פִּיזָה

עיר קטנטנה ויפה שזכתה באחד מאתרי התיירות האייקוניים ביותר בעולם

נוף פיזה
מגדל פיזה

פּיזה היא עיר קטנטנה, כמעט עיירה. אין בעולם עיר בסדר גודל שכזה, סך הכל 90 אלף תושבים, שזכתה באתר תיירות מהמעלה הראשונה – המגדל הנטוי שסמוך לקתדרלת העיר. המגדל הנטוי הוא מושא תיירותי אייקוני, שמביא כמעט לבדו לעיר מיליוני תיירים בשנה. מלבד מגדל הפעמונים, העיר היא עיר הולדתו של המדען הדגול גליליאו גליליי.

שימו לב!!! למדריך השלם לטיול במחוז טוסקנה המקסים, הקישו כאן… 

 

הגיאוגרפיה וההיסטוריה של פּיזה

פּיזה אינה עיר גדולה הן מבחינת שטח והן מבחינת אוכלוסייה. עיקר מוקדי העניין שבה נמצאים בשטח קטנטן מצפון לנהר הארְנו, שחוצה את העיר לצפון ודרום. האווירה בזמן הטיול בעיר היא נעימה אך נמשכת זמן קצר מאוד. מלבד ביקור חובה כמובן בקתדרלה של העיר ובמגדל הפעמונים הנטוי שלידה, כדאי קצת לשוטט בעיר אבל מדובר בטיול קצרצר.

פּיזה ממוקמת שני קילומטר משפכו של נהר הארְנו לים הליגוּרי (בימי-הביניים הייתה פּיזה סמוכה לחוף הים הליגוּרי, אולם סחף הנהר הרחיק את הים מן העיר ובהתאם את מעמדה). שם נמצאת עיירת הנמל מרינה דה פּיזה, שמקושרת אדמיניסטרטיבית עם העיר.

פּיזה הוקמה עוד לפני הקמת האימפּריה הרומאית. הרומאים הקימו בה נמל צבאי חשוב, אולם עד שלהי ימי-הביניים נחשבה לכפר או עיירה נידחת. רק במאה ה-12 גדלה חשיבותה של פּיזה כאשר עיר המדינה הפכה להיות מעצמה ימית חשובה.

לאחר שהצי של העיר הוטבע על ידי אויבתה גֶנואָה במה שנודע כקרב מֶלורי בשנת 1284, פחתה חשיבותה של העיר כמעצמה ימית. העיר סבלה בפיחות במעמדה ולא התפתחה מאז. בתקופת תור הזהב של פּיזה, נבנו ברחבי העיר כל הבניינים החשובים. בכללם הקתדרלה של העיר שבנייתה החלה במאה ה-11. תחילת בניית מגדל הפעמונים המפורסם של הקתדרלה הייתה בשנת 1173.

פיזה
רכס האפּנינים באופק

 

ייחודה של פּיזה

ייחודה העיקרי של פּיזה והסיבה העיקרית להגיע אליה היא כמובן המגדל הנטוי של פּיזה (Torre Pendente di Pisa). העיר אמנם קטנטנה ומלבד המגדל והקתדרלה של העיר בפִּיאצָה די מירָאקולי (כיכר הניסים), יש בה אתר או שניים שכדאי מאוד לבקר בהם. אולם המוניטין של המגדל כאתר תיירותי הוא כל כך גדול ואטרקטיבי, שנראה כי מהווה הוא כמעט לבדו אבן שואבת למיליוני התיירים המבקרים בעיר. אלו באים כמעט באופן בלעדי רק על מנת לראות אותו.

מרכז העיר הקטנטן, מכיל כמה מוקדי עניין מעניינים. בראשם הקתדרלה המרהיבה של העיר, שבקומפלקס הבניינים שלה נכלל מגדל הפעמונים השוקע המפורסם. שום דבר לא יכול להשתוות לעוצמתו של המגדל הנטוי כמושג תיירותי אייקוני. בין אם מדובר ביחסי ציבור או אפילו שיווק תיירותי מוצלח שמעורר עניין רב כבר מאות שנים, המגדל הנטוי הוא אכן אטרקציה ייחודית.

תיירים פוטנציאליים בכל רחבי העולם מכירים את צילמו של המגדל. בביקורם באיטליה, אין שום סיכוי שיפסידו ביקור באתר שהוא בגדר חובה. אין הרבה ערים גדולות באירופה שזכו באטרקציה תיירותי אייקונית הדומה למגדל. בסדר גודל של מגדל הפעמונים המתחרה בלונדון – הביג בן או מגדל אייפל בפּאריס, המגדל הוא יעד תיירותי העומד בפני עצמו.

העיר עצמה אינה בעלת חשיבות מיוחדת מלבד הפן התיירותי שלה. מוכרת בעיקר בגלל המגדל ובתהילת בן העיר המפורסם ביותר – גלילאו גליליי.

נוף מהמגדל
נוף מהמגדל

 

גישה לפּיזה

טיסות לפּיזה

הגישה לפּיזה היא קלה ונוחה, הן ברכב, הן ברכבת ואפילו בטיסה פנימית בתוך איטליה. שדה התעופה של פּיזה – גלילאו גליליי נמצא בדרומה של העיר. במרחק קצר ממרכז העיר ומחובר אליה בצורה נוחה. שדה התעופה של פּיזה הוא שער כניסה מעולה לתוך טוסקנה. השדה אומנם קטן, אך מיקומו וקרבתו לפירנצה מצוינים.

