פירנצה – עיר הרנסנס

פירנצה עיר שהיא כל כולה חגיגה מרהיבה לעין – חגיגה של תקופת האמנות שעיצבה את הערכים האמנותיים והאינטלקטואליים של העולם המודרני

הקתדרלה של פירנצה
הקתדרלה על קו הרקיע של פירנצה

אין עיר שמשתווה לפירנצה בתרומתה לתרבות והאמנות של העולם המערבי. אולי מלבד אתונה של התקופה הקלאסית. מרכז העיר פירנצה הוא כל כולו מוזיאון לתקופת הרנסנס, הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו ולא בכדי. הפסלים ברחובות, הציורים בגלריית האופיצי ובכנסיות והארכיטקטורה ברחובות העיר העתיקים. כל אלו מהווים ריכוז מטורף של יצירות אמנות במרחב הציבורי. ריכוז בקצב שקשה לעין האנושית להכיל. תחת חסותו של לורֶנְצו המפואר (לבית מֶדיצ'י), שליט העיר במחצית השנייה של המאה ה-16, נוצרה בעיר סצנת אמנות שאין לה אח ורע בכל ההיסטוריה האנושית.

שימו לב!! -מדריך זה נותן אינפורמציה כללית על פירנצה, להלן מעבר למדריכים המורחבים

למדריך המהיר למטייל בפירנצה…

למדריך מפורט על כל האטרקציות וכל מה שיש לראות ולעשות בפירנצה, הקישו כאן…

כל מה שאתם צריכים לדעת על התחבורה בפירנצה ופתרונות החנייה, הקישו כאן…

למדריך השלם לשופינג ושווקים בפירנצה…

לינה ומלונאות בפירנצה – המדריך השלם

למדריך השלם לטיול במרחב הכפרי של טוסקנה, הקישו כאן… 

(אבל קודם קראו את המשך העמוד…)

 

הרנסנס בפירנצה – זהותה התיירותית של העיר

לורֶנְצו דה-מֶדיצ'י, אמן ופטרון אמנות, משך לעיר ומימן עשרות מאמני הרנסנס הידועים ביותר. בפירנצה התגוררו ויצרו גדולי הציירים של הרנסנס כגון רפָאֶל (מאוּרְבּינו – 60 ק"מ מזרחה מפירנצה), לאונרדו דה וינצ'י (מהכפר וינצ'י הסמוך, 20 ק"מ מזרחית לעיר), מיכּאֶלְאנְגֶ'לו, (יליד הכפר קָפְּרסֶה, 30 ק"מ מזרחית מפירנצה), סנדרו בּוּטיצֶ'לִי (יליד העיר) ועוד רבים ומעולים. פַסלים כגון דונָטֶלו (יליד העיר), סופרים כגון דָנְטֶה אָליגְיירי (יליד העיר) – מחבר "הקומדיה האלוהית", קרלו קולודי בן המאה ה-19, מחבר פּינוקיו וארכיטקטים כגון לורנצו גיבֶּרְטי ופיליפּו בְּרונָלֶסְקי. השני הוא ארכיטקט היהלום שבכתר בנוף האורבאני של פירנצה (שיאה של ארכיטקטורת הרנסנס), הכיפה המונומנטאלית של קתדרלת העיר – הסנטה מריה דל פְיורֶה (Santa Maria del Fiore). גם גְ'יוטו די בּונְדונֶה Giotto di Bondone, הצייר הימי-ביניימי שבישר את בוא הרנסנס נולד בסמוך לעיר, חי ויצר בה. פירנצה היא גם עיר הולדתו של גוצ'יו גוצ'י Gucci והמטה של חברת אופנת העלית שהקים.

כיכר הסניורה
כיכר הסיניורה

הגיאוגרפיה של פירנצה

פירנצה אינה עיר גדולה. כמות האתרים ומוקדי העניין בה מרוכזים בשטח קטן, במרחק הליכה סביר זה מזה. דבר המאפשר ביקור ללא הסתמכות על תחבורה ציבורית פנימית. בפירנצה עצמה מתגוררים 350 אלף איש ובמטרופולין יותר ממיליון. פירנצה היא העיר הגדולה והחשובה במחוז טוסקנה ומהווה את בירתו. העיר השמינית בגודלה באיטליה ואחד מיעדי התיירות האטרקטיביים בארץ המגף.

פירנצה נמצאת בצפון מחוז טוסקנה. מחוז שבחלקיו הדרומיים והמרכזיים הינו כפרי ואילו בצפונו, לאורך נהר הארְנו, מהווה ריכוז של כמה מרכזים עירוניים גדולים. בראשם פירנצה השוכנת לא רחוק ממורדותיו הדרומיים של רכס הרי האֶפּנינים. נהר הארְנו הרחב, מנקז את האגן הדרומי של הרי האֶפּנינים וזורם לאיטו בעיר לכיוון מערב.

פירנצה ממוקמת על אם הדרך במעבר בין דרום ומרכז איטליה לצפונה. הגבול שבין החלקים הוא רכס האֶפּנינים המהווה חיץ טבעי וחשוב בין שני האזורים הגיאוגרפים הנפרדים האלו. העיר נמצאת בסמוך לכביש המהיר E35. כביש החוצה את ליבה של איטליה מרומא בדרום דרך בּולונְיָה בצידו הצפוני של רכס האֶפּנינים ועד למילאנו וונציה. בסמוך לנתיב הכביש המהיר ישנו גם קו מסילת רכבת המחבר בין שני חלקי הארץ.

