קמְפָּנְיָה ואמָלְפי – הדרום הקסום

פאסטום
עתיקות פּאֶסְטוּם

מחוז קמְפָּנְיָה וחוף אמָלְפי הם האטרקציה המרכזית של מה שנחשב כדרומה של איטליה. זהו אחד המחוזות היפים ביותר בארץ המגף. בעל נופים מרהיבים, ערי חוף אטרקטיביות והמון המון עתיקות. אתרי העתיקות בקמְפָּנְיָה, כגון פּומְפֶּיי ופּאֶסְטוּם, הם מאתרי העתיקות החשובים באיטליה. מתחרים רק ברובע הקפּיטול ברומא הבירה.

בירת המחוז הנה נאפּולי, עיר ששמה יצא למרחוק ולא עקב סיבות יותר מדי חיוביות. מעבר לתדמית המקולקלת, בנאפּולי ישנם המוני אתרי תיירות חשובים שלא היו מביישים שום עיר גדולה אחרת. בהחלט מומלץ לא לוותר על ביקור בה, אבל כמובן לתכנן את הביקור נכון. נאפּולי היא גם נמל היציאה אל עבר האי קָפְּרי, אחד המקומות המרהיבים ביותר באיטליה.

האטרקציה המרכזית של מחוז קמְפָּנְיָה היא כמובן עיר החוף המרהיבה אמָלְפי. החוף האמָלְפיטאני הארוך נמתח במפנה דרומי מסורֶנְטו במערב ועד סלֶרְנו הגדולה ממזרח. לאורך הנסיעה על הכביש המתפתל בין הרים וחופים, נמצאות כמה מעיירות הנופש היותר קסומות של איטליה. הנסיעה לאורך הכביש היא אחד ממסלולי החובה היותר פופולאריים על תיירים.

שימו לב – דף זה עוסק בתכנון טיול בקָמְפָּנְיָה הכפרית

לכל מה שצריך לדעת על ביקור בנאפולי, כל האטרקציות, איפה ללון ואיך להתנהל בצורה בטוחה, הקישו כאן…

למדריך השלם לטיול בחוף אָמָלפי המרהיב ביופיו, הקישו כאן…

לכל האינפורמציה על ביקור בקפְּרי האי הפלאי ובמערה הכחולה, הקישו כאן…

(אבל קודם קראו את המשך העמוד…)

גיאוגרפיה והיסטוריה של קמְפָּנְיָה

מחוז קמְפָּנְיָה נמצא מדרום למחוז לאציו ולרומא הבירה. בירת מחוז קמְפָּנְיָה היא נאפּולי, שבעיר עצמה ובערים במטרופולין שלה מתגוררים ארבעה מתוך שישה מיליון תושבי המחוז. בניגוד לשמו (קמְפָּנְיָה משמעו מישור בלטינית, ובמקור קמְפָּנְיָה פֶליקְס כלומר המישור הפורה), הנוף של המחוז מתאפיין בגבעות והרים הנושקים אל הים הטירָני. הידוע מבין ההרים הוא כמובן הוֶזוּביוּס, הר הגעש האימתני שלירכתיו שכנה העיר פּומְפֶּיי. הר הגעש הפעיל עדיין מתעורר מפעם לפעם ומהווה איום ישיר על המטרופולין של נאפּולי. תצורת נוף הררית זו יוצרת את המראה הדרמטי של המחוז וכמובן את היופי הבלתי נתפס של עיירותיו ושל האיים הנושקים לחוף.

נפולי ווזוביוס
מטרופולין נאפּולי לרגלי בר וֶזובְיוּס

רובה של אוכלוסיית המחוז ורובם המוחלט של אתרי החובה בו נמצאים לאורך החוף. הנסיעה לאורך החוף הפכה לאחת האטרקציות העיקריות שיש לארץ המגף להציע. שיאה הוא חוף אמָלְפי והמראה הבלתי רגיל של העיירות הבנויות על הרים וגבעות.

ההיסטוריה של מחוז קמְפָּנְיָה קשורה קשר אדוק להתפשטות של השבטים היוונים למה שנקרא יוון הגדולה – Magna Graecia. היוונים לפי שיוך שבטי (איונים, דורים, אכאים ואיולים) התיישבו במגְנה גְרֶקְייה. הקימו בה ערים בכל דרום המגף וסיצילְיָה. השם הנוכחי של יוון (Greece) נגזר משמם הלטיני של היוונים שהתיישבו באיטליה (יוון בעברית נגזר משם השבט האיוני ששלט באתונה; היוונים קוראים לעצמם הֶלֶנים – על שם הֶלֶנוּס בנו הבכור של דֶאוקְְלִיון, בנו של פְּרומָתֶאוס ופירה, בתם של אֶפימֶתֶאוּס ופָּנְדורה. הֶלֶנוּס היה סבם של איון ואאכוס ואביהם של דורוס ואיולוס – כל שבטי יוון).