אין טיסות ישירות מישראל לפּיזה. אולם ניתן לעשות טרנספר בשדות תעופה בתוך איטליה או דרך טורקיה או יוון ולהגיע בצורה נוחה ויחסית זולה לעיר. בעונת התיירות החמה, בדרך כלל יש טיסות ישירות לפּיזה, אך יש לבדוק זאת מראש.

 

גישה ברכבת לפּיזה

מלבד שדה התעופה, פּיזה נגישה היטב גם ברכב ורכבת. תחנת הרכבת המרכזית של פּיזה ממוקמת מדרום למרכז העיר העתיק, על גדתו הדרומית של נהר הארְנו. הגישה מתחנת הרכבת למרכז העיר נוחה מאוד, אך היא רחוקה במידת מה מהיעד התיירות העיקרי של העיר הלא הוא המגדל. המגדל נמצא במרחק הליכה מהנה של חצי שעה בעיר פּיזה עצמה.

תחנת רכבת נוספת, שקרובה יותר למגדל היא תחנת רוסורָה Pisa S. Rossore. תחנה הממוקמת ממערב למגדל הנטוי, סביב עשר דקות הליכה מפִּיאצָה די מירָאקולי. אם אתם מגיעים לפּיזה ברכבת (מומלץ) ואתם ממהרים, תרדו בתחנת רוסורָה. אולם קחו בחשבון כי תחנה זו, נראה שמשרתת באופן בלעדי את צרכי הגישה התיירותית למגדל ולא את צרכי העיר פּיזה עצמה. התחנה עצמה היא תחנה משנית, חלק גדול מן הרכבות אינן עוצרות בה ויש ותצטרכו להחליף רכבת בתחנה המרכזית. תעשו שיקול, אם עדיף לכם לחכות לרכבת פרברית בתחנה המרכזית או פשוט ללכת את החצי שעה הנהדרת הזאת בעיר העתיקה עד בואכם למגדל.

הגעה ברכב וחניה בפּיזה

הגישה ברכב לפּיזה היא נוחה מאוד. אם אתם נוסעים מפירנצה מערבה עלו על ה-SS67, במסלול הדרומי העובר בסן מיניאָטו. לחילופין, אם זמנכם קצר תיסעו על ה-E76, המהיר יותר במסלול הצפוני העובר בלוקָה. לבאים מרומא הגישה לעיר היא דרך ליבּורנו מדרום מערב (עם ה-E80 או ה-SS1) ב"כביש החוף" האיטלקי. לבאים מהריביירה הליגוּרית מכיוון גֶנואָה, סעו דרומה על ה-E80,  (בקרבת כפרי צ'ינְקְווָה טֶרָה המופלאים).

 

חניה בפיזה

יש להפריד בין גישה נוחה עם רכב לנושא הכאוב של ערי איטליה האטרקטיביות והעתיקות והוא כמובן נושא החניה. העיר העתיקה של פּיזה מוקפת חומה, החומה היא גבול התחום המוגבל בנסיעה (ZTL). מומלץ בחום לא להיכנס אל התחום המוגבל ולהימנע מקנסות מיותרים.

אולם באופן מפתיע, חניה בצורה נוחה עם רכב בפּיזה היא קלה להפליא. בטח ובטח לעומת מצב החנייה הנוראי של סיינה ומצב החניה הבלתי אפשרי בעליל של פירנצה. העיר פּיזה היא קטנה בגודלה והמגדל הנטוי נמצא בקצה הצפוני של העיר העתיקה. לא רחוק מהמגדל ממוקמת מה שמכונה העיר החדשה (השכונות החדשות של העיר מחוץ לעיר העתיקה). בשכונות העיר החדשה רחובות יחסית רחבים ומרווחים. אלו מציעים לא מעט פתרונות חניה במרחק סביר מהמגדל הנטוי.

כיכר הניסים
כיכר הניסים

ישנן מגוון רחב של אפשרויות חניה בחינם במרחק הליכה סביר מהמגדל. למפונקים שבינינו ישנם חניונים בתשלום הסמוכים למגדל שלרוב יש בהם מקום (אבל ממש לא זולים). למרות שהעיר מוצפת תיירים, עדיין, בניגוד חריף לשאר הערים האטרקטיביות באיטליה, נמצאו בפּיזה פתרונות מעולים לחנייה לרווחת המבקרים.

קחו בחשבון כי מומלץ לחנות במקומות חניה מוסדרים בתשלום. זאת היות וישנם לא מעט מקרי פריצה או גניבה של רכוש ממכוניות של תיירים. בעיקר בחניון הענק Parcheggio via Pietrasantina בו חונים האוטובוסים של הטיולים המאורגנים בצוותא עם מכוניות פרטיות.

אילולא נושא הביטחון האישי, החניון עצמו הוא נוח מאוד, תמיד יש בו מקום ובחינם. הוא גם ממוקם במרחק הליכה של כרבע שעה מהמגדל הנטוי או נסיעה ממש קצרה באוטובוס. החניון ממוקם מעט צפונית מהמגדל לא רחוק מהכביש E80.