פסל דויד
פסל "דוד" של מיכָּאֶלְאָנְגֶ'לו בכיכר הסיניורה

 

ההיסטוריה הצבעונית של פירנצה

ההיסטוריה של פירנצה נגזרת בעיקר מחשיבותה כמרכז של מסחר, יצירה ואמנות בתקופת הרנסנס. העיר נוסדה כישוב קטן בתקופה הרומית ורק בסוף תקופת ימי-הביניים התפתחה להיות עיר גדולה.

במהלך המאות ה-14 ועד ה-16 הייתה פירנצה מבין הערים החשובות בעולם, עיקר חשיבותה היה בתחום הפיננסי והבנקאי. תחת שלטונה של שושלת בית מֶדיצ'י (בתרגום – הרופאים), התרכז בעיר מסחר ענף במספר רב של תחומים כלכליים. המֶדיצ'י היו מחשובי אצילי אירופה בתקופה זו, שימשו כבנקאים של האפּיפיורים בוותיקן.

אצילי העיר נודעו בממונם ובנכונותם להשקיע את כספם במיזמים חשובים בכל רחבי אירופה. על מנת לפאר את ארמונותיהם הזמינו את מיטב אמני הסביבה. אלו עיטרו ביצירות אמנות את המרחב הפרטי והמרחב הציבורי בעירם. זאת בנוסף לציור של דיוקנאותיהם ודיוקנאות בני משפחתם.

משפחת אצילים חשובה ומתחרה לבני המֶדיצ'י, הייתה בני משפחת וֶסְפּוּצ'י (תרגום – הצרעות). בן המשפחה הידוע מכל הוא אמריגו וֶסְפּוּצ'י יליד העיר, מגלה הארצות שעל שמו נקראת יבשת אמריקה. גם הם בתחומם הביאו לעיר שגשוג וממון והיו פטרונים ידועים של אמנים בעיר.

בתחילת המאה ה-15 חל מעבר אינטלקטואלי מחשכת ימי-הביניים והתלות בשלטון האל. זאת לעידן של נאורות המתבססת על ערכי העולם הקלאסי (הרנסנס – התחייה מחדש). בעת זו, פירנצה התאפיינה כמרכז בנקאי ופיננסי חשוב שמימן והשקיע במלכים ובאצילים בכל רחבי אירופה. בהתאם לכך, ארמונותיה ובתי האצילים שבה רחשו נשפים ומסיבות אותם פקדו מלכים ואצילים מכל רחבי היבשת.

הזהב הפלורנטיני (Florin) התפתח כמטבע סחיר שנפוץ בכל רחבי אירופה. הצורך של בתי האצולה לפאר את ארמונותיהם ואת עירם הוביל לריכוז יוצא דופן של אמנים ברחבי העיר. כן בהשקעות אדירות ביצירות אמנות ובבניית מבנים מונומנטליים.

תחת שלטונו של לורֶנְצו המפואר, במחצית השנייה של המאה ה-15, התפתחה בעיר סצנת האמנות העיקרית של הרנסנס. בעיר פעלו ויצרו מיטב אמני התקופה זאת אל מול תחרות גלויה מול ונציה (שהייתה גם היא בעת זו מרכז מסחרי מתחרה וגם בה פעלה סצנה חשובה של אמני רנסנס).

הולדת ונוס בוטיצ'לי באופיצי
התקהלות מול "וֶנוס" האייקונית של סנדרו בּוטיצֶ'לי

 

פירנצה המודרנית

במאות ה-17 וה-18 חלה האטה בגידולה של העיר וחשיבותה הגאו-פוליטית של פירנצה פחתה. בתחילת המאה ה-20, פירנצה נותרה עיר איטלקית בגודל בינוני. בעלת חשיבות פחותה מול מרכזים פוליטיים וכלכליים אחרים שצמחו באיטליה:

רומא הבירה, בה מרוכזים עיקרם של המוסדות הפוליטיים, הממצאים האכיאולוגיים של רומא העתיקה והלב של הממסד הדתי של העולם הקתולי בוותיקן.

-ערי מחוזות לומְבָּרְדיה ופֶּייֶמונְטה הצפוניים (בעיקר מילאנו וטורינו) שהפכו ללב הכלכלי והתעשייתי של המדינה בעקבות המהפכה התעשייתית.

-ערי המחוז השכן מצפון, אֶמיליָה-רומָאנָה שהפכו לאימפריות של תעשיית הרכב היוקרתית של איטליה (מודֶנָה) או שמות גנריים למאכלים ידועים (בּולונְיָה – בּולונז ופָּארמָה – פּרמזן).

פירנצה נותרה מרכז אורבאני חשוב במרחב הגיאוגרפי של מרכז איטליה. הוכרזה כבירה המנהלית של מחוז טוסקנה אולם בראש ובראשונה הפכה למעצמה תיירותית.

 

ייחודה של פירנצה ותיירות היתר בעיר

פירנצה היא עיר מרהיבה מבחינה תיירותית. כמות מוקדי העניין והאטרקציות שמרוכזים במרכז העיר הוא כמעט בלתי נתפס. העיר היא ביקור חובה לכל תייר ועבור חובבי האמנות היא המֶכּה של איטליה.