במשך השנים עמים מקומיים דחקו את המתיישבים היווניים. עם התפתחותה של האימפריה הרומית היא סיפחה את מחוז קמְפָּנְיָה. בעת זו הפך המחוז לחבל ארץ שולי יחסית (מבחינה פוליטית ותעשייתית) וכך נשאר עד ימינו.

 

גישה לקמְפָּנְיָה

גישה אווירית לקמְפָּנְיָה ואמָלְפי

הדרך הנוחה ביותר להגיע לקמְפָּנְיָה היא משדה התעופה הראשי של המחוז בנאפּולי. שדה תעופה זה בסדר גודל בינוני, משרת את מטרופולין של העיר כמו גם את אתרי הנופש שמדרום לעיר ואת האיים שממולה. הטיסה לשדה לרוב היא ישירה גם מהארץ, לחברת הלאו-קוסט איזיג'ט יש קו יחסית קבוע לשדה. אולם חשוב להתעדכן היות והקו אינו סדיר ולרוב הוא פעיל רק בתקופת התיירות החמה, קרי האביב והקיץ. ניתן בקלות להגיע לשדה בנאפּולי בטיסות פנימיות מרומא או מילאנו. כמו גם להגיע בקווי תעופה נוחים דרך איסטנבול עם החברות הטורקיות.

שדה התעופה של רומא משרת היטב גם את מחוז קמְפָּנְיָה. מהשדה בפיומֶנְצ'ינו ניתן לשכור רכב ולצאת ל'רוד טריפ' הכי טוב באיטליה לאורך כביש החוף האיטלקי דרומה. דרך האתרים הנהדרים של מחוז לאציו כגון מונטה קָסינו וערי החוף טֶראצ'ינה וסְפֶּרְלונְגה. המטרה היא כמובן נסיעה רגועה ונעימה עד אמָלְפי. כולל עצירות בכל האתרים המרכזיים של קמְפָּנְיָה.

גישה יבשתית לקמְפָּנְיָה

הגישה ברכב לכיוון קמְפָּנְיָה היא נוחה מאוד גם כן. למי שמגיע מרומא, ניתן לנסוע דרומה על ה-E45 (ה-A1), האוטוסטרדה המהירה שמחברת כמעט את כל איטליה. נסיעה מרומא תערך בסביבות שעתיים וחצי עד נאפּולי ועוד חצי שעה עד סלֶרְנו, משם ניתן לפנות לכיוון אמָלְפי. קו המסילה שמחבר את נאפּולי לתחנת הטרמיני ברומא הוא קו מהיר מאוד. זמן נסיעה של שעה ועשרים דקות, כשעה יותר מהיר מנסיעה על האוטוסטרדה.

למי שבאמת רוצה לחוות 'רוד טריפ' ציורי מומלץ בחום על טיול איטי ברכב מרומא דרך הכבישים הנושקים לים הטירָני (בדומה לנסיעה בכביש מספר 1 הישן בקליפורניה בין לוס אנג'לס לסן פרנסיסקו). כבר מהיציאה מרומא ניתן להריח את החוויה הקמְפָּנית בנסיעה דרך ערי החוף של מחוז לאצְיו כולל אְנְציו, סְפֶּרְלונְגה ודרומה לקמְפָּנְיָה. הכבישים לרוב נושקים לחוף. עוברים בכפרים ועיירות נופש הכוללות כמובן טיילת תוססת בסמוך לחוף רחב. היות ותרבות הנופש האיטלקית נתקעה אי שם בשנות השבעים, הנסיעה היא מעין חזרה בזמן.

כמובן שמומלץ ללון לאורך הנתיב ולעבור כברת דרך קצרה כל יום. תארזו בגד ים ומגבת ותרבצו כל יום בחוף אחר. ככל שתדרימו לקמְפָּנְיָה תצורות הנוף יהפכו ליותר ויותר דרמטיות. הגבעות הנושקות לים יהפכו להרים והכפרים והעיירות יהפכו למעוררות השתאות ותיראנה לכם כיצירות אומנות. השיא היא כמובן אמָלְפי, חוויה שבאמת אין דבר שדומה לה.

 

נמל סלרנו
נמל סָלֶרְנו

מתי לבוא לקמְפָּנְיָה

נופש בקיץ

קמְפָּנְיָה הוא מחוז הנופש של איטליה. הנופש הוא כמובן בעונה החמה, מחודשי האביב המאוחרים עד תחילת הסתיו (מאי-יוני עד סוף ספטמבר). בתקופת הקיץ המחוז תוסס בצורה בלתי רגילה, מזג האוויר חם והאווירה פשוט לוהטת. הכפרים והעיירות לאורך החוף מפוצצות בנופשים. המסעדות בטיילות שוקקות חיים והאווירה פשוט מעלפת. כמובן שבקיץ הכבישים פקוקים והמלונות יקרים (אבל תמיד יש מקום על החופים רחבי הידיים). הקיץ הוא גם הזמן לנופש ובטן-גב במי הטורקיז המיוחדים של הים הטירָני.

