה של העיר, קתדרלה בּיזנטית שנבנתה במאה העשירית. על הנקודה הדרומית של האי חולשת הקָסְטֶלו אָרָאגונֶזֶה Castello Aragonese. מצודה ענקית שנבנתה בסוף המאה ה-15 לטובת השליטים הספרדים משושלת אָרָאגון. אלו שלטו בדרומה של איטליה במאות ה-15 עד ה-17 וחצי מהטירות בדרום איטליה נקראים על שמם. סמוך למצודה גשר גירֶבולֶה Ponte Girevole המקסים. גשר שמחבר את הסֶנְטְרו סְטוריקו או הסיטה וֶקְיָה עם העיר החדשה בקרבת המוזיאון הארכיאולוגי הנדיר של העיר.

בקרבת המוזיאון הארכיאולוגי, לחוף מפרץ טָרָנְטו נמתחת הטיילת הארוכה והמקסימה של העיר. טיילת שנקראת על שמו של המלך ויטוריו עימנואֶלֶה. הטיילת מתחילה בסמוך לגשר גירֶבולֶה. בנקודת ההתחלה של הטיילת עולה השמיימה האנדרטה של הימאים Monumento al Marinaio. פסל פוסט מודרני מרשים מארד המציין את זכרם של אלו שנהרגו בקרב הימי שנערך בעיר במהלך מלחמת העולם השנייה.

טרנטו טירה
הקָסְטֶלו אָרָאגונֶזֶה

 

המוזיאון הארכיאולוגי של טָרָנְטו Museo Archeologico Nazionale di Taranto

כל העושר התרבותי היווני מונצח כיום באחד המוזיאונים הארכיאולוגיים הטובים באיטליה המוזיאון הארכיאולוגי של טָרָנְטו. האוסף של המוזיאון כולל המון יצירות אמנות יווניות במגוון נדיר של מדיומים. ציורי כדים מרשימים, תכשיטים, מטבעות ועוד. אך הידועים והחשובים מכולם הם הפסלים המרהיבים והמפורסמים שמוצגים במוזיאון הגאווה.

זֶאוּס מאוּגְנֶטו (Ugento), פסל ארד במצב כמעט מושלם שנמצא בעיירה הקטנה בדרומו של העקב. הפסל הוא אחת הדוגמאות המרהיבות לסגנון הפיסול הארכאי. הפסל מתאר בצורה הרהיבה ביותר את כל ערכיה של התפיסה הארכאית, ממנה התפתח הפיסול הקלאסי. העמידה והתנועה של זֶאוּס נראית לא טבעית בעליל, אך עיקר החן בפסל היא תיאור שרירי הבטן הסכמתי להפליא.

ראש האישה מטרה קוטה, הוא אחד הפסלים היוונים העתיקים הידועים ביותר שנמצאו. מה שנותר מהפסל הענקי הוא רק הראש של האישה, במצב יחסית פגום. הפסל נוצר במאה הרביעית לפני הספירה וייחודו הוא השימור החלקי של הצבע המקורי (בעת העתיקה הפסלים היו צבועים) שעוד נשמר על חלקי הפנים והשיער.

כתובת: Via Cavour 10

שעות פתיחה: 8:30 – 19:30, בימי ראשון בגור בשעות הצהריים, בימי שני סגור

כרטיסים: 9.5 יורו למבוגר

חופי מפרץ טרנטו
חופי מפרץ טָרָנְטו

נופש בקרבת טָרָנְטו

למי שמגיע לטָרָנְטו לכמה ימים ורוצה גם להקדיש יום או שניים לבטן גב משובח במיוחד, בקרבת העיר ישנם כמה חופי רחצה ייחודיים ויפים במיוחד. מדרום למרכז העיר, במרחק נסיעה של דקות בודדות לאורך הכפרים הפרבריים שלאורך החוף, נמצא חוף סן ויטו הפונה צפונה ומשקיף על העיר. דרומה מסן ויטו מתפרס חוף טְרָמונְטונֶה Spiaggia di Tramontone הנדיר לחוף המפרץ. החוף אהוד מאוד על תושבי העיר. אלו מגיעים אליו כאשר מזג האוויר מאפשר לרביצה נעימה לחוף המים הכחולים עד כאב.

לנופש יותר אקסקלוסיבי והרפתקני, שוטו בסירה לאי סן פייטרו מערבית מהסֶנְטְרו סְטוריקו. האי מתחבר אל היבשה בשובר גלים ארוך במיוחד. יש בו כמה מהחופים היותר יפים בדרומה של איטליה.

 

 

 

כתיבת תגובה