פירנצה היא עיר יפיפייה ומיוחדת, רחובותיה יפים ונעימים, מסעדותיה ובתי-הקפה בה מעולים ותוססים. תושביה חביבים ובעיר ישנם אתרי תיירות אייקונים ומונומנטליים בעלי חשיבות היסטורית שלא תסולא בפז. כמות האומנים והיוצרים המפורסמים שפעלו בה בתקופת הרנסנס, מהווים את סימן הזיהוי הייחודי והמובהק של העיר. העיר נותרה מוזיאון של התקופה המכריעה הזו בהיסטוריה של האנושות. בעיר יצירות אמנות מהחשובות בעולם, מבנים ארכיטקטוניים מהחשובים בעולם. כל אלו מרוכזים במרחב אורבאני קטנטן ומרהיב ביופיו.

העיר ההומה
גשם קיצי קל בפירנצה

אחרי שכל זה נאמר, בנייניה ורחובותיה של מרכז פירנצה נבנו במאות ה-14 וה-15 והתשתיות בהתאם. הריכוז המדהים של מוקדי העניין במרכז העיר הוא אטרקטיבי בצורה בלתי רגילה, אולם העיר סובלת מעודף תיירות קיצוני.

בדומה לונציה שנדמה ששוקעת מכמות האנשים המבקרים בה, ככה תרגישו גם בימים מסוימים בפירנצה. זאת כאשר תצטופפו ברחובותיה ההיסטוריים של העיר יחדיו עם עוד עשרות אלפי תיירים שבאו לראות בדיוק את מה שאתם באתם לראות.

נושא תיירות היתר הוא פקטור חשוב ביותר בתכנון טיול בעיר. יש לקחת בחשבון שבתקופות השיא בקיץ, או בשעות השיא, כגון בשעות הצהריים המוקדמות, המצב בעיר הוא כמעט בלתי נסבל. התורים לאתרים ארוכים עד אין קץ, הרחובות צפופים ברמה מעוררת אגורפוביה, המסעדות עמוסות לעייפה ובקושי תוכלו להבין איפה הייתם ומה ראיתם. התייר החכם ינסה להימנע כמה שאפשר מתנועת העדר האימתנית של תיירי פירנצה ויחפש לטייל בעיר בעונות השנה ושעות היום בהן העיר פחות עמוסה.

 

איך להגיע ואיך להתנייד? הכל על התחבורה בפירנצה

גישה לפירנצה

פירנצה היא אחד מאתרי התיירות האטרקטיביים באיטליה. ניתן להגיע אליה באוויר או ביבשה במגוון רחב של דרכים. את העיר משרת שדה תעופה קטן, אך שדות תעופה ישנם גם בפיזה הסמוכה וגם השדה המרכזי של בּולונְיָה מצפון. העיר מחוברת היטב לקווי המסילה וכבישים מהירים המחברים בין רומא ומחוז לאציו עם צפונה של איטליה.

למדריך השלם לגישה לפירנצה הקישו כאן…

חניה בפירנצה

הטיול מטוסקנה מתבסס באופן טבעי על החופש של התייר לנוע ממקום למקום ברכב שכור. טוסקנה היא אחד היעדים הטובים בעולם לתיור כפרי בכבישים רומנטיים הסמוכים לשדות וגבעות ירוקות. אולם אם רוצים לשלב טיול בטוסקנה יחדיו עם טיול בפירנצה, החניה יכולה להיות מוקש יקר (גם כספית וגם מבחינת זמן).

למדריך השלם לתחבורה בפירנצה ופתרונות חנייה, הקישו כאן…

ברקים מעל הפונטה וקיו
ברק מכה בעיר הסתוית

 

מתי לבוא לפירנצה?

פירנצה אינה עיר גדולה כלל וכלל וכמות האתרים ומוקדי העניין בה הם לא פרופורציונאליים לחלוטין לגודלה הפיזי. עקב מוקדי העניין הרבים בה העיר מושכת כמות בלתי נתפסת של תיירים. דבר המצריך תכנון תיירותי דייקני.

שיא הקיץ בפירנצה הוא צפוף וחם והחוויה התיירותית ממש לא נעימה. אם אתם מגיעים בקיץ למרחב הכפרי של טוסקנה, קחו בחשבון את הפרמטרים הללו בבואכם לפירנצה.

על מנת לייעל את הטיול בעיר מומלץ בחום לתור בה בתקופות השפל של התיירים בעיר, מנובמבר עד מרץ. כמובן עליכם לזכור שהחורף בעיר קר. חודשי הסתיו, בעיקר חודש נובמבר מאופיינים בגשם רב, שיכול להיות גם חזק ורציף.

חודשי האביב המוקדמים הם המומלצים ביותר לביקור בעיר, מזג האוויר קריר ונוח וישנן לא מעט שעות שמש. לא שזה יפתיע אתכם, אבל בחודשי האביב העיר תהייה מפוצצת בתיירים.

 

כל מה שיש לראות ולעשות בפירנצה – אטרקציות ומוקדי עניין

רובם המוחלט של האתרים האטרקטיביים בפירנצה ממוקמים במרכז העתיק וברובעים הנושקים. אין שום עיר בעולם בה ישנם כל-כך הרבה מוקדי עניין ואטרקציות (שאסור בשום אופן להחמיץ) על שטח כל-כך מצומצם. לאן שלא תעיף מבט בפירנצה, תראה חתיכה של היסטוריה עתיקה ומהודרת.

הלב של פירנצה היא כיכר הדוּאוֹמוֹ (הכיכר של הקתדרלה). במרחק הליכה סביר של לא יותר מרבע שעה, תגיעו לכל אחד מעשרות מוקדי העניין של פירנצה. רובם נמצאים ממש בצמוד לדוּאוֹמוֹ וחלקם ברובעים בסמוכים. הריכוז הבלתי אפשרי של כל מה שמעניין, יחדיו עם הריכוז הבלתי אפשרי של התיירים, יוצר עיר אינטנסיבית בצורה מטורפת. מומלץ בחום לתכנן נכון את הביקור באתרי החובה של פירנצה.

