איטליה

איטליה היא ראש בראשונה אימפריה של תיירות. ארץ המגף המופלאה היא שילוב בלתי נגמר של נופים מרהיבים ודרמטיים (מחוז קָמְפָּניָה, האלפּים, טוסְקָנָה, סיציליה ועוד); אתרי נופש (הריביירה האיטלקית, החופים האדריאטים, אמָלְפי ועוד ועוד); אתרי עתיקות מהחשובים בעולם (הקולוסיאום, פּומְפֶּיי, פּאסְטום ועוד ועוד ועוד); אתרים היסטוריים (הוותיקן, פירנצה ועוד המון); אייקונים ארכיטקטוניים (מגדל פּיזה, הקתדרלה של פירנצה, הדואומו של סן מרקו בונציה ועוד המון המון); מרכזי אמנות מהחשובים בעולם (הרֶנֶסנְס והבּארוק, גלריית האופיצי בפירנצה, מוזאוני הוותיקן, יצירת האמנות הזאת הנקראת ונציה ועוד אלפי אטרקציות במגף אחד); תרבות קולינארית ראשונה ממעלה (מולדת הפסטות והפיצות, ארץ הבּולונֶז, הפּרְמֶזן והפְּרושֶטו, מזון שהוא אמנות – צ'יקָאטי ונציאני, בָּאצ'י וטירימיסו; ארץ של יינות איכותיים – קיאָנְטי, בְּרונֶלו, למְבְּרוסְקו, פְּּרוסְקו ועוד המון לכל מה שממלא את הבטן ואת נשמה); אינסוף של ערי תיירות ייחודיות (ונציה, פירנצה, רומא, רבֶנָה, פָּדובָה, וָרונָה, סן ג'ימינְיָאנו) ומעל הכל – המון המון סטייל.

באיטליה יש את כל הסיבות שבעולם לבוא ולבקר. תמצאו בה את כל מה שאתם צריכים, מאופנה איכותית ושופינג יוקרתי (דולְצֶ'ה וגֶבָנָה, גוּצ'י ווֶרְסָאצֶ'ה) ועד מכוניות יוקרה (פֶרָארי, מָזֶרָטי). בכל ערי איטליה ישנם שווקים צבעוניים, רחובות לשופינג במחירים מעולים, מסעדות מעולות, קפה משובח ואנשים נהדרים. ברוכים הבאים לבירת התיירות והטיולים של אירופה…

מדריך זה יאיר את דרככם לטיול מיטבי באיטליה…

קצת על הגאוגרפיה של איטליה

איטליה – ארץ המגף, היא חצי אי ארוך המוקף ברובו בים. ממזרח הים האדריאטי, מצפון מערב הים הליגורי, מדרום מזרח הים הטירָני ומדרום הים היוני. כולם הסתעפויות של הים התיכון. הים התיכון מגדיר את איטליה – רובן של הערים החשובות והאתרים החשובים בארץ המגף נושקים לים. מן הים הגיעה ההתיישבות היוונית. ראשית התרבות של איטליה שהעבירה את משקל הכובד של מה שכונה (ברומא העתיקה) הציוויליזציה, מיוון הקלאסית לאימפריה הרומית. לאיטליה קו חוף באורך של 7,600 קילומטרים. מעט יותר מהמרחק שבין ישראל לקצה המזרחי של קנדה!!!!


כיום הים הוא חלק חשוב בצד המסחרי של ארץ המגף, עם כמה נמלי ים מהחשובים באירופה. בנוסף הים הפך את איטליה לאימפריה של נופש. זאת בשילוב מזג האוויר החם והחופים החוליים (הריביירה האיטלקית, רימיני ועוד). כמו גם תצורות הנוף הבלתי נתפסות לאורך החופים (אמָלְפי, קָפְּרי, צ'ינְקְווָה טֶרֶה, סרדיניה ועוד).

מפה פיזית של איטליה

חלוקת איטליה למרחבים גיאוגרפיים תלוי במיקומם של רכסי ההרים. רכס האֶפּנינים הארוך נמתח לכל אורך המגף ממחוז ליגורְיָה בצפון ועד לשפיץ המגף (מחוז קלבּריָה). בחלקו הצפוני של הרכס, חוצצים ההרים בין מרכזה של איטליה (הריביירה, טוסקנה ומחוז לאציו) למה שאנו מכנים כאיטליה הצפונית (עמק נהר הפּו והמפנה הדרומי של רכס האלפּים). רכס האפּנינים מהווה גבול תרבותי חשוב, כאשר הצפון של איטליה הוא בעל אוריינטציה אירופאית מובהקת כמעט מכל אספקט (מוצא אתני גרמאני, פסטת רצועות עם שמנת ופטריות). בעוד הדרום בעל אוריינטציה ים תיכונית (מוצא אתני יווני וים תיכוני, פסטה חלולה עם רוטב עגבניות ופיצה).

מרכזה של איטליה (רומא וטוסקנה), המחוזות החשובים שהביאו לעולם את מה שאנו מכירים כתרבות האיטלקית – האימפריה הרומית, הרנסנס ועוד, היא שעטנז כמעט מושלם של האירופאי מצפון והים תיכוני מדרום.

 

קצת על ההיסטוריה של איטליה

ההיסטוריה של ארץ המגף היא פרק נכבד מההיסטוריה של אירופה ושל התפתחות העולם המערבי. באיטליה קרו כמה מהאירועים שהגדירו את הציוויליזציה (מונח שמקורו לטיני-איטלקי). התרבות המוקדמת הידועה באיטליה היא של האטְרוצְקים, שאתרי עתיקות בעריהם החשובות פזורים בכל רחבי מרכזה וצפונה של איטליה. היוונים החלו להתיישב בדרומה ומזרחה של איטליה סביב האלף הראשון לפני הספירה. הביאו איתם את התרבות הקלאסית ואת קאדר האלים שהפך לדת הרומית (זֶאוס – יוּפּיטֶר, מלך האלים; הֶרָה – יוּנו, אשתו הקנאית; פּוסֶידון – נֶפְּטון, אל הים; אָרֶס – מָרְס, אל המלחמה; אָפְרודיטה – וֶנוס, אלת האהבה; האדֶס – פְּלוטו, אל השאול; אתֶנה – מינֶרְווָה, אלת החוכמה ועוד).

פומפיי
פּומְפֶּיי

היסטוריה עתיקה

הלטינים היו המשכם גם של היוונים וגם של האטרוצקים. זאת כאשר העמים התערבבו זה בזה יחדיו עם ניצנים של שבטים גרמאניים שהגיעו מהצפון. העיר רומא, בירתם של הלטינים הפכה למרכז השלטוני החשוב. לאחר מכן צמחה להיות האימפריה הבלתי מעורערת ששלטה בעולם במאות הראשונות אחרי הספירה. לפי המיתולוגיה, רומא הוקמה על ידי צמד האחים רֶמוּס ורומוּלוּס. אימם היא מצאצאיו של הגיבור הטרויאני איניאָס, בנה של וֶנוס, שנדד לאיטליה לאחר נפילת מכורתו לידי צבא אָגָמֶמְנון. אביהם הוא אל המלחמה מָרְס. רֶמוּס ורומוּלוּס ננטשו כעוללים וזאבה הניקה אותם, מה שהפך לסמלה של רומא.