חניון חינמי נוסף ונוח מאוד נמצא ב-Via Alberto Paparelli. מיקומו בעיר החדשה במרחק הליכה של בערך 25 דקות מהמגדל הנטוי. החניון זמין בכל ימות השבוע מלבד ימי רביעי ושבת, אז נערך במגרש השוק של העיר. ההליכה מהחניה היא ברחובות העיר החדשה ויחסית משעממת. ניתן גם לקחת אוטובוס לנסיעה קצרה שתיקח אתכם הישר למגדל או כמובן מונית.

 

מתי להגיע לפּיזה?

הקיץ בפּיזה

בפּיזה ישנו קשר בלתי נפרד להתרה בין מתי כדאי לבוא למתי באים פחות תיירים. הקיץ עמוס בתיירים בצורה בלתי נתפסת, יחדיו עם טמפרטורות גבוהות. אלו הנופשים בקיץ בטוסקנה יצטרכו לסבול את התנאים הלא קלים של העונה החמה. כי אם אתם כבר שם נופשים בוילה כפרית, אין סיכוי שתעזו לפספס את המגדל הנטוי.

אם אתם בטוסקנה בקיץ, מומלץ לתכנן את הביקור בעיר לשעות הרגועות יותר של היום. קרי מוקדם בבוקר או מאוחר בערב. קחו בחשבון כי שעות הצהריים בקיץ, מעבר לזה שעמוסות בתיירים, גם כוללת שמש קופחת ממרום. כמו גם תורים בלתי נסבלים במיוחד אם ברצונכם לטפס על המגדל. שעות הערב או הבוקר המוקדמות, הרבה יותר נעימות מבחינת מזג האוויר.

פּיזה עצמה היא עיר קטנטנה. עיקר התיירות בה מתמקדת ברחבת הדשא הסמוכה למגדל הנטוי וקצת בקתדרלה הסמוכה. רובם של התיירים מגיעים לעיר אך ורק בשביל להצטלם עם המגדל וממשיכים הלאה. כך שרחובות העיר, גם בעונה החמה, אינם מעוררי אגורפוביה כמו רחובותיה של פירנצה באותה העונה.

מגדל פיזה
תיירים שוצפים את מגדל פּיזה

פְּרימווֶרָה בפּיזה

כמו בכל טוסקנה, הכי מומלץ להגיע לפּיזה באביב. מזג האוויר מצוין, לרוב קריר אך שמשי. אולם תצאו מנקודת הנחה כי בדיוק כמו בקיץ, סביבתו המידית של המגדל הנטוי תהייה מפוצצת בתיירים. גם באביב מומלץ לא להגיע בשיא היום, אלא מוקדם בבוקר או בערב. רק תדעו כי בבקרים לרוב תהייה צינה. בטח בחודשים מרץ ותחילת אפריל, אז תתלבשו בהתאם.

 

העונה הרגועה של פּיזה

הסתיו והחורף בפּיזה פחות עמוסים בצורה משמעותית. בעיקר בימים מעוננים וגשומים הרחבה שמול המגדל תהייה יחסית ריקה. החורף בפּיזה הוא תקופה לא רעה בכלל לביקור. העיר אינה קפואה והאווירה הימי-ביניימית שלה מעורפלת וקסומה. כמובן שקר מאוד אך מבחינת תנועת התיירות רגוע.

הסתיו בעייתי יותר. כמו כל טוסקנה ואיטליה סביר להניח כי כמה ימים מהטיול שלכם בטוסקנה בסתיו יהיו ימי גשם. הגשם יכול להיות חזק מאוד על כן בימים גשומים שכחו מלצאת לטייל.

כמובן שפּיזה היא עיר לביקור קצר מאוד. מומלץ להרחיב את התיור בעיר (ומאוד חבל אם לא) מעבר למגדל הנטוי. כמו ביקור בקתדרלה, במוזיאון סן מתֶאו וביקור ברחובותיה המקסימים של העיר העתיקה. כל זה ייקח לכם סביב חצי יום עד יום שלם לכסות את כל מה שיש לעיר להציע.

רחוב בטוסקנה
רחובות העיר העתיקים

 

טיול בפּיזה כחלק מטיול בטוסקנה

כמובן שביקור בפּיזה לא יהיה הנושא המרכזי של כלל הטיול שלכם. לרוב העיר היא מעין נספח לטיול אורבּני בפירנצה וקפיצה הלוך-חזור יומית ברכבת (נסיעה של שעה וקצת). או לחילופין חלק מרוד טריפּ בטוסקנה (הכי מומלץ שבעולם!!!!).

מיקומה הלא מרכזי של העיר מצריך תכנון נסיעתי נכון. מומלץ לעצור בה אם אתם באים עם רכב מרומא דרך ליבּורנו לכיוון פירנצה. או פשוט לנסוע אליה במיוחד ממרכז המחוז הכפרי של טוסקנה. לתור בה יחדיו עם סן מיניאָטו, לוקָה וכפר הולדתו של הצייר ליאונרדו, וינצ'י, הסמוכים.