למדריך מפורט על כל מה שיש לראות בפירנצה, הקישו כאן…

פלצו וקיו
הפָּלָצו וֶקְיו

 

קניות בפירנצה

פירנצה היא עיר תיירותית לא מאוזנת. בניגוד לאימפריות תיירותיות אחרות כגון פריז הענקית או אמסטרדם הצנועה (שגודלה פחות או יותר זהה לפירנצה), בהן יש הכל מהכל – אמנות, שופינג, אווירה מחשמלת ויופי אורבני מרשים. פירנצה היא בעיקרה עיר של אמנות וארכיטקטורה. עיקר הביקור בעיר, בין אם תרצו או לא, מתקשר היטב לתקופת האמנות המטורפת של הרנסנס.

בסביבת האתרים החשובים בפירנצה ישנם לא מעט רחובות קניות בהם רשתות מקומיות ובינלאומיות. אולם להגדיר את פירנצה כעיר שופינג יחטא לאמת. פירנצה היא עיר היסטורית, עמוסה עד לעייפה באתרים וחווית השופינג שבה מוגבלת. במיוחד בהשוואה למילאנו או רומא.

אבל חייבים קצת מנוחה מכל הכאב ראש הצבעוני, הפרסקאות והבניינים הכבדים של העיר. אין כמו מנוחה בטיול רגוע בשווקיה הצבעוניים של פירנצה שלמרות שאינם ענקיים הם דווקא לא רעים בכלל.

השווקים של פירנצה אינם גדולים ואי אפשר ללכת בהם לאיבוד כמו בשוק הפשפשים הידוע של רומא ה- Porte Portese. הם גם אינם מסוגננים ונקיים כמו השווקים בערי הצפון. אולם האווירה בהם היא בהחלט מרעננת וכיפית. שלבו ביקור בשווקיה של העיר ביחד עם חווית אוכל הרחוב הנהדרת של פירנצה. בה תמצאו  פיצה ייחודית ופסטות מוזרות או אפילו טעימות ממיני הדוכנים בצדי כל שוק, שם מוכרים תוצרת מקומית של טוסקנה על גבי לחם טרי.

למדריך השלם לשופינג ושווקים בפירנצה…

שוק בפיאצה סנטה קרוצ'ה
שוק מתחלף בפּיאָצָה סנטה קרוצ'ה

 

לאכול ולשתות בפירנצה

פירנצה היא חוויה אינטנסיבית של אמנות רנסנס, כנסיות והמון המון תיירים. בהתאם היא גם גן עדן לחובבי האוכל הטוסקני, הן הפשוט והטוב והן המשובח ביותר. בעיר ישנן אין ספור מסעדות, בתי-קפה, דוכני מזון ועוד שמגישים אוכל טעים ומשביע בטווח רחב של מחירים. אוכל הרחוב האיטלקי בפירנצה הוא נהדר, פיצות ופסטות נמכרות באין ספור מקומות במרכז העיר. כולן טובות להפליא ולא כל כך יקרות.

פירנצה
הויזואליה של בתי-הקפה הפלורנטיניים

 

מבוא לבחירת סעודה נכונה בפירנצה

בפירנצה ניתן להתרשם מהיעילות של תרבות המזון האיטלקית. מזון מהיר שמתבסס על בצק/ רוטב עגבניות/ גבינות קיים בעיר בלא מעט וריאציות. הן כפסטות, הן כפיצות, הכל טובל בשמן זית משובח, שמנת או רוטב עגבניות חלומי בתוספת ירקות טריים ונהדרים.

במסעדות העיר תמצאו גם לא מעט וריאציות יותר יוקרתיות של המזון האיטלקי הבסיסי. כגון פסטות עם כמהין וחמאה ותוספות בשריות מבושלות מעולות. בעיר ישנן גם לא מעט מסעדות יוקרתיות שמתמחות באוכל איטלקי. זאת לצד מסעדות המשלבות את המטבח היעיל הזה עם מטבחים יותר מפוארים כגון המטבח הצרפתי.

בתי-הקפה בעיר, בדומה לשאר ערי איטליה הפעלתניות, קשורים יותר לתרבות הקפה האיטלקית המהירה. רובם של בתי-הקפה מגישים אֶסְפְּרֶסו או קָפּוצ'ינו. הם אינם מזמינים לשבת אלא יותר עבור צריכה מהירה. באזורי התיירות, לרוב בתי-הקפה יהיו כיסאות ושולחנות על המדרכה. הם יהיו המקום הטוב ביותר לספוג קצת שמש ואת אווירת הרחוב הפלורנטינית העמוסה.

בבתי-הקפה מגישים מגוון רחב וטרי של מאפים מומלצים, רובם על בסיס מתכוני אפייה מקומיים וחלקם ממש מוצלחים.

בעיר קיימות לא מעט מסעדות של מזון שאינו איטלקי, רובן מצוינות. ישנן לא מעט מסעדות סיניות ויפאניות פופולריות. בהחלט שווה לנסות אותן אם קצת מאסתם באוכל האיטלקי ובא לכם לגוון.

ישנן גם לא מעט מסעדות גריל שתוכלו למצוא בהן סטייקים והמבורגרים, רובן ממש טובות. מסעדות אלו מנוגדות לאופי הכנת האוכל של האיטלקים. אולם באופן מעט מפתיע, תושבי העיר ממש אוהבים את המסעדות האלו.