שליטת האימפריה הרומית ביהודה ובירושלים, הובילה לחדירת הדת המונותאיסטית לתוככי רומא. עם התנצרותו של הקיסר קוסְטָנְטינוס בתחילת המאה הרביעית לספירה, דתו של ישו הפכה לדת הרשמית של רומא. רומא הפכה למרכז הרוחני והשלטוני של מה שמכונה כשלטון השמיימי (מוסד האפּיפיורות שיושב בוותיקן) וללב של העולם הקתולי.

לאחר בזיזת רומא במאות החמישית והשישית לספירה ופיצול האימפריה הרומית למזרחית (בּיזנְטיון) והמערבית, המרכזים השלטוניים נדדו מרומא צפונה לגרמניה וצרפת ומזרחה לקוסטנטינופּול (איסטנבּול של ימינו). בתקופה זו מעמדן של ערי איטליה פחת עד מאוד ולא שב לאיתנו מאז. ערי איטליה הפכו לנסיכויות שהיו לרוב מטבע סוחר בידיהן של משפחות האצולה החשובות של אירופה. חצרות אצילים כגון האבְּסְבּורְגים, הבּורְבּונים, הלורֶיינים וכו'. כמו גם משפחות אצולה איטלקיות כגון שושלת המֶדיצ'י הפלורנטינים ושושלת אֶסְטָה מפֶרארָה ומודֶנה. משפחת אצולה שבית הקיץ שלהם בטיבולי שבסמוך לרומא הוא אחד מהגנים האיטלקיים המפורסמים בעולם.

 

הרנסנס

במאה ה-15 חוותה איטליה התפרצות אינטלקטואלית שהיוותה את הגלעין לנאורות כפי שאנו מכירים אותה כיום. פירנצה וטוסקנה הפכו לגראונד זירו לתפיסת העולם התרבותית והפילוסופית. תפיסה אינטלקטואלית שהתנערה מהשלטון הקתולי הדתי האדוק ושבה לרעיונות היוונים הקלאסיים והרומים העתיקים.

בריאת האדם של מיכאלאנג'לו
גולת הכותרת של הוותיקן – בריאת האדם בקפלה הסיסטינית

תנועה זו, שנודעה כרנסנס, הביאה לעולם כמה מהאמנים החשובים בהיסטוריה. אמנים כגון לאונָרְדו, מיכָּאֶלְאָנְגֶ'לו, טיציאָן, דונטֶלו, רֶפָאל ועוד; כמה מהמשוררים החשובים של ההיסטוריה המערבית כגון דנְטֶה אלגְייֶרי; כמה מהמדענים החשובים כגון גליליאו גלילֶיי; וכמה מהארכיטקטים החשובים כגון פיליפּו בְּרונָלֶסְקי וליאונֶה בָּטיסְטָה אָלְבֶּרְטי. רובם המוחלט ילידי פירנצה או טוסקנה. ערי טוסקנה, רומא וונציה הפכו למרכזי תרבות מהמעלה הראשונה ונותרו ככאלו מאז.

למרות הרנסנס, מעמדה הפוליטי של איטליה נותר עדיין בעינו. איטליה הייתה שולית מבחינת מוקדי הכוח של אירופה. היא לא לקחה חלק במה שנודע כהתפשטות של האימפריות הקולוניאליסטיות כגון צרפת, בריטניה, ספרד ופורטוגל. למרות שהיה זה איטלקי שגילה את אמריקה (כּריסטופר קולומבּוס בן גֶנואָה, באיטלקית כּריסטופורו קולומְבּו) ואיטלקי שעל שמו נקראה היבשת (אָמֶריגו וֶסְפּוצ'י בן פירנצה), הם יצאו לאמריקה בשליחות הספרדים והשלל הלך למדריד.

 

איטליה המודרנית

ההיסטוריה של איטליה המודרנית החל עם אביב העמים של אמצע המאה ה-19. היה זה ג'וסֶפֶה גארִיבַּלדי שאיחד את הנסיכויות הננסיות של איטליה לארץ אחת דוברת שפה אחת (גארִיבַּלדי אפשר לנסיכות ננסית אחת לא להתאחד עם איטליה – המדינה הננסית סן-מרינו במחוז מָרְקֶה). עד סוף המאה ה-19 איטליה התגבשה לכדי איטליה של ימינו, מלבד מחוזות שנשלטו על ידי האוסטרו-הונגריים והצרפתים בצפון. הפשיזם שצמח באיטליה לאחר מלחמת העולם הראשונה בהנהגת בֶּניטו מוסוליני, הוביל לתבוסתה במלחמת העולם השנייה. אך בניגוד לבני בריתם הגרמנים, התבוסה לא הובילה להפסד נכבד של טריטוריות.

אחרי המלחמה, איטליה של ימינו הפכה לגבול הדרומי של מסך הברזל (משטטין שבים הבלטי ועד טְריאֶסְטֶה שבאדריאטי…  ווינסטון צ'רצ'יל, 1946), למזלה מצידו המערבי. הקומוניזם השפיע רבות על איטליה והוביל לתקופות רבות של אי יציבות כלכלית ופעולות טרור במחצית השניה של המאה ה-20, תקופה שנודעה כשנות העופרת Anni di piombo העקובות מדם. התרבות הפוליטית של איטליה התקשתה לעמוד על רגליה ועד היום איטליה נחשבת לארץ לא יציבה פוליטית. האיחוד האירופאי אליו כיום היא שייכת מהווה מעין דבק לאיטליה כולל תמיכה כלכלית חשובה.

פרארי
פרָארי

 

קצת על הגישה לאיטליה והתחבורה

איטליה היא מרכז תחבורתי חשוב בתוך אירופה. ישנם בה כמה שדות תעופה מרכזיים וחשובים (מרקו פּולו בונציה, ליאורדו דה ווינצ'י ברומא, מאלפֶּנְסה במילאנו), כמו גם שדות תעופה משניים של חברות הלאו קוסט (טְרֶוויזו ליד ונציה, בֶּרְגמו ליד מילאנו שכמעט כולו עובד על טיסות של ראיין אייר, טרמיל 2 של מאלפֶנְסה מתופעל כולו על ידי חברת איזי-ג'ט ועוד). תשתית זו מאפשרת את הגישה הזולה והנוחה לרוב חלקי איטליה. זאת לרווחת עשרות מיליוני התיירים המציפים את ארץ המגף בכל שנה.