קחו בחשבון שקיץ בקמְפָּנְיָה, בטח בחודשים יולי-אוגוסט, יכלול באופן בלעדי רק נופש. ישנו קושי אמיתי לטייל באתרי המחוז כגון פּומְפֶּיי ופּאֶסְטוּם, אתרי עתיקות שטופי שמש. זאת כיוון שבחודשי הקיץ של קמְפָּנְיָה, השמש אינה סלחנית כלל וכלל. גם גישה לקָפְּרי או טיול בנאפּולי אינם נוחים בקיץ בגין מזג האוויר הלוהט.

 

פרימוורה בקמְפָּנְיָה – האביב

האביב הוא זמן נהדר לבקר בקמְפָּנְיָה. טיול באביב המוקדם בקמְפָּנְיָה לא יכלול את כל הכיף של הרחצה במי הטורקיז של הים הטירָני. אבל זהו זמן נהדר לביקור באתרים המרהיבים של המחוז כגון פּומְפֶּיי, קָפְּרי וגם כמובן אמָלְפי. האביב הוא גם זמן נהדר לביקור אורבאני בנאפּולי, בירת המחוז. מזג האוויר אינו לוהט כמו בקיץ אלא לרוב נעים מאוד ושמשי.

האביב המוקדם, מסוף פברואר ועד אפריל (חופשת פסח) הוא זמן הטיול האידיאלי באתרי מחוז קמְפָּנְיָה. האתרים לרוב אינם צפופים, המלונות מציעים מחירים אטרקטיביים והאזור לא חנוק כמו באביב המאוחר והקיץ.

פומפיי
פְּרימָווֶרָה בפּומְפֶּּיי

קמְפָּנְיָה בעונה הקרה 

העונה הקרה בקמְפָּנְיָה, חודשי הסתיו והחורף הם לכאורה החודשים הכי פחות אטרקטיביים במחוז. יש להבדיל בין הסתיו והחורף, כי בעוד באמת לא מומלץ לטייל בקמְפָּנְיָה בחודשי הסתיו – אוקטובר עד אמצע דצמבר, החורף במחוז הוא לא רע בכלל. הסתיו, כמו בכל החוף המערבי של איטליה, גשום מאוד ויכול לכלול ימי גשם שוטף שפשוט יחריבו את הטיול.

לעומת הסתיו החורף הוא נעים מאוד, אמנם קר אבל לא קפוא. יורד כמובן גשם, אבל לא מבול, הכל ירוק ונעים לעין. האתרים האטרקטיביים של המחוז, שלרוב הומים, צפופים ומיוזעים, דווקא ריקים ונעימים. האוויר של המחוז צלול מאוד, והאווירה החורפית עושה רק טוב לאמָלְפי. זאת למרות שהחופים שוממים והשמש אינה מנצנצת מן הים הקסום.

פיצה
מולדת הפיצה

 

לאכול בקמְפָּנְיָה

מבחינה קולינרית, מחוז קמְפָּנְיָה הוא המפתח לתרבות האוכל של דרום ארץ המגף. אמנם הפסטות אותן פסטות (זה לא ממש נכון, לכל אזור ישנן סוגי פסטות משלו – המאפיין הבולט בדרום אלו הפסטות החלולות, בניגוד לפסטות בצורת רצועות של הצפון) אך הרוטב ממש אינו אותו הרוטב. כשם שבצפון אוכלים פסטות עם רוטב על בסיס שמנת (ופטריות כמובן), בקמְפָּנְיָה ובשאר מחוזות דרום איטליה, טובלים את הפסטה ברטבים על בסיס עגבניות ועשבי טיבול (לרוב בזיליקום). את רוטב העגבניות והשילוב של מוצרלה עם הרוטב המציאו בנפּולי. הא… ושמן זית, המון המון שמן זית.

הקומבינציה של רוטב העגבניות, הגבינה והבצק שמרכיבה כל פסטה בקמְפָּנְיָה הובילה גם לפונקציה אחרת עם הרכב זהה. רק בצק שמרים במקום בצק מבושל מים. מאפה דקיק ולא ידוע  – הפיצה. קמְפָּנְיָה היא מולדתה של הפיצה המודרנית. כמובן שמאכל על בסיס מאפה, רוטב וגבינה מומסת היה קיים עוד מימים ימימה. אבל סיפורה של הפיצה המודרנית קשור לתרבות אוכל הרחוב של נאפּולי במהלך המאה ה-19, שנודעה בעולם כפיצה נפּוליטָנה. תהילתה של הפיצה נדדה עם אלפי המהגרים מנפּולי שהיגרו לאמריקה באותה התקופה ולקחו איתם את אוכל הרחוב. הפיצה החלה להימכר ברחובות ניו-יורק, בשכונות של המהגרים האיטלקים ומשם הפכה להיסטריה אמריקאית.