 

האתרים החשובים בפּיזה

הקמְפָּנילֶה (מגדל הפעמונים) של הדוּאומו – המגדל הנטוי Torre Pendente

מגדל הפעמונים הנטוי הוא הוא הסמל המוחלט של פּיזה. האטרקציה הכמעט בלעדית של העיר, ונראה כמו האטרקציה היחידה עבור התיירים הבאים לעיר, וחבל. אחד מסמלי התיירות האייקוניים ביותר בעולם ואטרקציה תיירותית בעלת חשיבות בלתי נתפסת. בטח עבור עיר קטנטנה ששיא גדולתה הייתה לפני כשמונה מאות שנים.

המגדל נבנה במהלך המאה ה-12. הוא אינו גבוה או מונומנטלי, כמו מגדלי הפעמונים הרבים האחרים בעריה הגדולות של טוסקנה. גובה המגדל הוא 55 מטרים, הוא שני שליש מגובהו של הקמְפָּנילֶה די גְ'יוטו בפירנצה ובדיוק חצי בגובהו של הטורֶה דל מנְגָ'ה (Torre del Mangia) המונומנטלי של סיינה. האחרון מתנשא לגובה מדהים של 112 מטרים.

המגדל עצמו הוא יפיפה מבחינה ארכיטקטונית. מעוטר בשורות עמודים קלאסיות וצורתו העגולה היא נעימה מאוד לעין. עיקר האטרקציה במגדל היא כמובן נטייתו, סביב 40 ס"מ בין הבסיס לעטרתו. מה שמקנה לו את המראה הייחודי כל כך שלו.

המגדל הוא מקור לבדיחות די מרושעות על איטליה והתפיסה החפיפניקית של העם האיטלקי הגאה. אך הבדיחה בסופו של דבר היא על מי שלועג. המינוף שפּיזה עשתה למגדל הוא בלתי נתפס, ועקמומיותו של המגדל מהווה מקור מחייה מרכזי לרבים מתושביה.

פיסה
פסלים לרגלי המגדל

טיפוס על המגדל הנטוי

המגדל הנטוי פּיזה כיום שוב נפתח למבקרים שרוצים לטפס במעלה 292 המדרגות המובילות לראשו. המגדל נסגר למבקרים בתחילת שנות האלפיים לאחר שהיה חשש ממשי שיתמוטט. אולם לאחר חיזוקים בבסיסו שוב מותר לטפס עד ראשו.

תענוג הטיפוס הוא אינו זול כלל וכלל, מחיר כרטיס רגיל עולה 18 יורו וכולל כניסה לקתדרלה הסמוכה. כמובן שאם ברצונכם לטפס, קחו בחשבון את אלפי התיירים שימתינו בדיוק כמוכם לתורם. על כן תתכננו מראש את זמן ההגעה לעיר. עדיף כאמור, מוקדם או מאוחר ביום, לא בשעות הצהריים אז תמיד יהיה מפוצץ תיירים.

עיקר האטרקציה של המגדל היא כמובן המראה שלו מגובה הקרקע. ראייה לכך הם אלפי התיירים שמצטלמים על כרי הדשא המטופחים שלרגליו ונראה כמו דוחפים אותו קדימה. כמובן שלאחר שתעשו את הסלפי המתבקש ותעלו אותו לאינסטוש, תחשבו אם בא לכם בכלל לטפס על המגדל.

אם טיפסתם תוכלו ליהנות ממראה פנורמי מרשים של העיר הפרוסה לרגליכם וממערב את חוף הים הליגורי. תעשו חשבון אם המחיר הגבוה בכסף וזמן שווים את זה. היות וברחבי פירנצה ישנן נקודות תצפית מראשי מגדלים, הזולים פי כמה וכמה מהמגדל הנטוי בפּיזה. מה גם שתפית הנוף שמציעים יפה הרבה יותר. חוץ מזה, מראש המגדל הנטוי לא רואים את האטרקציה מספר אחת של העיר, הלא היא המגדל הנטוי.

כתובת: Piazza del Duomo

שעות פתיחה: 9:00 – 20:00

כרטיסים: 18 יורו למבוגר

לאתר המגדל קליקו כאן…

בית הטבילה
בית הטבילה

הקתדרלה – סנטה מריה אָסוּנְטָה  (עלייתה לשמיים של מריה)

בצילו של הקמְפָּנילֶה של הדוּאומו, המגדל הנטוי הסמוך, נמצאת פנינה ימי-ביניימית מרהיבה. אילולא המגדל הסמוך הייתה פנינה זו מקבלת תשומת לב רבה הרבה יותר בהתאם למעמדה. מבחינה ארכיטקטונית, מדובר באחת הקתדרלות היפות באיטליה. בעלת אוצרות אמנות ימי-ביניימים ורנסנסיים בעלי חשיבות מרובה.

עיקר תפקידה הנוכחי של הקתדרלה, הוא להוות אנך בולט. זאת על מנת להדגיש בתמונות את נטייתו המופלאה של מגדל הפעמונים הסמוך לה. רבים מבין התיירים הבאים לעיר כלל לא נכנסים אל תוכי הקתדרלה הסמוכה. גם לרובם אין זמן אחרי שבזבזו חצי יום על עמידה בתור לטיפוס לראש המגדל.

קתדרלת פיזה
המזבח של קתדרלת פיזה

מומלץ מאוד להיכנס אל הקתדרלה ואל הבּפְטיסְטֶריום (בית הטבילה) שבצדו השני של פִּיאצָה די מירָאקולי. תחילת בניית הקתדרלה מתוארכת לשנת 1063. במקביל לבנייתה של קתדרלת סן מרקו בונציה, כחלק מהתחרות והיריבות בין שתי הערים החשובות בשנים אלו.