מישראל ישנם כמה קווים סדירים לאיטליה. כמו גם לא מעט קווי חברות לאו קוסט שמשתנים ומתעדכנים בכל עת. כמו כן, ניתן להגיע לאיטליה במחירי רצפה גם באמצעות חברות התעופה הטורקיות והיווניות. קרבתה של איטליה לישראל, כמו גם הכמות האינסופית של האתרים בה, המתקנים הטובים והמחירים הסבירים, הופכים את איטליה לאבן שואבת של תיירים ישראלים למגוון רחב של פונקציות תיירותיות.

התחבורה בתוך איטליה מפותחת גם כן. כל הערים החשובות ואתרי התיירות מחוברים היטב לרשת ענפה של קווי מסילות ברזל. ניתן להגיע לכל חלקי איטליה ברכבות. הכבישים המהירים ברובם עוקבים את מסלולי מסילות הברזל, מציעים גם הם גישה מהירה ברכב לכל עיר ואתר באיטליה.

נמל סלרנו
מעבורת נכנסת לנמל סלרנו במחוז קָמְפָּניָה

כיאה לארץ שכמעט כולה מוקפת בים, באיטליה התחבורה הימית מפותחת מאוד גם כן. ישנם קווי מעבורות רבים בין הערים והאתרים החשובים. עיקר החשיבות של כלי תחבורה זה עבור התייר הוא בטיול בדרום איטליה והאיים (גישה לאמָלְפי וקָפְּרי, גישה לסרדיניה וסיציליה).     

 

סוגי טיולים באיטליה

איטליה היא ארץ נוחה מאוד לכל סוגי הטיולים האפשריים – נופש בטן-גב, טיולי טבע, טיולי ערים, טיולי שופינג, כדורגל, טיול ברכב, חופשה משפחתית ועוד. באיטליה יש הכל מהכל עבור התייר, במחיר זול ולרוב בנוחות.

 

איטליה הכפרית – איטליה ברכב

איטליה מציעה כמה מחבלי הארץ הטבעיים מהידועים והיפים בעולם. הנוף ההררי של האלפּים; נוף הגבעות הציורי של טוסקנה; הצוקים הצונחים אל הים של אמָלְפי; הרי הגעש וזוביוס מעל נאפּולי ואתנה בסיציליה; הלגונות של ונציה ועוד. הטבע האיטלקי משובץ בעיירות וערים שקשה להאמין כמה הן יפות. בהן ניתן ללון, להצטייד ולאכול (וכמובן גם לטייל).

הדלומיטים
הרי הדולומיטים

טיולים בטבע האיטלקי ובמחוזות הכפריים, כדאי לעשות כמובן ברכב. הרכב יאפשר לכם את הגישה הנוחה לכל מקום אליו תרצו להגיע, כמו גם את החופש לעצור ולהתרשם מהנוף. כמה ממסלולי הטיול באיטליה מתבססים על רכב. טיול בדרום טירול בצל הרי הדולומיטים והאלפּים, טיול באגמים הקרחוניים של הצפון, טיול בטוסקנה ועוד. טיול משפחתי ברכב הוא פתרון אדיר לשהות ממושכת ומלאת הרפתקאות, כולל חווית המרחב הכפרי האיטלקי המרהיב.

היתרון של שימוש ברכב בטיול באיטליה עולה בעשרות מונים על החיסרון הבולט שלו – החנייה. החנייה למשל בערי טוסקנה יכולה להיות בעייתית לעתים, אך במדריך זה תמצאו את כל הפתרונות.

המדרגות הספרדיות
המדרגות הספרדיות ברומא

 

טיולי ערים – איטליה ברגל

איטליה היא ארץ בה ישנן כמה מהערים היפות והמעניינות בעולם. בכל עיר באיטליה יש את ה'שטנץ' הקבוע של הדואומו (הקתדרלה) במרכז, בסמוך אליה כיכר השוק או כיכר מרכזית, כמה כנסיות של המסדרים השונים – הדומיניקָנים, פְרָנְציסְקָנים ועוד. בכל כנסייה כמובן אוצרות אמנות נדירים וייחודיים. בסמוך רחובות קניות ושווקים, מוזיאון מעולה, מסעדות המזקקות את אופי חבל הארץ והמון גלידה. יש ערים עם חוף ויש ערים מוקפות הרים, לכל עיר באיטליה יש אופי משלה וזה פשוט מדהים.

באיטליה ישנן המוני ערים ששווה לבקר בהן. חלקן קטנות ומתאימות לטיול של יום או יומיים (פּיזָה, סְייֶנָה, לוקָה, וָרונָה, פָּדובָה, מודֶנָה, פָּארְמָה, אָסיזיפֶרארָה, רָבֶנָה, סן מרינו ועוד). חלקן ערים של יומיים שלושה (טורינו, גֶנואָה, מילאנו, נאפּולי, בּולונְיה). ושלוש הן ערי תיירות שצריך לפחות ארבעה ימים עד שבוע על מנת לעמוד על קנקנן  – ונציה, פירנצה וכמובן הבירה רומא. לשלוש אימפריות התיירות המובהקות של איטליה יש לרוב דילים נוחים מהארץ, כולל טיסה ולינה. אלו ערים פופולאריות מאוד שמלאות בכל השנה בכמות מטורפת של תיירים.

 

נופש – איטליה בבטן-גב

בנוסף למגוון נופים רחב (הרריים, גבעתיים, תעלות ועוד) באיטליה ישנם גם חופים נהדרים לנופש של רביצה. חופי ליגוריה מצ'ינְקְווָה טֶרֶה ועד סן רמו בירת הריביירה האיטלקית, רימיני בירת הריביירה האדריאטית, סיציליה וסרדיניה והפנינה הבלתי אפשרית – החוף של אמָלְפי. כל אלו מציעים את החופים הרחבים, המעניינים ומהיפים בעולם.

אמלפי
אָמָלְפי

הנופש באיטליה הוא פתרון נהדר עבור מיליוני אירופאים שיורדים לחופי איטליה במשך עונת הקיץ. הקיץ האיטלקי החם, יחדיו עם האווירה הססגונית, המסעדות המעולות, הגלידה והאתרים המעניינים, נותנים לאיטליה יתרון אדיר על פני מדינות אחרות במערב אירופה ובבלקן. אמנם המלונות באיטליה יחסית מיושנים, אבל כל זה תואם לאווירה של תרבות הנופש האיטלקית. תרבות שיש בה המון מימי הזוהר של שנות השישים והשבעים.

 

סקי – איטליה בלבן

באיטליה מספר מפתיע של אתרי סקי מעולים, רובם כמובן במדרונות הדרומיים של הרי האלפים. רובם מרוכזים בדרום טירול (מדונה די קמפיליו Madonna di Campiglio, קורטינה ד'אמפצו Cortina d'Ampezzo) וואל דה'אוסטה (קורמאיור Courmayeur, סלה רונדה Sella Ronda, ואל גרדנה Val Gardena). אלו אתרי סקי מעולים שלרוב יהיו זולים הרבה יותר ממקביליהם בצרפת ובשוויץ. חופשת חורף באיטליה האלפּינית היא פתרון מעולה עבור חובבי הענף, חובבי השלג ובטח שחובבי הנופים האלפּינים הדרמטיים.