הפיצה נפּוליטָנה בנאפּולי ובכל מחוז קמְפָּנְיָה אינה זהה כמובן לגרסה האמריקאית כפי שאנו מכירים מרשתות הפיצה הגדולות. אולם היא גם לא כזו רחוקה. העיקרון המנחה של הפיצה בקמְפָּנְיָה בנוי כמובן על אותו עיקרון של הפיצה האמריקאית הכמעט תעשייתית, רק שכאן לא ניתן לטעות במגע היד האנושית בפיצה. מבחינה ויזואלית כמעט תמיד תהיה הפיצה נפּוליטנה א-סימטריות בבצקה. מבחינת הטעמים לעולם תורגש הטריות והאיכות הבלתי מתפשרת של המרכיבים.

לימונצלו
מגוון לימונצ'לו למכירה בסורֶנְטו

מעבר לפסטות ולפיצות, מחוז קמְפָּנְיָה מתאפיין גם בפירות ים ודגה איכותיים. מסעדות הדגים של עיירות הנופש מצטיינות באיכותן. המחוז ידוע גם בגין מאכלי הכבש, לרוב מאכלים על בסיס צלייה בגריל ופחות בתבשילים.

 

לימונצ'לו קמְפָּני משובח

מבחינת משקאות אלכוהוליים, המחוז מוכר בגין ייצור הלימונצֶ'לו Limoncello – ליקר הלימונים המשובח המסורתי של קָמְפּנְיָה. הליקר מיוצר מקליפות של לימונים שבעת ההתססה מוסיפים להם סוכר. מה שנוצר הוא משקה אלכוהולי שמותאם באופן מופלא למזג האוויר הקיצי של המחוז. לרוב מוגש קר כקרח כתוספת לארוחת שחיתות קמפּנית אמיתית.

 

טיול ברכב בקמְפָּנְיָה

נסיעה ברכב מרומא עם עצירות באתרים במחוז לאצְיו היא הדרך הטובה ביותר להגיע לקמְפָּנְיָה. מלבד כמובן טיסה ישירה לשדה התעופה של נאפּולי. אמנם התניידות ברכב שכור היא הדרך הטובה ביותר להגיע לקמְפָּנְיָה ולתור בינות מוקדי העניין, אך יש בה לא מעט חסרונות משמעותיים שעלולים לפגום בכל הטיול.

נסיעה ברכב תאפשר לכם גישה נוחה לכל האתרים מחוץ למרכזה של נאפּולי כגון קזֶרְטָה, העתיקות של פּומְפֶּיי ונסיעה לאורך מפרץ סלֶרְנו עד לעתיקות המופלאות בפּאֶסְטוּם. רכב לא יאפשר לכם גישה נוחה לחוף האמָלְפיטאני ולאי קָפְּרי. על כן יש לתכנן נכון את אופן ההתניידות במחוז קמְפָּנְיָה. מומלץ להתנייד בצורה ההיברידית, משמע רכב שכור שיאפשר לכם גישה נוחה לסלֶרְנו או סורֶנְטו (שערי הכניסה לחוף האמָלְפיטאני), לפּומְפֶּיי ופּאֶסְטוּם.

ההתניידות בחוף האמָלְפיטאני תהייה מבוססת על אוטובוסים בין הכפרים, האתרים והעיירות (הכי זול אבל הפקקים מאטים את הנסיעה משמעותית). לחילופין ניתן להתנייד באמצעות מעבורת (יקר אבל יעיל להפליא, כולל נוף קו החוף המטמטם). הגישה לקָפְּרי היא רק במעבורת וההתניידות על האי הקטן תהיה באמצעות אוטובוסים או מוניות.

קווי הרכבת של מחוז קמְפָּנְיָה הם פתרון טוב לגישה לערי הכניסה לחוף האמָלְפיטאני כמו גם לפּומְפֶּיי. ההתניידות בנאפּולי הכאוטית תהייה גם באמצעות תחבורה ציבורית או מוניות. אם כך מומלץ לשכור רכב לתקופה מוגבלת בזמן שהותכם במחוז ואך ורק למקומות הנגישים שמציעים גם חנייה.

 

ביטחון אישי בקמְפָּנְיָה

מבחינת הביטחון האישי במחוז קמְפָּנְיָה יש לבדל בין הביטחון האישי של התייר שתר בעיר נאפּולי עצמה ולבין מי שמסתובב במה שניתן להגדיר כמרחב הכפרי של המחוז, שם נמצאים שאר האתרים האטרקטיביים. נאפּולי היא אולי העיר הבעייתית ביותר באיטליה, בדומה לחלקים מסיצילְיָה. היא הרבה פחות בטוחה מרומא למשל שגם בה הביטחון האישי אינו אופטימאלי.

עבור מי שתר באטרקציות המופלאות של מחוז קמְפָּנְיָה – החוף האמָלְפיטאני, פּומְפֶּיי, פּאֶסְטוּם, קָפְּרי וכו', כמובן שיש להיות ערניים. אל תשאירו דברי ערך או מזוודות ברכב וכל הנהלים הבסיסיים התקפים לכל איטליה.

קחו בחשבון שאופי הנהגים במחוז יכול להיות אפילו לא סימפטי. בטח בעונה הרותחת של התיירות בחופים בסביבת אמָלְפי, אז הקיטור האיטלקי משתחרר לעיתים לחופשי. לעתים המקומיים יכולים להיות עצבניים מאוד, הם כבר על הג'אנט (יושבים עם דעות קדומות ובלי דאורדורנט… מתי כספי).