אל תפספסו את הפּולְפּיט (דוכן המטיף) המרהיב של ג'ובאני פּיזָאנו (Pisano). מחשובי האמנים של שלהי ימי-הביניים באיטליה. פּיזאנו הוא גם מי שתכנן את בית הטבילה הסמוך.

 

הקאמפו סָנְטו Campo Santo

בקצה הצפוני של פִּיאצָה די מירָאקולי, ממוקם בית הקברות העתיק של העיר שנבנה במאה ה-13. שווה לטייל מעט רגלית בין אכסדרת העמודים העתיקה ולהתרשם מהפרסקאות ההרוסים שעל קירותיה. להרהר על האוצר האנושי המרהיב והנדיר הזה שירד לטמיון בגין מלחמה.

יצירות מרהיבות אלו נהרסו לקראת סוף מלחמת העולם השנייה. כחלק ממתקפת בעלות הברית על הכוחות הגרמנים ששעטו לכיוון מונטֶה קָסינו ועברו בפיזה. באותה מתקפה, בעלות הברית חסו על המגדל הנטוי, לאחר שיצאה פקודה להשמידו משום ששימש לירי צלפים של הגרמנים.

הקמפו סנטו
הקמפו סנטו

 

מוזיאון הדוּאומו (Museo dell`Opera del Duomo)

הפנינה האמתית של פִּיאצָה די מירָאקולי. על אף שהמוזיאון ממוקם במקום הכי רשמי ומעונב לכאורה בפּיזה – בליבו של הממסד הדתי ההיסטורי, מדובר באחד המוזיאונים היותר טובים שקיימים באיטליה. הן מבחינת האוסף שלו ובעיקר מבחינת העיצוב האקסטרה ידידותי של המוזיאון עבור הקהל (מצרך נדיר באיטליה שאינה ידועה בלשון המועטה, בתרבות המוזיאונית שלה).

המוזיאון נפתח בשנת 1986 והוא עדכני מאוד מבחינת התפיסה המוזיאונית. הוא גם עתיק מאוד מבחינת היצירות החשובות המוצגות בו. אופן הטיפול המודרני באוסף כל כך עתיק הוא ללא ספק מרשים בכל קנה מידה.

במוזיאון מגוון רחב של יצירות עתיקות במגוון רחב של מדיומים. כולל מוצגים ארכיאולוגיים, ציורים, פסלים, תבליטים וכו'. הכל מוצג בצורה מאוד ידידותית ומזמינה. כבונוס, הקומה העליונה של המוזיאון מציעה את הנוף הטוב ביותר של המגדל הנטוי הסמוך דרך חלונות ענקיים.

כתובת: Piazza del Duomo 23

שעות פתיחה: 10:00 – 18:00

כרטיסים: כרטיס משולב יחדיו עם המגדל הנטוי (18 יורו למגדל בלבד), כולל גישה לכל אתרי הדוּאומו במחיר של 27 יורו.

לאתר המוזיאון קליקו כאן…

פסל מלאך בפיסה
מלאך נופל

 

המוזיאון הלאומי בסן מתֶאו (Museo Nazionale di San Matteo)

המוזיאון הלאומי במנזר על שמו של מתיו הקדוש, הוא עוד פנינה מוזיאונית מעולה בפּיזה. הבניין המרשים הוקם כמנזר, לאחר מכן שימש כבית-כלא. כיום מצא את ייעודו כבית לאוסף מרהיב של אמנות טוסקנית. המוזיאון ממוקם על גדתו הצפונית של נהר הארְנו. מרחק הליכה של סביב רבע שעה מפִּיאצָה די מירָאקולי, דרך רחובות העיר העתיקה.

המוזיאון כמוזיאון, כיאה למסורת האיטלקית ובניגוד בולט למוזיאון הדוּאומו הסמוך, הוא בינוני מינוס מבחינת אופן העיצוב, ההצגה וההסברים, בעיקר באנגלית. אולם, אוסף המוזיאון הוא ללא ספק מבין המרשימים. זאת לעומת מוזיאונים אחרים באיטליה, להוציא כמובן את פירנצה, בּולונְיָה וונציה. כיאה לטוסקנה, במוזיאון מוצגות יצירות חשובות של מיטב האמנים הטוסקנים (כמעט כל האמנים הגדולים של התקופה) החל מימי-הביניים ועד הרנסנס.

הציור הידוע והחשוב במוזיאון הוא ציור "המדונה והילד" של סימונה מרְטיני. ציור זה הוא מהידועים מבין ציורי שלהי ימי-הביניים שהשפיע רבות על אמני הרנסנס המוקדם. בציור סימנים מוקדמים להצללה וירידה לפרטים ריאליסטים באופן תיאור תווי הפנים של מריה אם ישו ושל ישו הילד. זאת ברקע של מסגרת מוזהבת כיאה לסגנון הביזנטי.