רשתות מזון מהיר רבות פועלות במרכז פירנצה, מציעות את המתכונים המוכרים למי שלא רוצה להיות הרפתקן. מזון מהיר מזרח תיכוני גם נפוץ בעיר למי שמתגעגע, אולם איכותו לא מצטיינת.

הריח, אלוהים הריח – ויטרינות מלאות כל טוב

 

כלים לבחירת מסעדות בפירנצה

בסביבת כל אתר המושך תיירים (וישנם המון כאלו במרכזה של פירנצה), יש לא מעט מקומות שניתן להגדירם בצורה מובהקת כ"מלכודות תיירים". אם בא לכם אוכל איטלקי, מומלץ להפעיל שיקול דעת ולבדוק קצת באינטרנט על מקומות מומלצים, או האם המסעדה שהתכוונתם להיכנס אליה שווה משהו. תיזהרו מהמלצרים/המארחים היותר מדי מזמינים, תבדקו אם המסעדה מלאה והאם מי שבתוכה הם תיירים או מקומיים.

באופן כללי, בסביבתם של האתרים הפופולריים, מומלץ לא להיכנס למסעדות פרטיות בהן יש הגשה לשולחן (גם כלים מהודרים, מפות ומפיות מבד רקום הם סימן מחשיד). במרכז העיר ישנן לא מעט רשתות מזון מוכרות. בהן מוכרים אוכל איטלקי מהיר הכולל פיצות ופסטות. עדיף פסטה או פיצה על פני חור בארנק ממלכודת תיירים.

בכיתות רגליים קל מהמרכז לכיוון שכונות המגורים, תגלו לא מעט מסעדות שניתן להגדירן כשכונתיות. הן מאוד פופולריות על-ידי המקומיים ורמתן נדירה. עם מסעדות אלו לרוב לא תיפלו, אך הן מצריכות מעט סטייה מהמרכז. כמו גם יכולת לתקשר עם המלצרים או בעלי העסק שקצת מתקשים עם אנגלית.

סטייק פלורנטיני
הבּיסְטֶקָה אלה פיוּרֶנְטינָה – בתיאבון!!!!

 

המאכלים של פירנצה

לחובבי הבשר, המאכל המזוהה ביותר עם פירנצה הוא הבּיסְטֶקָה אלה פיוּרֶנְטינָה, הסטייק הפלורנטיני המסיבי. מדובר בנתח מעורב של  סינטה ופילה (טי-בון) משובחים שמתובל במעט מלח, פלפל שחור ומיץ לימון. הנתח צרוב על גריל בו נשרפים קליפות ערמונים עבור העישון ומוגש שתוכו כמעט נא. מנת סטייק מסיבית זו מומלצת לכמה אנשים. קשה להאמין שגם הגרגרן הרעב ביותר יכול לסיים את חתיכת הבשר הענקית הזאת.

ישנן לא מעט מסעדות מעולות המגישות את הסטייק הפלורנטיני. על מנת ליהנות מחוויית הסטייק האדירה הזאת, מומלץ להתכונן מראש ולחפש המלצות ב-tripadvisor או באתרי אוכל אחרים. חווית סטייק שכזו אינה זולה ועדיף לחוות אותה במקום משובח, לא באחת ממלכודות התיירים המגישות מנה בשם זהה. מנה שאינה מתקרבת בשום פנים ואופן למה שמוגש במסעדות הטובות.

לפירנצה ישנם כמה מתכוני פסטה המזוהים איתה. לחובבי הבשר הלבן מומלץ בחום לנסות את מנת הפָּאפֶּרְדֶלֶה עם בשר חזיר בר – Cinghiale. הפסטה מתאפיינת בבשר חזיר בר טחון – רָאגוּ ומוצפת ברוטב על בסיס ציר הבשר. ישנם מקומות שיגישו את הראגו על בסיס בשר ארנבת או אווז, אך הכי טעים והכי מזוהה עם פירנצה זה רָאגוּ בשר חזיר הבר.

עוד מנת פסטה מזוהה מאוד עם פירנצה ובכלל עם כל צפון איטליה, היא המנה עם פטריות הכמהין. בפירנצה מערבבים את פטריות הכמהין יחדיו עם פטריות פּורְצ'יני ומגישים את הפסטה טובלת ברוטב פטריות משובח.

למפרדוטו
לָמְפְּרֶדוטו – למתקדמים בלבד

למתקדמים והרפתקנים בלבד, אוכל הרחוב המזוהה ביותר עם העיר הוא כריך הלָמְפְּרֶדוטו Lampredotto שמתוארך עוד לימי-הביניים. הכריך עשוי מחתיכות מבושלות של מעיים והמון המון רוטב.

יינות בפירנצה ויינות טוסקנים בכללם הם בין הטובים ביותר שיש, ומאוד נפוצים במסעדות ברחבי העיר. היינות הנפוצים ביותר הם הקיאָנְטי הנהדר מחבל הארץ הטוסקני שעל שמו הוא נקרא והבְּרונֶלו מהעיירה מונְטָלְצ'ינו דרומית לסיינה.

 

כשר בפירנצה

אמנם המזון הכשר אינו נפוץ בפירנצה כמו ברומא או מילאנו, אולם להשיגו הוא לא יעד בלתי אפשרי. בטוסקנה, מחוץ לפירנצה ישנו קושי רב למצוא מזון כשר, זאת היות ובערי המחוז ובכפרים כמעט ואין קהילות יהודיות. הקהילה היהודית של פירנצה היא גם קטנה מאוד אולם יש כמה פתרונות בעיר למי שלא יכול בלי הכשר.