תזכרו שדרום איטליה שונה באופייה מצפונה, האנשים יותר חמי מזג. מצד אחד האנשים מאוד סימפטיים ברמה האישית, הרבה יותר מאשר אנשי הצפון המעונבים והמרוחקים. אם נקלעתם לקרב צעקות לוהט ולא הבנתם מילה ממה שאומרים לכם, פשוט תרימו את ידיכם בג'סטה של סליחה, אני תייר, אני לא מבין וכו' ותנפנפו את הסיטואציה. אין מה לענות או להתרגש ובטח לא להילחץ.

 

נאפולי
המוניטין של נאפּולי

תיירים כמטרה בנאפּולי ובקמפּניָה

באופן טבעי תיירים הם המטרה העיקרית לכייסות. תנסו לא לבלוט יותר מדי בשטח בתור תיירים. תנסו להציג איזושהי שמץ של אוריינטציה בעודכם מסתובבים. תשתדלו לא להראות מבולבלים או חסרי ביטחון כי זה בדיוק מה שהכייסים מחפשים. תבליטו את אמצעי הביטחון שאתם נוקטים על מנת לשמור על רכושכם. יד רציפה על הארנק או סיבוב רצועת התיק מתחת לכתף יעשו את העבודה. פעולות פשוטות אלו יסמנו לכייס הפוטנציאלי שמתצפת עליכם כי עדיף לו למצוא מטרה אחרת.

תפגינו ערנות לסביבה. אם אתם מזהים מישהו שמסתכל עליכם ובוחן אתכם תישירו אליו מבט באופן מופגן על מנת לסמן לו ש"עליתם" עליו. בדרך כלל הצטלבות מבטים עם מישהו חשוד, תוך שאתם מישירים מבט והוא מפנה אותו, מסמן לכייס הפוטנציאלי שעדיף לא להתעסק אתכם רק בשל שאתם עלולים לזכור את פרצופו. רק תזכרו שהאיטלקים הם עם שמאוד אוהב לבהות ואל תופתעו מכמות האנשים שיינעצו בכם מבט (יש לזה לעיתים קשר לאופנה, האיטלקים אוהבים לבחון לבוש של אחרים). בכל מקרה אין שום רע במבט צולב, זה לא מזיק.

הביטחון האישי בנאפּולי הוא גרוע הרבה יותר ובעיר חובה לנקוט בכל אמצעי הזהירות ההגיוניים על מנת להגן על עצמכם ורכושכם. נאפּולי היא בין הערים היחידות באיטליה שבהחלט לא מומלץ להסתובב בחלקים נכבדים ממנה במהלך שעות החשיכה. אמנם המוניטין המפוקפק שהעיר זכתה לו הוא מעט מיתי. אך הוא מתבסס על כך שהעיר באמת ובתמים אינה נעימה ומסבירת פנים וסובלת מרעות עירוניות רבות. בעת ביקור בנאפּולי, תהיו אקסטרה ערניים. אל תסתובבו ללא מטרה מוגדרת, אל תלכו ברחובות רייקים ובטח אל תתפתו אחר אנשים שמציעים ומשדלים.

בשאר המרחב של קמְפָּנְיָה תשתדלו להיות ערניים יותר מאשר אם הייתם מסתובבים בטוסקנה או רומא. תשמרו היטב על רכושכם כאשר אתם חונים היות ומכוניות מהשכרה הם מטרה מאוד פופולארית לפריצה.

 

ערים ומוקדי עניין בקמְפָּנְיָה

קזרטה
הארמון בקזֶרְטָה

סנטה מריה קפּוּאָה וֶטֶרֶה Santa Maria Capua Vetere

בדרך לנאפּולי שווה לעצור בעיירה רק לשם ביקור ב-Anfiteatro Campano. אחד האצטדיונים העתיקים הכי מסיביים באיטליה, שני בגודלו רק לקולוסאום ברומא. אתר עתיקות מרשים זה נמצא במרכזה של העיר הקטנה בת שלושים אלף התושבים.

בסמוך לעתיקות האצטדיון נמצא מוזיאון הגלדיאטורים Museo dei Gladiatori. במוזיאון ניתן ללמוד על היסטורית מרד הסְפּרְטקים שהחל בעיירה בשנת 73 לספירה בהובלת סְפּרְטקוס. סְפּרְטקוס עמד בראש קבוצה של גלדיאטורים שמרדו באדונם, הוביל צבא מקפּואה אל עבר רומא ולבסוף נהרג בקרב. סיפורו של סְפּרְטקוס נתן השראה למרידות נוספות, בעיקר של סוציאליסטים אירופאים בתחילת המאה ה-20 (הידוע כמובן הוא מרד הסְפּרְטקיסטים בברלין בהובלתה של רוזה לוקסמבורג).