כתובת: Piazza San Matteo In Soarta 1

שעות פתיחה: 8:30 – 19:00, בימי ראשון נסגר ב-13:00. בימי שני סגור

הארנו בפיזה
נהר הארְנו בפּּיזה

כנסיית סנטה מריה דלה סְפּינָה Santa Maria della Spina

אחת הכנסיות המשגעות ביותר באיטליה מבחינה ארכיטקטונית. נראית כמו נלקחה הישר מעולם האגדות או ממוחו הקודח של גָאודי בברצלונה. כנסייה זעירה זו, בעלת ארכיטקטורה גותית מרהיבה, היא ללא ספק אחת האטרקציות היפות בפּיזה ואחת ההפתעות עבור אלו שמטיילים גם בעיר ולא רק במגדל הנטוי.

הכנסייה ממוקמת על גדתו הדרומית של נהר הארְנו, מרחק הליכה רגועה של עשר דקות מפִּיאצָה די מירָאקולי והמגדל. ייחודה של הכנסייה הם הצריחים הגותיים המחודדים שלראשה, בתוכם גומחות קטנות המשובצות בפסלים. הכנסייה הוקמה במהלך המאה ה-13 והיא הדוגמה היפה ביותר לסגנון ארכיטקטוני המכונה הסגנון הגותי של פּיזה.

כתובת: Lungarno Gambacorti

 

פִּיאצָה ופּלָצו די קאבָאלְייֶרי (Palazzo dei Cavalieri)

ארמון מרשים שאת חזיתו תכנן האמן המנְייֶריסט הדגול ג'יורג'יו וזארי Vassari וכיום מהווה חלק מאוניברסיטת פּיזה.

הארמון חולש על כל צידה הצפוני של כיכר הקרויה על שמו, אחת הכיכרות המרכזיות והרחבות בפּיזה. הכיכר ממוקמת במרחק הליכה קצר דרומית לפִּיאצָה די מירָאקולי.

רחוב טוסקנה
לאכול בפּיזה

 

לינה בפּיזה

פּיזה היא עיר קטנטנה שטיול בה אינו מצריך יותר מיום. כמו כן, מיקומה בצפון מערב מחוז טוסקנה משמעו שאין זה יעל ללון בפיזה עבור טיול כוכב עם רכב בטוסקנה. רוב מי שמגיע לפּיזה מגיע לטיול יום, בין אם באוטובוס מאורגן, או בנסיעת רכבת הלוך ושוב מפירנצה.

מי שכן ישן בפּיזה, לרוב ישן כחלק מטיול רכב במחוז ולרוב לא יותר מלילה אחד. היתרון הגדול של לינה בפּיזה היא הגמישות בגישה לאתר מספר אחד של העיר – המגדל הנטוי. לינה בעיר תאפשר לכם להיות ראשונים בתור לטיפוס למגדל, היות ובניגוד לרובם המוחלט של התיירים הבאים לעיר, אתם חוסכים למעשה את הזמן המוקדש לגישה תחבורתית לעיר.

יחסית לגודלה המצומצם של העיר, ישנם בה לא מעט מקומות לינה. הלינה בפּיזה אינה כזאת רעה ויקרה, בטח לעומת לינה במרכז פירנצה. בבחינת היתרונות היחסיים של פּיזה כמקום לינה ותיור, מומלץ דווקא כן לישון שם ללילה. זאת בגין חווית הערב הנהדרת של העיר שנמצאת דרומית למגדל שקרוי על שמה.

ערב בפיזה
העיר לעת ערב

 

מיקום מלונות בפּיזה

רוב המלונות בפּיזה מרוכזים לא רחוק מפִּיאצָה די מירָאקולי, ובתוך העיר העתיקה. המלונות נחשבים ללא רעים בכלל, יחסית לרמת המלונות הרעועה ביותר של איטליה. כמובן שמומלץ בחום לעשות מחקר מקיף על המלון באתרים המיועדים לכך כגון בוקינג וטריפּאדוויזור, כי גם בפּיזה יש מלונות גרועים. אם אתם לנים במלון בעיר יותר מלילה אחד, המחקר הזה הוא בגדר חובה, כמו בכל עיר באיטליה.

ישנם לא מעט מלונות דרכים בסביבת העיר, שגם הם לא רעים בכלל. מלונות אלו נוחים מאוד עבור אלו שעושים רוד טריפּ טוסקנה הכפרית הקסומה, ובגין מצב החנייה ההגיוני של פּיזה, בניגוד מוחלט לנושא החנייה בפירנצה וסְייֶנָה, מלונות הדרכים, אלו הצמודים לכבישים המהירים, מציעים פתרונות לינה יעילים ונוחים.

ישנם מלונות הסמוכים לכבישים המהירים בהם ישנה תחבורה ציבורית נוחה למרכז העיר. הגישה לעיר נוחה גם עם רכב, במיוחד כאמור נושא החניה קרוב לפִּיאצָה די מירָאקולי.

מומלץ למצוא מלון בקרבת תחנת הרכבת רוסורָה. כל הפונקציות החשובות של שהות בפּיזה מגולמים בלינה על רצועת מלונות טובה זו סמוך לתחנה על הרחוב Via delle Cascine שהוא חלק מהכביש SS12. הכביש מהווה גישה נוחה עם רכב, המלונות מציעים לרוב חניה בחינם. חניה ברחוב בסמוך גם אפשרית, והמלונות קרובים במרחק הליכה מהמגדל הנטוי והעיר העתיקה.