סקי
עיירות הסקי האלפּיניות

 

כל המקומות, הערים והמחוזות באיטליה שאסור להחמיץ

 

צפון איטליה

ונציה ומחוז וֶנֶטו

מחוז וֶנֶטו חולש על דרום מזרח איטליה. במחוז כמה מהערים האטרקטיביות והמיוחדות ביותר של איטליה. בראשם כמובן הבירה ונציה. בנוסף אל תחמיצו ביקור בוֶרונָה, עירם של רומאו וג'וליה, בפּדובָה היפה וכמובן בלאגו די-גארְדָה, אחד ממרחבי הנופש הטובים למשפחות באירופה.

למדריך השלם לאטרקציות וטיול במחוז וֶנֶטו, האוצר התרבותי של הצפון…

גטמלטה
פסלו המפורסם של דונטלו בפָּדובָה

 

ונציה

עיר שהיא אגדה תיירותית. המבנה הפיזי הייחודי של העיר – בנוייה על לגונה בים האדריאטי כאשר תעלות מרובות חורצות אותה להמון 'איונים' קטנטנים ומיושבים, הופך את ונציה כולה למכלול שלם של אטרקציה תיירותית ייחודית. המבנה התחבורתי הייחודי של ונציה מוביל לעיר שהיא נקייה לחלוטין מכלי רכב. המבוך האדיר של מדרחובים שהם רחובותיה של ונציה הם אחד הדברים הידידותיים שיש בעולם הזה עבור התייר.

מעבר למבנה הפיזי הייחודי, ונציה היא אחת הערים החשובות ביותר בהיסטוריה הפוליטית והכלכלית של אירופה. זאת בנוסף לחשיבות ראשונה במעלה בתחום התפתחות האמנות.

למדריך השלם על ונציה – האגדה על הלגונה, אטרקציות, מלונות, איך להגיע ומה לאכול…

הסאלוטה
כנסיית הסאלוטה בונציה

 

לאגו די גארדה

אגם גארְדָה, האגם הגדול באיטליה, מציע בגדותיו המוני אטרקציות המותאמות היטב לחופשה משפחתית. העיירות והכפרים על גדות האגם מושכים כל קיץ רבבות תיירים, חלקם הגדול איטלקים. אלו באים ללון ולנפוש בכמה מבתי הארחה הטובים והיפים באיטליה. מקבץ גני השעשועים שבפינתו הדרום מזרחית של האגם, משלים את מגוון האטרקציות הנדיר המותאם לחופשה משפחתית. הילדים יעופו על כל מה שיש לאגם להציע – פסגות מושלגות, נוף מטורף, גני שעשועים, תחבורה ימית, חופים קרירים, אוכל איטלקי מעולה והמון המון אוויר ומרחב.

למדריך השלם לטיול משפחתי צונן בלאגו דל גָארְדָה…

נוף האגם
נוף האגם מצפון

 

טְרֶנְטינו ודרום טירול

מחוז טְרֶנְטינו ודרום טירול הוא שילוב של איטליה ואוסטריה, חלק נכבד מיושבי המחוז הם דוברי גרמנית. הקור האלפּיני, האוכל והמשקאות האוסטריים והשפה השונה הופכים את המחוז לחו"ל של איטליה. ריענון קריר מהאווירה הרותחת של ארץ המגף.

דרום טירול, המחוז האלפיני המרהיב בקצה הצפוני של איטליה מציע את הנופים ההרריים הדרמטיים ביותר של רכס האלפים. ביניהם רכס הדולמיטים המרהיב מזרחית לבּולְצָנו. דרום טירול, יחדיו עם לאגו די גארְדָה, האגם הגדול בחלקו הדרומי של המחוז, הם הלב של החופשות המשפחתיות באיטליה, הבריחה הצוננת מהקיץ הישראלי.

כל מה שאתם צריכים לדעת על חופשה משפחתית בחו"ל של איטליה – דרום טירול…

ססלונגו
הר סָסולוּנְגו סמוך לבּולְצָנו

 

  מחוז לומְבָּרְדיָה  – איטליה האירופאית

מחוז לומְבָּרְדיָה הוא המחוז המאוכלס והעשיר ביותר באיטליה. יותר מעשרה מיליון תושבים מתגוררים במחוז "האירופאי" ביותר של ארץ המגף. בהתאם, מחוז לומְבָּרְדיָה הוא המחוז העשיר ביותר באיטליה. בו מרוכזת חלקה הגדול של התעשייה האיטלקית ומטות החברות הגדולות. רובן מרוכזות בתוך ובסביבת בירת המחוז מילאנו. מחוז לומְבָּרְדיָה שונה במהותו משאר הערים והמחוזות הפופולאריים של איטליה. על המחסור באופי האיטלקי הייחודי, מפצה המחוז במודרניות אירופאית שחסרה בהמון מקומות באיטליה ומתגברת ככל שמדרימים. המחוז הוא המרכז הבלתי מעורער של השופינג באיטליה. המחוז מחולק לשלושה חלקים עיקריים: בדרום ערי השדה של מישור עמק נהר הפּו; במרכז המטרופולין הענקי של מילאנו; בצפון רכסי האלפּים האיטלקיים, הצד הדרומי של הרכסים השוויצריים הידועים.

לכל מה שצריך לדעת על טיול במחוז לומְבָּרְדיָה, הקישו כאן…

ורנה לאגו די קומו
וָרֶנָה היפה לגדות לאגו די קומו

 

מילאנו

בירת השופינג הבלתי מעורערת של איטליה. מילאנו היא ביתם של כמה מבתי האופנה האיטלקיים הידועים ביותר ביניהם אָרְמָאני, פְּראדה, דולְצֶ'ה וגֶבָאנָה ווֶרְסָצֶ'ה. שבוע האופנה במילאנו הוא שיאה של התעשייה הזוהרת. נערך על רקע עיר תוססת ומרתקת שיש בה את כל מה שהתייר צריך – אתרים היסטוריים מרהיבים (הקתדרלה האייקונית), יצירות אמנות מפורסמות ‏‎(הסעודה האחרונה של ליאנרדו דה וינצ'י), אוכל מעולה, קפה נהדר והמון המון שופינג. מילאנו היא בית לבורסה של המדינה ובה קבעו רובן הגדול של החברות האיטלקיות את מושבן. העיר יושבת על צומת תחבורה חשוב המחבר את איטליה עם צפון ומערב אירופה. במרחק של שלושים קילומטרים בלבד משוויץ שעל רכס האלפּים מצפון. מילאנו היא בירתו של מחוז לומְבָּרְדיָה הגדול. העיר השנייה בגודלה באיטליה אחרי רומא ובין המטרופולינים העשירים והגדולים בכל אירופה.