 

הארמון בקזרטה
פנים הארמון בקזֶרְטָה

קזֶרְטָה Caserta

בנסיעה קצרה של כמה דקות מסנטה מריה קפּוּאָה וֶטֶרָה נמצאת העיר קזֶרְטָה. בקזֶרְטָה מתגוררים כמעט שמונים אלף איש והיא ידועה בעיקר בגין הארמון הבּארוקי העצום שנמצא במרכזה.

ה-Reggia di Caserta, הארמון המלכותי של קזֶרְטָה, נבנה באמצע המאה ה-18 כמושבו המלכותי של מלך נאפּולי, קרלוס השביעי מנאפּולי לבית בּורְבּון, שלאחר מכן הוכתר כמלך ספרד. בארמון עצמו יותר מאלף חדרים והוא הארמון הגדול באיטליה. צמוד לארמון גנים מרהיבים בהם כמובן מזרקות ופסלים כיאה למסורת הגנים האיטלקית. הארמון הוא פשוט ענקי ומכונה וורסאי של איטליה.

 

נאפּולי

Vedi Napoli e poi muori – לראות את נאפולי ולמות

נאפולי היפיפייה היא אחת הערים המורכבות ביותר באיטליה. מרכז העיר הקטנטן מרכז כמות אתרים חשובים שלא היו מביישים גם את מרכזה של פירנצה, אימפריית התיירות של טוסקנה. נאפּולי היא באמת פנינת תיירות ייחודית. בירת מחוז קמְפָּנְיָה התברכה בנוף אורבאני נדיר כמו גם באתרי תיירות סמוכים מהידועים והאטרקטיביים באיטליה כגון פּומְפֶיי, קָפְּרי ואָמָלְפי. ולמרות זאת, רבים מהתיירים שנוהרים למחוז קמְפָּנְיָה נוטים לדלג או לצמצם מאוד את הביקור בבירה, בעיקר בגין השם הרע שיצא לה. היות ונאפּולי היא אינה עיר בטוחה לתייר כמו שאר ערי התיירות החשובות באיטליה (רומא, פירנצה או ונציה), הביקור בה מצריך יותר תכנון מדויק והכרת השטח. אין זה אומר בשום פנים ואופן שיש לוותר עליה. נאפּולי היא אמנם לא עיר שכדאי ללכת לאיבוד ברחובותיה, אולם גם ביקור מדויק בכל האתרים שתרצו לראות ייתן לכם טעימה מצוינת מהעיר. את הרוגע והללכת לאיבוד שימרו נא לבטן-גב המופלא בחוף האָמָלְפיטאני.

למדריך השלם לביקור בנאפולי, כל האטרקציות, איפה ללון ואיך להתנהל בצורה בטוחה…

קסטל נואבו
סימלה של נאפּולי – קָסְטֶל נואֶבו

 

פּומְפֶּיי

העיר הרומית העתיקה שנחרבה בשנת 79 לספריה עם התפרצותו של הר הגעש וֶזוּביוּס, נחשפה במהלך המאה ה-18. כיום רחובותיה ובתיה נשתמרו והפכו לאחד מאתרי העתיקות השמורים ביותר בעולם. העיר נחרבה יחדיו עם הרקולונאום הסמוכה. האפר הגעשי המסיבי שכיסה את שתי הערים, הוביל גם לאיכות השימור של בתי העיר. זאת כאשר הפסיפסים ואפילו גופותיהם של תושבי העיר המסכנים, נשתמרו היטב תחת ארבעה מטרים של אפר וולקני.

כיום פּומְפֶּיי היא אחד מאתרי החובה הידועים ואטרקטיביים באיטליה. חלק ממקבץ האתרים המדהים האופייני למחוז קמְפָּנְיה וכולל גם את אמָלְפי וקָפְּרי. כל הטוב הזה ברדיוס מצומצם שהופך את האזור מדרום לנאפּולי לבין האטרקטיביים בארץ המגף.

בניגוד לאתרי עתיקות אחרים שיש מהם לא מעט באיטליה, דוגמת גבעת הקפיטול ברומא ואפילו פּאֶסְטוּם הסמוכה לפּומְפֶּיי, ששרדו כמקטעים קטנים ורובם הרוס, פּומְפֶּיי כמכלול נשתמרה כעיר. ישנה עיר שלמה שנחפרה, כולל מאות בתים. כל מכלול העיר הוא כיום אתר ארכיאולוגי אחד ענקי. בו ממצאים מרהיבים שנשתמרו אלפיים שנה בצורה כמעט מושלמת.

החלק החשוב של פּומְפֶּיי בו היו המקדשים, בנייני הממשל וכמובן הווילות של שליטים והעשירים היא חלקה המערבי של העיר. שם עיקר מוקדי העניין באתר הארכאולוגי הענקי. חלקה המזרחי של פּומְפֶּיי עוד בתהליך של חפירות, גם בו ממצאים מעניינים אבל חלקו הגדול אינו פתוח לקהל.