עיקר הריכוז "הכשר" בפירנצה הוא סביב הרחבות הסמוכים לבית-הכנסת הגדול של פירנצה. הוא ממוקם במזרחה של העיר בשכונת סיינט אָמְבְּרוגְ'יו, לא רחוק מהשוק השכונתי המעולה. באזור זה היה קיים הגטו היהודי של פירנצה. בית-הכנסת הוא אחד הבניינים היפים והמרשימים באזור. בסביבתו מתגוררים רובם של היהודים השייכים לקהילה הקטנה של פירנצה המונה בערך 1500 איש.

ברחובות סביב בית-הכנסת ישנן כמה מסעדות כשרות בסמוך לבית חב"ד ברחוב Borgo Pinti 8. ישנם גם כמה מלונות סמוכים שמוכרים אוכל כשר כמו גם מרכוליות המוכרות מוצרים כשרים.

מיקומו של האזור היהודי הזעיר אינה רחוקה מדי ממרכז העיר פירנצה ומאוד נגישה בתחבורה ציבורית או ברגל. קרבתו של השוק השכונתי מושכת לא מעט תיירים גם לשכונה זו.

בית הכנסת המרכזי של פירנצה
בית הכנסת המרכזי של פירנצה

 

כל מה שצריך לדעת על לינה בפירצה – המדריך השלם

בדומה לתחום הלינה (מלונאות, דירות להשכרה ועוד) בונציה וברומא, גם בפירנצה נושא זה הוא מורכב. שלוש ערי התיירות העיקריות של איטליה הן פופולריות בצורה קיצונית, בעיקר בעונות האביב והקיץ. בהתאם, התשתיות התיירותיות בעיר בכלל ובפרט תחום המלונאות הוא בעל מגרעות לא מועטות. בגין כך מומלץ בחום לתכנן נכון את נושא הלינה בפירנצה. בין אם מדובר בטיול בעיר בלבד או שמדובר בטיול בעיר כחלק מטיול במחוז טוסקנה.

הלינה בפירנצה היא נושא יחסית מורכב. כל מי שרוצה לטייל בעיר וללון בה בצורה נאותה חייב להכין את עצמו מראש. בעונה הרותחת, בשיא הקיץ ובאביב מומלץ להזמין זמן רב מראש ולברר היטב את טיב המלון ואת מיקומו בהתאם לצרכיכם. העיר פירנצה היא עיר שמושכת כמות אדירה של תיירים והיצע המלונות בה גדול מאוד. אך בזמני השיא לעיתים היא מתקשה להתמודד עם הביקוש הרב והמחירים והשירות בהתאם.

פירנצה
פירנצה בערב

 

עקרונות מנחים ללינה מוצלחת בפירנצה

קחו בחשבון כי אמנם אין לתאר את יופיים של הבניינים העתיקים בפירנצה. אולם בבניינים עתיקים אלו מתגוררים תושבי העיר ושם נמצאים בתי המלון. הבניינים לפעמים מיושנים במלוא מובן המילה. על מנת להימנע ממקומות לינה שאינם ראויים וסתם יקרים יש להפעיל שיקול דעת בבחירת מקום הלינה על בסיס צרכיכם. מומלץ ואפילו חובה, לחקור היטב את טיב המלון ולהזמין על בסיס ביקורות באינטרנט או המלצות פרסונאליות.

בפירנצה כמעט ואין מלונות של רשתות בינלאומיות מוכרות. ישנם מלונות ספורים השייכים לרשתות מוכרות, רובם מותגי יוקרה. רשתות של שלושה כוכבים, כגון נובוטל או הולידיי-אין כמעט ואין בעיר (את ההולדיי אין באולְטְרְאָרְנו סגרו לפני כמה שנים).

ישנו יתרון גדול ברשתות הבינלאומיות בעיקר על בסיס הסטנדרטים הבינלאומיים שהמלונות מנסים ליישם. כמובן שגם ברשתות אין קורלציה ברמת המלונאות בין מלונות הולידיי-אין בגרמניה למשל, לעומת המלונות של אותה הרשת באיטליה. באיטליה, רמת המלונות תמיד ירודה יותר, גם אם מדובר ברשת בינלאומית.

בכל הנוגע לשוק העיקרי של המלונאות בפירנצה, מלונות שהם עסקים פרטיים ומקומיים, יש להבין שרמתם לא תהייה טובה. זאת לעומת מלונות פרטיים בארצות אירופה האחרות. על כן יש להפעיל הרבה שיקול דעת בבחירת המלון הנכונה, כמובן בהתבסס על המידע הזמין באינטרנט.

למדריך השלם ללינה בפירנצה, הקישו כאן…

הדואומו בלילה
הדואומו בלילה

 

ביטחון אישי בפירנצה

ברמה הכללית, פירנצה היא עיר בטוחה באופן יחסי לתייר. ברמת הביטחון הפיזי, העיר בטוחה מאוד, אין כמעט אירועי פשע אלימים שהופנו כלפי תיירים כמו שוד מזויין או ניסיונות חטיפה וכדומה. לעומת זאת, כמו ברוב אזורי איטליה, עיקר הסכנה נעוצה בפשעי גניבה שאינם אלימים, כגון מקרים של כיוס וחטיפת הכבודה.

פירנצה היא אימפריית תיירות, מבקרים בה מיליונים של תיירים בשנה על עיר בסדר גודל של 360 אלף תושבים (מעט יותר מחיפה). בכל רגע נתון, יותר מחצי שוהי מרכז העיר הם תיירים. תיירים הם תמיד המטרה הנוחה ביותר עבור כייסים.