למדריך השלם לביקור בבירת האופנה מילאנו…

פיאצה דל דואומו
פּיאצָה דֶל דואומו – לב ליבה של מילאנו

 

טורינו

העיר הבּארוקית טורינו, בדומה לאחותה הגדולה מילאנו, היא עיר תעשייתית ועשירה מאוד עם אתרי תיירות מהמעלה הראשונה. טורינו בניגוד לאחותה ממזרח, הרבה פחות פופולרית כמקום ביקור לתיירים וחבל. כל מרכז העיר הוא מופת לארכיטקטורה בּארוקית מטריפה והכל על רקע רכסי האלפּים שנמצאים במרחק נגיעה מהעיר. טורינו עצמה היא עיר שופינג נהדרת, עם רחובות קניות ופּסאז'ים מרשימים. אמנם אין לה את השם והכוח של מילאנו, בעיקר בכל מה שנוגע לאופנת הוט קוטור איטלקית המשובחת, אבל חווית הקניות בעיר אינה נופלת מזאת של מילאנו. העיר היא בית לאימפריית הכדורגל של יוּבֶנְטוּס, הנעורים בלטינית. מועדון הפאר האיטלקי המופלא שמתחרה (כמובן) במועדוני הפאר של מילאנו, לרוב בהצלחה מרובה.

למדריך השלם לביקור בעיר הבּארוק המופלאה טורינו…

טורינו לצל האלפים
טורינו לצל האלפּים

 

מחוז ליגוּרְיָה – הרִיבִייֶרָה האיטלקית

הרִיבִייֶרָה הליגוּרית היא המקור של המונח הגנרי רִיבִייֶרָה (Rivea בליגוּרית עתיקה משמע קו חוף). מליגוּרְית המונח צמח לתאר קו חוף לנופש בו מלונות, מתקני נופש וטיילות. אז עם כל הכבוד לחיקוי הצרפתי, אין שום דבר שמשתווה למקור!! מחוז ליגוּרְיָה הוא המחוז הדרום איטלקי ביותר בצפונה של איטליה. לאורך קו החוף הנהדר והאינסופי של המחוז (יותר משלוש מאות קילומטרים של חופי רחצה מלֶרִיצִ'י ולָה סְפֶּצְיָה במזרח ועד סן רֶמו ווֶנְטימיגְלִיָה במערב) תמצאו אינסוף טיילות הנושקות לחופי רחצה תוססים הנושקים בעצמם לים טורקיז יפה עד כאב. כמו גם כפרים צבועים פסטל הנתלים על מצוקים הנשפכים אל הים. האוכל במחוז הוא אוכל איטלקי קלאסי. המחוז הוא שהביא לנו את הפוּקָצ'ות הנטבלות בשמן הזית הפירותי המיוחד שמיוצר במחוז, כמו גם את ממרח הפֶּסְטו הסופר ריחני. ליגוּרְיה והרִיבִייֶרָה האיטלקית היא הבירה הבלתי מעורערת של תיירות הנופש באיטליה, מהצד היותר יוקרתי שלה.

למדריך השלם לנופש מרהיב בחוף הליגורי והרִיבִייֶרָה האיטלקית…

ורנצה
הכפר הציורי וֶרְנָאצָה בצ'ינְקְווָה טֶרֶה

 

אֶמיליָה-רומָאנָה

מחוז אֶמיליָה-רומָאנָה ממוקם בגדתו הדרומית של נהר הפּוֹ. המישור הרחב דרומית לנהר נמתח דרומה אז הופך לגבעתי ונחתם על ידי רכס האֶפּנינים. במרכזו של המישור עוברת הויה אֶמיליָה (Via Emilia) והיא המגדירה אותו. זוהי דרך רומית ישרה כסרגל באורך 260 קילומטר. הרומאים בנו אותה כבר במאה השנייה לספירה, נמתחה בין הערים פיאצֶ'נצָה במערב ורִימִינִי ממזרח. המחוז הוא חיבור של אֶמיליָה במערב ורומָאנָה לאורך החוף האדריאטי. המחוז הוא המרחב החקלאי העשיר ביותר של איטליה. בעריו וסביבתן מייצרים כמה מהמאכלים המזוהים ביותר עם ארץ המגף. כגון הבּולונז מבּולונְיָה, גבינת הפָּרְמֶזָן מפָארְמָה והחומץ הבָּלְזָמי מרֶג'ו ומודֶנָה.

למדריך השלם לטיול באֶמיליָה-רומָאנָה, מחוז מותגי היוקרה האיטלקיים…

בולוניה
המגדל הנטוי טורֶה דֶלי אזינֶלי חולש על רעפיה האדומים של בּולונְיָה

 

מרכז איטליה

פירנצה וטוסקנה

לכל ארץ יש את הטוסקנה שלה. חבל הארץ האיטלקי היפה עד להכאיב הפך לשם גֶנֶרי לפנינה כפרית ורומנטית. המונח טוסקנה נפוץ בכל העולם בווריאציות שונות. זאת על מנת לתאר אזור כפרי, משופע גבעות עגלגלות, שדות מוריקים, כפרים עתיקים ופנורמה רומנטית. לאיטליה יש את טוסקנה שלה, והמקור האיטלקי מעפיל על כל המתחרים. טוסקנה היא המרחב הכפרי היפה באירופה ואטרקציה ראשונה במעלה לתיירות ונופש כפריים. בחבל ארץ קסום זה, מעבר ליופיו המרהיב, יש את כל מה שהתייר צריך ולכל מטרת תיור.

למדריך השלם לטיול במחוז החלומי טוסקנה…

נוף טוסקנה
הנוף הכפרי בטוסקנה

 

פירנצה

עיר שהיא כל כולה חגיגה מרהיבה לעין של תקופת האמנות שעיצבה את הערכים האמנותיים והאינטלקטואליים של העולם המודרני. אין עיר שמשתווה לפירנצה בתרומתה לתרבות והאמנות של העולם המערבי. מרכז העיר פירנצה הוא כל כולו מוזיאון לתקופת הרנסנס. הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו ולא בכדי. הפסלים ברחובות, הציורים בגלריית האופיצי ובכנסיות והארכיטקטורה ברחובות העיר העתיקים. כל אלו מהווים ריכוז מטורף של יצירות אמנות במרחב הציבורי. ריכוז בקצב שקשה לעין האנושית להכיל. תחת חסותו של לורֶנְצו המפואר (לבית מֶדיצ'י), שליט העיר במחצית השנייה של המאה ה-16, נוצרה בעיר סצנת אמנות שאין לה אח ורע בכל ההיסטוריה האנושית.