פומפיי
חורבות פּומְפֶּיי וברקע הסיבה

ביקור בפּומְפֶּיי

הדרך הנוחה ביותר להגיע לאתר העתיקות היא ברכבת. תחנת הרכבת של פּומְפֶּיי נמצאת במרחק של חמש דקות הליכה מהכניסה לאתר העתיקות בחלקו הדרומי של האתר.

אל תחמיצו את התיאָטְרו גְרָנְדֶה, תיאטרון חצי קשת ענקי בו נערכו ההופעות הכי פופולריות של התקופה הרומית. כמו גם הבמה להופעה האלמותית והסרט של להקת פינק פלויד בשנת 1972. אמנם התיאטרון ענקי אך גם הוא גמד אל מול האמפי תיאטרון הענק שמזרחית לו. בו נערכו, כיאה לתרבות הרומית הנעלה, קרבות של גלדיאטורים כנגד אריות.

קחו את זמנכם ותסתובבו ברחובות העתיקים של פּומְפֶּיי הנמתחים בין וילות רבות. בהן תמצאו כמה מהפסיפסים המרשימים ביותר שנשתמרו. חלקם של הבתים פתוחים לקהל, חלקם סגורים ולחלקם יש להירשם מראש על מנת לבקר בהם. תזכרו כי עיקר הממצאים והחפצים הארכיאולוגים החשובים מפּומְפֶּיי ומהרקולונאום הסמוכה לא נותרו באתר עצמו אלא הועברו ברובם למוזיאון הלאומי לארכיאולוגיה בנאפּולי. במוזיאון הנהדר תוכלו באמת להתרשם מהעושר הנדיר של העיר שנקברה בענן הפירוקלאסטי.

 

סורֶנְטו Sorrento

העיירה הקטנה סורֶנְטו, בת 15 אלף התושבים היא שער הכניסה הראשי לאי קָפְּרי הסמוך. כמו גם שער כניסה לחוף האמָלְפיטאני מן המערב. כשם שסלֶרְנו הגדולה היא שער הכניסה הראשי מן המזרח.

סורנטו
הנקיק החוצה את סורֶנְטו היפה

ההגעה לסורֶנְטו היא לרוב לשם מעבר בנמל לשם הפלגה לחוף האמָלְפיטאני או לאי קָפְּרי הסמוך. בחלקה הצפוני של העיירה ישנם בתי מלון לנופש וכמה חופים לא רעים בכלל. פתרון נופש זול הרבה יותר מלינה ובטן-גב בעיירות והכפרים של החוף האמָלְפיטאני, אבל בטח שלא אותה החוויה.

העיירה הקטנה בנויה בחלקה על מצוקים וחוצים אותה נקיקים עמוקים. סורֶנְטו ידועה בעיקר בגין התהלוכה הצבעונית שנערכת בה בלילה של יום שישי הטוב של חג הפסחא (לרוב בתחילת חודש אפריל). אז העיירה מתמלאת מבקרים הבאים להתפעל מהאירוע הצבעוני.

 

קָפְּרי

המערה הכחולה, ים כחול, סירות ויאכטות, צוקים נישאים, יוקרה וזוהר ובקיצור כל מה שמושך את העשירים והמפורסמים אל האי הקסום.

קפְּרי נראה למרחוק כהר בתוך ים כחול אשר בנקיקיו צומחים עצי אורן בצבע ירוק עז. סלעיו הלבנים מדגישים את הקונטרסט בין הצבעים השונים של הים התיכון השמים והצמחייה האופיינית לאזור.

קפְּרי הוא אי הנכלל במחוז קמְפָּנְיה אשר מושך לא מעט תיירים הבאים בעיקר לעיר נאפּולי, לפּומְפֶּי העיר שקפאה תחת אפר הר הגעש ולחוף אמלְפי המטמטם. ייחודו של קפְּרי הוא בנופיו ובכך שהוא מציע את כל מה שטבעו של הים התיכון נתן לנו רק בצבעים בוהקים וחזקים יותר.

למדריך השלם לביקור בקפְּרי…

גני אוגוסטוס
גני אוגוסטוס בקָפְּרי ברקע צוקי פָארָאלְיוני המפורסמים

 

אמָלְפי והחוף האמָלְפיטאני

ברוכים הבאים לגן עדן, הגעתם לחוף אמָלְפי – רצועת חוף חלומית בעלת מפנה דרומי הנמתחת מהעיר סלֶרְנו במזרח ועד הכף הצוקית המרהיבה המשקיפה לעבר האי קפְּרי. אין הרבה מקומות באירופה המשלבים את מה שיש לחוף אמָלְפי להציע – חופים לנופש על ים בצבע טורקיז ועיירות נופש מיתיות; נוף פראי של מצוקים הנושקים לים שביניהם מתפתל אחד הכבישים עוצרי הנשימה ביותר בעולם; אתרי טבע והייקינג; היסטוריה ומיתולוגיה הנצורות בערים העתיקות שעל החוף והאיים שלאורך החוף והמון, המון… סטייל איטלקי.