הכייסות היא תופעה נפוצה מאוד בפירנצה, בדומה לשאר האימפריות התיירותיות האיטלקיות, ונציה ורומא. אפשר להגיד לכם לא לבלוט כתיירים אבל אלו שטויות, כל כייס יבחין תוך שנייה שאתם לא מפירנצה. אז תהיו תיירים בכייף אבל אל תהיו תמימים.

גם מתחת לפסל דויד המונומנטלי בכיכר הסיניורה, תהיו מספיק ערניים למה שמתרחש סביבכם ברחוב. אם אתם רואים מישהו מסתכל עליכם נעצו בו מבט בחזרה כדי שיבין שסימנתם אותו. כייסים לרוב יעדיפו לפעול על טרף קל. זה שנראה מנותק מהווית המקום וממוקד כל כולו בפלאי הרנסנס המרהיבים של העיר.

כללי הזהירות בפירנצה, בדומה לרובה של איטליה קשורים לכמה פעולות פשוטות של הגיון בריא. הגיון שאמור למנוע את מפח הנפש של הכיוס או גניבת המזוודה. ראשית, לא לשאת עליכם סכומי מזומן גבוהים אלא להשאיר את רוב הכסף שברשותכם בכספת המלון (או בכלל לעבור לאשראי). היות וחובה לשאת תעודת זהות כלשהי, אל תסתובבו עם הדרכון, תסתובבו עם רישיון הנהיגה הישראלי שלכם, הוא תקף גם באיטליה.

אל תסתובבו איפה שלא צריך להסתובב. אינטואיציה בסיסית תגיד לכם אם הרחוב הריק עם האנשים הלא סימפטיים שבוחנים אותכם, הוא מקום ראוי לתיירים. תישארו במרכז ואל תהיו יותר מדי הרפתקנים. תחשדו ברמה הבסיסית בכל מי שפונה אליכם ביוזמתו ותימנעו ממאירי הפנים שמעוררים בכם תחושה בסיסית של חשד.

סוס במרכז טוסקנה
מנוחת הלוחם

 

ילדים בפירנצה

פירנצה מצד אחד היא עיר אטרקטיבית לילדים, ישנן בה המון אפשרויות מעניינות עבור ילדים בכל הגילאים. מצד שני, עיקר האטרקציות שבעיר קשורות לעולם האמנות – מוזיאונים וכנסיות. אלו שעבור רובם המוחלט של הילדים (כמו רוב המבוגרים) התיור בהם יכול להיות מתיש. ביקור עם ילדים בפירנצה מצריך איזון מאוד ברור בין רצונות ההורים, לבין צרכי הילדים. זאת בתיור אינטראקטיבי שאינו עמוס בציורים של גירְלָאנְדיו או מָזָאצ'ו (ציירים אדירים לכשעצמם).

פירנצה היא עיר ישנה ומאוד צפופה, הן מבחינת הרחובות הצרים והן מבחינת כמות האנשים. תחושת המרחב המצומצם בעיר, בצירוף העומס הבלתי אפשרי ברחובות העיר, לרוב מעוררת אי נוחות בהסתובבות עם ילדים קטנים. בעיית החנייה הנוראית של העיר גם היא מקשה מאוד על הגישה הנוחה לעיר עם הילדים. זאת היות ויש צורך להגיע למרכז בתחבורה ציבורית.

ישנם לא מעט אתרים בפירנצה שיעניינו את הילדים. מגיל שלוש ועד גיל העשרה, יש המון מה לעשות בעיר. כל זאת כמובן על חשבון אתרי החובה של העיר, שרובם לא יעניינו את הילדים בעליל.

אתרי החובה בעיר, גם לאלו שאין להם שום עניין באמנות הרנסנס, כוללים את הפּונְטֶה וֶקְיו, קתדרלה סנטה מריה דלה פְיורֶה וכל שמסביבה, הפּלָצו וֶקְיו, הפּלָצו פּיטי וגני בּובּולי, פסל דויד בגלריית האקדמיה, גלריית האוּפּיצי, המרְקֶטו סֶנְטְרָלֶה ובּזיליקת סן לורֶנְצו, סנטה קְרוצֶ'ה ומוזיאון הבּרְגֶ'לו. רובם לא מזמינים לילדים בגין התכנים, התורים הארוכים בכניסה והאווירה הכבדה.

פינוקיו
פינוקיו – יליד פירנצה נוסף

 

אתרים המתאימים לילדים בפירנצה

ישנם אתרים בפירנצה שיימצאו חן בעיניי הילדים. גני בּובּולי הם מרחב מלא אוויר ואווירה ומהווים פתרון טוב לשחרור של הילד ומנוחה להורים. אתרים פחות אטרקטיביים וצפופים כגון מבצר בֶּלְווֶדֶרֶה וגני בָּרְדיני מהווים גם אטרקציות לא רעות עבור הילדים. בעיקר בגין המרחב הירוק שהם מציעים.

מוזיאון גלילאו הוא האתר האטרקטיבי ביותר בעיר עבור ילדים. הן בשל האינטראקציה הנהדרת של עובדי המוזיאון עם הקהל וכן בגין מוצגי המוזיאון המציעים לילדים להתנסות ולשחק ותוך כדי גם ללמוד.

היות ופירנצה היא עיר תיירות כבדה מאוד עם אתרי חובה מאוד מעייפים, יהיה עליכם לתכנן את היום לפי צרכי ילדיכם ולוותר על לא מעט אתרי חובה. קחו את היום בקלות, אתר אחד בבוקר ואחד אחר הצהריים. באמצע טיול ברחובות הססגוניים של העיר ומנוחה באחת הפּיאָצות האינטימיות או באחד הגנים המטורפים של העיר.