למדריך השלם לביקור בלב ההתפרצות האינטלקטואלית של הרנסנס, פירנצה…

הקתדרלה של פירנצה
הקתדרלה של פירנצה

 

אוּמְבְּריָה ואָסיזי

מחוז אומְבְּריָה הוא הדרך מרומא העתיקה לפירנצה הרנסנסית, דרך אמני שלהי הרנסנס שפעלו בערי המחוז. פעלו בעיקר בעיר אסיזי, עיר הולדתו של אחד הקדושים החשובים בנצרות – פרנציסקוס. חבל הארץ הפנימי, בין רכס האפּנינים במזרח וטוסקנה במערב, מתאפיין בגבעות עגולות ומוריקות. גבעות שהיו ברקע כמה מהציורים החשובים שצוירו בשלהי ימי-הביניים והיו כר לימודים והשפעה עבור אמני הרנסנס שפעלו בפירנצה. אסיזי הקדושה היא עיר של בּזיליקות וכנסיות מהיפות בכל איטליה. בתוכן אוצר בלום ונדיר של אמנות פְּרוטו-רנסנסית, אמנות של שלהי ימי-הביניים בכמות ואופן שימור שאין בשום מקום אחר בעולם. בחבל הארץ הקסום כמה מהבּזיליקות היפות ביותר בכל איטליה.

למדריך השלם לביקור בחבל אומְבְּריָה הקסום ובעיר הקדושה אסיזי…

אסיזי
אסיזי

 

רומא ומחוז לאציו

הבירה התרבותית והרוחנית של: הרפובליקה הרומית, האימפריה הרומית, העולם הקתולי ואיטליה של ימינו. העיר רומא מבחינה היסטורית היא הלב של מה שאנו מכנים כעולם המערבי. העיר שכל הדרכים מובילות אליה, הייתה הבירה הבלתי מעורערת של המערב במשך אלפי שנים. החל מהרפובליקה הרומית, הקיסרים הרומים, המעבר מקאדר האלים הפָּגאני לנצרות והתבוססות מוסד האפיפיורות. מוסד ששלט בעולם המערבי ללא עוררין עד התסיסה של הזרמים הפרוטסטנטים במאה ה-16. כמובן שעם השנים דעכה עוצמתה של האימפריה הרומית וכיום העיר, בירתה של המדינה החדשה יחסית – איטליה, נוצרת בתוכה עוצמה היסטורית ותרבותית בלתי רגילה. כיום רומא היא פרדוקס שמציע לתייר אתרי ארכאולוגיה, אמנות, חיי רחוב וחן עירוני מהחשובים ומהמעניינים בעולם יחדיו עם תשתית עירונית מעט רעועה. עיר תוסססת ובירה קולינארית מהדרגה הראשונה ואחת מבירות השופינג של אירופה.

למדריך השלם לביקור בבירה העל זמנית רומא – כל האטרקציות, מוקדי העניין, איפה לישון, איפה לאכול ואיך להתנהל בצורה בטוחה ויעילה…

כיכר סן פייטרו
פּיאצָה סן פְּייֶטְרו בותיקן

 

דרום איטליה

קָמְפָּניָה ואמלפי

מחוז קמְפָּנְיָה וחוף אמָלְפי הם האטרקציה המרכזית של מה שנחשב כדרומה של איטליה. זהו אחד המחוזות היפים ביותר בארץ המגף. מחוז עם נופים מרהיבים, ערי חוף אטרקטיביות והמון המון עתיקות. אתרי העתיקות בקמְפָּנְיָה, כגון פּומְפֶּיי ופּאֶסְטוּם, הם מאתרי העתיקות החשובים באיטליה, מתחרים רק ברובע הקפּיטול ברומא הבירה.

בירת המחוז הנה נאפּולי, עיר ששמה יצא למרחוק ולא עקב סיבות יותר מדי חיוביות. מעבר לתדמית המקולקלת, בנאפּולי ישנם המוני אתרי תיירות חשובים שלא היו מביישים שום עיר גדולה אחרת. בהחלט מומלץ לא לוותר על ביקור בה, אבל כמובן לתכנן את הביקור נכון. נאפּולי היא גם נמל היציאה אל עבר האי קָפְּרי, אחד המקומות המרהיבים ביותר באיטליה.

האטרקציה המרכזית של מחוז קמְפָּנְיָה היא כמובן עיר החוף המרהיבה אמָלְפי. החוף האמָלְפיטאני הארוך נמתח במפנה דרומי מסורֶנְטו במערב ועד סלֶרְנו הגדולה ממזרח. לאורך הנסיעה על הכביש המתפתל בין הרים וחופים, נמצאות כמה מעיירות הנופש היותר קסומות של איטליה. הנסיעה לאורך הכביש היא אחד ממסלולי החובה היותר פופולאריים על תיירים.

למדריך השלם על טיול במחוז קמְפָּניָה הפראי – נאפּולי, חוף אמלְפי והאי קפְּרי…

המרינה גרנדה בקפרי
האי המופלא קָפְּרי

 

החוף האדריאטי – מחוזות אָבְּרוּצו, מוליזֶה ופוּלְיָה

החצר האחורית של איטליה – קו החוף האדריאטי והעיירות בגב רכס האפּנינים החוצה את איטליה לאורכה, הם הפריפריה האיטלקית המושלמת. מרחבי טבע הרריים ענקיים, פסגות גבוהות, אגמים ארוכים וציוריים, כפרים עתיקים ומתפוררים ועיירות נופש עם חוף חולי ושמש נעימה, כל אלו הם לרווחת הטייל המנוסה שכבר חרש את כל איטליה לאורכה ולרוחבה.

למדריך השלם לטיול במרחב הכפרי המרהיב שמעל החוף האדריאטי… 

אלברובלו
הבתים המיוחדים של אָלְבֶּרובֶּלו במחוז פּוּליָה

 

שפיץ המגף – מחוזות בָּזיליקָטָה וקָלָבְּריָה

ברוכים הבאים לפריפריה של הפריפריה של איטליה. בעוד במחוזות המזרחיים של הדרום (החוף האדריאטי) ניתן לזהות לא מעט הבלחות של האופי האיטלקי האדיר של מחוזות המרכז והצפון (לאציו, טוסקנה ומחוזות עמק הפו), הכול מתובל בקסם הדרומי החם והמסתלסל. בשפיץ המגף תחוו את הדרום האיטלקי האותנטי ביותר, כולל כל הרע – עוני, הזנחה, תשתיות נוראיות אך גם כל הטוב – אוכל נהדר, אווירה אנושית מקסימה ונופים מטמטמים.

מחוזות בָּזיליקָטָה וקָלָבְּריָה הם הדרום העמוק האותנטי והמחוספס, הדרום הים תיכוני על מלא. שני המחוזות הם דלילי האוכלוסין בכל איטליה. במחוזות כמעט ואין מרחב עירוני אלא בעיקר טבע, הרים, גבעות ואינספור מפרצונים מקסימים הנושקים אל הים (ועיירות סופר ייחודיות כגון מָאטֶרָה). עבור התייר המחוזות מציעים פנים אחרות של איטליה ואירופה, פנים מאירות של ריחות וטעמים שיגרמו לכם לגלות את איטליה מחדש.