למדריך השלם לטיול בחוף אמלפי, הקישו כאן…

אמלפי
חוף הרחצה של אמָלְפי

 

סלֶרְנו Salerno

שער הכניסה המזרחי לחוף האמָלְפיטאני היא עיר ששווה גם לעצור ולבקר בה. רובם של מי שמגיעים לסלֶרְנו, מסתובב בעיר כחמישים מטרים בממוצע (מתחנת הרכבת של העיר ועד האוטובוסים שיוצאים לחוף האמָלְפיטאני) ומחמיצים עיר חביבה מאוד ויפה שיש לה לא מעט להציע לתייר. העיר הייתה גם שער הכניסה לפלישת בעלות הברית לאיטליה בשנת 1943, מה שהוביל להרס ניכר בעיר ולבנייתה מחדש.

סלֶרְנו היא העיר השנייה בגודלה מבחינת גודל אוכלוסייה במחוז קמְפָּנְיָה עם 130 אלף תושבים. בעיר נמל ענק, מלונות נופש ומרכז תחבורתי חשוב. לינה בעיר היא פתרון לא רע למי שרוצה ללון במחירים סבירים ולקפוץ לבקר בחוף האמָלְפיטאני. קחו בחשבון שהנסיעה מסלֶרְנו לכיוון אמָלְפי היא איטית להחריד אז אם כבר חסכתם על מלון, קחו מעבורת מנמל העיר לכיוון אמָלְפי. גם יחסוך לכם זמן וגם יעניק לכם חוויית שייט מהסרטים.

סלרנו
סלֶרְנו

 

טיול בסלֶרְנו

ליבה של העיר היא כמובן הדוּאומו – הקתדרלה שנמצאת כמובן בפּיאצת הדוּאומו. הכנסייה הרומנסקית העתיקה, בעלת חצר פנימית מקסימה המוקפת אכסדראות. בחלל הכנסייה ישנם פרסקאות עתיקים ופּולפּיט מקושט. חלל הכנסייה מקושט בממצאים עתיקים מפּאֶסְטוּם. בקתדרלה קבור הקדוש מתיו האוונגליסט ששרידיו הובאו אל הכנסייה במאה העשירית.

אחרי טיול במרכזה של העיר צאו אל הטיילת המטופחת והענקית של סלֶרְנו המכונה Trieste Lungomare. בטיילת הרחבה ישנם עצים, ספסלים ואפילו פסלים. היא מאפשרת מנוחה ובהייה בים הכחול ותצפית לעבר החוף האמָלְפיטאני שממערב. בקצה המערבי של הטיילת חוף רחצה קטן בסמוך לנמל.

בהרים מעל סלֶרְנו, בגובה של 300 מטרים מעל פני הים, נמצאת מצודת ארֶצ'י Castello di Arechi המסיבית. חלקו של המבצר הרוס וחלקו עובר רסטורציה מרשימה כולל מוזיאון שנפתח במצודה וישנן בו תערוכות מתחלפות. כמובן שעיקר הביקור במצודה העתיקה היא לשם התצפית הפּנורמית לעבר מפרץ סלֶרְנו וההרים שמעל אמָלְפי.

 

פּאֶסְטוּם Paestum

בנסיעה דרומה מסלֶרְנו תגיעו לאתר העתיקות החשוב ביותר של ההתיישבות היוונית באיטליה. ההתיישבות היוונית נקראה פּוסדונְיה על שמו של אל הים היווני פּוסֶיְדון (נפּטון הרומאי). כיום שרדו לא מעט עתיקות קלאסיות מרהיבות שבהחלט שווה להדרים אליהן ולא רק לחובבי הארכיאולוגיה.

פאסטום
פָּאֶסְטום

שלושת המקדשים ששרדו הם מקדשו של פּוסֶיְדון, מקדשה של האלה הֶרָה, אחותו ואשתו של זֶאוס מלך האלים (יונו הרומאית) ומקדש כֶּרֶס. מסביב למקדשים השמורים הבנויים בסדר דורי, נמצאים שרידי העיר כפי שהייתה לפני שלושת אלפים שנים. כולל הרחובות והבתים. בסמוך ישנו מוזיאון נהדר בו כל הממצאים של החפירות כולל ציורי קיר, פסיפסים, חפצי נוי ועוד.

 

חבל צ'ילֶנְטו Cilento

בנסיעה דרומה מפּאֶסְטוּם תגיעו למה שמרגיש מעט כמו מדבר או סוף הציוויליזציה – מבחינה תיירותית כמובן. קו החוף של צ'ילֶנְטו מציע כמה מעיירות הנופש המבודדות והמגניבות ביותר שיש באיטליה. זאת באזור שמורגש שהוא אינו מפותח, מעין סיני של אירופה.

אם בא לכם טיול רכב בהרים צחיחים ונופש בטן-גב במחיר מעולה,סעו לחבל צ'ילֶנְטו, לעיירות החוף אגְרופּולי Agropoli ואֶליאָה Elea. תיהנו שם מנופש בעיירות שנראה כאילו הזמן קפא בהן מלכת מאז היו קולוניות יווניות.

אגרופולי
אגְרופּולי

 

כתיבת תגובה