הרחוב על הכביש עצמו הוא אמנם סתמי. הבנייה היא חדשה ומרווחת ולא ממש מעניינת אך הרחוב יחסית בטוח והומה. יש בו לא מעט עסקים נלווים והמלונות עצמם, גם אם מחירם מעט גבוה, נחשבים לטובים.

 

שופינג בפּיזה

פִּיאצָה די מירָאקולי

חווית הקניות בפּיזה היא יחסית מוגבלת כיאה לעיר שמוקדשת כל כולה לאטרקציית התיירות האדירה שנמצאת בה. רובן של החנויות הן חנויות מזכרות עבור התייר המזדמן, עם הרבה מאוד מגדל נטוי בהדפסים שונים.

רוב תנועת האנשים בעיר היא בסביבת פִּיאצָה די מירָאקולי, הרבה מן התיירים כלל לא נכנסים לרחובות העיר העתיקה. מרכז העיר פּיזה הוא קטנטן ורחובות הקניות בה מצומצמים גם כן. עבור כל חווית קניות הגיונית, עשו לעצמיכם טובה ותתרחקו מפִּיאצָה די מירָאקולי דרומה אל עבר נהר הארְנו. כל מה שנמצא בקרבת המגדל הנטוי מוקדש כל כולו בסחיטה מוגזמת של מסת התיירים הגדושה של העיר, כולל החנויות, המסעדות ובתי-הקפה.

מעט דרומה מהמגדל, בעיר העתיקה, חווית ההסתובבות והתיור היא אחרת לגמרי. תיפגשו שם את המקומיים הסימפטיים החיים את חייהם ולא מבינים בכלל מה כל הרעש מסביב לבניין המגניב שיש להם בעיר.

שופינג בפיזה
קניות בפּיזה

רחובות הקניות של מרכז פּיזה

רחובות הקניות העיקריים של פּיזה הם Borgo Stretto, היוקרתי על הגדה הצפונית של הארְנו וקורְסו איטליה המגניב בגדה הדרומית של הנהר. אמנם העיר היא מצומצמת, אבל חווית ההסתובבות האורבּנית בצוותא עם שופינג ואוכל מקומי, היא ממש סימפטית בפּיזה. זאת בניגוד מוחלט לאווירה הממוסחרת והמתויירת רבע שעה צפונה בהליכה, סביב פִּיאצָה די מירָאקולי.

קחו את זמנכם ותסתובבו בקורְסו איטליה, ברחוב ישנן חנויות מקומיות מגניבות של בגדים ומיני חפצים, המחירים זולים וספק אם תיראו תיירים. הרחוב משופע במסעדות ובתי-קפה מעולים, והמחירים בהם הגיוניים.

רחוב קניות זה אינו פונה באופן מובהק לתיירים המגיעים לעיר. הוא פחות סנובי כלפי תיירים מחנויות היוקרה של ה-Borgo Stertto ובכלל נראה כי מהווה מרכז לכל מה שמגניב, סטודנטיאלי, ארטיסטי ובוהמייני (מעין סן-ז'רמן מיניאטורי). בניתוק מוחלט מהמגדל הנטוי וכל הממורביליה הקשורה אליו.

 

ביטחון אישי בפּיזה

פּיזה היא עיר קטנטנה עם ריכוז מפלצתי של תיירים. תיירים הם מטרות נוחות עבור כייסים ופורצים ופּיזה אינה חפה מכל זה. הביטחון האישי בפּיזה טוב הרבה יותר מאשר באתרי התיירות האיטלקיים בדרום כגון רומא או במחוז קָמְפָּנְיָה למשל, אך כמו כל שאר ערי טוסקנה המתויירות, פחות טוב מאשר הערים מצפון לרכס האפּנינים.

כמובן שאל תסתובבו עם כסף רב עליכם, אין שום רע בכרטיס אשראי. כמובן שתצניעו את המזוודות אם השארתם אותן ברכב וכמובן שאל תתפתו אחר אף איש שפונה אליכם עם הצעה, שאלה וכו'. ככמות התיירים בפּיזה כך גם כמות הנוכלים ומסביב לפִּיאצָה די מירָאקולי ישנם לא מעט כאלו, אז תיזהרו.

מלבד כייסות, פריצה לרכבים ונוכלות, אין חשש מאלימות, כך שמעט זהירות ו'קומן סנס' אמורים להספיק.

תשתדלו לא להוציא את ארנקכם בקרבת פִּיאצָה די מירָאקולי. זאת רק מהסיבה כי כל העסקים בסביבה הקרובה לכיכר, מוקדשים אך ורק בלפתות את התיירים בלהוציא כסף על שטויות מופקעות. פשוט פנו דרומית מהמגדל הנטוי. שם העיר היא בטוחה מאוד ונעימה להסתובבות, לרוב העסקים הם הוגנים ובית-הקפה והמסעדות משרתים את המקומיים ויחסם לתיירים הוא מלבב ועוזר.

נישנושים בפּיזה

 

לאכול בפיזה

לאכול בסביבת המגל הנטוי

כפי שנכתב רבות קודם לכן, פּיזה היא עיר עם פיצול אישיות וחווית האוכל בעיר נגזרת באופן מובהק מאותו פיצול. מצד אחד, בפִּיאצָה די מירָאקולי והמגדל הנטוי, פּיזה היא אולי מלכודת התיירים הגדולה ביותר בטוסקנה. כל האזור כולו מוקדש אך ורק לרווחת/סחיטת המאסה האדירה של התיירים המגיעה לעיר בכל יום ביומו.