תהיו ריאליים, האוּפּיצי הוא מוזיאון נהדר אבל גם מבוגרים יכולים להירדם בו. מוזיאונים אחרים בעיר כגון הבּרְגֶ'לו, גלריית האקדמיה והגלריה הפָּאלָאטינית בקושי מותאמים למבוגרים. זאת בגין עקרונות האוצרות והעיצוב העתיקים שבהם. אז אל תצפו שילדים לא ימצו את הגלריות החשובות תוך חצי שעה.

תהיו ממוקדים ותכינו שיעורי בית. באוּפּיצי תלכו ישר ל"הולדת ונוס" של בּוּטיצֶ'לִי. בגלריית האקדמיה תרוצו ישר לפסל דויד של מיכּאֶלְאנְגֶ'לו (בהנחה שהעתק בכיכר הסיניורה לא הרגיש לכם כדבר האמיתי). כך גם תוכלו לסמן וי על הרנסנס וגם הילדים לא יתעייפו.

פיצה
הפוקצ'ה והטאבון

מבחינת מזון הילדים יעופו על פירנצה. בכל פינה בעיר תמצאו פיצות ופסטות , יחדיו עם בתי מאפה עם מאפים לא מהעולם הזה וקפה משובח עבור ההורים.

 

בידור בפירנצה

כדורגל – פיוּרֶנְטינָה ACF Fiorentina

מועדון הכדורגל הידוע והוותיק של פירנצה, נוסד בשנת 1926. אחד ממועדוני הפאר האיטלקיים הוותיקים שכבר שנים מדשדש במרכז הטבלה. המועדון מתחרה בליגה האיטלקית ה-Serie A הקשוחה. לצערו לרוב ללא הצלחה מרובה.

המועדון מכונה הויולה – הסגולים, על שם מדיה הסגולים המיוחדים של הקבוצה. תור הזהב של המועדון היה בשנות השישים של המאה ה-20. אז זכתה פיוּרֶנְטינָה בשתי אליפויות איטליה. בתקופה זו זכתה הקבוצה גם בגביע מחזיקות הגביע האירופי הוותיק. כן הייתה סגנית אלופת אירופה לשנת 1957.

בשנות התשעים המועדון רץ חזק עם כמה מהשמות הגדולים של הכדורגל העולמי בזמנו. שמות כגון גבריאל בּטיסְטוּטה הארגנטיני הענק (הווינגמן של מרדונה). אולם בשנת 2002, עקב התפוצצות פרשת שחיתות שזעזעה קבוצות רבות בליגה האיטלקית, המועדון התפרק ונבנה מחדש.

אם אתם חובבי הכדורגל האיטלקי המשובח והקשוח בהחלט מומלץ לעקוב אחרי לוח המשחקים. אולי תצליחו לתפוס משחק בו מתארחות מילאן או יובנטוּס המאוד פופולריות על הקהל הישראלי.

אם מתקיים משחק בעל חשיבות מול אחת מקבוצות הצמרת, בהחלט מומלץ להזמין כרטיסים מראש. אולם לרוב אין שום בעיה להשיג כרטיסים גם ביום המשחק. בכמעט כל משחק האצטדיון בעל חמישים אלף המקומות יחסית מלא בקהל הקנאי של הקבוצה. זאת בהחלט חוויה ספורטיבית וסוציאלית מרתקת, מעבר לכייף ולבידור של הכדורגל.

הקבוצה משחקת באצטדיון  ארטמיו פְרָנְקי, שנקרא על שמו של נשיאה המיתולוגי של הקבוצה. ממוקם במזרחה של העיר ברובע קאמְפּו די מרְטה. המתקן המיושן עבר מתיחת פנים לקראת המונדיאל שאיטליה אירחה בשנת 1990. אבל עודנו לא מתקרב ברמתו לסן-סירו במילאנו או לאולימְפּיקו ברומא, הן מבחינת איכות המתקן והן מבחינת האווירה המחשמלת.

האצטדיון נגיש במונית, באוטובוס פנימי או בהליכה של חצי שעה ממרכז העיר. הכי נוח להגיע ברכבת בינעירונית לתחנת קאמְפּו די מרְטה הסמוכה. יש לחצות על גשר של הולכי רגל לצד מזרח שם ממוקם האצטדיון.

אופרה
מולדת האופּרה

 

אופּרה

בפירנצה ישנם כמה מוסדות הידועים בהופעות האופּרה שמציעים לקהל. העיר, בהיותה ערש האופּרה, גאה מאוד בז'אנר המוזיקלי שצמח בה במאה ה-16 והתפשט לכל אירופה.

בית האופּרה המפואר והחדיש של העיר Opera di Firenze – Maggio Musicale Fiorentino, מיקומו הוא מערבית למרכז העיר ומוצגות בו מיטב האופרטות האיטלקיות.

כתובת: Piazza Vittorio Gui 1

לחובבי הז'אנר הרוצים חוויה אופראית במתקן יותר אותנטי מהמוסד החדש והמפואר, הזמינו כרטיסים לאופרטות שמועלות בכנסייה האנגליקנית על שם מרק הקדוש ברובע אולְטְרְאָרְנו. החוויה בכנסייה היא הרבה יותר אינטימית תוך קרבה מרהיבה לאמנים המופיעים על הבמה.

כתובת: Via Maggio 16