למדריך השלם לטיול דרומי משובח בשפיץ המגף…

קתדרלת מאטרה
מָאטֶרָה

 

קצת על לינה באיטליה

יש שיאמרו שהלינה באיטליה היא עקב האכילס של התיירות האיטלקית. בכל צרכי התייר איטליה מצטיינת – אוכל, יין, קפה, שופינג, שווקים, כדורגל, מוזיאונים, ערים קסומות, נופים מרהיבים, ים טורקיז, עתיקות, תחבורה. רק במלונות איטליה היא בינונית ביותר. תחום המלונאות באיטליה הוא לרוב מיושן. אין כמעט רשתות בינלאומיות, המתקנים בינוניים, התקשורת עם נותני השירות מוגבלת.

פירנצה
ערב בפירנצה

כל זה אומר שהמלונות והצימרים באיטליה הם לא 'באנקר', כמו בגרמניה או אוסטריה, אין זה אומר שאין מקומות לינה טובים. פשוט צריך להשקיע מעט יותר על מנת לאתר אותם, לעשות קצת עבודה בשיטוט אינטרנטי באתרים ייעודיים ולמצוא את המלון המושלם.

ברמת העיקרון ככל שהמלון נמצא יותר בצפון, לרוב רמתו תהייה טובה יותר הן מבחינת המתקנים והן מבחינת השירות. ככל שתדרימו כך הרמה תרד. אם בצפון (ונציה, מילאנו, בּולונְיָה) עליכם להוריד חצי כוכב מהדירוג שהמלון מפרסם, ברומא תורידו כוכב שלם, ובנאפּולי כוכב וחצי עד שניים. רק בדרום טירול אתם יכולים לסמוך במאה אחוז על איכותם של מקומות הלינה ולא להוריד כוכב.

רובם של המבקרים באיטליה ילונו בשלוש ערי התיירות החשובות של ארץ המגף: רומא הבירה, פירנצה הפנינה של הרנסנס וונציה שאין מילים להכביר על אופייה הייחודי. שלוש ערים אלו הן אבן שואבת לרובה של התיירות הנכנסת לאיטליה.

למדריך השלם למציאת מקום הלינה המושלם ברומא, הקישו כאן…

פירנצה היפה – כל מה שצריך לדעת על מלונאות בעיר הרנסנסית…

למדריך השלם לשימוש בכלים אינטרנטיים על מנת למצוא את המלון המושלם בונציה בירת הרומנטיקה, הקישו כאן…

 

קצת על אוכל באיטליה

איטליה היא ארץ של מתקפה על החושים – הנוף בעיניים, הצליל המסתלסל של השפה האיטלקית באוזן, הריחות הנהדרים של הים וההרים ועוד. אבל המתקפה על חוש הטעם היא הכי איטליה שיש!

אין הרבה ארצות עם קאדר מזון כמו איטליה. האוכל והשתייה באיטליה הם אחת הסיבות העיקריות לתור בארץ המגף. הכול טרי, זול ופשוט טעים. מולדת הפסטות (בלי לדון במרקו פּולו והנודלס) והפּיצה מציעה לחך התייר את כל מה שהוא צריך בכל שעה ביום. הקפה האיטלקי (אספּרסו קצר לממהרים, אספרסו + חלב רותח + חלב מוקצף = קפּוצ'ינו למתפנקים, לאטה – חצי חלב חצי מים, גרניטה לחובבי הקפה הקר ועוד) הוא פתיחת היום המושלמת למי שלא יכול בלי מנת קפאין עם היקיצה או בוסט חיוני באמצע היום. ארוחת הבוקר האיטלקית מבוססת על הירקות הטריים והמופלאים של הארץ עם נקניקים (פְּרוּשֶטו, סאלאמי) או גבינות משובחות. כמו גם על שמן הזית הפירותי הנהדר ועל המאפים החלומיים שרק האיטלקים יודעים לאפות.

המטבח האיטלקי במהותו מתבסס על הקומבינציה האדירה של בצק, רוטב (שמנת בצפון, שמן זית בטוסקנה ורוטב עגבניות בדרום), יחדיו עם בשרים, מאכלי ים ומגוון רחב של גבינות המתווספים לתנור או לפלנצ'ה. כל זה בליווי של ירקות מבושלים (אנטיפסטי) או טריים. בערי החוף ישנן מסעדות דגים נדירות המציעות את כל הטוב של הים המקיף את המגף יחדיו עם מיני פירות ים מעולים המוקפצים בחמאה. איטליה היא בית למאכלים מפורסמים (הראגוּ הידוע כבּולונז, גבינת הפּרמזן, פיצה נפּוליטנה, אוסובּוקו מילאנזי ועוד) המדגישים את חשיבותה הקולינרית והשפעתה האדירה.

המגוון הנדיר של אוכל רחוב לארוחת צהרים הוא מסנוור. בכל פינה ישנה מסעדה המציעה דיל על פסטות עשירות, ישנן אינסוף פיצריות ובתי מאפה הפזורים בכל העיר ומציעים ארוחה זולה ומזינה לרווחת התיירים. באיטליה יש גם מטבח עילי, חלקו מסורתי וחלקו אוונגרדי, כל אלו מציעים מאכלים ותבשילים המבוססים על בשר בקר וחזיר בצפון וכבש בדרום.

מסעדות בפדובה
השולחנות על המדרכות בפּדובָה

מתוק איטלקי

והקינוחים, איילו קינוחים – הארץ של הג'לטו (הגלידה) והטירימיסו. כל המתוק הזה מלווה את הארוחה האיטלקית המשובחת. היינות האיטלקים גם הם נהדרים, טעמם לרוב פירותי ומודגש. הקיאנּטי והבְּּרונסלו מטוסקנה, הלמבְּרוסקו של אֶמילְיָה-רומאנָה (וכמובן החומץ הבּלסמי המופק מהם), כל אלו אהודים על חובבי היין בכל העולם.

 

קצת על שופינג ושווקים באיטליה

איטליה היא ארץ נהדרת לשופינג. בכל עיר ועיירה באיטליה ניתן למצוא את השילוש הקדוש של השופינג – רשתות בינלאומיות במחירים טובים, חנויות המוכרות סחורה מקומית וסופר איכותית וכמובן שווקים לווינטג'. מחוץ לערים מפוזרים המוני אאטולטים המציעים את כל המיטב של הרשתות הבינלאומיות, כמו גם רשתות איטלקיות נהדרות ומפורסמות, במחירי רצפה.

השופינג באיטליה הוא חוויה מהנה במיוחד עבור אלו שטסים רק למען השופינג. גם עבור כל אחד שבא לאיטליה לטעום את כל מה שיש לארץ המגף להציע. השופינג, כולל הרחובות ההומים, הסטייל האיטלקי המוקפד כמו גם השווקים של היד השנייה, כל אלו חלק מהתרבות האיטלקית וחלק בהחלט מהנה שלה.