מצד שני, ישנה עיר מקסימה דרומית למגדל הנטוי, בה רחובות קניות נעימים, בתי-קפה מעולים וחנויות מגניבות (בעיקר בגדה הדרומית של נהר הארְנו). שם ישנן גם מסעדות מצוינות לרווחת האוכלוסייה המקומית והתייר שרוצה לבקר בעיר פּיזה ולא רק במגדל.

מעבר לזה, פּיזה היא מעצמת אוכל, ישנם בה מאות עסקים המוכרים מיני מזון, כל זאת על עיר קטנטנה עם פחות ממאה אלף תושבים. חלקם הגדול של העסקים כאמור פונים באופן ישיר לאלפי התיירים המציפים את העיר, אולם ישנן מסעדות רבות העוסקות בביזנס הקולינארי לשם חווית האוכל והאירוח, וממש לא קשה למצוא אותן בעיר.

ערב בפיזה
האוכל והאווירה

 

לאכול במרכז העיר

לחוויית אוכל שהיא מעבר לארוחת צהריים קלה או מזון מהיר, מומלץ לא לאכול בפִּיאצָה די מירָאקולי (דווקא מבחינת מזון מהיר ישנם לא מעט עסקים לא רעים כאלו סביב לכיכר). אמנם ניתן להגדיר את עסקי המזון בכיכר כנוחים מאוד לתייר, רובם דוברי אנגלית והתפריטים מובנים מאוד. אך למען האמת אלו עסקים שנועדו לתיירים, מציעים סחורה בינונית במחיר מופקע. אלו מלכודות תיירים שאינן מתביישות להיות כאלו.

היות ופּיזה היא עיר יומית (המגדל הנטוי, קצת מתיירים בעיר והופּ חזרה לרכב/לרכבת), רוב הסיכויים שתאכלו בה ארוחת צהריים ותשבו לקפה. אין שום סיבה כי גם חווית האוכל שלכם בפּיזה לא תהייה מהנה. כל מה שתצטרכו זה מעט תכנון מראש או אפילו ספונטניות, רק תרדו מעט דרומה מפִּיאצָה די מירָאקולי.

רובן של המסעדות הטובות נמצאות ברחובות שבסביבת Borgo Stertto, הרחוב הראשי של הגדה הצפונית של הנהר. באזור זה ריכוז כמעט בלתי נתפס של פיצריות, מסעדות איטלקיות מסורתיות, ויטרינות עמוסות מאפים וכמובן קפה.

חלק מהמסעדות באזור הן עדיין בעלות "אוריינטצייה תיירותית". אם המסעדה מרגישה לכם ככזאת, אם המלצר יותר מדי מזמין וקצת מציק, אם התפריט בחוץ הוא יותר אנגלית מאיטלקית, עשו לעצמכם טובה ותמשיכו הלאה. הכי טוב לעשות מחקר מוקדם באינטרנט וגם אם לא, לכו עם האינטואיציה שלכם ובטוח תמצאו חווית מזון איטלקית משובחת.

העיר מדרום למגדל הנטוי משופעת במסעדות, פיצריות, בתי-קפה ומאפיות מעולות ובכל אחת מהן תמצאו מזון איכותי במחיר סביר. מומלץ לאכול בגדה הדרומית של הארְנו בסביבת קורסו איטליה, שם נמצאות המסעדות היותר טובות ומגניבות של פּיזה.

בלות בטוסקנה
סביבתה הכפרית של פּיזה

 

פּיזה לילדים

פּיזה היא אינה העיר האידיאלית לטיול עם ילדים. סביר להניח כי אם באתם לעיר עם ילדים, תתמקדו במגדל הנטוי וברחבות הדשא המקסימות והרחבות שמסביב לקתדרלה ופחות בטיול רגלי בעיר.

דווקא מבחינת הגישה למגדל עם רכב, פּיזה היא עיר נוחה מאוד לילדים. זאת היות ואינה מצריכה נסיעה ארוכה ברכבת או סיבובי חיפוש חנייה מפרכים. אבל זה כאמור מוגבל למגדל ופִּיאצָה די מירָאקולי. קחו בחשבון שסביב המגדל הנטוי והקתדרלה אפשר למצות את הטיול בעיר יחדיו עם איזו פיצה מעולה וכל זה ייקח לכם חצי יום טיול.

חושב לדעת כי בכל האזור מדרום לפִּיאצָה די מירָאקולי בפּיזה, אין אתרים מזמינים לילדים. מלבד אולי מוזיאון הדוּאומו הסמוך למגדל הנטוי (שעוסק כולו באמנות אבל לפחות בצורה אינטראקטיבית).

לרוב הילדים ישתעממו במוזיאונים הכבדים של העיר או בטיול בסמטאותיה ההיסטוריות והיפות. בעיר אין פארקים רחבי ידיים, מוזיאונים אינטראקטיביים או מה שניתן להגדירו כמרחב פתוח, מלבד אולי על גדות נהר הארְנו. צאו עם הילדים לטיול קצר בעיר לאחר שמיציתם את המגדל הנטוי ותמשיכו הלאה.