שוק בפיאצה סנטה קרוצ'ה
שוק מתחלף בפּיאצָה סנטה קרוצֶ'ה בפירנצה

 

קצת על טיול עם ילדים באיטליה

איטליה היא ארץ נהדרת לטיול עם ילדים. כל מה שהתייר אוהב באיטליה, ילדים יאהבו עוד יותר. הפיצות והגלידות בכל פינה, הנופים המטורפים של האלפּים וטוסקנה, התעלות של ונציה, החופים האדירים לנופש, מוזאוני המדע הנהדרים, חופי האגמים הקרחוניים. כל אלו הם פתרונות מעולים לנופש משפחתי יעיל והגיוני.

צפון איטליה – מחוז וֶנֶטו, דרום טירול והאגמים כגון לאגו די גארדה וקומו הם המקומות האידיאליים לטיול קיצי עם הילדים באווירה קרירה ועם המון המון אטרקציות. אז קחו את כל המשפחה, תזמינו רכב ופשוט תיהנו מחופשה משפחתית שהיא חלום.

גארדלנד
גָארְדָלֶנד – פארק השעשועים מהטובים באירופה

 

קצת על בידור באיטליה

כדורגל וספורט

הכדורגל האיטלקי הוא אחת האטרקציות האדירות שיש לארץ המגף להציע. קבוצות הפאר האיטלקיות – מילאן ואינטר המשחקות באצטדיון סן-סירו במילאנו, יובֶנְטוס מטורינו ורומא ולאציו מרומא נחשבות לבין הקבוצות הטובות באירופה, עם שלל מטורף של שחקנים ידועים ביותר, אווירה מחשמלת וחוויה לא מהעולם הזה.

כמעט בכל עיר תיירותית (בּולונְיָה, וֶרונָה, פירנצה – פיורנטינה, נאפּולי, גנואה – סמפדוריה) יש קבוצה שמשחקת בליגה הראשונה הסרייה A הידועה. אם ברצונכם לראות את אחת מאריות הכדורגל האיטלקיות תתעדכנו בלוח המשחקים ותנסו לתפוס משחק של הקבוצה המקומית כנגד אחת מהאריות. בהתאם, קבוצות איטלקיות רבות משחקות בליגות האירופאיות, כך שתוכלו לראות משחקים נגד קבוצות פאר אחרות מהיבשת.

יובנטוס
משחק של יובנְטוס בטורינו

היתרון הגדול של הכדורגל האיטלקי הוא כמובן הזמינות והמחיר של הכרטיסים. האצטדיונים באיטליה לרוב גדולים מאוד ואין בעיה להשיג כרטיסים (בניגוד לאנגליה) במחיר טוב. החיסרון הגדול הוא איכות המתקנים. חלקם מיושנים וחלקם מרוחקים מהדשא היות והם גם מתקני אתלטיקה (האולימפּיקו של רומא, בו נערכה האולימפיאדה של 1960).

מלבד כדורגל, ישנם עוד ענפי ספורט פופולאריים שניתן לחוות באיטליה. הכדורסל פופולארי גם כן, בעיקר בערים בּולוניה, סְיינָה, קזֶרְטה וטְרֶוויזו, שם משחקות הקבוצות הבכירות של איטליה. בנוסף, מרוץ האופניים השני בחשיבותו, אחרי הטור דה פרנס, נערך בכל חודש מאי, אז מאות מטובי רוכבי האופניים מתחרים לכל אורכה של איטליה במרוץ הג'ירו ד'איטליה Giro d'Italia המפורסם. בצפון לאורך רכס האלפּים ישנם אינספור אתרי סקי מהטובים באירופה בהם נערכות כמה מתחרויות הסקי החשובות בעולם. גם בתחום מרוצי המכוניות איטליה בולטת במיוחד. הארץ של הפרארי, המזרטי והאלפא רומיאו היא בית לכמה ממרוצי המכוניות החשובים בעולם. ביניהם הגרנד פרי של סן מרינו כחלק מתחרויות הפורמולה 1, והאוטודְרומו הלאומי הותיק שבמונְזָה סמוך למילאנו.

פסטיבל המסכות של ונציה
פסטיבל המסכות של ונציה

 

ירידים ואירועים

איטליה היא ארץ צבעונית מאוד הנשענת על יסודות תרבותיים איתנים וחשובים. כמעט בכל עיר ועיירה נערכים אירועים מיוחדים במהלך השנה, רובם הגדול קשורים לפולקלור הדתי הקתולי. אירועים המציינים חגים דתיים, ימים המוקדשים לקדושים מקומיים ועוד. כל אלו מתבטאים בחגיגות צבעוניות המאחדות את כל העיר יחדיו. מעבר לפולקלור, תקופת חג המולד באיטליה היא מיוחדת להפליא והאווירה תיהפך ליותר ויותר מרגשת ככל שתצפינו. במרכזיי הערים והעיירות ייפתחו שווקי חג המולד שיערכו במשך כל חודש דצמבר.

ישנם באיטליה גם אירועי פולקלור מפורסמים עד מאוד שהופכים בעצמם לאטרקציה תיירותית מהמעלה הראשונה. פסטיבל המסכות בוונציה למשל, או הפּאלְיו Palio בעיר סְייֶנָה, אלו אירועים מושקעים ואווירתיים בצורה מטורפת ובהחלט שווה להגיע אליהם במיוחד.

 

תרבות ואופרה

איטליה היא מולדת האופרה (פירנצה של הרנסנס אלא מה!) ויש בה המון הצגות הרצות בכל רחבי הארץ. בכל עיר גדולה ישנם תיאטרונים חשובים המארחים הצגות אופרה, הופעות רוק, הופעות של מוזיקה קלאסית ועוד. גם התיאטרון האיטלקי נחשב ללא רע בכלל רק שיהיה לכם בהצלחה להבין את השפה.

רובם של בתי האופרה והתיאטרון הם חוויה ארכיטקטונית משל עצמם. מלחינים גדולים נולדו ופעלו בארץ המגף וההצגות וההופעות לרוב מציגות את יצירותיהם.

צינקווה טרה
בכפרי צ'ינקְווָה טֶרָה לעת ערב

חיי לילה

חיי הלילה האיטלקים, דומים למתרחש בשאר אירופה. בערי הנופש ישנם חיי לילה תוססים לרווחת התיירים. בערים הגדולות והבינוניות ישנם מועדונים נהדרים למגוון רחב של סוגי ריקודים ומוזיקה. רומא ומילאנו הן הערים העיקריות בהם פורחים חיי הלילה. אמנם לא בפרופיל האדיר של בירות הצפון כגון ברלין או אמסטרדם, אך בהחלט באופן מספק.

רק זיכרו שתרבות השתייה האיטלקית היא שונה מתרבות השתייה של הצפון. האיטלקים שותים את האלכוהול שלהם ביחד עם הארוחה. אין הרבה פאבים או בארים שמתמחים רק באלכוהול כמו באנגליה או גרמניה.

כתיבת תגובה